SENATOR WILLY VERNIMMEN IN DE BRES VOOR ONZE KLEDINGNIJVERHEID Het Rapport Van Houtte of de weg naar sociale afbraak Ql Politieke Aktiviteiten Kd. Bert VAN HOORICK draagt parlementaire fakkel over C GERAARDSBERGEN OP DE DREMPEL VAN DE 20* EEUW Verhoging van het gewaarborgd inkomen Markt wordt overspoeld met goedkope invoer Voorstellen ronde-tafelkonferentie zijn niet gerealiseerd Ongelimiteerde invoer De rijken verrijken de armen verarmen De ware oorzaken worden verdoezeld Men zoekt het geld niet waar het te vinden is FEDERAAL BESTUUR: FEDERALE BIJEENKOMST v J ZO BEDRIEGT MEN U of een opslag van 70 fr. per maand 9300 AALST Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr TEL. 053/21.48.69 —Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 AALS1 VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 20* JAARGANG NR. 42 WEEKBLAD VAN DE B.S.P Vorige week heeft senator Vernimmen een fel opgemerkte tussenkomst ge houden in het parlement over de situatie in de kledingnijverheid. Wij menen dat onze lezers, wonende in een arrondissement waar de textielnij verheid een van de meest belangrijke industriële sektoren is, zeker in deze tussenkomst zullen geïnteresseerd zijn. Wij geven hierna deze tussenkomst weer. Dit is mijn derde interpellatie over de dramatische toestand waarin de kle dingnijverheid zich bevindt. Ik zal dan ook zo vrij zijn al de gegevens die ik op 1.3.1975 en 6.3.1975 naar voor heb gebracht, niet te herhalen. Wel kan ik met zekerheid mededelen dat de ekonomische toestand sindsdien nog een enprme achteruitgang heeft gekend. Vooral de sektoren van de bo venkleding en de hemdensektor kennen enorme moeilijkheden. De invoer uit de Oost-Aziatische landen en ook uit het Oostblok maken het de Belgische producenten vrijwel onmogelijk de produktie op peil te houden. Indien men weet dat de hemden van daag ingevoerd worden tegen een prijs die schommelt tussen de 110 en 120 frank, dit is voor de Belgische produ cent de prijs van de stof en de beno digdheden, ligt de konklusie zó voor de hand. Beperking voor de Belgische markt van deze landen brengt geen op lossing; dit jaar werd de Belgische markt trouwens overspoeld door import via Nederland en Duitsland. Mijnheer de Minister, bij mijn eerste interpellatie op 1.3.1975, vroeg ik een ronde tafelkonferentie waarop de toen malige staatssekretaris is ingegaan. Ik zal de resultaten van deze konferentie niet hier aan een onderzoek onderwer pen, alleen wil ik een voorstel even herhalen. Ongetwijfeld moet aan zekere abnor male importen een einde worden ge steld, maar er moet toegegeven worden dat algemene invoerbeperkingen macro-economisch niet realiseerbaar en ook niet wenselijk zijn. Daarom mijn voorstel: dat de invoer zou toevertrouwd worden uitsluitend en alleen aan producenten en niet al leen en uitsluitend aan enkelingen die als ekonomische infrastruktuur alleen een bureel en vier stoelen nodig heb ben. Dit zou de Belgische of zelfs de Europese producent toelaten een even wicht te vinden tussen import en eigen produktie. Ik meen, mijnheer de Minis ter, dat deze bemerking een bedenking en als het kan ook een antwoord waard is. Een ander voorstel bij mijn interpellatie van 6.3.1975: met alle middelen trach ten de onrechtstreekse lonen in deze arbeidsintensieve sektor te minderen; door bepaalde uitzonderlijke maatrege len. Welnu, een reeks van maatregelen in de herstelwet hebben juist het omge keerde effekt voor de arbeidsintensieve bedrijven. Kan men dan nog van een werkelijke ernstige politiek gewag ma ken. Ik onderzoek verder. Op 23.10.1975, na het sociaal-ekonomisch kernkabi net, werden enkele maatregelen geno men die hulp moesten bieden aan de kledingssektor, onder andere een pre mie van 15.000 fr. per arbeidsplaats. Vandaag oktober 1976, wachten nog heel wat bedrijven op deze premie; deze maatregel was trouwens naar mijn mening te algemeen om doeltreffend te kunnen zijn. In feite geeft de gevoerde politiek het volgend resultaat: men kapt in het bos de gezonde bomen en bemest de dode stronken. Ander besluit van de ronde tafelkonfe- rentie: de invoer toch enigszins te be perken en onder kontrole houden. Re sultaat in 1975 werden in de EEG 160 miljoen hemden ingevoerd, hetzij 70% van het algemeen verbruik; 120 miljoen daarvan komen uit het Verre Oosten en 20 miljoen uit landen met staatshandel Gedurende de laatste 3 jaar steeg de invoer uit Hong Kong met meer dan 15 miljoen stuks; deze uit Zuid-Korea met 23 miljoen stuks. Mag ik dan even ven ijnig glimlachen wanneer men spreekt over «beperking van de invoer». Wij worden dus meer afhankelijk van het verre Oosten, met meer en meer volledige werkloosheid bij ons, maar ook met grote risiko's voor onze be voorrading in de toekomst tot gevolg. Andere sektoren van de Kledingnijver heid gaan, zonder twijfel, zeer snel met dezelfde rampzalige situatie tegemoet. Er zijn dus belangrijke politieke beslis singen vereist om in de binnenlandse kledingnijverheid een minimum pro duktie te vrijwaren. Immers tegen de sociale dumping van de geïndustriali seerde landen van het vroeger Japans Imperium, waar massief internationale kapitalen werden geïnvesteerd, en te genover de artificiële prijzen en wissel koersen van de landen met Staatshan del, staan de Europese producenten volkomen machteloos. Konklusie ter zake: Indien men gewild deze politiek verder zet, en de kledingnijverheid in onze buitenlandse landen verder gebruikt als wisselmunt dan moet men eerlijke taal gaan voeren tegenover onze producen ten die dan voor een konkreet gegeven worden geplaatst en bijgevolg niet het risiko dienen te nemen oin miljoenen in de toekomst te verliezen. De jongste dagen wordt heel wat aan dacht besteed aan het rapport Van Houtte, de rijksmiddelenbegroting en de programmawet. Voor de gewone burger, die niet altijd het politieke gebeuren op de voet volgt, zijn dit begrippen die niet altijd onmid dellijk tot zijn verbeelding spreken. Nochtans zou diezelfde burger moeten beseffen dat achter deze begrippen in zichten schuil gaan die een invloed hebben op zijn dagelijks leven. Er zit inderdaad, zowel in het verslag van de kommissie Van Houtte, als inde ontwerpen over de rijksmiddelenbegro ting, met de programmawet die daaraan dient toegevoegd, een vaste lijn die erop gericht is de financiële moeilijk heden waarvoor het land is geplaatst, uitsluitend op te lossen op de rug van diegenen die het moeten stellen met het meest bescheiden inkomen. Het rapport Van Houtte gaat ervan uit, dat de staatsuitgaven de jongste jaren en vooral sedert de regering Tinde- mans aan het bewind is enorm zijn gestegen en dat deze toestand op lange duur onhoudbaar wordt. Dit verslag is echter opgesteld door een aantal ex perts die het huidig economisch stelsel als uitgangspunt nemen en dus ook de problemen zien in het kader van dit stelsel. Met andere woorden: deze ex perts zoeken naar oplossingen zonder dat de ingrijpende hervormingen in overweging worden genomen. Hun suggesties want aan werkelijke voorstellen hebben ze zich niet ge waagd zijn dan ook ingegeven door een zekere geest van behoudsgezind heid. Zo wordt bijvoorbeeld van in den beginne duidelijk gesteld dat een ho gere aanslagvoet van de belastingen geen oplossing zou bieden om meer evenwicht te brengen tussen inkomsten en uitgaven. Men heeft in de kommis sie er echter geen ogenblik aan gedacht dat, door een hervorming van het fis- kaal stelsel, er meer rechtvaardigheid kan worden gebracht tussen de meer- en minderbegoeden in dit land. Men heeft wel de vrees geopperd dat de belasting op de winsten een grotere ka- pitaalvlucht zou verwekken, doch men heeft uit het oog verloren dat dit argu ment voorde immobiliënbelastinggeen enkele waarde heeft en dat daar nog wel mogelijkheden voor hogere inkomsten liggen. Men heeft wel vastgesteld dat er een enorme fiskale fraude bestaat doch men is zeer pessimistisch over de mo gelijkheden tot bestrijding ervan. In deze voorwaarden kan men immers tot geen ander besluit komen dan dat alleen heil te vinden is in het drastisch doorvoeren van bezuinigingen. De regering Tindemans heeft dan ook heel gretig ingehaakt op deze stelling met dien verstande dat ze deze bezui nigingen enkel ziet in de sociale sek tor. Want waar wil de regering nu gaan be sparen? Heel eenvoudig, daar waar de arbeiders en bedienden het ergst worden getrof fen. De bezuinigingen worden doorge voerd in de sektoren van het onderwijs en van het openbaar vervoer. Men gaat negen miljard bezuinigen op de pensi oenen en tien miljard op de ziektever zekering. De gelden bestemd voor de kredieturen voor jonge arbeiders, wor den overgeheveld om de tekorten van de werkloosheid te dekken. Voor het welvaart-vastmaken van de sociale vergoedingen wordt geen cent meer voorzien. Hiermee zit men volop in de sociale afbraak. Zaterdag 30 oktober om 14 uur is er vergadering van het federaal bestuur in het Volkshuis te Aalst. Er wordt ten stelligste gerekend op de aanwezigheid van alle bestuursleden. Zaterdag 6 november wordt een federale bijeenkomst gehouden ter voorbe reiding van het nationale politieke kongres van zaterdag 13 november a.s. De afdelingen worden verzocht voorbereidende algemene vergaderingen te plannen. Wij rekenen op de medewerking van alle socialistische bestuursleden en militanten om aan dit politiek kongres de nodige stimulans te geven. Deze federale bijeenkomst gaat door in het Volkshuis, Houtmarkt te Aalst. Na meer dan 26 jaar in de Kamer van Volksvertegenwoordigers de socialis ten van het arrondissement Aalst te hebben vertegenwoordigd, achtte kd. Bert Van Hoorick het moment gekomen om het zware politieke werk van deze parlementaire taak over te dragen aan een jongere kameraad. Uiteraard betekent dit echter geenszins een politiek afscheid. Bert blijft immers fraktieleider der socialistische verkozenen in de Aalsterse gemeen teraad en zal natuurlijk zijn vooraanstaande rol in het Aalsterse en arrondis- sementele politieke leven behouden. Niettemin willen wij van deze gelegenheid gebruik maken om Bert te danken voor de jarenlange begeesterende inzet in naam van de gehele socialistische beweging, maar vooral in naam van de Aalsterse socialisti sche federatie, die vooral dank zij hem een reputatie genoot in het gehele Vlaamse land en ook bij onze Waalse vrienden als een autoriteit werd gerespekteerd en geacht. Wij zijn ervan overtuigd dat kd. Van Hoorick met zijn studiewerk, waar voor hij nu hopelijk meer tijd zal hebben, zal blijven bijdragen tot dit progressief image. Bert, wij rekenen op U! KdBert Van Hoorick zet een punt achter een 26 jaar durende parlementaire aktiviteit door A. RUIZ met een inleiding van L P. BOON met een dankwoord van VAN DER BRUGGEN Dd., oud senator. Karton in het rood ingebonden, 208 blz.. Prijs 250 fr. Oplage beperkt. U kan het boek bestellen: Door storting van 250 fr. op rekening 870-0001030-26 van de centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid te Aalst. door kontante betaling op het federaal sekretariaat te Aalst. via de plaatselijke B.S.P. en C.S.C.-verantwoordelijken. Zorg ervoor dat u deze unieke studie in uw bezit krijgt. Liefst niet bij de dopkantoren plakken; ook niet bij de scholen, en evenmin te dicht bjj de groentewinkels, en niet bij.. Velen zullen wellicht langs de pers om met grote voldoening kennis hebben genomen van de door de regering inge stemd gewaarborgd inkomen voor be jaarden. Zij zullen dan ook hoopvol uitzien naar de betaling van oktober, in de overtui ging dat het bedrag, zoals door de rege ring Tindemans aangekondigd, hun gewaarborgd inkomen in één klap met 1.000 fr. of met 700 fr. zal verhoogd zijn, naargelang zij het «gezinsbedrag» of het bedrag «alleenstaande» genieten. Wij moeten de meesten helaas teleur stellen. Slechts een kleine minderheid zal de volle pot ontvangen. Amper een drie honderdtal gezinnen komen in aanmer king voor de 1.000 fr. verhoging; 25.000 a 30.000 voor de verhoging met 700 fr. Hoe zit de vork dan wel in de steel? De krantekoppen vermeldden wel de jaarlijkse verhogingen van 12.000 fr. en 8.400 fr. doch dat terzelfdertijd de vrijstelling voor het genot van enig an der pensioen die tot nu toe 17.160 fr.bedroeg tot 6.000 fr. teruggebracht wordt, is nauwelijks vermeld. Om de weerslag van deze laatste maat regel te begrijpen is het wellicht goed te herinneren op welke manier het ge waarborgd inkomen wordt toegekend. Er wordt vertrokken van het basisbe drag, dat thans 94.767 fr. en 68.880 fr. naargelang het om een gezin of om een alleenstaande gaat (vanaf oktober res- pektievelijk 106.767 fr. en 77.280 fr.). Van dit basisbedrag worden dan de in komsten afgetrokken die de 12.500 fr. (gezinnen) of 10.000 fr. (alleenstaan den) overtreffen hieraan wordt geen wijziging gebracht alsmede de pen sioenen die tot nu toe de 17.160 fr. (gezinnen) of de 13.728 fr. (alleen staanden) overtreffen. Vanaf oktober wordt deze vrijstelling voor pensioenen nu voor beide katego- rieën tot 6.000 fr. verlaagd. Om de zaak duidelijk te'stellen, een voorbeeld ter illustratie van de door de regering Tindemans met veel tamtam aangekondigde verhoging. Een gezin geniet thans een pensioen van 60.000 fr. per jaar, als aanvulling van dit ontoereikend pensioentje ge noot het derhalve ook een gewaarborgd inkomen van 94.767 fr. (60.000 fr. 17.160 fr.) 51.927 fr. Vanaf oktober zal ditzelfde gezin als gewaarborgd inkomen ontvangen: 106.767 fr. (60.000fr.6.000 fr.) 52.767 fr. Kortom, de verhoging van 12.000 fr. respektief 8.400 fr. per jaar, wordt al leen toegekend aan diegenen die geen ander pensioen genieten, dat hoger is dan 6.000 fr. per jaar. Dezen die een pensioen genieten, waarvan het bedrag thans reeds tussen de 6.000 fr. en de 17.160 fr. per jaar ligt, zal de verhoging van 12.000 fr. verminderd worden met het bedrag van hun pensioen dat de 6.000 fr. over schrijdt. Dezen tenslotte waarvan het bedrag van het pensioen hoger ligt dan 17.160 fr. zullen zich met 74 fr. verhoging moe ten tevreden stellen. Voor de alleenstaanden moet het cijfer van 17.160 fr. door 13.728 fr. vervan gen worden. Velen zullen ontgoocheld zijn bij het vernemen van deze cijfers. Wij hebben nochtans gemeend dat onze lezers te moeten waarschuwen opdat ze niet zouden verrast zijn wanneer hen straks de assignatie van de maand okto ber zal aangeboden worden.

Voor Allen | 1976 | | pagina 1