Minister Willy Claes licht nieuwe BERUFSVERBOTE IN BELGIE OF HET EVANGELIE VOLGENS 'T PALLIETERKE SOCIALISTEN WERKEN AAN VERNIEUWING IN HET PARTIJBELEID industriepolitiek toe te Aalst x M ADMINISTRATIEF CONGRES BSP-FEDERATIE AALST MÉ Lees reportage blz. 6 en 7 WIJ STEUNEN ONZE SOCIALISTISCHE PERS VRIJDAG 2 DEC. 1977 39" JAARGANG NR. 45 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. BSP - FEDERATIE AALST door Martin HUTSEBAUT Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmiw-kt nr fo- 9 TEL. 053/21.48.69Postrekening nr. 000-095246^-^^? Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. HoutnjaTkt'l. 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT ALST Langs deze weg wensen we de aandacht van de militanten te vragen voor de eerstvolgende federale politieke aktiviteiten. Vrijdag 2 december om 20 uur te Zottegem (Zaal C.O.C.), politieke debatavond O.ver Het communautair pakt - metW. Vernimmen. G. Willems, L. Waltniel enJ. Caudron. |A, Dinsdag 6 december om 20 uur te Aalst: federaal bestuur, uitgebreid met alle socialistische gemeentelijk en O.C.M.W. - mandatarissen. Zaterdag .10 december om 14 uur te Aalst: administraitef congres BSP-federatie Aalst. Zaterdaggl7 december te Oostende: Administratief congres BSP Woensdag 21 december te Aalst: federaal bestuur. Wij vragen alle betrokken vrienden en afdelingen deze data vrij te houden. De laatste schoolwet (die van 73) voor zag dat het statuut van het personeel van het katholiek onderwijs moest opge trokken worden aan dat van het Rijks onderwijs. Concreet wou men het de Guimardstraat (het hoofdkwartier van het vrij onderwijs) onmogelijk maken om leerkrachten aan de deur te zetten op basis van hun privé-leven of van ver meende linkse (d.w.z. niet ultrarechts) sympathieën. Zo kwam er begin dit jaar een ontwerpstatuut uit de bus, opge diend door de Ministeries van nationale opvoeding, de Guimardstraat en de christelijke vakbond. De daarin geplande Orde van het gesub sidieerd onderwijs met als sanctie orgaan een nogal duistere Specifici- teitscommissie, stuitte echter dadelijk op zo'n hardnekkig verzet vanwege de leerkrachten van het vrij onderwijs, dat het ontwerp opnieuw ter discussie werd gesteld. Dat nieuw gesprek heeft echter nooit plaatsgehad (de regering was inmiddels wel gevallen), maar eind augustus keurde de algemene raad van het katho liek onderwijs, een orgaan waarin ook de vakbond zitting heeft vier teksten die duidelijk zo'n nieuw statuut uitmaken. Overleg met de leerkrachten had om zeggens niet plaatsgehad: deze tweede tekst was gauwgauw naar de scholen gezonden tien dagen voor het begin van de zomervakantie en is dan op I sep tember in werking getreden. De volgende vier luiken worden erin behandeld: 1een stabiliteits- en tuchtstatuut. 2. een algemeen reglement van het per soneel van het katholiek onderwijs, 3. de instelling deontologische kamer van het katholiek onderwijs. 4. een model van aanwervingsover eenkomst tussen de inrichtende macht en het personeelslid. Volgens de heer Daelemans, van be roep herder en als zodanig grote baas van het vrij onderwijs, zijn de richttek- sten bedoeld om «het speciliek karakter van het katholiek onderwijs te bevorde ren» Wat dat betekent, wordt bij lezing van dat nieuw statuut wel vlug duidelijk zo worden bv. in het algemeen regle ment de verplichtingen vermeld waar toe een «goede» (lees: aangepaste) leer kracht gehouden is: nauwgezet het voorgeschreven programma volgen, de tucht in stand houden, instaan voor be paalde prestaties tijdens de vakantie, dragen in woord en daad van de christe lijke levensbeschouwing, ook in het privé-leven. In het nieuwe aanwer vingscontract moet het personeelslid zich uitdrukkelijk akkoord verklaren met de principes van het katholiek ge loof. Wanneer nu de Guimardstraat in al haar pauselijke onfeilbnaarheid van mening is dat een bepaalde leerkracht «in het vervullen van zijn opdracht af wijkt van de christelijke grondslag» of «in zijn gedragingen op openbare en duurzame wijze afwijkt van de funda mentele regels van de christelijke leer», dan zal een deontologische kamer inge schakeld worden die een bindend advies zal uitbrengen aan de Guimardstraat. Officieel moet die kamer eventuele ge schillen tussen het personeel en de in richtende macht bijleggen. Ze wordt opgericht op nationaal vlak en is sa mengesteld uit een gelijk aantal verte genwoordigers van de inrichtende macht en van de onderwijscentrale. De kamer omvat een Nederlandstalige, een Franstalige en een Duitstalige afdeling die worden voorgezeten door een magi straat of een andere «vooraanstaande persoonlijkheid» die onafhankelijk is van de betrokken partijen. Belangrijk evenwel is de clausule dat alle leden der ideologische kamer het specifiek karakter van het katholiek on derwijs moeten erkennen. Op het eerste gezicht is dat een verbetering. Vroeger besliste de Guimardstraat zelf wanneer een leerkracht afweek van de «christe lijke leer Nuzal er dus een onafhanke lijke instantie komen die in betwiste za ken uitspraak zal doen. Maar die verbe tering is slechts schijn. Wanneer vroe ger de bonzen van het vrij onderwijs eigenmachtig iemand ontsloegen op grond van «afwijkend gedrag», dan ge beurde het wel eens dat het betrokken personeelslid de zaak aanhangig maakte bij een arbeidsrechtbank. In vele geval len werd dan de Guimardstraat openlijk in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot het betalen van een forse boete of een hoog oplopend achterstallig loon. Het huidig statuut wil zoiets voortaan on mogelijk maken door zo'n zaak te ont trekken aan elke tussenkomst van een arbeidsrechtbank en ze toe te vertrou wen aan «onafhankelijke» rechtbanken, waarin enkel vertegenwoordigers van de inrichtende macht en aangewezen mensen uit de christelijke onderwijs- vakbond. Hef is dan ook niet overdre ven om in dit opzicht van uitzonderings rechtbanken te spreken, van een bijzon der rechtstelsel dat zich boven het al gemeen recht plaatst. Symptomatisch is bijv. het feit dat de zittingen achter gesloten deuren plaatsvinden, zonder dat de betrokken leerkracht ervan in kennis gesteld is. Een belangrijk wapen in de handen van de Guimardstraat blijft ook de vage formulering. Er is immers helemaal geen sprake van een duidelijk deontologische code van wat mag en wat niet mag. Het gaat helemaal niet om beroepsfouten, maar om zaken die met het eigenlijke beroep niet zoveel te ma ken hebben, nl. het privé-leven van de leerkracht. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Belgische liga voor de rechten van de mens het nieuwe statuut strijdig acht met de Europese conventie voor de rechten van de mens. Maar ja. daar spreekt Daelemans dan over wanneer het over Rusland gaat. Die «specifie- teit» van het katholiek onderwijs is he- PSC PLEIT VOOR «UNION SACREE» MET DE BSP Zeg eens kameraad, 't is toch nog te vroeg voor karnaval. voor hun kinderen dat specifieke katho- lezen wat daarmee bedoeld wordt. Is dat het katholicisme van Dor. Ht ider Ca- mara of dat van Van Peteghem? Als we de vroegere ontslagen in het privé- onderwijs even in herinnering brengen, dan valt het niet moeilijk om dat te ach terhalen. Alles wat progressief is, zal systematisch gebroodroofd worden. De katholieke scholen moeten immers de stutten van de burgerlijke samenleving blijven. De bewering dat 67 van de ouders lang vals gebleken. Het overgrote deel van die ouders (ong. 65 sturen hun kinderen naar katholieke scholen uit traditie of uit status-gevoelens. En de opmerking dat leerkrachten niet ver plicht zijn om in het katholiek onderwijs te gaan werken, gaat ook niet op: in onze sterk verzuilde samenleving gaat iemand met een katholiek diploma bijna automatisch postuleren in een katho lieke school. Het kan dan ook niet ontkend worden t tenSr wordt gesubsidieerd, een eigen kunst matige atmosfeer in leverrwordt gehou den met als doel de overdracht van ideeën die erop gericht zijn een maat schappelijk status quo te bereiken. Het ergste in deze onverkwikkelijke zaak is tian nog het feit dat de christelijke vak bond bereidwillig aan dit spelletjes blijkt mee te doen en haar eigen leden morsdood te maken. J.G. door Roger D'HONDT Jaren lang hebben vooraf de jongsocia listen aangedrongen op verjonging van de partijkaders en besturen. Eerst heeft men bekomen dat in de partijstatuten een aantal richtlijnen werden opgeno men voor wat betreft de vertegenwordi- ging van leden beneden de 35 jaar. Dit punt werd als een vorm van morele ver plichting tegenover de jonge militanten aanvaard. Het was inderdaad moeilijk om als jongere in de na-oorlogse pe riode tot de besturen door te dringen. Deze strijd om verjonging begint nu haar vruchten af te werpen. Meer en meer worden de besturende organen, het nationaal partijbureau in- kluis. aan een totale, meer dan in de statuten voorziene, verjonging onder worpen. Het is niet onopgemerkt geble ven, ook niet in de nieuwsmedia en bij andere partijen, dat de BSP nu ook ern stige pogingen onderneemt om ver nieuwing in haar beleid-struktuur te brengen. De aanwezigheid van jonge strijdvaardige politici in de besturen maakt het immers mogelijk dat de par tijorganen vernieuwd gaan nadenken over de politieke situatie en de toestand op een andere manier dan voorheen gaat benaderen. Hebben wij niet onze Vlaamse voorzit ter Karei van Liert in Aalst horen zeg gen dat de regeringsstandpunten niet steeds door de partij beaamd moeten worden. Dat de partij afstand kan ne men van die standpunten als het wense- lijk blijft. Wij moeten echter begrijp blijven opbrengen voor de koalitiesfeer waarin onze vertegenwoordigers zich bevinden om deze gedachtengang in de praktijk voor de militanten hanteerbaar te maken wordt nu voorgesteld dat in het vervolg op een nationaal of federaal kongres ook de minderheid of minder heden aan het woord zouden komen. Dit betekent dat deze minderheid niet alleen in een eventuele stemming zal uitgedruk' worden maar dat ook in de openbaarheid van het kongres gespro ken kan worden en mogelijke alterna tieven toegelicht. In Nederland werd de jongste weken een voorbeeld gegeven van hoe de so cialisten een demokratisch standpunt kunnen innemen omtrent een aktuele politieke gebeurtenis zoals de kabinets- krisis. Het kongres van de partij van de arbeid verwierp daar met meerderheid een mogelijke koalitievorming waarin zij het premierschap kon waarnemen. Deze houding werd door de bevolking begroet als een volwaardig standpunt van een partij welke een groot stuk van haar programma wil eerbiedigen. Deze standvastige houding van de P.vd. A zal bij eventuele nieuwe verkie zingen wellicht nog in een grotere stemmenwinst uitmonden. Wanneer het niet tot verkiezingen komt zal de Chris telijke Volkspartij de sterkte van de so cialistische houding moeten erkennen in de kabinetsformatie. Het spreekt vanzelf dat de socialisten in Nederland deze politiek niet voeren om enkele minister portefeuilles maar wel omdat die van essentieel belang zijn om de socialistische regeringsovereenkom sten op de juiste manier ten uitvoer te brengen. In België staan wij als partij nog niet zover, maar wordt nu een eerste initia tief ondernomen welke tot dergelijke standpunten en akties moet leiden. In Gent wordt bijvoorbeeld naar het natio naal parti jbestuur voor het eerst een niet parlementair afgevaardigd. Ook dit is nieuw Zo kan men enkel en alleen maar de geloofswaardigheid in het socialisme van onze militanten sterken. Die ge- loofswaardigheid in onze partijpolitieke standpunten is in feite nooit aangetast geweest. Maar de partijleiders van na de tweede wereldoorlog hebben te zeer om hun plaats gestreden. En dat alleen zou nog weinig hebben betekend ware het niet dat in de laatste dertig jaar het maat schappijbeeld sterk gewijzigd. Van een maatschappij-eisende tot een maatschappij-verbruikende burgers kan men in dit maatschappijbeeld nog spre ken van een pure strijdende en arbei dende klasse. Natuurlijk is de verhou ding met 't kapitalisme nog dezelfde als vroeger Maar de manieren om dit pro bleem te benaderen zijn dat niet meer. Waarom anders dan om onze reden hebbende Franse en Italiaanse K.P.'s in het bijzonder hun imago zo grondig ge wijzigd De socialistische partijpolitiek moet de weg op van een strijdende beweging, bewust van haar aandeel in de maat schappij van morgen. Maar even waak zaam opjiat de verworvenheden niet uit dehand gaan, zoals in Frankrijk waar kommunisten, socialisten en linksradi- kalen na een jarenlange samenwerking niet meer tot een eensgezind standpunt kunnen komen. Onze politiek mag zich niet laten strik ken in voor de burgers onduidelijke theoretische diskussies die de werke lijkheid uit het oog verliezen. De nieuwe generatie politici in de partij pleit voor meer openheid en realiteit zonder de basisprinciepes van het socia lisme te verwaarlozen. Propagandistisch plant de partij met pinksteren van volgend jaar een natio naal partijfeest in Evere. Weer een nieuw feest waarbij de mastale aanwe zigheid Van de socialistische militanten tot uiting kan komen en stijgende geestdrift in de partij uitgedrukt. Op uitnodiging van de CSC-De Rank sprak Minister van Economische Zaken Willy Claes dinsdagavond 22 november te Aalst in de Stedelijke Stadsfeestzaal. De minister lichtte de grote lijnen toe van zijn nieuw industrieel beleid, zoals hij die momenteel in ontwerp-formule op papier heeft staan. DE ZWARE TAAK VAN WILLY CLAES Het zal zowat voor iedereen duidelijk zijn dat op de schouders van de Minister van Economische Zaken momenteel een enorme verantwoordelijkheid rust. Van hem wordt niet alleen verwacht dat hij de verdere aftakeling van onze be dreigde sectoren verhindert, maar dat hij aan onze nationale economie een nieuwe impuls en toekomst geeft. Het is evident dat wij deze economische her leving alleen duurzaam kunnen vesti gen wanneer in alle E.E.G.-landen in dezelfde richting wordt gewerkt. Wij moeten vooral de economische groei stimuleren, vermits met het huidig groeiritme de werkloosheid blijft toe nemen. Groeiritme van 4 a 5 zijn nodig om de werkloosheid terug te dringen. Dit vereist dus een expansief beleid, voorbij versterkt beroep gedaan wordt op krediet. Dit expansief beleid geldt niet alleen de geïndustrialiseerde lan den, maar ook de ontwikkelingslanden. Door ruimere kredietfaciliteiten kunnen die landen hun landbouw, infrastruc- ontwiKRëten. Meer soopreent voor ae ontwikkelingsgebieden betekent meer werkgelegenheid, ook in de geïndus trialiseerde landen. In ons eigen land, evenals in de E.E.G. dient dringend werk gemaakt van een realisatie en gedurfde Handels- en in dustriepolitiek. waarbij de belangen van onze eigen werknemers prioriteir wor den gesteld. Onzinnige theoretische be schouwingen van sommige theoretici hebben al te lang onze economische ontwikkeling bedreigd. Ook structurele maatregelen dringen zich op teneinde de economische demo cratie werkelijkheid te doen worden. Ontvangst op het stadhuis Vooraf werd de minister ontvangen op het stadhuis door het Stadsmagistraat. Dienstdoend Burgemeester E. Mon sieur, die de minister verwelkomde, maakte van de gelegenheid gebruik om de economische problemen van onze stad te schetsen. De wnd. Burgemeester aan het woord: Aan onze economische problemen kan ons stadsbestuur nauwelijks remedië ren. De situatie lijkt ons zo uitzichtloos dat alleen een fundamentele, gedurfde aanpak een oplossing kan brengen. Dat is uiteraard een opdracht van de hoogste beleidsinstanties en de sociale partners, die overigens veel moed en goede wil zullen moeten opbrengen. Welnu, wij menen deze korte tijd best te benutten door u te vragen Aalst meer dan ooit te erkennen als een probleem gebied bij uitstek. Meer bepaald willen wij uw bijzondere aandacht vestigen op de pendel. Aalst rekent op de inplanting van belangrijke overheidsdiensten uit Brussel in het ka der van de administratieve deconcentra tie en decentralisatie.» CSC-De Rank -voorzitter Sylvain Bo- aaert verwelkomde de minister en was bijzonder verheugd over de zeer ruime opkomst van belangstellenden: inder daad, onder het publiek bemerkten we tal van geïnteresseerden van buiten onze beweging, dus een bewijs dat het CSC initiatief een juiste keuze was. BSP-volksvertegenwoordiger Mare Galle leidt in De minister werd ingeleid door BSP- rmtk - f v5 if volksvertegenwoordiger Mare Galle. Mare Galle analyseerde in detail de problemen van ons arrondissement en bleef stilstaan bij de grootste knelpun ten: de textielcrisis, de moeilijkheden van de snijbloementeelt en-handel, de pro blemen in de bouwsektor, de 9000 werklozen. Mare Galle deed een beroep op de mi nister om in de mate van het mogelijke bij te dragen tot de oplossing van onze streekproblemen. Hij herhaalde zijn voorstellen die hij op het jongste BSP- congres van SPA had geformuleerd en stipte vooral het belang aan van: het Plan Spitaels de harmonisatie van de CSTW- tarieven voor snijbloemen; het textielplan de decentralisatie van Openbare jiaar,&!lst—K.~. streek van Aalst. Minister licht nieuwe industriepolitiek toe Na een grondige analyse van de zeer ernstige economische crisis, waarbij de minister met cijfermateriaal de ware si tuatie waarin ons land zich bevindt toe lichtte, lichtte de minister enkele rippen van de sluier die momenteel nog hangt over het nieuw industrieel beleid. De grote lijnen ervan worden eerstdaags door de regering, vastgelegd. Vooreerst had de Minister zich ver heugd over het expansionistisch beleid dat zowat in alle belangrijke westerse industriestaten wordt gevoerd. Alleen een op expansie-gericht beleid kan ons uit de moeilijkheden trekken. Deze vaststelling is een hoopvol teken voor de komende jaren. Volgens Willy Claes moeten de traditionele sectoren staal en textiel een plaats blijven behouden in onze Belgische economie; Ook in de toekomst moeten wij, naast de eigen Belgische investeringen, be roep blijven doen op Buitenlandse in vesteringen en op een nieuwe formule nl. «joint ventures», t.t.z. gemeen schappelijke initiatieven van staat. GOM en privé-sektor. Het funktioneren van de openbare dien sten dient efficiënter te worden. De coördinatie binnen het bedrijtsleven dient verbeterd te worden; Reorganisatie van de research; Efficiënter en moderner management; Ruimere spreiding van onze export; Het definitief lanceren van het publiek initiatief, en dit op basis van modern management, kwaliteitsproduktie en redement. Door een efficient werkende privé- en publieke sector moet het in België mo gelijk zijn onze economische activiteit terug in goede banen te leiden. Vermelden we tot Slot nog dat Willy Claes talrijke Vragen op 'n ondubbel zinnige manier beantwoordde. Zo ver namen we o.a. dat de Fabelta-groep in de toekomst enkel leefbaar zal zijn wanneer ieder van de drie vestigingen, dus ook Ninove, hun eigen weg zullen gaan. Ninove heeft volgens de Minister zeker nog een toekomst.

Voor Allen | 1977 | | pagina 1