GERAARDSBERGEN 17 NINOVE Schendelbeke Onkerzele "nrf VRAAG UIT ONZE STREEK INFORMATIEVE DIA-AVOND SKRABOELEKENS FEESTEN 1976 10-UREN VAN SCHENDELBEKE m P Nog steun voor onze fanfare EEN BOEK DAT OP ZIJN TIJD KOMT CSC-VIANE-MOERBEKE «ISRAËL: EEN UITGEBREIDE KENNISMAKING V.Z.W. SKRABOELEKEN GERAARDSBERGEN ZATERDAG 15 MEI 1976 Kinderanimatie - Folklore - Kleinkunst - Folksong - Vrij podium V erkiezingsfonds B.S.P. Geraardsbergen GESLAAGD PARTIJFEEST MEIBOOMPLANTING MIKBOLLING FANFARE OP BEZOEK Feestcomitee SCHENDELBEKE ENKELE BEELDEN VAN EEN GESLAAGDE 1 MEI BETOGING WÊÊÊék DE STEDELIJKE CULTURELE RAAD EN ZIJN STATUTEN Vraag: Ik leef wettelijk gescheiden vair "Mijn man en ik heb steeds maar moeilijkheden. Hij is in het bezit van ons' trouwbóèkje en het gebeurt wel eens dat men mij om een of ander zaak de voorlegging van onze trouwboek vraagt. Ik krijg die natuurlijk van hem niet en daardoor zit ik met de last. Er is echter nog iets waar ik veel last mee heb en dat is namelijk met het verkrijgen van het betalen van het on- derhoudsgeld tot dewelke mijn gewe zen man veroordeeld werd ingevolge het echtscheidingsvonnis. Hij veran dert bestendig van patroon zodat het voor mij een puzzle wordt dat te vol gen. Hierdoor betracht hij natuurlijk aan het betalen van mijn onderhouds- geld te ontsnappen. Hierdoor kwam het reeds voor dat ik gedurende maanden geen centiem kreeg en ik de allergroot ste moeite had om de eindjes aan me kaar te knopen. Wat zoudt U mij als raad kunnen geven? Antwoord: Wat het bezit van het trouwboekje be treft is er natuurlijk maar één origineel en dat is zoals U schrijft in het bezit van uw man. In Binnenlandse Zaken kent men wel die toestanden en laat men wel toe dat aan de gescheiden persoon een dubbel van het trouwboekje zou afge leverd worden. Indien U dat wenst mag zelfs op dat dubbel van het trouwboekje door de ambtenaar van de burgerlijke stand door notaneming van het echt- scheidingsvonnis of arrest vermeld worden dat U wettelijk gescheiden leeft. Ten titel van inlichting stip ik ook aan dat zelfs aan feitelijk gescheiden personen een dubbel van het trouw boekje mag afgeleverd worden. Voor die zaken hoeft U zich te richten tot de diensten van de burgerlijke stand van uw gemeente. Inzake het betalen van het onderhouds- geld is dat soms wel een echte kalvarie- berg. De echtgenote aan wie bij vonnis een onderhoudsgeld werd toegekend kan zonder onkosten ingevolge de wet van 12.4.65 haar rechten wel doen gel den. Veel gescheiden mannen op wie een onderhoudsplicht weegt ten over staan van hun gewezen echtgenote en kinderen trachten daar aan te ontglip pen. Door bestendig van werkgever te veranderen trachten ze het spoor van hun patroon zo ingewikkeld mogelijk te maken zodat de vrouw er niet meer wijs uitgeraakt of het spoor totaal bijster wordt, 't Vruchteloos zoeken beu geeft de echtegenote het soms op, inge volge de eindeloze last om aan haar onderhoudsgeld te geraken. De wet al hoewel goed bedoeld is hier niet krachtdadig genoeg gezien de vrouwen zelf moeten waken en het achternage- loop voor hen is om te verkrijgen wat hen werkelijk bij vonnis werd toegewe zen. Ik kan U maar wijzen op datgene wat de wet voorschrijft en de mogelijkheden die U daarbij geboden worden. Van zodra een man veroordeelt tot onderhoudsplicht van werkgever verandert of overschakelt naar werkloosheid of ziekte dient U zich te wenden naar de griffier van het Vredegerecht dat de verplichting tot het betalen van onderhoudsgeld heeft uit gesproken. De griffier moet dan aan de nieuwe patroon of aan de werklozen- dienst of aan de ziekenkas een dwang bevel sturen om de voorziene afhou dingen te doen. Het maximum af te houden bedrag be loopt 1/ 5 van het loon indien dit loon ligt in de schijf van 5 tot 8.000 F en 2/ 5 van het loon indien het loon in de schijf valt van 8.000 tot 15.000 f. Eens het loon méér dan 15.000 F bedraagt kan alles boven de 15.000 F, benevens die 21 5, ook opgeëist worden tot uitbeta ling van de onderhoudsrente. Ik vermeen hierdoor zo ruim mogelijk geantwoord te hebben op de door U gestelde vraag, en houd me steeds ten Uwen dienste. Van der Bruggen Dieudonné Oud-Senator Parkstr. 7 Geraardsbergen Tel. 054-413.31. Na haar prachtig geslaagd concert tij dens het partijfeest van zaterdag 24 april 1976, mocht de fanfare volgende giften in ontvangst nemen: 1.000 F vanwege Huis Angèle; 500 F vanwege Mevrouw Neirinckx en nog 100 F vanwege Josken Abbé en haar moeder. Tijdens de dolle uren die volgden op het partijfeest wist vriend Patrick De Bodt in café Volkshuis nog ruim 400 F rond te halen. Aan al diegenen die onze fanfare zo flink bedachten, onze hartelijkste dank. Het Bestuur De socialistische partij uit het Ge- raardsbergse kan bogen op een rijk ver leden. Zij was, op het gebied van de klasseontvoogding van het proletariaat, zelfs toonaangevend in ons arrondis sement. Van onze ouders en voorouders hebben wij vernomen dat deze ontvoogding er slechts gekomen is na veel strijd, opof feringen en tegenkanting. Menigmaal hebben wij geboeid en vol bewondering geluisterd naar de verha len welke ons door de strijders van het eerste uur werden verteld. Wij hebben ons aldus een idee kunnen vormen van de ellende, uitbuiting en ontberingen welke het lot geweest zijn van het overgroot gedeelte onzer plaat selijke bevolking van toen. Spijtig genoeg had niemand zich, tot op heden, de moeite getroost de socialisti sche geschiedenis te boek te stellen. Tal van bescheiden welke aan deze tijd her inneren zijn reeds verloren gegaan of dreigden het te worden. Er diende dus een inspanning op dit gebied geleverd wilde men de vroegere belevenissen niet verloren laten gaan voor het nage slacht. Het boek van Louis-Paul Boon over de socialistische strijd in het Aalsterse is ongetwijfeld de spoorslag geweest. En ik weet dat onze vriend Abraham Ruiz overeen benijdingswaardige documen tatie beschikt. En bijgestaan door par tijgenoot Georges Spitaels zou hij zich aan het werk zetten om het verleden van de socialistische strijd in het Geraards- bergse op schrift te vereeuwigen! Een massa documentatie moest door genomen worden, oude partijgenoten en anderen, werden bezocht, aange sproken. Na vele opzoekingen en het zorgvuldig bijeenhouden van docu menten, was het uiteindelijk mogelijk een omvangrijk werk te schrijven over de socialistische strijd op de drempel van de 20ste eeuw te Geraardsbergen. Het is een buiten-gewone aangename verrassing Dat alles is vergezeld door een uitzon derlijke massa foto's, waarin velen, familie, zullen afgedrukt zien. Dat organiseert op zaterdag 8 mei Met Gust GHIJSBRECHT Bij Hubert GODAERT, Plaats 53 te VIANE Aanvang: 20 uur Na de voorstelling trekking van de 1 mei-tombola 14 uur: Kinderprogramma: «Droom van een Cirkus» door Kindertheater «Karoesel» Brussel. 16 uur: Eerste Gouden Tuttenworp, in aanwezigheid van het Stadsbes tuur van Geraardsbergen. 17 uur: Kleinkunst: Bert De Coninck en Jean RousseauWinnaar Humor festival Knokke-Heist 1975. 19 uur: Geraardsbergs talent: Skabbernak - Expressiegroep. 21 uur: Volkszang: Walter De Buck en zijn Groep. 23 uur: VRIJ PODIUM v 1 Ademstraat (verkeersvrij) Geraardsbergen - Vrije Toegang Een organisatie van de v.z.w. SKRABOELEKEN, Jongsocialisten, Mu tualiteit der Jonge Arbeiders en Jeugdatelier Skraboeleken. onze sekretaris Spitaels hierin heeft ge holpen, geeft ons veel voldoening.... Het resultaat van al deze inspanningen was een overvloed aan gegevens, foto's en andere herinneringen welke de stof hebben gevormd voor hun boek: «Ge raardsbergen op de drempel van de 20e eeuw» dat voor het ogenblik in druk is. In naam van alle socialisten wil ik de schrijvers van dit boek van harte dan ken voor de prestatie en de schat aan informatie welke zij voor de toekomst veilig hebben gesteld. Niet alleen de socialisten zullen dit werk aan hun bibliotheek willen toe voegen. Het is derwijze geschreven dat ook andersdenkenden er belangstelling kunnen voor opbrengen. Daarom zal dit werk in al de boekwin kels van Geraardsbergen te koop wor den aangeboden wanneer het binnen kort van de pers komt. Het is in een bevattelijke stijl geschreven en over vloedig geïllustreerd met oude foto's. Wij kunnén het derhalve ten zeerste aanbevelen. Laten wij hopen dat de vrienden Ruiz en Spitaels op de ingeslagen weg zullen voortgaan en dat ze ons ook latere pe riodes zullen beschrijven. Wij danken er hen bij voorbaat om. Walraet Lucien Partijvoorzitter B.S.P. Afdeling Geraardsbergen Vorig bedrag: 14.600 F Langs Van Liefferinge Roger: 1.000 F. Huidig totaal: 15.600 F. Op zaterdag 24 april jl. werden de 1 mei feestelijkheden ingezet met ons tradi tioneel partijfeest in aanwezigheid van ex-minister RAMAEKERS en zijn echtgenote. Zoals steeds werd de inleiding verzorgd door onze fanfare de «Verbroedering» welke, naarmate de opvoering vor derde, de talrijke partijgenoten meer en meer kon boeien. Vooral de muziek van Glen Miller werd ten zeerste ge waardeerd. Het was ook niet ten on rechte dat de aanwezigen na het concert rechtrezen om chef BERSIPONT en zijn mannen een ware ovatie te bren gen. Met de turnkring «Rust-Roest» kwa men alle leeftijden aan bod om stijlvol en gracieus geslaagde turndemonstra- ties te geven. Zowel de kleinsten, de juffers, de huismoeders als de leden van de derde leeftijd van «Blijf Jong» gaven kleur aan hun uitvoering en bewezen daar mee dat een aangehouden training haar vruchten kan dragen. Proficiat Josken en Jacqueline ABE. Voor de leutige noot zorgde het interna tionaal clowntrio «The Rossi's». Met hun gags brachten zij het publiek meermaals aan het lachen. Vooral de sketch met de fotograaf werd ten zeer ste gewaardeerd. Met het showtrio Van Malderen kwam jeugd en talent op de planken. Deze jonge artiesten brachten ons talrijke ge slaagde zangnummers aangepast aan rytmische bewegingen, dit meestal op de muziek van Jacques Raymond. Voor hun optreden werden ze door de aan wezigen met applaus bedacht. De toespraken werden verzorgd door de kameraden senator Vernimmen en gewezen minister Jef Ramaekers. Eerstgenoemde wees vooral op het be lang van de aanstaande gemeente raadsverkiezingen en riep alle partijge noten van het kanton op om zich volle dig in te zetten om op 10 oktober een flinke uitslag te verwerven. Jef Ramaekers maakte, op bijzonder briljante manier, het proces van de re gering Tindemans. Aan de hand van talrijke voorbeelden bewees hij dat met conservatieven aan het bewind de werkende klasse niet moet denken aan sociale vooruitgang en dat de huidige regering Tindemans bezig is België naar het failliet te voe ren. Naast chef Bersipont, turnleidster Jos ken Abé, senator Vernimmen, minister Ramaekers en echtgenote, werd ook een trouw militant in de bloempjes ge zet. Het partijbestuur had er aan gehouden de vriend Julien Maes voor zijn jaren lange activiteit als bode van de partijte huldigen, nu hij de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. Dat onze partijgenoten de inzet van Ju lien waardeerden bewees de ovatie welke hem werd gebracht. Zichtbaar onder de indruk heeft de vriend Maes ongetwijfeld aan al die jaren terugge dacht. Wij hopen dat wij hem nog lange jaren in ons midden zullen mogen be groeten. Met een door het publiek meegezongen «Internationale» werd het partijfeest besloten. Dit partijfeest betekende een flinke start voor de nog volgende 1 mei aktivi- teiten, waarvoor wij ten zeerste op de medewerking rekenen van onze partij genoten. Na de voorstelling werd het nog een gezellige boel in de gelagzaal van het volkshuis, waar enkele muzikanten van de fanfare, tot in de kleine uurtjes, voor een bijzondere prettige sfeer zorgden. Ondanks deze «nachtséance» waren ze 's morgens om 10 uur op post te Meer- beke, waar ze door de B.S.P. afdeling waren uitgenodigd. Wanneer men, zoals nu, met hart en ziel meeleeft met zijn groepering, dan kijkt men op geen inspanning. Het partijbestuur dankt alle vrienden, helpers, verantwoordelijken, leden van de groeperingen en de aanwezigen voor hun medewerking aan het partijfeest. Walraet Lucien De jaarlijkse traditionele meiboom planting, ingericht door de B.S.P. afdeling Schendelbeke, heeft plaats aanstaande zondag 9 mei 1976, te 15.30 uur. Gezien de omstandigheden: het verkie zingsjaar, gepaard aan de fusies van gemeenten, is dit traditioneel feest dat reeds inde vorige eeuw werd ingesteld, meer dan ooit van belang. Het zal in derdaad voor de laatste maal zijn dat dit feest officieel «Schendelbeeks» getint is terwijl het anderzijds zoals 1 mei het elders is geweest, als een inzet van de gemeenteraadsverkiezingen mag aan gezien worden. Zoals de 1 mei-betogingen over gans het land een zeer talrijke deelneming hebben gekend te Geraardsbergen is de optocht te rekenen bij de machtigste naoorlogse partijontplooingen moet ook de Meiboomplanting 1976 tot een zelfde gehalte uitgroeien. Daarom doen wij langs deze weg een zeer speciale oproep tot partijgenoten en sympathisanten van het gewest en tot de vrienden uit het Geraardsbergse in het bijzonder, om aan dit socialis tisch volksfeest te Schendelbeke deel te nemen. Wij durven dan ook talrijke delegaties van alle partijafdelingen uit het Ge raardsbergse verwachten, zo mogelijk met afdelingsvlag. Bij voorbaat onze zeer gewaardeerde dank aan allen voor de aanwezigheid en de aldus betoonde medewerking. Het Bestuur B.S.P. Naar aanleiding van de Meiboomplan ting wordt aan het JAM-Clubhuis een mikbolling ingericht naar 500 F. gratis prijzen. De sluiting van de eerste ronde is vast gesteld om 20 uur stipt. Ondertussen is er tevens vermaak voor jong en oud. Hartelijk welkom bij voorbaat aan al len. Het Bestuur BSP De 1-meivieringen te Onkerzele heb ben in het verleden steeds een succes vol verloop gehad. Dit jaar echter kre gen wij het bezoek van een paar knappe muzikanten. Wanneer men zaterdaga vond naar het Volkshuis toeging hoorde men reeds van ver het gedreun van trompetten en allerhande muzie kinstrumenten. Inwoners uit de omlig gende straten vroegen zich terecht af wat er in het Volkshuis omging, er heerste een lawaai van jewelste. Dat was ook niet te verwonderen, het Volkshuis gonsde van bedrijvigheid. Bij een eerste oogopslag was het net het gekende Glen-Miller orkest in het klein althans er aanwezig was. En kele muzikanten van de fanfare «De Verbroedering» hadden eraan gehou den om ter gelegenheid van 1-mei de BSP-afdeling Onkerzele een «serena de» te brengen. Weliswaar met goed gesmeerde kelen en duchtig met bier bevochtigde lippen werd er dapper op los geblazen. Liedjes uit vroeger jaren werden de lucht ingeblazen. Er werd gedanst en gesprongen. Zelfs Kd. Hael- terman Omer onze dikke partijsecreta ris blaasde er duchtig op los. Wat hij uit zijn muziekinstrument wist te halen was werkelijk een streling voor het oor. Moesten wij in de toekomst te Onker zele een muziekharmonie, oprichten dan zouden wij ongetwijfeld Kd. Hael- terman als muziekchef aanwerven. Aldus, met dans, leute, plezier en vooral veel lawaai werd in kameraad schappelijke sfeer, zoals men dit alleen te Onkerzele kent, 1 mei-avond door gebracht. Zoals steeds had het partij bestuur er ook dit jaar aan gehouden zijn leden gratis belegde broodjes aan te bieden. Een spontaan gebaar dat door de aanwezigen ten zeerste werd ge waardeerd Benevens deze dolle serenadeavond waarvoor wij de mensen van onze fan fare van harte danken zouden wij in onze plicht tekort schieten moesten wij geen oprecht woord van 'dank zeggen aan de vele militanten uit Onkerzele die zijn mee opgestapt in de 1-meibetoging, die aanwezig waren op het partijfeest en het partijbal. Door het stellen van deze daad hebben al diege nen aangetoond dat wij te Onkerzele over trouwe partijgenoten beschikken dié er durven voor uit te komen zich socialist te noemen. Alles samengenomen kunnen wij op een geslaagde 1-meiviering terugblik ken, en wat meer is, bij onze volgende partijbals zullen wij niet meer dienen te zoeken naar een geschikt orkest. organiseert in samenwerking met Mutualiteit der Jonge Arbeiders Wanneer: zaterdag 10 juli 1976 Waar: JAM-clubhuis, Pijlekaart 24, 9582 SCHENDELBEKE Start: 9.00 u. Deelnemingsprijs: 120 F/deelnemer Inbegrepen: herinneringsplakket lunchpakket verzekering 20 F terug bij inlevering rugnummer Gemiddelde snelheid: 20 km/uur Minimum leeftijd: 14 jaar Maximum 300 deelnemers (150 ploegen van 2 deelnemers) Inlichtingen en inschrijvingen: Federaal M.J.A.-sekretariaat, t.a.v. DE RUYVER Jos, De Colfmaecker- straat 11, 9620 ZOTTEGEM (Tel. 091-60.13.95) Op de agenda van de gemeenteraad van 8 april 1976 stond de bespreking van het punt «Advies in verband met de statuten van de Stedelijke Raad voor Cultuur en Culturele Vrijetijdsbeste ding met het oog op het bekomen van de erkenning zoals voorzien bij Ko ninklijk Besluit van 19 maart 1975.» Tijdens de vorige raadszitting werd dit punt uitgesteld omdat de P.V.V. fraktieleider toen daar één en ander wou over zeggen en niet in de moge lijkheid was op bewuste raadszitting te blijven. Het viel dan ook uit zoals verwacht: wat normaal weinig discussie moest bren gen, werd opnieuw een vinnig debat omdat het nu eenmaal een punt betrof van de stedelijke kulturele raad of zijn aktiviteiten. Schepen van kuituur Jacques Timmer mans had vooreerst aangetoond dat dit modelstatuut van het Ministerie van de Nederlandse kuituur in zijn geheel overgenomen was, zoals dit trouwens ook door de Nederlandstalige Cultuur- raad werd goedgekeurd. Hij onder lijnde daarbij de grootste verschilpun ten met het vroegere statuut. Een toevallige C.V.P. - P.V.V. meerderheid verwierp in zijn advies dat de statuten van de Stedelijke Kulturele Raad door de Gemeenteraad moesten bekrachtigd worden in plaats van gead viseerd, daar het thans het departement van de Nederlandse kuituur is die de statuten goedkeurd en niet meer het gemeentebestuur. De motivering hiervoor is te vinden in het feit dat deze Raad onafhankelijker zou kunnen staan van een toevallige plaatselijke politieke meerderheid. Dit was echter boter aan de galg, on danks het feit dat Waltniel dit als sena tor in het parlement had goedgekeurd. Dat alles wat met de kulturele raad aan gaat, een obsessie wordt, bewees hij nogmaals met een persoonlijke aanval op voorzitter André Borgers. Geen en kele gelegenheid laat hij immers voor bij gaan om op een werkelijke laaghar tige wijze door hem betwiste personen aan te valleh. Ondanks dit tegenstrubbelen van C.V.P. en P.V.V. blijft dit advies van deze meerderheid tegenover de B.S.P., ook maar een advies en is het tenslotte het departement van de Nederlandse kuituur die de beslissing zal nemen.

Voor Allen | 1976 | | pagina 5