KIEZEN NA HET SECUNDAIR ONDERWIJS ROBERT VANWINÉNE BURGEMEESTER VAN RONSE VOOR ALLEN SPRAK VOOR U MET ZORG VOOR BEJAARDEN EN GEHANDIKAPTEN OPGEDREVEN DE TEWERKSTELLINGSPOLITIEK IN HET ARRONDISSEMENT (2) OPENBARE AANBESTEDINGEN m* t ,<le behandeling v|p pnjfëfc schoolse opleidingen die ook ten huidi gendage nog mogelijkheden bieden, zoals bijvoorbeeld de opleiding tot wis selagent, gerechtsdeurwaarder, grif fier, bedrijfsrevisor, agent bij de weten schappelijke politie, politiecommissa ris. Gewest Brakel BURGERLIJKE STAND BERICHT DIENST OPHALEN VAN HUISVUIL Nadat wij bij zijn ambtsaanvaarding eert^porlret schetsten van kd. Robert Vanwingene, vonden we het interes sant, na zes maanden, even met hem te gaan praten. We hielden het interview nogal alge meen, teneinde, terwijl we nu een alge meen beeld ophangen, ter gelegener tijd op detailpunten terug te komen en dieper op de diverse problemen in te gaan. De huidige sociaal-ekonomische toe stand vergt van onze mandatarissen een enorme dosis moed en energieEen burgemeester staat dan ook, meer dan anderen, bloot aan allerlei moeilijkhe den. In het hierna volgend gesprek heb ben we getracht in vogelvlucht de meest nijpende problemen voor de Ronsische bevolking aan te snijden en hebben we tevens getracht de figuur van de man die de komg/ide jaren Ronse bestuurt ietwat door te lichten. V.: We achtten de tijd rijp voor een evaluatie. Beantwoordt de job van burgemeester aan uw verwachtingen of zijn er ergens zaken die volgens U moeten veranderen? A.: Na zes maanden burgemeester schap kan ik U verzekeren, hoewel ik bewust was een zware taak over te ne men, dat de verplichtingen en verant woordelijkheden zeer groot zijn. Ik ben ervan overtuigd dat men na een lange periode, zoals mijn voorganger, er ze ker met een gehavende gezondheid uit komt. Doch wanneer men zich eenmaal geën gageerd heeft, moet men zijn verant woordelijkheid opnemen en het trach ten zo goed mogelijk en degelijk te doen. Welke zijn de projekten die IJ het nauwst aan het hart liggen en die U zo snel mogelijk zou willen voltooien? De projekten die mij het nauwst aan het hart liggen? Als burgemeester moet men alles ter harte nemen. Wat echter volgens mij de meest dringende zaken zijn: het oprichten van een Intercommu nale voor het ophalen en verwerken van huisvuil. het openen van de nieuwe kinder- krib met dag- en nachtdienst. verwezenlijking door het Ministerie van Openbare werken van de rijksweg Gent - Oudenaarde - Ronse - Valen ciennes en de weg Ronse - Nederbrakel Het is zo dat Ronse te maken heeft gehad met een aanzienlijke ekonomi- sche achteruitgang. Het stadsbestuur heeft die evolutie de jongste jaren steeds trachten tegen te gaan. Welke zijn de krachtlijnen van uw beleid voor de toekomst? Het is juist dat onze stad in de laatste 20 jaren een ekonomische achteruitgang gekend heeft te wijten aan de sluiting van verscheidene textielbedrijven. Aangezien van oudsher onze ekonomie zeer eenzijdig gericht is op de textiel brengt dit vanzelfsprekend een grotere blijvende werkloosheid met zich. Onz-e optie voor de toekomst is te trachten andere bedrijven dan textiel naar onze stad te trekken. Het is echter een feit dat wij als stads bestuur daarin zeer weinig kunnen tus senkomen. Wij moeten dan ook reke nen op de steun van het Ministerie van Economische Zaken en voor de toe komst op de hulp van de Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappij voor Oost-Vlaanderen (G.O.M.O.V.) Ook de degelijke ontsluiting van onze industriezone speelt een grote rol, ook daarvoor moeten we rekenen op staats hulp zoals we het in de vorige paragraaf aanhaalden. Als burgemeester is L' ook nauw ver bonden met de problematiek van het O.C.M.W. en met name van het Burgerlijk Ziekenhuis. Hoe ziet U de verdere ontwikkeling van dit zieken huis, of beter, heeft U een aktieplan voor de verdere ontplooiing ervan? Wat het O.C.M.W. betreft, bestaat er geen Voorzitter meer van rechtswege, zoals vroeger in de C.O.O. De burge meester kan alleenlijk de zitting bijwo nen met raadgevende stem, wat niet be tekent dat de problemen van het zieken huis mij niet interesseren. Het grote probleem zijn de financiële tekorten die zeer zwaar doorwegen op de stadsfinanciën. Saneren en besparin gen zijn woorden die vlugger uitge sproken zijn dan verwezenlijkt. Zeker moet men trachten waar het mogelijk is besparingen te doen, doch dit mag niet ten koste zijn van de gezondheid van onze bevolking. In ieder geval is het probleem gesteld, doch in de eerste maanden zal het zeker niet opgelost zijn. voorbeeld over de R. V.A.het plan Spi- taels, een job zoeken, en hiernaast natuurlijk een uitge breide bespreking van alle schooloplei dingen, zowel universitair als niet- universitair. Voor de eerste maal werd het universitair onderwijs in Vlaande ren vergelijkend behandeld n de stu diemogelijkheden en de structuur eigen aan elke instelling. Hiernaast werd een vergelijkend over zicht gegeven van alle post universitaire opleidingen. Sterk uitgebreid werden tevens de stu diemogelijkheden in het artistiek- en het kunstonderwijs. Bij het niet-universitair onderwijs wer den voor elke studierichting zes punten weerhouden: toelatingsvoorwaarden duur van de studie -rat, \ierdere-studiemogelijkheden benpepsuitwegerF adressen van scholen Het boek Kiezen na het Secundair On derwijs» is in de eerste plaats bestemd voor de leerlingen en de ouders van de leerlingen, maar het hoort ook thuis in de schoolbibliotheken en in de P.M.S.-centra zelf, en bij iedereen die zich bekommert over de toekomstmo gelijkheden van onze jeugd. Ik hoop dat het werk zal bijdragen tot een beter inzicht in de post-secundaire studiemogelijkheden en de jonge men sen de gelegenheid zal bieden om meer bewust en geïnformeerd hun studie- of beroepskeuzerichting te bepalen, zodat ze zich optimaal kunnen waarmaken voor zichzelf en in de gemeenschap.» Tot daar Minister J. Ramaekers. Het werk is verkrijgbaar op het depar tement van Nationale Opvoeding (Dienst Verkoop van Publikaties). Prijs: 140 frank. F.V. Zopas werden op voorstel van de staats secretaris voor Vlaamse sociale zaken, R. De Wulf, enkele belangrijke beslis singen getroffen op het vlak van de ex tramurale zorg voor bejaarden en ge handicapten. Nadat hij reeds enkele tijd geleden de subsidiering voor bejaardenhuisjes en flats tot 650.000 fr. per flat had opge trokken, wordt thans het toepassings gebied van de betoelaging nog in ruime mate uitgebreid. Gemeenten, OCMWs en andere openbare bestu ren zullen voortaan niet enkel 60% sub sidies krijgen voor de bouw van derge lijke huisjes en flats maar eveneens voor het verwerven van de grond of voor de aankoop van bestaande gebouwen, die dan omgevormd worden tot flats of huisjes voor bejaarden. Nieuw is ook dat niet alleen bejaarde gezinnen maar ook alleenwonende be jaarden hiervan kunnen genieten. Het ontwerp K.B. voorziet verder nog dat dezelfde subsidiëring van toepassing is wanneer het gaat om huisjes of flats bestemd voor de huisvesting van ge handicapten. Belangrijk voor de ge meenten. die werken in eigen regie wil len uitvoeren en bijvoorbeeld aange kochte woningen omvormen in bejaarden- of gehandicaptenflats, is dat zij voortaan ook voor 60% van de uitge voerde werken staatstoelage ontvan gen. Deze bijzondere bepalingen voor het aanpassen van bestaande gebouwen moeten zeker gezien worden in het licht van het streven van staatssecretaris De Wulf om te komen tot een herwaarde ring van 't bestaande woningbestand. Uit verscheidene studies is immers ge bleken dat precies in het deel van de woningen, dat aan verbetering toe is, de meeste bejaarden, gehandicapten en so ciale probleemgroepen zijn gehuisvest. Aansluitend wil men trouwens op het staatssecretariaat voor Vlaamse Sociale Zaken een politiek volgen die erop is gericht zowel de bejaarde als de gehan dicapte zo lang mogelijk in zijn eigen vertrouwde omgeving te laten als vol waardig deelnemer aan het maatschap pelijk leven. Vanuit een zelfde visie heeft staatssecretaris De Wulf ook een ontwerp K.B. voorgelegd voor de op richting van dienstencentra. Hieronder wordt verstaan een centrum, waar ter plaatse of daarbuiten, activitei ten en diensten worden ingericht en ge coördineerd met het oog op dienstverle ning van materiële, sociale, hygiëni sche, culturele en recreatieve aard ten behoeve van bejaarden. In zo een dienstencentra kan m.a.w. de bejaarde uit de buurt of de wijk een kaartje komen leggen, lezen enz. maar staat ook personeel ter beschikking dat hem kan helpen bij problemen van al lerhande aard. Het ontwerp K.B. voor ziet, zoals voor de bejaarden- of gehan dicaptenflats en -huisjes, in de subsidië ring met 60% van de aankoop van de grond of een bestaand gebouw, de nieuwbouw of de vernieuwbouw ervan. Het dienstencentrum is ongetwijfeld een onmisbare schakel in het geheel van de extra murale zorg. De subsidiëring van de diensten voor gezins- en bejaardenhulp is dit even eens. In dit verband heeft Roger De Wulf eveneens een ontwerp van K.B. aan zijn collega's van het ministerieel comitee voor Vlaamse Aangelegenhe den ter bespreking voorgelegd. F.V. Ondernemingen met 100 en meer werknemers In de regio Brakel heeft geen enkel bedrijf meer dan 100 mensen in dienst. Ondernemingen met 50 tot 99 werknemers 1970 1978 S.V. De Maagd Horebeke Voeding 53 52 N.V. Koningsbronnen Brakel Voeding 42 51 NV. Leon (Van Dor) Brakel Konfektie 110 77 PVBA. Nebelco Brakel Konfektie 45 61 N.V. Top Brakel Voeding 87 72 Uyttenhove R. Brakel Konfektie 60 53 Totaal 397 366 Als partijmandataris en syndikalist is U voor bepaalde problemen allicht verplicht voor Uzelf kompromissen te sluiten. Slaagt U er steeds in de standpunten te verzoenen? Voor mij geen enkel probleem. Als burgemeester sta ik in dienst van de ganse bevolking. En aangezien onze stad zeer socialistisch bestuurd wordt stelt er zich voor mij geen enkel gewe tensprobleem. Als syndikalist en partijmilitant blijf ik in de partij-middens ijveren voor de verwezenlijking van het socialisme op sociaal, kultureel en ekonomisch vlak. Graag ook uw oordeel over het dis- kussiepunt van het ogenblik: de anti-krisiswet. Mijn oordeel over de anti-krisiswet? Ik verdedig het syndikaal standpunt. Het geheel van de wet moet aangeno men worden door Kamer en Senaat (Dit was nog niet het geval op het ogenblik van het interview- nvdz.) Blijft voor ons een klein punt en met voorbehoud: de gevraagde volmachten, die steeds een gevaar betekenen voor de demokratische werking van het parle-' ment, mogen in geen geval, misbruikt worden om de sociale wetgeving af te takelen. Hoe ziet U tenslotte de toekomst van de Ronsische gemeenschap op so ciaal, ekonomisch en kultureel ge bied? Voor wat betreft de toekomst van onze Ronsese gemeenschap op het sociaal en kultureel vlak, kunnen we gerust zijn. We staan aan de spits van alle Vlaamse steden. Het huidig bestuur heeft thans beslist de inspanningen te bestendigen op het ekonomisch vlak. Ik herhaal dat er als stad eigenlijk niet veel aan te doen is. Daar het privé-initiatief niet in staat schijnt de oplossing te brengen, moeten wij voor de toekomst rekenen op de Staat en de G.O.M.O.V. Freddy Verkruyssen Voor de middelgrote ondernemingen zien we hier een negatief cijfer te voorschijn komen: - 31 arbeidsplaatsen verlies. De tewerkstelling gaat hier dus lichtelijk achteruit. Slechts een paar firma's kunnen zich op hun vroeger peil handhaven. (De konfektie krijgt zeer zware klappen). Ondernemingen met 20 tot 49 werknemers 1970 1978 Burens H. Brakel Vervoer 52 28 Commulux Brakel Konfektie 23 20 PVBA. Confexport Brakel Konfektie 46 41 De Cock A. Lierde Wegenwerk 36 29 De Vos Brakel Vervoer 17 22 PVBA. Flandria Zwalm Konfektie 80 35 Gheysels W. Lierde Konfektie 30 24 PVBA. Loborconfect. Lierde Konfektie 25 36 PVBA. LBK Brakel Metaal 40 44 Licofil Lierde Konfektie 25 42 Lotens D. Brakel Konfektie 22 2C Manufactures GL-Faslions Brakel Konfektie 56 42 Niscopart Lierde Konfektie 7 35 PVBA. Ricla Brakel Konfektie 31 33 Rose R. Zwalm Konfektie 80 35 PVBA. Sadones Brakel Bouw 19 22 NV. Souvies L'elite Brakel Textiel 48 37 PVBA. Tortelboom Brakel Konfektie 20 33 Van Achter R. Brakel Bouw 20 21 Vande Weghe R. Lierde Konfektie 30 42 PVBA. Van Nieuwenhove Lierdr Konfektie 66 39 PVBA. Velcotex Lierde Konfektie 50 34 Totaal 823 714 109 arbeidsplaatsen verlies. Voor de bestaande kleine ondernemingen is de uitslag negatief. Totaal overzicht voor het gewest Brakel Ondernemingen 20 tot 49 Ondernemingen 50 tot 99 Ondernemingen 100 en#neer 1970 1978 823 714 397 366 1.220 1.08C Voor Brakel betekent dit 140 arbeidsplaatsen verlies. De tewerkstelling in de regio Brakel is ronduit slecht. De mono-industrie «Konfek tie» maakt een slechte periode door. Vele arbeidsplaatsen verdwijnen door de reorganisatie van de kleine bedrijven. Er is dringend een diversificatie nodig want anders zal de dalende lijn verder doorgetrokken worden. Ook Brakel heeft dringend behoeften aan een degelijke ontsluiting. (vervolgt) De Smeyter Georges. Wegens verlof zal het federaal sekretariaat gesloten zijn vanaf 15.8.1978 tot en met 8.9.1978 Briefwisseling kan echter gestuurd worden naar mijn persoonlijk adres. Elzelestraat 41 - 3600 Ronse, waar de doorzending verzekerd is. Freddy Verkruyssen Fed. Adm. Secr. GEBOORTEN: Wendy Van Crombrugge, Ronse. Melissa Hanssens. Ronse. Ludovic Moreau, Vloesberg Samuel Kerkove, Ronse. Jomaa Marzouki, Ronse Maïté Lerate, Ronse. Geert Provost. Ronse Benoit Vancauwenberghe, Ronse. Vanessa Lcgaix, Frasnez-lez-Anvaing. Najib Dhaou, Ronse HUWELIJKSBELOFTEN Johny Christiaens, Zwevegem en Mar- tine Wasseuil, Ronse. Victor Baudemprez. Evere en Nathalie Dewael, Ronse. Jean Yves De Vos. Gent en Martine Vandendaele. Ronse. HUWELIJKEN: Raphael Debusscher, Ronse en Beatrijs Demeulemeester, Ronse. Martial Van Overmeeren. Ronse en Ro- selyne Vandenbroere, Ronse. Patrice Vandendaele. Ronse en Martine Matthys, Frasnez-lez-Anvaing. André Bourgois, Ronse en Frangoise Velghe, Ronse. Guy Laemont, Eflfzelles en Brigitte Demeulemeester, Ronse. Jean Pierre Saey, Eeklo en Carine Gheenens, Ronse. Pierre-Paul Cuvelier, Ronse en Marleen Vandenhoeke. Rons#. OVERLUDENS Désiré Det'resne, 88 jaar. Mont-de- l'Enclus. Georges Vanwvmeersch, 59 jaar, Maarkedal. Maria Velghe. 65 jaar, Ronse. Julienne Vanderhaegen, 76 jaar, Ronse. Irma Duquesne, 92 jaar. Ronse. Julia Dussart, 74 jaar. Ronse. Philomène Papin, 86 jaar. Frasnez- lez-Anvaing. Georges Deruy, 77 jaar, Ronse. Valentien De Boeck, 77 jaar. Ellezel- les. Het College van Burgemeester en Schepenen brengt zijn ingezetenen ter kennis dat de ophaling van dinsdag 15 augustus wordt verplaatst naar donder dag 17 augustus. De containers zullen op maandag 14 augustus geledigd worden. Op donderdag 7 september 1978, om 11 uur ten Stadhuize (zaal Gemeenteraad) Openbare aanbesteding voor: «Voetpadverharding in de St.- Cornelisstraat Werken gerangschikt in kategorie C - klasse 1 Uitvoeringstermijn 25 werkdagen. Stukken ter inzage op het Kantoor voor Openbare Aanbestedingen, Wetstraat 155 te 1040 Brussel, op het kantoor van de stedelijke Technische Dienst, stad huis Ronse, iedere werkdag van 8 tot 12 uur. Stukken te koop tegen voorafgaande overschrijving op postrekening nr. 000-0009162-44 van het Stadsbestuur Ronse van het hieronder vermelde be drag. Prijs van het bijzonder lastenboek - be stek: 120 fr.. Verzendingskosten en B.T.W. inbe grepen. Inschrijvingen over te maken per post aan de heer Burgemeester of af te geven aan de voorzitter voor de opening der aanbiedingen. Op donderdag j!4 augustus 1978, om 11 uur ten Stadhuize (zaal Gemeenteraad) Openbare aanbesteding voor: «Levering van de uitrusting kinder- krib, O. Delghuststraat - bedjes, stoe len, enz.» Geen erkenning vereist. Leveringstermijn 30 kalenderda gen. Toepassing van art. 13 par. 2 - voor dringende noodzakelijkheid. Stukken ter inzage op het Kantoor voor Openbare Aanbestedingen, Wetstraat 155. te 1040 Brussel, op het kantoor van de stedelijke Technische Dienst, stadhuis Ronse, iedere werkdag van 8 tot 12 uur. Stukken te koop tegen voorafgaande overschrijving op postrekening nr. 000-0009162-44 van het Stadsbestuur Ronse van het hieronder vermelde be drag. Prijs van het bijzonder lastenboek - be stek: 120 fr. Verzendingskosten en B.T.W. inbe grepen. Inschrijvingen over te maken per post aan de heer Burgemeester ot at te geven aan de voorzitter voor de opening der aanbiedingen. een beroepenboek, dat het meren deel van de in België voorkomende be roepen zou bespreken.' Deze werken vormen een tweeluik en kunnen een begin vormen van noodza kelijk materiaal voor wat men de «bege leiding van het studiekeuzeproces» gaat noemen. Men komt immers meer en meer tot het besef dat het een proces is dat dient begeleid. In «vocational coun seling» en in «carreercounseling» gaat men thans instrumenten ontwikkelen om de jonge mens zelfstandig te doen meedenken over wat hij nu wel wil, wat hij kan, hoe hij dat kan bereiken. Naast de begaafdheid, de vormingsbasis op gedaan in de gevolgde studierichting, Zopas verscheen het lijvig boek, «Kie zen na het secundair onderwijs», uitge geven door het Ministerie van Nationale Opvoeding. Dit werk is voor de ouders beslist bui tengewoon interessant, daar het een gids is voor de latere studies van hun kinderen. Veel ouders weten immers niet welke studierichting voor hun zoon (of dochter) dient te worden gekozen. Dit stelt begrijpelijk vaak grote pro blemen. Met de uitgave van «Kiezen na het se cundair onderwijs» wil het Ministerie van Nationale Opvoeding nu de pro blemen waarmede de ouders vaak ge confronteerd worden, helpen oplossen. OBJECTIEVE INFORMATIE ln verband met deze publikatie, ver klaarde Minister van Nationale Opvoe ding, Jef Ramaekers: «Op bepaalde ogenblikken denken jonge mensen aan verschillende beroepen, studierichtin gen en opleidingsmogelijkheden. Hoewel er heel wat literatuur hierom trent bestaat, beschikken ze niet steeds over een systematisch overzicht. Om deze nood te lenigen hechtte ik in de beleidsnota van Nationale Opvoeding groot belang aan een objectieve infor matie over de beroepen en de studies die er naartoe leiden. Een werkgroep bestaande uit leden van de Rijks-P.M.S.-Centra nam de taak op zich tot het samenstellen van: een volledig nieuw informatieboek dat naast de studiemogelijkheden ook een woordje zou zeggen over de inhoud van de studies, de beroepsuitwegen en zo mogelijk over de arbeidsmarkt. WÈË het karakter en de aspiraties, dient hij permanent geïnformeerd over de studie- en opleidingsmogelijkheden. Het eerste deel van dit tweeluik «Kiezen na het Secundair Onderwijs» is een werk dat 350 pagina's omvat. De opzet van dit boek is dus voorlich ting verschaffen aan afgestudeerden van het secundair onderwijs, rekening houdend met wat de jonge mensen kan aanbelangen i.v.m. studies en verdere loopbaan. Er is ook enige informatie vermeld voor jongeren die stoppen met de studies en die willen gaan werken. Uit de inhoud citeren we o.m.: studietoelagen - de centrale examencommissie het onderwijs voor sociale en voor sócio-culturele promotie de legerdienst het werken in ontwikkelingslanden de middenstandsopleiding allerlei nuttige informatie, zo bij-

Voor Allen | 1978 | | pagina 9