WEEKBLAD VLAAMS ZONDER WOORDEN! DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN EN DE GEWIJZIGDE KIESREGLEMENTEN BOND MOYSON AALST - OUDENAARDE BRACHT HULDE AAN ZIJN FEDERAAL SEKRETARIS NINOOFSE GEMEENTERAAD STEMDE MOTIE OVER DE AANLEG VAN DE A8 Het geknoei van financieminster De Clercq BB» VRIJDAG 9 APRIL 1976 26' JAARGANG - NR. 15 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Redaktie -r- Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69—Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 1, 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT In alle partijen, in gans België en in alle gemeenten worden de gemeenteraads verkiezingen van 10 oktober a.s voor bereid. Deze gemeenteraadsverkiezin gen gaan de werkelijke fusies voorop, aangezien het plan Michel en de door de regeringsmeerderheid gestemde uit voeringswet, slechts operationeel wordt vanaf 1 januair 1977. Op 10 oktober zal men dus kiezen voor de bestuurders van een gemeente welke men nog niet kent in de realiteit. Waarin men nog nooit geleefd heeft. Een gemeente die niet de voortzetting is van verschillende, maar samenge voegde gemeenschappen en admini straties, maar welke geworden is een nieuwe gemeenschap met een nieuwe administratie, en waar, in de loop der komende tientallen jaren, het oude vol ledig in het nieuwe zal geïntegreerd worden. Deze verkiezingen van 10 oktober a.s. zullen plaatshebben enkele wijzigingen aan de kiesreglementen en wetten. Noteren we vooraf dat de wijzigingen waarover we het hier hebben, nog geen kracht van wet hebben, ze bestaan al leen in teksten die nog door het parle ment moeten aangenomen worden. KIEZERSLIJSTEN In de huidige stand van zaken gaat het schepenkollege over tot de herziening der kiezerslijsten, samen met deze van de parlements- en provincieraadskie zers tijdens het jaar dat de gewone ver nieuwing van de gemeenteraden voor afgaat. Nu wordt overwogen dat de lijst van de gemeenteraadskiezers zou opgemaakt worden op 1 aug. van het jaar waarin de gemeenteraadsverkiezingen plaatsheb ben. Voordeel: minder mensen moeten zich naar vroegere woonplaatsen bege ven om te kiezen. Niettemin zou de inschrijvingstermijn van zes maand op de gemeente behouden blijven. BIJZITTERS De leeftijd voor de bijzitters zou vol gens de voorstellen 40 jaar moeten zijn inplaats van 30 zoals nu. OPROEPINGSBRIEVEN De oproeping bij middel van aanplak- brigven wordt afgeschaft. De oproepingsbrief voor de kiezers zal geen ontvangstbewijs meer vergen, moet minstens 5 dagen vóór de verkie zingen afgeleverd worden. De namen van de te vervangen raadsleden worden op de oproepingsbrief niet meer ver meld: KANDIDATUREN De kandidatenlijsten moeten niet meer ondertekend zijn door kiezers (peters), maar door twee uittredende gemeente raadsleden, of dooreen aantal (volgens inwonerstal) kiezers. VERBLIJFSVOORW AARDE En andere: in het vroegere stelsel moest men verblijven, ingeschreven zijn in de bevolkingsregisters. Op de dag van de verkiezingen, met het'huidige wet sontwerp moet men deze voorwaarde vervullen op de dag van de kandida tuurstelling (lijstindiening). Zulks is ook waar voor de leeftijdsvereiste en de verkiesbaarheid. STEMMING Waar vroeger gestemd werd van 8 tot 14 uur, zal nu gestemd worden van 8 tot 13 uur. BONTSTEMMEN Alinea 4 van artikel 40 van de kieswet wordt afgeschaft. Alinea 4 gaf de mogelijkheid op ver schillende lijsten, nevens de naam van verschillende kandidaten te stemmen (panacheren). Ingevolge het nieuwe wetsontwerp wordt het panacheren dus afgeschaft en wordt een dergelijk stembulletin on geldig verklaard. STEMMING BIJ VOLMACHT Zoals voor de parlementsverkiezingen wordt het stemmen bij het leger of per brief afgeschaft. Enkel stemmen bij volmacht blijft behouden onder de zelfde voorwaarden als voor de parle mentsverkiezingen STEMOPNEMINGSBUREAUS In het huidige stelsel vervullen de voor zitters, sekretarissen en bijzitters van het stembureau ook deze funktie voor de opnemingsbureaus. Volgens het ontwerp worden andere mensen aange duid voor 's namiddags. Er worden voor de opnemingsbureaus ook meer bijzitters aangeduid (2 of 4 volgens het aantal te verkiezen raadsleden). STEMCIJFER Het stemcijfer van iedere lijst zal be komen worden door de optelling van de kopstemmen en de naamstemmen op dezelfde lijst (Vroeger telde men daar de panachéstemmen bij verdeeld door het aantal te begeven zetels). KLACHTEN In het vroegere stelsel kon iedereen een klacht neerleggen tegen een verkie zing, dit binnen de 10 dagen, hetzij bij de provinciegriffier, hetzij bij de bur gemeester. Volgens het wetsontwerp kunnen al leen nog de kandidaten klachten indie nen en nog alleen bij de Bestendige Deputatie door overhandiging van de klacht aan de provinciegriffier. De Bestendige Deputatie moet over de klacht uitspraak doen binnen de 30 da gen, en niet meer binnen de 60 dagen zoals voordien, dit teneinde binnen een redelijke termijn klacht te kunnen neer leggen bij de Raad van State. Volgens het huidig gemeentelijk kies- wetboek kan de Bestendige Deputatie een verkiezing vernietigen in geval van onregelmatigheden. Volgens het ontwerp kan zij een ver kiezing slechts vernietigen ingevolge een bezwaar. In geval van onregelmatigheden kan zij de verkiezing vernietigen voor zover deze onregelmatigheden de verdeling van de zetels tussen de lijsten, de vol gorde van de verkozen raadsleden of opvolgers wijzigen. Dit zijn de bijzonderste wijzigingen welke aan de Gemeentekieswet door de minister van Binnenlandse Zaken wor den voorgesteld, benevens natuurlijk de verhoging van het aantal raadsleden en schepenen in iedere gemeente. Hangt ook in de lucht: het afschaffen van de lijstnummers en de vervanging door het kenteken of de naam der par tijen of lijsten. Maar hoe zal gekozen worden en vol gens welke regels, hoe belangrijk ook, is van minder belang dan de uitslag. Deze uitslag moet voor onze partij de beste zijn in alle gemeenten. Het is dan ook nodig dat in elke gemeente de BSP zich gereed maakt voor de strijd van 10 oktober a.s. We zijn geen struisvogels, we weten zeer goed dat een eerste verkiezing in gefusioneerde gemeenten problemen schept. Problemen van personen, van plaatsen, van mandaten. Een groot stuk van deze moeilijkheden zijn reeds opgelost door de reorganisatie van onze gefusio neerde afdelingen. Dit stadium hebben we op meesterlijke wijze gelukt. De aanduiding van de plaatsen op de lijsten voor alle vroegere gemeenten is in de meeste, zoniet alle afdelingen achter de rug, dit ook in de beste voorwaarden. De rest, het aanduiden van de kandida ten, moet ook zo vlot mogelijk verlo pen. In onze beweging is er een groot kapi taal aan kameraadschap aanwezig. La ten we dit kapitaal aanspreken. Het zijn niet de personen die primeren, het moet de partij zijn. Als iedereen dit goed in zijn hoofd prent, moeten we ook deze faze gemakkelijk doorkomen en kun nen we aan de kiezers vragen op 10 oktober a.s. aan de BSP een klinkende overwinning te bezorgen. G. SPITAELS In vriendschappelijke sfeer nam kd. Cnudde afscheid van zijn medewerkers. Tijdens de gemeenteraadszitting van donderdag 25 maart jl. stelde schepen De Riemaecker voor om een motie aan te nemen waarin aangedrongen wordt opdat het oorspronkelijk trajekt zou worden gevolgd, teneinde de ontslui ting van Zuid-Oost-Vlaanderen te be werkstelligen. In de toelichting tot deze motie had schepen De Riemaecker nogal scherp van leer getrokken tegen de zoge naamde «milieubeschermers», waar door een waardevolle ontsluiting van dit gedeelte van Oost-Vlaanderen ver loren dreigt te gaan. Onze vriend Jacques Timmermans on derlijnde wel akkoord te kunnen gaan met de motie, doch niet met de toelich ting gegeven door De Riemaecker. Er kan en moet een alternatief gevonden worden voor het traject doorheen het Pajottenland, teneinde het natuur schoon aldaar en zoals overal elders nodig, zou worden beveiligd. Namens de P.V.V. verklaarde raadslid Evenepoel eveneens deze noodzaak, gezien in de trend dat thans het aantal km autosnelwegen werkelijk ruim schoots voldoende is. Tenslotte waren C.V.P., B.S.P. en P.V.V. unaniem akkoord dat met deze motie slechts bedoeld wordt dat de ont sluiting van het Zuid-Oostelijk deel van Oost-Vlaanderen een feit wordt, zodat ook Ninove deze A8 aansluiting kan nemen op een voorziene aftakking rond Denderwindeke. Hierbij dan deze motie: De gemeenteraad der stad Ninove: Legt er de nadruk op dat het tracé van de A8 vastgelegd bij Koninklijk Besluit van 5.1.1972 beantwoordt aan de noodwendigheden o.m. van de min be- goede gewesten van zuid Oost- V laanderen. Vraagt met aandrang het behoud ervan ter ontsluiting van gewesten waar het gebrek aan goede wegeninfrastructuur gevoelige weerslagen heeft op hun ex pansie en mede-oorzaak is hunner ont volking. En gaat over tot de dagorde. De regering gaat de laatste hand leggen aan een versoberings plan. Ze zal trachten 27 miljard aan bijkredieten te schrappen, om zo te komen tot een aanvaardbaar deficietvan 35 miljard. Er zijn een aantal indikaties die erop wijzen dat men ook in de sociale sektor wil snoeien, alhoewel minister De Paepe vorige donderdag in de Kamer nog heeft betoogd dat aan de sociale verworvenheden niet zal worden geraakt. In elk geval, van nu reeds staat vast dat de regering niet zal kunnen oordelen op grond van een objektief dossier. Vooraleer tot bepaalde inkrimpingen over te gaan is het immers geboden juist te weten hoe het met de fiskale fraude in ons land is gesteld. Financieminster De Clercq heeft altijd voorgehouden dat, indien de belas tingsontduiking echt kan worden gekwantificeerd en gelokaliseerd ze ook kan worden opgevangen derwijze dat er gewoon van fiskale fraude geen sprake meer zou zijn. Welnu, sedert vorige vrijdag is het geweten dat minister De Clercq heel goed op de hoogte is hoeveel de belastingsontduiking bedraagt, en wie er zich schuldig aan maakt. Er is meer: hij weet zelfs hoe deze plaag kan worden tegengegaan, maar hij heeft tot dusver geweigerd iets te ondernemen! Nóg erger: minister De Clercq heeft opzettelijk een rapport achtergehouden waaruit dit alles blijkt en hij heeft - via een ambtenaar - aan de verenigde kommissies voor Financiën van Kamer en Senaat een verkeerde voorstelling doen geven van de situatie. Deze wel heel erge beschuldiging werd vrijdag afgedrukt in De Volks macht', het weekblad van de kristelijke arbeidersbeweging. Waarover gaat het in feite? Sinds ettelijke jaren bestudeerde professor Franck van de U.L.B. defiskale fraude in ons land, en verstrekt in dat verband zeer gedetailleerde ramin gen met een indeling per beroepsgroep. In de konservatieve kringen heeft men deze cijfers altijd betwist omdat blijkt dat de belastingsontduiking het grootst is bij de lieden met de hoogste inkomens. Ookfinancieminister De Clercq wil doen geloven dat professor Franck zich gedraagt als een politiekommissaris en beweert dat zijn gegevens fout zijn. Maar intussen is gebleken uit het verslag van een officiële werkgroep van experten, die gelast was met een onderzoek naar de werkmetode van professor Franck, dat de cijfers van deze laatste niet te licht werden bevonden. Minister De Clercq heeft echter geweigerd dit rapport te publi ceren of de inhoud ervan aan het parlement bekend te makenHij heeft dus ook de programmawet laten stemmen in het licht van verkeerde gegevens. Op 2 april hebben de dagbladen Het Volken «La Cité» echter de inhoud van dat geheim rapport over de fiskale fraude bekendgemaakt en de door professor Franck gedane vaststelling bevestigd dat inderdaad 120 miljard doorfiskaal bedrog aan de schatkist wordt onttrokken. Nog dezelfde dag is minister De Clercq voor radio en televisie komen verklaren dat de werkgroep integendeel voorbehoud zou hebben gemaakt over de gebruikte metode en dat ook op 22 januari 1975 de voorzitter van de groep voor de verenigde kommissie vanFinacïèn, in aanwezigheid vanprofessor Franck, zijn voorbehoud zou hebben doen gelden over het cijfermateriaal. Het is in verband met deze laatste bemerking datDe Volksmachtminister De Clercq in beschuldiging stelt. We citeren dit blad: Wat is het jammer dat een mens alleen maar mag zeggen en schrijven hetgeen hij ook zwart op wit kan bewijzen! Zo weten enkele mensen achter de schermen dat de heer Thirion op 22 januari 1975 voor de verenigde kommissies voor de begroting en voor financies van de Kamer van volksver tegenwoordigers en van de Senaat verplicht is geweest bepaalde dingen te zeggen die tenslotte niet strookten met zijn eerlijke persoonlijke overtui ging- Hij heeft na het eerste rapport van de kommissie die belast was met een kritisch onderzoek van de studies van prof. Franck over de fraude, een tegenrapport moeten maken. Zijn eerste versie werd door Willy De Clercq naar de papiermand verwezen - en een andere versie werd hem gedikteerd opgedrongen. Dat weten we niet van hem zelf; daarvoor is hij zijn op drachtgever te trouw; hem treft alleen de schuld te zwak geweest te zijn Financieminister De Clercq heeft ook voor radio en televisie niet durven toegeven dat de leden van de kommissie het verdienstelijk en wetenschappe lijk werk van prof. Franck hebben onderstreept en tot identieke besluiten zijn gekomen. Minister De Clercq heeft niet alleen de waarheid verborgen gehouden maar ook de feiten verdraaid. Hij heeft zich aan intellektuele oneerlijkheid schuldig gemaakt. Vooraleer nu verder aan een versoberingsplan gedokterd wordt, dat ge beurlijk op de rug van de minderbegoeden zou terechtkomen, dienen enkele vragen opgehelderd. 1Is het waar dat minister De Clercq een rapport heeft achtergehouden met betrekking tot de belastingsontduiking? 2. Is het waar dat hem een aantal anti-jraudemaatregelen werden voor gesteld, die hij geweigerd heeft door te voeren omdat ze hem uit elektorale redenen niet bevielen? 3. Is het waar dat de ambtenaar Thirion onder druk werd gezet om voor de gemengde kommissie van Financiën onjuiste verklaringen te komen afleg gen? 4Is het waar datfinancieminster De Clercq de oorspronkelijke versie van betrokkene in de papiermand heeft laten verdwijnen? De regering is op deze vragen een ondubbelzinnig antwoord verschuldigd, want de werkende bevolkingwaaraan steeds maar grotere offers gevraags wordt, heeft het recht de waarheid te kennen. PIET DE BUYSER EERSTE-MINISTER VOOR DE P.V.V.-KAR I Hij doet puik werk voor ons, maar 't is alsof hij vermoeid geraakt. Geboren te Ronse op 29 maart 1911 ging de Federale Secretaris CNUDDE Isaï op 65-jarige leeftijd op rust. Hierbij werd hem vanwege Bond Mouson der arrondissementen Aalst-Oudenaarde een passende hulde gebracht. Op vrijdagnamiddag 26 maart werd in een meer intieme kring door het binnen- en buitenhuispersoneel van de federatie afscheid genomen van zijn Federale Sekretaris en werkmakker. Hijzelf betitelde dit ogenblik als «het laatste van het laatste» in een ontroe rend afscheidswoord tot Bond Moyson en zijn personeel gericht. De meer officiële huldepiechtigheid had plaats zaterdag 27 maart waar hij, te samen met zijn echtgenote kinderen en kleinkinderen, en in aanwezigheid van de nationale, federale en geweste lijke vooraanstaanden van Bond Moy son en de afgevaardigden van de Ge meenschappelijke Aktie, in «zijn» C.O.C. te Ronse figuurlijk en letterlijk in de bloemetjes werd gezet. Kd. Boussy, Nationaal Ondervoorzit ter van de Socialitische Mutualiteiten, schetste in zeer op prijs gestelde be woordingen de figuur van Cnudde Isaï en typeerde hem als «De man van weinig woorden maar van daden». Kd. Vanderhaegen Marcel, secretaris-Generaal van Bond Moyson der arrondissementen Aalst- Oudenaarde belichtte daarna zijn le vensloop en zijn carrière in Bond Moy son waaraan hij boven alles gehecht was. Hij meende dat Cnudde Isaï veel gelij kenis vertoonde met de socialistische figuren Achilles Van Acker en De Lat- tre, de autodidacten die het evenals hij tot de hoogste trap van de samenleving, elk in hun domein hebben gebracht. ZIJN BOND MOYSON CARRIÈRE Zijn 38 jaar dienstprestaties bij Bond Moyson zijn als volgt samen te vatten: op 1 mei 1938 geschiedde zijn indienst treding als bode om via administratief kontroleur, dienstoverste, algemeen dienstoverste en adjunkt-federaal se kretaris en in 1965 de hoogste top in zijn carrière, namelijk federaal sekreta ris van Bond Moyson te bereiken. Wij wensen onze vriend Isaï Cnudde nog een lang leven in goede gezondheid temidden van zijn familie. Wij zullen trachten zijn leuze «Bond Moyson doet het beter» verder uit te bouwen. Laurent Stalpaert Kd. Boussy tijdens zijn rede omgeven door genodigden en kd. Cnudde.

Voor Allen | 1976 | | pagina 1