SOCIALISME EN CHRISTENDOM EN HET EUROPA VAN MORGEN (vervolg) Op de vrouw af TWEE OGEN ZO BLAUW Vrije produktie nr. 2 van Gerd de Ley KADERVORMING Vervolg toespraak van Joop den Uyl WAAROM CHRISTENEN DE VROUW ALTIJD EN CONSEQUENT HEBBEN ONDERDRUKT TAALPLUIMEN ZWEEDSE VROUWEN HOUDEN VAN MANNENWERK VERZORGD DOOR C.S.C.-VORMINGSWERK GEWEST AALST ■Vervolg volg. week. C.S.C. VORMINGSWERK FEDERATIE AALST V rijdag 13 oktober 1978 om 20 uur V olkshuis, Houtmarkt, 1, Aalst Jaar van het Dorp Activiteiten afdelingen Politiserend Vormingswerk Diareeks van C.A.O. tot C.S.C. Er is een tweede element dat, denk ik, een hele grote rol heeft gespeeld, dat is de onderkenning door het Nederlandse socialisme, dat het socialisme een beweging is tot maatschappijhervorming, een beweging die voor ogen heeft een andere maatschappij met een rechtvaardiger verdeling van werk, van macht, van inkomen en kennis, een beweging met een maatschappijbeeld dat we telkens wensen te vernieuwen en als norm te stellen tegenover een laat- kapitalistische konkurrentientaatschappij met goede maar ook vele verderfe lijke ontwikkelingen, een eigen maatschappijopvatting, een eigen maatschap pijbeeld. Maar socialisten hebben niet de pretentie, hebben niet de aanspraak dat zij een antwoord geven op de laatste vragen van het bestaan, vragen van leven en dood, van sterfelijkheid en onsterfelijkheid, van de bestemming van de mens, v an de zin van het bestaan. Dat zijn vragen waarop het socialisme als maatschappelijke beweging niet beoogt een antwoord te geven, daar maakt zij halt. dat kunnen en mogen mensen voor zichzelf beantwoorden al ol niet in kerkelijk verband, al of niet in het kader van het Humanistisch Verbond. Politiek schept voorwaarden voor vrijheid en socialistische politiek bedoelt echte v rije keus te mogen maken, zodat de mensen het bestaan mogen inrich ten zoals ze zelf zouden willen. Maar socialisme is geen levensbeschouwing, socialisme beoogt niet die laatste vragen te beantwoorden, het beoogt de maatschappij zo in te richten dat mensen met fatsoen en v rijheid zelf die v ragen kunnen beantwoorden. Als dat de strekking, als dat de betekenis van socialisme is dan ontstaat daardoor opnieuw een ruimte waarin katholieken en protestanten, humanisten en vrij denkers in gemeenschappelijkheid zich kunnen scharen in socialistische akties en toch een eigen geestelijke identiteit, eigenheid bewaren en dat zijn socialis ten verplicht te doen. In nauwe samenhang daarmee, noem ik een derde element waaraan, met vallen en opstaan in de Partij van de Arbeid, getracht is vorm te.eeven. Naast de katholieken hebben wij in Nederland een heleboel en kerkelijke gemeenschappen. Dat is een veelkleurigheid die mij zeer te waarderen lijkt maar die hebben vaak ieder zeer afwijkende opvattingen, afwijkend van het algemene ten aanzien van hoe mensen zich gedragen moeten op straat, in het huwelijk, in het gezin, de samenleving. Sommigen spreken van zwarte- kousen- gemeenten. Die bestaan in Nederland. Mensen die op zondag niet willen fietsen, op zondag niet met de auto willen. Ik ben zelf zo opgevoed, ik heb tot mijn 16 jaar nooit op een fiets gezeten op zondag en ik heb er het leven bij gehouden. Het nadelige in Nederland, ik duid dat aan omdat Nederland soms als zeer verlicht wordt aangezien en inderdaad op zondag de gordijnen voor de ramen gaan, of een kleine wandeling naar de kerk wordt gemaakt in 't zwart pak, bijbellezend, psalmzingend de dag wordt doorgebracht. Dat mag, en daar groeien soms ook opvattingen uit voort ik noem nu maar over echtscheiding, abortus. v ragen v an leven en dood, wat wel en niet gepubliceerd mag worden, waarvan ik denk dat we goed moeten zien dat het vrijstaat aan mensen om er hun opv atting op na te houden tot aan de grens waar die opv attingen de vrijheid en gezondheid van anderen bedreigen. Daar ligt een grens. Maar binnen die grens is er een grootse v rijheid. Als anderen bijvoorbeeld opvattingen hebben over abortus, en het niet toestaan of dat niet w illen als middel, noteer ik dat en denk ik: daar denk ik anders over. Die vrijheid van het hebben van die opv attingen die moet er zijn. Waar het om gaat is de vraag waartoe de overheid gehouden is, waartoe de wet mag dwingen, wat de wet dient voor te schrijven aan mensen. In heel Europa en in Amerika zal men in het algemeen zien dat de socialistische partijen, dat de wet, dat de overheid aan burgers een grote mate van eigen verantwoordelijkheid laat bij het beoordelen van wat men bijvoor beeld inzake abortus moet doen. En zo hoort het ook te zijn. Socialisme is een vrijheidsbeweging en de overheid behoort mensen een grote mate van eigen verantwoordelijkheid te laten. Als socialisten daar voor opkomen dan is dat een goede zaak. maar waar ze voor waken moeten is dat zij die indruk wekken dat hun opvatting, hun persoonlijke opvattingen over wat er in die zaken van geloof en zeden zou moeten gebeuren, dat die normatief zouden moeten zijn voor anderen, neen de overheid moet daar terughoudend zijn. Maar als iemand op het standpunt staat nooit van zijn leven een abortus toe te passen dan behoort de overheid dat te respekteren dat is zelfsprekend. Maar ik vind dat ook socialisten dat moeten respekteren en zich strikt moeten beperken tot de/e vragen wat moet, wat mag de overheid voorschrijven. Kijk, en ik denk dat als socialisten zich daarop richten en daartoe beperken en erkennen dat er verschillend gedacht kan en mag worden over ook een zo belangrijke zaak als abortus, dat daardoor opnieuw een belangrijke geestelijke ruimte ontstaat voor vrijdenkers, artiesten katholieken, protestanten, islamieten, joden, om gemeenschappelijk in een socialistische beweging te werken. Welnu de Partij van de Arbeid is die weg gegaan niet met verblindende successen. De Partij van de Arbeid heeft na de oorlog tot 1958 meegeregeerd. Zij heeft aanvankelijk grote verkiezingssuccessen geboekt, ze is aan het eind van de 50-er jaren uit de regering gezet, in de oppositie geweest en eerst de laatste jaren is er opnieuw van een verrassende doorbraak in het kiezerskorps sprake. En die v erkiezingen van vorig jaar die de Partij van de Arbeid op 34% van de stemmen brachten die zijn dacht ik voor ons onderwerp van vanavond vooral daarom van zoveel belang omdat ze de Partij van de Arbeid in de katholieke prov incies Brabant en Limburg brachten op 30% van de stemmen. In de grootste steden van het Zuiden van het land werd de Partij van de Arbeid de grootste partij. In tal van arbeiderswijken in het voor 95% katholieke zuiden stemden meer dan 50% Partij van de Arbeid en mag ik proberen dat te verklaren en misschien daarmee ook nog iets duidelijk te maken. Ik denk dat de verklaring in de eerste plaats gezocht moet worden in het feit van wat ik zoeven noemde de ontwikkeling na de oorlog van de Partij van de Arbeid, de ontwikkeling die het hijvoorbeeld mogelijk maakte dat de Partij van de Arbeid in de Maastrichtenaar Jef Tans jarenlang een aktief katholieke partijvoorzit ter had. Maar er is dacht ik een tweede reden: dat is dat in die turbulente 60-er jaren in Nederland, in kerkelijke kring zich ook belangrijke veranderingen hebben voltrokken. Wat de protestanten betreft gaat het langer terug. Al aan het begin van de tweede wereldoorlog voltrok zich daar verandering, v ooral onder inv loed v an de Zwitserse theoloog Kharl Baert, die lid was v an de sociaal-demokratische partij en een geestelijke leider van ongewone betekenis werd, wat er toe leidde dat in de kring van de protestantse kerker, op wereld schaal gezien zich een nieuwe houding tot het socialisme ontwikkelde en de maatschappijhervormende betekenis van de sociaal-demokratie werd erkend. Dat heeft ertoe geleid dat de eerste conferentie van de wereldraad van kerken in Amsb'rHamin "'UK yU centraal thema had een verantwoordelijke maat- •f'i L i- i !cn "em.Ai* men voordien zo niet uit kerkelijke kringen had vernomen, die een duidelijke brug sloegen naar een socialistische maatschappijbeschouwingen, die ermee hebben toe geleid dat de afgelopen jaren de protestantse wereldraad van kerken in Genève in veel opzichten een kracht van vernieuwende betekenis is geworden met name ook in de derde wereld. Ik mag erop wijzen dat de wereldraad van kerken een belangrijke rol speelt in de strijd tegen racisme in Zuidelijk Afrika. Het kan niet anders, het hoort te worden uitgesproken dat op sommige punten daarin het internationale socialisme voorop is geweest en dat we daar de aktiviteit van de wereldraad van kerken eenvoudig hebben te aanvaarden als er een van gelijke gezindheid en die solidariteit hebben te steunen en te waarderen. Het element daaruit hebben we ook in aktie zien komen in Nederland, ik spreek nog niet eens in v erhoudingen van de 60-er jaren in de protestantse kerken en als uitlopers zien leiden tot radikale vleugels in de protestantse partijen. Waarom is de westerse geschiedenis zo rijk aan intelligente, briljante, hoogst capabele mannen en zijn er maar zo weinig intelligente, briljante hoogst ca pabele vrouwen? Het antwoord ligt in de historie van de westerse cultuur waarin de vrouw van meet at aan is beschouwd als een on volwaardig, onvolgroeid, ongeschikt en vooral in de geschiedenis van het christendom. Daar heersen vreemde ideeën over de vrouw. Voorde kerk was de vrouw steeds een zeer aards gebon den schepsel, 'n verslindend vampier- achtig wezen, waarin de verzoekingen en verlokkingen der zonde op een spe ciale vervloekte wijze belichaamd wa ren. Het staat vast dat het antifeminisme van ontelbare teologen voortkomt uit een verkapte vorm van angst voor de vrouw, uit complexen en allerlei taboe voorstellingen. De eerste geringschat ting jegens de vrouw in het christendom zijn afkomstig van Paulus. Belasterd, gemeden en gevreesd werd de vrouw vooral door de monni ken, want deze smelten immers volgens een zeer oude parabel, in de nabijheid van een vrouw weg als zout in het water (was dat maar waar). De verwoestende vrouwenhaat der theologen leidde via talloze preken in dorpskerken, kathedralen ook tot een uitvoerige antifeministische literatuur. De Franse bisschop Marbod de Rennes (1035-1123) brengt de gehele vrouwe lijke bevolking onder bij het begrip «hoer». Al Iaat de kerk dan tegenwoordig, nu de rol van de vrouw meer veranderd zou zijn dan in de voorafgaande vijfduizend jaar het oude antifeminisme voor het oog vallen, in principe handhaaft zij het. Men onderwijst nog steeds dat het de «belangrijkste» plicht van de echtge note zou zijn» ondergeschikt aan de man de huishouding te doen» en kent haar in wezen geen enkele rechtsgelijk heid toe. Zij is op geen enkel punt méér competent, de man heeft het laatste woord in alle huishoudelijke en huis elijke problemen de vrouw moet' in alle geoorloofde zaken bereid zijn tot gehoorzaamheid 'haar plaats is vooral thuis' Uitdrukkelijk zegt men 'De bemoeienissen van de (meestal so cialistische) strijders voor de rechten van de vrouw, die uit zijn op een verre gaande gelijkheid van man en vrouw moeten worden afgewezen. De voortdurende belastering van de vrouw door de christelijke priesters een schokkend relaas van LIVA WILLEMS in regie van ARNOLD WILLEMS Op 18 oktober 1978 om 20 u. in de feestzaal van het Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs. Welvaart straat 70 te Aalst. Deze toneelopvoering onder auspiciën van het Ministerie van Nederlandse Cultuur, Dienst voor Volksontwikke ling, wordt georganiseerd door het Hu manistisch Vrijzinnig Vormingswerk Aalst, Frans Masereelfonds Aalst, 69 Volt en Vriendenkring van het Hoger Rijksinstituut voor het Technisch On derwijs, Vrienden van de V.U.B. afd. Denderstreek. I. JEUGDZORG Het probleem jeugdzorg blijft helaas actueel in ons land. Geïnspireerd door de feiten en getuigenissen die aan het licht kwamen in de persen tijdens de vele processen (o.m. de geruchtma kende zaak «Vrij en Vrolijk») werkte Liva Willems meer dan twee jaar aan een toneelstuk hierover. Het werd in workshop bewerkt en ge- nionteerd in nauwe samenwerking met regisseur, auteur en acteur en voor het eerst gespeeld in het theater café 't Eglantierke te Wortel op 8 maart 1978. De officiële creatie vond plaats in het Meirtheater te Antwerpen op 11 april 1978. II. TWEE OGEN ZO BLAUW Jet Van Damme, 35. ram. telev isierea- lisator, moet een programma maken over wantoestanden in een instelling voor bijzondere jeugdzorg: «Frank en leutig». Wat begint als een met tegenzin aanvaarde opdracht evolueert naar een Dr. M. Galle Ik las bij een Vlaams schrijver, ik citeer: «men moet er slechts het proza van Van Ostaijen op naslaan, enz.» Welnu, de schrijver heelt zeker bedoeld: men hoeft er slechts het proza enz. Over dat hoeven heb ik het nog gehad. Ik heb gezegd, dat we «Hoeven» gebruiken in ontkennende en in vragende zinnen en met de bijwoorden slechts, maar pas en alleen. Je hoeft pas morgen te schrijven. He hoeft er slechts het proza van Van Ostaijen op na te slaan... Hoef ik dat nog te herhalen? Hij hoeft het niet terug te sturen. Ik herhaal, dat we «hoeven» gebruiken in ontkennende zinnen, in vragende zinnen en met de bijwoorden slechts, pas. maar en alleen. Nog een klein probleem voor vandaag. We kunnen weerstand bieden aan de bekoring om dit ol dat te doen. Weerstand bieden aan de bekoring. Hier gebruiken we dus het voorzetsel «aan». Weerstand bieden aan. Dedijkbood weerstand aan de golven. Heelt hij weerstand kunnen bieden aan de verlei ding? Maar bij weerstaan gebruiken we gécn voorzetsel: Hij kon de verlei ding niet weerstaan ol wederstaan. Heelt zij de verleidine kunnen weer staan? Comtesse Diane, pseudoniem voor Marie de Bcausacq. schreef: De moraal verviedt ons te bezwijken voor de verleiding, maar zij troost ons niet altijd wanneer wij er weerstand aan hebben echoden. kafkaiaanse betrokkenheid, naar schi zofrenie, naar ondergang. III. OMTRENT LIVA WILLEMS ("1933), pseudoniem van G. Uleners. Publiceerde vnl. ro mans en andere boeken voor dejeugd en werd daarvoor regelmatig bekroond (o.m. Zazapina in de zoo. Drie mussen in september). Zij schreef diverse to neelstukken voor jongeren, meestal ge creëerd door het K.J.T. (o.m. Pas op, de glazen berg is glad). Zij werkte ook voor de Nederlandse televisie en verwierf bij ons landelijke bekendheid door haar spitse opmerkin gen in de Wies Andersen-show. ARNOLD WILLEMS 1932), (nee, geen familie) acteur en regisseur. Werkte jaren bij het dramatisch gezel schap van de B.R.T. en is thans als acteur verbonden aan het N.T.G. te Gent. Hij verwierf bekendheid met zijn inventieve regies, o.m. bij het bekende gezelschap Streven uit Mortsel. I\ PERSSTEMMEN a. Gerd De Ley slaagt erin om in een waanzinnig slimme regie van Arnold Willems zeventig minuten zo overtui gend v ol te spelen dat het stuk oneindig meer overtuigingskracht krijgt dan alle persknipsels, dossiers en media- uitzendingen bij elkaar. Gerd De Ley dus als Jef van Damme. een gladde, lauwe televisie verslaggever die tegen zijn zin een programma moet maken over Vrank en Leutig, dat is dan uiter aard Vrij en V rolijk. Als Jel gekonlron- teerd wordt met de eerste getuigenissen van ex-opvoeders en ex-V-en-L- klanten wordt hij kompleet door mekaar geschud: hij gaat tenslotte in waanzin ten onder als hij vaststelt dat een natuur lijk kind van hem in de omstreden in stelling zit. In een razend tempo, met monologen, teleloongesprekken en gedaanteverwis selingen worden hele dossierllarden de zaal ingeslingerd waarbij alleen kleine naamveranderingen van de werkelijk heid al wijken. Het leps geslagen meisje waarrond het Dendermonds proces draaide. Alexander met zijn kapot ge slagen oor. de homofiele relaties tussen de jongens in ruil voor sigaretten, de lijlstrallen in de refter (stampen op de maag na de maaltijd laat geen sporen na!), het afwijkend gedrag van totaal overwerkte en onderbetaalde opvoe ders. het spuit eruit en veel erv an is ooit als nieuws in deze en andere kolommen neergeschreven. Het grote verschil tus sen de soms knap inlormatiev e artikelen en dit drama is dat de lialv e zaal halfweg het stuk tranen zit weg te vegen en met zakdoeken te knoeien, wat van weinig hedendaagse teaterprodukties kan wor den gezegd. KNACK-magazine 26 april 1978 c. Mentaliteitswijziging. Een stuk als «Twee ogen zo blauw» roept in de eerste plaats tot het onder zoek van de benepen burgermentaliteit die het aanv aardbaar v indt dat een v ader zijn natuurlijk kind veertien jaar lang «vergeet» en die aanv aardt dat deze v a- der. als hij plots begint te dubben over de mogelijkheid zijn kind in een jeugd tehuis te v inden, aan de directie van dit tehuis zich nog niet durft opgeven als vader, hoogstens als bekende, als neef. als familie. En er kwam geen reactie v an het publiek op deze hypocriete hou ding van de man die toch «aanklager, was. Er moet een mentalilteitswijziging ko men opdat niet meer automatisch aan de man ol de vrouw die in sexuele aan drang een kind hebben verwekt de pe dagogische bevoegdheid wordt toege kend. eventueel al dan niet betoelaagd, nodig voor de opvoeding, zelfstandig, van een probleemkind en welk kind heeft niet zijn problemen. Er moet een bewustwording komen dat voor bijzondere jeugdzorg voldoende kredieten worden uitgeschreven voor voldoende degelijke tehuizen, maar vooral voor de opleiding van opvoe ders. Er bestaat in gans ons land geen enkel instituut voor dergelijke oplei ding. En dan maar schreeuwen over wraakgroepen. de toestanden, als Liva Willems in haar werk zeil laat uitschij nen dat een A3 wel meer dan goed is voor het delicate werk van opvoeder. Dan volgt er uiteraard een onmogelijke toestand van arbeidsvoorwaarden voor opvoeders, een toestand die zich ten slotte wreekt op de kinderen. OLKSGA/E1 13 april 1978 kon, gezien hun macht, hun enorme in vloed op alle levensterreinen niet zon der juridische. economische, sociale en onderwijskundige gevolgen blijven. Zelfs de natuurwetenschappen, en vooral de geneeskunde zijn beïnvloed door de christelijke discriminatie van de vrouw en haar lichaam. Lange tijd heeft men het onderzoek van het vrouwelijk lichaam verboden, wat ontelbaren het leven gekost heeft. In de middeleeuwen was het «onfatsoenlijk» als een man hulp verleende bij een bevalling. Dit werk werd uitsluitend door vroedvrou wen gedaan, maar de leerboeken waren door mannen geschreven. Zozeer wa ren, door christelijk schaamtegevoel, theorie en praktijk tot in de 17e eeuw gescheiden. Nadien werden voor het eerst fundamentele onderzoekingen verricht over het verschil in de li chaamsbouw tussen man en vrouw. Er heersten nog steeds onzinnige denk beelden van religieuze herkomst: zelfs artsen geloofden vaak dat onvrucht baarheid door toverkunst werd veroor zaakt. In de 19e eeuw ging men steeds meer de eigen waarde van de vrouw inzien, en langzamerhand kwam er een grote ver andering op gang, haar politieke, so ciale economische en seksuele rechten werden aanzienlijk uitgebreid, en dit is niet toevallig, gezien de gestadig afne mende macht van de kerk. Nog minder dan in de economie en poli tiek telt de vrouw mee in de kerk. Zij wordt hier op geen enkele wijze toegela ten tot de hiërarchie, en de noodzake lijke «bevrijding» van de vrouw wordt, aldus een katholieke vrouw, eigenlijk slechts door weinig theologen in over weging genomen, t.t.z. «gewenst». Daar berispt men dat reeds veel meisjes «zich te goed voelen voor het huishou delijk werk». Dit werk is te onbelang rijk, niet chique, het betaalt te slecht. «Zij zoeken het in hun (domme) ge dachten hoger: wètensehappelijk. artis tiek creatief op. /ijn minst commer cieel». «De moeder van Christus was toch ook «slechts» huisvrouw, ongeschoold en onopvallend?» Ja, zo zouden velen de vrouw het liefst zien. Sonja De Backer Naar «De kerk en haar Kruis» uit Vrij Nederland. De Zweedse regering heelt onlangs een onderzoek verricht bij de rouwen die mannenwerk verrichten. Het blijkt dat de leden van de schone kunne dik tevre den zijn met hun salaris en met de werkomstandigheden, wat van de man nen niet altijd kan worden gezegd. Het experiment werd gevoerd in Kris tianstad in zuidelijk Zweden waar 50 gehuwde vrouwen ijidustriële jobs uit oelenen welke vroeger door mannen werden gedaan. De jobs varieren sterk.ondcrling. som migen zijn fysisch zeer zwaar, andere met. de ene worden stuksgewijze be taald. dc andere per uur. de ene gebeu ren in bijna volslagen onalltankelijk- l.ieid, terwijl bij de andere de vrouwen niet de minste kontrole op het arbeids ritme hebben. kOlgens de studie doen de v rouwen hun werk minstens evengoed als de man nen. De grote meerderheid is tevreden met het salaris terwijl dc meeste man nen dat met zijn. Ook staan vrouwen minder kritisch opgesteld tegenover dc arbeidsomstandigheden. Men schrijft dit toe aan het feit dat de vrouwen nog niet getraind zijn in het stellen v an eisen en bijgevolg minder grote verwachtin gen koesteren. oor de meeste v rouwen betekende het heropnemen van arbeid buitenshuis een hele verbetering: ze wonnen aan zeil bewustzijn, werden minder fanatiek over de kraakzindelijk van hun luiis en maakten nieuwe vrienden op het werk. Dc houding van de mannen op hun bui tensluiis werkende vrouw was type rend. Slechts één derde van hen dreven hun aandeel in het huishoudelijk werk op. Bij de overigen bleel alles zoals liet was. In 32 van de 5(1 gevallen doel de vrouw nog heel alleen liet huishouden. Informatie uit International Management Marie fhérese llcllinckx

Voor Allen | 1978 | | pagina 2