KAREL VAN MIERT: LAAT ONS DE DEUREN BREDER OPENSTELLEN! NUMERUS CLAUSUS EEN MAAT VOOR it fï VRIJDAG 12 AUG. 1977 39" JAARGANG NR. 29 WEEKBLAD VAN DE B.S.P Aan de B.S.P afdelingen Bijdragezegels 1976 Bron van kennis, niet van geld Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 fEL. 053/21,48.69Postrekening nr. 000-0952464-21 9300 AALST Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT De volgende afdelingen bleven, niette genstaande herinneringen, ten achter voor het terugsturen der ongebruikte bijdragezegels B.S.P. jaar 1976: Nl- NOVE. DENDERW1NDEKE. BURST en AAIGEM. Er is geen uitstel meer mogelijk. Alle zegels 1976 die op 15 augustus niet in het bezit zijn gesteld van Kd Richard ROSIER, Verbrandhofstr. 3 - 9500 GERAARDSBERGEN zullen door de betrokken B.S.P. - afdelingen of bode integraal moeten betaald worden. Op, zeggen we maar, de belangrijkste stoel van de BSP zit sinds enkele weken een man die er, pakweg, twee maanden geleden geen flauw idee van had dat hij ooit op die stoel terecht zou komen. Het is bovendien een opvallend jonge man en we moeten zeker diep in de archieven gaan zoeken om een even jonge man op diezelfde stoel terug te vinden. We moeten er geen raadseltjes omheen draaien. Elkeen zal redelijkerwijze wel weten dat we het over Karei Van Miert hebben. De jonge man die bij alge meenheid van stemmen op deze voorzit- terstoel werd gedrukt als het levende symbool van de opvallende snelle ver jonging die zich thans bij de BSP vol trekt. Hoe voelt zo iemand zich na die paar weken voorzitterschap? Ook wij waren benieuwd naar een antwoordje op die en ook andere vragen, en wie kon daar beter op antwoorden dan Karei Van Miert zelf? Hij. de nieuwe BSP-voorzitter, nam al goed en wel bezit van het door uittre dende voorzitter Willy Claes ontruimde bureau. Meer bepaald, vier hoog in het hoofdkwartier langs de Brusselse Kei- zerlaan met uitzicht op de daken van Brussel. Van achter een betondoos priemt het torentje van het hoofdstedelijk stadhuis en in de verte zie je de gelanzende bol len van het atomium, terloops, wellicht het lelijkste bouwwerk ter wereld. Het geklop van de voor Brussel kennelijk eeuwige slopershamers, moet je er op de koop toe bijnemen. Aan de wanden twee foto's, Achilles Van Acker en Kamiel Huysmans, en één schilderij, een stukje vaart en me teen een stukje romantisch Vlaanderen. Met Karei Van Miert buitel je meteen in het Vlaanderen van de alledaagse reali teit, het Vlaanderen van nu. EEN POSITIEVE EN VRIENDELIJKE BENADERING... Er kan moeilijk gezegd dat je on opgemerkt op die stoel bent terecht gekomen. Je verschijning op dat ni veau liep bijzonder in de kijker. Zo sterk zelfs dat je uitvoeriger geïntro duceerd werd door de rechtse en ook traditionele pers dan door de eigen linkse kameraden. Bovendien stonden al die reportages bol van vele lieve en vriendelijke en positieve woorden!... - Nogal verdacht, hee?... aldus Van Miert. Net wat we niet durfden zeggen. Inderdaad, een beetje van het goede te veel... Niet te /waar aan tillen zo denk ik toch... Het is natuurlijk heel sympatiek en het doet iets dat je op zo'n wijze begroet wordt. Ik meen echter genoeg realiteitszin te hebben om te beseffen dat dc kans bestaat dat je ook bij de eerste gelegenheid van uit diezelfde hoeken best op een beroerde wijze kunt omver gemitrailleerd worden. Een kwestie van m.i. gewoon ioch de voeten op de grond te houden, dus afwachten maar. Mooi, inaar ook in eigen kringen was er toch duidelijk een hartelijk welkom, nietwaar? Inderdaad, en zoiets is natuurlijk enorm plezierig. Voordien had ik wer kelijk geen tlauw idee hoe er naar mij toe werd gekeken. Nu werd ik op een erg verrassende wijze naar voor ge schoven, een wijze die toch wel als nieuw mag beschouwd in dc beweging, en ik kreeg meteen ook een breed ver trouwen Begrijpelijk dat zoiets je van zelfsprekend sterkt... EEN ZWARE TAAK We nemen aan dat zo'n voorzit terschap 'n taaie dohber is? Wel, ik zat al behoorlijk in de wer king aan de top en de jongste jaren maakte ik het allemaal ook al van dicht bij mee. Het grote verschil is thans na tuurlijk dat ik voorheen alleen een advi serende rol had, ik mocht zo mijn ge dacht eens vertellen, maar nu werd mij beslissingsmacht toegeschoven en me teen ook een zware verantwoordelijk heid. En... dat is natuurlijk wel anders Maar met de figuren die de jongste jaren naar de partijtop zijn toegekomen, moet dat natuurlijk weer niet overdreven worden. Ik sta hier, eerlijk gezegd, toch niet als een eenzaat. Ik ben omringd, daar wil ik op drukken, door mensen als een Willy Claes, als een Frank Van Ac ker en daarmee sta je beslist direkt een heel stuk sterker. Wat denkt je echtgenote over die stap naar de voorzitterszetel? Och ja, die krijgt me nu wellicht nog een beetje minder te zien dan voorheen. Alhoewel... Vroeger was het toch ook allemaal al zo druk. Zoveel verschil zal er niet insteken... Terug ter zake. Bij je eerste toe spraak heb je al gesteld dat je zinnens bent de aandacht wat sterker toe te spitsen op alledaagse problemen uit de realiteit. Dat klopt en ik geloof er mijn rede nen toe te hebben. Kijk, ik onderschat het belang van bepaalde elementen zoals de oprichting van een staatsbank allerminst, en ik ben ervan overtuigd dat daar hard moet aan gewerkt worden. Met zo'n aangelegenheden kom je ech ter moeilijk bij de gewone mens terecht. Want vaak zit die op te kijken tegen enorme persoonlijke problemen. Een heel nuchter voorbeeld: Ik woon in de streek tussen Brussel en Leuven. De bouwgrond is aldaar, evenals wellicht in vele gewesten, tijdens de jongste vijf-zes jaar liefst vervierdubbeld. Dat is gewoon ontstellend. Jonge mensen die er van dromen te gaan bouwen, moeten m.a.w. niet alleen alle twee hard werken, maar moeten ook zeker een job met een serieus niveau halen om daartoe te komen. Het bouwen mogen ze anders wel vergeten: het is gewoon niet meer te betalen. Kijken we ten an dere ook naar onze gepensioneerden die er van dromen ergens een rustig appar tementje te kunnen betrekken. Niet zelden ligt de huurprijs daarvan al ho ger dan het bedrag van hun pensioen. Dat zijn serieuze problemen en daar moeten we begrijpelijk hoogst dringend wat aan gaan doen... EIGENTIJDSE PROBLEMEN Wat kun je daar aan doen? Om te beginnen moet natuurlijk een sluitende oplossing worden gevonden. Ik ben zinnens kongressen te organise ren over dergelijke konkrete tenia's. Elkeen die daaromtrent wat zinnigs meent te kunnen verklaren, mag dat, en waarom niet, ook komen zeggen. Ik wil mandeerlijken open toenadering zoekt, dan kunnen wij er alleen maar sterker door worden, meen ik. Ik heb afdelin gen gekend waar er acht leden waren. Twee daarvan waren gemeenteraadslid. De volgende keer bleef er nog één ge meenteraadslid over en de daaropvol gende keer geen enkele. Maar. let wel, diezelfde acht man zaten daar nog. Een schoolvoorbeeld hoe je een beweging in de verstarring kunt drijven. Kom je daarentegen met een grote openheid en met een ernstig en realistisch pro gramma, dan wek je ook belangstelling, dan maak je jezelf geloofwaardig. Met grote woorden moetje m.i. bij de men sen niet meer afkomen. De mensen vra gen eerlijkheid en oprechte daden. Een nuchtere benadering van de problemen van elke dag: dat wordt op prijs gesteld. Ik moet jullie niet gaan uitleggen zeker hae «de groeiende sympatie voor uw Brugse burgemeester tot stand is geko men? EEN VLAAMSE IMAGO Eén uwer ambities bstaat er ook in het Vlaams imago van de partij bij deze de metodes volgen die hun nut bewezen hebben bij de zusterpartijen in Skandinavië cn Nederland. Elkeen krijgt twee minuten om zijn ideeën uit een te zetten. In zo'n geval blijft hei allemaal konkreet en schakel je de mooipraters lekker uit. II: tip met dit alles ook op open kongressen. Ook de politiek daklozen moeten bij ons terecht kunnen. Waarom niet? Hebben wij in het verleden de deuren misschien niet wat te veel gesloten gehouden? Dat was dan een andere nogal verrassende uitspraak van je: dat opengooien van de deuren... Ik pleit absoluut voor meer open heid. Het heeft al te lang geduurd dat elke nieuweling bij ons bijzonder arg wanend cn achterdochtig werd beke ken. Zo in de aard van: welk jobkc komt die kadee hier zoeken? Wanneer ie- meer glans te geven... - Precies.-En ik geloof dat we. eerlijk gezegd, tot een gezonde opslitsing zijn gekomen. Ik geloof bovendien dat er tussen de Walen en dc Vlamingen een ernstig en degelijk wederzijds respekt is gegroeid. Er werd een hele weg afge legd. Ik was indertijd de eerste die in het partijbureau, als afgevaardigde van dc long-Socialisten. Nederlands heb ge- prohen. .los Van Eynde vertaalde het toen allemaal: hij was mijn tolk. Wij moeten als Vlamingen zeker niet met een minderwaardigheidscomplex rondlopen. Qua omvang staan wij toch ongeveer even sterk als onze Waalse kameraden. Verhoudingsgew ijze staan zij in Wallonië natuurlijk sterker, maar ergens is er een evenwicht. Bepaalde mensen hebben op deze pro blematiek evenwel in zo'n sterke mate hun stempel gedrukt dat wij op dat punt wel niet meer voor grote moeilijkheden moeten vrezen. En wat meer is, ik ben natuurlijk bijzonder verheugd dat Frank Van Acker het voorzitterschap van het Vlaams Overlegkomitee heeft willen aanvaarden en in deze funktie ook werd verkozen. Het eigen Vlaams imago, vergeet het niet, zal steeds sterker over komen en terzelfdertijd blijft er beslist een eenheid in onze aklie op nationaal gebied. Er was nogal wat om te doen dat je als niet-parlementair tot voorzitter werd gepromoverd... Klopt, maar is het wel nodig parle mentair te zijn? Als niet-parlementair kan ik de politieke aktualiteit net zo goed volgen als eëh parlementair en wat de funktie v§n woordvoerder betreft zie ik per soonlijk niet in waarom dat niet zou worden toevertrouwd aan Frank wan neer deze nu toch voorzitter van het Vlaams Overlegkomitee is. Er werd ook nogal hard gefluis terd dat bleekneus Karei Van Miert enkel en alleen maar op de voorzit- tersstoel terechtkwam om deze warm te houden voor het geval de regering kapseist en uittredend voorzitter Willy Claes terugkeert... Flauwe kul natuurlijk. Net zoals nogal wat andere zaken die gefluisterd werden. In de kortste keren zal dat al lemaal wel overduidelijk komen te staan. EEN NIEUWE GENERATIE! Intussen onderging je ook al je vuurdoop in «ieder zijn waarheid» op de Vlaamse televisie. Hoe voelde jij jezelf in die arena? Wel dat is voor mij wel behoorlijk meegevallen. De ontvangst was er har telijk en ik hoop snel mijn eigen plaats te verwerven in die kring van voorzit ters. Met Martens en Schiltz valt er te praten. Wij zijn zo min of meer van een zelfde generatie en daardoor zit je ook sneller op een zelfde golflengte. Groot- jans zit al veel langer in de politieke bedrijvigheid, maar hij zal binnenkort ook worden opgevolgd cn we kunnen verwachten dat ook daar een jongere aan bod komt. Straks kijken we dan over de ge hele lijn tegen een nieuwe generatie politici aan? Dat klopt en dat is een normale en noodzakelijke evolutie. De verhoudin gen komen anders te liggen, er groeien nieuwe mogelijkheden, enz... Kijk maar wat er nu gebeurt: er konden ak koorden worden afgesloten die vóór en kele jaren onmogelijk waren geweest. Wie bedrijvig is in de politiek moet denken aan het welzijn van alle bur gers. Ook dat der karikaturisten. Wat we bedoelen: de ene keer zien we je met een bril op, en de andere keer zonder. Die jongens zullen dns in twijfel staan hoe ze je moeten teke nen. Anders gezegd: v elk imago zoek je: met bril, zonder bril of met - en - zonder bril? - Van imago lig ik 's nachts niet wak ker. hoor! Ik moest tijdens mijn studen tenperiode een bril beginnen dragen, .naar nadien voelde ik dc noodzaak niet zo erg meer aan. Ik heb die bril altijd bij dc hand. maar ik zet die alleen maar op wanneer ik veel moet lezen. Dat is alles. Lees door blz 4 Universitaire diploma's zijn al lang geen zeldzaam verschijnsel meer. Men hangt ze niet meer in een kader tje aan de muur en ze kunnen ook niet meer geassocieerd worden met een prima betrekking en dito financieel rendement nadien. Ook afgestudeer den zijn tegenwoordig al in massa aan het aanschuiven bij liet stempello kaal. Er werden kuurmiddelen ge zocht en sommige politici meenden een soort toverformule gevonden te hebben om de akademische werk loosheid op te lossen: numerus clau- sus... Demokratisering van het onderwijs De jonge schoolplichtigen schoffelen niet meer op klompen naar de oordjes- school. Afgezien van zekere retrospek- tieve mijmeringen over deze en gene toestanden, is het maar gelukkig te noemen dat de onderwijstoestanden se- dertdient grondig veranderd zijn. Dc universiteit is vandaag niet meer de eli teschool, die quasi ontoegankelijk was voor arbeiderskinderen. Dank zij vooral de socialistische bewe ging is het onderwijs op verregaande wijze gedemokratiseerd. Om het maar bij de universiteit te hou den, deze kende een tiental jaren gele den een ware studentenexplosie, die de laatste vier a vijfjaar enigszins stabili seerde. wat betekendt dat het aantal akademische titels er jaarlijks eveneens sterk op vooruit gaat, al vallen er ook heel wat studenten af door de universi taire selektie. Vandaag zitten we met een overproduk- tie v an universitaire diploma's. Onget wijfeld zit de dalende ekonomische konjunktuur. waarmee we medio 1974 zowat het eerst gekonfronteerd werden, er voor veel tussen dat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt niet overeenstem men. Afgezien van ons groot vertrouwen in de socialistische ministers die op de sleutelpositie staan, trappen we open deuren in als we vertellen dat zij zo maar niet de licentiaten in korte periode allemaal aan een job kunnen helpen. Een eenvoudige redenering is: het aan bod aanpassen aan de vraag door het invoeren van een numerus clausus, maar het is wel kortzichtig. We kunnen het in elk geval niet eens zijn met het principe van numerus clau sus. al was het maar om demokratisehe redenen: jongeren die over dc gewenste capaciteiten beschikken, hebben een voudig recht op het verder ontwikkelen daarvan. Een kontingentering kan slechts ver antwoord worden in geval de over schrijding van de opleidingskapacitei- ten v an de universitaire instellingen met enorme investeringen gepaard gaat en enkel voor opleidingen met een uitge sproken vukspeeialisatie, dus voor be paalde medische beroepen eventueel, zoals in bepaalde ons omringende lan den het geval is. voor dierenartsen is ei bijvoorbeeld in alle landen van de Eu ropese Gemeenschap een vorm van numerus clausus. behalve in Italië en in België. Afvloeiing Numerus clausus stoelt op een misvat ting met betrekking tot de rol van het universitair onderwijs. De universiteit is geen vakschool, die stielmannen at- levert maar geeft gewoon een vorming in verband met de individuele én maat schappelijke ontplooiiing van de stu denten. hl geval van kontingentering worden kandidaat-studenten ook belet de rich ting van hun keuze in te slaan. Ze gaan zich dan maar wenden tot andere rich tingen met enigszins gunstiger perspek- tieven met het gevolg dat heel de pro blematiek uiteindelijk naar andere bra- elies afvloeit. Verder is liet ook zeer moeilijk vast te stellen waar men allemaal precies de studentenstroom zou willen indijken. Dc inexactheid v an de ekonomische we tenschap en de broosheid van prognoses is voldoende bekend. Van de rekrute- ringsgebieden is de toekomstige be hoefte van de privé-sektor moeilijk te voorzien wegens de grote afhankelijk heid van de ekonomische toestand, wat in mindere mate ook geldt voor de vrije beroepen en het wetenschappelijk on derzoek De overheidsdiensten hebben eveneens te kampen met budgettaire moeilijkheden, hoewel dat niet zo'n be langrijk afzetgebied is voor universitai- ren, abstraktie gemaakt van het onder wijs. Voor dit laatste kan men wel enige vorm van betrouwbare prognose ma ken, uitgaande van de behoefte van de bevolking (arbitrair) en de demografi sche struktuur. Wegens de daling van het geboortecijfer en de relatief gemid delde jonge leeftijd van de leraars, zijn de vooruitzichten verre van gunstig. Nochtans wordt daarbij geen rekening gehouden met de reakties van de studen ten zelf. Wanneer deze weten dat hun uitwegen als lesgever eventueel zeer slecht zijn, dan kunnen ze een andere richting kiezen. Verder wordt geen re kening gehouden met de afvloeiing van gediplomeerden naar andere nieuwe af zetgebieden. Juristen kunnen evengoed een baantje aan in de public- relationssektor of in een bedrijf sdirektie dan aan de baile. Tenslotte is het ook niet zonder reden dat het aantal univer siteitsstudenten stabiliseert het daalde zelfs het laatse akademiejaar wat demografisch niet verwacht kon worden. Dit alles houdt verband met de rol van de universiteit, zoals hoger aangestipt. Een akademische titel dient niet om die tengelde te maken. Het invoeren van een numerus clausus zou de kapitalisti sche elitaire visie weer herstellen allicht onder het mim van kostenbesparingen, al kunnen ten uitzonderlijken titel wel uitzonderingen gemaakt worden. Get houdt ook geen rekening met de flexibi liteit van vraag en aanbod, steeds meer bedrijven vragen enkel een akademi sche titel en niet meer de specialisatie. Veel gediplomeerden gaan zich ook vestigen op niet-traditionele, allicht la ger gekwoteerde afzetgebieden, hetzij uit node, hetzij bewust. In elke geval hebben zij de kulturele levensverrijking v an hun vorming mee. Met intelligentie kan men eigenlijk voor alle maatschappelijke taken nuttig zijn, en beroepsvreugde is een essentieel element om gelukkig te zijn. De/e groep mag niet beperkt worden ten na dele van verhoging van het intelligen tiepeil zowel individueel als algemeen. Men zou eens een vergelijking moeten maken tussen het beroep van topmensen uit ons land en hun genoten onderwijs- specialisering: de differentiaties zouden allicht groot zijn. Numerus clausus on derschat ook de mobiliteit van mens en maatschappij. Er is ten andere een vorm van selektie aan onze universiteiten. De eerste kandidatuur kan nl. als dusdanig doorgaan. Het percentage geslaagden wordt steeds lager, maar het heeft wel de verdienste dat het rechtvaardig is. Elk heeft een jaar lang hetzelfde onder- vvijs genoten. Indien de selektie voor dien gebeurt, zijn de kandidaat studenten beperkt door het gev olgde se cundair onderwijs: hun niet-slagen ligt niet altijd aan henzelf. Het universitair diploma is nog steeds een ideaal startpunt voor een rijke car rière: alleen mogen velen de vroeger erbij horende status en het lukratieve financiële element ervan vergeten. Het is w el in de eerste plaats een bew i js van zelfontplooiing en de gegadigden moe ten tenminste daartoe een kans krijgen. In het progrssieve Zweden zijn er ten andere verhoudingsgewijs dubbel zo veel studenten dan hier. (D.S.)

Voor Allen | 1977 | | pagina 1