SOCIALE RUBRIEK NUL OP TIEN VOOR DE H. CALIFICE, MINISTER VAN TEWERKSTELLING EN ARBEID DE FUSIES VAN GEMEENTEN VRAAGT OOK VAN ONZE PARTIJ -ORGANISATIE EEN AANPASSING INLICHTINGEN TOEKOMSTIGE TEN BEHOEVE VAN STAATSGEPENSIONEERDEN RIJKSFONDS VOOR SOCIALE REKLASSERING VAN DE MINDERVALIDEN Het federaal apparaat Terug naar de basis Het indienen van de aanvraag Inlichtingen Rustpensioenen |ÉÈjSlF COMMISSIE VAN OPENBARE ONDERSTAND AALST VERPLE(E)G(ST)ER WERKVROUW VERPLEEGHELPSTER De afdelingen een vernieuwde start geven den aangepast aan de welvaarts vastheid met terugwerkende kracht april 1976, of liefst een vertraging in de uitvoering en berekening der lonen door de direkties van de Be schermde Werkplaatsen met liefst acht maanden vertraging! Deze onvergeeflijke fout, gewild of niet, ligt enkel en alleen bij de mi nister, de heer Califice, daar advies tot aanpassing der lonen met 4,33% ingang 1.4.1976 reeds werd getrof fen door de Raad van Beheer van het Rijksfonds voor Sociale Reklas- sering der Mindervaliden in fe bruari 1976! Dus meer dan tijdig om ingang te krijgen op 1 april 1976! Dramatische gevolgen voor de tewerkgestelden in de Be schermde werkplaatsen vloeien hieruit voort, omdat er gewone in dexaanpassingen zijn geweest en wel op 1 april 1976 zelf, vervolgens 1 juli en 1 november jl. Gevolg de direkties zullen een enorme inspan ning moeten opbrengen om nog vóór eind 1976 de achterstallige terugwerkende kracht 1.4.1976 lonen te berekenen en uit te betalen, gezien ze zo maar eventjes vier her- berekeningen moeten maken. Vervolg van blz. 1 Het besluit is kort en bondig!!! De heer Califice, dergelijke handels wijze kunnen de organisaties van minder-validen niet nemen, en ze kerlijk niet onze N.F.G.Z.- N.F.V.A.V. Indien U een onder zoek moest doen bij de gehandicap ten en inzonderlijk bij de ongeveer 9.500 tewerkgestelden in de be schermde werkplaatsen, U zoudt zekerlijk met klank een NUL krij gen op TIEN voor het gepresteerde werk! RIJKSFONDS VOOR SOCIALE REKLASSERING VAN DE MINDERVALIDEN Lonen in de beschermde werkplaatsen. Ingevolge het K.B. 28.10.1976, B.S. 24.11.1976 worden de minimumlonen in de beschermde werkplaatsen geher waardeerd, met 4,33% terugwerkende kracht 1.4.1976. Derhalve laten wij hierna de minimumlonen verschijnen die van toepassing zijn vanaf 1.11.1976 waarin nog begrepen is, de aanpassing van 4,33% plus de respek- tievelijke index-aanpassing op 1.4.1976 en 1.111976 (Index 115,03). M. VAN DER SPEETEN 21j. 20 j. 19 j. 18 j. 1'kategorie 89,38 80,44 71,50 62,57 2e kategorie 78,22 70,40 62,57 54,76 3" kategorie 67,03 60,32 53,63 46,92 4'kategorie 55,86 50,28 44,69 39,11 5® kategorie 44,71 40,24 35,77 31,30 17 j. 53,63 46,94 40,23 33,52 26,82 17 j. 44,69 39,11 33,52 27,94 22,36 1 januari 1977, de dag waarop de fusies van gemeenten in de praktijk zullen worden omgezet, zal ook binnen het partijpolitieke en organisatorische le ven voor een omwenteling zorgen. Vanaf dan immers zal onze politieke federatie nog slechts «10» grote kern gemeenten kennen, namelijk: Aalst, Geraardsbergen, Zottegem, Ninove, Denderleeuw, Lede, Herzele, Erpe- Mere, Haaltert en Sint-Lievens- Houtem. De omwenteling stelt zich niet zozeer op federaal niveau maar eerder aan de basis. Op federaal niveau zullen de be stuursorganen met als beslissende macht het kongres, blijven bestaan. Maar om de demokratische werking onder de vorm van een specifieke taak verdeling te bestendigen is het wellicht geraadzaam het fed. bestuur op te split sen in een politiek bureau en een admi nistratief organisatorisch bureau. Deze bestuurlijke samenkomst zou voor Aalst bijvoorbeeld een honderdtal leden tellen. Dit zou een demokratische gedachtenwisseling uit de hand wer ken. Welke nieuwe mogelijkheden bieden zich nu aan? Welnu, de buitengemeenten zouden hun lokale besturen kunnen behouden maar ze omvormen tot wijkcellen. Deze cellen, bestuurseenheden van maximum 1 1 leden, hebben tot taak de stem van het volk te verkondigen. Dit wil zeggen dat zij de naaste kontakt- mannen zijn met de publieke opinie. Om de publieke opinies maximaal aan het woord te laten organiseren zij sa menkomsten en bespreken onderling met de wijk de gestelde problemen als daar behoefte toe is. In een moderne term zou men dit buurthuizen kunnen Vele vrienden werkzaam in de Open bare Sektor hebben soms moeilijkhe den of zijn onvoldoende op de hoogte van de vigerende wetgeving inzake staatspensioenen. We hebben het dan ook nuttig geoordeeld om in onze «so ciale rubriek» enkele nuttige raadge vingen en wenken voor de toekomstige staatsgepensioneerden te publiceren. Tevens kunnen belanghebbenden steeds terecht op de zitdagen van onze mandatarissen en ACOD- verantwoordelijken (tekst uit brochure ministerie van Financiën - Administra tie der pensioenen). EDDY DIERICKX Het pensioen is een recht, maar het is geen recht dat automatisch wordt ver leend. U moet een aanvraag indienen. Waar? Bij het ministerie van Finan ciën (Administratie der pensioenen) via de personeelsdienst van de administra tie waarvan U deel uitmaakt. Wanneer? Ten minste zes maanden vóór de datum van uw oppensioenstel- ling. Wacht het laatste ogenblik niet af om uw aanvraag in te dienen. Vergeet niet dat de behandeling van sommige dossiers zeer ingewikkeld is en dat bepaalde stukken moeilijk te verzamelen zijn: Het is mogelijk dat U uw loopbaan niet in dezelfde overheidsdienst hebt uitge oefend, dat u in dienst bent geweest bij een gemeente- erVof provinciebestuur of bij verschillende onderwijsvor men Zodra uw dossier is aangelegd en uw pensioen berekend, wordt het ter goed keuring voorgelegd aan het Rekenhof. Maakt u zich evenwel geen zorgen: in dien het definitief bedrag ervan niet tij dig wordt vastgesteld, dan ontvangt u elke maand een voorschot dat door gaans overeenkomst met het vermoede lijk netto-pensioenbedrag. Indien u moeilijkheden zou ondervin den: de inlichtingsbureau's staan tot uw dienst. Aarzel niet er een beroep op te doen! De ambtenaren zijn ter uwer beschik king van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur op de hierna opgesomde plaatsen en dagen: Gent: Poel 14 woensdag tel. 091-23.69.91 (toestel 157) Voorwaarden In 't algemeen zijn er twee voorwaar den vereist voor de toekenning van een rustpensioen. de leeftijd: 65 jaar het aantal jaren aannemelijke dien sten: 20 jaar gewone loopbaan; 30 jaar gemengde loopbaan in openbare dienst. Uitzonderingen Sommige kategorieën kunnen even wel op 60-jarige leeftijd een ver vroegd pensioen bekomen, indien ze ten minste 30 pensioenaanspraak verlenende dienstjaren tellen. a. de vrouwelijke personeelsleden; b. alle personeelsleden die aan één van de volgende voorwaarden voldoen: 1een oorlogsinvaliditeitspensioen ontvangen op grond van de wetten op de militaire pensioenen, gekoör- dineerd bij koninklijk besluit van 11 augustus 1923. 2. als politiek gevangene of gedepor teerde een pensioen ontvangen op grond van de wetten betreffende de vergoedingen aan de burgerlijke oorlogsslachtoffers, gekoördineerd op 19 augustus 1921 3. een pensioen ontvangen op grond van de wetten op de vergoedings pensioenen, gekoördineerd op 5 ok tober 1948, of op grond van de wet ten op het herstel te verlenen aan de burgerlijke slachtoffers van de oor logen 1914-1918 en 1940-1945 en hun rechthebbenden, en bovendien rechthebbende zijn in één van de volgende regelingen: de besluitwet van 19 september 1945 tot vaststelling van het statuut van de gewapende weerstand; de besluitwet van 16 februari 1946 houdende aanvulling en ver vanging van de besluitwet van 1 september 1944 betreffende de aktie- en inlichtingsagenten; de besluitwet van 24 december 1946 waarbij het statuut van de bur gerlijke weerstanders en werkwei- geraars wordt ingericht. de wet van 18 augustus 1947 houdende regeling van het statuut der krijgsgevangenen van 1940- 1945; de wet van 1 september 1948 houdende inrichting van het statuut van de weerstanders door de sluik- pers; de wet van 7 juli 1953 houdende inrichting van het statuut der gede porteerden tot de verplichte tewerk stelling van de oorlog 1940-1945 en de intrekking van de besluitwet van 24 december 1946; de wetten betreffende het sta tuut van de politieke gevangenen en van hun rechthebbenden, gekoör dineerd bij het koninklijk besluit van 16 oktober 1954; de wet van 21 juli 1960 hou dende statuut van de militairen die tijdens de oorlog 1940-1945 in de Belgische strijdkrachten in Groot- Brittannië gediend hebben; het koninklijk besluit van 28 augustus 1964 houdende statuut van nationale erkentelijkheid ten gunste van de Belgische militairen die tijdens de verschillende fazen van de oorlog 1940-1945 dienst volbracht hebben; het koninklijk besluit van 24 ja nuari 1968 houdende statuut van na tionale erkentelijkheid ten gunste van de Belgische zeelieden, die tij dens de oorlog 1940-45 in de Belgi sche koopvaardij hebben gevaren. 4. van Belgische nationaliteit zijn, werkelijke dienst hebben volbracht bij de geallieerde strijdkrachten tus sen 10 mei 1940 en 8 mei 1945 en een militair invaliditeitspensioen ontvangen, dat door een geallieerde natie toegekend is voor een arbeid songeschiktheid opgelopen ten ge volge van een oorlogshandeling; de datum 8 mei 1945 wordt vervangen door die van 15 augustus 1945 voor hen die deelgenomen hebben aan krijgsverrichtingen buiten het Eu ropese continent. Kunnen een rustpensioen bekomen na 30 pensioenaanspraak verlenende dienstjaren: De krijgsgevangenen die een gevangenschap van ten minste zes maanden op vijandelijk grondge bied hebben ondergaan waarbij elke onvolledige maand niet in aanmerking wordt genomen en die: gerechtigd zijn op het voordeel van de wet van 24 juni 1952 tot instelling van een gevangenschapsstreep voor de militairen die door de vijand werden gevangen genomen tijdens de veldtocht 1914-1918. gerechtigd zijn op het voordeel van de wet van 18 augustus 1947 hou dende regeling van het statuut van de krijgsgevangenen van 1940- 1945. 1op de leeftijd van 64 jaar indien de duur van hun gevangenschap minder dan 18 maanden be draagt; 2. op de leeftijd van 63 jaar indien de duur van hun gevangenschap minder dan 30 maanden doch ten minste 18 maanden be draagt. 3. op de leeftijd van 62 jaar, indien de duur van hun gevangenschap minder dan 42 maanden doch ten minste 30 maanden be draagt; 4. op de leeftijd van 61 jaar, indien de duur van hun gevangenschap minder dan 54 maanden doch ten minste 42 maanden be draagt. 5. op de leeftijd van 60 jaar, indien de duur van hun gevangenschap ten minste 54 maanden be draagt. De politieke gevangenen die gerechtigd zijn op het voordeel van de wetten betreffende het sta tuut van de politieke gevangenen en van hun rechthebbenden, gekoör dineerd bij koninklijk besluit van 16 oktober 1954 en die een gevan genschap van ten minste 90 dagen hebben ondergaan. die een lijfrente genieten toegekend aan de politieke gevangenen van de oorlog 1914-1918 krachtens hoofd stuk IV van de wet van 7 juli 1964: 1tot verhoging van sommige oor logspensioenen en -renten; 2. tot wijziging van het stelsel van som mige pensioenen; 3. die voorziet in de vergoeding van nakomende ge volgen van internering en deporta tie^. tot instelling van een lijfrente ten voordele van de politieke ge vangenen van de oorlog 1914- 1918; 5. tot instelling van een als pensioen geldende tegemoetko ming ten voordele van sommige gewezen militairen: 1op de leeftijd van 64 jaar, indien de duur van hun opsluiting minder dan 270 dagen bedraagt; 2. op de leeftijd van 63 jaar, indien of 15 jaar akademische dienst voor de professoren van het universitair hoger onderwijs benoemd na 1 juli 1971; leeftijd van 60jaaren 30jaar dienst voorde personeelsleden van het la ger onderwijs en van de bewaar scholen, hetzij gemeentelijk hetzij vrij gesubsidieerd in dienst getre den na 31 december 1960. leeftijd van 60 jaar en 30 jaar dienst voor de leden van het autonoom rijkslager onderwijs ongeacht de datum van indiensttreding. leeftijd van 60 jaar en 30jaar dienst voor het personeel van het vrij technisch onderwijs; leeftijd van 65 jaaren lOjaardienst voor de Rijkswerklieden, in dienst getreden voor 1 juli 1975. voor de militairen en leden van de rijkswacht schommelt de pensioen leeftijd en de vereiste dienstanciën- niteit volgens de graad. Wegens lichamelijke ongeschiktheid Algemene regel: geen enkele voorwaarde inzake leeftijd of dienstanciënniteit wordt gesteld wanneer het om een hoofdfunktie gaat; indien het een bijfunktie betreft, is er geen voorwaarde van leeftijd maar wordt er wel 10 jaar dienst vereist (teruggebracht op 5 jaar in dien de ongeschiktheid tijdens de dienst werd opgelopen) de duur van hun opsluiting minder dan 450 dagen doch ten minste 270 dagen bedraagt; 3. op de leeftijd van 62 jaar indien de duur van hun opsluiting minder dan 630 dagen doch ten minste 450 dagen bedraagt; 4. op de leeftijd van 61 jaar indien de duur van hun opsluiting minder dan 810 dagen doch ten minste 630 dagen bedraagt. 5. op de leeftijd van 60 jaar indien de duur van hun opsluiting ten minste 810 dagen bedraagt. Bijzondere gevallen (voorbeelden) leeftijd van 65 jaar en 30 jaar dienst voor de bedienaars van de Katho lieke eredienst; leeftijd van 70 jaar voor de magi straten en de leden van het Reken hof, ongeacht hun dienstanciënni teit. leeftijd van 55 jaaren 30 jaar dienst voor de personeelsleden van het middelbaar en normaal Rijkson derwijs in dienst op 31 december 1960. leeftijd van 60 jaar en 30 jaar dienst voor de personeelsleden van het middelbaar en normaal Rijkson derwijs in dienst getreden na 31 de cember 1960; leeftijd van 50 jaar en 30 jaar dienst voor de personeelsleden van het la ger onderwijs en van de bewaar scholen, hetzij gemeentelijk hetzij vrij gesubsidieerd, in dienst op 31 december 1960; leeftijd van 70 jaar voor de profes soren van het universitair hoger on derwijs benoemd op 1 juli 1971 leeftijd van 65 jaaren 20 jaar dienst Wegens arbeidsongeval of beroeps ziekte: Algemene regel geen enkele voorwaarde inzake leeftijd of dienstanciënniteit wordt gesteld. AANNEMELIJKE DIENSTEN De burgerlijke diensten bewezen bij de staat, de provincies, de ge meenten en de ondergeschikte in stellingen, de verenigingen van gemeenten, bij bepaalde instellin gen van openbaar nut en de regieën, bij de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, alsook sommige koloniale diensten; de militaire diensten en de daarmee gelijkgestelde diensten (gewa pende weerstand Sommige dienstperioden tellen dubbel voor de berekening van het pensioen, dit is ondermeer het geval voor de mili taire diensten in oorlogstijd, de dien sten in het gewapend verzet, de kolo niale diensten. Bonifikaties worden toegekend (van 1 tot 7 jaar) voor het bezit van bepaalde diploma's, indien deze vereist werden voor het uitgeoefende ambt (universi tair en hoger niet-universitair onder wijs, hoger technisch zeevaart- en kun stonderwijs). Volgende week geven wij nog enkele elementen in verband met de bereke ning van het rustpensioen, het verlies van het recht en de gevallen van arbeid songevallen. tiek voeren maar de publieke opinies hoeven geen partij verbondenheid te hebben. Het aantal kiezers voorde BSP is immers ook merkelijk groter dan het aantal leden. Wat duidt op een noodza kelijke konsultatie door de partij van de bevolking. Het grote kern-bestuur zal worden ge vormd door de afgevaardigden van de cellen verkozen op een partijraad. In elk geval zal elke cel tenminste met een lid in het bestuur vertegenwoordigd zijn. Zij zal echter ook een te bepalen minimum aantal leden dienen voor te leggen, bijvoorbeeld 50. Het grote kernbestuur zal op zichzelf opgesplitst moeten worden in een poli tiek bureau en een administratieve or ganisatie. Beslissingen kunnen echter tezamen worden genomen. Verdere opsplitsing in werkgroepen is noodza kelijk. Binnen de BSP moet het mogelijk wor den dat een minderheid een kans krijgt om zich te bevestigen. Het spreekt als vanzelf dat op het partij-strategische politieke vlak de standpunten van het BSP-ideologisch kongres, voortdurend moeten worden gekonfronteerd met het opinie-onderzoek. Ik weet dat dit voorstel als enigszins revolutionair zal overkomen al is de idee zo oud als de geschiedenis. Be wust heb ik niet alle problemen uit dit voorstel willen toelichten. Dit om de kreatieve inbreng van andere kamera den aan te wakkeren. Mijn voorstel heeft niet tot doel afgewerkt over te komen maar om ideeën op te roepen. Uiteindelijk zullen wij met het ontstaan van pluralistische wijkkomiteiten wor den gekonfronteerd in de nabije toe komst. Deze opgang is niet meer te ontwijken. De buitenparlementaire op positie groeit en wij doen er als socialis ten best aan ze niet te ontwijken. De socialistische geschiedenis beves tigt dat. Ons kontakt met de basis is noodzakelijk wil onze partij als in spraakorgaan en drukkingsgroep in het politieke leven zich bevestigen. Roger D'HONDT De Commissie van Openbare Onderstand van de Stad Aalst heeft in haar verplegings-, verzorgings- en onderhoudsdiensten volgende betrekkingen opengesteld: 9 betrekkingen van gebrevetteerde 1 betrekking van 1 betrekking van De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van de Commissie, Gasthuisstraat 40, 9300 Aalst, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk op 25 december 1976 ter bestemming te zijn. Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen bij de personeels dienst. (Tel. 053-21.23.93 - binnenpost 104 - adjunct-adviseur BARREZ Hubert) GROTE KERN BESTUREN Werkgroep FEDERAAL KONGRES op\n»^s jk-cel PurUelU oPlntet, noemen. De socialistische organisaties van de jeugd tot en met de ouderlingen kunnen dan door die wijkcellen met de opinies worden gekonfronteerd. Andere organisaties als de Centrale voor Socialistisch Kultuurbeleid kun nen langs deze weg aan vorming doen. Het sociaal dienstbetoon vindt een uit weg voor indirekte kontaktname met de bevolking. Er moet steeds worden over gewaakt dat pro en contra een mogelijkheid tot motivatie van hun houding kunnen doorsturen naar het grote-kern bestuur. Ook de kleine buurtproblemen moeten hun oplossing krijgen in gesprekken binnen de cellen. Uiteraard zal elke be- stuurseenheid een socialistische poli- )rgan1sat1e Anders is het gesteld met de aanbouw onder aan de basis. Het is nog steeds deze basis die het entoesiasme voor de partij moet aanwakkeren. Zij hebben in de praktijk de voornaamste opdracht. Want zonder de basis-militant is de par tij nergens. Het is immers ook zo dat de partijgeno ten, van wat wij nu nog de buitenge meenten noemen, inspraak zullen vra gen en krijgen in het nieuwe partij bestuur dat zal worden gevormd. Ge zien het demokratisch inspraakpatroon van de BSP zullen zich daar geen moei lijkheden mogen voordoen. Het is ech ter bijna onmogelijk dat het nieuwe par tijbestuur zal worden gevormd door alle besturen uit de buitengemeenten.

Voor Allen | 1976 | | pagina 2