RALDES: EEN WEINIG OBJECTIVITEIT GEVRAAGD «SOCIALISTISCH VORMINGSWERK IN DE AFDELING» HET PROBLEEM VAN DE VRIJETIJDSBESTEDING EEN SOCIALISTISCHE VISIE OP DE VERV0ERSEKT0R KADERCURSUS TE AALST Jiff VRIJDAG 19 AUG. 1977 39e JAARGANG NR. 30 WEEKBLAD VAN DE B.S.P C.S.C. - Vormingswerk Gewest Aalst Een Belg teint de eerste prijs van de grootste leugenaar Verwondert mij in 't geheel niet. Zei onze kontroleur van belastingen I Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 —9300 AALST TEL. 053/21.48.69Postrekening nr. 000-0952464-21 Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT ZATERDAGNAMIDDAG 17 SEPTEMBER 1977 OM 14 UUR in het Volkshuis. Houtmarkt 1 te 9300 Aalst Worden besproken: discussietekst congres (zie ook laatste pagina van Voor Allen) discussietekst situatie CSC in Gewest (ter beschikking van afdelingen) Aan de afdelingen wordt een exemplaar van beide teksten bezorgd. Aan de aanwezigen zal tevens GRATIS het «Handleidingsboek voor CSC- afdelingen» bezorgd worden. Wij rekenen op alle gewestelijke en plaatselijke verqptwoordelijken. Alle geïnteresseerden zijn tevens van harte uitgenodigd (inkom vrij) Gelieve het aanvangsuur te respecteren. F. Van den Bossche Gewestelijk secretaris CSC-Vormingswerk Aalst Tot onze grote verwondering mochten wij langsom de pers vernemen dat de actiegroep RALDES opnieuw de strijd bijl heeft opgegraven in verband met het vuilverwerkingsprobleem van het ar rondissement Aalst. De onbevoegde en leugenachtige ver klaringen welke deze groepering van enkele «groenrevolutionairen» de we reld instuurt, vereist een antwoord om de zaken in hun juist daglicht te stellen. Vooreeerst plant de intercommunale «Land van Aalst» in het geheel geen uitbating van een breekwerf te Dender leeuw en daarvan zijn de plaatselijke vertegenwoordigers in het directieco mité goed op de hoogte. Dit is reeds een eerste onwaarheid. Ander bewijs van een triestige mentali teit is het feit dat RALDES zich nog als de verdediger van het biologisch rijk gebied (naar hun zeggen) van de Mo lenbeekmeersen te Denderleeuw aan stelt daar waar elkeengoed weet dat dit gebied de laatste tijd stelselmatig wordt aangetast door de visvijveraanleg met private uitbating. Er is omzeggens geen derde meer over van de percelen waar over RALDES zich druk maakt. De argumentatie van RALDES grenst aan het belachelijke: verhoging van het brandgevaar bij vuilstorting in een vochtig milieu. Hoe ver gaat men het zoeken? Het brandgevaar bestaat wel degelijk in een gebied waar verdroogd gras en lis een gretige prooi kunnen vormen wan neer de eerste de beste gelegenheidsbe zoeker er een brandend lucifertje of si garettenpeukje zou ingooien. De gronden hebben een agrarische be stemming beweert RALDES. Vóór de aanleg van de visvijvers was het gebied ontoegankelijk voor mens of dier tenzi j voor muskieten, ratten of ander onge dierte welke de gevaarlijkste versprei ders van ziektekiemen zijn. En dan de bewering dat verbreken even duur kost dan verbranden. Hoe maken zij hun berekeningen? Dat deze heren zich eens in verbinding stellen met de verantwoordelijke instanties om aan de weet te komen hoeveel verbranding meer kost dan verbrijzeling. Zij zullen versteld staan. Hoe onverantwoordelijk RALDES zich aanstelt blijkt uit hun eis tot sluiting van het stort te Voorde. De intercommunale Land van Aalst, heeft zich aldaar een miljoeneninveste ring getroost om een voorlopige oplos sing te geven aan het dringend vuilver werkingsprobleem van het arrondisse ment Aalst. De intercommunale stelt zich trouwens wat positiever op dan RALDES voor wat het milieubeheer be treft vermits het terrein, na volstorting, zal aangewend worden als recreatiedo mein. Ziet RALDES slechts door het oog van het Aalsterse wanneer zij het heeft over Vlierzele? Raldes vergeet ongetwijfeld dat het zuiden van het arrondissement ten zeerste gediend is met het stort te Voorde. Vlierzele is voor deze streek veel te ver afgelegen en zou voor de betrokken gemeenten de vervoerkosten enorm de hoogte injagen. En wat dan te zeggen van de visie van RALDES voor de toekomst: twee grote verbrandingsinstallaties gekoppeld aan evenveel zuiveringsstations: wie zal dat betalen? Weet RALDES dan niet welk inwonersequivalent nodig is om slechts de werkingskosten van dergelijke in stallatie te dragen? Om dan nog niet te spreken van de terugbetaling der lasten van de investering. ledereen neen ai wel eens een mooie droom gehad. Wij veronderstellen dat dit nu het geval geweest is in het groepje RALDESleden. Wat wij aan deze «milieubeschermers» kunnen mededelen is dat het directie comité van «Land van Aalst» voor het ogenblik druk in de weer is om te Vlier zele een uitbatingsvergunning te beko men, voor gecontroleerd storten OF verbreking, dit om de problemen voor het Aalsterse uit de weg te ruimen. Deze oplossing is mogelijk omdat de uitbater van de zandgroeven aldaar verplicht is de uitgravingen opnieuw aan te vullen. Hij zou dus ten zeerste gediend zi jn met het plan van de intercommunale. RALDES heeft al eens meer het bewijs geleverd dat zij weinig objectieve voor lichting geeft, erger zelfs, dat de groe pering zich door bepaalde personen laat manipuleren welke gebruik maken van hun naiëviteit om hun private belangen te dienen. RALDES heeft nooit geprotesteerd wanneer de Molenbeekmeersen te Den derleeuw van hun zogezegde biologi sche rijkdom werden beroofd door de aanleg van de talrijke private vijvers. Ook niet wanneer een grondeigenaar zich aldaar een miljoenenwoning heeft aangelegd met privévisvijver. Ook de geleerde professoren biologen hebben dan geen beroep gedaan op radio of TV RALDES levert het bewijs dat zij pri- vébelangen behartigt en verder geen zier geeft om de Molenbeekmeersen wanneer zij beweert deze beekvlakte voor passieve recreatie open te stellen. RALDES is in ons gewest slechts de spreekbuis van bepaalde politiekers welke slechts tot doel hebben de bevol king op tijd en stond op stang te jagen met de enige betrachting: er politieke munt uit te slaan. De heren van RALDES zouden er goed aan doen, vooraleer bepaalde aantijgin gen de wereld in te sturen, zich eens Op zijn minst kan van de acties van RALDES gezegd worden dat dergelijke handelwijze in de toekomst door de be volking niet meer «au serieux» kan worden genomen. Walraet Lucien Lid Directiecomité Land van Aalst De Wetstraat ligt er dezer dagen nogal verlaten bij. In het verre Athus gaat het er weliswaar sociaal heet aan toe, maar voor de rest is het wat verpozen gebla zen. De kortstondige konfrontatie met vrije tijd zal voor mensen met een an ders druk beladen agenda, zeker heil zaam en welgekomen zijn. maar vakan tie is niet voor iedereen synoniem van verademing: de werklozen hebben bij- voorbeel drie weken niet in het rijtje moeten staan, maar toch hebben ze hun dagelijks patroon van dikwijls ledigheid en verveling, gewoon verder gezet. Ook het merendeel van de gepensio neerden staan met vrijetijdsproblemen Zelfs de meeste werkende weten niet wat gedaan als ze niet werken, slapen of eten, en nemen dan soms maar hun toe vlucht tot wat er op het televisiescherm voorgeschoteld wordt tussen het eerste testbeeld en het laatste of tot het uitplui zen van de sportbladzijden in de krant Naarmate we meer vrije tijd krijgen, wordt het probleem scherper. Vermindering van de arbeidsduur In de 19e eeuw werden de arbeiders als citroenen uitgeperst. Ze moesten zich op de biologische grens uitsloven aan hun machines om hun bedrijf 'n gun stige konkurentiepositie te verschaffen tot meerdere glorie van het kapita lisme Desondanks leefden ze in doffe materiële ellende. De socialisten hebben met sukses deze wantoestanden bestre den. V, c gouden hier uitgebreid de loftrom- hed'eri "van"dé'\lólhd 1 Wtt./lU.c iejw orven- dit mag ons niet doen blind staren op de hedendaagse problemen. In deze gron dig gewijzigde kontest streeft de socia listische partij nu naar verbetering van de kwaliteit van het leven, waarvan de vrijetijdsbesteding een belangrijk ele ment is. Als socialisten gaan wij er vanuit dat de huidige neo-kapitalistische maat schappij fundamenteel moet omge vormd worden: tot een socialistische maatschappij. Men wil tot de omvorming van de hui dige maatschappij komen door een of fensieve politiek van preciese, snel op elkaar volgende, struktureelhervor- mende eisen. Socialisten streven in de eerste plaats naar ekonomische demokratie. Dit be tekent dat de ekonomische macht van het kapitaal moet overgaan naar de to tale gemeenschap. Dit houdt in dat de kern van het kapitalisme het privé- bezit van de produktiemiddelen moet worden uitgeschakeld. Daarvoor zijn een aantal fundamentele struktuurher- vormingen strikt noodzakelijk, die het kapitalistisch systeem grondig hervor men en de faktor arbeid doen primeren. Het kol lektief bezit van de produktie middelen blijft vandaag de onontbeer lijke voorwaarde voor de verwezenlij king van-een socialistische maatschap pij. Dit impliceert echter geenszins dat wij louter een overheveling van het be zit naar de Staat beogen. Wij verzetten ons nog steeds, of (zoals E. Vander- velde in «Le Socialisme contre l'Etat») tegen louter etatisme. Daarom zijn so cialisatie van het beheer en een demo- kratische planekonomie evenzeer als de socialisatie van het bezit de determine rende voorwaarden om te komen tot een werkelijke ekonomische demokratie in een socialistisch' perspektiet. Dit algemeen principe gesteld zijnde, moeten zeker de sleutelsektoren de financiële sektor, de energiesektor en de vervoersektor in handen zijn van de gemeenschap. Waarom speciaal deze drie? Zeer kort kan men zeggen: elke onderneming heeft behoefte aan financiën en energie, en haast elk produkt moet vervoerd worden. Tevens heeft ook in Chili de vervoersektor nog maar eens aange toond hoe belangrijk hij wel is. In het kader van dit artikel zullen wij trachten een socialistische visie te ge ven op de vervoersektor, meer bepaald op korte en middellange termijn. Het vervoerbeleid in een socialistische /in ombuigen vraagt dan ook een flinke omzwaai van de huidige opties inzake transportbeleid. SOCIALISTISCH ALTERNATIEF VOOR HET VERVOER Ideologische motivering De bewustwording die vandaag rond het probleem van het leefmilieu is ont staan, heeft duidelijk gemaakt dat de tegenstellingen gegroeid door de abso lute voorrang die aan de individuele be- hoeftenbevrediging wordt verleend, onoverkomelijk zijn geworden. Alles laat voorzien dat de fundamentele tegenstelling tussen individueel gebruik en individueel welzijn slechts kan opge lost worden via een accentverschuiving die individueel welzijn mogelijk maakt binnen zinvolle kollektieve uitrustin gen. Wat indruist tegen de belangen van do minerende kapitaalgroepen in onze maatschappij. Psychologisch zijn opvoeding, reklame en dergelijke er op afgestemd om de mensen te doen geloven in een privé- ideaalwat nog versterkt wordt door een gebrek aan alternatieven en door de bestendige stiefmoederlijke behande ling van alle kollektieve initiatieven. Duidelijk moet men streven naar een totaal andere beschaving, die de moge lijkheden tot zelf ontplooiing en tot zin volle recreatie buiten, maar ook binnen, de arbeid zou vergroten. Wij zijn er ons van bewust dat de over gang van een produktiewijze die het verbruik bepaalt in termen van datgene wat met de meeste winst kan voortge bracht worden, naar een struktuur die produceert in functie van de rationele behartiging van kollektieve en indivi duele maatschappelijke behoeften, niet anders kan gerea'iseerd worden dan door een koerswijziging die het geheel van die maatschappelijke struktuur fun damenteel verandert. De ommekeer is slechts te verwezenlijken indien de gemeenschap de sektoren die het eko- nomisch leven beheersen volledig in handen krijgt, dit wil zeggen dat niet alleen het beheer maar ook het bezit van deze sleutelsektoren aan de privé- belangengroepen zou onttrokken wor den. a. Prioriteit aan het openbaar ver voer De redenen zijn vervat in het analytisch gedeelte: het moet gemeenschappelijk vervoer zijn omdat dit een antwoord op diverse kwalen veroorzaakt door het privé-vervoer: verkeersveiligheid; ruimtebeslag dwr de auto; luchtveront reiniging. invloed op natuur en land schap en verlenging arbeidstijd. Vanuit ideologische beweegredenen moet het gemeenschappelijk vervoer uitgebaat worden als een openbare •dienst. Dit omdat de vervoersektor een sleutelsektor is in de ekonomie en in het welzijn an de bev olking een essentiële rol vervult. b. Streven naar een snel, aantrekke lijk en comfortabel openbaar v er\ oer Vooreen sneller openbaar vervoer moe- Vroeger restte er alleen de zondag die meestal verging in rekupereren of in drinken; nu gaat de vrije tijd voor bijna alle kategoriën van de beroepsbevol king in stijgende lijn en weinigen zullen daar wellicht ontevreden over zijn: het dagelijkse lawaai en de steeds groter wordende stress vragen om kompensa- tie. Nochtans schort er iets aan de organisa tie van'onze vrijetijdsbesteding. De meesten houden zich immers in hun immer groeiende vrije tijd (alle futuro logen zijn het daarover eens) onledig met aktiviteiten die gemakkelijk gekon- troleerd kunnen worden en ongevaarlijk zijn voorde ideologische maatschappij. Als zoethouders denken we aan de po pulaire Amerikaanse geweld- feuilletons op tv, die de heersende onge lijkheden enkel maar bevestigen. We hebben niets tegen voetbal, integendeel zelfs, maar veel wijzer zullen we er ook niet van worden de zondagnamiddag of de zaterdag- of woensdagavond. Onze vakantie gaan we gebruiken om lekker te luiwammessen, om ons bruin te laten bakken en we huren daarvoor een appartementje bij een (rijke) immo- biliënhandelaar. Het buurtleven gaat ten onder: wij drinken liever wat thuis dan op café en er is een schoon tv- programma vanavond. Al deze vormen van tijdverdrijf zijn ze ker niet te verwerpen, maar voor ons zelf en als lid van de maatschappij heeft ieder er ook belang bij permanent opvoeding en kuituur bij te schaven. Geen wildgroei Het is gebleken dat een volledig vri) initiatief van organisatie van vrijetijds besteding slechts tot wildgroei en ver snippering leidt en zelfs tot kommer- ciële misbruiken. De overheid moet een handje toesteken, al was het maar om mensen uit kultuurarme gezinnen ge lijke kansen te geven. Verveling is een voedingsbodem vpor kriminaliteit, dronkenschap, zelfs voor prostitutie en daarom is een doelmatige organisatie noodzakelijk, die echter niet tot mis bruiken mag leiden. Een nieuw werkterrein ligt open voor de toekomst in de branche van de vrije tijdsbesteding: men spreekt al van 't zgb. derde arbeidscircuit. Verkorting van de arbeidsduur kan dus op twee manieren de werkloosheid helpen be strijden. Het is niet gemakkelijk zich over de mentaliteit van «brood en spelen» heen te zetten. Ieder moet echter ten minste de kans krijgen zijn vrije tijd op een hem aangename en nuttige manier door te brengen, indien de nodige infra-strukturen voorhanden zijn. Over de verscheidene vormen van vrijetijdsbesteding keren wij in vol gende bijdragen meer uitgebreid terug. (D.S.) ten niet enkel snellere vervoermiddelen worden aangewend. Ook dient het openbaar vervoer meer te worden gericht naar de groeikernen, d.w.z. naar deze zones waar een groot aantal mensen nu of in de toekomst zul len tewerkgesteld zijn. Met de decentralisatie en de deconcen tratie van ons land, mag het vervoer niet enkel gericht zijn naar Brussel, maar ook naar de andere Vlaamse potentiële kernen als Antwerpen, Gent. Genk- Hasselt, Kortrijk, Brugge en Leuven. De eerste eis in verband met regelmaat, snelheid, frequentie, die aan goed ^openbaar vervoer moet worden gesteld is de beschikking over een onafhanke lijke baan waar het openbaar vervoer niet door het overige verkeer wordt ge remd. Ook de ondertunneling van kruispunten en medewerking van de verkeersautoriteiten kan de eis van snelheid helpen realiseren, evenals door tijdelijk door tram en bus beïnvloede verkeerslichtcycli. Reinheid, frisheid, voldoende plaats, gemakkelijke zitplaatsen zijn allemaal elementen die ook kunnen bijdragen tot het comfort. Zo moet ook zeker het aantal staan plaatsen voldoende bewegingsvrijheid waarborgen. De voertuigen moeten voorzien zijn van een goede luchtventi- latie en luchtverversing. De service-instelling van personeel en bedrijf moet steeds meer beklemtoond worden. c. Een gecoördineerd vervoerbeleid Het transport moet gereorganiseerd worden op basis van volgende princi pes: de organisatie van het vervoer moet maximaal tegemoet komen aan het al gemeen belang; de concurrentie moet gezond ge maakt worden en in overeenstemming zijn met de algemene belangen van het land; de rol van elk vervoermiddel moet bepaald worden en de opdracht die het te vervullen heeft dient vastgelegd; de concurrentie tussen de vervoer ondernemingen mag geen baat zoeken in een verslechtering van de arbeids voorwaarden; de betrokken werkgevers- en werk nemersorganisaties moeten deelnemen aan de aktiviteiten van organismen die zich met de coördinatie van de ver voermiddelen moeten bezig houden; de coördinatie en prioriteit aan het openbaar gemeenschappelijk vervoer. een studie v an de ruimtelijke struk turen per regio en een grondige ver- keersstudie en -prognose zouden de ba sis moeten vormen van verkeersplan nen; integratie van ministeriële diensten inzake verkeer is een noodzaak. Men moet komen tot één dienst voor ver keersplanning. Het planbureau zou hier samen met de gewestelijke ekonomische raden een doeltreffende rol kunnen spelen. Het uiteindelijk doel is te komen tot de oprichting van één enkele openbare maatschappij voor gemeenschappelijk vervoer. d. Demokratisch beheer van de ver voersektor. die in het bezit moet zijn van de gemeenschap. Het beheer van het vervoer als een openbare dienst moet ten dienste staan van de gebruikers en moet ten dienste staan van de gebruikers en moet de so ciale aspekten van deze ekonomische aktiviteit benadrukken. Het vervoer staat in dienst van het al gemeen belang. Het vervoer moet het voorwerp uitma ken van een zuivere openbare dienst, dus met het bezit en het beheer in han den van de gemeenschap. De vervoersektor moet eén gesociali seerde sektor worden. De coördinatie tussen de verschillende transportmedia is uiterst dringend. De coördinatie behelst de verschillende bedrijvigheden van vervoer. De leiding en de exploitatie zou dan ook moeten berusten bij demokratisch gekontro- leerde instellingen, en er moet gestreefd worden naar één enkele maatschappij voor dit openbaar v erv oer van perso nen en goederen te land. Met dit doel moeten de N.M.B.S., de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen. de Maatschappij voor In- terkommunaal Vervoer en dergelijke gefusioneerd worden. Als tussenstap zouden eerst de Natio nale Maatschappij van Buurtspoorwe gen en de diverse stedelijke en intcr- kommunale vervoermaatschappijen moeten samensmelten tot één openbare maatschappij. Slechts op deze wijze is een echte coör dinatie mogelijk. In de Raad van Beheer van deze maat schappij zullen duidelijk de kollektivi- teit, de gebruikers (vertegenwoordigd door de interprofessionele vakbonden) en het personeel moeten vertegen woordigd zijn. iteraard zullen ook een aantal aspek- i van het vervoer op een lager niveau ,.cgio of streek) moeten geregeld wor den. Regionale direkties en adviesorganen op het niveau van het gewest kunnen hier hun rol spelen voor het verhogen van de praktische dienstverlening. e. Een sociaal-rendabel openbaar vervoer Nog te dikwijls wordt aan het gehele vervoerwezen, dus ook aan openbaar vervoer, als vanzelfsprekend de eis ge steld van een bedrijfsekonomische ren dabele exploitatie. Het openbaar personenvervoer is im mers geen ekonomische aktiviteit zoals ieder ander. De vervoeraktiviteit bevredigt immers één van de meest fundamentele behoef ten van de gemeenschap. De maatschappelijke waarde van een goed openbaar vervoer ligt zeer hoog. Het vervoer is een dienst, geen winst beogende aktiviteit! f. Goedkoop vervoer Het gemeenschappelijk vervoer moet worden beheerd als een openbare dienst voor de gebruikers en mag niet louter een budgettair evenwicht tot doel hebben. Het moet in de eerste plaats met een maximum aan doeltreffendheid beantwoorden aan de behoeften van de gebruikers. Als eerste stap tot een goedkoop open baar vervoer stellen wij een bevriezing voor van de huidige tarieven. Daarna zou men tariefverminderingen kunnen toepassen, vooral op de «niet- spitsuren - en voor bepaalde minder- begoede bevolkingsgroepen. Men kan dan zo geleidelijk opteren voot het «nultarief». Samen met kwalitatieve verbeteringen i« dit trouwens een geschikt middel om het openbaar vervoer te bevorderen Nultarief houdt dus in dat de enige openbare vervoermaatxeluippii haai middelen voor personenvervoei haalt uit de belastingen. Norbeit IV Balseliei

Voor Allen | 1977 | | pagina 1