EGMONTPAKT WORDT STUYVENBERGPAKT OPROEP VOOR GEMENGDE COMMISSIE BEMIDDELINGSVOORSTEL VAN MINISTER SPITAELS AANVAARD AANVULLENDE VAKANTIE, VOOR JONGE WERKNEMER? WERVING INSTRUCT0REN MULTI-MEDIKAlE projekten INSCHRIJVINGSRECHT DOOFT UIT NA 20 JAAR DE VROUW IN DE B.S.P. MARIANNE 38-urenweek vanaf 1 januari 1979 TAALPLUIMEN HET BEDRAG VAN HET AANVULLEND VAKANTIEGELD IS Dienstbetoon Paul Van der Niepen V olksvertegenwoordiger K ;V. In de nacht van maandag op dinsdag is in 't Stuyvenbergkasteel dit gedetail leerd akkoord tot stand gekomen, omdat het oorspronkelijk Egmontpakt over de hervorming van onze staatsinstelling en de indeling van België, dat op 24 mei '77 'wars afgesloten, nog twistpunten openliet en leemten vertoonde. Be sluit van de meer dan 300 uren bijkomende Egmont-onderhandelingen: er is over alle' punten in het Egmontpakt een akkoord bereikt tussen BSP-PSB- CVP-PSC-VU en FDF. klaarden diverse voorzitters dat het ge leverde werl belangrijker is dan de vor ming van een nieuwe regering en werd de nervositeit in de pers over het Stuy- venbergberaad onbegrijpelijk ge noemd. De volledige tekst en de kaarten van het Egmont-beraad zullen pas later be kendgemaakt worden. De twee staatssecretarissen voor Her vorming van de Instellingen, De Bondt en Hoyaux, zullen het gedetailleerde Egmontpakt moeten uitschrijven in wet teksten en ook de verdeling moeten doen tussen wat via wet en wat via een grondwetsherziening moet uitgevoerd worden. Aan een einddatum voor die werkzaamheden kon men zich niet ver binden. Er is sprake van meer dan een maand. Als dat werk klaar is, komen de 15 van het Stuyvenbergkasteel terug bijeen om in een tweede lezing na te gaan of de teksten overeenstemmen met het gisteren afgesloten akkoord. Overgang Alle maatregelen die geen grondwets wijziging behoeven zullen zo snel mo gelijk uitgevoerd worden, zo nodig met overgangsmaatregelen. De eerste wet- ontwerpers hoopt men nog vóór de va kantie in het Parlement in te dienen. Er is nog niet uitgemaakt waar de teksten het eerst Kamer of Senaat zullen neergelegd worden. Evenmin is er uit sluitsel over het feit of de Raad van State voordien nog zal geraadpleegd worden over de ontwerpen. De regering zal over de verdere werkwijze beslis sen. Na afloop van de perskonferentie ver- Het inschrijvingsrecht waarvan Franstaligen in de zeven Egmont- gemeenten: Dilbeek, Groot- Bijgaarden, Strombeek-Bever, St.-Lievens-Woluwe, Beersel, Sterrebeek en Alsemberg en in de Egmontwijken 't Voor Zuun en Jezus-Eik, zullen kunnen gebruik maken, zal maar twintig jaar geldig zijn. Voor de Franstaligen in de zes faciliteiten-gemeenten zal het wel blijven bestaan. Dat is één van de belangrijkste punten uit het Egmontberaad-Stuyvenberg. Ook de drie Egmontwijken werden al afgebakend. Blijkbaar gaat het hier niet om een verruiming Die beperking deed een van de par tijvoorzitters verklaren: «Brussel is nu eens en voorgoed afgebakend en dat was toch de bedoeling van de Vlaamse partijen.» Vóór het Stuyvenbergberaad waren in de Vlaamse partijen van de meer derheid stemmen opgegaan om 't inschrijvingsrecht in de Egmontge- meenten in de tijd te beperken. Dat is nu gebeurd. Na 1988 zal men er geen gebruik kunnen van maken, tenzij de )wet die het inschrijvings recht moet instellen, dit jaar niet meer klaar komt. Bovendien zal het alleen kunnen gebruikt worden door 18-jarigen, de kiesgerechtigden voor de gemeente. Wie dus na 1980 geboren wordt in de Egmontgemeenten of wijken, zal van het recht geen gebruik meer kunnen maken. Als toegeving aan die laatste eis, staat dat de Franstali gen uit de Egmontgemeenten en wijk, hun kinderen naar Franstalige lagere scholen in de zes faciliteits gemeenten mogen sturen. Voorts voorziet 't uitgeschreven Egmontpakt in waarborgen voor de dotatie voor de gemeenschapsraden die volgens eenzelfde regeling als de dotatie voor de gewestraden zul len toegekend worden. Ook de invoering van sub-gewesten is een harde noot geweest in het voorbije Stuyvenbergberaad. Overeen gekomen werd, België on der te verdelen in 25 subgewesten, die de huidige provincies zullen vervangen. VJaanderen zal onder verdeeld worden in I 1 subgewes ten, Wallonië in 13, waarvan één voor de Duitstalige gemeenschap. Brussel zal eveneens een subgewest uitmaken. Symbool van de aanmoediging en steun aan de werkende klasse om op te staan, om de moed te kunnen opbrengen om de strijd te aanvaarden en deze te winnen tegen de vernedering en onderdrukking! ik bewerk de akkers en mag mijn hon ger niet verjagen; ik maak de klederen en ril van de koude; ik bouw de huizen en heb geen dak boven mijn hoofd; ik daal vele meters onder de grond voor de brandstoffen boven te halen, maar mag slechts een klein brokje behouden; het is bijna met alles zo En dan ben ik, de Marianne, het symbool van smart en miskenning... En nochtans de begeerte naar een bille- ker leven verschroeit mijn innerlijk we zen Het is maar al te vaak als een kampvuur bij donkere nacht. De vlammen stijgen wild de hoogte in, de glinsters verdwij nen in de donkere en kille nacht, doch de vlammen verhitten ons lichaam Verdomme, ziet gij niet dat de tijd is aangebroken Kan niet een nieuwe po ging worden aangewend De oude maatschappelijke vormen en gedachten zijn toch ziende wankelend... Kunnen wij samen aan deze vervloekte wereld geën einde stellen Symbool van ons zingen, ja, zingen uit volle borst... zingen bij het roffelen van onze trommels, dreunen van onze voet stappen, terwijl onze rode vlaggen in de wind wapperen wanneer onze op tocht voorbij was gegaan, galmden onze liederen ons na, onze leuzen waren tot in de muren doorgedrongen en wij waren bijna dronken van geestdrift en bewustzijn in eigen macht. Symbool van al onze liederen, strijd- opstandige liederen die door ons volk telkens opnieuw uit volle borst werden gezongen gezongen in het teken van een «onmetelijke begeerte» in een reu- zestrijd gezongen in onze «volkshui zen», in toneel en in onze optochten de eenvoudigste, natuurlijkste en meest bevattelijke vorm onzer gevoelsuiting alle rassen en in alle landen zongen wij hand in hand ons lied - de IN TERNATIONALE die ons allen tot broeders maakt. Enkele uren voor het verstrijken van de stakingsvooropzeg, werd op het ministerie van Arbeid en Tewerkstelling dan toch een akkoord bereikt tussen vakbonden en patroons van de petroleumsektor. 't Akkoord voor 'n nieuwe CAO, die betrekking heeft op ruim 5.500 arbeiders, voert per 1 januari 1979 de 38-urenweek in. De patroons van hun kant kregen gedeeltelijk voldoening inzake hun eis voor meer overuren. De uitgewerkte regeling inzake overuren is echter niet van die aard, dat de vermindering van arbeidsduur teruggegeven wordt in de vorm van overuren, zoals de patroons vroegen. Het akkoord werd door de syndikale délégués van het ABVV niet zonder diskussie aanvaard met drievierden meerderheid op amper twee uren voor het aflopen van de stakingsvooropzeg. Ook de ACV-délégués kregen verslag van hun onderhandelaars twee uren voor het vervaltijdstip. Gisteren keur den ook de oliepatroons het bereikte akkoord goed. Na afloop van het ge sprek dat door minister Spitaels werd geleid, verklaarden alle partijen zich voor een deel te kunnen terugvinden in het akkoord, zonder volledig voldoe ning te hebben gekregen. Nationaal ABVV-secretaris Van den Broeck verheugde er zich nochtans over dat met de 38-urenweek de petroleum sektor nu koploper is inzake de natio nale en interprofessionele eis voor werktijdverkorting. Arbeidsduur Het akkoord bepaalt dat de nieuwe CAO ingaat vanaf 1 januari 1978 en twee jaar loopt. Vanaf 1 januari 1979 wordt in gans de petroleumsektor de 38-urenweek ingevoerd. Weliswaar, zullen het 39e en 40e uur dat men werkt en die eigenlijk als overuren tellen, be taald worden als gewone uurlonen, en niet als overuren. Die eerte twee overu ren zullen tijdens de eerste trimester van 1979 evenmin aanleiding kunnen geven tot extra-kompensatieverlof, behalve voor de 1500 arbeiders van de kontinu- arbeid in de 3 ploegen van de raffi nage. Voor de distributie mochten tot nu toe 195 overuren per jaar genomen worden en het kompensatieverlof moest men ook in die periode nemen. Dat sys teem van 195 uren blijft dit jaar geldig. Voor de eerste trimester van 79, dus tot 31 maart 1979, kunnen van de distributie-arbeiders 48 overuren ge vraagd worden. Dat om de drukke piek periode van de winter te overbruggen. Vanaf 1 april 1979 tot 31 maart 1980, mogen terug 195 overuren gevraagd worden. Herinneren we er in dit ver band aan dat de patroons bij die 195 uren 100 uren meer vroegen, wat de arbeidsduurvermindering totaal zou neutraliseren. Lonen Het akkoord bepaalt voort: dat er twee loonsverhogingen van 2,5 frank ko men. De eerste vanaf 1 januari 1978 en de tweede per 1 januari 1979. De laatste loonsverhoging wordt gekoppeld aan de index. De eindejaarspremie wordt be houden aan het huidig aantal uren, ech ter aan het nieuwe uurloon. Wat het aanslepende probleem van het werk aan derden betreft verbinden de partijen er zich toe de besprekingen te hervatten om tegen uiterlijk 1 maart 1978 een akkoord te bereiken. De voorheen gepensioneerden krijgen net als de nieuwe een jaarlijkse premie van 3.000 fr., die uitbetaald wordt op het ogenblik van de uitbetaling van de eindejaarspremie aan de aktieve arbei der. Er wordt een paritair fonds voor be staanszekerheid opgericht, dat tot doel heeft de premie aan de gesyndikeerde arbeiders uit te betalen en de financie ring van de vakbondsopleiding te behe- Op het Nationaal B.S.P.-Congres dd. 17 december 1977 werd de beslissing genomen het initiatief te nemen zowel op nationaal als federaal vlak, ge mengde (man vrouw) werkgroepen op te richten met onder meer, als con crete opdracht: het opmaken van een inventaris van het aantal vrouwelijke partijleden, hun aanwezigheid in partijbesturen op lo kaal en federaal vlak, evenals van de bestaande vrouwenorganisaties; het ontleden van de oorzaken van de ondervertegenwoordiging van de vrouw binnen de partij en het uitwerken van een strategie om dit te verhelpen; in dit verband binnen de zes maan den concrete voorstellen uit te werken ten behoeve van het Partijbestuur dat er zich toe verbindt deze ter bespreking voor te leggen op een Algemene Raad of Congres. Daar intussen reeds een maand verstre ken is, begint eveneens voor de feder atie AALST de tijd te dringen om aan de slag te gaan. Hiervoor doen wij dan ook EEN DRINGENDE OPROEP AAN ALLE VROUWEN EN MANNEN DIE DAADWERKELIJK AAN DE NA TIONALE B.S.P. BESLISSINGEN omtrent de positie van de vrouw in de partij wensen mede te werken. Gelieve dan ook zo vlug mogelijk uw kandidatuur om deel uit te maken van deze commissie op te zenden aan het federaal C.S.C.-secretariaat t.a.v. VAN GAEL RITA, Houtmarkt 19300 AALST. WIJ REKENEN TEN STELLIGSTE OP UW KANDIDATUUR VAN GAEL RITA Dr. Marc GALLE Bent u op de hoogte van de Hondurese economie? In Honduras wisselen de regeringen elkaar vrij snel af. We kunnen ook uitspreken: Hondoeras, op z'n Spaans dan. Maar hoe langer hoe meer hebben we het over Cuba en noet meer over Coeba. En over Honduras. De Hondurese economie. Een inwoner van Honduras is een Hondureen. Die Hondureen had het in Brussel zo koud, dat hij zich onmiddellijk een houtje- touwtjejas kocht. Een houtje-touwtjejas is wat bij ons ook een duffel wordt ge noemd. Bij Van Dale lezen we: duffel is dikke wollen stof met lang haardek die waarschijnlijk haar naam ontleent aan het Belgische plaatsje Duffel. Tweede betekenis van duffel: een zware winterjas van die stof. Hij draagt zijn duffel al. We kunnen evengoed zeggen: hij droeg zijn duffel al, als hij droeg zijn houtje- touwtjejas al. Het laatste is moeilijker uit te spreken, dat houtje-touwtje, maar men went er wel aan. Die Hondureen kwam naar een hoorzitting. Een hoorzitting is wat de Engelsen a hearing noemen. Dat is een openbare behandeling, een zitting waar iedereen, al of niet na schriftelijke aanmelding, het woord kan voeren. Daar hij nog een tijdje te vroeg was, liep hij even door de oude middenstad. Voor een raam van een restaurant bleef hij kijken naar kreeften in een homarium. Een homarium (sp) is een aquarium voor kreeften. Een Oudgrieks vers: «Een kreeft greep met zijn scharen Een slang en sprak daarbij: «Een vriend van mij moet recht zijn, En wars van draaierij.» (vert. L. Th. Lehmann). Jeugdige arbeiders die na het einde van hun studiën of hun leerovereenkomst, voor de eerste maal als arbeider of be diende in dienst van een werkgever tre den, kunnen aanspraak maken op aan vullend vakantiegeld voor de periode gaande van 1 januari van het jaar in de loop waarvan zij bij die werkgever in dienst treden tot en met de dag die hun indiensttreding voorafgaat. Welke zijn de voorwaarden om aan vullend vakantiegeld te kunnen ge nieten: 1. dat bedoelde werknemers geen 25 jaar oud zijn op het einde van het vakan tiedienstjaar in de loop waarvan zij voor het eerst bij een werkgever in dienst traden; Let wel: een gelegenheidswerk gedu rende de vakantie wordt niet aanzien as een eerste tewerkstelling; 2. dat zij bij deze werkgever in dienst treden; uiterlijk de laatste werkdag van de periode van vier maanden volgende op: a) hetzij de datum waarop zij de instel ling verlaten hebben waar zij hun stu dies gedaan hebben, overeenkomstig artikel 62 van de geordende wetten be treffende de kinderbijslag voor loonar beiders; b) hetzij de datum waarop het leerkon- trakt een einde heeft genomen; De periode tijdens dewelke de werkne mer niet aan het werk is kunnen gaan wegens de verplichtingen hem opge legd krachtens de militiewetten of de wetgeving betreffende de verplichte dienst van de gewetensbezwaarden komt niet in aanmerking voor de bepa ling van de hierboven bedoelde termijn van vier maanden. 3. dat zij verbonden zijn geweest door een arbeidsovereenkomst die hen on derwerpt aan het stelsel der jaarlijkse vakantie of aanspraak konden maken op de bij dit besluit bepaalde gelijkstelling voor de perioden van arbeidsonderbre- king, gedurende 60 der werkdagen begrepen tussen de datum hunner in diensttreding en het einde van het va kantiedienstjaar. De aanvraag moet door middel van een speciaal formulier (Mod. PJI) dat op eenvoudig verzoek bij de vakantiefondsen kon worden be komen, ingediend worden bij het va kantiefonds waarbij de eerste werkge ver is aangesloten. OPGELET: Het aanvullend vakantie geld van de bedienden is ten laste van de werkgever bij wie zij te werk gesteld worden in de loop van het jaar waarin zij voor de eerste maal in dienst traden. Voor de berekening van het bedrag van het aanvullend vakantiegeld worden in aanmerking genomen: 1ten aanzien van oud-scholieren en studenten: behoudens de zondagen, en de perioden tijdens dewelke zij eventueel onder worpen geweest zijn aan de sociale ze kerheid ingevolge een gelegenheids werk de dagen vanaf 1 januari van het vakantiedienstjaar in de loop waarvan deze werknemers voor het eerst in dienst treden vaneen werkgever tot en met de dag voorafgaand aan deze van hun indiensttreding; 2. ten aanzien van oud-leerlingen: a) de eventuele arbeidsdagen tijdens dewelke zij aan het stelsel van de jaar lijkse vakantie onderworpen zijn ge weest en de dagen van eventuele arbeids- onderbreking gelijkgesteld met effek- tief gewerkte dagen vanaf 1 januari van het vakantiedienstjaar in de loop waar van deze werknemers voor het eerst in dienst treden van een werkgever tot de dag voorafgaand aan deze van hun in diensttreding; b) behoudens de zondagen en de dagen bedoeld sub a), de dagen vanaf 1 januari van het vakantiedienstjaar in de loop waarvan deze werknemers voor het eerst in dienst treden van een werkgever tot en met de dag voorafgaand aan deze van hun indiensttreding. VERSCHULDIGD: 1) Aan de personen waarvan sprake in bovenvernoemd artikel 1voor elk van de in dit artikel 1bedoelde dagen naar Ra'o van 14% van het dagelijks fiktief loon dat in aanmer king komt voor de berekening van het vakantiegeld, verschuldigd aan de werknemer van dezelfde leeftijd en het zelfde geslacht voor de met effektief gewerkte dagen gelijkgestelde dagen van werkonderbreking voorkomend in de loop van het vakantiedienstjaar; 2) aan de personen waarvan sprake in het eveneens bovenvermeld artikel: a) voor elk van de in dit artikel 2., a) bedoelde dagen naar rato van 14 van het verschil tussen het onder 1vermeld dagelijks fiktief loon en het dagelijks bedrag dat in aanmerking komt voor de berekening van hun gewoon vakantie geld; b) voor elk van de in bovenvernoemd artikel 2), b) bedoelde dagen naar rato van 14 van het onder 1. vermelde dagelijks fiktief loon. Het aanvullend vakantiegeld wordt ver leend door het organisme dat voorziet in de uitbetaling van het uit hoofde van zijn dienstverrichtingen bij de eerste werkgevers verschuldigde vakantie geld. Is de werknemer tijden het vakantie dienstjaar in de loop waarvan hij voor het eerst bij een werkgever in dienst trad, beurtelings als arbeider en be diende, of omgekeerd, werkzaam ge weest, dan wordt het aanvullend vakan tiegeld naar verhouding van de als be diende gewerkte tijd door de werkge ver, en naar verhouding van de als arbei der gewerkte tijd, door het bevoegde vakantiefonds betaald. KORTE SAMENVATTING: De werknemersdie op 31121977 nog geen 25 jaar oud waren en in 1977 binnen vier maanden na het einde van hun studiën of hun leertijd voor de eer ste maal bij een werkgever in dienst traden, kunnen aanvullend vakantie geld bekomen op de voorwaarden vast gesteld bij koninklijk besluit. Gelegenheidswerk tijdens de vakan tie wordt niet aanzien als eerste werk zaamheid. De periode gedurende dewelke de werknemer, wegens zijn militaire ver plichtingen, niet kon aan het werk gaan, komt niet in aanmerking voor het bepa len van de hogervernoemde termijn van vier maanden. De aanvragen dienen door middel van speciale formulieren (PJ 1) te ge beuren. Deze zijn bij de Rijksdienst voor Jaarlijkse vakantie Elyzeese Vel- denstraat 12, 1050 Brussel. Tel. (02) 649.80.50, verkrijgbaar Remi VERSCHAFFEL Secretaris-BSP. -afdeling Viane-Moerbeke Tel. 054-58.90.80 voor samenwerkingsproject BRT- dienst volwassenen en Hoge Raden Volksopleiding. Samenlevingsopbouw en het Biblioteekwezen. doel: functie van permanente vorming aantonen periode: begin 1978 tot en met einde 1980 Maartdag 23.1.78 Hillegem - 18.30 u. - café Volkshuis Bavegem - 19.15 u. café De Winne Herzele - 20 u. Germinal Dinsdag 24.1.78 Haaltert (Terjoden) - 18.15 u. - café Mia Erpe - 18.45 u. - Volkshuis Mere - 19.30 u. - Volkshuis Zaterdag 28.1.78 Welle - 9.30 u. - Vooruit Iddergem - 10 u. - Volkshuis Okegern - 10.30 u. - Central Ninove - 11 u. - Volkshuis Zondag 29.1.78 Denderleeuw - 10-12 u. - Volkshuis-8-urenhuis taak instructoren: opleiden en begelei den plaatselijke animatoren vereisten: zelf opleiding volgen praktijkervaring met volwassenen in de instructieve sector aangepaste vooropleiding: bv. so ciale agogiek. leraarsopleiding, com municatiewetenschappen.. selectie: door stuurgroep van samen- werkingsprojekt BRT-Hoge Raden: schriftelijke motivatie en c.v. gesprek met stuurgroep over moti vatie en kennis practische toepassing van vaardig heden opleiding: eerste helft 1978 vooral gericht op voordracht verwor venheden bezoldiging en statuut: ereloon 500 fr per uur. max. 1.500 fr per dag (niet tijdens opleiding) deeltijds werk, met avond- en week endwerk. engagement voor drie jaar vereist, organisaties moeten kandidaten voor stellen tegen 28 januari. Kandidaturen te sturen naar de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid. Kei- zerslaan 13 te 1000 Brussel.

Voor Allen | 1978 | | pagina 2