tl BAL SENATOR VERNIMMEN BEZETTING VAN FABRIEK SALIK TE QUAREGN0N DE WOONBEHOEFTEN IN HET ARRONDISSEMENT AALST ONTWIKKELINGSHULP OP 30 SEPTEMBER A.S. B.S.P. GERAARDSBERGEN FEESTZALEN VOLKSHUIS Orkest VOCATION Toespraak van Joop den Uyl te Aalst, op 15 september 1978 Een rechtvaardiger verdeling van werk, inkomen, kennis en macht j door p.2 Deuren 20 u. Waarop stoelt onze mening betreffende ontwikkelingshulp? Op solidariteit, emancipatie en onafhankelijkheid van de derde wereldlanden. Als we aan ontwikkelingshulp doen, moeten we ervoor zorgen dat de ongelijkheden er niet groter door worden. Maar men moet elders de gelijkheid niet gaan prediken, als we er zelf nog veel aan moeten doen, in ons eigen land. We zijn solidair met onze franstalige landgenoten maar we kunnen niet dulden dat een minister (Outers, FDF-RW) bij de aanstelling van ontwikkelingshelpers voortdurend en stelsel matig een beroep doet op Walen en niet op Vlamingen. We geven grif toe dat Walen minder honkvast zijn dan Vlamingen, maar dit legt zeker de volgende cijfers niet uit. In januari 1978 werden 3 mensen aangesteld (3 franstaligen), in februari waren er 11 (10 franstaligen), in maart 8 (7 franstali gen), in april 12 (11 franstaligen), in mei 8 (4 franstaligen), in juni 7 (6 franstaligen). Dat is nog niet alles. Door zijn departe ment werden ten voordele van de universiteiten bepaalde uit gaven gedaan. De nederlandstalige universiteiten ontvingen 168.810.049 F, de franstalige 823.906.049F. De Vlamingen vertegenwoordigen 60% van de Belgische bevolking, maar de personen die op kosten van België in ontwikkelingslanden zijn tewerkgesteld, zijn als volgt ingedeeld: Franstaligen: 1.477 Nederlandstaligen: 1.074. Wij zullen te gepasten tijde Outers hierover interpelleren. In tussen doen we een oproep tot onze jeugd om inlichtingen in te winnen over ontwikkelingshulp. Bij ons kan dat ook! Mare Galle Volksvertegenwoordiger Lees door p. 5 Lees door p. 6 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 40e JAARGANG NR. 37 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT SOCIALISME EN CHRISTENDOM HET EUROPA VAN MORGEN De behoel ten aan'nieuwe woningen is het gevolg van vijl belangrijke socio- economische gegevens nml. behoeften inzake oververdeling- integratie behoeften tengevolge van de sane ring van het woonpatrimonium behoeften tengevolge van demogra fische evoluties behoeften i.v.m. vaccante wonin gen andere vervangingsbehoeften. Welke lading dekken deze begrippen nu? Met andere woorden welke zijn de oorzaken die aanleiding geven tot nieuwe behoeften inzake woningbouw. Oververdeling betekent dat teveel ge zinnen in een woning bestemd voor één gezin zijn ondergebracht. Integratie duidt erop dat twee of meer woningen door één gezin worden bewoond. Sanering van het woonpatrimonium sladt op behoeften die ontstaan wegens het slopen van ongezonde onverbeter bare woningen en andere deficiënte woningen. De behoeften van demografische oor sprong betreffende bevolkingsaanwas, de migraties, de ouderdomstruktuur enz. Behoeften aan vacante woningen zijn het gevolg van de noodzaak om in het Beste Vrienden, Het overkomt mij in Nederland nog wel eens, dat mensen die mij alleen van de televisie kennen en me dan in levende lijve zien zeggen, oh, we hadden je veel groter gedacht. Ik hoop niet dat u dat ook deze avond ervaren is. Maar ik heb me een beetje getroost. Op weg hier naar toe wandelend helemaal aan de linkerkant van het Keizerlijk Plein, kwam er een charmante dame en zei: U kunt hier heel mooi de middenweg bewandelen. Nou, kijk eens als je helemaal van links hier zo gemakkelijk naar het midden kunt, dan denk ik dan moet er toch uit te komen zijn. Ja, ik heb natuurlijk de nodige argwaan over het waarom dat u naar mij luistert. Ik bedoel dat er nogal wat verhalen zijn over dat het zo mooi en zo goed zou gaan in Nederland of bijvoorbeeld met het socialisme en dan voel ik me een beetje iemand die moet komen vertellen hoe zoet de druiven daar in het noorden wel smaken. Nou daarvoor ben ik niet in de wieg gelegd. De Partij van de Arbeid, en het socialisme in Nederland, heeft zo zijn problemen niet minder dan U, en ik sta hier dus allerminst om te vertellen hoe u het nu zou moeten doen, maar ik denk dat we een gemeen schappelijk belang hebben, als mensen in Europa waar grote problemen bestaan. Het grootste probleem van allen is de werkloosheid. Ik hoorde van Mare Galle vanmiddag dat er hier in het arrondissement Aalst zo bijna 16.000 volledige en gedeeltelijke werklozen zijn. In Europa een 7 miljoen. We weten, en we komen daar nog nader op, dat we de komende jaren niet zo veel te verwachtten hebben van nieuwe economische vooruitgang. We weten ook dat dit Europa zeker uitgebreid wordt met de mensen uit Portugal, Spanje, Griekenland, dat er vele miljoenen bijkomen waarvan het levenspeil, ik denk nu aan de mensen in Portugal, ongeveer 1/3 is van wat wij met elkaar hier in België en Nederland hebben op dit ogenblik, en dat betekent dat we ons moeten afvragen: wat staat ons te wachten in de tachtiger jaren? Hoe kunnen we ons levenspeil behouden, maar vooral hoe kunnen we werk vinden, zinnig werk, voor mannen en niet minder voor vrouwen, hoe kunnen we, het aller belang rijkste, iets doen voor de verworpenen der aarde, de mensen met een gemid deld inkomen, 1/3 van wat u hier hebt in Zuid-Europa, of met 1/10 van wat u hebt in Afrika, in Azië, in Latijns-Amerika. Er is dus alle reden om, of we nu hier in Aalst wonen of in Amsterdam, vooruit te kijken en te vragen, ons af te Korte historiek De afdeling Quaregnon van de N.V. Salik werd in 1965 opgericht. Na meer dan 3 jaar was het aantal tewerkgestel- den opgelopen tot 1.050. Nadien werd de afdeling Quaregnon een autonoom bedrijf S.C.B. (Société de Confection du Borignage) met een kapitaal van 3 miljoen fr. Het bedrijf raakte stilaan in moeilijkhe den en in oktober 1975 vroeg de heer Salik (voornaamste aandeelhouder) staatswaarborg; welke hij kreeg. De huur van de gebouwen en materieel ter beschikking gesteld door de N.V. Salik werd sinds 1974 niet meer betaald. Schuld: 6 miljoen voor de gebouwen2,5 miljoen voor het materiaal. Er werd een nieuwe vennootschap opgericht S.C.l. (Société de Confection Industrielle) met als voornaamste aandeelhouder de N.V. Salik. De levenskansen van de firma waren van in den beginnen zeer klein, omdat er in feite niets fundamen teels veranderd was. Huidige toestand De N.V. Salik besloot verleden maand over te gaan tot de sluiting van het be drijf. Op dat momeftt waren er nog 320 tewerkgestelden. Een deel van de ar beidsters namen dit niet en besloten, gesteund door de christelijke vakbond, de fabriek te bezetten. Naar aanleiding van deze bezetting door de arbeidsters besloten wij een bezoek aan de fabriek te brengen. Om 3 uur woensdagnamiddag, volgens afspraak, worden wij ontvangen door een lid van het stakerscomité, de eerste indruk was goed, strijdleuzen over recht op arbeid, arbeid in eigen streek enz... Die dag werd niet gewerkt vermits de currator aanwezig was. Het atelier is immers groot, boordevol machines, indrukwekkend als alles stil is. Wij maken het doel van ons bezoek bekend; namelijk dat wij als lid van een feministisch-socialistische beweging graag enkele verkooppunten in het vlaamse landsgedeelte willen installe ren. Wat kunnen zij ons aanraden? Wij hebben ons intussen in de eetzaal geïn stalleerd en v ragen dus konkreet wat wij kunnen doen. Een syndikaal afgevaardigde (manne lijk geslacht - C.V.P.) komt bij ons zit ten. Hij vindt het initiatief prachtig maar ja, «de meisjes» zijn nog niet helemaal op dreef en de kwestie van de verkooppun ten kwam nog niet op de dagorde van de vergaderingen. Op de vraag «wie heeft de leiding of de organisatie van het bedrijf in handen?» wordt er verontwaardigd geantwoord dat van nu af niemand dit doet. Alle maal, goed, maar er moet toch iets ge beuren, een planning?, waarop de syndikaal-afgevaardigde zegt dat: «De meisjes een coöperatieve gaan oprich ten» de bemerking dat na 1 maand be zetting die coöperatieve er toch al kon zijn, krijgt geen antwoord van de afge vaardigde. Óns ongenoegen groeit langzaam, wij krijgen stilaan de indruk dat deze «meisjes» met holle leuzen gepaaid worden. De syndikalist vindt ons gesprek eerder onaangenaam en verkiest zich te ver wijderen. Wij spreken dus verder met het «meisje», alle staaksters (102 in totaal) zijn stuk voor stuk stiksters, geen enkel kaderlid geen enkele bediende is er nog op de fabriek. Dit wil zeggen dat deze mensen geen enkele administratieve vorming heb ben, zij weten niet waar zij stoffen moe ten kopen, wat zij moeten maken en zeer zeker niet waar zij hun afgewerkte produkten kunnen verkopen. Op de bu relen liggen tal van papieren, informatie over alles wat een bedrijf doet werken, alleen, zij hebben er de mensen niet voor om alles te ordenen en uit te zoe ken. Wij proberen hen te doen inzien dat zij van de solidariteitsverkoop niet kunnen blijven leven, er moet gewerkt worden, niet zomaar in het wilde weg, maar uitgekiend door bekwame mensen. Wij trachten hen ook te doen inzien welk een smerige rol de CVP-vakbond speelt, alleen maar om met de sociale verkiezingen stemmen te halen, dat er in plaats van een ganse dag te vergade ren en (zogezegd) inspraak te hebben, er moet gewerkt worden. Onze woor den hebben eigenlijk niet veel weer klank. Uiteindelijk geven wij ons adres door voor het geval de verkooppunten toch vastgelegd worden en even later staan wij versuft verslagen buiten. bestaande woningpark een voldoende mobiliteit te verzekeren aan de gezin nen. Andere vervangingsbehoeften slaan vooral op verbouwingen, bestem mingswijzigingen, voorbarige slopin gen van gebouwen. Volgens het Nationaal Instituut voor de Huisvesting kunnen we de behoeften in het arr. Aalst en Oost-Vlaanderen als volgt omschrijven: Jaarlijkse behoefte tot 1980 l.v.m. oververdeling 192 l.v.m. sanering patrimonium 4488 623 l.v.m. demografie 3321 598 l.v.m. vacante woningen 401 18 Andere vervangingsbehoeften 1190 18 Totaal: 9292 1257 De behoeften in ons arrondissement liggen dus tamelijk hoog. Eén vaststel ling schijnt ons echter zeer belangrijk nml. 50% van de behoeften aan nieuwe woningen is het gevolg van een schrij nende veroudering van ons woonpatri monium. Met deze vaststelling voor ogen zouden we graag onze mandataris sen aansporen om zich volledig in te zetten om de oude stadswijken en stads kernen opnieuw leefbaar te maken. Op welke manier kan dit nu gebeuren? Eerst en vooral willen we hieromtrent een klein misverstand uit de weg rui men. Stadsvernieuwing betekent niet het atbreken van krotten. We moeten immers streven naar een systematische verbetering van ganse woonwijken waarbij zowel sociale, economische culturele en ruimetelijke faktoren aan bod komen. Primaire kollektieve dien- 'sten moeten alom aanwezig zijn. De bewoonbaarheid kan bevorderd worden door: de authenticiteit centraal te stellen de ongebreidelde uitbouw van kan toorruimtes binnen de stadskern tegen te gaan verkeersarm maken van de stads kern groen- en rekreatieruimten voorzien in de woonwijken gelegen in de stads kern restauratie van oude woningen. Wat de overige behoeften betreffen op teren wij voor: behoud van het natuur lijk milieu i.p.v. ongebreidelde nieuw bouw in verkavelingen, ruimtelijke plannen m.b.t. nieuwe inplantingen, dynamisch grondbeleid en vooral so ciale huisvesting. Het natuurlijk milieu is de hoeksteen van onze maatschappelijke ontwikke ling. Een verdere aantasting zal onge twijfeld leiten tot 'n vernietiging van onze basisbehoeften zoals voeding, kleding, gezonde lucht enz. De land bouw dient gevrijwaard te worden van de zinloze grondhonger van de bouw- promotoren en de openbare besturen die nieuwe wegen aanleggen die geen en kele behoefte dekken. De landelijke gebieden dienen te zorgen voor een noodzakelijke bufferzone tus sen de werkgebieden enerzijds en de woongebieden anderzijds. Deze zorg die wij willen opbrengen voor ons leefmilieu dient in de eerste plaats aangeleerd te worden aan onze bevolking. Deze kent prachtige slogans zoals «de vervuiler betaalt (in casu de industrieën) maar via de openbare rio len komt heel wat onbreekbaar afval van huishoudelijk gebruik de Dender ingevloeid. Een solidariteit tussen pro ducent en consument is hier dus ten zeerste gewenst. Het grondbeleid van onze gemeenten moet steunen op een wettelijke basis waarbij niet de idee primeert van privaat eigendomsrecht. De prijs van de grond dient losgekoppeld te worden van de funktie van de grond, de speculatie dient tegen gegaan te worden door vast gestelde prijzen op te leggen. De ge meenten dienen absolute voorrang te verkrijgen bij de aankoop van gronden die kunnen gebruikt worden voor so ciale woningbouw. Sociale huisvesting ten slotte is een hoeksteen van het gemeentebeleid m.b.t. het dekken van een schrijnende behoefte aan nieuwe woningen. Het gaat immers niet op dat gezinnen zich diep in de schulden steken voor het bouwen van een huis dat op de dag van verwerven van de uiteindelijk eigen- domstitel kompleet verouderd blijkt. Sociale woningen mogen niet verkocht worden. c Paul Van der Niepen Volksvertegenwoordiger

Voor Allen | 1978 | | pagina 1