TOEKOMST VOOR GROOT-NINOVE EEN GEMEENTE VOOR DE ACHT DORPEN 1 MEI FEESTELIJKHEDEN Denderzicht te Pollare Het simpatieke Pollare werd on der de ambtstermijn van burge meester A. Ruiz totaal gemo derniseerd. Een degelijk en mo dern wegennet, (inbegrepen verharding van landbouwwe- gen), openbare verlichting, nieuwe rioleringen en uitbrei ding van het waternet en zijn na tuurlijke rijkdom aan «prachtig schoon» maken de charme en de aantrekkingskracht uit van deze kleine, fraaie gemeente. Op 1 januari 1977 starten de nieuwe gefusioneerde gemeenten en de Stad Ninove zal dan omvatten: Appelterre -Eichem, Aspelare, Denderwindeke, Lieferinge, Meerbeke, Neigem, Nederhasselt, Ni nove, Okegem, Outer, Pollare, Voorde. Een nieuwe stad die meer dan 33.000 inwoners zal omvatten (de wijken Bakergem en Ene gaan naar Denderleeuw) en 7.314 ha als oppervlakte zal hebben. Het bestuur van de toekomstige gemeente Ninove zal voor belang rijke beslissingen en enorme werkzaamheden worden geplaatst. De plannen of werken in uitvoering in de verschillende deelgemeen ten moeten verder worden uitgevoerd of minstens met elkaar ge combineerd of in overeenstemming gebracht. De vroegere gemeenten moeten hun eigen leefgewoonten, gebrui ken en aktiviteiten kunnen behouden, want anders zou de fusie geen verrijking maar een verarming voor de nieuwe gemeenschap zijn. De verrijking zal hem slechts liggen in het streven en ijveren naar nieuwe dienstverleningen voor die nieuw gevormde gemeente, die anders onbereikbaar waren voor iedere deelgemeente afzonderlijk. Dit beduidt dat voor de twaalf gemeenten samen een struktuurplan moet worden opgemaakt, d.i. een studie wat en waar, nieuwe, noodzakelijke collectieve voorzieningen moeten worden uitge bouwd. Kortom een degelijke urbanisatie inzake woningbouw, in- frastruktuur, gemeenschapsvoorzieningen, recreatie- en groene zone's en industrievestiging. Zoals hierboven geciteerd, moet na tuurlijk uitgegaan worden van de huidige voorzieningen en realitei ten. Doch dit alles is slechts mogelijk wanneer deze nieuwe gemeente ook financiële armslag krijgt. In het huidig beleid op nationaal vlak worden echter steeds meer beperkingen opgelegd op de financiële mogelijkheden van de gemeentebesturen. Tenslotte ook betekent de huidige vorm van toezicht op de gemeentelijke handelingen een loodzware hypotheek en onoverkomelijke bureaucratie om een of ander te verwezenlijken. Van een daad werkelijke gemeentelijke zelfstandigheid of autonomie is geen sprake. Toegepast op al de gemeenten in Groot-Ninove betekent dit dat het toekomstig bestuur op een demokratische leest moet geschoeid zijn om een vooruitstrevend beleid te kunnen voeren. In gemeenten waar de socialisten aan het bestuur zijn of hun me dewerking er aan verlenen, werd het bewijs geleverd dat een voor uitstrevend beleid niet louter theoretisch bleef maar in werkelijkheid werd omgezet. Het beleid bv. in Ninove en Pollare strekt tot voorbeeld onder het mandaat van onze socialistische burgemeesters Milo en Ruiz. De stad Ninove is zodanig in aanschijn veranderd, dat op een 10 a 15 jaar tijdspanne iemand zich in een totaal andere stad zou wanen. Op gebied van urbanisatie, goede verbindingswegen, nieuwe woonwijken, industrievestiging werd er heel wat gepresteerd. Bij de laatste bestuursperiode vanaf 1971 werd nu ook speciale zorg besteed aan het ambt van jeugd, kuituur, sport en feestelijkheden. De realisaties en aktiviteiten die op dit vlak werden naar voor ge bracht genieten algehele waardering. De laatste faze hierin is de infrastruktuur, waaraan een totaal gebrek was. De definitieve plannen van de sporthallen en het kultureel centrum zullen voor het nieuwe bestuur een goede aanloop betekenen voor een spoedige realisatie. De periode van geduldige voorbereiding en studie, samenkomsten op hoger vlak, zijn voorbij. Het gaat hem nog enkel om de financiële tegemoetkoming en medewerking van het departement van Nederlandse kuituur. De B.S.P. in Groot-Ninove is ervan overtuigd dat ook de gemeenten Meerbeke, Denderwindeke, Outer, Appelterre-Eichem, Okegem, Aspelare, Nederhasselt, Voorde, Lieferinge en Nieuwenhove een dergelijk aangepast vooruitstrevend beleid mogelijk is, dank aan de medewerking en inspraak van de plaatselijke bevolking. De B.S.P. zal met die betrachting een kandidatenlijst voorstellen die aan de verzuchtingen van de bevolking in het algemeen en de demokratische krachten in het bijzonder, zal voldoen. Wij zijn overtuigd van een prachtige verkiezingsuitslag van de B.S.P. Dit zal de waardering zijn voor het reeds gevoerde beleid, haar programma en haar dynamische kandidaten voor Groot- Ninove. Jacques TIMMERMANS Schepen te Ninove BSP-NINOVE WIE ZAL BETALEN? TELLEN WE NOG MEE? BESTUREN EN PLANNEN GROOT-NINOVE Okegem C Nederhaeser1 NINOVE Outer Voorde Meerbeke S Appolterre Pollare\ Denderwindeke lieffi-i nm Vrijdag 30 april te 20 uur: Groots mei-avondfeest Ingericht door de C.S.C. in samenwerking met de B.S.P. met medewer king van: De kleinkunstenaar Wim De Craene Discobar. De 1-mei toespraak wordt gehouden door Oscar De Bunne, Direkteur van het Emile Vandervelde-instituut. Zaterdag 1 mei 9 uur: jaarlijkse 1 meivlucht uit Quievrain Ingericht door «Recht voor Allen» (zie bijzondere plakbrieven) 14 uur: Internationale wielerwedstrijd voor liefhebbers (bijzondere plak brieven) 17.30: Grootse I mei-betoging. Vertrek aan het Volkshuis, Geraardsbergsestr. Gezellig samenzijn in het Volkshuis na de ontbinding van de optocht. Zaterdag 8 mei te 20 uur: Toneelopvoering door «Matteotekring» «De Akte» - komedie in vier tafere len. ERPE-MERE Overal worden de gemeenteraadsverkiezingen, soms zelfs in een koortsachtige atmosfeer, voorbereid. Het ogenblik lijkt daarom geschikt om de velen, die belangstelling betonen voor de gemeentelijke zaken, even tot nadenken te bewegen. Fundamenteel hebben deze verkiezingen alleen tot doel dege lijke gemeentelijke beheerders door de bevolking te laten aan duiden. Alle andere beschouwingen zouden moeten terzijde ge schoven worden. Het feit alleen dat deze stembusgang om de zes jaren op een vaste datum bepaald werd, houdt de aanwijzing in, dat de gemeenteraadsverkiezingen moeten beschouwd wor den als heel losstaande van het algemeen landsbeleid. Echter is het niet mogelijk de scheidingslijn zeer zuiver te trek ken en wel om meerdere redenen: halverwege in een vierjarige wetgevende periode vallende, worden deze verkiezingen, in ze kere mate beschouwd als een beoordeling van het landsbeleid door de bevolking. Bovendien is het de C.V.P. - P.V.V. - R.W. regering die de acht gemeenten: Aaigem, Bambrugge, Burst, Erondegem, Erpe, Ottergem en Vlekkem van de kaart heeft ge veegd. De gemeenteraadsverkiezingen op 10 oktober 1976 zullen van een meer dan buitengewone betekenis zijn. Voor de eerste maal zullen de acht genoemde gemeenten geen afzonderlijke ge meenteraden meer verkiezen. Voor de acht gemeenten, die met ingang van 1 januari 1977 de fusiegemeente Erpe-Mere zullen vormen, worden gezamenlijke lijsten ingediend. Aan de kiezers zal gevraagd worden vijfentwintig gemeenteraadsleden te ver kiezen. De vijfentwintig gemeenteraadsleden zullen op hun beurt, uit hun midden, vijf schepenen aanstellen en aan de Koning een kandidaat voor de benoeming van burgemeester voordragen. Bij Koninklijk Besluit van 3 oktober 1975 heeft de huidige rege ring enkele maatregelen getroffen op de volgende gebieden: 1. Het College van Burgemeester en Schepenen van de ge meente Mere zal op 10 oktober 1976 de gemeenteraadsver kiezingen moeten organiseren; 2. De nieuwe gemeenteraad van Erpe-Mere zal in 1977 voor de eerste maal te Mere vergaderen. 3. De fusiegemeente Erpe-Mere neemt alle bezittingen, rechten, lasten en verplichtingen over van de acht gemeenten waaruit zij is samengesteld. 4. De politiereglementen die in elk van de acht gemeenten be staan blijven van kracht, voor het grondgebied van de thans afzonderlijk bestaande gemeenten, tot op de dag dat zij door de fusiegemeente Eipe-Mere worden afgeschaft. 5. De belastingsvorderingen van de vroegere gemeenten kun nen nog ten hoogste tijdens 1977 in voege blijven. Nadien zal de fusiegemeente moeten zorgen voor de verieste belastin gen. Men kan zich niet van het gevoel ontdoen dat de bevolking van de afgeschafte gemeenten aan haar lot wordt overgelaten. De problemen van het personeel van de afgeschafte gemeenten werden nog niet opgelost. Alles blijft bij ontwerpen van wetten en voorontwerpen van koninklijke besluiten. Voor de belastingsbetaler ziet het er evenmin rooskleurig uit. Er blijven twee grote onbekenden: de financiële steun aan elke nieuwe gemeente. In het kader van het Gemeentefonds kan een fusiefonds per gewest worden opgericht: de oprichting is facultatief doch laat ons hopen dat daartoe effectief zal worden overgegaan 2. ten laste van de Rijksbegroting zal een Fonds tot Consolidatie van de dificits van de uit samenvoeging ontstane gemeenten worden opgericht. De gemeenten die op 1 januari 1977 zullen opgericht zijn, ingevolge samenvoeging, kunnen gemachtigd worden in 1976 een consolidatielening aan te gaan bij het Gemeentekrediet van België tot aanzuivering van het tekort op de gewone dienst van hun rekening over het jaar 1975. Terecht merkt de vereniging van Belgische Steden en Gemeenten op dat deze tekst wel een probleem stelt: hoe kunnen de nieuwe gemeenten, die slechts op 1 januari 1977 zullen bestaan vanaf 1976 en alleen in 1976 een dergelijke lening aangaan. Bovendien bepaalt de wet op de samenvoeging van de gemeenten zelfs niet dat elke nieuwe gemeente tenminste over het totaal van de aandelen van de vroegere gemeenten in het Fonds van 1976 zal beschikken. Dit betekent dat de fusiegemeente Erpe-Mere minder toelagen van de staat zou kunnen ontvangen dan de acht gemeenten te samen kregen. Naast de beslissingen die ons door de huidige regering werden opgedrongen zijn er de problemen van elke dag. Waar komt het gemeentehuis? Naar waar zullen wij moeten gaan voor de eigenlijke administratieve diensten: voor een aangifte bij de burgerlijke stand (geboorte, overlijden) voor een getuigschrift, een bewijs, een attest (afschrift geboorteakte bv., bewijs van goed gedrag en zeden...) voor een aanvraag in verband met sociale vergoedingen (pensioenen, gehandicapten, militievergoedingen). voor tellingen (de halfjaartijkse landbouwtelling 15 mei - 15 december) voor identiteitsbewijzen (de gewone identiteitskaart, het paspoort, het rijbewijs als chauffeur) voor vergunningen die gekoppeld zijn aan een dossier (een bouwvergunning) om iets aan te geven waarvoor de gemeente een andere dienst moet waarschuwen (muskusratten, krengen oor logstuig) voor de stempelcontrole voor de wettiging van een handtekening (bij een diploma bv.) voor een inenting gewoon voor een eenvoudige hulp, om raad bij de sekretaris. Worden onze gemeentescholen afgeschaft en zullen onze kleuters naar een of andere schoof worden vervoerd? Zal zoals de heer Michel, Minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde het gewestplan opnieuw moeten worden herzien om de bouwgronden rond de kern van de nieuw opgerichte gemeente te groeperen? Moet alles worden samengebracht en gecentraliseerd in en rond Erpe en Mere? Zullen de gemeenten Aaigem, Burst, Bambrugge, Erondegem, Ottergem en Vlekkem vergeten buitendorpen worden, zoals de wijk «Honegem» te Erpe tot vóór 1970 een vergeten gehucht was? Deze en nog andere vragen scheppen bij de bevolking een psychose van onzekerheid. De B.S.P werkt thans een plan uit om van Erpe-Mere een bestuurbare en levenskrachtige gemeente te maken Zij vertrekt van twee basisgedachten: 1. «De gemeente Erpe-Mere is er voor de acht dorpen» 2. «zoek niet het middelpunt». Ter verduidelijking dient te worden gesteld: 1 Erpe-Mere moet al zijn krachten bundelen om méér voor elk van de acht dorpen te kunnen doen. De diensten moeten zo georganiseerd worden dat niet alles samengebracht wordt op één centraal punt. Alleen wat wettelijk niet anders maq moet gecentraliseerd worden. 2. Voor de scholen pleitten we voor een gemeenteschool met een verantwoordelijkheid op gemeentelijk vlak qedraqen maar met gemengde scholen voor elk dorp. In elk dorp (hoe klein ook) moet een kleuterschool bestaan. 3. Betrokkenheid van de bevolking bij het bestuur betekende vroeger en betekent nu: informatie krijgen (weten wat er gebeurt), zelf belangstelling hebben en dan ook inspraak krijgen 4. In elk dorp moet de mogelijkheid geschapen worden om goed te wonen, landbouw en openluchtrekreatie te verwezenlij ken. Daartoe zullen de nodigen bouwgronden, de wegeninfrastructuur, de nutsvoorzieningen: als drinkwaterieidinqen en elektnciteit moeten worden aangelegd daar waar zij ontbreken. 5. Nieuwe gemeentelijke diensten worden opgericht, waaronder de gemeentelijke sociale dienst; de gemeentelijke technische dienst; de gemeentelijke grond- en woningdienst; de landbouwtechnische dienst; de reinigingsdienst; Een speciale inspanning dient geleverd op het gebied van de cultuur, de sport en de ontspanning. Om dit alles te verwezenlijken is echter beleid voor nodig, goed voorbereid, door gespecialiseerde krachten, de gemeente raadsleden zullen bekwame gemeentelijke beheerders moeten zijn. Zij zullen genoeg offervaardigheid moeten opbrenqen om de hen opgedragen taken met goed resultaat te verwezenlijken. Zomin als men in een auto stapt van een onervaren chauffeur, zomin als men zijn kinderen toevertrouwd aan besproken opvoeders, evenmin vertrouwt men de behartiging van de belangen van de gemeenschap toe aan onbenulligen of mensen die werken voor eigen profijt. De B.S.P. rekent op U. Gij moogt op de B.S.P. rekenen DE WOLF JOHAN EERSTE SCHEPEN ERPE

Voor Allen | 1976 | | pagina 7