r WAT IS POLITIEK TE BEGEVEN BETREKKINGEN Federale M.J.A. Sport- en Ontmoetingsdag M.J.A. SPORT T-DANSANT VOOR UW VAKANTIE AAN ZEE VOOR ONZE JEUGDIGE WERKLOZEN Geraardsbergen op de drempel van de 20e eeuw. De opkomst van het socialisme ter stede! «SCHENDELBEKE VOOR DE FUSIE DE WEGCODE VOOR DE VOETGANGER STADSBESTUUR AALST 1 TYPOGRAAF 1 CONCIERGE 1 SPECIALIST A - KOK(KIN) GEVRAAGD ECHTPAAR voor uitbating LOKAAL VOLKSHUIS te GERAARDSBERGEN, Markt 15 SOCIALE RUBRIEK BOND MOYSON •Dienst: zelfstandigen. C.S.C.-SCHENDELBEKE Bij het stadsbestuur zijn de volgende betrekkingen te begeven: In het bediendenkader: In het werkliedenkader (kinderkrib): De kandidaturen voor deelname aan het examen worden ingewacht tot uiterlijk 15 juli 1976. Zij moeten bij ter post aangetekende brief worden gericht aan het college van burgemeester en schepenen, stadhuis, Grote Markt 3 te Aalst. De volledige voorwaarden kunnen op mondelinge, schriftelijke of telefoni sche vraag bekomen worden ten stadhuize, Grote Markt 3, te 9300 Aalst. (Telefoon 053-21.57.51 - toestel 114) OUDERDOM: 30 tot 45 jaar. Lid zijn van volgende organizaties: BSP, Bond Moyson, A.B.V.V. Kandidaturen schriftelijk te sturen aan: Bureel: C.V. «DE VERBROEDERING» Markt 17, Geraardsbergen. Voor nadere inlichtingen zich eveneens wenden aan bovenvermeld adres. GERAARDSBERGEN 4 SEPTEMBER 1976 SPORTEN: voetbal basketbal volleybal (jongens - meisjes) veldloop (idem) zwemmen (idem) tafeltennis (idem) 19.00 u. MET STUDIO ONE Deelnemingsprijs: 50 fr. Verplaatsing per autocar. Wenst U meer inlichtingen: via uw M.J.A.-club via federaal sekretariaat M.J.A. t.a.v. De Ruyver Jos, De Colfmaeckerstr. 11, 9620 Zottegem - Tel. 091-60.13.95. M.J.A.'ERS, WIJ VERWACHTEN U Te huur dicht bij de zee totaal bemeubeld en uiterst rustig zeeverblijf te Bredeen, Koerslaan 86 Matige prijs 12.500 F per maand, taks, alsook verbruik van water gas en electriciteit inbegrepen. Er is een volledige badkamer voorhanden alsmede alle kookgerief en teljoren, glazen, tassen, messen, vorken enz. Garage voor twee auto's. Totaal gesloten hof met brede oprit, met ruime pelouse en bloemen overal. Ook grote totaal zichtvrije gesloten binnen koer. Kinderen kunnen in de hof en op de koer zonder gevaar ruim spelen. Bij verhuring in de maand juni of september slechts 9.500 F per maand. Men verhuurt ook per halve maand, en als het schikt ook per 8 dagen. Te bezichtigen alle zaterdagen vanaf 9 tot 12 uur. Voor nadere inlichtingen telefoon 059-70.83.17 - Pinte Martin, Kapelle- straat 271Bredene. Zottegem: Decolfmaeckerstraat 11 - tel. 091-60.13-95 (3 lijnen) - iedere werk dag van 9 tot 11 uur en van 13 tot 15.30 uur. Aalst: St. Kamielstraat 30, tel. 053- 21.12.83 - iedere donderdag te 10.30 uur. Denderleeuw: Sportstraat I. tel. 053- 66.63.47 - iedere I1' en 3'' woensdag te 13.30 uur. Geraardsbergen, Vredestraat 41, tel. 054-41.23.68 - iedere woensdag te 9 uur Herzele: Markt 12 (Germinal), tel. 053-62.36.61 - iedere 2° en 4l' donder dag te 13.30 uur Lede: Heipias 2 (bij A. Impens) tel. 053-21.80.21 - iedere l' en 3l'donder dag te 13.30 uur Mere: Kerkveldstraat 8, tel. 053- 77.94.25 - iedere 2" en 4l' donderdag te 9 uur. Ninove: Geraardsbergsestraat 119 - tel. 054-33.26.95 - iedere woensdag te 11 uur. St. Lievens-Houtem - Doelstraat 33, tel. 053-62.44.96- iedere l'1 en 3''don derdag te 9 uur. Vele studenten zullen over enkele da gen, na een periode van hard studeren, hun diploma behalen. Jammer genoeg zullen een groot aantal van deze jonge mensen geen werk vinden en naar de stempellokalen verwezen worden. De regering TindemansDe Clercq heeft het land in een ekonomische krisis ge stort met als gevolg dat de jeugdwerk loosheid schrikwekkende afmetingen heeft aangenomen. Ten behoeve van deze duizenden jonge mensen publ iceren we hieronder enkele praktische wenken i.v.m. de werkloos heid. Een goede raad aan de afgestu deerden: «SLUIT AAN BIJ A.B.V.V. (A.C.O.D.)» DIERICKX' EDDY ACOD-Aalst 1voorwaarden om te kunnen genieten van de werklozensteun; 2. basis van uitbetaling 1. Toepassing art. 124 van het K.B. 20.12.63 1Na het behalen van diploma onmiddellijk laten inschrijven als werkzoekende. na 75 dagen ingeschreven te zijn, kan men gaan stempelen als men op dat Reeds weet gij dat een boek in druk is, met het opschrift hierboven vermeld. Het boek wordt ingeleid door de schrijver L.P. Boon en is uitgegroeid tot ongeveer 200 bladzijden. In een volgende bijdrage zullen wij iets meer vertellen over de inhoud. Nu wil ik enkel een bladzijde afdrukken, zoals deze in het boek te lezen is. Het is een soort huldebetoon Een minuut eerbiedige stilte in de schaduw van het Volkshuis: Hoe zouden wij vandaag op deze plaats kunnen zijn, zonder eens terug te denken aan hen die ons hier hebben gebracht? .want wie als kind de eerste schreden zette, is voor gans zijn verder leven geïmpressioneerd en gedreven in de strijd. Zonder hun afzonderlijke verdiensten te kunnen omschrijven, hun offervaardigheid te tekenen en hun heldenmoed te prijzen, laat ons een ogenblik nederig het hoofd buigen voor hen die ons zijn voorafgegaan in een aangrijpend beeld van ongelijke strijd. Het mag een waar epos worden genoemd! Hun verdiensten zijn nauwelijks te schatten. Wij hebben hier slechts enkele namen genoteerd; iedereen kon niet genoemd zijn en iedereen kon zelfs niet gekend worden; een schaar strijders heeft steeds vele naamlozen Maar wij buigen tevens vooral dezen die vielen in het gevecht van de straat, op de barricades, met de «rode roos» tussen de lippen, om de warmte van de universele liefde te doen stralen! Met hen richten wij onze blik naar de gloedrode zon die de nieuwe lente aankondigtde tijd vloogen vliegt heen, zoals hij vervlogen is gisteren, voor een eeuw en in alle eeuwigheid De eeuwige verbondenheid van de mensheid is de voorwaarde van de eerbied voor het leven en de dood! En wij buigen eveneens voor al dezen die met woord of geschrift zich het lot van de brede vernederde massa's aantrokken ook zij waren edel en moedig! Het waren geen dromers, geen mystieken, het waren realisten. En weer zijn wij hier metde overledenen, die ons deden leven in deze kille morgen, als de vergeelde oude bladeren van de vermoeide boom neerdalen, brengen wij hen ter aarde, vooreen welverdiende rustuw werk wordt verder gezet! Aan het voetstuk van een onzichtbaar monument, vinden wij toch uw erfenis van een kolossaal werk en in het helder water merken wij de gloedrode roos, die gisteren tussen uw lippen was te zien. In alle landen en tussen alle volkeren. Ook vader rust.daar ergens, naamloos begraven, op de bodem van een zonnig land, maar waar de rechteloosheid alle wegen en alle voetschreden door de «staatspolitie» laat bewaken. Wij buigen voor vele martelaars van een regime dat zichzelf recht deed geworden om zijn heerschappij te redden of zijn dwalingen te verbergen! Zij zijn niet vruchteloos gestorven, al heeft het soms jaren moeten duren vooraleer hun werk kon opgenomen worden en hun boodschap verder gegeven Wie indegedachten van zijn kameraden verder blijft leven, die is niet dood, hij is slechts afwezig, ver weg. Dood is alleen hij die vergeten is in zijn verdiensten en in zijn boodschap. Hij blijft steeds tussen de nog levenden als zijn werk verder wordt opgenomen. Daarom mogen wij hier stellen dat de dood slechts een einde maakte aan het tijdelijk en de deur opende naar een nieuwe horizont. Terwijl zij van tussen ons werden weggemaaid, voelen wij nog steeds hun aanwezigheid en zien wij verder hun bewegingen. Zij zijn niet vruchteloos gestorven of vermoord! Zij kunnen zich zeker een ogenblik hebben vergist, maar hun onvergetelijke verdienste bestaat erin dat zij niet bestendigde mensheid hebben bedrogen omdat zij steeds wisten te pleiten voor de overgrote meerderheid van onderdrukten tegen een gering aantal onderdrukkers Laat ons aan de voet van het grafwaar zovele naamlozen zijn begraven de innerlijke vreugde smaken dat door de frisse geur van de gloedrode roos ons wordt gegeven waarin wij dan telkens de onweerstaanbare inspiratie vinden en waaruit de kracht van het genie aan hen allen wordt geschonken die in het licht van de geschiedenis een rol hebben te spelen! «De talloze doden van het arbeidersvolk spreken van graf tot graf, van generatie tot generatie, over de hardvochtig heid van de nieuwe heerser over het uitgezogen proletariaat. En dan verwondert "het U dat wij heftige woorden spreken, dat wij hard beschuldigen? Bedenk dat wij spreken in naam van een eeuw stilte! Bedenk dat honderd jaar geleden in die werkhuizen, in die mijnen mensen leden en stierven, zonder het recht te hebben de mond te openen en zelfs als protest de zucht van hun ellende te slaken. Zij zwegen! Nu spreken wij voor hen, en al hun gesmoorde klachten, al hun stomme opstanden uit hun verdrukte borst, trillen in ons en barsten in ons los als een kreet van woede die te lang zweeg en die gij niet altijd zult kunnen onderdrukken.» (Jean Jaurès) Luistert, hoe uit de verte het geluid van de roffelende trommels hoe langer hoe luider wordt, ziet naar die zee van rode vlaggen en hoort hoe boven die bewuste mensenzee de boodschap van de bevrijding weergalmt, door de straten en boven de daken. Het werk van de doden is nog steeds in leven A. RUIZ ogenblik geen 25 jaar is geworden (af wijking van leeftijd kan toegestaan worden voor legerdienst) De werkloosheidsvergoeding wordt berekend op basis van de mini mumlonen, vastgesteld door het pari tair komitee voor bedienden (worden aangepast aan de index en schommelen volgens leeftijd). Bedragen op 1.4.76: 19 jaar, code 22,60% van 12.755 F per maand 20 jaar: code 24,60% van 13.292 F per maand. Vanaf 21 jaar tot 24 jaar code D, dit is voor mei 1976 454 F per dag. Vol gens indexaanpassing vanaf 1 april 1976. 2. Om te kunnen genieten van 60% van de wedde: 1a. Gedurende de wachttijd van 75 dagen gewerkt te hebben; geen aantal dagen bepaald! vb.:gediplomeerd juni 1974, inge schreven als werkzoekende op 1 juli 1974. interim van 23.9.1974 tot en met 27.9.1974. b. die vallen onder toepassing van art. 124 (zie 1), moeten minimum gedu rende 75 dagen (slechts 6 dagen per week tellen, daarom wordt voor het on derwijs het totaal aantal gepresteerde dagen vermenigvuldigd met 5/6° omdat de zondagen werden meegeteld) onaf gebroken gewerkt hebben, vb.: is aan 't stempelen volgens art. 124 (zie 1) interim vanaf 21.10.74 tot en met 18.1.75 90 dagen (verloven en zon dagen meegeteld) 90 x 5 gedeeld door 6 75 dagen onafge broken. 2.. Worden uitbetaald aan 60% van de bruto belastbare jaarwedde die als basis diende voor zijn wedde van bovenver melde periode. Geplafonneerd bedrag 685 F per dag (6-dagenweek) 3. Hoe lang kan men genieten van 60%? a. Voor een gezinshoofd onbeperkt gehuwde man (vrouw) waarvan vrouw (man) uitsluitend het huishou den doet. samenwonend met persoon van het andere geslacht die uitsluitend het huishouden doet. samenwonend met familie tot en met 3e graad, die geen bestaansmidde len geniet (kinder- en wezenbijslag of sociale uitkeringen, met uitzondering van ziektevergoeding en werklozen steun, worden niet beschouwd als be staansmiddelen) samenwonend met kinderen waar voor ze wezen- of kinderbijslag ont vangen (dus ook voor de vrouw die kindergeld ontvangt voor haar studer ende echtgenoot). b. Voor de andere gevallen beperkt tot 1 jaar De periode van één jaar wordt tel kens verschoven na een periode van 75 dagen (6 dagen per week, dus week x 5/61'), niet noodzakelijk onorlderbroken gewerkt te hebben, v.b.: alleenstaande begint te stem pelen aan 60% op 1.3.75 zal 60% blijven genieten tot 1.3.1976 na volgende interims: van 110.75 tot en met 15.11.75 46 dagen van 12 tot en met 24.11976 44 da gen. Totaal aantal gepresteerde dagen: 90 x 5 gedeeld door 6 75 dagen, dit bete kent dat voor betrokkene vanaf 25.1.1976 een nieuwe periode van 1 jaar aan 60% van de wedde, dus tot 25.1.77. 4. Wanneer kan men terug genieten van 60% indien men op 40% van de wedde is gevallen? Na een werkperiode van minimum 9 maanden (of 270 dagen) binnen een periode van 12 maanden, te tellen vanaf de datum dat men op 40% werd be taald. v.b —40% op 1.4.1975 9 maanden (of 270 dagen) te wer ken tussen 1.4.1975 en 1.4.1976. Bij voorbeeld van 1.9.1975 tot en met 27.5.1976 270 dagen; vanaf 28 mei 1976 terug 60%. 5. Voor de leden die bij het behalen van hun diploma niet kunnen genie ten van art. 124 omdat zij 25 jaar geworden zijn: 1. 26 jaar: 150 dagen binnen de 10 maanden die de werkloosheid vooraf gaan. 36 jaar: 300 dagen binnen de 18 maanden die de werkloosheid vooraf gaan. 50 jaar: 450 dagen binnen de 27 maanden die de werkloosheid vooraf gaan. 50 jaar: 600 dagen binnen de 36 maanden die de werkloosheid vooraf gaan. 2. 60% van de wedde. (uit SILOP) ORGANISEERT 2 OPEN DEBAT AVONDEN OVER met burgemeester VAN MELLO Gilbert Gemeenteraadslid DE CHOU Freddy Op vrijdag 3 juli om 20 uur en zondag 5 juli van 14 tot 18 uur. JAM-CLUBHUIS, Pijlekaart 24 te Schendelbeke. We menen te mogen aannemen, dat iedere voetganger (weggebruiker) na het lezen van de voorgaande bijdragen, zich reeds heeft eigen gemaakt met verkeerslichten, verkeerstekens, weg markeringen, kortom met datgene, dat hem visueelter plaats, gebiedt of ver biedt of aanwijst wat mag of niet mag; eventueel moet. Het verkeersreglement bevat evenwel nog een reeks van voorschriften voor voetgangers. Zo bepaalt het art. 42.2.1 van het K.B. 1.12.75: «De voetgangers moeten de begaan bare trottoirs of verhoogde bermen volgen, en zo er geen zijn, de begaan bare gelijkgrondse bermen. I n de voorgaande tekst hebben we an dermaal niet door de wetgeving zelf toegelichte of omschreven termen. Wat en wie voetganger is, hebben we reeds in voorgaande bijdragen gezien. Thans treffen we de termen: trottoirs, verhoogde bermen en gelijkgrondse bermen aan. BETEKENIS Wat thans trottoir is, werd vroeger «voetpad» genoemd. In Verschuerens woordenboek lezen we als definitie: «verhoogd voetpad, iangsheen de hui zen van een straat». We geloven dat eenieder de betekenis van trottoir kent. In Aalst heet men deze «de bijgang». Voor de betekenis van: verhoogde berm en gelijk grondse berm behoeven we vooraf gaandelijk de betekenis van berm na te gaan. Verschuerens woordenboek geeft als betekenis: «verhoogd stuk grond ter versterking langs dijken en wegen». De berm is dus een stuk grond, langs de wegen, ter versterking. Volgens de bepalingen van de wegcode kan deze berm, gelijkgronds ofwel ver hoogd zijn. De berm (verhoogd of gelijkgronds) kan gewoon in aarde zijn en hij kan evengoed een bepaalde verharding hebben. Hij is in geen geval een fietspad, want daarvoor zou hij dienen aangeduid te zijn. De gelijkgrondse berm kan "evenwel zodanig verharding hebben, dat de rechter, deze beschouwt als ingericht voor het voertuigenverkeer in het al gemeen, waardoor hij dan weer zijn betekenis van berm verliesa. en tot een onderdeel van de rijbaan is gaan beho ren. Houden we het, ten behoeve van de duidelijkheid, bij de navolgende voor beelden. Een verhoogde berm is in zijn eenvou digste vorm te vergelijken aan een trot toir, zonder verharding. Een gelijkgrondse berm is in zijn een voudigste vorm, de aardeweg, die soms links en of rechts neven een rijbaan ligt. In een voorgaande bijdrage hebben we een ander voorbeeld aangehaald, waar we er de Gentsesteenweg te Aalst, bij te pas brachten. Keren we thans terug tot de tekst van het reglement, dat gezien de uitdruk king moeten een duidelijke verplich ting oplegt aan de voetgangers, gebruik te maken van de begaanbare trottoirs of verhoogde bermen en zo er geen zijn, de begaanbare gelijkgrondse be rmen. De wetgever heeft hier de realiteit on der ogen genomen, dat de mogelijkheid bestaat, dat de trottoirs of verhoogde bermen door bepaalde omstandigheden onbegaanbaar zijn, of in het geheel niet bestaan. Onbegaanbaarheid kan door allerlei oorzaken bestaan, b.v. grachten of sleuven gegraven voor openbare of an dere werken, afsluitingen geplaatst volgens gemeentelijke voorschriften, de bijzonder slechte toestand enz Is de toestand zo, dat er noch begaan bare trottoirs, of verhoogde bermen, noch gelijkgrondse bermen voorhan den zijn, dan mogen de voetgangers de andere delen van de openbare weg volgen. Bemerk hier onmiddellijk het verschil tussen de gebruikte termen. Waar wat gebruik van de begaanbare trottoirs of verhoogde bermen en gelijkgrondse be rmen gesproken wordt, moeten, zo wordt voor het gebruik van de andere delen van de openbare weg, het een gedoogzaamheid, door het gebruikte woord mogen. Het verschil is zeer groot, en onder stelt, dat het toegelaten gebruik, aan bepaalde beperkingen 'of regels zal ge bonden zijn. Zo bepaalt dan art. 42.2.2./1 dat het Fietspad mag worden gevolgd doch dat de voetgangers de voorrang moeten verlenen aan de fietsers en bromfiet sers. Ingevolge de nieuwe wegkode bestaan er twee soorten aanduidingen, voor fietspad, namelijk: 1het verkeersbord fig. D 7 (blauw rond schild met witte rand en witte fiets er op) 2. de wegmarkeringen bepaald door art. 74 (het deel van de openbare weg dat afgebakend is door twee evenwijdige witte onderbroken strepen, en dat niet breed genoeg is voor het autoverkeer, is een fiet spad.) De voetgangers mogen bij ontbreken van begaanbare trottoirs, verhoogde of gelijkgrondse bermen, ook de rijbaan gebruiken. Ze moeten zich echter zo dicht mogelijk bij de rand van de rijbaan houden en behoudens bijzondere om standigheden links in de door hen ge volgde richting. We weten reeds uit de inleidende arti kels van het K.B. 112.1975 dat de ry- baan, het deel van de openbare weg is, dat voor het voertuigenverkeer in het algemeen is ingericht. Het is het deel van de openbare weg, waar auto's, moto's, gespannen, die nen te rijden; dus snel, voor de voet gangers bepaald gevaarlijk verkeer. Deze voertuigen en andere weggebrui kers moeten van de rijbaan gebruik ma ken; de voetganger mag erin bepaalde omstandigheden gebruik van maken, en laatste is er dan ook in eerste plaats toe verplicht, voldoende voorzichtigheid aan de dag te leggen, zo hij zich op de rijbaan waagt of beweegt. De verplichting hem opgelegd zo dicht mogelijk bij de rand te gaan is uit oog punt van veiligheid opgelegd; het is een verplichting. De tweede verpl ichting1 inks in de rich ting van het verkeer, is eveneens uit veiligheidsoogpunt ingegeven, gezien men aldus het verkeer ziet aankomen. Waar vroeger in een bepaalde orde werd opgesomd waar de voetganger zich moest bewegen bij het ontbreken van gebruikbare trottoirs of verhoogde bermen, is dat thans niet meer het ge val. Hij heeft de keuze, doch moet de veiligste nemen, wil hij bij ongeval niet aangewreven wordeh, deels schuld te hebben aan de gevolgen. We resumeren voorgaande lijnen met enkele woorden: De voetganger op het trottoir (verplich tend) Bij onbruikbaarheid van trottoir of bij niet bestaan, dient hij gebruik te maken van de verhoogde berm. Bij onbruikbaarheid of ontbreken van een verhoogde berm dient de gelijk grondse berm gebruikt. Bij ontbreken van alle voorgaande of onbruikbaarheid van alle voorgaande, mag de voetganger de andere delen van de openbare weg gebruiken. Wat uiter aard nog rest zijn: het fietspad en de rijbaan. Bij gebruik van deze laatste hebben de andere weggebruikersvoor wie die de len van de openbare weg zijn bestemd.' voorrang en dienen de voetgangers zich naar bepaalde richtlijnen te schikken, en anderzijds ook niet bij de wetgeving bepaalde gedragingen van voorzichtig heid en vooruitzicht in acht te nemen, om elk ongeval te vermijden.

Voor Allen | 1976 | | pagina 2