SOCIALE RUBRIEK het is TROUWEN UIT LIEFDE OFUIT BEREKENING HET HUWELIJKSCONTRACT OPENBARE CENTRA VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN (O.C.M.W.) WORDT VERDELER EUROPESE EENMAKING CENTRAAL 1HEMA OP KONGRES JONGSOCIALISTEN Van C.O.O. naar O.C.M.W. Recht op maatschappelijke begeleiding De raad van het O.C.M.W. Wanneer wordt gestart met het O.C.M.W.? Opgave kruiswoordraadsel nummer 5 De verdeling anders zal geschieden BESTEELT DE SCHATPLICHTIGE DE STAAT OF BESTEELT DE STAAT DE SCHATPLICHTIGE RECHTZETTING KODAK FILM POLAROID PHILIPS Nu de gemeenteraadsverkiezingen reeds meer dan een maand achter de rug zijn en de bestuursfunkties van het schepenkollege werden vastgelegd, wordt door de politieke partijen druk onderhandeld over de samenstelling van de diverse raden, komitees en kommissies. Het lijdt geen twijfel dat bij dit alles de meeste aandacht zal gaan naar de samenstelling van de raad voor het Openbaar Centrum voor Maat schappelijk Welzijn die zal funktionne- ren onder het voorzitterschap van onze vriend Martin Van der Speeten. Onze gekende C .O .Os werden bij wet van 10 maart 1925 in aile gemeenten opgericht met als bevoegdheid de el lende te voorkomen en de diensten der ziekenverpleging in te richten. Het lag destijds in de bedoeling van de wetge ver om allereerst steun te verlenen aan behoeftigen, meer bepaald geneeskun dige hulp bij ziekte door bijvoorbeeld hospitalisatie, alsmede de bestrijding van ellende door middel van preven tieve maatregelen. In het verleden is echter gebleken dat de C.O.O.'s (vooral in de kleinere ge meenten) vaak niet over voldoende middelen beschikten cm deze be voegdheid adekwaat uit te oefenen zo dat de C.O.O.'s bij velen overkwamen als een soort «armenzorg»Hier dient nochtans aangestipt te worden dat de C.O.O. van de stad Aalst vooral onder het voorzitterschap van onze be treurde kd. Jules Van Droogenbroeck vooruitstrevende initiatieven heeft gerealiseerd (cfr. de aanhuisbedeling van warme maaltijden, de oprichting van een tehuis voor ouden van dagen op Sint-Job, de plannen voorde oprichting van het zo onontbeerlijke tweede zie kenhuis op de Siesegemkouter achter de gebouwen van de Rijksschool voor mentaal gehandicapten). De voortdurende mutatie van onze ka pitalistische maatschappij, de wijzi ging van de mentaliteit en het levenspa troon van haar burgers en vooral de grondige wijziging in de noden van de mensen maakten een nieuwe wet nood zakelijk In deze nieuwe wet zou vooral aandacht geschonken worden aan -.•■Het rechtop dienstverlening en het recht op maatschappelijke begeleiding De nieuwe wet van 8 juli 1976 stelt de O.C.M.W. in en waarborgt het recht op hulp en het recht op maatschappelijke dienstverlening. Dit om elkeen in de mogelijkheid te stellen een leven te lei den dat beantwoordt aan de menselijke waardigheid. Door onze ruime sociale zekerheid wordt aan vele materiële no den verholpen en toch zijn er nog ma zen in het net. Ondanks de materiële welvaart ontstaan nieuwe noden in het domein van de menselijke relaties. Het komt er op aan om via een verant woorde welzijnszorg de mens te bevrij den van materiële noden, geestelijke armoede en maatschappelijke onaan gepastheid. Iedere burger moet op een volwaardige manier kunnen delen in de welvaart en participeren in het maat schappelijk leven. Spanningen in het arbeidsmilieu, jacht naar prestaties, de uitbuiting van de werknemer en de ver vreemding zijn kwalen eigen aan onze maatschappij. In het verleden beperkte men er zich toe oplossingen te brengen voor de armoede. Zie de wet op het bestaansminimum, alhoewel dit pro bleem nog niet volledig is opgelost. Men wil via de O.C.M.W. een meer aangepaste oplossing brengen voor de totale menselijke problemen langs een beter georganiseerd sociaal dienstbe toon en het recht op maatschappelijke dienstverlening. Het feit dat in 1975 maar 50% van de geraamde rechthebbenden op het be staansminimum die uitbetaling ontvin gen, is een duidelijk bewijs dat men met de wet op het bestaansminimum de gerechtigde gezinnen en alleenstaan den onvoldoende bereikt. Vele mensen weten van het bestaan van de wet niets af of kunnen er geen ge bruik van maken omdat sommige C.O.O.'s (meestal in kleinere gemeen ten) hen eenvoudig afwijzen met de mededeling dat ze niet in aanmerking komen. Met de O.C.M.W. zal daar ho pelijk verandering kunnen in gebracht worden en een gepaste oplossing wor den voorbehouden. De wet op het be staansminimum zal van kracht blijven enhetO.C.M.W. alleen zal hetkunnen uitbetalen. Het lijdt geen twijfel dat de O.C.M.W mogen beschouwd worden als de mo tor, de hoeksteen voor een sociaal be leid in onze stad of gemeente. Het zal dan ook onontbeerlijk zijn dat de leden van de raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn hun taak beschouwen als een volwaardige be leidstaak waar engagement en inzicht elkaar aanvullen en waar geen plaats is voor een passieve houding van «laat maar komen» Teneinde de wet op de O.C.M.W. ope rationeel te kunnen maken op 1 april 1977 (geen aprilvis) zullen nog tal van uitvoeringsbesluiten (K.B.'s) in het Staatsblad moeten verschijnen vóór 1 januari 1977. Het ware aangewezen dat de bevoegde minister daar tiiet lang meer liet op wachten teneinde de raads leden de nodige tijd te gunnen om de nieuwe wetgeving en de uitvoerings besluiten tot in detail te leren kennen. Het is tevens de taak van de leden van de raad om een oplossing te zoeken om het Centrum voor Maatschappelijk Welzijn zo dicht mogelijk bij de bevol king te brengen. Persoonlijk pleit ik ervoor dat de mensen van de randge meenten niet steeds naar de fusiege meente moeten gaan en dit b.v. door het organiseren van zitdagen in wijken of deelgemeenten. Het huwelijkscontract is een wettelijke verbintenis, die VOOR het huwelijk bij de NOTARIS wordt opgemaakt door de echtgenoten om het huwelijksstelsel te bepalen. Zij mogen in dat contract overeenko men wat ze zelf willen, maar ze mogen niets bepalen dat strijdig is met wat wij in onze eerste bijdrage (zie Voor Allen nr. 44) 'Rechten en verplichtingen van de echtgenoten' beschreven. Evenmin mogen er zaken bepaald worden die strijdig zijn met de regels van het ouder lijk gezag en het erfrecht. De notaris kan dienaangaand de nodige voorlichting geven, rekening houdend met de toestand en bekommernis van elk aanstaand echtpaar afzonderlijk. Is een van de echtgenoten MINDER JARIG (tot nader order betekent dat nog steeds: JONGER DAN 21), dan moeten zijn ouders aanwezig zijn bij het opmaken van het huwelijkscon tract. WAT ZETTEN WE ER LN Samengevat kunnen o.a. volgende af spraken gemaakt worden: a. Het GEMEENSCHAPPELIJK VERANDERING VAN HUWELIJKSSTELSEL In tegenstelling tot vroeger kan men momenteel van huwelijksstelsel veran deren, ook NA de afsluiting van het huwelijk. Men kan met andere woor-_ den zowel het huwelijkscontract wijzi gen als van stelsel veranderen, a. Overeengekomen verandering De nieuwe wet laat toe dat de echtgeno ten tijdens het huwelijk een nieuw stel sel in onderling akkoord kiezen. Dat kan zelfs meer dan eens gebeuren in de loop van hetzelfde huwelijk, telkens wanneer de echtgenoten menen dat het beter zou zijn het bestaand stelsel aan te passen aan hun gewijzigde toestand. Voorbeeld: als de man of de vrouw een nieuwe beroepsaktiviteit begint, als de echtgenoten samen een zaak willen be ginnen of gewoon als ze zich na een zeker aantal jaren hebben bedacht, enz. Vraag uw notaris hierover om raad. Hiervoor moeten de echtgenoten door de notaris de akte laten opmaken waarin zij de gewenste wijziging opte kenen, en eventueel, wanneer de wijzi ging grondig is, een beschrijving van al hun goederen en schulden en de rege- Vervolg lingskansen gegeven te worden aan alle regio's. Een Europese solidari teit impliceert daarbij uiteraard het optrekken van de achtergebleven gewesten. bij de onmiddellijke objektieven staat de uitbouw van de demokrati- sche strukturen prioritair. In de eer ste plaats dient daar de aandacht te gaan naar de oprichting van een rechtstreeks verkozen Europees Parlement met de traditionele bud gettaire, wetgevende en kontrole- bevoegdheden, tegenover hetwelk een supernationaal executief (meerderheidsregering) verant woordelijk zal zijn. Een eenkamer- stelsel en de niet-gouvernementeel samengestelde regering zal symbo liseren dat het hier niet gaat over strukturen die gebaseerd zijn op de huidige nationale omschrijvingen. Ook opteren wij bij de onmiddel lijke objektieven voor de noodzaak aan de verdere uitbouw van het so ciaal overleg op Europees niveau te werken. Met name denken we aan de driepartijenkonferenties die een direkte inspraak van de vakbonden waarborgen. De uitbouw van een Europees planbureau en Europees overheidsinitiatief is eveneens on ontbeerlijk op de weg naar een so cialistisch Europa. W ij zijn er ons duidelijk van bewust dat wij met deze institutionele ob jektieven geprangd zitten in het burgerlijk parlementair systeem, zoals dat op het huidig ogenblik in de neo-kapitalistische landen funk- tioneert. Wij beschouwen een Eu ropees parlement en het Europees sociaal overleg dan ook zeker niet als wondermiddelen, maar slecht als beperkte strukturele mogelijk heden om op korte termijn te ko men tot de realisatie van een aantal gelimiteerde doelstellingen die de arbeidersbeweging ten goede ko men. Tegelijkertijd dient echter gewerkt te worden aan de uitbouw van een parallelle machtsstruktuur en de ondersteuning van initiatie ven die terzake worden genomen. Martin HUTSEBAUT Lid Werkgroep «Europa» Horizontaal 1 Krantenverkoper - levenslucht 2Gek - Frans goud - daar - op één ot andere plaats Voegw - het innemen - vul in BG - argentum (afk.) Afk. op telegrammen - tamarinde - vogel - boom Gevaar - groente - muzieknoot Gasvormig element - verlangen - vz. - rand om schtldenj Peinzen - keerkringen Hoofddek sel van een toneelstuk lk - soort geel naar beneden Beticht - blauw - muzieknoot Zonder geluid - achter - elk - vorm van menen Mee - opstootjes - nakomeling Zeggen - scheik. afk Piepende - rekenkundig vraagstuk lidw Handvat aan kopje - vul in DY - opgegeten - herkauwende dieren Deel Fr. ontkenning - meisjes naam - onder andere (afk.) - vis haakjes Roemen - vereert - scheik. afk. - scheik. afk. Troef in kaartspel - ovaal land bouwwerktuig - muzieknoot Naschrift (afk - muzieknoot - neodymium (afk.) - bestaat - deel voet 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 3. 9. 10. 11. 12. 13. 15. 16. 17. 18. 7. Lichte beharing - roofvogel - vrouwelijk (afk.) 8. Moeilijke opgave - zoon of klein zoon van Ze us 9. Millimeter - daar - olie (Eng.) - einde (Eng.) 10. Ontkenning - knoesten - landstreek 11. Afk. op telegrammen - spatader 12. Thuisbrengen - boom 13. In orde brengen - zie vert. 11 1- het omgaan met mensen 14. Uitroep - enkele 15. Turkse «heer» - zeer geduldig - voegw. 16. Deugdelijke-en ook (afk.)-voed sel 17. Voegw. - kwaadspreken - vrou wennaam 18. Motorschip (afk.) - in z'n levens onderhoud voorzien - Stoot - Fr pers. vnw. ii t? n m i» m Vertikaal 1Hecrezuchhge vrouwen - Russ. heiligenvoorsiellingen 2. Paling-boog-!otenme!(afk.)-in beweging brengen meisjesnaam rustplaats - zc 3. Smullerij - slee 4 Bromium (afk binnen 5. Roem - dringend verlangen temaat 6 Peinzen - vz. - dierengeluid leng- VERMOGEN zal ook goederen bevat ten die de echtgenoten reeds VOOR het huwelijk bezitten of LATER zullen krijgen. Voorbeeld: de a.s. bruid heeft een stuk grond van haar ouders gekre gen. Daarop gaan de echtgenoten bou wen, met hun gezamenlijke inkomens. Dat kan een goede reden zijn om het stuk grond in de gemeenschap op te nemen. Het gemeenschappelijk vermogen veel groter zal zijn, doordat ze be palen dat al hun goederen, ook die gene die ze voor het huwelijk heb ben, en ook degene die ze later er ven of krijgen, erin opgenomen worden. Dit noemt men de alge hele gemeenschap. Deze gemeen schap dient dan voor betaling van alle schulden van de echtgenoten delen verdeeld. dan bij gelijke delen, doordat de ene echtgenoot meer krijgt dan de andere. Gewoonlijk bepalen ze dan dat dit enkel zal gebeuren in geval van overlijden (niet in geval van echtscheiding) en enkel ten voor dele van de overlevende echtge noot. Ze kunnen zelfs overeenko men dat heel het gemeenschappe lijk vermogen aan de langstlevende zal verblijven. De erfgenamen van de overlevende krijgen dan enkel een deel van het eigen vermogen, niets van het gemeenschappelijk vermogen tenzij het kinderen zijn van een vorig huwelijk van de vooroverledene. De juiste draag wijdte van elk van deze bedingen moet door de notaris worden toe gelicht, omwille van de verschil lende hieraan verbonden aspekten. In plaats van een stelsel met een gemeenschappelijk vermogen kun nen de echtgenoten ook een schei ding van goederen bij huwelijks contract kiezen. SCHEIDING VAN GOEDEREN Dit is het stelsel waarbij elke echtge noot eigenaar en bestuurder van zijn eigen goederen en van zijn inkomsten blijft. Elk van hen betaalt enkel de schulden die hij zelf aangaat. Er ont staat geen gemeenschap die later zal worden verdeeld. Ook hier zijn welis waar de regels die onder de «Rechten en verplichtingen van de echtgeno ten» zijn vastgelegd toepasselijk, in het bijzonder voor de bescherming van de gezinswoning (verbod van verkoop zonder toestemming, enz. en voor de lasten van het huwelijk. Als de echtgenoten niet meer kunnen bewijzen (omdat ze de faktuur kwijt zijn bijvoorbeeld) van wie een bepaald goed is, dan is dat goed hun onver deelde eigendom. De echtgenoten kunnen ook goederen (bijvoorbeeld een appartement) samen kopen. Het goed is dan ook hun onverdeelde eigendom Ze kunnen altijd (tenzij het om de ge zinswoning gaat) de verdeling ervan vragen. ling van hun rechten tot definitieve af sluiting van het vroegere stelsel. De akte moet ter goedkeuring aan de rechtbank worden voorgelegd. De ver andering mag noch de belangen van het gezin, noch de belangen van derden (schuldeisers) schaden. De procedure wordt zo geregeld dat schuldeisers en kinderen kunnen tus senkomen voor de verdediging van hun belangen. De wijziging moet verder worden be kendgemaakt in het oorspronkelijk huwelijkscontract, in de huwelijksakte en in het Belgisch Staatsblad. Een minderjarige echtgenoot kan ook zijn huwelijkscontract wijzigen, mits zijn ouders hem bijstaan. Wanneer de echtgenoten beslissen het nieuwe stelsel te aanvaarden, en dus geen verklaring tot behoud van het vo rige stelsel doen, kunnen ze overeen komen dat ze eerst het vorige helemaal afsluiten volgens de oude regels, zodat de vrouw die beschermingsmaatrege len nog kan inroepen. Zij kan zelfs de man ertoe verplichten het vorige stelsel zo af te sluiten, zelfs als hij niet wil. Vraag uw notaris hierover om raad. Voorbeelden: 1De man heeft in het vorige stelsel het geld van de gemeenschap en van de vrouw persoonlijk in een zaak gestoken die failliet ging. De vrouw mag vragen dat zij haar rechten nu kan uitoefenen en van de voorrech ten genieten haar door de vroegere wet toegekend, zodat zij niet meer verplicht is buitenmatig de gevol gen van dat faillissement te dragen. 2. De man heeft in het vorige stelsel persoonlijke goederen van de vrouw verkocht en de ontvangen prijs uitgegeven. De vrouw mag vragen dat haar die prijs eerst wordt teruggegeven, voordat de echtgeno ten onder toepassing van het nieuw stelsel vallen. b. Voor echtgenoten die VOOR het in voege treden van de nieuwe wet ge huwd zijn MET een huwelijkscontract waarin een gemeenschap was voorzien, gelden volgende regels. Was die gemeenschap een wette lijke gemeenschap, dan gelden dezelfde regels als onder A. Doch in geval van toepassing van de nieuwe wet (dus bij gebrek aan ver klaring tot behoud van het vorige stelsel), blijven wel behouden, de schenkingen of andere voordelen die de echtgenoten in het huwe lijkscontract hadden voorzien. Was die gemeenschap een gemeen schap van aanwinsten (eventueel gevoegd aan een scheiding van goederen) of een algemene ge meenschap, dan blijven ze die ge meenschap behouden; wel zijn de nieuwe regels betreffende het be stuur en de schulden voortaan toe passelijk, na verloop van één jaar sinds de inwerkingtreding van de wet. Ook hier is het mogelijk dat de echtge noten overeenkomen, of dat de vrouw eist dat het vorige stelsel eerst afgeslo ten wordt. Vraag uw notaris hierover om raad. De echtgenoten kunnen evenwel voor notaris verklaren dat ze hun oud stelsel geheel willen behouden. Ze moeten dat binnen het jaar na de inwerkingtre ding van de wet doen. In ons artikel van vorige weck -De nieuwe programmawet staat voor de deur-, speelde he;zetduiveltje ons par ten. De geïnteresseerde lezers gelieven het artikel als volgt te willen herzien: Bladzijde 2 l) Bij de voorstelling van de nieuwe belastingschalen: tussen de bestaande schijven en de geïndexeerde schijven, dient 55% geschrapt. 2) De tabel l dient als volgt gewijzigd: Kolom 3 Belastingjaar 1975 (aan slagjaar 1976). Kolom 7 Belastingjaar I976 (aan slagjaar 1977). 3) In de laatste geschreven tekst op het einde van het artikel: .250.0(10 F 273.750 F en vermindert voor alle an dere inkomsten (zie kolom 4 en 8). Deze wijzigingen zijn wel noodzakelijk om de grond van het artikel te kunnen begrijpen. Wij zoeken ondernemende personen (mannelijk of vrouwelijk) om foto- en filmprodukten van o.a. Kodak en Polaroid te distribueren via door ons tot stand gebrachte verkoopkanalen. Geen direkte verkoop of colportage. Dit is uw kans Begin nu voor uzelf eerst part time met uw eigen geld. investering van F.B. 240.000 BTW Terugkoop gewaarborgd door jaarkontrakt. Voor verdere inlichtingen, bel de h. NICHOLS. nummer 02-648 29..55 of schrijf naar PHOTO INTERNATIONAL B.V. Postbus 7. Ixellcs 7. Brus sel 1050. b. Opgelegde verandering Zoals vroeger wordt ook nu ieder stel sel met een gemeenschappelijk vermo gen door een gerechtelijke scheiding van. goederen vervangen ten gevolge van een vonnis. Nu kunnen echter zo wel de man als de vrouw dit vragen op grond van slecht beheer van de andere. Deze verandering is bij veronderstel ling een verandering die niet is gewild door de andere echtgenoot. Procedure, tussenkomst van derden en bekendmaking zijn geregeld ongeveer zoals voor de overeengekomen veran dering. Een verandering in het huwe lijksstelsel treedt ook op wanneer de rechter zo'n verandering oplegt als voorwaarde voor één der echtgenoten om een beroep uit te oefenen. Dit gebeurt dan zoals voorzien voor de overeengekomen verandering, beide echtgenoten moeten het immers eens zijn om de door de rechter opgelegde voorwaarde al dan niet te aanvaarden. EN ZIJ DIE AL GEHUWD WAREN a. Echtgenoten die voor het in voege treden van de nieuwe wet gehuwd zijn ZONDER HUWELIJKSCONTRACT moeten er rekening mee houden dat ALLE BEPALINGEN van de nieuwe wet van toepassing zijn 1 jaar na de inwerkingtreding. In de loop van dat jaar echter kunnen de echtgenoten voor de notaris een verkla ring afleggen waarin zij verklaren dat zij hun vorig stelsel willen behouden. Dit op voorwaarde dat er geen tegen strijdigheden bepaald zijn t.a.v. de nieuwe rechten en plichten der echtge noten. Het vorige wettelijk stelsel was een gemeenschap waartoe, naast de goede ren die ook in het nieuwe stelsel ge meenschappelijk zijn. tevens de ROE RENDE GOEDEREN behoorden die de echtgenoten voor het huwelijk had den of later gekregen of geërfd hebben (geld, meubels, juwelen, aandelen, enz In deze wettelijke gemeenschap genoot de man een bevoorrechte positie: hij nam alle beslissingen van bestuur bijna altijd alleen. De vrouw die tijdens het huwelijk veel minder rechten had dan in het nieuwe stelsel, kon ook bij de verdeling weige ren alle nadelige gevolgen van het al- leenbeheer van de man te dragen. c. Echtgenoten die voor het in voege treden van de nieuwe wet gehuwd zijn met een zuivere scheiding van goede ren. Ze blijven gehuwd onder het bestaand stelsel. Wel worden de bepalingen van de «rechten en verplichtingen» van de echtgenoten toegepast. Deze betreffen o.m. de bescherming van de gezinswoning en de lasten van het huwelijk. ENKELE BELANGRIJKE GEVOLGEN De nieuwe wet heeft de gevolgen van de rechtsgelijkheid tussen de echtgeno ten en de principes van het nieuw huwe lijksvermogensrecht ook doorgevoerd in andere bijzondere wettelijke bepa lingen. Voorbeelden hiervan zijn de faillisse- mentswet, de verzekeringswet en het verkeersreglement, a. Faillissementswet In de faillissementswet was vroeger voorzien dat in geval van faillissement van de man, de curator mocht be schouwen dat alle goederen die op naam van de vrouw waren gekocht tij dens hefhuwelijk, eigenlijk van de man waren, zodat die goederen ook ver kocht werden om de schulden van de man te betalen tenzij de vrouw het bewijs kon leveren dat die goederen werkelijk met haar geld waren betaald. Deze bepaling is nu afgeschaft Wel wordt er bepaald dat voor de ver koop van gemeenschappelijke goede ren de curator de toestemming niet moet hebben van de andere echtgenoot. Dit geldt zowel wanneer de man failliet wordt verklaard als wanneer de vrouw failliet wordt verklaard. b. Verzekeringswet Deze wet voorziet nu uitdrukkelijk dat de levensverzekering die wordt uitge- kerd aan één der echtgenoten bij over lijden van de andere, persoonlijk toe komt aan die echtgenoot, ook al zijn de premies betaald met gemeenschappe lijk geld (tenzij het bedrag ervan over dreven was). c. Verkeersreglement Voortaan is de man niet meer aanspra kelijk voor de betaling van boeten waartoe de vrouw gehouden is wegens overtreding van het verkeersreglement. Wel kan die boete in beperkte mate worden betaald met gemeenschappelijk geld.

Voor Allen | 1976 | | pagina 2