«GERAARDSBERGEN OP DE DREMPEL VAN DE 20e EEUW r J GERAARDSBERGEN OP DE DREMPEL VAN DE 20ste EEUW DE BELGISCHE WERKLIEDEN PARTIJ TE GERAARDSBERGEN SUGGESTIES VOOR C.S.C.-AFDELINGEN EN ROOD IS TROEF r België, reklameland VERZORGD DOOR DE CENTRALE VOOR SOCIALISTISCH CULTUURBELEID DE OPKOMST VAN HET SOCIALISME IN HET GERAARDSBERGSE Medische onderwerpen Smalfilms NU BESTELLEN: Voorwoord 9 Ten geleide «L.P. Boon» 11 De Vlaamse Werkman 13 Inleiding 14 De aanloop 19 ontstaan van de socialistische beweging, Vlaanderen, Wallonië stichting Belgische Werklieden Partij (B.W.P.) Geraardsbergen, de Belgische Omwenteling, haar industrie, de arbeiders- strijd staking in de lucifersfabriek Byl-Campen iets over een lock-out te Geraardsbergen iets over de lonen en de levensduurte allerlei afdruksels iets over een «Catechismus» De Belgische Werklieden Partij te Geraardsbergen 51 De Socialistische Vakbond te Geraardsbergen 68 De Socialistische Mutualiteit te Geraardsbergen 75 naastenliefde, liefdadigheid, solidariteit De Socialistische Coöperatieve (De Verbroedering) te Geraardsbergen 86 Pers van de socialisten een sprekend verleden 101 «Recht en Vrijheid» weekblad voor het arrondissement (Aalst) «Vooruit», dagblad van de Vlaamse socialisten (Gent) Iets over de eerste socialistische dagbladverkopers te Geraardsbergen 114 Iets over de eerste socialistische vaandeldragers te Geraardsbergen 116 Iets over het socialistische lied, ook te Geraardsbergen gezongen 118 Enkele lijnen over andere groepen van de socialisten te Geraardsber gen 121 turnkring «Rust-Roest» fanfare «De Verbroedering» socialistische «Jonge Wacht» bibliotheek «De Verbroedering» De Marianne, haar lied en de Rode Vlag te Geraardsbergen 129 Iets over «De Bloedwet» te Geraardsbergen 133 Priester Daens te Geraardsbergen 139 het Daensisme in ons gewest konsekwenties Rond drie politieke lokalen 142 Rond het Volkshuis 146 legende woord «socialisme» het volk arbeidswetten Een minuut eerbiedige stilte in de schaduw van het Volkshuis. 158 Rond de «Liberale Kring» 160 wat leert het liberalisme? ekonomische grondslag van het liberalisme de Liberale Partij het kapitalisme veroordeelt zichzelf Rond twee «Katholieke Lokalen» 167 opvallende eigenaardigheid hoe heeft het gezag van de Kerk het probleem gesteld? encyclieken de Katholieke Partij «De Vrije Werker» Tolk der Christene Vakverenigingen van het Arrondissement Aalst enkele veelzeggende merkwaardigheden klerikalisme en anti-klerikalisme socialisten, liberalen, katholieken, wie de wetgevende macht? De socialistische strijd te Onkerzele 184 De socialistische strijd te Schendelbeke 188 De socialistische strijd te Moerbeke 192 Nawoord 196 Socialisme van alle tijden 196 Het moderne socialisme 197 Socialistische leer 197 Wat op het spel staat 200 Naar de toekomst 201 Kan het overbodig zijn? 204 Een woord van dank 206 Geraadpleegde werken 207 Haal het doek maar op Kulturele manifestaties Inhoud Door Abraham RUIZ Prys 250 fr. en 208 blz. karton en in rood ingebonden. Oplage beperkt Het is met gewettigde fierheid dat de Centrale voor Socialistisch Cultuurbe leid van het arrondissement Aalst nog-' maats terugkomt op het verschijnen van dit boek.' Hoe zoudt het anders kunnen.' Het werd samengesteld door een kame raad uit eigen gewest, hierbij geholpen door vrienden van eigen gewest. Het «Ten geleide van L.P. Boon geeft op treffende wijze een spiegel van het boek. En wij menen het recht te hebben reeds te mogen voorop zetten dat enkel het feit dat de schrijver Boontje - 'n inleidend woord voor dit boek heeft wil len schrijven, het bewijs levert van de Kindervakantie S.V.V. (1933). Op gebied van het sociaal toerisme werd inmiddels een zeer grote weg afgelegd. waarde van het document. Alhoewel een Inhoudstafelniet al les kan vertellen, menen wij hier deze te moeten afdrukken, om een inzicht te geven in de rijke inhoud en de lange opsporingen die hiervoor nodig zijn geweest. Het boek is daarbij verlucht met vele oude en zeldzame foto's! Het is zeker een der grote verdiensten van de samensteller om als eerste een dergelijke studie over het socialisme in onze streek gebracht te hebben. Aan de vooravond van de dag waarop de bur ger zijn stem moet uitbrengen voor de samenstelling van de nieuwe gemeente raden, is het meer dan goed en geboden dat wij eens terugblikken en aan ande ren ook laten zien van waar wij komen en wie wij zijn.'!! Het boek verschijnt op tijd. 1. GERAARDSBERGEN PRESENT IN HET JAAR 1885... Terugblikken naar het jaar 1885 is een lange terugblik. Het is een terugblik naar bloed, strijd en opofferingen. Het was toen dat in een Brussels cafeetje, op de Grote Markt, aldaar de BWP werd opgericht. De trieste ellende, de schreiende ar moede van weleer was enorm. De ar beiders bezield met een socialistisch ideaal moesten zich verenigen. De ene staking volgde op de andere. Te Ge- raardsbergen legden in 1872 de siga renmakers het werk neer voor loons verhoging. Het karig loon volstond om van honger niet te sterven. Zij wer den geholpen door de internationale richten en de middelen te onderzoeken om dit te verwezenlijken. Sommigen behoorden tot de verspreide groeperin gen die sedert 1850 in België de verde diging van de zaak der arbeiders op zich hadden genomen. Enigen waren lid geweest van de Eerste Internationale, die in 1886 te Genève was opgericht door K. Marx en die door de bloedige onderdrukking van de Commune van Parijs niet langer bleef bestaan. Ande ren waren toegetreden tot de afdeling van de «Vlaamse Socialistische Arbei derspartij». van de Brabantse Socia listische Partij», van een nog zeer be perkte Belgische Socialistische Par tij», of hadden de weg naar de arbei dersbeweging.gevonden in de «Brus selse Arbeiderskamer». Laat ons nu eens naar de grondslag van de organisatie kijken: De oprichting van de BWP heeft de coördinatie van de onderscheiden socialistische organisa ties bevorderd. Ook hier te Geraards- bergen werden verschillende bonden hier en daar los van elkaar ontstaan en gevormd samengebundeld in wat vele jaren lang de «Partij» werd ge noemd. De samenvoeging van de krachten en van gelden om betere mid delen in de strijd te kunnen werpen, gebood de solidariteit en eenheid. Al dus ontstond het verband van al wat zich socialistische georiënteerd kan noemen om de strijd aan te vangen te gen een sterke overheerser.de ellende was onbeschrijflijk, de rechteloosheid maakte de arbeider tot slaaf en de hoop op een betere toekomst was een droom, indien voor deze betere maatschappij niet werd gestreden. De ontvoogding van de arbeiders moest hun eigen werk worden... En alhoewel wij geen documenten hebben kunnen bemachtigen zijn wij toch wel in staat na lange opzoekingen te schrij ven dat naar aanleiding van de stichting van de BWP te Brussel, één jaar nadien ook in onze stad de BWP-afdeling Ge- raardsbergen werd opgericht. Deze op richting werd beraamd in het Vis- straatje. Wie aanwezig was en welke groeperingen de stichtende afdeling waren is ons tot op heden totaal onbe kend. Ook mogen wij niet nalaten de naam van Camiel Huysmans te noemen die hier baanbrekend werk heeft ver richt, en die eens kandidaat was voorde wetgevende verkiezingen in het arron dissement Aalst. En niet enkel in Geraardsbergen werd een socialistische strijd gevoerd, doch deze werd ook gestreden in randge meenten, alhoewel grotendeels met de steun van de mannen uit Geraardsber gen. Noemen wij hier onder andere Onkerzele, Schendelbeke. Moerbeke. Het leed, de vervolgingen en de verne deringen van deze voorstrijders zal wel licht nooit kunnen worden beschre ven.. Namen noemen is gewaagd .want wij zouden hierbij diegenen kunnen vergeten die het meest leden en streden De socialistische meetings en samenkomsten werden steeds massaal bijgewoond door de gewone militanten. werkliedenbond. In 1879 staakten de sigarenmakers opnieuw. Deze maal omdat teveel leden van het syndikaat afgedankt werden. Soortgelijke stakin gen zullen zich te Geraardsbergen meerdere malen voordoen. Deze trieste toestanden konden niet langer aanslepen. Louis Bertrand schreef dat de Belgische arbeiders die niets te zeggen hadden in hun land niet alles wilden worden, zij wilden enkel hun rechtmatige plaats onder de zon veroveren. Om dat doel te bereiken werd de BWP (Belgische Werklieden Partij) gesticht. Het was op 5 april 1885, dat 112 afge vaardigden, die samen 59 arbeidersve renigingen van allerlei aard vertegen woordigden in «De Zwaan» op de rote Markt te Brussel bijeenkwamen met het doel een werkliedenpartij op te Allen hadden reeds een vrij lange strijd achter de rug, voornamelijk in de be weging voor de uitbreiding van het kiesrecht. Het kongres nam twee dagen in beslag en werd op 6 april opgeheven met de kreet «Leve de Werkliedenpar tij...». Het was 2 uur in de namiddag. Het feit dat Geraardsbergen, Aalst en ook Ninove in het verslag van de stich ting van de BWP door L. Bertrand die het verslag maakte worden ge noemd. is ontegensprekelijk het bewijs dat één of meerdere groeperingen van de Geraardsbergse socialisten bij de stichting van de BWP betrokken wa ren. Hiervan hebben wij na lange op sporingen geen precieze gegevens kun nen achterhalen. Wij veronderstellen dat in elk geval de sigarenmakersbond moet aanwezig zijn. tesamen met de fosfoorbewerkersbond. De International Health Foundation, opgericht in Genève in 1969, is een stichting die zich bezighoudt met we tenschappelijk onderzoek op het grens gebied tussen sociologie en genees kunde en het verband tussen gezond heid en maatschappelijke levensom standigheden bestudeert. Het is wenselijk dat de organisatie- groepen één van de volgende onder werpen op hun agenda willen plaatsen, zo vlug mogelijk kontakt opnemen om een datum vast te leggen met het opge geven adres. DE WISSELJAREN Vele veranderingen waarmee de vrouw in deze jaren gekonfronteerd wordt. ECHTPAREN IN DE OVERGANG Een nieuwe fase van het huwelijksle ven vraagt aanpassing. Deze zal des te vruchtbaarder zijn als er een wederzijds begrip bestaat voor de moeilijkheden die in het leven van man en vrouw rond de vijftig jaar kunnen voorkomen. SOCIALE EN PSYCHISCHE ASPEKTEN VAN DE MENOPAUZE De resultaten van enquêtes door I.HF. onder verschillende groepen van vrou wen tussen40en 60jaar gedaan (toege licht met dia's). Andere onderwerpen zijn eventueel mogelijk. Naargelang het onderwerp en het publ iek duren de lezingen 45 a 90 minuten. Daarna wordt altijd ruim de tijd tot diskussie en het beantwoorden van persoonlijke vragen voorzien. Nadere inlichtingen: International Health Foundation, Museumstraat 16, 1000 Brussel. Tel. 02-428.78.69. Wie een film wil huren voor een avond doet er goed aan bij Smalfilm Docx, Kasteelstraat 282540 Hove de lijst van beschikbare films aan te vragen. Er is keuze uit: forumfilms, komedies en familiale films, avonturenfilms en jeugdfilms. SOCIALISTISCHE STRIJDLIEDEREN EN MUZIEK Uitgegeven door het Fonds Leo MAG1TS. in samenwerking met de Vlaamse Federatie van Socialistische Muziekkorps "'angkringen en de Socialistische Jeugd-Antwerpen. INHOUD Kant A: Muziek door harmonieën van Menen, Rupelmonde en Harelbeke- - De Internationale De Gro(e D - Jeugdmars Mariannelied - Sociahstenmars A.B.V.V.-mars Kant B: liederen De Internationale Saam zijn we sterk Broeders, verheft u ter vrijheid Natuurvriendenlied De gedachten zijn vrij Zwerftocht Kameraadschapslied Als wij schrijden Al zijn de teksten van sommige van de strijdliederen voor de huidige generatie als een beeld uit een ver verleden, dan betekenen zij toch nog iets in de strijd die de vorige generaties begonnen en die wij voortzetten. De muziekkorpsen spelen marsen die steeds onze betogingen en strijdmani- festalies opluisteren. Onze zangkringen vertolken liederen die algemeen gekend zijn, terwijl de jeugd specifieke jeugdliederen vertolkt. De bijgevoegde teksten laten toe de marsen en liederen gemakkelijk te beluisteren en liever nog mede te zingen. door storting van 285 fr. (250 fr. 35 fr. verzendingskosten) op rekening nr. 870-0001030-26 van de «Centrale voor Socialistisch Cul tuurbeleid Houtmarkt 1 te Aalst, met vermelding LP Rood is Troef» door betaling van 250 fr. op het gewestelijk C.S.C.- of B.S.P.- sekretariaat via de plaatselijke B.S.P. of C.S.C.-afdelingsverantwoordelijken. 24 (Van Der Bruggen Od. schepen te Geraardsbergen en oud-senator) U kan het boek bestellen: Door storting van 250 fr. op rekening 870-0001030-26 van de centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid te Aalst. door kontante betaling op het federaal sekretariaat te Aalst. via de plaatselijke B.S.P. en C.S.C.-verantwoordelijken. Zorg ervoor dat u deze unieke studie in uw bezit krijgt. Het Nationaal Centrum voor Kulturele Animatie heeft een handleiding samen gesteld met veel mogelijkheden om iets te organiseren. Laten we hen even zelf aan het woord: Wij hebben getrachteen zo groot moge lijke diversiteit in deze brochure te verwerken, van klassiek tot pop en van poppenteater tot het toneelHierbij zijn wij onbevooroordeeld tewerk ge gaan. Aan alle Vlaamse artiestengroe- pen, gezelschappen werd gevraagd hun programma in een 10-tal lijnen voor te stellen De artiesten die onze oproep beantwoord hebben staan in deze bro chure vermeld. Tenslotte hebben wij gemeend er goed aan te doen enkele bekende en minder-bekende Neder landse artiesten voor te stellen. Nadere inlichtingen: «Haal het doek maar op» is een uitgave van het Nationaal Centrum voor Kultu rele Animatie v.z.w., Paterstraat 33- 35, B-2300 Turnhout. Tel. OM- TI .96.90 of (na 18 uur) 014-41.96.34. Het ministerie van Nationale Opvoe ding en Nederlandse Kuituur gaf zo juist een nieuwe brochure uit: «Cultu rele Manifestaties 1976». Aanvragen voor het bekomen van een kulturele manifestatie onder auspiciën van het departement. De manifestaties kunnen worden aangevraagd bij Nederlandse Kuituur, aan de hand van een aanvraag formulier (te bekomen op het Bestuur voor Volksontwikkeling. Sainctelet- tesquare 13, 1000 Brussel, tel. 02- 219.34.10). Er zijn de algemene kultuurspreidende manifestaties en ten tweede de vor mende manifestaties met nabespre king. Er zijn ook nog manifestaties die enkel ter beschikking gesteld worden van vakantiecentra, diensten- en ver zorgingscentra, bejaardenraden en de verenigingen voor de derde leeftijd. Voor de algemene kultuurspreidende manifestaties neemt het Bestuur voor Volksontwikkeling en Openbare Lek- tuurvoorziening het grootste deel van de uitkoopsom van het optredend ge zelschap voor zijn rekening. De inrich ters moeten instaan voor de organisa tiekosten (zaalhuur, publiciteit,au teursrechten e.d.) alsmede'voor een bij voorbaat vastgestelde participatievorrn waarvan de grootte wordt geschat naar gelang het gezelschap en het program ma. Vrijstelling van financiële participatie door de inrichtende organisatie geldt voor de vormende programma's met nabespreking. Elke plaatselijke kultu rele vereniging kan de manifestaties aanvragen. De brochure met de lijst van manifestaties en andere inlichtingen is gratis te verkrijgen op hogervermeld adres. CVP-minister van Verkeer Chabert liet onlangs toe dat de RTL-programma's via de kabel in de huiskamer komen. Daaarmee negeert Chabert een beslis sing uit 1966 die het verspreiden van reklame via de kabeltelevisie verbiedt in België. In tegenstelling met de Ne derlandse Ster-reklame verkoopt de RTL ook zendtijd aan Belgische adver teerders, de RTL radio verzorgt al Ne derlandstalige programma's. De vol gende stap wordt duidelijk: waarom geen reklame op de BRT? Is het ondertussen nodig de kijkers te zeggen dat de RTL (Radio Télé Luxemburg) de spreekbuis is van de vrije kapitalistische onderneming?

Voor Allen | 1976 | | pagina 8