INTERPELLATIES OMTRENT SLUITING UNAL TE GERAARDSBERGEN MARC GALLE PAUL VAN DER NIEPEN Karnaval Aalst: STATIONEERPLAATSEN AUTOBUSSEN Deze interpellatie gericht tot de Heer Staatssecretaris voor Streekeconomie omtrent de moeilijkheden in het bedrijf UNAL gevestigd te Geraardsbergen. doe ik met veel ongenoegen.* Wanneer ik het dossier van dit bedrijf en van de Streek Geraardsbergen met on bevangen blik bekijk, zie ik er een groot aantal gebreken in die als eindresultaat hebben een nieuwe verslechtering van de toestand van de arbeidende bevol king in dit gebied. De urgentie waarmede wij opnieuw moeten interpelleren over dit bedrijf en de ad hoe oplossingen die u zult voor stellen en uitwerken, stemmen ons niet gunstig. Dit gevoel van onbehagen stemt overeen met de gevoelens van on zekerheid en machteloosheid van hon derden betogende arbeiders zaterdag jongstleden in de straten van Geraards bergen. Immers de problemen die vandaag weer aan het licht komen in het bedrijf UNAL, kennen wij al sinds 1965 toen de aftakeling van dit mooie bedrijf be gon eerst door het verplaatsen van een deel van de activiteiten naar het buitenland, later door de inschakeling van het bedrijf in een multinationale onderneming waarvan het bedrijfsbe leid niet in de hand kon worden gehou den. Mijn ongenoegen is ook gesteund op het feit dat de huidige toestand van het be drijf door heel wat regionale instanties reeds nauwkeurig gekend was in 1974 en 1975 (1). De vragen die ik dan ook wil stellen aan de Heer Staatssecretaris voor Streek economie zijn de volgende: of hij dit bedrijf waarvoor het licht al in 1975 op rood moest staan bij prioriteit volgde aard voor de volledige ontsluiting niet aanwezig zijn. Wij hebben het elders al gezegd, dat het regionale beleid voor streken als Ge raardsbergen en andere deelgebieden van het Arrondissement Aalst faalt doordat in perioden van belangrijke economische groei er voor deze gebie den geen coherent regionaal beleid ontworpen werd. U moet toegeven. Mijnheer de Staats secretaris, dat het nu in een periode van economische crisis, bijzonder grote in spanningen zal vergen, om voor deze noodgebieden een coherent beleid te voeren. Daarom stel ik mijn vraag nogmaals: welke zijn de maatregelen die u zult nemen opdat een middenlange termijn planning tot stand zou komen die naar ik hoop zal-uitgewcrkt worden met de lokale en regionale verantwoordelij ken opdat wij binnen afzienbare tijd niet opnieuw op deze tribune zullen moeten verschijnen om de tewerksteling in an dere bedrijven dan UNAL te verdedi gen. Eens te meer dienen wij vast te stellen, en dit naar aanleiding van de nakende sluiting van het bedrijf UNAL1T te Ge raardsbergen, dat ons land zich op so ciaal en economsch vlak in een alarme rende toestand bevindt. De werkloos heid scheert ongezien hoge toppen (de kaap van de 300.000 werklozen werd reeds gevoelig overschreden) en vol gens de huidige vooruitzichten zal hierin in de nabije toekomst weinig ver andering treden. Andere factoren met nefaste invloed zijn: het totaal gebrek aan grote onder nemingen en research-firma's, welke op hun beurt andere kleinere en middel grote ondernemingen kunnen aantrek ken. het eenzijdig karakter van de be staande ondernemingen (voornamelijk gericht op kleding en textiel) de op onvoldoende wijze uitge bouwde infrastruktuur de collectieve voorzieningen die niet in voldoende mate aanwezig zijn. Het aantal actieven die werken buiten het arrondissement, ondanks het feit dat het aantal loon- en weddetrekkenden werkend in het arrondissement de laat ste jaren is gestegen, is geenszins ver minderd. De wergelegenheidscoëfficiënt, zijnde welke voorstellen tot grondige structuurwijzigingen werden gedaan of hij aandrong op productiediffe rentiatie of hij aandrong op het ontwerpen van prototypes die zouden kunnen lei den tot het ontstaan van nieuwe en be tere producenten of hij nagezien heeft of in het be drijfsbeheer en in de bedrijfsorganisatie al dan niet bijstand moest geleverd wor den?; aldus of hij de volledige gamma middelen waarover hij beschikt en waarover tot nu toe niet werd gesproken heeft aangewend Nu vernemen wij ook via uw antwoord aan de Heer Vernimmen in de Senaat dat er ineens prioriteit zal verleend wor den aan het aantrekken van nieuwe be drijven in de streek van Geraardsber gen. Wij zijn u hiervoor uiteraard dankbaar en we nemen akte van deze belofte afge legd in de Senaat; wij zullen de realisa tie ervan nauwkeurig volgen. Maar onze zorgen voor de streek van Geraardsbergen blijven bestaan. Wij vragen immers van socialistische zijde reeds lang voor dit gebied meer dan korte en éénmalige impulsen door de vestiging van één of twee bedrijven. Wat wij vragen is dat een coherent sociaal-economisch ontwikkelingsplan voor de streek Geraardsbergen zou ontworpen worden. Mijn vraag aan de Heer Staatssecretaris is dan ook of hij reeds de nodige maat regelen heeft getroffen om een derge lijke middenlange termijnplanning voor dit «niet in ontwikkelingsgerakend ge bied» op te stellen Zonder de opstelling van een degelijke planning menen wij dat het regionale beleid er één zal blijven van «bijsprin gende hulpverlening» van bedrijven in moeilijkheden waardoor het imago van het staatsbeheer en het gevoerde regionale beleid niet altijd verbeterd wordt. Wij merken inderdaad op dat het regio nale beleid zich dikwijls laat leiden door spontane ontwikkelingen die zich vooral voordoen in grote centra, en niet door geplande ontwikkelingen. Deze gang van zaken biedt verstoken gebieden als Geraardsbergen nooit een echte ontwikkelingskans omdat een aantal belangrijke randvoorwaarden van sooiaal-economische en structurele Tevens kunnen we haast alle dagen via pers, radio en televisie vernemen dat het aantal bedrijfssluitingen ingevolge fa ling, ondoordacht beleid, stopzetting en ontmanteling blijft toenemen, en dit aan een ritme van 4-5 per week. Voor sommigen kan dit overkomen als een alledaags «fait divers» voor ons, socialisten en mensen uit deze streek, is het dit echter niet. Deze bedrijfssluitingen, met de daaruit voortvloeiende menselijke en sociale drama's, onderstrepen, hoeft het nog gezegd te worden, voor de zoveelste maal de crisis die het kapitalistisch stel sel op dit ogenblik doormaakt, en ma ken ons duidelijk dat wij, voor de herop leving van ons economisch bestel, op geen mirakelformules vanwege het privé-kapitaal en de multinationals moeten rekenen. Reeds in mijn tussenkomst van vorig jaar, ter gelegenheid van de aangekon digde sluiting van de textielonderne ming FABELTA, te Ninove, waarover eveneens nog geen totale zekerheid heerst heb ik uw aandacht willen vesti gen op de bijzondere noden en de uiterst moeilijke sociale en economische toe stand van het arrondissement Aalst. Uit een studie over het nieuw uitzicht van het arrondissement Aalst na de fu sies van gemeenten, uitgegeven door het aktie-komité ter bevordering van de economische expansie van het arrondis sement Aalst, blijkt dat het bevolkings aantal er steeds opnieuw blijft vermin deren. In zeer vele gemeenten overtreft het aantal sterfgevallen de geboorten. Ook de inkomenssituatie is ongunstig. Niettegenstaande het feit dat het arron dissement Aalst opgenomen werd als ontwikkelingsgewest in het kader van de regionale expansiewetgeving, kende de industriële bedrijvigheid er een be stendige achteruitgang ten opzichte van het land en van Vlaanderen. Een groot aantal middelgrote ondernemingen, o.a. in de schoen- en textielnijverheid gingen teloor, en de eertijdse ambachte lijke bedrijvigheid (o.a. sigarenmake- rijkleermakerij en klakkenmakerij), welke voornamelijk plaats greep in de streek van Geraardsbergen, onderging hetzelfde droevig lot De meestal kleinere ondernemingen die we hier voor in de plaats kregen waren, en zijn, niet in staat de economische achteruit gang van ons gewest op te vangen. de balans tussen dc beroepsbevolking die woont in de streek en deze die werkt in de streek, bedraagt 63,3 wat bij zonder laag is. Volgens de jongste cij fers doen enkel de arrondissementen Borgworm met 60,5 en Thuin met 63,0 het nog slechter dan het arrondisse ment Aalst. Als we verder nog rekening houden met het rekordpendelcijfer van 41.387 een heden, welnu dan hebben we een volle dig beeld van de deficiënte werkgele genheidssituatie in ons arrondissement. Aan deze pendel, die in zekere zin nog door de regering wordt gesubsidieerd vermits hij gedeeltelijk mogelijk is dankzij het stelsel van de goedkope so ciale en werkliedenabonnementen, zou meer dan ooit, en dit omwille van di verse sociale, economische en psycho logische redenen, een einde moeten ge steld worden. Welnu, Mijnheer de Voorzitter, Mijn heer de Staatssecretaris, Achtbare Col lega's, vandaag vernemen we dat deze weinig benijdenswaardige sociale en economische toestand in het arrondis sement Aalst nog dreigt te verslechte ren. Eens te meer staat een bedrijf in de uiterste hoek van ons arrondissement op het punt de rij van zovele andere geslo ten en verdwenen ondernemingen te vervoegen. Eén van de grootste en enige arbeidsin tensieve bedrijven, uit deze streek, het houtvezelbedrijf UNALIT te Geraards bergen, een onderneming die eens 1200 mensen tewerk stelde, kondige onlangs aan haar deuren te sluiten. Dit betekent opnieuw een zeer zware klap voor dit probleemgewest, en in het bijzonder voor de Stad Geraardsbergen, waar de toestand reeds voordien weinig bewon derenswaardig was, en dit ten gevolge van een hele resem factoren. De welvaartproblemen in de streek Ge raardsbergen worden immers nog scherper gesteld aan in de rest van het arrondissement Aalst, dat op zijn beurt, zoals hierboven reeds aangetoond, zelf onder het rijksgemiddelde ligt. Met de wegeninfrastructuur is het er, zo mogelijk, nog slechter gesteld. De ver bindingen met Aalst en Brussel ge schieden langs secundaire wegen, en de 41 km. lange weg naarGent telt zo'n 140 bochten en behoort tot de gevaar lijkste van het Vlaamse land. Ook qua tewerkstelling is de toestand er weinig schitterend te noemen, en een verdere afname van 't aantal arbeids plaatsen ligt in de lijn der verwachtin gen. Uit al deze gegevens, en ondanks de betoonde ijver van de verschillende ar beidersbewegingen, blijkt dat dit ge west door de Belgische Staat steeds stiefmoederlijk behandeld, zoniet ver waarloosd, werd inzake overheidsini tiatieven. Nu dreigen opnieuw, Mijnheer de Voorzitter, Mijnheer de Staatssecreta ris, Achtbare Collega's, 300 mensen hun werk te verliezen en velen onder hen zullen later niet eens meer in 't arbeids proces kunnen ingeschakeld worden door het ontbreken van andere, en soortgelijke, bedrijven in deze streek. Indien de sluiting van dit bedrijf zich vroeger zou hebben voorgedaan, name lijk toen de economische toestand nog min of meer gezond kan genoemd wor den en de mogelijkheid tot opname van arbeiders in het arbeidsproces nog op timaal was, dan zouden velen zich mis schien minder bekommerd hebben hierover. Vanuit ecologisch standpunt zouden sommigen deze situatie mis schien zelfs hebben aanvaard omdat alsdan één van de grote vervuilers van het Denderwater wegviel. Wij mogen niet toelaten dat de werk nemers, die gedurende tientallen jaren borg stonden voor de enorme winsten welke dit bedrijf maakte, hiervoor «be dankt» worden met afdanking en werk loosheid, die, zoals reeds gezegd, voor de meesten onder hen blijvend zal zijn. Wij vragen - dan ook, Mijnheer de Staatssecretaris, een dringende tussen komst in deze aangelegenheid. Kan dit bedrijf, en meer bepaald de UNALIT- afdeling, nog van sluiting gered worden mits de nodige overheidssteun Indien dit niet het geval zou zijn, is er dan geen mogelijkheid tot omschakeling naar een andere produktieeenheid, bv. de lucifer afdeling, zodanig dat de met werk loosheid bedreigde arbeiders en be dienden van dit bedrijf terug opgevan gen worden Vindt de Heer Staatssecretaris het niet nodig dat er een overleg voorzien wordt met deze multinational om een herzie ning van de sluiting te bespreken, en kan de Federatie van Houtverwerkende Nijverheid terzake geen initiatief ne men Is het verder ook zo dat bij de sluiting van UNALIT de luciferafdeling slechts behouden wordt op voorwaarde dat een belangrijke overheidstussenkomst wordt verleend We vernamen reeds dat er sprake zou zijn vaneen bedrag van om en bij de 160 milj. frank. Kan de heer Staatssecre taris, deze geruchten bevestigen, en zo ja, mogen wij dan vernemen waartoe dit bedrag zou dienen. Indien deze steun er enkel zou zijn om de verliezen van UNALIT te compenseren, en er geen verdere garanties qua tewerkstelling worden geboden door de direkties van deze multinational, dan moet deze overheidshulp geweigerd worden. Ook de bedrijfsleiding dient haar sociale verantwoordelijkheid en haar verant woordelijkheid ten opzichte van de ge meenschap op te nemen. De beheerders van deze Zweedse on derneming vragen immers geen finan ciële steun om de afdeling UNALIT te redden, maar wel om het stekjesbedrijf, een afdeling waar eveneens onrust en twijfel heerst onder de arbeiders, te moderniseren. Door onze collega's in de Senaat. Mevr. D'HONDT - VANOPDEN- BOSCH. en de Heer Willy VERNIM MEN, werd vorige week immers reeds nadrukkelijk gewezen op het gevaar van een mogelijke sluiting in de nabije toe komst van de Union Allumettière, en ik wens mij hierbij aan te sluiten door er nogmaals met klem op te wijzen dat zulks in generlei mate denkbeeldig is. Tevens weten wij dat. volgens de hui dige plannen van de directie van het bedrijf UNALIT binnenkort een drietal neven- of aanverwante bedrijven van Brussel naar Geraardsbergen zullen overgebracht worden. Deze zijn de drukkerij DE JONGHE. met een capa citeit van 22 arbeiders en 5 bedienden, de verkoopsafdeling van de stekjesfa- briek met 17 bedienden, en de verkoops afdeling van het departement «aanste kers» met 6 bedienden. De overbren ging van deze drie afdelingen naar Ge raardsbergen in afwachting van de voorziene modernisering van het stek jesbedrijf, zal tot gevolg hebben dat onmiddellijk 6 bedienden en 36 arbei ders zullen worden afgedankt. Ook vernamen wij dat de geplande mo dernisering van de luciferafdeling van die aard zal zijn dat drie ultra-moderne produktielijnen geïnstalleerd zullen worden, zodanig dat ook hier een af vloeiing van 'n groot deel van het per soneel onvermijdelijk is. Bovendien zal het slechts een kleine ingreep vergen, wanneer de winsten in de ogen van de beheerders van dit Zweedse bedrijf niet groot genoeg zijn, deze nieuwe productie-apparatuur te demonteren, in containers te plaatsen en over te bren gen naar voor hun voordeliger en meer winstgevende gebieden. Deze vrees wordt niet alleen gekoesterd door de arbeiders en bedienden van het bedrijf UNAL, maar ook door de ganse bevolking van Geraardsbergen. Zelfs de middenstand en de plaatselijke ne- ringdoenders voelen zich, als indirect gevolg hiervan, in grote mate verontrust en bedreigd in hun levensbestaan. Deze begrijpelijke onrust kwam reeds tot uiting in de massale volksbetoging van vorige zaterdag te Geraardsbergen, en in de spontane akties georganiseerd door de diverse syndicale organisaties. Honderden mensen kwamen op straat. niet alleen om de handelswijze van deze multinational aan te klagen, maar ook om de overheid voor hun rechtmatige eisen te winnen. Samen met de plaatselijke arbeiders en bevolking vragen wij u, Mijnheer de Staatssecretaris en de hele regering dat de nodige inspanningen geleverd zullen worden om in de eerste plaats nieuwe ondernemingen aan te trekken op het industriepark te Geraardsbergen. Deze stad beschikt immers over een in dustrieterrein van nationaal belang, doch van de 55 ter beschikking gestelde ha., blijven er 45, zijnde meer dan 80 buiten gebruik. Verder verlangen wij dat de wegeninfrastructuur in Ge- raardbergen en omgeving zou verbeterd worden, dat deze stad zou uitgebouwd worden als toeristisch centrum, en dat specifieke maatregelen getroffen wor den om de tewerkstelling in gans het arrondissement Aalst veilig te stellen en te bevorderen. Hiervoor zou aan de speciale werk groep, waarvan U, Mijnheer de Staats secretaris, gesproken hebt in uw ant woord op de interpellaties van Mevr. D'HONDT - VANOPDENBOSCH en de Heer Willy VERNIMMEN in de Se naat, binnen de kortste tijd gestalte moeten gegeven worden en dient deze dringend operationeel gemaakt te wor den Het is immers overduidelijk dat het arrondissement Aalst, en vooral dan het gebied rond Geraardsbergen, een priori taire behandeling vereist. Om verder aan de economische nood toestand in het algemeen, maar zeker in dit gewest, het hoofd te bieden vragen wij u. Mijnheer de Staatssecretaris, en met u de ganse regering, dat: 1De kredieten zouden gevonden wor den om het nieuw industrieel beleid operationeel te maken; 2. 'n Eventuele crisislening zou aan gegaan worden om een verdere ver slechtering van de huidige toestand te vermijden; 3. Dat maatregelen zouden getroffen worden die verder gaan dan het tewerk stellen van stagiairs door de overheid, het tewerkstellen van werklozen, het tijdelijk en het brugpensioen en dat werk zou gemaakt worden van de ver korting van de wekelijkse arbeidsduur, en de veralgemening van de verlaging van de pensioenleeftijd, en dit zowel voor de privé-sector als voor de open bare diensten. Wij hopen dat wij enig gehoor gevon den hebben bij de regering en wachten op nieuwe initiatieven om onze streek te ontsluiten en de tewerkstelling te be vorderen. Zoniet zullen in de nabije toekomst nog velen de nu reeds lange rijen voor de stempellokalen gaan ver voegen. 1Voor de voertuigen, komende uit de richting GENT Sint-Annalaan - Capucijnenlaan en aanpalende straten - parking - Beek- veldstraat - Volksplein - Boudewijn- laan. 2. Voor de voertuigen, komende uit de richting BRUSSEL Parklaan - Burgemeestersplein en aan palende straten - Gheraerdslaan - Al- brechtlaan - Parking bloemenveiling. 3. Voor de voertuigen komende uit de richting NINOVE Parklaan - Leo de Bethunelaan - Ge- raardsbergsestraat tot aan de Eikstraat - Dr. A. Goffaertstraat - Eikstraat - H. Lefèvrestraat - Stef. De Jonghestraat - Aug. Marcelstraat. 4. Voor de voertuigen komende uit de richting MEUWERKERKEN Op de parking vóór het Capucijnen- klooster en vóór het kerkhof op de par king Beekveldstraat. 5. Voor de voertuigen komende uit de richting HERDERSEM Op het H. Hartplein en de H. Hartlaan - P. Corneliskaai en Tragel. 6. Voor de voertuigen komende uit de richting DENDERMONDE Deze mogen doorrijden tot aan de ZESHOEK en ter plaatse stationeren volgens de aanwijzingen ter plaatse ge geven door de politie of de rijkswacht Er bestaat ook mogelijkheid, in HOF- STADE langs de H. CONSCIENSE- STRAAT naar de TRAGEL te rijden en ter plaatse te stationneren of richting pendelparking. 7. Voor de voertuigen komende uit de richting VILVOORDE Op het O.L. Vrouwplein - Leopoldlaan en wanneer ze verder willen rijden naar Brussel toe, dan op de parkeerplaatsen hierboven aangeduid. 1De autobussen en andere voertuigen komende uit de richting NINOVE - GERAARDSBERGEN zullen vanaf 13 tot 18 uur. niet verder mogen rijden dan het kruispunt GERAARDSBERGEN - KERKHOFLAAN. 2. De autobussen van de dienst NIEUWERKERKEN en de andere voertuigen uit die richting, mogen vanaf 13 uur tot 18 uur niet verder rijden dan de CAPUCIJNENLAAN. 3. De autobussen van de dienst DEN DERMONDE en de andere voertuigen uit die richting mogen vanaf 13 uur tot 18 uur niet verder rijden dan de ZES HOEK. 4. De autobussen van de dienst LON- DERZEEL en de andere voertuigen uit die richting mogen vanaf 13 uur tot 17 uur niet verder rijden dan het kruispunt MOORSELBAAN - O.L. VROUW- PLEIN. 5. De autobussen van de dienst HER DERSEM en de andere voertuigen uit die richting mogen vanaf 13 uur tot 17 uur niet verder rijden dan de ZWAR- TEHOEKBRUG.' 6. De autobussen van de dienst ASSE en de andere voertuigen uit die richting mogen vanaf 13 uur tot 17 uur niet ver der rijden dan de LEOPOLDLAAN (kruispunt met de MOORSELBAAN). De zondag van karnaval zal het verkeer, in het centrum van de stad verboden zijn. Maandag 6 februari vanaf 14 uur en dinsdag 7 februari vanaf 17 uur zijn alle voertuigenverkeer in het centrum van de stad verboden tot middernacht. VERBODEN TE STATIONEREN OP DE GROTE MARKT - HOPMARKT en begin NIEUWSTRAAT van 13 uur tot middernacht.

Voor Allen | 1978 | | pagina 2