DE JONG-SOCIALISTEN EN DE BSP IN 1977 MAAKT MACHTSHONGER CVP BLIND inschrijven NIEUWJAAR VAN DE REGERING SOCIALE PROBLEMEN PRIMEREN Werf leden M Bericht aan onze lezers! door WILLY CLAES, BSP-voorzitter Lidmaatschap B.S.P. 1977 inal de socialistische lokalen van heMand. VLAAMS ^pVËËKBLAD LLEN VRIJDAG 21 JANUARI 1977 39e JAARGANG NR. 3 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr I 93(X) VM.S'I TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Door het indienen van nieuwe lezerslijsten in de postkantoren is er hier en daar iets verkeerd gelopen. In dat verband danken wij graag de mensen van de postkantoren die hebben gedaan wat mogelijk was om de goede gang van zaken te verzekeren en U elke week Uw Voor Allen zonder vertraging te bezorgen. Spijtig genoeg kunnen we niet op alle plaatsen op eenzelfde medewerking rekenen. Wij willen daarom vragen dat lezers, die hun Voor Allen niet of onregelma tig ontvangen, dit dringend zouden mededelen (Tel. 053-21.11.63) zodat wij het nodige kunnen doen. Rekenend op uw begrip en medewerking, houden wij ons graag verder ter uwer beschikking. W. Vernimmen F. Van den Bossche Verantw. uitgever Redaktiesekretaris Dat de dokters het zouden halen, wisten wij reeds van in den beginne. Eens te meer sprak de regering Tindemans van het verdelen van de lasten en van de besparingen over de schouders van ie dereen. Uiteindelijk zal ook voor de sanering van de ziekteverzekering zo zijn dat de werknemers het volle pond zullen die nen te betalen en zelfs de meest zwak ken onder hen, namelijk de zieken, in validen, gehandikapten zullen hierbij nog het zwaarst getroffen worden. MDhoore, de nieuwe minister van So ciale Voorzorg heeft het zelf aangekon digd, het totaal van de nieuwe lasten, die aan de verzekerden opgelegd wor den, zullen zowat 3 miljard frank be dragen. Er zal meer dienen betaald te worden bij de apoteker, méér bij de dokter. Wie naar het gasthuis of kliniek moet zal een groot deel van de ligdag zelf moeten dragen enz. Opvallend is wel dat de minister wel hef totaal bedrag kan noemen van wat de verzekerden te dragen krijgen, maar meteen vaag smoesje sprak, van wat de dokters en apotekers zullen moeten dragen in deze sanering. Wij durven nu al stellen dat het NIETS zal zijn. Veel sterker nog, het zal hen zelfs toegelaten worden hun honorarium voor de zo veelste maal te verhogen (de dyivelszak is nooit vol). Dat noemt M. Tindemans de lasten over iedereen verdelen. Intussen weet de eerste-minister ons ook te vertellen dat de inflatie afgermed Gaat dan maar eens koffie kopen en kijkt eens naar de prijs. Voor nieuw jaarsdag was er voor de feestvierders gezorgd. De pint bier steeg met 2 frank. Bezorgd om onze gezondheid heeft de regering tevens beslist dat ons pakje sigaretten voortaan 35 fr. zal kosten. Als nieuwjaarsgeschenk staat al wie een huis dient te huren een opslag te wachten van minstens 'acht procent. De telefoontarieven gaan met 20 pro cent de hoogte in. Gas, water en elek triciteit zullen volgen. Zo worden de lasten netjes verdeeld over iedereen, behalve dat voor wat wedden en lonen betreft, daar wordt de voet op de rempedaal gehouden. De circa driehonderdduizend werklozen moeten er maar voor zorgen dat ze met hun vergoeding die prijsstijgingen kun nen volgen. Hetzelfde kan gezegd wor den wat onze gepensioneerden, zieken, invaliden en gehandikapten betreft, deze moeten de riem nog maar wat nauwer toehalen. De dokters, apote kers, tandartsen enz., zullen het niet gewaar worden, hun winsten werden veilig gesteld. Intussen doet de regering Tindemans of er geen vuiltje aan de lucht is en boert zij verder onder het waakzaam oog van de C.V.P.-voorzitter Wilfried Martens. De financiële toestand van het land is intussen zodanig slecht dat hij niet al leen katastrofaal mag genoemd worden op dit ogenblik, maar er nu zelfs een zware hypoteek op de toekomst wordt gelegd. De spekulaties op onze frank, die men tot op heden gebrekkig kon opvangen, hebben echter de reserves van onze Na tionale Bank sterk aangetast, zodanig dat men het ergste moet vrezen zo deze spekulaties terug zouden losbarsten in 1977. Men kan zich de vraag stellen of men sen met grote politieke verantwoorde lijkheid in de C.V.P.dat alles nog ver der zullen dulden. Of is het zo, dat de niet te stillen machtshonger van de C.V.P. deze partij blind maakt voorde reële problemen en de toekomst van dit land Het nieuwe jaar wordt door de regering, op haar nu traditioneel geworden wijze ingezet. Zij biedt haar wensen aan en deelt haar geschenken uit. Het eerste geschenk is tot de werkende mens in het algemeen gericht. De be dreiging van de werkloosheid neemt steeds ruimere, steeds schrikwekken der vormen aan. Het totaal volledig werklozen zit nu reeds diep in de 250.000 en blijft ongestoord verder stijgen. Het heeft er alle schijn van dat de regering meer en meer zal trachten de arbeiders, die nog aan het werk zijn, in het harnas te jagen tegen de slachtof fers van het systeem die men verdacht maakt en waarvan men laat vermoeden dat zij alleen door een ongeneeslijke kwaal van luiheid en parasitisme zijn aangetast. Door chantage wordt de aandacht daarbij afgeleid van de reële verantwoordelijkheden voor deze werkloosheid. Niet het systeem dat de fabriekssluiting veroorzaakt, maar het systeem van de werkloosheidsvergoe ding wordt in beschuldiging gesteld. Niemand ontkent dat er misbruiken be staan en dat zij moeten uitgeroeid wor den. Maar de ideale manier om dit op te vangen bestaat erin fatsoenlijke werk gelegenheden aan te bieden veeleer dan werklozen uit te sluiten van wat hun rechtmatig toegestane vervanginskos- ten moet zijn en waarvoor zij overigens betaald hebben toen zij nog aan het werk waren. Het tweede geschenk wordt aangediend onder de vorm van nieuwe prijzenstij- gingen op sigaretten, koffie, bier, TV- distributie, in afwachting dat ook de tarieven van telefoon en openbaar ver voer weer de hoogte ingaan. De minst begunstigden worden natuurlijk nog maar eens het zwaarst getroffen. Im mers hoe armer, hoe zwaarder de prijs verhogingen doorwegen. Er is blijkbaar wat te vlug gebluft met de vermindering van de inflatiegraad. Het derde geschenk is voor de loont- rekkenden en de zieken bestemd. De eersten zullen voortaan 7,5 miljard meer mogen bijdragen om aan de ziek teverzekering toe te laten de geneeshe ren hun erelonen met 7,5 pet. te verho gen en de winstmarges van de apotekers zogoed als onveranderd te vrijwaren. De zieken zullen spoedig ervaren dat de De inflatie jaagt de prijzen omhoog i matigingstiketten voor heel wat presta ties worden opgedreven. De meest ge- zegenden zijn diegenen die gehospitali seerd worden. Zij zullen voortaan ge nieten van het voorrecht 100 fr. per dag uit eigen zak te mogen betalen. Onder tussen wordt de welvaartsvastheid van de sociale vergoedingen verder aange tast en gekarikatureerd, al beweert de CVP nu reeds voor de derde maal dat deze keerde besnoeiingen voorde laat ste keer toegepast worden. Wie zal er in België nog te vinden zijn om de hemel niet te danken voor de voorbeeldige regering met dewelke wij nu gezegend zijn? Wie zal haar eensge zindheid. haar kordate doeltreffend heid. haar politieke moed niet bewon deren? Zij slaagt er immers in de meest uitgeperste citroenen nog sap te doen afgeven, terwijl de rijke sinaasappeltjes in zonniger streken buiten bereik blij ven. De werklozen, de loontrekkenden. de zieken voor de krisis doen betalen, in naam van de solidariteit en de moeilijke omstandigheden. Werkelijk, alleen een regering zoals de huidige kan dit met zoveel suksesrijke schijnheiligheid. Daarom bedanken de miljoenen slach toffers van de huidige krisis de meest eerlijke en heerlijke regering die België ooit heeft gehad, om haar nieuwjaars wensen. Hoe belangrijk de gemeenteraadsver kiezingen en de ermee gepaard gaande fusies van gemeenten ook zijn geweest, dan toch mag uit het oog niet worden verloren dat er in het land zich alge mene problemen stellen, die van pri mordiaal belang zijn voorde bevolking van ons land en in het bijzonder van het arbeidsgedeelte ervan. Ongetwijfeld is het een feit, dat de ver streken jaarwisseling met haar plech tigheden en feestelijkheden, alsmede de parlementaire vakanties, er oorzaak van zijn geweest dat de belangstelling werd afgeleid van de zich nochtans dringende problemen. Afgeleid of al thans op de achtergrond werden ge schoven. Evenwel zijn de zich stellende proble men daarmee niet opgelost en blijven ze een gevaar voor de bevolking van ons land inhouden. De vooruitzichten zijn vèr van gunsti ger geworden, zodat het meer dan no dig is er verder al onze aandacht aan te schenken. Het hernemen van de alge mene politieke aktiviteiten kan daartoe ongetwijfeld een aanleiding zijn. Im mers zijn al de voordien aangeklaagde tekortkomingen van de huidige rege ring onverminderd blijven bestaan, zo dat men zich voor nagenoeg dezelfde toestand bevindt; of zelf erger nog. Mogen wij er ons aan verwachten dat de regering Tindemans het voortaan beter zal doen dan voordien? Daar rekent wellicht niemand op; zodat de Socialis tische oppositie meer dan ooit paraat zal dienen te zijn om doeltreffend op te treden. Zolang de sociaal - ekonomische - fi nanciële nadelige problemen niet uit de weg zijn geruimd, kan er geen sprake van zijn dc huidige regeerploeg met rust te laten; integendeel sterker dan ooit nog te worden aangevallen. Evenwel dient dit niet enkel en alleen op het parlementair vlak te geschieden. Daar toe dienen ook de politieke, syndikale en mutualistische organisaties van de socialistische arbeidersbeweging het hunne bij te dragen. Kortom, al diegenen die met de BSP zijn verwant, ofwel er belangstelling voor hebben. Verkeerd zou het zijn die taak aan één of ander over te laten; allen moeten wij erons voor inspannen en tegelijk ervoor optreden. Het zal nodig zijn er al onze krachten voor in te zetten. Wanneer wij erop gesteld zijn het roer van 's lands beleid te doen omslaan, dan mogen wij ook niet nalaten er alles voor te doen Bijaldien wij de nadelige gevolgen van de nefaste politiek van de regering Tin demans niet langer wensen te onder gaan, moeten wij dan bereid genoeg tevonden worden om er paal en perk aan te stellen door ze volledig in mis krediet te stellen bij de bevolking. Dat dit ook een socialistische propa ganda in zich sluit is een feit. Onmoge lijk kunnen we dit alleen van een par lementairoptreden hier verwachten. Ja. een stevige oppositie voeren in het par lement is iets, doch niet alles. Aktie in algemene zin dient dus ook gevoerd te worden. Verliezen we hierbij geenszins uit het oog dat het om algemene pro blemen te doen is die van primordiaal belang zijn voor de bevolking; zodat er reden toe bestaat om er ons mee in te laten. Alhoewel, zoals we reeds zegden, wij in genendele de belangrijkheid van de gehouden raadsverkiezingen voor de gefusioneerde gemeenten onderschat ten. dan toch zijn het de algemene pro blemen die zich stellen voor het land en de bevolking die de VOORRANG in nemen; immers hangt van de oplossing van die problemen alles af voor ons allen. Zouden we dan kunnen nalaten er aan dacht aan te schenken? Neen. dat kun nen we niet. Zoals alle mensen van goede wil bieden ook wij. Jongsocialisten, onze beste wensen aan voor het jaar 1977. Dat het komende jaar niet rimpelloos en zonder zorgen zal verlopen is een feit. Meer ervaren politiekers en beter schrijvers dan ondergetekende, hebben reeds gewezen op de onweerswolken die over het politiek, ekonomisch en sociaal toneel trekken; dreigende on weerswolken die duidelijk aantonen dat er voor 1977 weinig goeds in het voor uitzicht kan gesteld worden. Dat wij, samen met vele apderen, deze vaststel ling moeten maken stemt ons niet vreugdevol, wel integendeel. Wij kun nen alleen maar hopen dat in die ko mende twaalf maanden er iets in gun stige zin zal veranden; al was het maar dat een paar ogen in dit land eindelijk zouden opengaan; al was het maar dat een paar landgenoten eindelijk eens zouden gaan inzien dat het onzinnig is nog langer vertrouwen te schenken aan CVP, PVV of VU; al was het maar dat diezelfden eindelijk eens gaan beseffen dat alleen socialisten een eind kunnen stellen aan deze krisis omdat alleen de socialisten de nodige struktuurhervor- mingen kunnen en willen doorvoeren die nodig zijn om aan de toestand te verhelpen. Dat is onze hoop en onze wens voor 1977! Dat wij, als Jongsocialisten, bij aan vang van het nieuwe jaar ook een aantal wensen hebben die meer gericht zijn op het intern partijpolitieke vlak zal nie mand verbazen. Sedert het Nationaal BSP-kongres te Harelbeke is er op dat vlak in een aantal jonge harten hoop gerezen. Als een nationaal co- voorzitter plechtig verklaart dat de par tij werk moet gaan maken van een ver jonging der kaders, dat de partij meer dynamisch moet worden, dat de partij haar strukturen moet opengooien, dan spreekt die co-voorzitter recht naar het hart van vele jonge socialisten. Onze hoop, onze wens: dat het in 1977 niet bij woorden mag blijven maar dat diezelfde co-voorzitter, samen met zijn fedeale BSP-voorzitters en sekretaris- sen, daadwerkelijk iets gaat doen aan de verder doorgedreven verjonging van onze Socialistische Beweging. Hierbij willen wij toch nogmaals de opmerking maken dat verjonging niet alleen slaat op de leeftijd. Zeker niet! Verjonging betekent voor ons ook en vooral ver nieuwing op het vlak van de ideeën en de aanpak (liever een progressief van 60 jaar dan een konseratief van 25 jaar; liever een «zuiver» mandataris van 65 jaar da en kumulard van 30 jaar). Dat er ook in sommige gevallen op fe deraal vlak op dit gebied nog heel wat te doen staat, is iedereen welbekend. Wij halen hier slechts enkele van de «wensen» aan die zouden kunnen aan bod komen bij een gesprek tussen partij en jongerenbeweging: De 15 t.h. regel dient toegepast te worden voor ALLE bestuursinstanties (dus ook de Dagelijkse Besturen, al zijn ze dan «niet statutair bepaald»). Eigen rubriek in «Volksgazet» en in «Vooruit». Meer autonomie voor de JS- afdelingen en federatie (dus afschaffing van het artikel in de nationale statuten dat handelt over de voogdij van de partij inzake publikaties). Plaats voor Jongsocialisten op de sprekerstribunes bij meetings en beto gingen (b.v. bij verkiezingen en Eén- Mei-optochten!). Alleen Jongsocialisten die daad werkelijk en aktief meewerken in het kader van een bestaande JS-afdeling of federatie dienen beschouwd te worden als Jongsocialisten. Slechts de mate waarin aan deze wen sen in de nabije toekomst wordt tege moet gekomen zal aantonen of een ver dere opening naar de jongeren toe wer kelijkheid zal worden. Het zou al te spijtig zijn dat alles zou beperkt blijven tot wooidkramerij. Laten wij hopen dat «men», in het belang van de partij, van 1977 iets maakt waarover wij als socia listen kunnen fier gaan. Wij rekenen er stellig op! Met de beste wensen van de Jongsocia listen! Het lidmaatschap van de BSP bedraagt vanaf 1.1.1977 minimum 35 fr. per maand. Deze bijdrage voor 1977 kan voortaan ook gestort worden door bemidde ling van uw financiële instelling, door overschrijving van een bedrag, minimum 450 fr. (zegels verzending), op p.c.r. (XX).0525448.69 van B.S.P. Arrondissement Aalst te Geraardsbergen. De bijdragezegels worden U dan toegestuurd. U kan uw bijdrage ook rechtstreeks op het federaal sekretariaat (Houtmarkt 1 te Aalst) vereffenen. R. ROSIER Penningmeester IJ kent een werkmakker. een werkvriendin die onze Beweging genegen is; U kent een gebuur die zich ervan bewust is dat het met Tindemans «anders gaatmaar dat «anders» is «heel slecht», met onder meer de aangekondigde zwaardere fiskale lasten, welke weer eens «vooral» door de werkersgezinnen zullen gedragen worden; U hebt een familielid dat de rij van de 300.000 werklozen moet vervoe gen. Allen zijn onze Socialistische Beweging genegen, maar zijner tot op heden nog geen lid van. Wel, waarde vriend, zeg tot hen dat jammeren en klagen niet helpt. Dat sympatie betonen voor de BSP goed is, maar er tevens lid van worden, die Partij versterken welke hun verworven rechten verdedigt en denverdere ontvoogding van de werkende mens voorstaat, nog zoveel beter is. Vergeet er hen ook niet op te wijzen dat zij als BSP-lid steeds onbeperkt beroep kunnen doen op onze «BSP-Dienst voor Hulp en Informatie». Doe dan ook een inspanning. Zet hen aan lid te worden van de BSP! Doe het vandaag nog en breng ons hun naam en adres. Wij doen de rest en danken u bij voorbaat voor deze daad van gehechtheid en trouw aan uw en onze Socialistische Beweging.

Voor Allen | 1977 | | pagina 1