r if NON #5V VAN DE BOEKENMARKT ZIJN GEWELD EN ZINLOOSHEID NIET HETZELFDE VOC MOP VN PROLETARIESER M, NTENZORG IETS OVER «INDUSTRIËLE ARCHEOLOGIE VORMINGSWERK AKTIVITEITEN VOOR MAAR OOK DOOR LEDEN TAALPLUIMEN Marc GALLE 1 A VERZORGD DOOR C.S.C.-VORMINGSWERK GEWEST AALST a «iel 1. DE INDUSTRIËLE KULTUUR BEW AREN «Industriële archeologie» is a.h.w. een vreemde vogel. Immers de moderne nijverheid en het graven naar het verle den, lijken op het eerste zicht onvere nigbaar. Bovendien is België het tweede geïndustrialiseerde land ter we reld één der laatste landen die de monumenten van bedrijf en techniek, voor studie en konservasie, wil aan vaarden. Samengevat betekent «industriële ar cheologie» de studie van de materiële overblijfselen van de vroegere indus triële kuituur. Het gaat helemaal niet om de samenstelling van een stel mooie fotoboekjes of om heimwee naar de bloeitijd van het industrieel kapita lisme. Voor het socialisme is de «industriële archeologie belangrijk, omdat men in deze historische studie de materiële on derbouw aan een onderzoek wil onder werpen. De klassieke geschiedenis kan aldus een studie worden die naar het socialisme leidt. Een belangrijk oog merk dus. 2. ALTERNATIEVE GESCHIEDENIS Waarom? Men wil immers duidelijk nagaan hoe en waarom de materiële in frastructuur zich ontwikkelde. Men wil ook aandacht schenken aan de wissel werking tussen de materiële infrastruc tuur en de sociale en politieke boven bouw. Op deze wijze komt een volledi ger beeld tot stand van de bepaling van ons hedendaagse zijn door ons mate riële verleden. Het histories onderzoek beging tot op heden de kapitale fout zich te beperken tot de analyse van de suprastructuur, zich zelfs enkel te steu nen op de bronnen van deze boven bouw, zoals dokumenten en papier. De industriële archeologie zal mogelijk deze foute zienswijze wijzigen. Zij legt er immers de nadruk op dat technolo- giese veranderingen slechts kunnen be grepen worden in hun histories- maatschappelijke kontekst. Industriële archeologie is ook niet alleen een stu die daar men ook materiële zaken in zijn zienswijze betrekt. Parallel met deze nieuwe wetenschap, dient dus een kon- sekwente politiek gevoerd om de zin- 8 ii fl t S111 Het zijn niet alleen de prestigieuze gebouwen uit het verleden die men inoet redden. volle relikten van de industriële politiek op te nemen in een dynamiese visie op de monumentenzorg. Het herbruiken van stoere aanpasbare panden aan de hedendaagse noden heeft ook ekologies-ekonomiese voordelen, wat door een kostenbatenanalyse zon neklaar blijkt. Ook de arbeidersbeluiken moeten als getuigen van het grauwe verleden voor het nageslacht bewaard blijven. KOLLEKTIEF EN DEMOKRATIES Alleen maar intellektueel gezwets of meer? Meer. Het onderwerp kan men beste omlijnen door te vertrekken van het begrip industrieel proces»Een ge leerde term om te zeggen: «iemand produceert iets voor iemand». Niet alleen fabrieken, doch ook produktie- systemen worden bestudeerd. De arbeids- en woonomstandigheden van de producenten, de geproduceerde goe deren. de wijzen om grondstoffen en afgewerkte produkten" op de juiste plaats te krijgen, de organisatie van de verkoop, en uiteindelijk eveneens de industrialisatie van de agrariese sektor. De industriële archeologie kan dus slechts steunen op een kollektieve aan pak. Een hechte samenwerking tussen o.m. historici, architekten. ingenieurs, technici en geografen is hierbij vereist. Deze nieuwe wetenschap is niet alleen interdisciplinair doch ook demokraties. K ANT EN KLARE AKTIVITEITEN Afdelingen van CSC-vormingswerk kunnen voor hun programmatie op vele manieren tewerk gaan. Ze kunnen bij voorbeeld kant en klare aktiviteiten op nemen in hun agenda. Dat is het geval wanneer een spreker een tema inleidt en de nabespreking eveneens doet. zonder dat de inrichters hoeven tussen te ko men. Dat is ook het geval wanneer de afdeling gebruik maakt van een film of dia-reeks waaraan instrukties zijn toe gevoegd voor nabespreking. Geleide bezoeken aan musea, bedrijven, steden natuur behoren ook tot dit type van aktiviteit, als men met een vreemde gids werkt. Het voornaamste kenmerk van deze aktiviteiten is dat de inhoud vrij wel geheel op voorhand vastligt. Over het algemeen duurt de aktiviteit ook niet lang: één of twee namiddagen, een ge hele dag, maar meestal slechts één avond. ZELFWERKZAAMHEID MOET CENTRAAL STAAN In opleidingsprogramma's van bedrij ven, van het leger of in het onderwijs «■maakt men gebruik van langer lopende kant en klare werkvormen, maar deze hebben opleiding en kennisververwer- ving over een tenia of vaardigheid tot doel In het vormingswerk willen we evenwel meer dan dat bereiken. Een gevormd persoon is niet iemand die al leen maar veel weet of in een of ander vak bedreven is. maar een zelfstandige persoonlijkheid die op eigen benen kan staan, iemand die inzicht heeft in het maatschappelijke gebeuren en er aktief bij betrokken is. Om deze laatste eigen schappen te ontwikkelen, om aan vor mingswerk te doen. zijn andere soorten van aktiviteit wellicht belangrijker dan de kant en klare. Ik bedoel hier vooral aktiviteiten waarbij de deelnemer niet alleen tijdens de voo stelling zeil aan bod kan komen, maar óok een rol speelt in keuze, voorbereiding, presentatie en evaluatie van de aktiviteit. AFBAKENING ONDERWERP Een CSC-vormingswerk afdeling be slist een overzicht en een kritische waardering te maken van de gemeente lijke toestanden inzake dienstverlening aan de plaatselijke bevolking. Of men wil de leden beter informeren over de recente binnenlandse of buitenlandse politieke toestanden. Ander voorbeeld: de laatste jaren is heel wat te doen. en het zal nog toenemen, rond energie vraagstukken: krisis. schaarste, politiek drukkingsmiddel, alternatieve en na tuurvriendelijke energie. Het is niet zo moeilijk om een deskundig spreker te vinden die dit alles netjes op een rijtje komt zetten, een paar vragen uit de zaal beantwoordt, en de aktiviteit zit er weer eens op, Misschien was het vinden van voldoende publiek nog het grootste probleem. Er zijn in feite geen bezwa ren tegen deze werkwijze, maar het kan ook anders. De leden kunnen namelijk zelf het tema bewerken en er een aktivi teit van maken voor de afdeling. Laat ons het energievraagstuk bij wijze van voorbeeld eens wat uitdiepen. We ne men aan dat enkele mensen in de afde ling hiervoor belangstelling hebben, bijvoorbeeld vijf. In een eerste fase komen deze vijf men sen bijeen om een eerste gedachtenwis-- seling te voeren. Bij één van hen thuis, op café, in een ander lokaal, het doet er niet toe waar ze mekaar ontmoeten. De vragen die zij zich op dat moment moe ten stellen hebben betrekking op ter reinafbakening en bedoelingen. Ze moeten beslissen of ze het hele energie vraagstuk gaan behandelen, of slechts een deel ervan. Dat deel zou dan kunnen zijn: is alternatieve energie een hoop volle mogelijkheid; energievoorraden en verdeling als politiek wapen de energievoorraden. enzovoort. Wil je de zaak bekijken op nationaal of interna tionaal vlak. Wil je gewoon er meer over weten, of ook tot akties overgaan, bvb. via de politiekers of via een voor lichtingscampagne bij de bevolking? VERZAMELEN INFORMATIE Eenmaal zover dat iedereen van hel startgroepje het eens is over bedoeling en terreinafbakening, kan de tweede fase beginnen, en dat is het verzamelen van informatie. Misschien kan het startgroepje nu al uitgebreid worden. Waar vind je informatie? Zowat overal, maar vooral bij overheidsdiensten (van Voor we onlangs het vliegtuig naar New York namen, gingen we in de luchthaven van Zaventem eerst een koffie drinken. We werden er gul verwelkomd door nederlandstalige dames maar op een groot bord bij de ingang hadden we toch heel vreemde dingen gelezen. Ondermeer wordt er 'n morgendontbijt aanbevolen.morgend met een d. Als we op eigen grond gebied vreemde bezoekers en eigen mensen op een behoorlijke wijze willen ontvangen, dan doen we dat best in goed Nederlands. Ook de steward die in het vliegtuig berichten omroept, is er zich van bewust dat hij door een gebrekkige kennis van een der talen die hij voor de microfoon gebruikt, een aantal mensen kwetst. Meestal betreft het hier berichten die ze uit het hoofd hebben geleerd. Ook de uitspraak ervan kunnen ze instuderen. Onze lucht vaartmaatschappij zal wel iemand kunnen vinden die mensen enkele uren lesgeeft. Niet alleen in de uitspraak van het Nederlands maar ook van de andere talen die hij gebruikt. Een minister heeft onlangs aangekondigd dat nu. ik citeer letterlijk, klaar heid zal worden geschonken. Foei. We kunnen wel klare wijn schenken maar dat is ook al. We kunnen wel tot klaarheid komen of we kunnen iets tot klaarheid brengen. Maar schenken Dat gaat alleen met klare wijn. Klare wil hier zeggen: zuivere, onversnede- ne, onaangelegde. En als toemaatje nog dit: het werkwoord gaan kan wel betekenen: beginnen. Het gaat regenen, het gaat waaien. Maar het mag niet gebruikt worden als synoniem met zullen. Er is dus wel een verschil tussen een zin die ik onlangs gelezen heb: De ministers en hun kabinetsleden gaan nu in kleinere auto s rijden, en «de Ministers en hun kabinetsleden zullen nu in kleinere auto's rijden.» De industriële archeologie moet ge vrijwaard worden van allerlei teoretische bespiegelingen. Slechts met de mede werking van de lokale bewoner en de arbeider, de mensen die best hun streek kennen en het nauwst bij de arbeid- met-de-maehien - zijn betrokken, wordt de industriële archeologie volwaardig. «De industriële archeologie» bestaat niet, de «industriële areheologiese werkgemeenschap» wel. Slechts op deze wijze kunnen de monumenten van de industriële revolutie worden, gered nl. door ze te zien in hun globale maat schappelijke kontekst. Hoe kan men immers een komputer begrijpen zonder er de voorlopers van te kennen? En hoe uit te leggen wat een komputer is, zon der het neo-kaprtalisme en zijn vaardig, verpletterend systeem te begrijpen door preciese ontleding? Beluiken en fa brieksgebouwen zijn even belangrijk als kerken en burgerswoningen.. Maurice en Yves Van de Steen (Naar een artikel van A. Linters. Inlich tingen: Nationaal Rijksdienst voor Monumenten- en Landschapszorg, Prov. Directie O-VI., Predikherenlei 2, 9000 Gent. HVV en het Frans Mase- reelfonds hebben in het Aalsterse reeds twee aktiviteiten desbetreffende inge richt nl. op 12.5.77 jgl. en op 15.5.77 jl.). de universiteiten bijvoorbeeld), vak bond, bibliotheken, gespecialiseerde tijdschriften, krant. TV, radio, en noem maar op. Bij het verzamelen van infor matie komt het erop aan initiatief te nemen en je niet laten afschepen. Weet je niet meteen waar te beginnen, neem gewoon een telefoonboek en bel een ministeriële dienst op die geacht wordt hier iets meer over ter beschikking te hebben. Ben je mis, dan krijg je wel bijkomende inlichtingen om de goede bronnen te vinden. Eens de eerste stap gezet, kom jeer wel. Raadpleeg ook het werkingshandboek van CSC- vormingswerk dat nog dit voorjaar op de afdelingen zal zijn. VERWERKEN INFORMATIE Het verwerken van de informatie is de derde stap. Klasseer en bewerk je in formatie volgens de afgrenzingen en doelstellingen van fase I. Misschien dien je de afspraken die gemaakt wer den enigszins te herzien omdat je toen zaken over het hoofd hebt gezien, of omdat het onmogelijk is de geschikte informatie te vinden. Deze tweede en derde fasen duren net zolang als jezelf verkiest. Kun je het aanvankelijke groepje niet verruimen tot een groep die als hij vergadert, voldoet aan de voor waarden die het dekreet op het vor mingswerk oplegt aan afdelingsaktivi- teiten om erkend te worden 12 deelne mers twee uur op voorhand mel den). AKTIVITEIT UITWERKEN Tijdens de vierde fase tref je direkte voorbereidingen om je bevindingen aan de afdelingen in haar geheel voor te stellen. Dat kan gebeuren met een ten toonstelling, een voordracht (al dan niet met dokumentatie, bvb. dia's), een fo rumgesprek of nog een andere werk vorm. Neem ook hier alle nodige tijd om degelijk te kunnen werken. Wellicht is het goed een definitieve datum vast te leggen voor de voorstelling, zodat je een eindpunt hebt om naar te werken. DE MANIFESTATIE Fase vijf is dan de eigenlijke manifesta tie. Je hoeft alleen maar te beslissen of het een tentoonstelling, een voordracht of iets anders gaat zijn en de praktische schikkingen te treffen die daar komen bij kijken. Bij de voorstelling zelt kan iedereen die aan de vorige fasen mee werkte. nu ook een rol spelen. Bijvoor beeld door rond te leiden en kornmen- taar te geven bij een tentoonstelling.' door vragen te beantwoorden uit de zaal. door zelf een stuk voor te stellen van het onderwerp. Maak aan je publiek ook duidelijk hoe de voorbereiding van de aktiviteit gelopen is. Wie en wat je geraadpleegd hebt. hoe deze raadple ging verliep, welke hindernissen je hebt moeten overwinnen. DE EVALUATIE Tenslotte fase zes niet vergeten: de eva luatie. Is alles verlopen zoals voorzien.' Yves Van de Steen, over R.D. LAING, De naakte feiten. Leven met gevoelens, feiten en fantasie, Meppel-Amsterdam (Boom). 1976, 163 blz. (Vertaling: S. de I ange en C. De Swaan) DE EENHEID HERSTELLEN Waarom zich gaan buigen over de nacht van de geest, wanneer de lente over het land Waait en de bloesems geuren Waarom een werk lezen van psychiater R.D. Laing. wanneer tonnen ongelezen literatuur vanuit allerlei boekenrekken ons aanstaren Omdat iemand die nooit in de hel is afgedaald, de schoonheid minder begrijpt en omdat de opdeling in de hokjes literatuur-psychiatrie- filosofie vals is. Laing is soms dichter, Freud meestal filosoof, Nietzsche psy choloog en Kafka een politiek ziener enz. Dus R.D. LAING is een Schots psychiater en hield zich als psychoana- lysticus en psychiater bezig met onder zoek naar extreme stoornissen in men selijke kommunikaties, met verschil lende soorten gezinnen, en met de ver scheidenheid van menselijke gedrag. Van zijn vorige werken bevelen wij vooral «gezin en waanzin» aan, als vóórhuwelijkslektuur en voor de vlijti- gen zijn overige werken, w.o. zeker «strategie van ae ervaring». KENNIS ZONDER LIEFDE IS BARBARIJ «The Facts of Life», «De Naakte Fei ten» is goeddeels een autobiogralies werk, waarbij de auteur langs eigen ervaringen, tijdens zijn jeugd, uit zijn praktijk en uit het dagelijks leven, zich een aantal fundamentele vragen stelt wie ben ik Wat is de zin van mijn bestaan enz. Het wordt geen schematics betoog wel een krities-poëtiese benadering van een aantal fundamentele levensvragen. Zijn boek draagt als motto «wie weet of le ven niet dood is, en dood leven (Eu ripides) En terecht psychiater Laing op hun kop gezet. Voelt en denkt een foetus Ja zegt Laing. Kijk maar naar de droomwereld, analyseer maar 's de standaard mythe (Christus, Mozes, enz.), luister en kijk aandachtig naar de mentaal gestoorden en anderen. Ze herinneren zich hun toe- taal leven. Vertrekpunt is daarbij een heilige eerbied voor de menselijke ge voelswereld. de «hel», die al te dikwijls door het industrieel - medisch kom- pleks (de chemicaliën) wordt veroverd. Laing staaft dit betoog door de ontle ding van het geboortetrauma (het door knippen van de navelstreng o.m.) en de geboortetherapie bij zware stoornissen. Zgn. «psychotici», die de kans krijgen opnieuw geboren te worden, blijken al dus plots genezen. De dronken Dr. Laing stelt vast dat hij zich met zijn nagels aan de wereld vast klampt en dit ervaart als onvreemd. Een herinnering aan het prenatale stadium Waarschijnlijk Volgt daarop een scherpe uithaal van Laing tegen de klas sieke, geborneerde psychiatrische me thodiek. De psychiater is al te dikwijls door zijn opleiding en status geneigd niet te zien wat elke «ongeschonden» nuchtere waarnemer onmiddellijk op merkt. Vooral de medikale behandeling en de elektroshock - methode krijgen flink wat meppen rond de oren. De hoeksteen van Laings betoog, vinden we op blz. 134: «Maar het is totaal on zinnig dat je naar school en naar de univérsiteit gestuurd wordt, en midicij- nen studeert, om jezelf in een ondoel matige computer te veranderen. We kunnen de technologie houden, maar als hij harteloos is, vergeet het dan maar Dit is geen romantiek, dit is leren kijken, alwordt je, bij alles wat je zegt. toch wel door 'n bepaald kliek je uitgesjouwd. VERSLAG VAN EEN VERWARDE Laing schenkt geen waarheden op een verguld blaadje. Hij geeft oriëntasie- Kummunicatie onmogelijk Na een korte beschrijving over zijn Schotse puriteinse jeugd - worden alle puriteins opgevoeden diepzinnige las- posten - verzet Laing zich tegen het al te streng wetenschappelijk denken over de waarneming. Met een vleugje tiloso- fie sta je al vlug met de vraag is het beeld dat ik van mezelf heb, eigenlijk wel «ik» En zo gaat het door. Met een hartverscheurende tederheid en een bui tengewone luciditeit stelt Laing de vraag naar de invloed van het prenatale leven op het geboren leven. Hij vertrekt daarbij van de statistische norm dat de meeste mensenlevens (om diverse red- neen) «ongewenst» zijn geweest. Gangbare ideeën worden door anti- punten. Hij voelt zich als een gedeoriën- teerde blinde vleesmuis die. in dit moe ras van het leven, wegzinkt in het drijf zand Zijn bedoeling is: Laat je hart de zon zijn, schijn gelijk over iedereen» Dit boek heeft niet de pretentie een gids te zijn voor de verwarden, want Dr. Laing is zo zegt hij zelf zelf een verwarde. Het is enkel een poging om de aard van zijn verwarring over te brengen. Hieruit blijkt slechts dat we de idee dat de psyche op enige manier met de hersenen is verbonden, volkomen moeten opgeven. Kennis zonder liefde is barbarij. Yves Van de Steen De Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid doel een oproep tot kandidaten voor de functie van administratieve mede werkster. Ook wij verwachten de «ideale secretaresse», die beschikt over niet minder dan de volgende kwaliteiten: initiatief, orde, zowel zelfstandig als in groep kunnen werken, (at en toe) onder tijdsdruk een ganse reeks problemen tegelijk in de gaten kunnen houden, tact. discretie, geduld, en nog zoveel meer. Uiteraard ook onberispelijke technisch- administratieve vaardigheden voor typwerk, bijhouden klassement en agenda's, afspraken regelen, telefoonreceptie. Diplomavereisten: lagere of hogere middelbare secretariaatsopleiding. De kandida ten moeten het bewijs van lidmaatschap van B.S.P., A.B.V.V Socialistische Mutualiteit en van de Socialistische Coöperatieve voorleggen. Voor de rangschikking van de kandidaten zal een grondige selectieprocedure gevolgd worden die peilt naar technische en persoonlijke eigenschappen. Moge lijke indiensttreding: I september 1977. Bezoldiging op basis van de rijksbarema's van klerk of opsteller, naargelang het diploma en-of nuttige ervaring. Uiterste inschrijvingsdatum: 15 juni 1977. Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid. Kerzerslaan 13, 1000 Brussel. Waarom eventueel niet? Werd het beter of minder goed dan verw acht? Hoe zou je het doen als je opnieuw moest begin nen? Probeer ook hierbij zoveel moge lijk mensen te betrekken. Deze werkvorm de afdeling doet al les zelf. ook als het om ingewikkelde problemen gaat is zeker boeiend, en de mensen die eraan meewerken zullen er veel bij leren. Toch komt dit niet veel voor in onze afdelingen. Waarom ei genlijk niet? John MARIEN

Voor Allen | 1977 | | pagina 8