laatste maand van de TOMBOLA CODEP na 1.1.77 is hei te laat r yOOOV fi t OM UIT TE KNIPPEN DE VRIJHEID IN DE BRANDING DE DEMOCRATIE IN GEVAAR VOOR EEN MAXIMUMPENSIOEN PARAMEDISCH PERSONEEL DIENST GEZINS- en BEJAARDENHULP LOGOPEDIST(E) VERZORG UW AUTO IN DE WINTER DUBBEL GOED li KOMMISSIE VAN OPENBARE ONDERSTAND GERAARDSBERGEN Eén apoteker half-time Zes gezins- en/of bejaardenhelpsters Accu-verzorging Trek de handrem niet aan OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL NUMMER 6 2 decembe Het is niet de twijfel in de vrijheid en de waarde van de democratie die mij deze enkele regels doen schrijven. Alleen de bezorgdheid en de liefde voor deze waarden zetten mij tot nadenken aan. Zelfs voor deskundigen is het bijzonder moeilijk geworden de gebeurtenissen in binnen- en buitenland te volgen Elke aandachtige waarnemer verliest er niet alleen zijn goed zicht bij, maar ook zijn humeur, de draad en de kluts. Het wordt aldoor ingewikkelder en duisterder. De tegenstellingen groeien elke dag, terwijl nieuwe instellingen uit de grond worden gestampt. De gebeurtenissen razen op ons toe in bestendige versnelling! Wat kunnen wij van dit alles nog volgen en verstaan? Wat moet de man in de straat over dat alles denken? Wordt hij nog wel in staat gesteld om te uciiKc n er is Latijns-Amerika dat volledig onder de schoen ligt van het kapitalisme van de V S.; er is het communistisch Rusland en het communistisch China, allebei communisten, die elkaar verdacht maken en uitschelden; er zijn de twee wereldmachten, de VS. en Rusland, die elkaar bedreigen, naargelang een van beide een «vangst» is gelukt; - er zijn de kampioenen van de vrede, waarvan velen echter oorlog voeren; - er is de «bloedige Internationale die de wapens duur verkoopt aan wie oorlog wilt voeren, en dit schandalig spel onder het «Credo van de vrede» lanceert; - er zijn de arbeiders die deze wapens maken en meestal enkel aan lonen en betere werkvoorwaarden denken, en zich veel minder afvragen waartoe deze tuigen moeten dienen; "L' A' (staatsP°'rtievan de V.S. die «koopt» en «verkoopt» en aan niemand rekenschap moet geven. De schandalen die de laatste jaren bekend werden, werpen een schril licht op de «democratische beginselen» van het land van de cowboys, waar nog steeds bewondering blijkt te bestaan voor wie het klaar kan spelen- de wet van de «sterksten» - er is de aanval op het socialistisch Cuba, gespijsd en gesteund door de rijke families van de V.S.; - er is Rusland die in enkele dagen Hongarije. Polen en nog andere landen in een oogwenk onder de voet loopt omdat de bevolking op straat kwam voor wat vrijheid; - er is de Franse communistische partij die de «diktatuur van het proletariaat» uit haar programma schopt. Deze stelregel was vroeger nochtans onmisbaar in de strijd van en voor het proletariaat; - er is C hina, dat de heer Nixon, door de Chinese pers beschreven als een soort bandiet, bedrieger en diktator van lage instinkten, met eer en glorie ontvangt, nadat hij in zijn eigen land moest aftreden. Niettemin werd hem een ontvangst bezorgd die alleen aan staatshoofden is voorbehouden. Erger nog, minister van Buitenlandse Zaken Kissinger, die ook niet onbesproken is gebleven in al die duistere affaires, verklaart achteraf zonder blikken of blozen dat hij verhoopt dat de zonderlinge bezoeker Nixon de Amerikaanse regering zal inlichten; ~r's P°rtuëa' t- dat najaren diktatuurvrij komt te staan en op dat ogenblik niet langer weet wat het eigenlijk wil. Terwijl de «linkse partijen» elkaar bekampen, liggen de rechtsen op de loer; - er is, vlak daarnaast. Spanje, dat na de dood van de diktator Franco, wacht en strijdt voor de vrijheid, die enkel wordt beloofd, doch waarvan de eerste kentekens nog steeds onzichtbaar zijn; er is Angola drie bewegingen die er zogezegd streden voor de onafhankelijkheid, striken vandaas onderling, op een zeer bloedige manier; - er is in België een man die alles ging veranderenzijn herstelplan herstelt niets en de werkloosheid en de onzekerheid worden elke dag groter; er is ook in ons land de oude Liberale partij die streed voor de vrijheid en beweert dat deze de grondslag van haar politiek is, terwijl zij de vakbonden vervloektook daarvoor stemmen vele arbeiders; - er is Vietnam de Amerikanen gingen de vrijheidsdrang van de brede volksmassa's onderdrukken terwille van eigenbelangen. Toen het volledig ging branden namen zij hun vliegtuigen en trokken overzee naar hun land terug. UITZICHTLOOS Neen, enkel verbijstering. Doch wij moeten dringend allen gaan waken opdat de vrijheid en de democratie hun inhoud en betekenis niet verliezen. Van ons allen wordt stipte waakzaamheid vereist. Wij dienen zelfs niet de urgerlijke democratische instellingen, die tot stand zijn gekomen vaak na vele jaren strijd, niet te vernietigen. Wel naar verbetering en hervorming te streven. A. RUIZ r De Senaat heeft de begroting van pensioenen voor 1977 behandeld Naar onze mening vormen de pensioenen in België nog altijd de meest ingewikkelde en meest verwarde vergoeding van alle sociale vergoedingen Wij bedoelen hiermede de doolhof van de verschillende pensioenstelsels en de hoge pensioenen. De gemeenschap blijft abnormale verschillen betalen tussen de lage en de hogere pensioenen en dit tot in de laatste levensjaren van de bejaarde mensen toe! f^le" vast <lat er' bijvoorbeeld, 406 pensioenen worden uitgekeerd van 100.000 frank per maand en zelfs nogohéér. Er zijn zo wat 6.500 personen die een pensioen ontvangen dat schommelt tussen de 50 000 frank en de 100.000 frank per maand. Wanneer wij die bedragen vergelijken met het levensminimum dat voor een gezin nauwelijks 9.000 frank per maand bedraagt en voor een alleenstaande iets meer dan 6.500 frank per maand, dan steekt deze kapitalistische onrechtvaardigheid de ogen uit! Is het niet waar misschien? Het ideale zou, volgens ons, natuurlijk zijn dat alle bejaarde mensen uit de grote gemeenschappelijke pensioen-pot een gelijk bedrag zouden ontvan gen. Zo zouden de mensen toch tenminste op oudere leeftijd het soms schrijnend verschil tussen «rijk» en «arm» voor een stuk weggewerkt worden en zou de rustende mens zijn ongelijkheid tijdens zijn arbeidsleven niet verder moeten meesleuren tot in zijn graf. Is het niet zo dat wie een zeer groot pensioen geniet tijdens zijn aktief leven klaarblijkelijk ook zeer veel ge d verdiend heeft? Hij is dan ook veel beter geplaatst dan de mensen die veel minder hebben verdiend, om een grote «appel voorde dorst» opzij te leggen. F J Mensen die aan sociaal dienstbetoon doen weten beter dan wie ook dat er alles in acht genomen, nog verschillende vormen van armoede zijn in dit land, dit niettegenstaande de klinkende naam van «levensminimum» Vele mensen moeten hun centen tien keren rond draaien vooraleer zij er toe beslissen ze uit te geven. En dat erdaarnaast miljonairs-pensioenen worden uitgekeerd vinden zij en wij hemeltergend! Gij niet? Volgende betrekking in vast verband is te begeven bij de Commissie van Openbare Onderstand van Geraardsbergen: Volgende betrekkingen in tijdelijk verband zijn te begeven bij de Com missie van Openbare Onderstand van Geraardsbergen: Aanwervingsvoorwaarden te bekomen ten burele van de C.O.O. Toepassing van de wetten van 3.8.1919 en 27.5.1947 op de voorkeurs rechten en de op 21.5.1964 gekoördineerde wetten betreffende het personeel in Afrika. Wettelijke barema's. Aanvragen met nodige bewijsstukken «Aangetekend» te sturen aan de heer Voorzitter van de Kommissie van Openbare Onderstand, Grote straat 20a, 9500 Geraardsbergen, gepost uiterlijk 15 december 1976 vóór 12 uur. Er zal geen rekening gehouden worden met laattijdige aanvragen. NAMENS DE KOMMISSIE l.O. De Sekretaris Th. RAMAUT De Voorzitter VANDERSCHUEREN Met het oog op de oprichting van een dienst Logopedie in de arrondisse menten Aalst-Oudenaardewerft de v.z.w. «Bond Moyson» een aan voor onmiddellijke indiensttreding Voorwaarden: het diploma van logopedist(e) bezitten voldaan hebben aan militieverplichtingen het bezit zijn van een rijbewijs, als autobestuurder (-ster) bij indiensttreding zich vestigen binnen de grenzen der arrondissemen ten Aalst-Oudenaarde. De kandidaturen moeten schriftelijk gericht worden aan de direktie der v.z.w. BOND MOYSON, De Colfmaeckerstraat 119620 Zottegem met bijvoeging van: gelegaliseerd afschrift van het diploma fotokopie van het rijbewijs recente pasfoto mededeling van datum van beschikbaarheid tot indiensttreding. De kandidaturen worden ingewacht tot 31.1.1977. Inlichtingen omtrent werk- en loonsvoorwaarden zijn verkrijgbaar bii voornoemde Direktie. Telefoon 091/60.13.95. Met de eerste koude dagen al achter de rug moet je niet langer meer wachten om uw auto voor te bereiden op de winter die komen gaat. Vorst, sneeuw en strooimiddelen verstoren elk jaar opnieuw de goede werking van vele auto's. Voorkomen is ook in dit geval beter dan genezen! Een eerste en dringende aanbeveling: laat het koelsysteem van uw wagen met antivries vullen. Antivries bestaat meestal uit ethyleenglycol en zorgt er voor dat het koelwater bij lage tempera tuur nog normaal vloeibaar blijft. De mate van vorstbeveiliging hangt af van de hoeveelheid anti-vries die wordt toegevoegd. Men doet er nochtans goed aan rekening te houden met tem peraturen van 20 a 25 graden onder nul Indien het koelwater van de motor be vriest, moet u inderdaad een dure reke ning betalen, én een nieuwe radiator én vervanging van de gebarsten cylinder- kop of motorblok. Sommigen menen verkeerdelijk dat bevriezing tijdens het rijden niet kan voorkomen. Niets is minder waar. Bij vorst kan zonder antivries tijdens het rijden wel bevriezing van het koel water voorkomen met als gevolg een plaatselijke oververhitting omdat er geen doorstroming van het water meer mogelijk is. Het toevoegen van anti-vries kan door de eerste de beste worden gedaan! Op de verpakking staat steeds de verhou ding koelwater/anti-vries aangegeven voorde overeenstemmende vorstbevei liging. Vooraleer het antivries-mengsel toe te voegen moet u het koelsysteem geheel aftappen en eens goed doorspoelen. Vul dan met het anti-vriesmengsel tot enkele centimeters onder de vufdop. Kontroleer nadien de radiator op moge lijke lekken. Anti-vries lekt immers waar normaal water niet doorheen komt. Als de radiator moet worden bij gevuld, dan steeds met water en anti vries van de juiste samenstelling. Wanneer u denkt dat het koelwater van vorige winter nog voldoende vorstbe veiliging biedt kan dit inderdaad zo zijn. Toch is het geraadzaam even bij uw garagist langs te rijden en de ver houding gewoon water-anti-vries te la ten kontroleren. Een werkje van één minuut. Het spreekt vanzelf dat wagens met luchtgekoelde motoren voornoemde vorstbeveiliging niet nodig hebben. Een tweede goede raad heeft betrek king op de accu-verzorging. Hier ook geldt weerom beter voorkomen dan genezen. Reinig de accu na demontage uitwen dig met warm water en maak de accu klemmen en polen grondig schoon. Smeer de polen daarna in met vaseline. De bovenzijde van de accu kan men na de bevestiging bespuiten met een wa- terverdrijvend produkt, in de handel verkrijgbaar. Vul regelmatig met gedistilleerd water bij zodanig dat de platen nooit boven de vloeistof uitsteken. Bij strenge vorst komt het vaak voordat de handrem vastvriest en dat u zo doende niet kunt wegrijden. Neem daarom in de winter de gewoonte aan de handrem niet te gebruiken en uw wagen gewoon in versnelling te laten staan. Hij loopt niet weg en u kunt hem achteraf nog gebruiken Niet zo vurig, Ronald denk aan de bosbranden! Horizontaal I Permissie - wazige 2. Krenten - krijgen door erfenis - deel van een schip 3. Strijdperken - piept 4 Meervoud (Lat afk.) - medeklin kers v «test- - Oostvlaamse ge meente - rooster 5 Bespiedt - hij - duet - vrouwenaam 6< Opgenomen geld (afk- en andere (afk - achting tonend - decimeter (afk.) 7 Vogel - zie hor 6(1)- klein kind 8 Skilopen - scheik afk. - aandui ding bij kenmerken motor - beves tiging y. Theesalon - droesem - was vlak uitgestrekt 10 Anagram van rol - maal werktuigen koor 11 Ongeduldig - voorz - lidwoord - Romeinse keizer 12 Anagram van - nis- - dubbele klin ker - heerlijke plaats - vul in AK 13. Sinds dan - scheik. afk. - socialis tische Aanwijz. vnw - compagnie (afk muzieknoot - daar Spaanse uitroep - noemen nescio (afk - recht tot beweiding van een dijk Lang en slank - wijfjesschapen - tenger 17 Gedachte - de grenzen nauw keurig aanduiden - muzieknoot 18 Anagram van «tel» - reeds - plaats van droefheid 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 14 16 11. 12. 6. Proef - witte mieren - reeds 7 Voorz. - cycloop - voegw. 8. Orgaan - aardrijkskundige aandui ding - bakterie 9. Vorm van generen-blaam-en ook (afk - dierengeluid 10 Wiel - springtuig - ontkenning - bedekt Rustig - motorschip (afk.- dunner Scherp voorwerp - U Edele (afk.) - compagnie (afk.) - boom - achter 13. Binnenleiden - voedsel tot zich nemen 14 Pers. voornw - muzieknoot - Westvlaamse gemeente LV Bloeiwijze - binnen - ritus 16 Vreugdroep- luitenant (omg. afk reeds - ingenieur (afk.) 17 Klaar - van zijn voornemen af brengen - deel mast 18 Daar - schatting - kleur. Z34S67B9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Vertikaal I Trapbedekking - geschiedverhaal 2. Strijd - vruchtbare woestijnplek - duldt Anagram van «zee- - gebied in Europa - koppig dier Luiaards - en dergelijke (afk - hij (Russ.) meisjesnaam - longtuber- culose gilTjfW

Voor Allen | 1976 | | pagina 2