WEEKBLAD VLAAMS ■■■■■Hi GIJ STAAT NIET ALLEEN MET DE B.S.P. WERK EN Kd. VERNIMMEN BESPREEKT HERSTEL WET EUROPA ER IS GEEN ANDERE WEG, TENZIJ DE ONMACHT Resolutie federaal bestuur B.S.P. HET EMILE VANDERVELDE -INSTITUUT EN EEN SOCIALISTISCH ALTERNATIEF Groot-Aalst na Gent voornaamste stad OPGEWONDEN OF DE HARDE WERKELIJKHEID? -- OVERBODIG, TEGENSTRIJDIG EN ANTI-SYNDIKAAL Europese mini-slang eerste stap vooruit Er is echter meer nodig! Belang voor de werkgelegenheid Europa zal sociaal zijn of zal niet zijn! VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT VRIJDAG 26 MAART 1976 25" JAARGANG - NR. 13 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Op 15 oktober 1975 heeft de eerste mi nister bij wijze van Regeringsmedede ling het volgende verklaard: De dringende aard van dit probleem vergt vóór alles een beslissende aktie om de kostenstijging te matigen. Deze aktie moet inzonderheid gericht zijn op een vermindering van de finan ciële kosten, door een politiek van ver laging van de rentevoeten, en moet ge oriënteerd zijn op een vereindering van de sociale lasten, meer bepaaldelijk voor de arbeidsintensieve bedrijven en voor de kleine en middelgrote onder nemingen. De beheersing van de kos tenstijging is onvermijdelijk afhanke lijk van de matiging van de inkomens. De maatregelen die te dien einde moe ten worden genomen, mogen geen na delige terugslag hebben op de inkom sten van één enkele bevolkingsgroep; de offers die vereist zijn, om de huidige crisis te boven te komen, moeten dan ook billijk over alle sociale lagen ver deeld worden. Eerste bemerking die zich daarbij opd ringt: tot op heden is de enige benade- ligde partij de groep der werknemers gebleven die U sedert verleden jaar door uw dubbelzinnige houding ie dere nieuwe loonsovereenkomst ont zegt. U probeert inderdaad aan de bevolking te doen geloven dat U een voorstander blijft van een zogenaamde politiek van solidariteit. Graag vernam ik trouwens op welk terrein en tussen welke be volkingsgroepen deze solidariteit wordt georganiseerd integendeel door de houding van de achtbare eerste minister moet men vaststellen dat voor de eerste maal sedert ongeveer 15 jaar het vakbondsfront inderdaad een ern stige breuk kent. Dit is niet de schuld van een vakbond, maar de schuld van de regering die hper nu een wet voorstelt die totaal nutteloos is en trouwens overbodig. Nutteloos omdat de rege ring vertrekt van een idee dat het pro bleem van loonopbouw in ons land al leen beheerst wordt door het aanbod op de arbeidsmarkt. Wij kennen in ons land inderdaad wat de loonopbouw betreft alleen en uitslui tend een sektorieel overleg. Dit sekto rieel overleg is in de meeste gevallen geen uiting van solidariteit, grote loonsverschillen treden op tussen ener zijds de kapitaalintensieve en ander zijds de arbeidsintensieve bedrijven. Wanneer nu de regering in haar her- stelwet alleen handelt over de tijdelijke matiging, zegt zij terzelfdertijd dat wanneer het «morgen beter gaat» men naar dezelfde loonopbouw teruggaat. Indien de regering inderdaad in een ernstig overleg en met een totale in spraak met de vakbonden wil gaan naar een bepaalde rechtvaardige loonop bouw dan was het nu op het ogenblik om op een méér wetenschappelijke wijze de loonopbouw te organiseren. Vervolg blz. 2 Wanneer de jongste dagen terug ten overvloede sprake is geweest van de moeilijkheden waarin de Belgische frank verkeert, dan is dit een mooi voorbeeld van de onmacht van de na tionale regeringen om de eigen (mone taire) problemen zelf op te lossen: het is een illusie te geloven dat op de dag van vandaag nog één enkel land zijn mone taire en andere problemen alleen kan oplossenHet enige land dat daar op het ogenblik wel toe in staat is in het weste lijk halfrond is Amerika, in het oost- blok is dat China en de Sovjet-Unie. Alle andere landen zijn ieder op zich zelf zo onmachtig dat ze overgeleverd zijn aan de willekeur en de speculatie van grote internationale Banken en on dernemingen, evenals van monetaire overheden van bepaalde landen (lees: de centrale of nationale banken). Om dit met een cijfer duidelijk te ma ken: de geld ((monetaire) reserves van de grote internationale ondernemin gen en banken zijn driemaal groter dan reserves van alle industrielanden samen. Dit kleine voorbeeld maakt het meteen duidelijk hoe kwetsbaar een na tionale munt wel wordt eens deze na tionale munt het voorwerp wordt van een internationale speculatie. Wanneer de Belgische frank dan toch de eerste speculatie-dagen is doorge komen met niet al te veel kleerscheu ren, zij het dan dat hij op zijn diepte punt vastgenageld lag, dan is dit voor een belangrijk deel te wijten aan de mini-Europese solidariteit in het kader van de mini-Europese slang, waarin vooral de Duitse nationale Bank (naast de Belgische nationale Bank) de Belgi sche Frank, heeft ondersteund teneinde hem tegen een feitelijke devaluatie te beschermen. Zonder de Duitse steun van de laatste dagen (waarmede alles samen reeds tientallen miljarden ge moeid waren) had de Belgische frank reeds zware klappen gekregen! Wil men echter nog sterker staan in Europa, dan moet men veel verder gaan dan de mini-slang. Dan moet een daadwerkelijke Europese monetaire (geld) politiek tot stand gebracht, die onze Europese landen tegen vreemde en interne speculatie kan beschermen. De aangewezen instrumenten daarvoor zijn een Europese Centrale Bank, die onverwijld zou dienen opgericht te worden, en het Europees Fonds voor Monetaire Samenwerking, dat dient versterkt te worden. Het belang van een dergelijke Europese monetaire politiek voor de werkgele genheid is eenvoudigweg niet te over zien. Kortweg kan men het zo voorstel len: wanneer wij de werkgelegenheid in Europa op termijn willen veilig stellen en verhinderen dat men ons door specu latie op onze verschillende Europese munten de een na de andere afzetmarkt afsnoept, dan moeten wij onze eigen Europese munten terug onder controle krijgen. Dit kan enkel door een Euro pese politiek. Vergeten wij niet dat in het recente ver leden heel wat van onze nationale in dustrietakken (bv. de tapijtnijverheid) evenals andere Europese ondernemin gen (bv. Volkswagen) in ernstige moei lijkheden geraakten en honderden, om niet te zeggen duizenden arbeiders en bedienden dienden af te danken enkel en alleen omdat de Amerikaanse dollar zodaniü laas: siezakt was dat het voor deze Europese industrieën volkomen onmogelijk was om nog te concurreren met de Amerikaanse fabrikanten. Hierbij mogen wij niet vergeten dat de waarde van de Amerikaanse dollar op dat ogenblik op een artificieel - kunst matig laag niveau gebracht was, dat op geen enkele wijze beantwoordde aan zijn werkelijke waarde. Hieruit moeten wij als Europeanen slechts één conclusie trekken, nl. dat alleen een grotere eenheid in ver scheidenheid ons de nodige bescher ming kan waarborgen ten einde onze eigen toekomst en onafhankelijkheid en die van de komende generaties op alle vlakken, zo economisch, sociaal als politiek veilig te stellen. Hier wordt de medewerking verwacht van alle progressieve en democratische partijen van alle west-europese landen: forma listische bezwaren van welke hand dan ook ruiken naar vaandel vlucht! Al wat voorafgaat geeft ons alléén één van de redenen waarom wij zo snel mogelijk naar een werkelijke Europese eenheid moeten evolueren. Het federaal bestuur, bijeen gekomen op zaterdag 20 maart: heeft volgende resolutie aangenomen. het federaal bestuur verheugt zich over het feit dat in bijna alle nieuwe gemeenten de BSP onder eigen vlag de strijd zal voeren. drukt de wens uit dat tegen 1 mei 1976 de lijsten in de verschillende gemeenten zullen bekend gemaakt worden. de B.S.P.-federatie zal op 7 mei 1976 een kongres houden met als tema: Wij bouwen aan de nieuwe gemeente. de B.S.P.-federatie spreekt zich nogmaals uit voor een degelijke wegeninfrastruktuur voor Z.-O.- Vlaanderen. verwerpt de «leugencampagne» die terzake door sommigen op touw werd gezet campagne die per soonlijke belangen stelt boven kol- lektieve behoeften. feliciteert het ABVV met de krach tige en geslaagde betoging van 13 maart 11. veroordeelt met klem het voorne men van de regering om een aanslag te plegen op de verworven sociale toestand o.a. inzake werkloosheid en ziekteverzekering. roept alle socialisten op eendrachti- ger dan ooit de strijd te voeren tegen deze «ongeluksregering». beslist dat het Vlaams congres zal voorafgegaan worden door een mime informatiecampagne in ver schillende lokaliteiten van ons ar rondissement. Hoe dat Europa er moet uitzien zullen wij ontwikkelen in een volgend artikel: laat ons hier volstaan met te zeggen dat het Europa dat wij willen een sociaal en democratisch Europa is, waarin ook de individuele staatsburger aan bod moet kunnen komen zowel in zijn gemeente of stad (die over meer finan cies en bevoegdheden moet beschik ken), als in zijn gewest of land, waar mede hij zich verbonden voelt. De Socialistische fractie, die de groot ste is in het Europees parlement, en de socialistische voorzitter van het Europees Parlement zijn de beste ga rantie voor dit sociaal en democratisch Europa van de toekomst. Martin Hutsebaut Pol. Secr. BSP Aalst Wanneer op 1 januari 1977 de fusies vart gemeenten tot de werkelijkheid hoort zal Groot Aalst in Oost- Vlaanderen na Gent de voornaamste rol spelen. Met zijn 82.134 inwoners, komt Aalst immers op de tweede plaats in de provincie. De samenvoeging van gemeenten houdt voor Aalst in dat het inwonersaantal verdubbelt. Daarenbo ven zal het wat de oppervlakte betreft vier maal groter zijn dan het oude Aalst. Het arrondissement Aalst dat thans nog uit 69 gemeenten bestaat zal slechts na januari nog uit 10 gemeenten worden gevormd. Het arrondissement met zijn 264.323 inwoners komt op de zevende plaats over het ganse land. In die optiek dient de volgende gemeenteraad naar andere projekten en realisaties uit te kijken. Een gans nieuwe aanpak van de zaken. Het arrondissement dat het hoogste percentage werklozen telt en de meeste pendelaars heeft, dient van nieuwe intensieve werkplaatsen voor zien te worden. Ninove verdubbelt bijna zijn aantal in woners na de fusie. De oppervlakte zal verzesvoudigen. Denderleeuw mag als de kleinste gemeente worden aanzien, maar heeft de grootste bevolkings dichtheid. Uit de statistieken van het ectiecomité voor Economische Expansie blijkt dai het geboortecijfer voor het arrondisse ment aan de lage kant is met 12,64 t.h. Dit rijksgemiddelde blijkt één van de laagste wereldcijfers te zijn. Vijf ge meenten namelijk Aalst, Ninove, Ge- raardsbergen, Erpe-Mere en Lede ho ren daarbij. De statistieken leren ook dat ondanks het lager geboortecijfer het aantal ge zinnen stijgt, wat aantoont dat aan een degelijke huisvesting dient worden ge daan. Vrij verwonderlijk tellen de fusiege meenten meer inwoners dan de stad voor het ogenblik. Toch zul groot Aalst 31 t.h. van de bevolking van het arron dissement tellen. Wil de nieuwe stad haar positie als zevende van het land handhaven dan zal tijdens de eerstko mende jaren hard dienen gewerkt te worden De bestuursleden van de Federatie Aalst hadden het voorrecht op zaterdag 20 maart 11. kd. Oscar Debunne in hun midden te mogen begroeten. In een bij zonder scherpe analyse van ons sys teem kwam spreker ertoe enkele hoofd lijnen te trekken voor een socialistisch alternatief. In deze beknopte samenvat ting wordt getracht de belangrijkste elementen uit zijn betoog ten behoeve van de belangstellende kameraden te resumeren. „j bi.''., In het programma op halflange termijn is het de bedoeling van het Emile Van- dervelde -instituut om de thema's van de ideologische boodschap die werd uitgesproken ter gelegenheid van het Ideologisch Congres verder uit te wer ken en te concretiserenHiermee wordt bedoeld dat zal worden getracht deze thema's aan te passen aan de huidige omstandigheden, zonder nochtans uit te monden in een onmiddellijk verkie zingsprogramma. Het Instituut vertrekt van de vaststel ling dat indien de tendensen die zich aftekenen in de maatschappij zich nog gedurende de volgende tien jaar door zetten, we uitmonden in een samenle ving die voor ons socialisten totaal on aanvaardbaar is. De ongelijkheid wordt door de werking van het systeem al maar groter. De huidige crisis maakt de arme armer en dee rijke rijker: kleine bedrijven gaan failliet en multinatio nals worden sterker. Ook de vrijheid verminderd. Ingevolge de steeds meer technisch wordende samenleving wordt de inspraak van de burger be moeilijkt. Het parlementair stelsel wordt uitgehold en zoals voorzitter Claes het onlangs opmerkte kan de op positie geen regering meer doen vallen: regeringen vallen ingevolge interne on enigheid. Het parlement verliest zijn macht ten voordele van de regering. Dit is een concentratie van macht, die ge vaarlijk is voor de democratie. Ook de solidariteit onder de mensen vermin dert. Het neokapitalisme zondert de enkeling af, rukt hem los van zijn so ciale bindingen. De waarde van de fa milie neemt af; men vervreemdt. De verstedelijkte maatschappij biedt geen bescherming. Indien het egoïsme zoals het tijdens de jongste 25 a 30 jaar evo lueerde in de tijd doorzet mogen we ons verwachten aan een ware jungle en komt er een a-maatschappij. De bewapeningswedloop neemt steeds scherpere vormen aan, dit in weerwil van de detente-politiek. De grootmach ten hebben de wedloop geïnstitutionali seerd. In plaats van verdere vermenig vuldiging van de atoomwapens gaan ze die perfectioneren. De meest briljante geleerden worden hierbij ingeschakeld. We moeten ons afvragen welke taak men aan de wetenschap wil geven: het vervaardigen van moordwapens of het bereiken van de vooruitgang. Weten schap is niet neutraal; ze is een middel dat moet worden aanaewend om een Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 19300 AALST Na de betoging van 13 maart j.l. mogen wij als A.B.V.V. ers er fier op zijn dat onze mensen paraat zijn om indien no dig de reeële strijd aan te knopen. Duizenden sympathisanten hebben bewezen het vertrouwen dat hun vak bond in hen koesterd waard te zijn. Niettegenstaande reeds vroeg in de morgend in de nieuwsberichten op de radio, reeds deftig de betoging op de korrel werd genomen en dat het een mislukking op voorhand was, heeft Mr. Tïndemans bewezen door zijn uitlatin gen later op de avond dat niemand en zeker hijzelf niet gedacht had dat zowel arbeiders, bedienden, werklozen enz., en daarmede bedoelen wij jong en rijp, man of vrouw, belg of immigrant, er dusdanig van op de hoogte was dat de schijnheilige politiek van rechtse zijde niet langer kan blijven duren. Terwijl precies die zelfde dag te Gent het congres van de C.V.P. belegd werd, hebben verscheidene A.C.V. mi litanten solidair mee opgestapt en be wezen dat de fundamentele herstruktu- rering die het A.B.V.V. vooropstelt om uiteindelijk uit deze ekonomische recessie uit weg te geraken, de werke lijkheid zijn. De verkorting van de arbeidsduur, het brugpensioen op 60 jaar voor de man nen en 55 jaar voorde vrouwen moeten werkelijkheid worden zonder uitzonde ring en niet, zoals de regering reeds 6 maanden ter plaatse aan trappelen is. op een herstelplan die veel te laat is, en spreekt van brugpensioen op 62 jaar voor de mannen en 58 jaar voor de vrouwen en dit voor de bedrijven die meer dan 20 personen tewerkstellen. En er is meer. Dit alles zou moeten betaald worden uit een solidariteits fonds, die gespijsd moet worden uit de supplementaire boeten, wanneer bin nen de 9 maanden van de loonstop toch C.A.O.'s zouden afgesloten worden. Onnodig er aan bij te voegen dat inmid dels nog geen akkoorden in aanmerking komen en er bijgevolg nog geen geld voorhanden is in dit solidariteitsfonds. De vrienden van onze beweging heb ben bewezen dat indien nodig ze nog steeds op straat durven komen en zich niet té schoon of beschaamd vinden, want wij geboren als socialist, kunnen dusdanig de kritieke toestanden beter begrijpen. Des te meer heeft de arbei der bewezen dat het geve waarvoor hij een jarenlange strijd gevoerd heeft om te bekomen en te bereiken wat hij mo menteel heeft, zo maar niet kan laten afnemen. Hoeveel jongeren waren die dag niet op straat, omdat ook zij begrijpen dat wanneer ze de welstand waarin zij mo menteel leven willen behouden het hard nodig was aan de regering en patronaat te bewijzen dat het moet gedaan zijn met de wiegeliedjes en beloften. En dat indien nodig, zoals gebleken, zij het A.B.V.V. niet in de steek zullen laten. En nog meer. Dat het niet alleen slo gans zijn waarmee wij ons verdedigen, maar wij wel reeël achter onze mensen staan in kleine en grote ondernemin gen. Het zijn tevens niet de lonen die de schuld dragen van alles. Kijken wij even om ons heen, dan zien wij dat landen zoals Denemarken en Zweden, een veel hoger inkomen hebben dan wij en niet tegenstaande dit, bijna geen werkloosheid. Nederlanden Duitsland daarentegen hebben bijna hetzelfde in komen. doch zijn reeds een ganse stap verder in de bestrijding tegen de inflatie en werkloosheid. Of is het soms toeval dat precies daar een socialistische rege ring aan het bewind is. Wij met onze super-helden staan echter op de voor laatste plaats gerangschikt aangaande inflatie en werkloosheid. Is het daarom dat zij zo schrik koesteren voor de oprichting van een reeële en fundamentele publieke holding. Mis schien zou dan te veel waarheid aan het licht komen. Voor hen is de fusie van de gemeenten belangrijker dan een mens waardig bestaan. Wanneer de konkurentie zoals het pa tronaat beweert erg in het gedrang ge komen is, vragen wij hen even na te kijken hoe de Belgische ekonomie ge- struktueerd is. Eén simpel voorbeeld. Wanneer een of andere grondstof omhoog gaat, gebeurd dit met de prij zen eveneens, doch wanneer diezelfde grondstof later daalt, dan zullen de prij zen nooit in evenredigheid dalen of toch veel later, is dit geen argument. En waar zijn de beloften dat wanneer een groot kapitaal vanwege de staat, die ten slotte geld is van ons allen, in één of andere privé onderneming geïnvesteerd wordt, er een x aantal arbeidsplaatsen meer zullen vrij komen tot het kapitaal belegd is! Nadien komt het resultaat, «afdankingen». Laat 13 maart een ernstige waarschu wing zijn voor de regering en patronaat dut wij aan onze welstand waar wij ja ren voor gestreden hebben, niet laten snoeien. Waren door dit alles de uitlatingen van Mr. Tindemans misschien opgewon denheid of zag hij voor het eerst de harde werkelijkheid? R. DESMET Sekretaris Voedingscentrale vooropgesteld doel te bereiken. De be paling van dit doel en de richtlijnen aan de wetenschap komen toe aan de ge meenschap. Tegen de bovengenoemde evoluties moeten we het socialistisch alternatief stellen. De nadruk hierbij zal komen te liggen om meer gelijkheid, meer vrijheid en meer solidarirteit onder de mensen. In plaats van een stelsel waar de winst de motor is voor de economi sche activiteit komt een planmatig ge leide overlegeconomie, waarin de de mocratische inspraak vooraan staat. Een eerste stap is het in handen krijgen van de belangrijke sectoren kredietwe zen (dat de investeringen mogelijk maakt) erïdë energie. Het kapitalisme bevindt zich vandaag de dag in een crisis en het valt nog te bezien of het zelf nog een uitweg vindt en zo ja ten koste van wat. Immers de belastingdruk kan moeilijk verminde ren, de grondstoffen blijven duur inge volge het beleid van de grondstoffe- nexporterende landen en de lonen kun nen niet worden verminderd door de bescherming die er uitgaat van de geor ganiseerde arbeidersbeweging. Daar entegen nemen de kapitaalbehoeften .toe en daalt de (relatieve) winstvoet. Spreker waarschuwde er terecht voor dat er geen louter nationale oplossingen bestaan; deze moeten worden ingepast in tenminste een Europees kader. Dit is nochtans geen alibi" voor een nationaal immobilisme. Hij legde wat de oplos singen betreft vooral de nadruk op de gelijkheid, gelijkheid voor het leven, de ziekte, de levenswijze, het onder wijs en zelfs voor de dood. Het Instituut rekent erop dat einde maart een eerste tekst klaar komt over de economische problemen. De federaties zullen op het basisdocument kunnen reageren, waardoor een waardevolle wisselwer king ontstaat tussen de opstellers en de basis. In dit verband merkte Kd. De bunne op dat de federatie Aalst tot de meest dynamische behoort. Dus, ka meraden «noblesse oblige!» Marc Mortier

Voor Allen | 1976 | | pagina 1