CCn dagblad WANNEER BIJ ONS INDEXERING VAN HET SPAARGELD STRUKTUURHERVORMINGEN IN DE SOCIALE WONINGBOUW Bericht aan onze lezers! IEDEREEN, VAN WAAR OOK, WORDT VERWACHT OP DE NON-STOP KNALAVOND op donderdag 20 januari te 19.30 u. in het Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst, in het teken van DE TERUGKEER VAN MARC GALLE NAAR AALST Super ■-■rr."---' Lidmaatschap B.S.P. 1977 \COD hantlVuuvf 24-urenstaking openbare seUor 'rsïïT'": Tzs~r.' SrsssSï Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 9300 A \LST VRIJDAG 14 JANUARI 1977 39e JAARGANG NR. 2 WEEKBLAD VAN DE B.S.P Nog langer wachten met de indexering van het spaargeld en desnoods van alle nominale waarden is tijdverlies en een aanwakkering van het faillissement van ons maatschappelijk bestel door werk loosheid, recessie, faillissement en noem maar op. Sparen in de huidige omstandigheden heeft geen zin meer, eens de burger daarvan overtuigd wordt, zal de overheid met of tegen haar goesting de nodige maatregelen moeten nemen om het vertrouwen in het sparen te herstellen. Tot nu toe werd het spaargeld, (zelfs niet in beperkte mate) voor de kleine spaarder nog steeds niet geïndexeerd en zien we dat de inflatiegraad 12 per jaar is, dat de werkloosheid 9,2 be draagt van de aktieve bevolking en dat we niet meer toekomen met 2.000 fail lissementen perjaar. Voorde financiële bonzen en ook voor de minister van financien is indexering van het spaar geld taboe. De uitleg is zeer eenvoudig, het systeem is te ingewikkeld. Maar wij zijn van mening, dat ook ingewikkelde zaken kunnen opgelost worden. Zo kunnen we kijken naar het Britse voor beeld. In de zomer van 1975 wérd in Groot- Brittannie gestart met een beperkte in dexering van het spaarwezen en ziehier wat we daarover lezen in de Financieel Ekonomische Tijd d.d. 17 november 1976 «Enerzijds kunnen gepensio neerde Britten inschrijven op geïn dexeerde certifikaten van maximum 500 pond per persoon. Op een jaar tijd werden er voor 300 miljoen pond aar. certifikaten opgekocht, en de eerste oudjes die deze zomer na een jaar hun spaargeld terug opeisten, kregen er een bonus op uitgekeerd van liefst 18,9 per cent. Dit is precies de stijging van het indexcijfer in het eerste jaar van wer king. Een reele rente werd niet uitgele verd, doch de speciale certifikaten zijn vbj van belasting. Anderzijds werd in Groot-Brittannie eveneens sinds medio 1975 de indexering van het zoge naamde «save as you earn»-systeem in gevoerd, dat bestaat uit regelmatige af- naifies van het loon, die rëebt&reeks op een spaarrekening worden gestort. De minimumbijdrage is 4 pond, het maxi mum 20 pond, terwijl de indexvergoe ding identiek is met die van de spaarcer- tifikaten van gepensioneerden. Op iets minder dan een jaar tijd werden zowat 350.000 «save as you earn»-systemen afgesloten met een totale opbrengst van bijna 50 miljoen pond». Wat Engeland kan moet toch zeker voor Belgie niet onmogelijk zijn. Ook presi- den(,Giscard d'Estaing heeft nu aan z'n minister-president Barre een brief ge schreven waarin hij hem verzocht voor 1 januari 1978 een beveiliging te zoe ken voor de kleine spaarder tegen de inflatie. De kleine spaarder moet zijn klein patrimonium beschermd weten tegen de inflatie en de enige manier is een bepaalde vorm van indexatie door te voeren. Inderdaad de man die veel geld weet opzij te leggen beveiligt zich zelf wel en kan zich laten adviseren door gespecialiseerde financiële instel lingen hij spaart eenvoudigweg niet, hij belegt zijn geld. De kleine spaarder integendeel weet geen weg in al die financiële instellingen en zet zijn geld gewoon op een spaarboekje of koopt kasbons, maar obligaties-aandelen enz... zijn voor hem een onbekende wereld. Giscard zou speciale spaar boekjes invoeren, waarvan de rente be perkt is en t geld zou voor een zekere tijd worden vastgelegd. Premier Barre heeft nu de opdracht uit te zoeken hoe veel spaargeld kan geindexeerd wor den, wie daarvoor in aanmerking komt en welke financiële instellingen dit zul len verwezenlijken. Deze voorstellen van de Franse presi dent zijn er wel gekomen onder invloed van de voorstellen van Mitterand, de leider van de socialistische partij, die het indexeren van het sparen als een programmapunt heeft opgenomen. Mitterand gaat zelfs verder en zou voorstander zijn om een grote staatsle ning uit te schrijven met een klein per cent rente maar geindexeerd. Hij is eveneens van oordeel dat geindexeerde spaargelden de inflatie van gronden en huizen zou indijken, en het een normale prijsfluctuatie zou bevorderen en zo doende de inflatie zou remmen. Men ziet het idee van de indexatie der spaar gelden begint doorgang te vinden om dat het in essentie een ernstige, verant woorde en noodzakelijke maatregel is die een enige bescherming biedt tegen het onttronen van de kleine man zijn patrimonium, een spaarbezit dat hij aanlegt gedurende zijn leven ten koste van bepaalde ontzeggingen om hem een bescherming te bieden, tegen zware onverwachte kosten. Hij wil een ap peltje voor de dorst voor zijn oude dag, wanneer hij moet leven van zijn pen sioentje, of wanneer hij onverwachts ziek wordt of om zijn kinderen te hel pen. Hij spaart niet om rijk te worden, hij spaart om zich te beschermen en te hel pen. Gedurende jaren ziet hij de waarde van zijn spaargeld verminderen en hij kan zich daartegen viet verdedigen, is het dan niet de plicht van de maat schappij die verdediging op zich te ne men. Wij, als Belgische socialisten, moeten het indexeren van de spaargelden even eens als een programmapunt helpen verdedigen, omdat het doel dat we daarmede willen bereiken rechtvaardig en eerlijk is en omdat we tal van kleine spaarders gelukkig kunnen maken. Wij .azen voor enkele maanden n artikel waarin stond dat een persoon in het jaar 1920, 100 frank op zijn spaarboekje gezet had en in 1976 had hij dit afge haald en er426 frank voor gekregen. In 1920 kon hij met 100 frank een gans varken kopen om te slachten, in 1976 kon hij met zijn 426 frank nog amper lkg hesp kopen. Veel meer geloven we, moet daar niet meer aan toege voegd worden DOOR GUST BREYNE, oud minister Dat is onze vijfde bijdrage in de reeks welke we wijden aan de sociale wo ningbouw. We handelen achtereenvol gens over de hedendaagse ellendige si tuatie van de sociale woningbouw qua huur- en aankoopprijzen. Over de on zekere en louter ekonomisch gerichte financieringervan. Over de huidige in gewikkelde, remmende en veel geld kostende strukturen, waarbij we heden nog willen vermelden het Woningfonds van de Bond der Kroostrijke Gezinnen en de ontelbare financieringsinstellin gen welke sociale leningen uitschrijven onder toezicht van het Ministerie van Financien en natuurlijk eveneens voor wat de omvang van de individuele le ning en het totale leningspotentieel van deze maatschappijen, louter in funktie van de ekonomische rol van de wo ningbouw. Waar we reeds enkele gedachten op porden inzake een nieuwe financie ringsbasis van de sociale woningbouw, willen we het vandaag hebben over be paalde stniktuurhervormingen, die, we zeggen het van meet af, noch kollekti- vistisch zijn, de heilige schrik van alle konservatieven noch de openbare uit gaven verhogen, de dooddoener wat be treft financiële ortodoksie noch nieuwe posten kreeren in openbare dienst, een andere vogelschrik voor wie vernieuwing gelijk staat met perturba- tie. Integendeel, alles wat we voorstel len is vereenvoudiging, meer effi ciënte, besparing van werk en kosten, wegwerken van onnuttige uitgaven. modernisatie der metodes en uiteinde lijk goedkopere woningbouw en van daar ook grotere produktie en gemakke lijkere toegankelijkheid voor diegenen waarvoor de sociale woningbouw be stemd is. De kwaliteit en komfort moet behouden en verbeterd zijn van de min der begoede, het moet de woning zijn in het bereik van de minder begoede. Als men de nuance maar snapt Een eerste maatregel moet volgens ons zijn gedaan maken met de proliferatie van plaatselijke en gewestelijke maat schappijen en maatschappijtjes. Driehonderd en zestig maatschappijen voor vijfhonderd en zoveel steden, ge meenten en dorpen dat is minstens DRIE HONDERD TE VEEL. Zoals we aantoonden betekent zulks evenveel geranties, beheerraden, archi- tekten, ondernemers, onderaannemers, afspraakjes bij aanbestedingen, ver snippering van bouwmateriaal, gemil limeterde grondaankoop enz., enz. In één woord een belangrijke oorzaak van hoge prijzen. Als het zetten van het mes in deze plaag van de sociale woning bouw kollektivisme is, wat moeten we dan zeggen van de gemeentefusies die het aantal steden en gemeenten herleid den van 2.500 naar 500. We geloven echt dat de fusies van gemeenten het psychologisch klimaat geschapen heb ben om eveneens een drastische fusie der bouwmaatschappijen te realiseren. Bekijken we even enige belangrijke voordelen van krachtiger maatschap pijen. In steden van een driehonderdtal jaarlijkse aanbestedingen voor elk een gemiddelde van een dertigtal wonin- Door het indienen van nieuwe lezerslijsten in de postkantoren is er hier en daar iets verkeerd gelopen. Zo werden op enkele plaatsen, door faktoren buiten de mogelijkheden van de redaktie, de Voor Allen's van vorige week enkele dagen later besteld. In dat verband danken wij graag de mensen van de postkantoren die hebben gedaan wat mogelijk was om de goede gang van zaken te verzekeren en U elke week Uw Voor Allen zonder vertraging te bezorgen. Spijtig genoeg kunnen we niet op alle plaatsen op eenzelfde medewerking rekenen. Wij willen daarom vragen dat lezers, die hun Voor Allen niet of onregelma tig ontvangen, dit dringend zouden mededelen (Tel. 053-2111.63) zodat wij het nodige kunnen doen. Rekenend op uw begrip en medewerking, houden wij ons graag verder ter uwer beschikking. W. Vemimmen F. Van den Bossche Verantw. uitgever Redaktiesekretaris Nationaal partijvoorzitter Willv Claes Aanwezigheid verzekerd an tal van vooraanstaanden uit het politiek en culturele leven van het land en de streek, w.o. Willy Claes, nationaal voorzitter van de B S.P.; Oscar Debunne, directeur van het Em. Vander- veldeinstituut arrond. voorzitter W. Vernimmen, Marnix Gijsen, Nand Baert, Nicki Bovendaerde, enz. enz. Presentator van de feestavond: René Van derSpeeten, bekend radio- en tele-isie-presentator. Orkest: Actif-Club Medewerking van Toone de Plekker van het radioprogramma «'t lieg plafond»; het koor Harry Pinki. Keizer Kamiel en Frans Wauters, Jean-Paul De Batseher. de bloemenfee, Prins Karnaval en nog anderen en waarschijnlijk ook Will Tura Alle medewerking gebeurt gratis uit sympathie voor Mare Galle. Korte toespraken. li I' ,„.11 J'**1*" ,a"'° «to »*»«n -*1 «,n' '''"'Bell" °P pone" l»)uu .era JT"--"--"uou'" *CV s„„,erleg I"»"" 4< Baalt ,l* *- c 4o-.i." ~*'fJa' """''1, ,i*»»' u T, n. .»e een J W»ld _n lie" 11 Kinderi"" i" brandden in Belfast mi «**-> i" l(1 .oir-"' I« ,1 betrap* Het lidmaatschap van de BSP bedraagt vanaf 111977 minimum 35 fr per maand. Deze bijdrage voor 1977 kan voortaan ook gestort worden door bemidde ling van uw financiële instelling, door overschrijving van een bedrag, minimum 450 fr. (zegels verzending), op p.c.r. 000.0525448.69 van B.S.P. Arrondissement Aalst te Geraardsbergen. De bijdragezegels worden U dan toegestuurd. U kan uw bi jdrage ook rechtstreeks op het federaal sekretariaat (Houtmarkt 1 te Aalst) vereffenen. R. ROSIER Penningmeester Dr. Mare Galle. gen, zouden we komen tot een vijftigtal aanbestedingen, wat nog te veel is, van een tweehonderdtal woningen. Wie zal betwisten dat men gunstiger prijzen kan bekomen voor dergelijke opdrachten dan voor versnipperde aanbiedingen. Waar het niet aangewezen is tweehon derd woningen in eens te bouwen om dat de nood aan zoveel niet bestaat, kan men opereren met gegroepeerde aanbe stedingen van kleinere loten, wat op weinig na tot dezelfde resultaten leidt. Dat heeft eveneens het grote voordeel dat de uitvoerende firma gunstigere prijzen kan bedingen bij aankoop van haar materialen. Er moet een enorm prijsverschil bestaan bij aankoop van 100 deuren en bij aankoop van 1.000 deuren. Idem voor de rest der materia len. Er moeten geen 30 plans gemaakt worden door 30 architekten, die ieder voor zich de lange lijdensweg moeten afleggen der administratieve en bouw kundige voorschriften alvorens een eer ste steen kan gelegd worden. Eén plan met één architekt of architektenbureau volstaat. En dat men niet kome aandra ven met de dispariteit der voorkeuren inzake uitzicht en materiaalgebruik, de estetiek van de afwisseling. Deze kan evengoed aanwezig zijn bij grote uit voeringen als bij versnipperde, wel in tegendeel. Gaat eens variatie gaan brengen in een blokske van 25 wonin gen. Ten andere hebben we de indruk dat het argument van de afwisseling in de huidige stand van zaken een beetje gezocht is. Wanneer men met de trein of met de wagen door het land rijdt kan men zo de sociale woningbouw van de andere onderscheiden. Er is inderdaad niets dat méér gelijkt op een wijk van sociale woningen. Hier ook zal men met belangrijke opdrachten de bouw meester en de ondernemer meer ruimte geven voor afwisseling in de architek- tuur en materialen zonder merkbare verhoging der bouwkosten, wat op kleine schaal, en dat is bewezen, niet mogelijk is. Een andere hervorming in de strukturen van de sociale woningbouw is de ver dere doorvoering van de prefabrikatie en de industrialisatie en niet te vergeten de modulatie. Er was 'n tijd, dat diegenen die durf den spreken van prefabriatie in indus- trialisattie beladen werden met al de zonden van Israel. Ze zouden karton nen woningen maken, de kleine onder nemers doden, de bouwvakarbeiders naar de top sturen, en nog duurder bouwen dan voordien. Men moest wer kelijk de moed opbrengen om deze nieuwe bouwmetodes voorop te stellen, voorals als men Minster van Huisves ting was. Nu het kalf diep verdronken is, komt zowat iedereen op voor prefabrikatie en industrialisatie, zelfs de grootste tegen standers van vroeger. Echter kdmt men nu verbaasd tot de konklusie dat de in dustrialisatie geen merkbaar goedko pere woningen aflevert dan de traditio nele bouw. Natuurlijk vergeet men er bij te voegen dat industrialisatie niets oplevert zonder rationalisatie en de strukturen en metodes. Dat industriali satie rustig kan gedijen zonder vol doende markt voor afzet der produk tie, te meer dat we leven in een landje van kleine afmetingen. Komt daarbij dat alle weerstand tegen de industriali satie nog niet gebroken is. Dat men meestal de geïndustrialiseerde firmas uit de aanbestedingen tracht te weren en daar waar men ze niet kan vermijden men ze op alle manieren de duivel aan doet en de voorwaarden zodanig stelt dat uiteindelijk de konkurrentie nog in het voordeel van de traditionelen uit valt. Dit zijn immers ook al veel oudere vrienden van de maatschappijleiders. We hebben alzo vandaag twee aspekten van de stniktuurhervormingen in de woningbouw belicht. De drastische in krimping van het aantal maatschappijen en de industrialisatie, inkluis de markt- schepping en de gelijke kansen voorde nieuwe bouwmetodes. In een volgende bijdrage gaan we verder met andere te nemen maatregelen. ledereen zal natuurlijk niet met wierook naar ons zwaaien. Dat ondervonden we reeds vroeger. Dat zal ons echter niet beletten onze ideeën verder te verdedi gen. We voelen ons niet geroepen de belangen van geranten, architekten of ondernemers te behartigen. Wel deze van de duizenden gezinnen, jonge en oudere, die zich geen sociale woning kunnen betalen.

Voor Allen | 1977 | | pagina 1