VAN FABELS NAAR POPFABELS Op de vrouw af «BERICHT AAN ONZE WERKNEMERS HET VAKANTIEGELD 1978» Grootmoederkensdag Het hoekje van de jongsocialist I WAT TE DOEN? MECHELEN TAALPLUIMEN VERZORGD DOOR C.S.C.-VORMINGSWERK GEWEST AALST ALS DOCUMENTATIE UIT TE KNIPPEN C.S.C.-VORMINGSWERK FEDERATIE AALST EEN UITZONDERLIJKE UITSTAP naar 2 Van de literaire genres is de fabel wel licht één van de beroemdste. Die ver maardheid dankt zij ontegensprekelijk aan JEAN DE LAFONTAINE. On danks het feit dat zijn fabels meer dan 300 jaar oud zijn, hebben zij tot op heden niet erg aan waarde ingeboet. In tegendeel, het Nederlands uitgevers bedrijf HET GOEDE BOEK uit Hui zen zag er zelfs munt in een bloemle zing van 60 FABELS (vertaald door Jean Fleurier, 1976, 124 blz.) op de markt te gooien. Bekende fabels zoals «De krekel en de mier», «De wolf en het lam», «De vos en de druiven» wisselen er af met minder bekende! Dit juweeltje van een uitgave zal wel licht in de smaak vallen van bibliofie len. De publikatie immers werd opge smukt met evenveel oude gravures van GUSTAVE DORE. Deze 19e-eeuwse Franse tekenaar verdiende zijn pluimen met het illustreren van o.m. De bijbel. Don Quichote, Baron von Münckhau- sen en een tachtigtal andere bekende boeken. In een modern kleedje werden de fabels van Lafontaine gestoken in POPFA BELS van JIM VAN ALPHEN (Peter Loeb-uitgever, Amsterdam 80 blz. prijs: 164 fr., in België verspreid door Contact Edegem). Hierin verliest de fa bel een typisch kenmerk: het optreden van dieren met menselijke eigenschap pen, inzonderheid gebreken en ondeug den. Zoals in de parabel beheerst de mens weer het gebeuren. Dieren moesten de plaats ruimen voor popgroepen, musici, managers, groepjes, roadies met hun eigen wereld van concerten, roem, rijkdom en vergankelijkheid. Daardoor zullen deze popfabels wel licht de jeugd aanspreken. Hoewel de namen (Led Zeppelin, John Lennon, Frank Zappa, Pete Townshend, Jack Bruce, Alice Cooper, The Rolling Sto nes) in de popwereld thuishoren, beho ren de fabels qua inhoud tot het rijk van de fantasie. Wie als lezer zijn oor goed te luisteren legt, hoort op de achter grond een of ander fabel van Lafon taine. Zulke metamorfoses liggen voor het grijpen. In «De geldzuchtige songwriter» (blz. 75) herkent men «De gierigaard die zijn schat verloren heeft» (blz. 56), in «De bassist van Jack Bruce» (blz. 41) «De houthakker en Mercurius» (blz. 58), in «De vermomde gitarist» (blz. 23) «Het paard en de wolf» (blz. 64), in «De kortzichtige technicus» (blz. 56) «De Dr. Marc GALLE Naar aanleiding van wat we enkele weken geleden hebben gezegd over hoogdringendheid, dat geen Nederlands woord is, vragen me twee parle mentsleden wat ze dienen te schrijven ter vertaling van het Franse «ur- gence». We kunnen schrijven: gelet op de dringende noodzaak. In enkele gevallen kunnen we «urgence» nog anders vertalen. Enkele voorbeelden uit Taalbeheersing in de administratie. Convoquer d'urgence la Chambre de Kamer in spoedvergadering bijeenroepen. Demander l'urgence pour une interpellation: om spoedbehandelirrg van een interpellatie verzoeken. Dans les cas d'urgence: in spoedgevallen of in dringende gevallen. Admission d'urgence, b.v. in een ziekenhuis: spoedopneming. Nog een vraag: is'er verschil van betekenis tussen de woorden regelmaat en geregeld? Ja. Laten we enkele voorbeelden nemen: ambtenaren hebben een geregeld leven. D. w.z. een ordelijk leven, ze leven volgens vaste gewoon ten. Een volstrekt regelmatig leven is uitgesloten want een mens is geen machine. Een klok tikt regelmatig als het een goede klok is. Maar: hij kwam geregeld met de politiek in aanraking, d.w.z. telkens weer. Een regelmatig hand schrift is pltijd op dezelfde manier gvormd. «Elke dag regelmatig dronken zijn, is ook een geregeld leven», zei de landloper. lk wens volgende inlichtingen aan onze vrienden «werknemers» te verstrekken betreffende de wet op de jaarlijkse va kantie. 1Een arbeider heeft recht op 14 van de brutolonen tegen 108% verdient in 1977 eventueel verhoogd met een fictief loon voor de gelijkgestelde dagen, vastgesteld als volgt: MANNEN Minder dan 18 jaar 445 F per dag Tussen 18 en 20 jaar: 630 F per dag 21 jaar en meer op 3112.77 820 F per dag VROUWEN Minder dan 18 jaar 370 F per dag Tussen 18 en 20 jaar 535 F per dag 21 jaar en meer op 31.12.1977 630 F per dag. Deze bedragen gelden alleen voor hand arbeiders Voor leerlingen met een erkende leer overeenkomst 225 F per dag. (zonder onderscheid van leeftijd of ge slacht). 2. Solidariteitsafhouding: 1% 3. Belastbaar vakantiegeld: 13,80% van de punt 1 vermelde lonen Voor belastbare vakantiegelden: Lager dan 30.001 F Bedrijfsvoorheffting 21% Van 30.001 F bedrijfsvoorheffing 27% Van het belastbaar vakantiegeld Netto-vakantiegeld 10,9494 van de in punt 1 vermelde lonen en boven de 30.001 F 10,1178% van de in punt 1 vermelde lonen. Een fiktief loon wordt door het vakan tiefonds toegekend voor de gelijkge stelde dagen van arbeidsonderbreking tengevolge van een ongeval, ziekte, be- vallingsrust, oproeping of wederoproe- ping onder de wapens, dienst opgelegd wegens gewetensbezwaren, syndicale opdracht, deelneming aan cursussen, studiedagen of stages, lock-out of werkstaking. Het aantal dagen vakantie wordt be paald volgens het aantal arbeidsdagen of daarmee gelijkgestelde dagen van arbeidsonderbreking, zoals in onder staande tabel. Aantal arbeids- en vakantie gelijkgestelde dagen dagen Meer dan 276 dagen 24 van 265 tot 276 23 van 254 tot 264 dagen 22 van 242 tot 253 dagen 21 van 231 tot 241 dagen 20 van 219 tot 230 dagen 19 van 208 tot 218 dagen 18 van 196 tot 207 dagen 17 van 185 tot 195 dagen 16 van 173 tot 184 dagen 15 van 162 tot 172 dagen 14 van 150 tot 161 dagen 13 van 139 tot 149 dagen 12 van 127 tot 138 dagen 11 van 116 tot 126 dagen 10 van 104 tot 115 dagen 9 van 93 tot 103 dagen 8 van 81 tot 92 dagen 7 van 70 tot 80 dagen 6 van 58 tot 69 dagen 5 van 47 tot 57 dagen 4 van 35 tot 46 dagen 3 van 24 tot 34 dagen 2 van 12 tot 23 dagen 1 van 0 tot 11 dagen 0 Wanneer het arbeiders betreft wier we kelijkse arbeid over vijf dagen is ver deeld, worden het aantal gewerkte da gen en het aantal gelijkgestelde dagen voor toepassing van deze schaal ver meerderd met 20% Jeugdige arbeiders (sters) die op 3112.1977 nog geen 25 jaar oud waren en in 1977 binnen de 4 maanden na het einde van hun studieën of hun leertijd voor de eerste maal bij een werkgever in dienst treden, kunnen aanvullend va kantiegeld bekomen op de voorwaar den, vastgesteld bij Koninklijk besluit. Zij dienen dan aan het vakantiefonds 'n speciaal formulier te vragen, dat zij moeten laten invullen om eventueel aanvullende vakantie en aanvullend va kantiegeld te bekomen, lk wens onze werknemers erop te wij zen dat indien zij zich rechtstreeks met een vakantiefonds in verbinding stellen, zij dit liefst schriftelijk doen in plaats van telefonisch. Zodoende blijft er altijd een bewijs van aanvraag van het vakantiegeld bij het betrokken vakantiefonds. Vergeet niet bij elke schriftelijke - of telefonische klacht te vermelden: 1. Uw naam, voornamen, lijfrente nummer, of geboortedatum en uw vol ledig adres. 2. De naam en het adres van de werk- gever(s) - eventueel firmanaam waar U tijdens 1977 hebt gewerkt. 3. Het inschrijvingsnummer van de werkgever(s) bij de R.S.Z. (Rijksdienst leeuw en de rat» (blz. 32), in «De sportwagen van Keith Emerson» (blz. 67) «De haas en de schildpad», in «De amateur en de superstar» (blz. 46) «De molenaar, zijn zoon en de ezel» (blz. 28). En zo kunnen de andere popfabels ook op een rijtje met analoge fabels gezet worden! Is het nog gerechtvaardigd van fabels in dit geval te spreken? Jim Van Alphen verantwoord zich met een verwijzing naar het feit dat de fabels nog «zo nieuw zijn als de weg naar de roem die in de popwereld geen onbekend verschijnsel is» (blz. 5). Die simplistische uitleg verdoezelt eerder de ware toedracht: de fabelvorm leent zich uitstekend tot een moraliseren in verband met de popwe reld. Ieder verhaaltje van Van Alphen eindigt met de traditionele fabels, veelal op een of andere menselijke on hebbelijkheid of ondeugd. De auteur heeft het vooral gemunt op eer-, heb-, wraakzucht. De andere ty-ische ingre diënten van een fabel ontbreken ook niet: de levensregel is van praktische aard, de moraal en de toon zijn eerder gemeenzaam dan plechtig of verheven zoals bij een parabel. PAUL VAN DEN WIJNGAERDE organiseert: Bezoek aan de Stad. Bezoek aan de tentoonstelling 100 JAAR VLAAMSE SOCIALISTISCHE BEWEGING in het Cultureel Centrum te Mechelen. Avondmaal in de historische kelder van het Mechels Miniatuurtheater. Bijwonen van de voorstelling «Mr. Rochtus» om 20 uur in het Mechels Miniatuurtheater. TECHNISCHE GEGEVENS Wanneer: zaterdag 3 juni 1978 Prijs: De totale prijs met inbegrip van: de reis, het drinkgeld chauffeur, de bezoeken aan de stad en aan de tentoonstelling -i-avondmaal en bijwonen toneelvoorstelling bedraagt: 450 F. Diegene welke voor het avondmaal niet inschrijven betalen 250 F. Afdelingen die hieraan wensen deel te nemen gelieven zo vlug mogelijk contact op te nemen met het federaal secretariaat C.S.C. - Houtmarkt 1 - 9300 Aalst tel. 053-70.51.51 voor sociale zekerheid) Het R.S.Z. nummer is vermeld óp uw loonfiche of op de af te scheuren strook van een vakantiekaart, die U vorig jaar hebt ontvangen. 4. Begin- en einddatum van de arbeids- periode of gewettigde arbeidsonder breking, waarvoor u vakantiegeld aan vraagt. Hoe bereken ik zelf mijn vakantie geld 1978? Het brutoloon tegen 108% verdient iri 1977 eventueel vermeerderd met het forfaitair loon (voor ziekte, ongeval, bevalling, militaire idienst enz..t) x 10,9494 omdat het belastbaar vakantie geld lager dan 30.001 F is of x 10,1178% indien het belastbaar vakan tiegeld meer dan 30.001 F bedraagt. le voorbeeld: Een man ouder dan 21 jaar verdiende i n 1977 een brutoloon van 350.000 F (aan 108%). Daarbij heeft die meerderjarige arbeider gedurende 10 dagen ziek ge weest (buiten het gewaarborgd loon). Hij werkt nog in het stelsel van de 6 dagen week. Er komt dus nog een for faitair loon bij van 820 x 10 of 8.200 F dus in het totaal brutoloon 350.000 F forfaitair loon 8.200 F of 358.200 F x 10,1178 36.242 F nettovakantie geld 2* voorbeeld .Een arbeidster van 19 jaar verdiende tijdens het dienstjaar 1977 een bruto loonvan 110.000 F (aan 108%). Zij was in het jaar 1977 gedurende 36 dagen ziek en heeft in het stelsel van de 5-dagen week gewerkt, dus dient 36 vermeerdert met 30% of 36 7 43 ziektedagen. Wij hebben dus 110.000 F brutoloon (aan 108% 23.005 F forfaitair loon (43 ziektedagen aan 535 F per dag) totaal 133.005 F 11,9494% 14.563 F nettovakantiegeld. Nog een kleine toelichting: om onmid dellijk te kunnen beslissen of ge het brutoloon met 10,1178% of 10,9494 moet vermenigvuldigen - zij die in 1977 meer dan 216.453 F loon verdienden dienen het brutoloon met 10,1178 te vermenigvuldigen. Zij die minder dan 216.453 F verdien den vermenigvuldigen dit bedrag met 10,9494%. Ik wens onze vrienden arbeiders er at tent op te maken, dat zij voor elke pres tatie bij iedere werkgever tijdens een vakantiedienstjaar een vakantiecheque dienen te ontvangen. Dus vegelijk uw loonfiches van verle denjaar met de ontvangen vakantieche- que(s). Een goede raad, hecht de af te scheuren strook van uw vakantiecheque aan uw loonfiche. Gij moet toch beide stukken hebben om uw belastingsfor- mulier in te vullen. Indien ge toch moest twijfelen of ge uw vakantiecheque voor een bepaalde pres tatie in 1977 niet hebt ontvangen, aarzel niet en doe een aanvraag bij het vakan tiefonds waarbij uw werkgever is aan gesloten. REMI VERSCHAFFEL Secretaris B.S.P. at'd. Viane-Moerbei"* Tel. 054-58.90.80 Natuurlijk zijn we er te laat mee, met Moederkesdag. Want ieder jaar moet ik er aan herinnerd worden dat het «de» dag is door de kaartjes in bloemen en hanftassenwinkels. Het is nu een maal een dag die niet steunt op een historisch gebeuren, hoogstens op een vage associatie meimaand bloemen- maand maand van deH. Maria. En de vrouw Maria van 2000 jaar geleden kan moeilijk als verpersoonlijking dienen voor een moderne vrouw, ze had maar voor een piepklein huishoudentje te zorgen, heeft nooit het zenuwslopende van een lopende band of een ponsma chine of een bende belhamels van kin deren moeten ondergaan, heeft nooit de minuutjes van een dag moeten natellen die kostbaarder zijn dan goud voor een jonge moeder. Maar over jonge vrouwen spreken we niet: het gaat over grootmoeders. IN GROOTMOEDERS JONGE TIJD Grootmoeders van nu zijn volwassen geworden kort vóór of tijdens de oorlog 40-45. De ontberingen van hun jeugd zijn groter of kleiner geweest volgens de omstandigheden, maar ze hebben iets gemeens met alle mensen van hun generatie: een scheurtje in hun binnen ste van al te jong met wreedheden en lijden in kontakt te komen. De vrouwen hadden toen een dubbele tirannie te ondergaan: terwijl hun emancipatie goed gestart was in de twintigste eeuw met suffragettes en machtige arbeidstersbonden, heeft het fascisme brutaal de klok achteruit ge zet. Ze wezen Germaanse super-mannen alle machtsposities toe; de vrouw die zich blijmoedig opofferde om vele sterke soldaten ter wereld te brengen werd als ideaal gepropageerd. Je moest daarom niet Duits-gezind zijn, het werd je doodgewoon ingelepeld. Door films bijvoorbeeld... en iedereen herinnert zich de rijen wachtenden vóór de bios coop tijdens de oorlog. EN NA DE OORLOG Op cultureel vlak werden alleen de Duitse films vervangen door Ameri kaanse... waar het beeld «vrouw» even slecht werd voorgeschoteld. Hoeveel films werden er gemaakt over de mil joenen vrouwen die in de oorlogsindus trie plots beseften dat ze het even goed konden als hun mannen? Massaal keerden de grootmoeders van nu terug naar de haard: de mentaliteit van de tijd was er niet naar om kinder opvang politiek te realiseren. Dus moesten ze thuis blijven, en econo misch afhankelijk worden van hun mannen. Vele arbeidsters zijn nochtans blijven werken uit bittere nood: ook over hun hard leven zag ik nog geen enkele goede film. Anderen behielden toch hun job omdat ze ervoor geleerd hadden: vol gens de publieke opinie konden ze geen «goede moeder» zijn, dus leefden ze voortdurend met schuldgevoelens. EN DE GROOTMOEDERS NU? Hebben ze nu eindelijk hun emancipa tie, aangepast aan hun leeftijd? Hebben ze een behoorlijk pensioen, kunnen ze beschikken over vrije tijd zoals hun mannen? Samen op «kaffeeklasj» gaan, rustig- slenterend hun boodschappen doen met hun goede mantel aan.Mis, weeral mis: hun kleinkinderen van 3 jaar en ouder moeten om halfvier afge haald worden van school en bijgehou den tot hun moeders van Brussel ko men. En zieke baby's mogen niet in crèches binnen, en de snipperdagen op school, de woensdag-namiddag, de kleine vakanties... Om niet te spreken van de grote vakantie, want weinig ste den zorgen voor speelpleinen en mid dageten en goede monitors. Misschien denk je wel «Grootmoeders vinden het prettig met hun kleinkinderen!» Het spijt me, maar dat geldt niet voor ieder een: ik ken een hartpatiënte die niet minder dan 4 kleinkinderen moet op vangen tot 's avonds halfzeven. «Wat wil je» zei ze me «ik heb zo hard moeten meewerken om mijn dochters voor een bureau te laten leren, en nu werken ze alle twee in Brussel. Ze kunnen toch hun plaats niet laten staan». Natuurlijk kunnen ze dat niet, maar onze welvaartmaatschappij kan ver domd eindelijk iets doen voor de noden van de buitenshuis-werkende vrouwen. Ze betalen toch belastingen genoeg! Lieve Grootmoeders, met je Moeder- kensdag sturen we jullie een Roos en een Vuist. Lieve De Ro Twee zaken behoren op dit ogenblik tot kerndiscussie-punten binnen de socia listische beweging. De eerste situeert zich op het vlak van «de partij inde regering»: hoe gedraagt de B.S.P. zich bij de bespreking van de zgnde «anti-crisis» wet? De algemeen gangbare gedachte binnen de B.S.P. hieromtrent is zowat de vol gende zie o.a. de bijdrage van L. Van den Bossche in Links van 6 mei: als socialisten zullen en kunnen wij geen besparingen in de sociale sektor aan vaarden zonder voorafgaand bewijs van een efficiënte kontrole op de financiële verrichtingen van het bankwezen, zon der voorafgaand bewijs van een effi ciënte strijd tegen de fiscale fraude. Of nog: eerst structuurhervormingen, daarna kan gepraat worden over bespa ringen in de sociale sektor. Laat ons vooraf duidelijk zijn en stellen dat alle gezwam over misbruiken in de sociale zekerheidssektor (die er idd. zijn, bewijze daarvan de 38.000 men sen, werklozen, die in het voorbije jaar uitgesloten geweest zijn van werkloos heidsvergoedingen door het R.V.A.) van Eyskens en consoorten in het niet verzinkt t.o.v. de fiscale fraude die, volgens recente cijfers, ongeveer 150 miljard bedraagt. Dit cijfer is hoger dan het huidige begrotingstekort. Meer uitleg is niet vereist, of het geld halen waar het zit (dus ook waar het in grote mate gefraudeerd wordt, vnl. banken en ondernemers). Toegevingen op het gebied van de so ciale zekerheid moeten, en mogen, daarom door de B.S.P. niet gedaan worden. Als Jongsocialisten hebben wij reeds bij de regeringsvorming gesteld dat het re geringsprogramma niet voldoende ga ranties inhield om werkelijke anti kapitalistische structuurhervormingen door te voeren. De vage structuurhervormingen, op het gebied van energie en financieën, die de B.S.P. als wissel zou kunnen voorstel len aan Tindemans en Eyskens opdat zij zouden kunnen snoeien in de sociale zekerheid kunnen slechts passen in het regeringsprogramma. Wij gaan dan ook akkoord met het ABVV wanneer gezegd wordt dat, on der geen enkel voorwendsel mag ge raakt worden aan de sociale verwor venheden. De sociale zekerheid dient nochtans wel hervormd te worden maar dan in zo'n zin dat de meest behoeftige ook het meest kan genieten van de sociale rech ten. Tenslotte is het niet alleen Tindemans die gezegd heeft dat hij opstapt als er geen degelijke anti-crisiswet komt. Als ik mij goed herinner sprak hij in naam van gans de regering. Als deze anti- crisiswet dus niet kan omgebogen wor den tot een werkelijk socialistisch alter natief voor de moeilijkheden door de B.S.P., laat Tindemans dan maar op hoepelen. In de ogen van de kiezer zal de B.S.P. dan haar naam «socialis tisch» waardig zijn. Het tweede discussiepunt binnen de so cialistische beweging, vnl. dan in Vlaanderen, kan niet beter worden uit gedrukt dan door de 1 -mei slogan: «een open en progressief Vlaanderen». De bijdragen van Kd. Van Hoorick in «Voor Allen» i.v.nt. het nieuwe A.C.W.-programma hebben duidelijk de overeenkomsten aangetoond ts. de eisen van de socialistische en kristelijke arbeidersbeweging. En wij zijn daar verheugd om (alhoewel een grondige discussie terzake noodzakelijk lijkt). Ais mensen met verschillende levens beschouwelijke visie elkaar vinden in gemeenschappelijke socialistische ei sen, komen we dichter bij de voor socia listen zo belangrijke solidariteit en een heid van de arbeidende klasse. Het komt ons echter voor dat men ge- makkelijkerwijze de tanende ster van de B.S.P. sinds de jaren 60 (zie opeenvol gende verkiezingsuitslagen) toeschrijft aan de niet-belangstelling vanwege de partij voor gelovigen, het niet- openstaan voor deze groep van mensen, (zie Knack van enkele weken geleden, intervieuw met Galle, Van den Bossche en Van Velthoven, en Links van 6 mei - bijdrage van L. Van Den Bossche). En hier knapt de draad voor mij af. Veeleer dan een levensbeschouwelijke belemmering, hebben de gevoerde poli tiek van de B.S.P. en de interne wer king en structuren van de partij vele politieke daklozen ervan weerhouden tot de B.S.P. tde te treden, of ervoor te stemmen. De aangegane regeringscompromissen hebben de geloofwaardigheid van de partij erg aangetast. De minder demo- kratische werking van de partij in 't verleden onthield vele mensen de kans om hun socialistische ideeën binnen de B.S.P. uit te werken (gelukkig komt er in dit verband'de laatste tijd enige gun stige kentering). Slechts als de B.S.P. weer een werke lijke socialistische politiek, op basis van de klassenstrijd (dus inbegrepen steun aan de direkte aktie aan de basis) en met het oog op het vestigen van een socialistische maatschappij, gaat voe ren, zal men de slogan «voor een socia listisch Vlaanderen» kunnen gebrui ken. Want «socialistisch» houdt én «open» én «progressief» in, maar ook nog veel meer. Daarom kan slechts een echt socialis tisch platform» (en dit alleen kan het beginpunt zijn. niet omgekeerd), de ba sis vormen voor een echt doeltreffend progressief front. De Deyn Erwin

Voor Allen | 1978 | | pagina 2