Toekomst van het socialisme en het socialisme van de toekomst KAMERAAD LUCIEN VANOPBROECKE ONDER MASSALE BELANGSTELLING TEN GRAVE GEDRAGEN VAARWEL vervolg De ontelbare vrienden die Lucien Vanopbroecke in zijn leven heeft gemaakt, hebben hem donderdagnamiddag naar zijn laatste rustplaats begeleid. Zeer talrijk waren ook politieke afgevaardigden van verschillende strekkingen die aan Lucien Vanopbroecke de laatste eer wilden bewijzen, eer waarin ook grote dankbaarheid vervlochten zat voor al datgene dat de overledene gedurende zovele jaren voor de stad en politiek heeft gedaan. De rouwstoet vertrok van het Burgerlijk mens. Nooit was hij opgewonden, nooit Ziekenhuis naar het Feestpaleis waar, na een korte ophoud, alle B.S.P.- afdelingen de lijkstoet volgden tot aan het stadhuis waar in de hall door wel tweeduizend personen een laatste groet verloor hij zijn waardigheid, fanatisme was hem Wars. En daar hij zich steeds vergewiste, dokumenteerde, dat hij vergeleek, daarbij geholpen door een rijke ervaring, door een scherpe en hei- werd gebracht. Burgemeester Robert Vanwingene sprak daar voor een inge togen en ontroerde massa volgende rede uit: «ledereen werd diep getroffen door het heengaan van collega en vriend Lucien Vanopbroecke. In oktober 11. stortte onze vriend in elkaar na een collegever gadering. Niets liet zulks voorzien. Hij zag er wel bleekjes uit. Niettemin had hij zijn zaken afgedaan zoals altijd, rus tig, beheerst, grondig. Hij werd over gebracht naar het ziekenhuis. Na een zware operatie en een lange hospitalisa- tie keerde hij naar huis terug. Alhoewel fysisch zwaar aangeslagen met de verder knagende kwaal in zijn lichaam, echter moreel en geestelijk in- takt, werd zijn eerste bekommernis op nieuw de stadszaken. Hij kwam terug naar de collegevergaderingen en zelfs naar de Gemeenteraad. De laatste Ge meenteraad van juli, alhoewel fel lij dend, hield hij nog de meest opge merkte tussenkomst van de raad. Sober, duidelijk bondig, synthetisch zette hij zijn standpunt uiteen. Na de raadsver gadering ging hij rustig maar uitgeput naar huis om niet meer terug te keren. En toch nog van op zijn ziekbed volgde hij de zaken, gaf hij telefonisch zijn standpunten door. Een paar weken ge leden keerde hij terug naar het zieken huis, nog steeds vol goede moed, echter om er waardig te sterven. De laatste elf maanden typeren zijn ganse leven, een gans leven in dienst van de gemeen schap en zijn idealen. Hij was mutualiteitsbediende. B.S.P.- partijsecretaris. parlementair redaktie- secretaris, jarenlang gemeenteraadslid en ten laatste schepen. En overal was hij dezelfde, hij was de rustige, de ern stige, de medevoelende en behulpzame hem namens het Stadsbestuur hebben gebracht, voor u een troost zijn. Hope lijk zult u uit het moedige voorbeeld die uw echtgenoot en vader u heeft meege geven op uw beurt de nodige aanspori ng vinden om verder een mooi en even wichtig leven op te bouwen. Voor zijn collega's van het Stadsbestuur zal hij een voorbeeld blijven van ernst, werk lust en essentiële eerlijkheid. Wij ver zekeren u dat zijn geest ons nog lang zal bijblijven. Namens de stad en de bevolking, harte lijk dank voor uw bijdrage tot welzijn van deze levensgemeenschap. Rust wel, vriend Lucien». In stoet begaf men zich dan, terwijl de muziekkapel rouwmarsen speelde, naar de stedelijke begraafplaats. En alvorgns definitief afscheid te nemen van een oude vriend en strijdmakker, bracht de B.S.P. voorzitter van de afde ling Ronse Roger Van Coppenolle een laatste eresaluut». «Wij zijn hier vandaag verenigd om af scheid te nemen van ons aller kameraad die ons helaas veel te vroeg ontvalt. De B.S.P. verliest in Lucien een van haar meest trouwe, onvermoeibare en loyale strijders die ze kende. Geboren in de beginjaren van de eerste wereldoor log, getogen in een socialistisch ar- beidsmidden heeft hij sedert 1930 on onderbroken in de bres gestaan voor het socialisme. Hier nu de ontelbare door dere geest, daarom juist waren zijn ad viezen, zijn standpunten, zijn stellings namen zojuist, zo "menselijk, zo beluis terd en gewaardeerd. Hij sprak nooit lang, hij kon goed zwijgen, hij sprak nooit over zichzelf, hij klaagde nooit, hij kon inkasseren zonder verpinken. In al zijn eenvoud was hij een zeer mar kante figuur. Hij was een mens die alle dagen zijn werk voleindigde en rustig naar huis trok waar hem dan nog een andere taak wachtte, deze van familie vader en echtgenoot. Mevrouw Vanopbroecke, geachte fami lie, wij kennen ook zijn grote gehecht heid aan zijn gezin. Wij weten dat hij ook op dat vlak als voorbeeld kan door gaan. Zelfs in zijn laatste harde leven sjaar bleef hij een bekommerde, atten- tieve en eervolle echtgenoot en vader. Wij weten dat zijn heengaan bij u een pijnlijke wonde heeft nagelaten. Laat dan misschien de hulde, die we Het is steeds pijnlijk om een vriend en strijdkompagnon te zien verdwijnen. Lucien Vanopbroecke heett voor de B.S.P.-federatie Oudenaarde - Ronse enorme diensten gepresteerd. Door zijn diepmenselijkheid, zijn politieke eerlijkheid en zijn eenvoud is hij erin geslaagd gedurende zijn mandaat van federaal sekretaris de soms verschillende belangen van diverse atdelingen om te buigen tot één hechte band ter verwezenlijking van de socialistische idealen Gevormd in de harde leerschool van het dagelijks leven in een periode waar men om socialist te zijn veel moed nodig had, is Lucien steeds trouw gebleven aan zijn filosofische en politieke overtuigingen. Voor ons zal hij steeds een lichtend voorbeeld blijven. Een goed mens ging heen. B.S.P.-Fed. Oudenaarde-Ronse hem uitgeoefende funkties in de schoot van de socialistische beweging opnoe men heeft geen zin. Ik wil enkel be klemtonen dat hij ieder aan hem toever trouwde opdracht waarnam met de vol ledige inzet van zijn persoonlijkheid en de intense bezorgdheid voor de arbei dende klasse. Wij zullen Lucien in partijmiddens steeds herinneren als een van de zeld zanten die het aankon als politieker steeds «mens» te blijven en altijd menswaardig te handelen. Ondanks het rotsvast geloof in en het hardnekkig verdedigen van zijn standpunten kon hij steeds begrip opbrengen voor de me ning van de anderen. Bij vriend en tegenstrever was hij bekend als een loyaal, werkzaam en verdraagzaam mens. De' jongeren in onze beweging verliezen aan hem een kameraad aan wiens poli tieke ervaring en menselijke waardig heid zij zich konden spiegelen en op trekken. Hij begreep hen des te beter daar hij in z'n jeugd zelf lid en later leider van onze jeugdbeweging was geweest. De ouderen onder ons nemen afscheid van een goede collega en strijdmakker. Vaarwel kameraad Van Opbroecke Vaarwel Vriend Lu cien». Aan het open graf werd nog een laatste groet gebracht door echtgenote en fami lie, waarna vrienden en kennissen volg den. Ontelbare kransen en bloemtuilen van organisaties en groeperingen sier den zijn laatste rustplaats. M. G Liberia risme Het demokratisch socialisme is tens lotte een bevrijdende beweging. Uit gaande van de gelijkwaardigheid van alle mensen zonder onderscheid van ras. geslacht of godsdienst en steunend op de solidariteit tussen alle verdrukten wil het socialisme de opbouw van een samenleving mogelijk maken waarin elk individu gelijke kansen zou hebben om zijn recht tot zelfverwezenlijking totaal uit te leven mits erkenning van een gelijk recht voor elk van zijn me demensen. Een meer rechtvaardige sa menleving die elke uitbuiting van de mens door de mens uitsluit kan alleen het resultaat zijn van vrije en verant woordelijke medewerkers, die zeil moeten beslissen omtrent inhoud en vorm van deze nieuwe maatschappij. Vandaar de fundamentele eis van de integrale demokratie die onatscheid- h;t!tr vv»rvbv»twn iv nipt lipt VirialisttlP Vrijheid kan niet opgelegd worden. Het zal spontaan opwellen uit de wil van elk individu om zijn eigen persoonlijkheid volledig uit te leven en aldus de ge meenschap tot volledige ontplooiing te verheffen. Zulks veronderstelt een ge lijke inspraak van eenieder in de ge meenschappelijke beslissingen die zijn eigen bevrijding mogelijk moeten ma ken. In socialistische zin is demokratie ondeelbaar; van het politiek vlak moet zij zich tot de sociale, kulturele en eko- nomische gebieden uitbreiden. Demo kratisch socialisme is in de grond een tautologische uitdrukking, want socia lisme is zonder demokratie ondenkbaar en een totale demokratie zou uiteraard integraal socialistisch zijn. Reeds hoger werd gewezen op de be dreigingen die de krisis medebrengt voor de reeds veroverde vrijheden en voor de politieke demokratie. Maar ook on het ekonomische vlak betekent de toenmende machtsconcx ïtratie een groeiend gevaar voor het recht op de vrije lotsbepalingen van de enkeling. De algemene ontwikkelingsgang op alle gebieden neigt onder het voorwendsel van de doeltreffendheid, naar het sa mentrekken van de beslissende macht in handen van een minderheid. De krisis dreigt deze evo lutie te versnellen. Geplaatst voor de ingewikkeldheid en de vermenigvul diging van de onderling verbonden pro blemen wordt de ontmoediging van de enkeling aangewakkerd. Men tracht hem te overtuigen dat hij best het ant woord op al deze moeilijke vragen zou overlaten aan de deskundigen ter zake: aan de ekonomen die de krisis niet eens hadden voorzien, laat staan, hadden kunnen vermijden, aan de sociologen, aan djc wetenschapsmensen, aan de «managers» en aan tie politici die voor hem, en in zijn plaats, zullen nadenken over wat best is voor hem. Aldus wordt de baan geëffend voor een nieuwsoor- tige technokratische diktatuur, waarbij de macht zou worden uitgeoefend door «onpartijdige» deskundigen. De beslis singen aldus getroffen zouden, theore tisch, onaanvechtbaar zijn, en de ver drukking van de «onwetende» onderaan defintief. Daarbij komt dat de technische vooruit gang ook nieuwe middelen schept van repressie, -van kontrole van de mens door de mens, van manipulatie van zijn eigen denkwijze. Het zoeken naar me thodes om de meerderheid te onderwer pen aan de wil van de machthebbers doet de vraag rijzen hoe in de toekomst de mens zou kunnen bevrijd worden van alle uitwendige dwang die niet door hemzelf in volledige vrijheid zou aan vaard zijn. Meteen wordt 't probleem gesteld van de onontbeerlijke hiërar chieën die elke ekonomische, sociale, politieke en ideologische struktuur ver onderstelt. Besluit Uit deze bondige ontleding van de ge volgen van de hedendaagse krisis op de vier voornaamste strekkingen die de so cialistische gedachtengang kenmerken blijkt voldoende welke ernstige bedrei gingen deze krisis inhoudt voor de ver dere uitbouw van de demokratisch so cialisme. Tevens is meteen duidelijk dat de automatische komst van de socialis tische samenleving niet bij voorbaat kan afgeleid worden uit de meest recente evolutie. De toekomst is niet bij voor baat geschreven. Wat ondertussen wellicht vaststaat is dat, indien de aangangzijnde tendezen zich ongewijzigd voortzetten, het toe komstbeeld dat in het verschiet ligt, op zijn minst, niet erg bemoedigend zou zijn. Niettegenstaande de zware ekonomi sche recessie wordt de bewapenings wedloop ongestoord voortgezet en we reldwijk uitgebreid. De bewapenings industrie noch de wapenhandel worden door de krisis getroffen, wel integen deel. De bedreiging die weegt op het ekolo- gisch evenwicht, de vernietiging van het natuurmilieu de vervuiling van het leefmilieu gaan ongestoord verder. Er ger nog de ekonomische krisis heeft voor gevolg dat deze bedreigingen min der scherp worden aangevoeld dan voorheen en naar het achterplan worden verschoven om de meer onmiddellijke eisen van de krisisbestrijding te beant woorden. In de uitgehongerde onderontwikkelde wereld gaat de bevolkingsexplosie nog steeds verder door, terwijl door de opéénhoping van onze interne proble men onze gezichtseinders dich ter wordt en onze kortzichtigheid in de zelfde mate toeneemt. Wij hebben beslist een overgangstijd. Maar overgang naar wat? De oude wereld die steunde op egoïs tisch eigenbelang en ikzuchtige machtswellust voerde duidelijk naar een kollektieve katastrofe. Maar de nieuwe vooruitzichten kunnen tot de negatie lijden van de menselijke waar digheid, en tot nieuwe vormen van uit buiting en verdrukking. Het enig redelijk alternatief ligt echter in de richting van het demokratisch so cialisme. Daar kunnen de waarden en de middelen gevonden worden die de mensheid moeten toelaten te overleven. B. DE NIEUWE KRACHTLIJNEN VAN HET SOCIALISME Yoorafgaandelijke beschouwingen 1Het centrale uitgangspunt van de socialistische gedachtengang kan ge vonden worden in de herbevestiging van de fundamentele roeping van elk menselijk wezen die erin bestaat zijn levenslust te volgen om zich volledig te kunnen ontplooien. Dit houdt in voor elk individu de bestendige betrachting het veld van zijn vrije zelfverwezenlij king voortdurend te verruimen. De menselijke geschiedenis kan omschre ven worden als de beweging van het menselijk geslacht naar de uitbreiding van zijn vrijheid die veroverd wordt op de dwingende remmen opgelegd door zijn innerlijke natuur en door zijn so ciale en materiële uitwendige omge ving. De klassenstrijd voor het verove ren van de beslissende machtsstruktuur, de wetenschappelijke vooruitgang die de bestendige aangroei van de kennis verzekert, de esthetische scheppingen als middelen om zijn vrije en onbaat zuchtige creativiteit te bevestigen, ai deze gegevens kunnen beschouwd wor den als evenveel bewijzen dat de mense lijke pelgrimstocht deze is van zijn be- vrijdingsstrijd om zijn eigen lot beter te kunnen beheersen. De geschiedenis van de mens is deze van zijn inspanningen, zijn slagen en falen,"zijn pogingen om steeds meer geschiedenis te «maken» eerder dan ze te moeten «ondergaan». 2. Geen enkel ogenblik in deze wordingsgeschiedenis is ooit definitief verworven. Alles wat leeft wordt gebo ren, ontplooit zich en sterft. De onder- scheidelijke soorten en vormen van menselijke samenleving verkeren in een bestendige wisseling. De menselijke geschiedenis vormt maar een onderdeel van de geschiedenis van het leven dat zich bestendig wijzigt. Een van de kenmerken van het leven is zijn moge lijkheid tot reproduktie, maar deze re- produktie alhoewel gelijkvormig is nochtans nooit een volkomen herha ling. De maatschappij verzekert haar reproduktie door de opeenvolgende vervanging van de generaties. De ver- bestendiging van de menselijke ge meenschap steunt op het tijdelijk karak ter van de enkelingen. De enigheid van het leven van de enkeling geeft waarde aan zijn tijd en rechtvaardigt /'n levens lust en zijn wil dit leven voort te zetten niettegenstaande zijn kortstondigheid op het individuele plan. 3. In tegenstelling met de niet le vende reageert de levende materie op haar omgeving op een vrij zelfstandige wijze om haar voortbestaan te verzeke ren. Om dit te kunnen waarborgen heeft de levende materie zich ontwikkeld tot een steeds meer komplex geheel waar bij de mens kan beschouwd worden als het hoogst ontwikkeld en ingewikkeld levend wezen op deze aarde. De voor zienbaarheid van de toekomst groeit in funktie van de ontwikkeling van de kennis, maar neemt af in evenredigheid met de graad van ingewikkeldheid van de levende materie. Vanwaar het onder scheid tussen de strenge wetmatigheid van de exacte wetenschappen ende rela tieve wetmatigheid van de menselijke wetenschappen. Dit houdt in het ver werpen van elk historisch determi nisme. In zijn poging om zijn eigen ontwikkeling te beheersen zoekt de mens steeds verder de nieuwe grenzen van zijn vrijheid van keuze verder te leggen. Door deze verruiming van keu zemogelijkheden tussen verschillende mogelijke toekomsten wordt de reële toekomst steeds minder voorspelbaar. Elke voorspelling vervormt overigens de toekomst. Indien tal van vooruitzich ten van K. Marx zich niet hebben ver wezenlijkt is dit niet omdat zij mis wa ren maar integendeel omdat zij juist wa ren. Om het met de woorden van Gaston Berger(2) uit te drukken: «Het bekijken van een atoom wijzigt deze, een mens bekijken verandert hem grondig, de toekomst keert haar volledig om.» Maar het centraal probleem bestaat er juist in deze omwenteling te beheersen. 4. Het geloof in de automatische in éénstorting van het bestaande sociaal ekonomisch systeem is niets meer dan zelfbedrog dat zowel een verlammend fatalisme als een onverdraagzaam fana tisme rechtvaardigt. De ontvoogding van de verdrukten kan slechts het werk zijn van de verdrukten zelf. De gedachten van Marx blijven geldend en levend als kritische benadering die elk dogmatisme verwerpt, ook dit dat schuil gaat achter het begrip «marx isme». Deze gedachtengang heeft ontledings instrumenten geschapen die toelieten de geijkte vragen te stellen aan zijn tijd. In de mate waarin deze instrumenten aan gepast waren aan een bepaalde histori sche periode (deze van het opkomend kapitalisme) en binnen een bepaalde geografische sfeer (deze van de vor ming van de geïndustrialiseerde Natie staten) verdienen zij opnieuw getoetst te worden in de kritische geest van Marx maar in funktie van de wereld zoals hij zich voordoet op dit einde van de XXste eeuw. Zulks stelt meteen de vraag van de ideologische hegemonie. De tussen komst van de bewustwording in de be- vrijdingswens met het oog op de op bouw van een menswaardige toekomst stelt het probleem van de macht en van de kennis. 5. Het doel van de verovering van de ideologische macht moet erin be staan de menselijke geest te bevrijden uit elke doctrinale illusie die vastzit in een gesloten ideologisch denksysteem en die de pretentie zou hebben, eens en voor goed de volstrekte en eeuwige waarheid te brengen. Het komt erop aan de tijdelijke grenzen te erkennen van de zogezegde «wetten» die de ontleding, de ontwikkeling van de kennis en de bewustwording ervan zouden toelaten te ontdekken. Het socialisme brengt geen zekerheid omtrent de toekomst maar de diepe overtuiging van wat er zou moeten ge schieden om te blijven beantwoorden aan de roeping van de mens als meest gevorderd levend wezen in de biosfeer en om zijn verdere ontplooiing mogelijk te houden. De geleidelijke groei naar het Socia lisme zal niet voorkomen als de logi sche overstijging van het kapitalisme die aan zijn eigen tegenstellingen ten gronde zou gaan, maar als de bewust wording van een «wenselijke» en «mo gelijke» toekomst. C. HOE ZIJN WIJ TOT DE HEDENDAAGSE SITUATIE GEKOMEN? Het klassieke denkschema van K. Marx kan voorlopig herleid worden tot de stelling dat het opkomend privékapita- lisme in zich de kiemen droeg van zijn .tegendeel t.t.z. de kollektivisering van de produktiemiddelen. De inwerking van deze antithese op de oorspronke lijke these zou geleid hebben naar de socialistische maatschappij waarin de sociale klassen zouden ophouden te be staan. K. Marx zag deze ontwikkeling globaal op de wereldschaal van zijn tijd, dit is in de eerste plaats in de meest gevorderde industriële staten van West-Europa. De interpretatie door Lënin aan het marxisme gegeven ter gelegenheid van de suksesvolle revolutie van 1917 in Rusland leidde echter niet tot het invoe ren van een demokratisch socialistische klassenloze maatschappij. In feite werd de kollektivisering van de produktie middelen vertaald in de verstaatsing er van. Aldus ontstond de eerste wijziging aan het oorspronkelijk scenario van Marx. De nieuwe antighese \an het pri- vékapitalisme werd het Staatskapita- lisme en de ontvoogding van de arbei ders. die oorspronkelijk de taak van de arbeiders zelve moet zijn. werd nu overgedragen aan een «voorhoede» die in naam van de arbeiders zou optreden. De ekonomische automatismen werden inde Sovjet-Unie zoniet totaal beheerst, toch minstens onderworpen aan het overwicht van de politieke beslissingen doorheen een imperatieve en gecentra liseerde planificatie,maar de toegang tot de politieke macht is er noch vrij noch demokratisch. De hiërarchie van een eenheidspartij monopoliseert er de beslissing- en uitvoeringskanalen. De slachtoffers van het systeem heschikken over geen enkel fundamenteel recht van politieke concertatie. Dit recht op politieke contestatie bestaat echter wel in de kapitalistische wereld, maar daar ontsnapt de beheersing van de ekonomische evolutie aan de poli tieke macht. Zodat de doorslaggevende beslissingen die toekomstbepalend zijn hier in handen zitten van een kleine minderheid van financiële en ekonomi sche supermachten die aan elke kon trole van de gemeenschap ontsnappen. De slachtoffers van het systeem be schikken wel over het recht op politieke contestatie maar de ekonomische eind beslissing ontsnapt hen. In beide gevallen worden de doorslag gevende beslissingscentra (politiek in de Sovjet-Unie: ekonomisch in de Wes terse Wereld) onttrokken aan de recht streekse invloed van het algemeen be lang zoals dit slechts door de betrokke nen zelf geldig kan worden bepaald. In de grond neigen beide.systemen naar een soortgelijke maatschappij: een sa menleving beheerst door overheersende minderheden die de optimale kwantita tieve groei bepalen in funktie van be hoeften willekeurig door hen bepaald. De technokratie van de pirvémultina- tionals vervult hier de rol van de bu- reaukratie in het Staatskapitalisme. Beide minderheden dringen het kon- sumptiepatroon op aan de ruimere meerderheden die betrekkelijk goed in het systeem geïntegreerd zijn. Dit na volgen van éénzelfde model van samen leving betekent geenszins dat de beide ideologische systemen zouden afzien van hun strijd voor wereldheerschappij, maar, naar binnen in, vertonen ze toch geleidelijk aan grotere gelijkenissen zonder dat hun wederkerige agressivi teit daarom zou afnemen. In de westerse wereld is het privékapita- lisme sedert zijn ontstaan ook zeer grondig gewijzigd onder de druk van de reformistische drukking uitgeoefend door de demokratische socialistische en sociaal-demokratische partijen. De ekonomische rol van de Staat heeft er een aanzienlijke uitbreiding genomen. De «Welfare-State» heeft de sociale onhebbelijkheden van het privé- systeem sterk afgezwakt. Ook hier wordt een soepele planmatigheid onder staatstoezicht toegepast, maar zoals reeds vroeger vermeld, de overheer sende multinationale machten ontsnap pen nog steeds aan elke kontrole van de vertegenwoordigers van het algemeen belang. Ook hier werd het scenario van Marx niet uitgevoerd. In stede van de kollek tivisering van de produktie-middelen werd het privékapitalisme behouden mits/een reeks van sociale, fiskale en ekonomische tussenkomstenmogelijk heden voor de Staat. De huidige krisis dreigt echter deze sociale verworven heden weer op de helling te brengen. Besluit Uit het voorgaande dient afgeleid dat in het huidig stadium van ontwikkeling beide systemen van privé- en staatskapi talisme naar een enig model van samen leving neigen doch dit nog niet hebben bereikt. Vandaar dat de kritieken op het bestaand stelsel, bij gebrek aan vol doende eenheid van het betwiste maat schappelijk stelsel, hoofdzakelijk uit monden op partiële kontestaties die ech ter tot geen konkreet resultaat kunnen komen vermits zij geen globale kijk op de problemen kunnen hebben. Hoe zou de minderwaardigheid en de speciale uitbuiting van de vrouw kunnen opge lost worden zonder een globale en fun damentele wijziging in het ganse socio-ekonomische systeem? Hoe zou de bescherming van het leef- en ar beidsmilieu, en de ekologische nood wendigheden aan hun trekken kunnen komen zolang de motor van de ontwik keling het privé-eigenbelang blijft en het winstmotief de enige reden tot in vesteren? Hoe zal men de bewape ningswedloop kunnen afremmen zo lang de motivering van de wapenfabri- kanten en -handelaars de hoogst moge lijke rentabiliteit blijft? Hoe zal men de kloof tussen de arme en de rijke landen overbruggen zolang de roofekonomie aanleiding geeft tot ongehoorde verspil lingen zonder eerbied voor de diepere ontwikkelingsbehoeften van de derde wereld? Al deze problemen vragen een globale aanpak. Deze veronderstelt echter dat ook de Socialistische gedachtengang een eenvormige kritiek zou kunnen uit brengen tegen zowel privé- en staatska- pitalistische stelsels wat, zoals hoger gezien, wellicht nog enigszins voorba rig is. De voornaamste bedreigingen die uit deze gemeenschappelijke vormen van nieuwe samenleving oprijzen zijn ech ter duidelijk. Kenmerkend is in beide gevallen het gebrek aan demokratische besluitvorming op de meest beslissende niveaus. De krachtlijnen van het socialisme van de toekomst zijn meteen duidelijk: het verruimen van de demokratische beginselen in beide socio-economische systemen. de sociologische herwaardering van de klassenstrijd die niet meer in louter economische termen kan gezien wor den. de daadwerkelijke vermindering van de dwangmiddelen waarover de be slissende minderheden beschikken om hun wil op te dringen aan de meerder heden. de solidariteit van alle slachtoflers van verdrukking, uitbuiting, onrecht zonder onderscheid van godsdienst, ge slacht. ras of nationaliteit. de bevrijding uit de opgedrongen ekonomische wetmatigheid Het is duidelijk dat de toekomst van het socialisme ligt in een socialisme vlat ervolg op P-

Voor Allen | 1978 | | pagina 9