Opnieuw 25 lezers bij UNAL DANKT AF: GERAARDSBERGEN STERFT! ons parlement? w MAATSCHAPPELIJKE BEDENKINGEN BIJ ONZE ECONOMISCHE CRISIS DE REGERING MOET NU VLUG HANDELEN! k^Jl/ I \r~ TE NINOVE GRONDEN VOOR ATLETIEKBAAN AANGEKOCHT DE LEZERSWERVING VOOR ALLEN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 40' JAARGANG NR. 8 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Mare Galle Naar wij - nog juislvoor het schrijven van dit artikel konden vernemen - werd het zoveelste knelpunt bij de uitvoering van het Stuyvenbergakkoord uit de weg geruimd. Het'dient gezegd te worden dat de publieke opinie deze nachtelijke zittin gen over al deze geschillen hartsgrondig beu wordt. De Regering - en vooral de Eerste Minister weinig autoriteit - sommige partijen die sedert weken allerlei zijdelings#maneuvers uitvoeren geven blijk van onvolwas senheid en in sommige gevallen zelfs blijk van onbetrouwbaarheid. Wij wensen bij deze gelegenheid vooral hulde te brengen aan de waak zaamheid van onze Vlaamse voorzitter Karei Van Miert, - zonder enige vorm van overdrijving of zoeken naar ongezonde publiciteit, is hij er ook weer nu in gelukt de B.S.P. in Vlaanderen een ander aanschijn te geven - namelijk dit van een partij die benevens haar ideologische socialistische inhoud ook bepaalde Vlaamse gewettigde eisen met kracht kan verdedi gen. Nu, - echter deze moeilijkheden uit de weg zijn komt het er voor de Regering op aan om vlug de aangegane verbintenissen ten uitvoer te brengen. Het communautair dossier moet zeker binnen een paar maanden afge handeld worden opdat de aandacht en alle energie zou besteed worden aan de sociaal-economische problemen. Fabriekssluitingen... en een nieuw industrieel beleid! Opmerkelijk is in deze periode dat het aantal fabriekssluitingen nog steeds toeneemt, - en vooral beangstigend is de vaststelling dat dit niet alleen gebeurt in traditioneel zwakkere sectoren, - de in het recent verleden gebruikte methodes van steunverlening lijken in vele gevallen niet doelma tig en leiden zeer dikwijls tot opvallende misbruiken. Daarom lijkt mij de tekst voor het ontwerp over een nieuw industrieel beleid buitengewoon belangrijk. Partijgenoot Claes, - heeft in een recent debat met liberaal Declercq dit ontwerp op een meer dan bevattelijke wijze toegelicht. Het publiek - openbaar initiatief moet het mogelijk maken een evenwicht te brengen in bepaalde sectoren. Het zou trouwens moeten in staat zijn een dam te werpen ten overstaan van bepaalde beslissingen van multinationals, - voor wie het begrip «winst» nog steeds de enige maatstaf blijft voor verdere productie. Mentaliteitsverandering! Wie vandaag spreekt over «openbaar initiatief» krijgt meestal van uit de massa enkele argumenten naar het hoofd geslingerd in verband met de werking van de openbare besturen op dit ogenblik. Meestal, - worden daarbij de agenten van de openbare besturen ten onrechte allerlei verwijten toegestuurd. Wanneer sommige openbare besturen misschien minder goed geleid worden dan is dat in vele gevallen NIET de fout van de uitvoeringsagent maar meestal het gevolg van een NIET doorzichtelijk administratief appa raat. Er bestaat een enorm verschil tussen een «openbaar industrieel initiatief» en het klassiek geworden openbaar bestuur. De benadering van bepaalde termen zoals productiviteit, concurentievermogen e.a. zullen ook in deze aangelegenheid zwaar doorwegen. De Socialistische beweging mag het risico NIET lopen dat bepaalde projecten zouden mislopen door het gebrek aan efficiëntie van dergelijke ondernemingen. Daarom begrijpen wij partijgenoot Claes, - wanneer hij bij bepaalde uit eenzettingen over dit nieuwe industrieel beleid ook een moedig pleidooi voert voor een werkelijke diepgaande «mentaliteitswijziging». Geen ontmoediging in onze rangen! Onze militanten dienen gemobiliseerd om op dit vlak ons daadwerkelijk socialistisch programma te propageren en door te drukken. Het is slechts door 'n aanhoudende actie dat wij alle werknemers zullen overtuigen van de noodzaak van het openbaar industrieel initiatief. Het is het enige middel om werkverschaffing voor elkeen te waarborgen. Senator Willy VERNIMMEN Voorzitter BSP federatie Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Onze militanten houden vol voor de lezerswerving «Voor Allen» en verschillende afdèlingsverntwoordelijken kondigen aan dat het trouwens nog maar een begin is.. Van Den Bosche Alois - Herdersem I Pevenage Frans - Viane 2 De Bruyn Clement - Denderleeuw 3 Monsieur Eddy - Aalst 4 Timmermans Jacques - Ninove 4 Impens Gust - Lede 2 Van Hover Robert - Aalst 2 Coppens Fran - Iddergem 6 Kiekens Andre - Grimminge l Van Der Niepen Paul - Denderleeuw l Volgende week wordt het eindklassement opgemaakt voor februari, Zorg dat U nog op onze erelijst staat. Wij dienen immers deze maand opnieuw 100 nieuwe lezers te werven. Tot op heden hebben wij er 84. Hoe redden wij Ondanks het gure winterweer hebben 1 zaterdagnamiddag een 1000-tal perso nen betoogd tegen de sluiting van de afdeling UNALIT in de UNAL- onderneming te Geraardsbergen. De oproep van het gemeenschappelijk vakbondsfront, A.B.V.V., A.C.V., A.C.L.V.B., is inderdaad massaal op gevolgd; onder de aanwezigen be merkten wij het bijna volledige stadsbe stuur, alle verantwoordelijken van 't gemeenschappelijk vakbondsfront, se natoren, volksvertegenwoordigers en zeker niet te vergeten de honderden mi litanten uit het arrondissement. Ook pers en T.V. waren van de partij. Na de optocht door het centrum van Geraardsbergen. werden vanop de pui van het stadhuis toespraken gehouden, door ondermeer kd. RUIZ, gewestelijk sekretaris van de Algemene Centrale A.B.V.V. De kern van zijn betoog luidde dat het ■kapitalisme en de multinational de ar beidende klasse slechts gebruikt, zon der de minste waarborg voor de dag van morgen! Wij zijn tegen dergelijke han- Vanop de pui van het stadhuis werden toespraken gehouden: men is één en al oor. De Ninoofse gemeenteraad heeft de aankoop van een eigendom van méér dan 5 ha goedgekeurd, gelegen aan de Elisabethlaan tussen de Dender en de Pollarstraat. De totale kostprijs hiervoor bedraagt 8.500.000 F aanplanting en vvederbeleg inbegrepen. Een initiatief dat eertijds werd genomen door schepen Jacques Timmermans en thans wordt weder uitgevoerd, om de aanleg van een atletiekbaan mogelijk te maken, grenzend aan de op te richten sporthal. delswijze met hand en tand gekant en zullen ons steeds blijven verzetten in het belang van de arbeidende klasse! Tot slot wprd door het gemeenschappe lijk vakbondsfront een eisenplan naar voor gebracht dat ondermeer volgende punten omvat: geen sluiting zonder vervangings- werk spoedige verbetering van de verbin dingen met auto- en spoorwegen voor het Geraardsbergse oprichting nieuwe bedrijven in de streek. Er wordt gegenwoordig veel gesproken over aanpassingen die in het parlemen tair bestel moeten worden aangebracht. In de eerstq plaats dienen we te beklem tonen, dat we als democraten het Par lement beschouwen als de enig moge lijke instelling om op nationaal vlak aan het volk een spreekbuis te geven, om de opdrachrom wetten te maken te vervul len, om controle uit te oefenen op wat de regering doet en om regeringen te aanvaarden of weg te sturen. Het parlementair regime is vrij oud. Het moet zoals alles wat we aan verstar ring willen onttrekken geregeld wor den aangepast. We weten dat de mo derne vergadertechnieken het halfrond nog niet hebben bereikt, dat het nutte loos en ingewikkeld formalisme nu en dan moet worden afgeschept om de spontaeïteit weer mogelijk te maken; het tweekamerstelsel dient spoedig te worden afgeschaft. Essentieel is ook, dat de parlementsle den van de meerderheid de mogelijk heid behouden (in rechte hebben ze die natuurlijk maar in feite moet dat ook zo zijn) om via de middelen die ter be schikking staan (interpellaties, drin- gende vragen, amendementen, wets voorstellen om ook negatieve kritiek uit te brengen op een wetsontwerp van de regering, om de controle op die rege ring nog groter te maken, om de budget ten aan eén nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, enz. Hoe minder dit kan, hoe minder prestige ze zullen hebbenen hoe talrijker de pressiegroepen zullen worden (en er zijn er al zoveel Van de ontmoediging die in het tegengesteld geval zich van een aantal parlementsle den meester maakt, kunnen anderen die niet door het volk verkozen zijn, al te dikwijls gebruik maken of misbruik maken. Een parlementaire opdracht vergt veel inspanning en tijd. De parlementsleden hebben de handen vol met afdelings- werk, federale opdrachten, geweste lijke en nationale problemen. Door dat ze verkozen worden in een arrondisse ment, mogen ze het contact hiermee niet uit het oog verliezen. Dit heeft tot gevolg dat enkele dit als één van hun belangrijkste taken gaan beschouwen en in plaats van aan parlementair werk te doen. alle bals en feestjes aflopen Misschien komt bj ons ook eens het ogenblik dat parlementsleden geweste lijk en niet arrondissementeel worden verkozen Maar de parlementsleden die hun werk degelijk willen doen, kunnen dit niet met een groot uitgaansleven combine ren. Ook niet met een beroep. Een pro fessor die goed wil doceren, kan niet tegelijk parlementslid zijn. Lees door p. 8 Naarmate de economische crisis verder schrijdt neemt het gevoel van twijfel betreffende onze nabije toekomst toe. Deze onzekerheid uit zich in een toe name van het aantal zenuwzieken, vor men van vandalisme, uitvallen van ra cisme enz. Steeds meer mensen leggen de schuld van hun moeilijkheden bij het falen van ons economisch systeem. Hierbij zoekt men in de eerste plaats de oorzaken bij de anderen: de ontwikkelingslanden die te goed koop produceren (en die wij eerst met grote winst de nodige machines ver kocht hebben), de gastarbeiders die zo gezegd ons werk afnemen (en die wij in periodes van hoogconjunctuur naar België gehaald hebben om het minder prettige en vuile werk te doen). In een later stadium, wanneer de moeilijkhe den blijven duren beginnen opwellin.- gen van jaloersheid op te treden tegen over diegenen die het nog goed hebben. Het goed hebben betekent hoe langer hoe meer in de mogelijkheid verkeren van te werken of materieel welstellend zijn» De denkwereld van werklozen en marginale groepen van onze samenle ving staat regelrecht tegenover deze van de-zogenaamde begoeden. Deze laatsten durven nog eens vinden dat de werklozen lui zijn en niet willen werken. Het psychologische beeld, dat hier opgehangen wordt van onze crisis is misschien wat overtrokken, maar het ontstaan van extreme groepen als gevolg van de blijvende benarde toe stand op economisch vlak houdt vol gens ons toch een blijvend gevaar in voor eventuele burgertwisten en zelfs burgeropstanden, die zowel in de goede als slechte richting kunnen evolueren. Denken we hierbij bijvoorbeeld aan Ita lië waar het neo-fascisme hoogtij viert. Het grote gevaar dat sluimert bij onze bevolking is het gebrek aan geloof in zichzelf. De mens zou uiteindelijk aan zijn eigen mogelijkheden gaan twijfe len. De crisis die we meemaken is universeel. De schuld ervan ligt zeker niet bij de werkende bevolking. Sinds de zestiger jaren vooral werden we slechts met twee slogans geconfronteerd, namelijk: produceren en vooral consumeren en dit in een zo snel mogelijk ritme. Hierbij werd zo weinig mogelijk gedacht aan de toekomst want het gouden kalf van de economische groei zou wel blijven be staan. De reclame en dé massamedia hebben ons goed geholpen om een-aan tal steriele behoeften te creëeren. Ieder een wilde dan deze behoeften voldoen want een huis, een auto, een kleuren televisie mooie meubelen, enorm kom fortmogelijkheden, vakantiereizen enz. werden noodzakelijk. Geld uitgeven werd stilaan onze voor naamste bezigheid. In de eerste plaats werd voldaan aan de materiële behoef ten terwijl vooral socio-culturele be hoeften werden verdrongen. Om onze consumptiedrift te kunnen volgen vol stond het loon van een gezinslid niet langer en moesten zowel man als vrouw gaan werken. Dit bracht in eerste instan tie een daling van het aantal geboorten mee. Veel gezinnen kunnen immers de kinderlast n;et aan. De sociale voorzie ningen voor kinderopvang volstaan immqrs niet. De gemiddelde ouderdom van onze bevolking groeit aldus aan wat een zeer groot gevaar inhoudt op mid dellange termijn. Perioden van economische achteruit gang hebben in het verleden steeds ge leid tot een verbetering van een aantal sociale wantoestanden. Vermits ons van alle kanten matigingen opgelegd worden kunnen we onze in spanningen misschien verleggen naar het beter voldoen van de sociale behoef ten. We denken hierbij aan kinderdag verblijven, stadskernhernieuwing, ver betering van het woonbestand, noodza kelijke voorzieningen m.b.t. de margi nale groepen uit onze samenleving zoals daar zijn de gehandicapten, de ouden van dagen, de sociaal gehandi capten enz. Lees door p. 8 Paul VAN DER NIEPEN

Voor Allen | 1978 | | pagina 1