L.P. «EN ROOD IS TROEF HET DETAIL FIXEREN JOS VANDELOO GEVAARLIJK SPEL ROND GEMEENSCHAPSVRAAGSTUKKEN «SOCIALISME IS VRIJHEID» EVEN KENNISMAKEN MET r«Inf rast ruk tuur vzn deze bijeenkomst \VERZQRGD DOOR DE CENTRALE VOOR SOCIALISTISCH CULTUURBELEID SOCIALISTISCH KONGRES IN SPANJE Socialisme is Vrijheid Felipe Gonzales stel door de Volksunie niet juist de be doeling heeft het gemeenschapsge- sprek te doen springen. Waar iedereen de mening is toegedaan dat dit gesprek de laatste kans is om het samenleven van Walen, Vlamingen en Brusselaars in België mogelijk te ma ken, mag men zeggen dat hier gevaar lijk spel wordt gespeeld. Kan men verwachten van het samen raapsel dat zich de vijfde regering Tin- demans noemt, dat er genoeg gezag zal opgebracht worden om een katastrofaal avontuur te vermijden? Wij durven zulks betwijfelen. Hier zal de regering kleur moeten be kennen, en ook de meerderheidspar tijen. Inderdaad, het gesprek van de «36» heeft geen zin meer, zo zou men aan vaarden dat dergelijk wetsvoorstel het zij in een bevoegde of in een speciale kommissie van de Kamer zou behan deld worden. Moest zulks gebeuren dan kan men het gesprek van gemeen schap tot gemeenschap opdoeken, vooraleer het werkelijk ten gronde be graven is. Men kan zich trouwens de vraag stellen of het indienen van dergelijk wetsvoor- Op het sekretariaat vandeC.S.C., Houtmarkt 1 te 9300 Aalst, zijn nog een 10-tal exemplaren in voorraad van de LP «En rood is troef». Vrienden die deze LP wensen moeten we vragen DRINGEND hun bestelling over te maken. Deze LP is immers te Brussel volledig uitgeput en er worden geen bijpersingen meer voorzien. Ter herhaling geven we nog even de inhoud weer: Kant A: Muziek door harmonieën van Menen, Rupelmonde en Harelbeke: De Internationale p>e Grote Dag Jeugdmars Mariannelied Socialistenmars Kant B: liederen De Internationale Saam zijn we sterk Broeders, verheft u ter vrijheid Natuurvriendenlied A.B.V.V.-mars De gedachten zijn vrij Zwerftocht - Kameraadschapslied Als wij schrijden Kostprijs 250 fr. 35 fr. indien wij ze u moeten toesturen). weer na 2 dagen, bedroeg ongeveer 800.000 pesetas. Voorde ontvangst van 38 buitenlandse zusterorganisaties stond een vertaal dienst ter beschikking in volgende ta len: Frans, Duits, Engels en Arabisch. Dagelijks werden er tweemaal 800 maaltijden geserveerd. Voor de kommunikatie beschikte de organisatie over twee telex-toestellen en een gespecialiseerd telefoonnet als ook over 20 schrijfmachines voor de 350 reporters en journalisten van binnen- en buitenland. Naast dit alles een televisienet met 14 kanalen. In de bar kon men iedere avond terecht en ook de buitenlandse gasten waren regelmatige bezoekers. Op de vlieghaven van Madrid was een speciale onthaaldienst ingericht door de PSOE voor de buitenlandse genodig den en waren er 14 auto's ter beschik king voor het vervoer van de luchtha ven naar de verschillende hotels. Eveneens op de luchthaven kon men beschikken over een zaal met een kapa- citeit van 2.000 personen en een andere kleinere zaal geschikt voor 1.500 per sonen. Het gesloten TV-net in de luchthaven heeft aan de PSOE 150.000 lesetas per dag gekost. Een speciale onderhoudsdienst bezocht al de kamers van al de genodigden ie dere morgen om 8 uur. Ook de politieagenten, vermoeid ook, lazen zelfs nog 's avonds laat de uitgave van de partijDeze laatste werd gesticht in 1886. Santiago Flores Sanchez Vertaling: RINGO Fixatie van het detail in fotografische punten. Dat is bondig samengevat wat Antoine Blaton uit Zottegem met zijn werk betracht. Wie een bezoek bracht aan de boeken beurzen die vorige maand te Velzeke in het C.O.C. en te Zottegem in het Volkshuis werden gehouden heeft er het werk van betrokken jonge kunste naars kunnen bewonderen. Zijn werk dat op het eerste zicht mis schien iets te kommercieel aandoet, biedt nochtans een tweede dimensie voor wie er even wil blijve-n bij stil staan. Zonder te streven naar de protserige originaliteit van vele jonge kunste naars, getuigt zijn werk van zijn zoeken naar eenvoud. Eenvoud die het leven van elke dag domineert, maar tegelijk het leven in onze jachtige wereld van konsumptie en produktie leefbaar houdt voor de man in de straat voor wie de realiteit helaas niet overeenstemt met het patroon dat ons dagelijks via de TV wordt voorgehouden. Gelukkige mensen zijn zij die uit het detail van het dagelijkse leven hun werk- en daadkracht puren. Dat is tegelijk het tema dat we in het werk van deze 25-jarige fotograaf te rugvinden, die van zijn hobby tevens zijn dagelijkse taak heeft kunnen ma ken. In het werk dat we tot nu toe van hem hebben gezien spreekt zijn melan cholisch verlangen naar de ongerepte natuur, die in onze konsumptiemaat- Jos Vandeloo. Profielreeks. Uitgeverij A. Manteau, Brussel 1975. 40 blz. 6 blz. foto's. Prijs 110 fr. Jos Vandeloo: Mannen, Uitgeverij Manteau, Brussel, 1975, 144 blz., prijs: 225 fr. In navolging van andere uitgeverijen pakte de uitgeversmaatschappij A. Manteau maanden geleden uit met schrijversportretten, nl. in haar Profielreeks. Na andere «Mantcau-schrijvers» alsJefGeeraerts, Johan Daisne, Ward Ruyslincke'n Marnix Gijsen kreeg ook Jos Vandeloo een beurt. Dit deeltje is op de klassieke leest van de andere afleveringen geschoeid. Het inleidend profiel biedt in vogelvlucht een overzicht van de voornaamste karakteriseringen van Jos Vandeloo door hemzelf en andere critici (als Hazeu, Dinaux, Kemp). In de autobiografie zijn het eerder persoonlijke gegevens over het leven en de familie Vandeloo die de lezer voorge schoteld krijgt. Belangrijke literaire konklusies zijn er niet aan vast te knopen daar de persoonlijkheid en de betekenis van de auteur nauwelijks aan bod komen. De bibliografie is volledig tot 1975 bijgehouden en verwijst naar de literatuur over Vandeloo en zijn werk. De beschouwingen vormen het omvangrijkste deel, ze omvatten uittreksels uit recensie van zijn romans, verhalenbundels, dichtwerken en toneelstukken en enige typische uitspraken van Vandeloo. Volledigheidshalve volgen nog een greep uit de vertaalde werken en een opsomming van de bekronin gen die de auteur te beurt vielen. Dit werkje is geenszins essayistisch van opzet. Het had louter tot doel de nood te lenigen die in het onderwijs bestaat aan dokumentatiemateriaal en informaties over moderne Vlaamse auteurs. Voor het houden van spreekoefeningen zal het uitste kende diensten bewijzen. Vandeloo's recentste werk betreft de verhalenbundel «Mannen» die toevallig of niet juist in het jaar van de vrouw verscheen Hiermee trekt Vandeloo de lijn van voor «De muggen» verder door: zoals hij in «Profiel», blz. 4 terecht aanmerkt, heeft hij nood zich te kunnen vereenzelvigen met één van zijn personages zodat hij ook op zijn best is als hij kan putten uit zijn eigen belevenissenen ervaringen. In die figuren die hij dan tegen een psychologi sche achtergrond tekent, erkent de lezer vaak ten dele zichzelf. Zulks is bijvoorbe eld duidelijk het geval in het eerste verhaal «De jongen uit Marokko». Dit enigszins maatschappijkritisch verhaal zal menig lezer aangrijpen, niet terwille van het feit dat de auteur het van de daken schreeuwt hoe nijpend het vreemdelin genvraagstuk zich stelt, maar door de eenvoud waarmee hij het doet en zijn besef van machteloosheid, krachtig verwoord bij het aanzien van het onverantwoord machtsvertoon van de rijkswachters: «Een rot gevoel van immense onmacht snoert me de strot toe. Verdomme nog aan toe, waarom onderneem ik niets? Waarom spring ik niet op, sla (die gendarmen) hun brutale smoel dicht, geef ze een trap onder hun kont, vecht als een razende tegen deze onmenselijkheid? Maar ik doe niks, geen beweging, ik verroer niet. Als een laffe kloot zit ik in mijn hoek. Gevangen in een maatschappelijk korset. Gehoorzaamheid verschuldigd aan uni formen. Tot braafheid, zwijgen en medeplichtigheid veroordeeld» (blz. 20). Hoewel dergelijke taal niet getuigt van een hoogstaand literair peil en geen gefundeerd, weldoordacht pleidooi weergeeft, mist ze zeker geen trefkracht door haar emotionele geladenheidIn het achterhoofd van menig lezer zal een alarmbel letje klinken: hoe dikwijls bleef ik machteloos in een gelijkaardige situatie Ook de uitgangsbasis van het tweede verhaal «De man van Isabelle» is van reële aard. Ook hier is machteloosheid schering en inslag: zowel kollektief ten aanzien van de industrialisatie, individueel tegenover zijn beeldschone, ontrouw geworden vrouw (die uitmondt in de vernietiging van het ganse slapende dorp door het met koudschuim te laten overstromen). Autobiografisch van oorsprong is zeker de specialistische uitleg inzake het produktieproces. Cynische uitlatingen op de industriële macht, de waterverontreiniging en de administratieve rompslomp ont breken ook niet! Het derde verhaal «De man met de lork» onderscheidt zich van de voiige door een bijna irreële situatievervorming: de door geldzucht gedreven man bewerkstelligt zijn eigen ondergang door ontploffing van een opgedolven koffertje en waarbij alleen een lork overeind blijft. Eenzelfde irreële ondertoon is te herkennen in «Mister Patterson from the BUA» waarin een logé bij het ontbijt in een hotel dringend aan de telefoon ontboden wordt en elkeen de ogen gericht houdt op de hoofdfiguur die voor de opgeroepene kan doorgaan. Zo'n mysterieuze figuur die bij de climax op een totaal verrassende manier uit het verhaal verdwijnt, is een typisch Vandeloo-produkt. Denk maar aan Lava uit «Het Gevaar» In het vijfde verhaal «De man met de gorilla's zijn de climaxontwikkeling en de irreële situatievorming terug de fundamenten zodat de auteur hiermee de kroon spant. Ook de andere Vandeloo-ingrediënten zijn er welig over uitgestrooid: de beeldenrijkdom (zoals «een meute biddende monniken in een holle kloostergang» (blz. 61), «zoals volleerde kasteleins» (blz. 63), «uitdagend zigeunermeisje als een ranke ree uit de beschermende duisternis van het bos» (blz. 65), de ermee samengaande sfeerschepping, zijn zelden moraliserende protesten tegen maat schappelijke vergroeiingen (zoals het versieren van vriendinnen, de menselijke eenzaamheid, het kompromis met het leven als modus vivandi, de niet meer menselijke samenleving. De ontraadseling van de menselijke indruk van de gorilla's is boeiend gesteld en meesterlijk geregisseerd door de verleidelijke begeleidster van de mensapen. derspartij) beklemtoonde in zijn toe spraak het belang van de overgang van een diktatuur naar een demokratie zon der al te veel moeilijkheden en wijst erop dat op Europees en internationaal niveau een pacifistische politiek dient gevoerd te worden. Tien minuten na de aanvang van de toespraak van kameraad Gonzalez maakte hij allusie op het beleid van Franco zonder dat er veel reaktie kwam uit de zaal. Om kwart vóór één kregen we de tus senkomsten van Brandt en Palme, welke beiden zeer kort het kongres toe spraken. Na zijn tussenkomst vertrok Palme naar het vliegveld van Madrid (de nodige veiligheidsmaatregelen werden in acht genomen). In de salons Dos Castillos, van het grootste hotel van Spanje, was er be waking van de geüniformeerde politie en ook een 50-tal leden van de Staats veiligheidsdienst en eveneens een or dedienst van de partij zelf, bestaande uit een 300-tal jongeren met speciale herkenningsinsignes. Men mag wel zeggen dal de hekserij van 40 jaar diktatuur verbroken werd. Meer dan 300 personen hadden geen gelegenheid om tc slapen in de naeht Tweehonderd jongeren met rode her kenningstekens verzekerden de orde voor de bescherming van de genodig den waaronder Altamirano, Dsekreta- ris van de Chileense Socialistische Par tij, en de Polisarios (Spaanse Sahara). Twaalf journalisten waren om 6u.30 's morgens klaar met de uitgave van de 10.000 oplagen van de krant «El Socia- iista». Op de le verdieping van het ho- - tel was ereen drukkerij, een fotolabora torium, de krantredaktie, een informa tiebureau en een filmploeg. De inkomsten van het blad «El Socia- lisma» gedurende de twee eerste dagen bedroegen ongeveer 15.000 peseta's. Er was een distributienet voorzien om de exemplaren van de krant via trein en vliegtuig over het ganse land te ver spreiden. De PSOE voorzag eveneens een medis che dienst bestaande uit pediaters, een ploeg van 3 traumatologen en I ge neesheer en 1 cardioloog. Deze voor ziening was nodig voor het geval dat er door emotionele toestanden zich onge vallen zouden voordoen bij mensen die misschien na 40 jaar ballingschap voor het eerst terug in Spanje komen. Buiten de medische voorzieningen was er ook een stand waar informatie, do- kumentatie. boeken en souvenirs voor handen waren. De opbrengst van dc souvenirs, ook De aggressiviteitdie ons beloert Jos Vandeloo Het TV-spel «De man van 59» was indertijd te zien als NOS-produktie. Inhoude lijk steekt het scherp af tegen het irreële van het vorige verhaal. Het scenario is gegrepen uit de harde zakenwereld waar het promotiebeleid Donker na jarenlange trouwe dienst onverbiddelijk alle kansen op bevordering ontneemt door het para chuteren van de nieuweling Engel. Hij ontpopt zich tot een leugenachtige nijdig aard die de nieuwe adjunkt-direkteur als het ware de dood injaagt. Na de begrafenis krijgt Donker een nieuwe funktie toebedeeld: het kondoleren van nabestaanden van overleden werknemers. Hoe een dubbeltje kan rollen Ook hier laat de auteur open vragen: wie krijgt uiteindelijk de vakante betrekking? Hoe kan mep zich in zulke situatie het best uit de slag trekken enz.Bovendien kadert het TV-spel in het vooropgezet doel van deze bundel alleen mannelijke personages de lakens te laten uitdelen. Het is er dus geenszins bijgesleurd, alleen een beetje misplaatst in het geheel van die verhalenbundel. Het trouwe lezerspubliek van Jos Vandeloo krijgt met deze nieuwe bundel een kluifje naar zijn hand: de ouwe, oerdegelijke Jos Vandeloo op zijn manier althans op zijn best. Paul VAN DEN WIJNGAERDE Antoine Blaton (Linde 34 te Zottegem- Velzeke). Soms iets te kommercieel, maar «erk met een boodschap. schappij niet alleen wordt vernietigd maar op een handige manier tegelijk in het konsumptiepakket wordt aangebo den. Mede om deze ongezonde situatie aan te klagen werkt Antoine Blaton bij voorkeur in wit-zwart kontrast. Alleen een dergelijk ongenuanceerd bekijken van de samenleving en het leefmilieu Iaat ons nog toe de echte waarden van de valse te scheiden. Daarom alleen reeds raden wij Antoine Blaton aan zijn werk verder uit te diepen en dat iets tc (commerciële snuifje weg te werken. We zijn er van overtuigd dat hij aldus meer mensen voor zijn werk zal weten te interesseren. Freddy VAN DEN BOSSCHE Er is nog wel wat negekaart over de wijze waarop de h. Tindemans voor de vijfde maal zijn regering heeft gered. Waar de Rassemblement Wallon vol doening kreeg door het buiten walsen van de ook voor de vijfde maal van partij veranderende Perin, zal de eerste-minister niet kwaad zijn van deze man verlost te zijn. Verlost is veel gezegd. Zo onze inlich tingen juist zijn zou de heer Perin, die mee deelnam aan de gesprekken over onze gemeenschapsproblemen in de kommissie van 36 als minister voor de Hervormingen van de Staat, nu gaan deel uitmaken van de liberale delegatie. Hoopgevend voor het wellukken van de werkzaamheden van deze kommissie is dat niet. Als staatssekretaris hebben wij Perin aan het werk gezien in een gelijkaar dige kommissie die opgericht was in de regering Leburton. Niet alleen is het zo dat wanneer men aan die man het woord geeft, hij met een uur praten om weinig te zeggen, amper genoeg heeft. Met deze praatmachine in de kommis sie staat het dus zeker vast dat er heel wat tijd zal verloren gaan. Zijn aanwe zigheid zal zeker de kans op lukken niet vergroten, wel integendeel. Men mag niet vergeten dat onder die 36 ook de vertegenwoordigers zitten van het FDF en het RW met de h. Gendebien aan het hoofd. Niet alleen zijn zij het die gemaakt heb ben dat Perin uit de regering moest, maar bovendien verwijten die heren aan de heer Perin én Brussel én Wallo nië te hebben verraden, wat niet weinig is. Dat Perin aan die heren geen duimbreed zal willen toegeven is begrijpelijk. Bo vendien gaan wij het schouwspel bele ven dat Perin inzake gemeenschap sproblemen de spreekbuis gaat worden van de Waalse liberalen. Alhoewel deze man niet terugdeinst voor de moeilijkste «politieke turnoe feningen» staat het vast dat zijn «dia loog» met de Vlaamse PVV een van de meest spektakulaire ogenblikken gaat worden van het gesprek van gemeen schap tot gemeenschap. Voor het wellukken van de zaak zijn dat weinig bemoedigende vooruitzichten. Daarbij voegt zich een tweede feit. In de Commissie voor Gemeenschap sproblemen heeft men zich akkoord ge steld, niet alleen te trachten te komen tot de verwezenlijking van de regiona lisatie op basis van het artikel 107 qua- ter van de grondwet, maar ook na te gaan welke artikels van deze grondwet voor bespreking zouden vatbaar zijn. Het geheel zou dan één pakket uitma ken. Ook de Volksunie neemt aan deze ge sprekken deel en heeft zich over deze werkwijze akkoord verklaard. Nu stellen wij vast dat een volksverte genwoordiger van de Volksunie bij de Kamer een wetsvoorstel tot herziening van meer dan vijftig artikels van de grondwet, heeft neergelegd. Dit wetsvoorstel werd door de Kamer in overweging genomen. Het is nu de vraag of dat wetsvoorstel zal behandeld worden en in welke commissie zulks zal gebeuren. Er is de vraag van de Volksunie om zulks te doen in een spe ciale kommissie. Verslag. Santiago Flores Sanchez. Van 5 tot 8 december 1976 hielden de Spaanse socialisten hun eerste Kongres sedert 40 jaar. Deze manifestatie werd gehouden in het grootste hotel in Mad rid. Kd. Santiago Flores Sanchez was ter plaatse om de gebeurtenissen van nabij te volgen. Onder de aanwezigen bevonden zich ondermeer W. Brandt, Mitterand, Palme en Leburton. Gonzalez Felipe, le sekretaris van de PSOE (Spaanse Socialistische Arbei- van 4 op 5 december omdat zij verant woordelijk waren voor de organisatie van dit treffen. De militanten van de PSOE waren reeds zeer vroeg in de morgen (op 4 december) druk bezig met de voorbereiding, dit in het hotel Melia Castillas. Deze feiten zijn het resultaat van de kommissie belast met de organisatie. De infrastruktuur van dit kongres heeft 2.000.000 pesetas (ong. 1.100.000 BF) gekost.

Voor Allen | 1976 | | pagina 8