100 UREN MINIKRISIS «GEEN HULP VOOR ZAIRE ZOLANG M0B0ET0E DIKTATOR IS» AANKOOP VAN F16 EEN SCHANDAAL! Strijd tegen werkloosheid centraal in programma Europese socialisten c.s.c. NU IS HET TIJD OM DE WERKING 1978 1979 VOOR TE BEREIDEN VAN MIERT: Jongsocialisten tegen anti-crisiswet LEZERSWERVING «VOOR ALLEN VRIJDAG 30 JUNI 1978 40" JAARGANG NR. 26 WEEKBLAD VAN DE B.S.P In totaal zijn dit dus terug 27 nieuwe lezers. Aan deze militanten van harte dank. Lees door p. 2 Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Tijdens een gesprek naar aanleiding van een informatievergadering over de toe stand in Afrika en meer bepaald in Zaïre, heeft BSP-voorzitter Karei Van Miert er gisteren in Brussel voor ge waarschuwd dat de Belgische regering zich door president Moboetoe niet in de luren moet laten leggen. Hij wees erop dat de BSP tegen hulp aan Zaïre is zo lang Moboetoe als diktator in dat land de plak zwaait. Het is dan ook onaan vaardbaar dat het verder zo wordt voor gesteld alsof financiële hulp het land ten goede zou komen terwijl die integen deel in de zakken van Moboetoe en zijn helpers verdwijnt. Ook eiste Van Miert van een regering die besparingen wil doendat zij niet zou ingaan op de vraag om veertien bijkomende F 16 gevechtsvliegtuigen te kopen. Het was de laatste week wat stil gewor den rond Zaïre en de ekonomische hulp aan dat land. De topkonferentie over noodhulp aan Zaïre in Brussel werd overschaduwd door het nieuws over de plotse regeringskrisis. Maar nu België beslist heeft een nieuwe lading soldaten naar het hart van Afrika te sturen, komt het land dat al jaren een bodemloze put is voor Belgische financiën weer volop inde belangstelling. Ondanks de hier en daar geeiste strenge kontrole en toezicht op de uitvoering van het noodhulppro gramma, vraagt men zich af of het geld,niet weer in de bekende zakken zal verdwijnen en of de medikamenten en voedsel niet weer op de zwarte markt van Kinsjasa zullen cirkuleren. De B.S.P.-voorzitter zei ook nog volle dig gekant te zijn tegen de aankoop van bijkomende F16-gevechtsvliegtuigen. De vorige regering had op 7 juni 1975 beslist om 102 van die toestellen aan te kopen en een optie te nemen op veertien bijkomende toestelien, optie die moest worden gelicht op 31 mei van dit jaar. De regering en meer bepaald de minis ter van Landsverdediging heeft het plan om deze optie te bevestigen. KarebVan Miert spreekt in dat verband over «een waar schandaal» en zegt dat de regering «gezien de belabberde budgettaire toe stand definitief moet afzien van deze aankoop». De B.S.P.-voorzitter vindt bovendien dat het hier gaat om een on redelijk en onbillijk kontrakt, dat onder druk is opgesteld en aanvaard. «Als de Belgische staat die aankoop namelijk niet doet, moet zij een schadevergoe ding betalen die haast even hoog ligt dan de aankoopsom», aldus Van Miert. Het is inderdaad zo dat de kostprijs van de optie 3,6 miljard frank bedraagt en mocht België afzien van de aankoop dan moet een schadevergoeding worden neerglegd van 2,5 tot 3 miljard trank. «De regering is hierdoor in een onmoge lijke keuze gemaneuvreerd en het is des te erger dat dit kontrakt onder de vorige regering is afgesloten», zegt Karei Van Miert. En hij vervolgt: «Begin dan maar eens te besparen als Vanden Boeynants zo nodig die vliegtuigen moet hebben. Door deze onverantwoorde verbintenis is de huidige regering gewoon voor een voldongen feit geplaatst. Van de minis ter van Defensie moet dan ook worden geëist dat de investeringsplannen van Tijdens de twee laatste weken van juni werden door onder staande militanten volgende aantal nieuwe lezers aangeworven. De Smedt Alfons (Nieuwerkerken) - 4 nieuwe lezers Van Der Speeten Martin (Aalst) - 1 nieuwe lezer Van Steen Johny (Meldert) - 1 nieuwe lezer Saerens Louis (Moorsel) - 1 nieuwe lezer FranceusSylvain (Zottegem) - 1 nieuwe lezer Hooghuys Edgard (Nieuwerkerken) - 10 nieuwe lezers Gillade Lucienne (Haaltert) - 2 nieuwe lezers De Quick Louis (Meerbeke) - 2 nieuwe lezers Pijck Freddi (Erembodegem) - 2 nieuwe lezers Mevr. Buyl (B.M. Aalst) - 1 nieuwe lezer Soetaert Frans (Voorde) - 1 nieuwe lezer De Rick Etienne (Erpe) - 1 nieuwe lezer Karei Van Miert waarschuwde in dat verband dan ook en zei dat «de misprij zende houding van de Zaïrese president geen enkele waarborg inhoudt dat een hulpprogramma ernstig kan worden op gezet en uitgevoerd. Ik vraag me dan ook af of het wel zin heeft hulp te verle nen aan Zaïre zolang Moboetoe daar de plak zwaait. Te meer daar men weet dat Moboetoe in het verleden gedane belof ten zonder skrupules heeft verbroken. Men moet daar toch eindelijk eens de lessen uit trekken.» Van Miert citeerde verder een artikel van Hugo Camps in het Belang van Limburg, over België en zijn relaties met Moboetoe. Deze krant had gisteren geschreven: «Het kabinet kan zich niet Tanger meer laten afdreigen door een president die nog alleen in eigen naam regeert en de Zaïrese staat in een troos teloze staat van ontbinding heeft ge bracht. Ook is het onduldbaar dat Belgi sche para's de rol van gendarm voor Moboetoe zouden blijven vervullen. De Belgische regering moet deze totale ont luistering van het Zaïrese staatshoofd onder ogen durven nemen en kan dus hooguit een systeem van hulpverlening zoeken dat zich buiten Moboetoe zou voltrekken». Karei Van Miert zei dat hij zich volko men acüTin dit standpunt van de, zij het kristendemokratische, krant kan scha ren. Hij zei verder nog: «De Belgische regering moet er strikt over waken dat de voedsel en medische hulp niet in handen valt van het korrupte regime van Moboetoe en er moeten hiervoor strikte normen worden uitgewerkt». Over de militaire aanwezigheid van België in Zaïre was de B.S.P.-voorzitter ook geenszins opgetogen. Hij zei dat België «moet vermijden om geruisloos te wor den betrokken in een Europese militaire aanwezigheid in Afrika». Ik dring er dan ook op aan dat de Belgische solda ten het Franse voorbeeld zouden volgen door Zaïre te verlaten.» Na iets meer dan één jaar het land gere geerd te hebben leek het er, nu bijna twee weken geleden, op dat aan het bestaan van de huidige bewindsploeg voortijdig een einde zou gekomen zijn. De politieke krisis, in grote mate uitge lokt door het eigenmachtig optreden van de Eerste Minister, verbaasde het ganse land, en heel wat mensen, en niet alleen in politieke middens, voelden aan dat deze krisis in feite totaal overbodig was en uitgelokt werd met gans andere doeleinden dan het belang van ons land. Wat was er nu in feite gebeurd? Bij het opstellen van de reeds berucht gewor den anti-krisiswet waren een aantal me ningsverschillen gerezen tussen de on derscheidene regeringspartners. In ruil voor de door de B.S.P. - P.S.B. ge vraagde economische en financiële structuurhervormingen, welke trou wens in het regeerakkoord van juni 1977 waren opgenomen, eiste de C.V.P., met Staatssecretaris M. Eys- kens voorop, de toekenning door het Parlement van ruime budgettaire vol machten. Dit had evenwel betekend dat het Parlement geen enkele kontrole meer kon uitvoeren op dit vlak en dat de C.V.P., en M. Eyskens, het zowat op hun eentje voor het zeggen zouden heb ben op budgettair gebied. Vandaar het logische verzet van onze partij tegen de toekenning van deze volmachten. Ondertussen eisten de communautaire regeringspartners dat het gemeen schapsdossier samen met de sociaal- economische maatregelen tot één pak ket zou versmolten worden en gelijktij dig zou uitgevoerd worden, dit vanuit het besef dat zij anders eventueel uit de regeringsmeerderheid zouden kunnen gestoten wórden. Deze samengang van maatregelen werd gesteund door de B.S.P. - P.S.B. en de franstalige chris tendemocraten, de P.S.C., zodanig dat ook hier de C.V.P. in een geïsoleerde positie kwam te staan. Niettegenstaande deze verschillende standpunten bleef de verstandhouding tussen de regeringspartners goed en was er helemaal geen sprake van een breuk in de meerderheid. Toch ging Eerste Minister Leo Tindemans bij de Koning het ontslag van zijn regering aanbieden. Dit ontslag werd echter door deze laat ste in beraad gehouden. We kunnen dus gerust stellen dat, ge zien de politieke toestand op dat ogen blik, er van een echte kabinetskrisis geen sprake kon zijn, maar eerder van een soort «premierkrisis». Naar de ware redenen hiervan hebben we slechts het gissen, doch de indruk overweegt dat deze krisis veeleer gezien dient te wor den in het kader van de reeds lang aan gang zijnde machtsstrijd binnen de C.V.P. dan als een werkelijk gevolg van de meningsverschillen binnen de regeringskoalitie. Gezien echter de huidige precaire toe stand op sociaal, budgettair en econo misch vlak, en de hoogdringendheid van de maatregelen welke genomen dienden te worden, lijkt het ons, zelfs voor een Eerste Minister, op zijn minst gezegd, opgepast dergelijke toneelstuk jes op te voeren. Daarbij komt dan ook nog dat, tijdens deze «mini-krisis», haast alle klassieke politieke spelregels met de voeten wer den getreden. De Eerste Minister diende immers het ontslag van zijn re gering in zonder overleg gepleegd te hebben met de leden ervan zelf of met de voorzitters van de betrokken meer derheidspartijen. Ook het Parlement werd bij de ganse gang van zaken niet betrokken, dit niettegenstaande men de laatste tijd voortdurend de mond vol heeft over de herwaardering ervan. Uiteindelijk, na een nieuwe reeks van onderhandelingen en een paar bezoeken «De strijd tegen de werkloosheid in Eu ropa wordt een van de hoofdtema's van het socialistische programma voor de Europese verkiezingen van juni vol gend jaar». Dat verklaarde vrijdaga vond BSP-voorzitter Karei Van Miert aan het slot van de eerste dag van de Europese socialistische top. Op die top werd tussen de 11 socialistische en sociaal-demokratische partijen van Eu ropa een gemeenschappelijke politieke verklaring opgesteld die als kader zal dienen voor een gemeenschappelijk so- cialitisch verkiezingsprogramma. Dat programma zal in januari 1979 op een Europees socialistisch kongres te Brus sel verder worden uitgewerkt. «Er moet een rechtvaardiger verdeling van de beschikbare arbeidsplaatsen komen. Daartoe kan aanzienlijk bijge dragen worden door een vermindering van de wekelijkse werktijd, een ver mindering van de aktieve loopbaan, een beleid van beroepsopleiding en perma nente vorming. Bijzondere aandacht moet gaan naar de jongeren, vrouwen, oudere werknemers en gastarbeiders die met de grootste moeilijkheden op de arbeidsmarkt de kampen hebben», al dus de verklaring. Zo'n te werkstellingsbeleid in Europa moet volgens de socialisten uitgewerkt wor den door de voornaamste industrielan den in nauw overleg met het Europees Vakverbond. Naast de beperking van de werkloosheid willen de socialisten een verbetering van de arbeidsvoorwaar den, een grotere verantwoordelijkheid Lees door p. 2 zijn kabinet in het licht van de noodza kelijke besparingen grondig worden herzien. Er moet maar eens een einde gemaakt worden aan de budgettaire pri vileges van het departement van Lands verdediging», zo besloot Van Miert. Wij willen nogmaals wijzen op de ver plichting, ons bij dekreet opgelegd, om in elke afdeling een jaarprogramma op te stellen. Deze verplichting kan een verrijkend element worden in de werking! Het ver plicht ons tot een regelmatiger en per manent patroon. Op termijn komt dit de werking ten goede. Vergeten we niet, dat die werking, met de socialistische doelstellingen voor ogen, het essentieel element is voor C.S.C. - Vormingswerk en van invloed is op de partijwerking en uitstraling. Sommige afdelingen hebben dit reeds volledig begrepen! Maar het is nu de hoogste tijd om na te denken wat in volgend werkingsseizoen geboden zal worden. Afspraken moeten gemaakt, datums en lokalen vastge legd. Daar mogen we niet aan improvi satie doen, op gevaar af teleurstellingen op te lopen. Nog voor het verlof kunnen de besturen hun opties opstellen om aan de werkers de nodige tijd te bezorgen de.materiële uitvoering van deze opties tijdig klaar te krijgen. Voor wie graag enige voorstellen heeft om zijn gedachten te oriënteren geven wij hier een voorbeeld van een jaarpro gramma. Jaar van het Dorp - De alternatieve C.S.C.-diareeks - op 'voorhand ter plaatse onderzoeken welke de tekort komingen van het gemeentebestuur zijn. Wonen in Vlaanderen - de socialis tische opties. Europese verkiezingen - het socia listisch programma Wat de socialisten zijn - wat ze wil len (Naar aanleiding van het boekje van O. Debunne). Wat is er gerealiseerd van het partij programma in een jaar regering - het krisisbeleid. Wat kan C.S.C. - Vormingswerk betekenen voor de partijwerking en in vloed? Politiserend en politiek vor mingswerk. Deze onderwerpen kunnen aangevuld worden met hetgeen van plaatselijk of aktueel belang is. We kunnen zo komen tot ongeveer 9 a 10 aktiviteiten op een werkingsjaar. Maar vergeten we niet: er zijn admi nistratieve verplichtingen te vervul len: opzetten van het door de leden goedgekeurd jaarprogramma aan het gewestelijk sekretariaat. toezenden van de gegeven? van elke definitief geplande aktiviteit aan het gewestelijk sekretariaat houden van minstens 3 bestuursver gaderingen en deze ook melden aan het gewestelijk sekretariaat. Vergeten we evenmin dat het geweste lijk sekretariaat ter beschikking staat om hulp te verlenen aan elke afdeling die deze nodig heeft, materiële hulp en andere. Hier geldt de spreuk «Slechts samen zijn we sterk». Aan de hand van de voor handen zijnde informatie onderzocht de Algemene Raad van de Jongsocialisten het ont werp van antikrisiswet, dat zij in zijn geheel verwerpen. Door in te stemmen met het principe van de volmachten maakt de BSP- leiding zich medeplichtig aan de ver dere uitholling van de demokratische rechten van de arbeidersklasse en helpt zij mee het kapitalisme in krisis behe ren. Bovendien klagen de Jongsocialisten de globalisering van de krisismaatregelen aan, waardoor de BSP tweemaal dient te betalen voor struktuurhervormingen die reeds in het regeerakkoord werden opgenomen. De zogenaamde struk tuurhervormingen in de antikrisiswet zijn niet alleen erg vaag gehouden dit in tegenstelling tot de bezuinigingen die zeer uitgewerkt zijn maar zijn vanuit socialistisch perspektief niet fundamen teel. De Jongsocialisten eisen dat er elders bezuinigd wordt dan hoofdzakelijk in de sociale sektor. De strijd tegen de fiskale fraude is hier een belangrijk alternatief en moet in al zijn facetten konsekwent en ernstig aangepakt wor den. Voor de Jongsocialisten bevestigt de an tikrisiswet dat geen socialistisch geïn spireerde politiek kan gevoerd worden in een regering met burgerlijke partijen. De Jongsocialisten vragen dat binnen de BSP een diskussie op gang gebracht wordt over de totnogtoe gevoerde en over de verder te voeren regeringspoli- tiek.

Voor Allen | 1978 | | pagina 1