ylA- CONGRES VAN DE VLAAMSE SOCIALISTEN WERD EEN GROOT SUCCES SOCIALISTISCHE BOODSCHAP AAN HET VLAAMSE VOLK It. y 5 V FJ- p /t >i - j EEN TOP- GEBEURTENIS Vlaamse bsp eist opschorting van kultureel akkoord met zuid-afrika VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT VRIJDAG 25 JUNI 1976 20e JAARGANG NR. 26 WEEKBLAD VAN DE B.S.P GRANDIOOS AVONDFEEST BEKROONT EEN DAG VAN VRUCHTBAAR WERK Werk voor allen door planekonomie en struktuurhervormingen Naar een progressief Vlaanderen, waar het goed is om leven Voor een open en verdraagzaam Vlaanderen Samen een andere toekomst ontwerpen Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 1, 9300 AALST Er was een reusachtige belangstelling voor het vierde congres dat de Vlaamse socialisten zaterdag te Gent belegden. Men telde zowat een duizendtal con gressisten, waaronder een sterke dele gatie van de Federatie Aalst. Op de eerste rij trof men tal van voor aanstaande kunstenaars, evenals voor aanstaanden uit de universitaire krin gen. Onze Federatie mag terecht fier zijn op haar Voorzitter Willy VERN1MMEN, die als voorzitter van dit Vlaams con gres voor een soepele en opvallend ge disciplineerde geest zorgde. In zijn openingstoespraak herinnerde Willy VERNIMMEN aan de vroegere socialistische bijeenkomsten en aan het ideologisch congres. Daarna schetste hij hoe dit congres door drie werkgroe pen werd voorbereid. Na te hpbben aangestipt dat de communautaire pro blemen niet zouden worden besproken, daar deze voorzien waren voor het con gres van zondag a.s. werd het congres geopend Na uiteenzettingen door Fr. Van Ac ker, die o.m. stelde dat de overheid het heropbouwen van vervallen woningen moet stimuleren, en de grondspekulatie die moet uitgeschakeld worden door de waarde van de grond niet meer afhanke lijk te laten maken van zijn bestem ming, en dat de vervuiler niet alleen moet betalen maar ook de vervuiling zelf moet uitschakelen. Tot slot stelde hij een grondige hervor ming van ons sociaal zekerheidstelsel voor. Verslag over de kulturele standpunten werd uitgebracht door Rik Boel, die vooral duidelijk stelde dat de Vlaamse socialisten wel degelijk hebben mee gewerkt aan de Vlaamse ontvoogding en de kulturele autonomie. Wim Geldholf bracht verslag uit over de ekonomische visie van de socialisten op het Vlaanderen van morgen, en wees erop «dat de tijd gekomen is dat de laatste restant van Vlaamse minder heden wordt afgelegd en dat het con gres een ondubbelzinnig Vlaams socia listisch antwoord moet geven op de voortgezette kapitalistische uitdaging die de bestaanszekerheid bedreigt.» Benevens vele tussenkomsten stelde Mare Galle voordat de BSP een «hand leiding voor de linkse Vlaming» zou uitgeven. Na dit prachtig congres kwamen zowat uit alle hoeken van Vlaanderen duizen den militanten opdagen voor het bijwo nen van het Groots-avondfeest in het Gentse sportpaleis. Met een daverende Internationale werd zaterdagavond de indrukwekkende apotheose afgesloten van het massafeest dat de Vlaamse so cialisten in het Gentse Kuipke hielden. Meer dan drie uur lang had het sportpa leis gezinderd van entoesiasme en ge daverd onder de golven applaus die de meer dan 5000 aanwezigen naar de op tredende groepen zonden. Eens te meer hebben de socialisten, zowel te Gent, Jolimont als te Brussel aangetoond dat zij klaar staan om hun rol te spelen. Wij hebben ideeën, wen sen en de wil om die te realiseren. Dat is onze wissel op de toekomst. De wereld waarin wij leven heeft nog nooit, in zo weinig tijd, zoveel diep gaande veranderingen ondergaan. Bij de aanvang van het laatste kwart van de twintigste eeuw bereikt de onzekerheid omtrent de toekomst nieuwe hoogte punten. Hoe de verdere opgang van het welzijn van allen waarborgen, wordt het centraal probleem van deze tijd. De omvang en de ernst van de hedendaagse uitdagingen vergen een grondig nieuwe aanpak. Het is immers duidelijk voor wie even rondom zich kijkt, dat binnen het bekrompen kader van de ouder wetse denkpatronen geen oplossing meer te vinden is voor de dringende noden van vandaag en morgen. De toekomst van Vlaanderen is niet los te denken van België en Europa, noch van het nieuw wereldbeeld in wording. Wie zich langer opsluit in verstarde op vattingen en kortzichtig egoïsme, zal onmeedogend voorbijgestreefd wor den. Wil Vlaanderen nog een toe komst, dan zullen de Vlamingen ruim en progressief moetendenken en verder zien. Het gaat immers om de bepaling van de plaats die wij zullen innemen in de wereld van morgen en om het voort bestaan van onze eigen samenleving. De Vlaamse socialisten willen, door herwonnen en beheerste welvaart meer welzijn waarborgen. De vrije geestelijke en lichamelijke ontplooiing, de kulturele ontwikkeling van de enen, kunnen echter niet steunen op de ver drukking, de uitbuiting of de vernede ring van de anderen. Gefundeerd op de idee van de gelijkwaardigheid van alle mensen, willen de socialisten een meer gelijke, meer verdraagzame en meer rechtvaardige samenleving opbouwen. Daarom roepen de socialisten op tot solidariteit zonder onderscheid van na tionaliteit, godsdienst, ras of geslacht. Economische demokratie, sociale de- mokratie, kulturele demokratie, poli tieke demokratie, zijn geen ijdele droombeelden. Integendeel. Tegen over de hedendaagse uitdagingen vor men ze de zeer konkrete voorwaarden en de technisch onontbeerlijke midde len, om een menswaardige toekomst voor Vlaanderen mogelijk te maken. Een samenleving die het recht op arbeid niet kan waarborgen delft haar eigen ondergang. Bestendige werkloosheid, in de eerste plaats voor de jongeren, kan binnen de huidige ekonomische strukturen ook in Vlaanderen niet opge lost worden. Rekening houdend met de groei van de beroepsbevolking, de bestaande werk loosheid, het recht op arbeid voor de vrouw, de sociaal onverantwoorde pendel, zou, tijdens de eerstkomende 5 jaar, voor 60.000 werknemers per jaar in Vlaanderen een nieuwe arbeidsplaats tot stand moeten komen. De recente evolutie bevestigt nogmaals dat het privé-initiatief deze taak, alleen niet aankun. Een dergelijk realistisch maar ambi tieus doel is slechts bereikbaar door de solidaire inspanning van de gemeen schap en door de toepassing van struk tuurhervormingen en een doeltreffende planekonomie. De demokratische en socialistische op lossingen voor de huidige krisis zijn fundamenteel dezelfde in Vlaanderen, in België, in Europa als in de Westerse wereld. Hier zoals elders is planning enkel mogelijk wanneer de overheid doelgericht kan optreden. Zij moet daarom over voldoende sterke steun punten beschikken, in de sleutelsekto- ren van de ekonomie en in de eerste plaats in de energiesektor, de financiële sektor, het vervoer en het verkeer. Met het oog op de opbouw van een samenleving waar de oorsprong van de waarden ligt in de arbeid en niet in het kapitalistisch winstmotief, moet de ekonomie anders gericht worden. Het streven naar zinvoller beleid in huma ner omstandigheden vergt de grondige demokrati sering van de ekonomie tot op de arbeidsplaats zelf. Alleen in deze veranderde samenhang wordt het mogelijk een aangepast, mo-, dern industriebeleid te voeren, gericht' op nieuwe sektoren, nieuwe technie ken, nieuwe materialen en produkten en daarnaast de onontbeerlijke export gerichtheid te bevorderen. Tevens is het noodzakelijk een degelijk net van dienstenaktiviteiten in Vlaan deren uit te bouwen. Een koherent plan zou er voor kunnen zorgen dat de dien sten van het gewest ten behoeve van de inwoners naar het betrokken gewest overgeheveld worden. Slechts op deze wijze zal de effektieve prioriteit kunnen gegeven worden aan de volledige en beste tewerkstelling en aan het uitschakelen van elk sub- gewestelijk oneven wicht. Dit belangrijk streefdoel moet tevens ondersteund worden door een degelijke uitbouw van de verkeersinfrastruktuur waarvan de havens een belangrijk on derdeel uitmaken. Welvaart, werkgelegenheid en beh oor- lijk inkomen, vormen de onontbeer lijke basis voor een menselijke samen leving. Zij zijn echter slechts de midde len voor een echt welzijnsbeleid, waar bij de mens, bevrijd van materiële dwang en vrij bewegend in een harmo nisch en leefbaar milieu, zijn rijke ver scheidenheid aan fysieke, geestelijke, artistieke en intellektuele facetten tot volle ontplooiing kan brengen. Dit is de essentie van de socialistische doelstelling. In Vlaanderen moet een evenwichtige bevolkingsstruktuur behouden blijven door gezinsbeleid en familiale plan ning. De zorg voor de gezondheid en de vei ligheid van onze medeburgers, de mi lieubescherming en het natuurbehoud, de leefbaarheid van de stad en streek dienen centraal gesteld te worden. De te voeren politiek inzake grond, huisvesting en milieu, vereist, in een socialistische optiek, een fundamentele heroriëntering van het overheidsbeleid Tevens vergt zij een radikale hervor ming van het bodembeleid waarbij de waarde van de grond losgekoppeld wordt van zijn huidige of toekomstige bestemming. De prikkel tot grondspe kulatie kan aldus uitgeschakeld wor den. De mogelijkheid tot totale ontplooiing van de persoonlijkheid geldt evenzeer voor de hulpbehoevende en misdeelde groepen. Hier moet de menselijke soli dariteit de vereenzaming van de enke ling doorbreken. Ook zij dienen zich betrokken te voelen bij het welzijnsbe leid. Dit vergt een sociale politiek gericht op het recht voor eenieder op sociale dienstverlening, op volwaardige rechtsbedeling, alsook de grondige hervorming van het stelsel van sociale zekerheid, dat samen met de fiskaliteit één van de efficiënte instrumenten moet worden voor de bestendige inko mensherverdeling. Onderwijs en kuituur zijn het gemeen- v«H" Iedereen moet zijn eigen persoonlijk heid kunnen verwezenlijken, zonder dat hem enig voorafbepaald kuituurpa troon op paternalistische of andere wij ze, zou worden opgedrongen. Dit veronderstelt een uiteraard demo- kratisch, doorzichtig en open kuituur- en onderwijsbeleid, dat de ontplooiing van alle ideologische en filosofische strekkingen mogelijk maakt. Het kultuurbeleid zal de opleiding, die nog altijd hoofdzakelijk steunt op kon- kurrentie en individualisme, resoluut vervangen door een demokratisch ge richte opvoeding die solidariteit en ver antwoordelijkheidszin als basis heeft en die voor iedereen toegankelijk is. De pluralistische school is hiervoor de meest geschikte vorm. Naast een billijker spreiding van macht en bezit, moet tevens een billijker spreiding van de kennis tot stand ko men. Zulks vereist in de eerste plaats de veralgemening van de permanente vorming, niet om ingeschakeld te wor den in de huidige, maar om kritisch te kunnen bijdragen tot de opbouw van een andere en pluralistische samenle ving. De massamedia hebben hierbij een voorname rol te vervullen. Radio en televisie dienen de te ver spreiden informatie zonder vooroorde len of ideologische gerichtheid te ver strekken. Zij moeten tevens gevrijwaard blijven van inmenging en manipulatie ten gun ste van louter kommerciële en winstge vende doeleinden. De verscheidenheid van de opiniepers dient verzekerd te worden door de ge meenschap. Deze verscheidenheid is immers een onontbeerlijke waarborg voor het voortbestaan van de demokra- De Vlaamse socialisten hebben op hun kongres de opschorting geëist van het kultureel akkoord tussen België en Zuid-Afrika. Aldus werd ingegaan op de scherpe uitval van Mare Galle aan het adres van het Vorster-regime. «We onderhouden nog steeds kulturele betrekkingen met landen waar rassen- diskriminatie heerst. Op onze tentoon stellingen in Zuid-Afrika mogen alleen blanken binnen en hiereen worden slechts blanke Zuid-Afrikaanse kun stenaar studenten en professoren uitge nodigd. Op die manier werken we mee aan iets dat we als socialisten moeten afwijzen. Daarom moet er een einde gemaakt worden aan dat akkoord.» I n de moti e ze If veroordeel t de VI aamse BSP ook de gruwelijke onderdrukking van de vrijheidbeweging van de sinds lang gediskrimineerde niet-blanken, wordt de onmiddellijke toepassing ge ëist van de rechten van de mens in Zuid-Afrika en sluiten de Vlaamse So cialisten zich aan bij de veroordeling van de apartheidspolitiek door de Ver enigde Naties. Tot slot werd in die motie ook de soli dariteit met de Zuid-Afrikaanse socia listen betoond. At «WAW Een deel van de afgevaardigden en genodigden op hel Vlaamse B.S.P.-kongres. Op de eerste rij rektor Van den Driessche, Mare Galle en burgemeester Craeybeckx. Op de tweede rjj o.a. de schrijvers Hugo Raes en Jan Emiel Daele (allebei met baard). tie. In ons land klopt het hart van Europa. Voor de Vlaamse socialisten is een ge regionaliseerd België één van de mid delen om te komen tot een ruimer den kend en progressief Vlaanderen, in een ruimer denkend en progressief Europa. Dit Vlaanderen dient zijn plaats in te nemen in de stroom van wat reeds ver wezenlijkt werd, of in opbouw is in de ons omringende landen, dank zij de stuwkracht van het demokratisch socia lisme. Socialisme is geen dogma. Het is een levende bevrijdingsbeweging, die haar bronnen kan vinden zowel in vrijzinnig of kristelijk humanisme, als in de marx istische grondbeginselen. De formele uitbouw van een betere menselijke samenleving moet kunnen steunen op alle mensen van goede wil buiten elke levensbeschouwelijke ver zuiling. Het gaat immers om de aftake ling van elke vorm van privilegies, en om de zeer konkrete verwezenlijking van verdraagzaamheid, rechtvaardig heid en solidariteit. De socialisten willen aan Vlaanderen een nieuw en humaner gelaat geven. Ze willen bouwen aan een Vlaanderen, dat open en progressief zal denken en, met een nieuw vertrouwen in de toe komst, ruimer en verder zal zien. Het massafeest zaterdagavond in het «Kuipke» werd besloten met een daverende Internationale. Het VUutms Mocuthstisah Getn kun yvruxt nis een hoojilesiïïiu in de evolutie van Je Vlaamse socialistische beweging worden hestempelJ. De Gentse socialisten hadden er alles op gezet om van deze manifestatie, zowel het kongres als het massafeest n topgeheurtenis te maken die een onverge telijke indruk op alle aanwezigen zou laten. De boodschap die vanuit dit kongres werd gericht aim gans het Vlaamse volk, en waarin wordt gepleit voor een open en verdraagzaam Vlaanderen, met een nieuwer en humaner gelaat, zal wel niemand onberoerd laten. In deze oproep worden de Vlamingen aangespoord progressief te denken en samen met de socialisten te ijveren opdat met betrekking tot huti werkgele genheid, hun welzijn en hun kuituur de toekomst weer met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. De taal die op dit kongres werd gevoerd was sober en stijlvol. De meeste tussenkomsten waren een klinkend antwoord aan al degenen die hebben gemeend dat aan het Vlaams socialisme in 1974 een zware slag was toegebracht en die uit puur anti-sociahsme de rol van begrafenisonderne mer hebben willen spelen. Men heeft echter zaterdag te Gent bewezen dat het Vlaamse socialisme gezond is en over voldoeiule vitaliteit beschikt om de handschoen te kunnen opnemen. De Vlaamse socialisten zijn niet aim ile klaagmuur gaan staan en hebben zich evenmin verlustigd in de negatieve aspekten van hel regeringsbeleid. Ze hebben eenvoudig aangetoond dat ze weten hoe het moet en hoe het werkelijk anders kan. De visie van Frank Van Acker op de hervorming van de sociale zekerheid met het oog op een werkelijke tot stand koming van een welzijnsituatie voor alle burgers stoml torenhoog boven de holle slogans die men op sommige Vlaamse kongressen en manifestaties met nationalistische inslag te horen krijgt! Ze gaf blijk van de nuchterheid van de Vlaming die de werkelijke noden van zijn volk kent en die zich wil inspannen om tot een meer billijke inkomensverdeling te komen en de verdoken armoede van een ongelukkige minderheid in de «vergeten groepente bestrijden. Het spreekt vanzelf dat men op het kongres niet bij de materiele noden is blijven stilstaan, noch hij de ekonomische problemen die nochtans gezien de huidige situatie en de werkloosheid in Vlaanderengrondig aan bod zijn gekomen. Er werd ile nadruk gelegd op hel kultuurbeleid in Vlaanderen zonder de Vlaming te kwetsen die kristelijk denkt en voelt en die uit zijn kristelijk humanisme zelf de kracht kan putten om samen met de socialisten de strijd aan te binden tegen het onrecht, werd gepleit voor meer verdraagzaamheid. We zijn ervan overtuigd dat de meeste Vlamingen vandaag zich nog moeilijk kunnen verzoenen met de censuur in de biblio theken, de gettovorming in het onderwijs, definanciële benadeling van alle niet-katolieke verenigingen en de geestesdruk die men in bepaalde dringen op hen uitoefend. Zo min men mag gedogen dar de Vlaming wordt opgeslo ten in een kapitalistisch reservaat, mag men niet aanvaarden dat hij de gevangene zal blijven van een voorbijgestreefd klerikalismeHet is daarom dat precies de boodschap luidt: progressief denken, ruimer en verder zien.' Het is daarom ook dat verklaard wordt dat de toekomst van Vlaanderen niet is' los te denken van België en Europa, noch van het nieuw wereldbeeld in wording. De Vlaamse socialisten willen zich niet beperken tot het voeren van een taalstrijd, zij eisen wel eerbied voor hun taal en de gelijkberechtiging waai het vereist is. Zij aanvaarden noch de Nolsloketten, noch de minachting van de frun kof one bourgeoisie te Brussel en elders. Maar ze veroordelen ook apartheidspolitiek in Zuid-Afrika, zelfs al is de Afrikaanse taal zo nauw verwant met het nëilerlands, en ze eisen zelfs de opschorting van het kultureel akkoord met dat laiul, zelfs al wordt daardoor de uitstraling van de luid verminderd Tenslotte is duidelijk op het kongres tot uiting gekomen dat de Vlaamse socialisten ile hand uitsteken naar hun Waalse Broeders, waarmee ze historisch gebonden zijn en gedurende eeuwen alle wel en wee hebben gedeeld. Wie in het Gentse sportpaleis het applaus van de meer dan 6.000 Vlaamse socialisten heeft gehoord bij de intrede van de Gilles van La Louvière. wist dat hier een warme hulde werd gebracht aan de Waalse arbeiderskla sse die dezelfde strijd voert tegen de kapitalistische uitbuiting In dit applaus voelde men ile polsslag villi de Vlaamse socialistenhun openheid en de warme vriendschap voor het Waalse volk. Op een ogenblik dat de nieuwe gebeurtenissen mogen worden verwacht en de BÜF zicli klaarmaakt om aan hel land een nieuw kommunautair pakt voor te stellen is deze goede band van ontzagelijk gróte-waardeZe is een lichtstraal in de duisternis waarin het egoisme en het enggeestig nationa lisme momenteel het land hebben gedompeld PIET DE BUYSER

Voor Allen | 1976 | | pagina 1