DE RODE MUTSEN BOND MOYSON WELKE OPENBARE HOLDING? Klaarheid meer dan gewenst! PERSONEEL - AANWERVING IN KAMER VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Werkaanbieding MEESTERGAST TE BEGEVEN BETREKKING KLERK ZITDAGEN ZOMERVERLOF MET DE CULTURELE CENTRALE A.B.V.V. Belangrijke firma uit de streek zoekt voor onmiddellijke indiensttreding Leeftijd maximum 40 jaar. Minstens 2 jaar ondervinding. Studies overeenstemmend met niveau A1. Kans op ernstige bevordering. Soliciteren naar BBTK, Postbus 11, AALST. STADSBESTUUR AALST In het stedelijk bediendenkader is één betrekking van te begeven TE BEGEVEN BETREKKINGEN AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT BRUSSEL Vernederd! riepen de patriotistische af gevaardigden, de vrijheidsmuts is niet vernederend! En Condorcet, de filo soof, die m'n nooit van terrorisme zou beschuldigen, schreef in de Parijse kroniek: «Deze kroon is wel een andere waard, en Marcus - Aurelius had ze niet verachtDe natie dacht er ook zo over, en miljoenen mannen droegen de wol len muts. De vrijwilligers bedekten er hun hoofd mee om tegen de vijand op te trekken. Men zag ze overal afgebeeld, zoals het helmteken van het revolutio naire blazoen, als briefhoofd van open bare administraties, van volksvennoot schappen, van generalen, op postze gels, stempels, geld, bovenop huizen en bomen, met driekleurige vlammenr op scheepsmasten, in theaters, in open bare dansgelegenheden etc. Op het welbekende bal van l'Isle - dens de Middeleeuwen. Het idee dat ze voorstelden was levendig en begrepen door allenWanneer de zin ervan verlo ren ging, bleven ze een lautere versie ring, doch dit is het lot van alle symbo len, en dit vanaf het ontstaan van volksgemeenschappen Vreemd is wel dat we religieuze sym bolen van vroegere volksgemeen schappen en primitieve beschavingen interpreteren en wetenschappelijk be naderen, symbolen die enkel de onder worpenheid en de barbaarsheid voor stelden, en onze verachting bewaren we enkel voor de emblemen die onze voorouders gekozen hadden om de on afhankelijkheid en de vrijheid te sym boliseren. Laten we zeggen dat in het jaar II de rode muts het universele hoofddeksel werd, en in de Bulletins van de Conven- d'Amour bleef de rode muts bovenbp tie vindt men verklaringen van admini- de arkade tot in 1800. Op het einde viri de Directoire waren er in Parijs nog huizen waar de muts als wapenschild hing. Een verkleinde afbeelding werd gedra gen aan het knoopsgatals decoratieen zelfs op de hoed. Onder Bouchotte was de Minister van Oorlog bijgenaamd de minister met de zeshonderd rode mut sen, omdat hij in beslag genomen was van de sans-culotten. De mannen droe gen het ook als hemdsknopen, de vrouwen als oorbellen. Men vond het ook terug in kinderspeelgoed. Men brandmerkte zelfs paarden en os sen met de vrijheidsmuts, en dit tot de tijd van het Consultaat. Een Parijse sec tie (het Rode Kruis) nam de naam van Sekte van de Rode Muts. Kranten, volksvennootschappen namen even eens dezelfde titel. Een conventioneel, Armonville, werd bijgenaamd de «Rode Muts» omdat hij deze de ganse tijd droeg. Op 18 september 1793 beval de Conventie dat de galleislaven de rode muts niet meer mochten dragen, die het teken was van civisme en vrijheid. In het begin van het jaar II, aanvaardde de Parijse Commune de muts als offici eel hoofddeksel van al haar leden. Bo vendien besloot de Commune in een wet voor gelijkheid bij begrafenissen, dat de doden naar hun laatste rustplaats zouden gebracht worden, voorgeleid door een burgerlijk commissaris met de rode muts en de kokarde. De commissaris van de doden heeft nu nog de driekleurige kokarde bewaard, die zijn rouwhoed versiert. Het enthu- siasme van de rode muts verging uit eindelijk in fanatisme. Men moest het wel toegeven, en wij die alles koel bloedig beoordelen, kunnen ons nau welijks beletten van enkele van deze enthusiastische manifestaties ridikuul te vinden. Zo zag men in deze koortsige patrioti- sche dagen gewettigde priesters de mis opdragen in rode muts, zoals bijvoor beeld Torné, vroeger aalmoezenier van de koning van Polen, oud afgevaardigde van de wetgevende macht, en daarna gewettigd bisschop van Bourges. De koorknapen hielden de spies in de hand als een kaars, en de kokarde op de borst. Toen de bisschop van Parijs, Gobel, zich bij de Conven tie aanbood om zijn kruis af te leggen, zijn ring, zijn priesterlijke brieven, om de katholieke gedachte af te zweren en de folosofie te belijden, droeg hij zoals zijn vicarissen en de andere geestelijk heid, de rode muts. Tijdens de grote feesten van de «Rai- son» droeg het jonge meisje of de vrouw eveneens het nationale hoofd deksel, dat samen met de blauwe man tel en het witte kleed, de nationale vlag voorstelde Al deze symbolen, door de fransen van vandaag al te veel vergeten, werden vereerd zoals de parochievaandel tij- straties, tribunalen enz. die het gebruik 'van de rode muts vermelden. Als de officiële wereld zich met eenstemmig heid uitspreekt in de ene zin of de ande re,-mag men meestal zeker zijn dat de beweging universeel is in de natie; want het initiatief en de vernieuwingsdurf zijn zelfs ten tijde van Revolutie, door gaans geen gebreken van wettelijk in stellingen. Een groot aantal koningsgezinden ont snapten dusdanig aan verdachtmaking door de populaire muts te dragen. Op die manier bleven bepaalde heiligen beelden bewaard van een mogelijke vernieling, en men weet dat de heiligen toen evenmin geliefd waren als de roya listen. Het is zo dat een patriot en te vens kunstminnaar te Chartres de mooie Maagd van de kathedraal (mees terwerk van Bridan) bewaarde door er de rode muts op te zetten. Zodoende omgetoverd in godin van Vrijheid, was de Maagd niet meer verdacht en zonder enige ongerustheid maakte ze de meest woelige dagen van de Verschrikking door. Dat hoofddeksel was geenszins ver plichtend, zoals velen dachten. De zeer geaccentueerde Re volutionai ren zoals Robespierre, Saint-Just, en vele anderen droegen ze nooit. De Conven tie vaardigde zelfs een dekreet uit voor de vrijheid in kleding (18 brumarius jaar II), en dit na een aanklacht van de burgerij tegen de Revolutionaire Vrouwenvennootschap die het dragen van de Rode Muts wilden verplichten. De Conventie beval ook de sluiting van vrouwenclubs. Op de 27e van de zelfde maand bood een groep vrouwen, allen met de rode muts, zich aan bij de algemene raad van de gemeente. Hoe ook de geestdrift was van toen, zulke afvaardiging werd enkel met gemom pel ontvangen, en de procureur Chau- mette richtte tot die vrouwen een wijze toespraak. Hij herinnerde hen aan de gelijkheden van hun seks en liet hen begrijpen dat ze goede patriotten en trouwe revolutionairen konden zijn zonder zich te vervormen in «manwij ven» Zijn plechtige toespraak eindigde als volgt: «Onvoorzichtige vrouwen, zijn jullie niet genoeg verdeeld? Jullie domineren al onze zinnen, jullie despo tisme is het enige dat onze machten niet kunnen verslaan, omdat het datgene van de liefde is en bijgevolg van de natuur. In naam van die natuur, blijf wat je bent. Zonder tegenmompelen aanvaardden de vrouwen deze zinnige redevoering en staken de rode muts in hun zak. Zo werd de muts uitsluitend als een viriel embleem beschouwd, een oor logsteken, dat de strijd van het volk voorstelde tegen het despotisme van de adel en de koningen. Men weet dat in tegenstelling hiermee, de vrouwen vanaf 1789 de kokarde droegen, en dat (Vervolg van vorige week) deze gewoonte zo universeel werd dat het chokerend geweest zou zijn van er niet mee in te stemmen. In alle gevallen is het het gebruik dat vrijwel gebiedend bepaalt wat passend is of niet. Tussen 1790 en 1794 zou een vrouw zonder kokarde niet alleen verdacht geweest zijn van anti-patriotisme, maar ook van gekheid; terwijl een vrouw met de rode muts de meest opgewonden sans-culotten, scandaliseerde. Na 9 thermidor, was er een sterke reactie te gen de rode muts, die men als exclusief jacobijns symbool moest aanzien. De jeugd haalde de muts weg uit theater en openbare gelegenheden, maar slaagde er niet in ze te doen verdwijnen, niet alleen als officieel embleem, maar zelfs als hoofddeksel, want vele burgers droegen ze nog tijdens de Directoire. De muts van de elegante patriotten was dan blauw met een brede rode band. .Laten we eraan toevoegen dat we in van die tijd daterende dokumenten nooit de benaming hebben gevonden van Frigi- sche mutsnaam die later gegeven werd aan de vrijheidsmuts, en dit waarschijn lijk door analogie met de academische Parijse muts. De vorm is ongeveer de zelfde; doch men mag niet als enig type het sierlijke en tevens klassieke model nemen van de penningkunde en de be eldhouwkunst. We hebben een groot aantal graverin gen en vignetten gezien waar de muts, door de manier dat ze gedragen of voorgesteld is, op de muts van de Zuid erse vissers gelijkt; en we durven nau welijks zeggen dat ze dikwijls zelf ge lijkt op de vulgaire katoenen muts van de bourgeois. Proh pudor! zelfs met de pluim. Wie zou zich vandaag voorstel len dat de beroemde slaapmuts van Mr. Prudhomme het schrikwekkende silho uet kon oproepen van een embleem dat door een valse traditie, maar waar schijnlijk een onverbreekbare, het symbool gemaakt werd van terrorisme en anarchie. De kleine republieken die Frankrijk in Italië en Zwitserland hadden gevormd, namen eveneens de muts als embleeyi. Iets vreemd dat de grote macht van'de geloofsijver van de grote republiek af schildert, zelfs toen de energieen uitge put waren, was het feit dat een Com missaris van de Directoire naar Indië gestuurd werd om de verwezenlijking van een grandioos projekt voor te be reiden tegen de Engelsen, zonder enig andere bagage dan zijn commissie en de talisman van zijn driekleurige riem. Hij sloot zich aan bij Tippo-Saeb, die tegen de Engelsen vocht, stichtte een club te Sering-apatam, gaf een krant uit met een kolom in het frans erin, pre dikte van de mens, en dit alles met dezelfde koelbloedigheid als was hij i n een Parijse sectie geweest, en hij bekroonde Tippo-Saeb met de rode muts, die waarschijnlijk de laatste is geweest die ze in die eeuw gedragen heeft. (V. Michaud, Histoire du ro- yaume de Mysore). De Engelsen heb ben ginder in hun Brits museum enkele nummers teruggevonden van die be faamde krant. Tippo-Saeb is er enkel aangeduid onder de titel van sultan-burger. Als siertitel prijkt de Vrijheidsmuts. We vinden de rode muts als officieel embleem nog terug tot in het jaar VIII. In Italië had Berthier als briefhoofd een groot vignet genomen waarop de vleierige symbo len vermengd waren met de republi keinse symbolen: een beroemdheid, die Bonaparte bekroonde, en een Minerva die de speer met de rode muts hield. Men vertelt ftt. wanneer Bonaparte zich als meester zag van de Tuilerien die nog vol waren met souvenirs van de Conventie en grote comités, hij een kwaad oog wierp op de republikeinse tekens die nog de muren versierden: de spiezen, de rode muts, de rechten tabel, en dat hij met een militaire hard heid het volgende riep: «Dat men al deze prullen wegneemt». De Vrijheidesmuts was inderdaad niet meer op haar plaats in dit huis; doch de gelukkige soldaat had de muts met wat minder ruwheid kunnen afwijzen, en zich herinneren dat al die «prullen»' waarvoor hij lang hulde had gebracht, de symbolen waren geweest van het vaderland, instrumenten van zijn eigen geluk, en misschien (wie weet), de voorwerpen van zijn eigen cultus, ge durende een uur van enthusiasme en jeugd, terwijl de verblindingen van de ambitie nog niet gestegen waren tot de hersenen van de toekomstige heerser, bijvoorbeeld, de dag dat hij te Beau- caire de Champagne uitdronk betaald _door een Marseillais handelaar. A. RUIZ V akbondssecretaris Polikliniek BOND MOYSON, Sint Kamielstraat 30, Aalst Dienst Radiologie Wij wensen onze leden -patiënten ter kennis te brengen dat, ingevolge de in stallatie van Radiodiagnotisch materi aal onze dienst Radiologie zal gesloten zijn van 29.3.76 tot 9.4.76. Het Bestuur Kliniek Bond Moyson, Sint kamielstr. Aalst; GEVONDEN op 6.1.76 Rond 17 uur, een herenarmbanduur- werk op de mat aan de ingangsdeur van de kliniek. Ter beschikking aan het winket van de polikliniek. Het Bestuur Kliniek BOND MOYSON Sint Kamielstraat 30, Aalst Wij hebben het genoegen aan onze le den -patiënten ter kennis te brengen dat met ingang van woensdag 17 maart 1976 onze dienst INWENDIGE ZIEK TEN als volgt zal toegankelijk zijn: Elke woensdag van 18 tot 19 u. Elke vrijdag van 9 tot 11 u. Het bestuur Door de culturele centrale ABVV wordt aan zijn leden de mogelijkheid geboden hun zomerverlof door te bren gen te MARBURG (Duitsland) voorde periode van 7.8.76 tot 21.8.76. An dit verlof kan worden deelgenomen door alle leden van de ABVV-kadetten en syndikale jeugd vanaf 12 jaar. Er zijn een dertigtal plaatsen ter be schikking. Inlichtingen met betrekking op het pro gramma kunt U verkrijgen op volgend adres. Jeugdsecretariaat ABVV Houtmarkt 1, Aalst, tel. 21.11.63. Indien U als lid van de ABVV jongeren geïnteresseerd bent, neem dan kontakt met onze diensten. Het postuleren, door de socialistische beweging voor de oprichting van een openbare holding, is een duidelijke wilsuitdrukking om de weg op te gaan die moet leiden naar de economische democratie. Wij kunnen inderdaad bezwaarlijk van een waarachtige democratie gewagen, indien deze zich beperkt tot het poli tieke en sociale gebeuren, terwijl de economische beslissingen in handen blijven van een handvol mensen die slechts kruimels toeschuiven naar de arbeiders wereld, hij die in hoofdorde de voortbrenger is van alle rijkdom men. Het is derhalve normaal dat de econo mische machthebbers zich steeds schrap zullen stellen, met steeds meer geraffineerde middelen, tegen iedere actie die tot doel heeft de economie te «democratiseren». Het gebeurt evenwel vaak dat de poli tieke vertegenwoordigers van het kapi talisme, om taktische redenen, een houding aannemen die er ons zou toe aanzetten in een progressistische evolu tie te geloven. Nu weer is zulks het geval met het wet sontwerp van de Regering, in verband met de oprichting van een openbare holding en het dito industrieel initiatief. De woorden in de mond van deze heren hebben echter niet dezelfde betekenis en dekken niet dezelfde inzichten als deze van de arbeidersorganisaties. Een vergelijkende ontleding van het re geringsontwerp met de voorstellen van het A.B.V.V.laat toe zich hiervan re kenschap te geven. Onderstrepen wij dat de openbare hol ding: «Een nieuwe instelling moet zijn aan wie nieuwe taken worden opgelegd met een totaal nieuwe structuur. Hij zal al de taken overnemen van de nationale investeringsmaatschappij Het statuut moet er een zijn van publiek recht en eigen aan de openbare hol ding zelf» De regering beperkt echter zeer sterk zijn bevoegdheid terwijl, naar het oor deel van het ABVVhij zou moeten bijdragen tot: de verwezenlijking van het plan, vooral wat de tewerkstelling betreft; de bescherming van de belgische economie; de zo ruim mogelijke verscheiden heid van ons industrieel vermogen; de bevrediging van een hele reeks werkelijke noden. Wat anderzjjds het beheer betreft, op teert het A.B.V.V., in tegenstelling met wat de Regering voorstelt, voor een beheerraad samengesteld uit: drie vertegenwoordigers vlan de in terprofessionele organisaties (pa troons, A.B.V.V., A.C.V.); drie vertegenwoordigers van de Regering (Ministerie van Economische Zaken, Financiën en Tewerkstelling); twee afgevaardigden van de open bare financiële instellingen (o.m. A.S.L.K., N.M.K.N., enz.); twee van het Planbureau; drie van de gewestelijke ontwikke- Terinleiding: Marburg in de Duitse Bondsrepubliek is gelegen tussen Kassei en Frankfurt. Het is een zeer oude stad met tal van bezienswaardigheden waaronder het oude kasteel en de Elisabethkerk. Marburg is een universiteitsstad met de eerste protestantse universiteit, die in Duitsland zeer bekend is. De omgeving van het Marburgerland is tevens een ware streling voor het toeris tenoog. De kontakten tussen ABVV 'Aalst en - IG-Metall -Marburg bestaan sinds een vijftal jaren. De wederzijdse ontmoetingen zijn uit gegroeid tot een waarachtige vriend schap. In die optiek is het dan ook mogelijk om voor de ABVV Jongeren van het Ge west Aalst een aangenaam veertien- lingsmaatschappijen; daags verlof te organiseren in het Mar- één van de dienst voor industriële burgerland. promotie. Wij hopen dat ons aanbod U zal interes- Daarbij komt nog dat de verdeling van seren en zijn steeds ter beschikking de taken, zoals voorgesteld door de Re- voor het verstrekken van nadere inlich- gering,'alsmede de samenstelling van tingen. de voorziene commissies, ons wan- Van Droogenbroeck J. trouwig stemt. Wij geloven inderdaad Gewestelijk dat de keuze van competente personen Sekretaris ABVV om het «huis te meubelen» niet in het Ringoir J.P. linkse midden zal gebeuren, doch wel Jeugdverantwoordelijke rechts of in het centrum a la Grootjans. Wat nu de medezeggenschap van de arbeiders betreft; stelt het A.B.V.V. INSCHRIJVINGSFORMULIER o.m. dat: in de openbare en ook in de ge- ondergetekende mengde ondernemingen, er experimen ten moeten worden gedaan op het ge bied van zelfbeheer: Adres een stelsel van arbeiderscontrole moet worden ingevoerd in de maat- geef hterbn toelating aan nnin zoon, schappi ten opgericht door de openbare j J J 1 J dochter x) om deel te nemen aan het holding en in deze waar de overheid tot f verlof van de ABVV-Jongeren van het een belangrijke deelname heeft beslist. rFWFST AAI ST Wel akkoord dat het openbaar industri- eel initiatief over geen voorrechten mag betaal de som van 3.500 F. beschikken. Maar dan moet het ook 1) op het bureel uit zijn, met de voorrechten toegekend 2) aan de bode aan de private industrie. 3) per overschrijving op postrekening (x) Ook hier zijn wij benieuwd wat de Re- nummer: 000-047 54 34 - 37 van het gering (het Parlement) er zal van ma- ABVV ken. Het zal in ieder geval interessant Houtmarkt 1 zijn de gedragingen na te gaan van onze 9300 Aalst liberaaltjes, die pogen hun behoudsge- Datum zinde (rechtse) koers weg te steken ach- H»nH«-t«Ur<.nino' ter een wazig centrumvlaggetje. M. Van der Haegen Secr. Gen. Bond Moyson De Kamer van Volksvertegenwoordigers organiseert eerlang een wer vingsexamen voor de samenstelling van twee wervingsreserves van atta chés de ene met het Nederlands, de andere met het Frans als voertaal. De kandidaten moeten Belg zijn, hun burgerlijke en politieke rechten genieten, van onberispelijk gedrag zijn en, wat de mannelijke kandidaten betreft, aan hun militieverplichtingen voldaan hebben. Zij moeten ten minste 24 jaar en ten hoogste 35 jaar oud zijn op de datum dat de inschrij vingen gesloten zijn. Zij moeten bovendien houder zijn van een universitair of ermede gelijkgesteld diploma. Wedden: Aanvangswedde: 349.800 F (100 pet.) Wedde einde loopbaan: 765.320 F (100 pet.) na achtentwintig jaar. De aanvragen met curriculum vitae dienen uiterlijk 20 maart 1976 schrifte lijk en met vermelding van de geboortedatum en de gedane studiën te worden gericht tot de Directeur -generaal van de Quaestuurdiensten van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, Paleis der Natie, 1000 Brussel. Het examen bestaat uit: Eerste proef (schriftelijk - (schiftingsproef): Samenvatting en kritische commentaar van een lezing van twintig minuten over een onderwerp van algemeen belang. Vertaling van die samenvatting in de tweede landstaal. Vertaling van een juridische commentaar uit een parlementair verslag van de tweede landstaal in de moedertaal. Yj Tweede proef (schriftelijk): Grondwettelijk Recht Administratief Recht Staatshuishoudkunde Burgerlijk Recht Derde proef (conversatie): Onderhoud in de beide landstalen over onderwerpen van algemene aard. N.B.: Nadere bijzonderheden betreffende de examenstof van de tweede proef zullen aan de kandidaten meegedeeld worden na hun inschrijving voor het examen. De kandidaturen voor deelname aan de examenproeven worden ingewacht tot uiterlijk 15 maart 1976. Zij moeten bij ter post aange tekende brief worden gericht aan het college van burgemeester en schepenen, Stadhuis - Grote Markt 3 te Aalst. De volledige voorwaarden kunnen op mondelinge, schriftelijke of telefonische vraag worden bekomen bij de dienst personeel, Stad huis - Grote Markt 3, 9300-Aalst (tel. 053-21.57.51 - toestel 114). (x) schrappen wat niet past. De VRIJE UNIVERSITEIT BRUSSEL richt eerlang examens in voor het aanleggen van een wervingsreserve: graad I: chauffeur, keukenhulp met halve dagtaak, telefonist(e)) ponser-mechanograaf geen diploma vereist. graad II: kantoorklerk en onderhoudsklerk (electriciteit, loodgieterij, schilderen, glasblazen) voorwaarde voor graad II: diploma of getuigschrift lager secundair onder wijs, ofwel diploma volledig lagere secundaire technische leergangen uit gereikt na een cyclus van tenminste zevenhonderdvijftig lestijden, ofwel brevet lagere secundaire beroepsschool graad III: kantoorbeambte, onderhoudsbeambte (electromechanica), labobeambte (scheikunde - natuurwetenschappen en electronica) voorwaarde voor graad III: diploma of getuigschrift volledig hoger secun dair onderwijs, ofwel diploma v olledige hogere secundaire technische leergangen uitgereikt na een cyclus van tenminste zevenhonderdvijftig lestijden. graad IV: technisch hoofdbeambte (scheikunde - natuurwetenschap pen) boekhouder voorwaarde voor graad IV: diploma, getuigschrift of brevet van volledig hoger technisch onderwijs van de eerste graad of hoger onderwijs van het korte type volgens volledig leerplan of sociale promotie. gegradueerde verpleegster bestuurssecretaris: doctor of licentiaat in de rechten of politieke we tenschappen bestuurssecretaris in laboratorium voor experimentele pathologie en pathologische anatomie vereistenO universitair diploma, kennis van biochemie, immunologie met inbegrip van de radio - immunologische doseringstechnieken, ervaring met electroforese en moleculaire filtratietechnieken apotheker voor het Academisch Ziekenhuis Laatstejaarsstudenten mogen eveneens onder voorbehoud aan deze exa mens deelnemen. Onderhoudspersoneel moet gebeurtelijk in ploegen werken, met avond-, nacht-, zaterdag en zondagprestaties. Eventueel halve dagtaak. Minimum ntaandwedde - bruto aan huidige index: graad I, ponser, klerk: 20.253 F (21 jaar) graad III: 22.178 F graad IV: 25.319 F verpleegster: 26.685 F bestuurssecretaris: 35.234 F apotheker: 44.247 F Aanvragen om deelneming aan deze examens moeten vóór 1 maart 1976 toekomen bij de Directeur der administratieve diensten van de V.U.B., Pleinlaan 2, 1050 Brussel.

Voor Allen | 1976 | | pagina 2