DE MOLENDENDER TE NINOVE GAAT DICHT DE EERSTE GEMEENTERAADSZITTING Zottegem OVER DE GOEDE OUDE TIJD (1) VAN 1978 VOORDE UITBREIDINGSWERKEN SPORTHAL ERWETEGEM GOEDGEKEURD <>8 EEN OVERZICHT VAN ONZE B.S.P.- AKTTVITEITEN IN 1977 VERHEUGEND NIEUWS OVER GEPLANDE WERKEN IN ONZE GEMEENTE MARCELLUSKERMIS OP 21-1-1978 BURGERLIJKE STAND Gemeenteraad 2e KONTAKT EN INFORMATIEAVOND van zaterdag 21 januari 1978 vanaf 20 uur in het Volks huis van Ninove, Geraardsbergsesiraat 119. PROGRAMMA Mededeling van het reisprogramma Dia-reeks over MOSKOU Michel Vanderborght en Urbain VERCKENS antwoor den op uw vragen. Uw suggesties i.v.m. het programma FACULTATIEF: tijdens deze avond worden Vodka- cocktails geserveerd. Deelnameprijs: 100 F. N.B.: deze aktiviteit is uitsluitend bestemd voor de deel nemers aan de reis en de bestuursleden van de organise rende verenigingen (en echtgenoten en verloofden.). TOPSPORT: EEN DOODERNSTIGE SHOW? «Tour de France» van Elie Saegeman roept vraag op Socio Cultureel Centrum van de SVV Afdeling: Zottegem Te Ninove werkt men momenteel aan het dichtleggen van de Molendender. <-> Deze zij-arm van de Dender heeft, behalve deze van open riool, geen enkele functie. Hij is ongeveer 262 m lang, ruim 2 m breed en kronkelt zich tussen het hospitaal en de Rijksmiddenschool in de richting van het centrum. Het dichten van de Molendender betekent vooral op hygiënisch gebied een grote verbetering. Met deze werken is een uitgave gemoeid van ruim 10 miljoen 500.000 fr. Op dit bedrag werden staatstoelagen toegezegd die 65 procent bedragen of 6 miljoen 253.000 fr. De kosten voor de stad bedragen 4 miljoen 290.000 fr. Het Staats- en stadsaandeel wordt gefinancierd door het Gemeentekrediet van België. Het is de firma Algemene Ondernemingen P. Coenjaerts uit Mol-Wezel die voor de uitvoering van de werken verantwoordelijk is. Zij zal over de gehele lengte van de Molendender een koker bouwen die aan de binnenkant 1,90 m breed is en 1,30 m hoog. De dikte van het metselwerk bedraagt 39 cm. De bestaande rioleringen die er momenteel in uitmonden blijven bestaan en zullen in deze nieuwe overdekte hoofdriool afgevoerd worden naar de Dender. De uitvoering van de werken zal 125 werkdagen in beslag nemen. Een nieuwe realisatie die spoedig werd aangevangen dank zij de tussen komst van onze vriend Jacques TIMMERMANS, schepen van openbare werken. De Gemeenteraad vergadert op donder dag 19januari 1978, te 19.30uur, inde gemeenteraadszaal van het stadhuis te Ninove, teneinde de volgende dagorde te behandelen: 1. Electriciteit - gas - F.M. en TV- distributie - overgang van de vroegere stad Ninove van EDAS naar DEN- DERLEC - vervroegd uittreden van de stad uit de intercommunales INTER- DENDER en EDAS en uitbreiding van haar aansluiting bij DENDERLEC voor electriciteits- gas- en TV-distributie op het grondgebied van de voormalige stad Ninove (besluit gemeenteraad van 5.5.1977). 2. Goedkeuring der statuten van de stedelijke sportraad. 3. BPA EVERSEM - vraag van de SM NINOVE WELZIJN tot aankoop van gronden voor de bouw van 37 wonin gen. 4. BPA DOORNKWARTIER - aan vraag tot wijziging - principiële goed keuring van een voorstel tot wijziging. 6. Voorstel voor aanleg van een par keerplaats en recreatieruimte langs de Fernand Tavernestraat - aanstelling ontwerper voor de uitwerking van het ontwerp. 7. Lening voor het vereffenen der kos ten van de herstellingswerken aan de pastorij van Nederhasselt. 8. Openbare verlichting - goedkeuring besluiten schepencollege houdende laagspanningsuitbreidingen 9. Waterleiding - goedkeuring uitbrei dingen en wijzigingen van het net. 10. Geven van straatnamen - kennis neming schorsingsbeslissing - intrek ken of handhaven van het besluit. 11Politiereglementen - kennisgeving schrijven van de Heer Gouverneur dd. 20 december 1977. 12. Toepassing artikel 71 der gemeen tewet - kennisgeving schrijven dd. 16 december 1977 van de Heer Gouver neur der provincie. In geheime zitting worden behandeld: 13. Personeel - goedkeuring besluit schepencollege houdende aanstelling van tijdelijk secretaris. 14. Personeel - toekenning waarne mingstoelage aan dienstdoend opstel ler. 15. Personeel - Stedelijke technische- en beroepsleergangen - benoemingen in vast verband. 16. Personeel - ontslag met het oog op pensioenaanvraag van de gewezen ge meentesecretaris van Meerbeke. Bij de jaarwisseling past het even de balans op te maken van één jaar BSP- aktiviteit. Het zal inderdaad een jaar geleden zijn, dat op een donderdaga vond in het bijzijn van onze kd. schepen Jacques Timmermans onze BSP- afdeling werd heropgericht en een partijbestuur samengesteld. Door de vernieuwing, werd binnen de partij een nieuw image geschapen, waar ook de jongeren aan bod kwa men. Wat onze aktiviteiten betreft mogen wij zeggen dat wij als eersteling een zeer gevuld jaar achter de rug hebben. Het begon met de parlementsverkiezingen, de eerste succesrijke verkiezingsmee ting sinds jaren terug opnieuw georga niseerd in onze gemeente. Ons eerste één-meifeest en de deelname van onze afdeling aan de 1 meibetoging te Ni nove. De geslaagde voorlichtingsavond verzorgd door Emiel MHo voorzitter, over het O.C.M.W. Onze eerste kotele- ttenkermis en varkenskopfeesten ten voordele van onze partijkas, dat werke lijk alle verwachtingen heeft overtrof fen. Het eerste Sinterklaasfeest voor alle kinderen der gemeente en om ver der niet te spreken over vergaderingen en congressen te hebben bijgewoond, daar waar het mogelijk was en de om standigheden het toelieten. Vergeten wij ook niet de veelvuldige tussenkomsten van onze afdeling bij kd. Jacques Timmermans, die onze inwo ners op plaatselijk vlak ten goede kwa men. Wat het aantal leden betreft zijn er gun stige vooruitzichten en nieuwkomers melden zich aan. Voorwaar een hele prestatie, dat anderen ons zouden kun nen benijden. Wij hebben bewezen dat het socialisme in Voorde, zonder op plaatselijk vlak te werken, dood is en geen toekomstmogelijkheden biedt. Het is onze plicht het zij bestuursleden of leden, de ingeslagen weg verder te bewandelen en onze zorg het socialisme in onze gemeente sterk en levendig te houden. Zelfkritiek en vergenoeg zaamheid mag hier geen wedergeboorte krijgen. Leve lang B.S.P. Voorde Pol. Secretaris S.F.J. Door onze kd. schepen Jacques Tim mermans werd mij persoonlijk mede gedeeld dat voor wat betreft de aanleg van voetpaden in de Cambergstraat deze in aanbesteding werden gegeven. Evenals voor de herstellingswerken aan het wegdek veroorzaakt dpor grondver zakking. De kostprijs voor deze laatste wordt ge raamd op 55.000 F. K.W.B. «De rappe sprinters» Voorde richt in op Kermiszaterdag 21.1.1978 om 19u30 in de Gemeentescholen - Voorde. Grote Sportavond Rollenkoers Met gekende renners uit de streek. GEBOORTE Annelres Gevers, Brakel, Rekestraat 19. Tommy Van Lierde, Ninove (Dender- windeke), Bosveld 6 E. Kim Van den Broeck, Ninove (Meer beke), Kwadestraat-Noord 42. Dimitri De Taeye, Geraardsbergen (Moerbeke) Wilgierstraat 17. Elke Scheirlinck, Geraardsbergen - Ophasselt, Kerkstraat 2A. Werner De Nil, Ninove-Meerbeke, Hemelrijk 135. Filip Van Kerkhoven, Ninove-Outer, Ziekhuizenstraat 28. Evy Breynaert, Geraardsbergen (Ide- gem), Ninovestraat 56. Huwelijksafkondigingen fcPaul De Pelsmaker, Haaltert en Rita Verbustel, Niinovove (Nederhasselt) Ninovestraat 33. Benny Vereecken, Ninove, Ooststraat 20 en Marleen De Coorde, Ninove, Lindendreef 155. Roland Dufoor, Ninove (Denderwin- deke) Nijuen 31 en Brigitte Van Wilder, Ninove (Meerbeke) Tramstatie 79. OVERLIJDENS August Beeckmans, 79 jaar, Ninove (Denderwindeke) Kerkhofstraat 6. René Gies, 69 jaar, Ninove (Okegem) Leopoldstraat 389. Maria Desert, 83 jaar, Ninove (Den derwindeke) Varenberg 10. Magdalena Walraevens, 72 jaar, Ni nove (Meerbeke) Vierhoek 14. Paula Dauw, 68 jaar, Ninove (App. Ei- chem) Stationsstraat 96. Leo Geerst, 84 jaar, Fernand Taverne straat 111. Maria De Weghe, 76 jaar. Ninove (Okegem) Leopoldstraat 51 Alberta De Vos, 67 jaar, Ninove (Meerbeke) Nieuwstraat 27. Delphina Van der Keelen, 72 jaar, Ooststraat, 30. Voorwoord Omdat hij, met zijn zevenenzeventig jaar, niet meer zo goed uit de voeten kan wil Fernand Bettens, langs Voor Allen, het «oude vuur» waarvan hij vindt dat het aan het uitdoven is, nog mee helpen aanwakkeren. Fernand Bettens is bij de Zottegemse socialis ten een goede bekende. Misschien dat de jongeren hem minder goed ken nen. Het volstaat te zeggen dat Fer nand Bettens een van de meest actieve militanten is geweest van de socialis tische beweging in het Zottegemse. Ondanks het feit dat ook voor hem de jaren zwaar zijn gaan wegen en hij zich niet meer dagelijks actief kan inzetten wil Fernand Bettens blijven militeren. Zijn socialistische bezie ling bleef jong. Fernand Bettens bekommert zich vooral over het gebrek aan politiek bewustzijn bij de jongerèn. Daarom dacht hij, door het vertellen van her inneringen, van eigen belevenissen en ervaringen, de jongeren een tikkeltje tot nadenken te kunnen stemmen. We danken Fernand Bettens voor zijn blijvend militantisme. Herman Van Herzeele Herinneringen Ik was 11 jaar (in 1912) toen ik bij een patroon in dienst trad. De eerste weken verdiende ik niets, ik moest de stiel nog leren vond men. Vanaf de vijfde week kreeg ik een halve frank per week en een maand later bracht mijn patroon mijn loon op één frank per week. Toen moest ik, naast het gewone dagelijkse werk dus buiten de normale werktijd ook nog de hof van mijn patroon onder houden. Dit bracht me ook één frank op zodat ik per week twee frank verdiende. Zo betaalde men in die tijd kinderar beid. Vanaf 1913 werkte ik een koperslagerij. De stielmannen verdienden er één frank per dag. Men begon om zes uur 's mor gens en men werkte tot zeven uur 's avonds. Men zal zich de ellende van de werkmensen realiseren als men daarbij weet dat één brood een halve frank kostte, een paar klompen zestig centie men, één liter melk 10 centiemen. Voor 100 kg kolen betaalde men 4 frank en voor 100 kg aardappelen moest men zes frank neertellen. Ik heb de zwartste armoede gezien en gekend. Het werkvolk was ondervoed, velen sliepen op strozakken en 's win ters leed men koude omdat de kolen te duur waren. Na een onweder of storm gingen kinderen en vrouwen de takjes sprokkelen die van de bomen gewaaid waren. De miserie bracht sommigen ertoe 's nachts op strooptocht te gaan of groen ten en konijnen te gaan stelen. Zo kwam het dat wie 's nachts, met een pakje bij zich op straat liep en de nachtwacht tegen kwam, verplicht werd zijn pakje open te doen. Om de ellende ietwat te lenigen waren er de armenmeesters en de «Damen van Barmhartigheid». Dezen gingen bij het werkvolk op bezoek en, waar de nood het ergst was, deelden zij brood uit of een bon voor één kilo spek. Deze «edelmoedige» pottenkijkers waren al lemaal uiteraard, hoe zou het anders kunnen brave, deftige, devote, ka tholieke burgers. Hun naastenliefde was zo groot dat de arbeiders die zij er van verdachten met de socialisten te symphatiseren, zelfs geen brood kre gen. Als armenmeesters herinner ik mc nog Van Lierde, DeGroote, Gabriëlsen Van Damme. Er bestond ook een armenbestuur, dat tweemaal per week samenkwam in de Katholieke Kring. De werkman die be reid was daar regelmatig naar toe te gaan kon wel iets meer «bedobberen», soms een stukje varkensvlees of een emmer kolen. Fernand BETTENS (VERVOLGT) De gemeenteraad vergadert op maan dag 16 januari 1978 om 20 uur in het brandweerarsenaal, met volgende pun ten aan de dagorde: 1Rijkswegen: Bepaaldelijk invoeren van een politiereglement op het verkeer; Besluit gemeenteraad 23 mei 1977 inzake Godveerdegemstraat baanvak tussen huisnr. 2 en 14, (beperkte duur) Heldenlaan, benedenplein verhoogd gedeelte .(verhoogde duur) Marktplein, zijde kerk, beperkt statio neren, gemeentediensten. 2. Straatbenaming - vaststelling: a. Industriezone - Industrielaan. b. Verbindingsweg Broeder Mareslaan Welzijnstraat: Lyceumstraat. c. Verbindingsweg Ooststraat - Gro- tenbergestraat in de verlenging - Aca cialaan: Acacialaan." d. Verbindingsweg Ooststraat - Gro- tenbergestraat: Kollegestraat. 3. Sport: a. Sportzaal Helios, Nieuwstraat - uit breiding met judo en vergaderzaal - princiepsbeslissing - aanduiding ont werper. b. Sportzaal Helios, Nieuwstraat- aan leg electriciteit, goedkeuring, verreke ning (werken Vanelec). c. Sportzaal Helios, Nieuwstraat, aan leg centrale verwarming, goedkeuring verrekening (werken Vergote). d. Sportzaal Helios, uitbating caféta- ria, levering van dranken goedkeuring contract met de brouwerij Roman. 4. Openbare Werken: a. goedkeuring eindafrekening aanleg wegenis Industriezone - aanneming Firma Lievens; b. goedkeuring eindafrekening aanleg waterleiding Oombergen-aannemer Firma Van Huffel; c. goedkeuring eindafrekening aanleg waterleiding Lot 1 - toevoerleiding Vel- zeke, aannemingen Firma Vameco; d. openbare verlichting, goedkeuring bundel tot ondergronds brengen van het net in de St.-Anna en G. Schockaert- Het Humanistische Vrijzinnig Vormingswerk Emancipatie door Raad en Actie. Het Frans Masereelfonds Volkstoerisme v.z.w. De Centrale Voor Socialistisch Cultuurbeleid van ninove stellen het bijzonder op prijs U voor 1978 het allerbeste toe te wensen. Zij hopen dat U met hen in de URSS dit jaar een prettige en leerrijke reis mag meemaken. In afwachting nodigen zij U alvast uit op de: Tijdens de laatste gemeenteraadszitting werden drie gemeentelijke commissies ingesteld, telkens samengesteld uit 9 raadsleden (CVP, 2 BSP, 2 PVV en 1 VU). De bestaande commissies voor stede- bouw en ruimtelijke ordening werden samengevoegd tot één commissie. Hierin zetelen voor de BSP de kdn. L. Stalpaert en Van Herzeele. Een nieuwe commissie voor jeugd, sport en recreatie werd opgericht. Van BSP zijde zetelen hierin de raadsleden R. Serbruyns en S. Franceus. In het kader van het «Jaar van het Dorp» werd een tijdelijke coördinatiecommis sie opgericht voor 1978. De BSP is in deze commissie vertegenwoordigd door de kdn. R. Serbruyns en L. Stalpaert. Bij het Gemeentekrediet werden vol gende leningen aangegaan: waarborglening van F 18.000.000,- voor grondverwervingen in de indus triezone ten voordele van «Land van Aalst»; F 2.700.000,- voor de aanwerving van onroerende goederen ter verbreding en verbetering van de Elenestraat; F 1.322.000,- voor verbeterings- werken (saldo) daan de Pandelaars- straat, Kruisstraat en Molenhoek; F 330.000,- als saldo voor verbete- ringswerken aan de Molenweg, 't Rot en Steenbergen; F 941.000,- als saldo voor verbete- ringswerken aan de buurtwegen Boter hoek, Kuiterlos en Schilderij te ex- St.-Maria-Oudenhove; F 1.138.000,- aan erelonen voor de ontwerpen van het bijzonder plan van aanleg wijk Bevegem en verbeterings- en rioolwerken in verschillende buurt wegen; F 612.000,- voor de aankoop van krotwoningen in de Hospitaalstraat; F247.000,-alssaldovoordeaanleg van de drinkwaterleiding in ex- God veerdegem. Een begrotingswijziging voor 1977 werd door de meerderheid van de aan wezige raadsleden goedgekeurd (De Ruyver, CVP, Galle en Speltdoorn, PVV, en Vdan Herzeele, BSP, ontbra ken), bij onthouding van het VU-lid en van vier van de vijf PVV-raadsleden (PVV-er Van de Maele stemde voor de begrotingswijziging). De gewone be groting sluit niet een batig saldo van F 5.018.095,-;de buitengewone begro ting vertoont een totaal van F 291.151.663,-. Ook de begroting 1978 van het O.C.M.W. (vroegere C.O.O.)- Rustoord en verzorgingsinstellingen werd door de gemeenteraad goedge keurd en zulks bij onthouding van de zelfde raadsleden als bij de stemming over de begrotingswijziging van de ge meente. Hier valt te noteren dat de ge meentelijke toelage aan het O.C.M.W. F 12.550.000,- beloopt. Voor 1978 werd beslist de aanvullende gemeentebelasting op de personenbe lasting op 6 pet. te behouden. Met het oog op de uitbetaling van de wedden en lonen van het gemeenteper- soneel werd voorlopig 1/12 van de ver plichte uitgaven 1978 goedgekeurd. Volgende agendapunten openbare wer ken werden goedgekeurd: bijwerken pastorie Velzeke (dak; uitbreiding parking «Meersstraat» (130 parkeerplaatsen); eindafrekening van de wegeniswer- ken; Slachthuisstraat tot beloop van F 3.050.000,-; aanleg drinkwaterleiding Vijfver- straat; eindafrekening beplanting Peniten tenplein en Romeinsplein ad F 1.967.000,-; algemeen rioleringsplan Oomber- gen; ruilverkaveling gronden ex- Velzeke. De uitbreidingswerken (sanitaire instal latie - clubhuis) van de Sporthal in Er- wetegem werden goedgekeurd. Tevens werden de bijkomende werken voor de sporthal in de Nieuwstraat, nl. de aan leg van de electriciteit tot beloop van F 446.315,-, goedgekeurd. Er werd beslist de eindejaarstoelage aan de tewerkgestelde werklozen toe te kennen. Gunstig advies wordt uitgebracht no pens de indeling van de gemeenten, waarvoor het Zottegems brandweer korps dient in te staan: Zottegem, Her- zele, St.-Lievens-Houtem en Zwalm. In geheime zitting werd de tijdelijke aanstelling van de volgende personeels leden bevestigd: R. Lauwers, M. Van de Walle, J. Verhofstadt, Lea en Leona Uytterhaegen als schoonmaaksters, E. Squire en L. Bekaert als half- geschoolde arbeiders. Tevens werd het ambtsontslag, wegens het bereiken van de pensioenleeftijd van veldwachter M. Glas, gunstig geadviseerd. Roger SERBRUYNS, Gemeenteraadslid straat; e. goedkeuring verwerving in der minne van de woning Romeins Plein en twee strookjes tuingrond Paddestraat, lastens Haegeman - De Smaele V. te Zottegem; f. goedkeuring verwerving in der minne van de woningen Markt 2 en las tens M.V.D. Meiren te Zottegem; g. goedkeuring grondinneming langs de Beugelstraat, gratis t.o.v.' Van de Sijpe-T' Siobbel; h. Lindestraat, wederafstand in we- grestant aan Goriks Frans, Lindestraat 2. i. B.P.A. Bevegem - Broeder Mares laan, uitbreiding Parking, Princiepsbe slissing; j. aanleg Parking «Domein Breivelde» Parkstraat (princiepsbeslissing) k. normalisatie Bettelhovebeek - on teigeningsplan uitspraak op de tij dens het openbaar onderzoek inge diende klachten - definitieve beslissing. 1. algemeen rioleringsplan: aanleg rio lering Parkstraat - Doolstraat - Magno liastraat - Vijverstraat - Princiepsbeslis sing. m. uitvoeren van verbeteringswerken in de Vijverstraat, pirnciepsbeslissing. n. verbindingsweg Ooststraat - Gro- tenbergestraat (verlenging Acacialaan) uitvoeren van verbeteringswerken - prin ciepsbeslissing, goedkeuring onteige ningsplan. o. Wolvenstraat, herziening aflij- ningsplan - voorlopige goedkeuring. 5. Gemeentepersoneel: a. mededeling van het K.B. 16.12.77 inzake vaststelling personeelskader; b. benoeming in vast dienstverband van een gemeentesecretaris; c. benoeming in vast dienstverband van een gemeenteontvanger; d. voordracht voor benoeming bij K.B. van een politiecommissaris. Naar aanleiding van de omstreden dichtbundel, waarvan vooraf een korte radiomontage zal voorgesteld worden, wordt in de zaal «The Club» te Zotte gem een sportavond georganiseerd, waarop de ideeën zullen geconfronteerd worden van volgende deskundigen: Urbain Braems (voetbaltrainer), Prof. Debackere, Rijksuniversiteit Gent, AVidré Dierickx (wielrenner), Leo Hel lemans (sportreporter BRT), Elie Sae geman (BRT-producer en auteur) en Herman Verbauwen (zwemtrainer). Het is de eerste maal dat dit onderwerp uit zoveel hoeken tegelijk wordt bena derd, zodat de samenloop van informa tie en de vergelijking der standpunten ongetwijfeld nieuwe inzichten zullen veroorzaken. In het tweede gedeelte van de avond kan het publiek bij de discussie betrokken worden. Deze originele kulturele manifestatie was een idee van de Vermeylenkring te Zottegem, die voor de organisatie in staat. Toegang 80 F (leden 60 F), zaal «The Club» (lokaal «Vrije Kunst kring») Laurent Demetsstraat, nr. 50, Zottegem Centrum. Deuren 19u30. Aanvang 20u. stipt. Hiermede nodigen wij alle gezellinnen uit tot het bijwonen van onze eerstvol gende klubavond die zal doorgaan in het Volkshuis, Markt, op donderdag 19 ja nuari te 19.30 uur. Door een afgevaardigde var de vzw Bond Moyson, zal een uiteenzetting gegeven worden in verband met de dienst «Thuisverpleging». Wij rekenen er op U talrijk aanwezig te zien!

Voor Allen | 1978 | | pagina 8