KENNIS MAKEN MET: KREJA Op de vrouw af Nieuwe Wijksportraad te Erembodegem Socialistische fraktie trekt zich terug uit Nederlandstalige Jeugdraad ANTICONCEPTIVA HOMOFILIE REGERINGSKRISIS EN DE JONGSOCIALISTEN PROTEST TEGEN «FEMME FATALE» INFORMATIE VERZORGD DOOR C.S.C.-VORMINGSWERK GEWEST AALST AALST Jeugdhuis Kreja (vervolg) VOOR DE PIL NAAR DE DOKTER Kreja werd opgericht in 1971. Wij wil len een open buurtcentrum zijn voor vorming en vrijetijdsbesteding. Alle mensen, ongeacht hun politieke, gods dienstige of levensbeschouwelijke op vatting, kunnen meewerken aan de ver dere opbouw van het jeugdhuis. Werkgroep buurtwerk wil alle men sen uit de buurt betrekken in de werking van het centrumMomenteel is er alleen een maandelijkse belottersavond. Een groepje mensen zoekt naar andere mo gelijkheden om te groeien naar echt buurtwerk. Werkgroep jeugdatelier zoekt naar een positieve werking met kinderen van 6 tot 14 jaar. Elke zondag van 2 tot 5 uur zijn er boeiende akti viteiten onder bege leiding van ervaren monitors. Werkgroep info-avond wil door groepsgesprekken, dia-avonden, per soonlijke gesprekken,... een ruimere kijk bieden op mensen, aktuele proble men en toestanden die binnen onze maatschappij leven. Werkgroep film als je ons filmpro gramma bekijkt, merk je dat er heel wat interessante films bij zijn die duidelijk inspelen op de interesses van de leden. Werkgroep optredens. Niet alleen professionele groepen kan men komen bekijken en beluisteren in Kreja, maar ook voor minder bekende groepen biedt ons jeugdhuis de kans om zich waar te maken. Werkgroep sport biedt aangename en sportieve vrijetijdsbesteding. voetbaltraining elke woensdaga vond vanaf 7 u op het terrein Zandberg (Affligemdreef). Douches na de train ing. Zondagnamiddag vriendenmatch tegen andere jeugdhuizen en -clubs. zwemmen: elke vrijdagavond om 7 uur verzamelen in Kreja. lopen: elke woensdagavond om 7 uur verzamelen in Kreja. ping-pong: doorlopend tijdens de openingsuren. badminton. Werkgroep foto krijgt eeh eigen lokaal boven in het voorgebouw. Wordt bin nenkort volledig ingericht. Werkgroep publiciteit stelt maande lijks ons tijdschriftje Flapuit samen. Zorgt ook voor gelegenheidsdrukwer ken (zoals dit) en affiches... Werkgroep inrichting en onderhoud zorgt ervoor dat elke aktiviteit in een -aangename en leefbare ruimte kan plaatsvinden. Inforuimte daar is reeds heel wat te vinden, maar nog lang niet alles. Heb je voorstellen of zoek Je andere info, je kan terecht bij de p.v. zaal staat ter beschikking voor feestjes enz. Ook onze andere lokalen kan je benutten voor vergaderingen e.d. Alle informatie en reservatie bij de p.v. Toneelavonden worden regelmatig in gericht (zie inforuimte) Stencileren kan je ook bij ons, aan de- mokratische prijzen. Wend je tot de p.v. De p.v. ot permanent verantwoorde lijke wil iemand zijn bij wie je terecht kan met vragen, ideeën, informatie in verband met ons Jeugdhuis. Zoek je ad ressen, wil je weten waar je terecht kan ln aanwezigheid van verschillende sportclubs is men te Erembodegem overgegaan tot het oprichten van nieuwe sportraad die de benaming kreeg van Wijksportraad. Oorspronkelijk was voorzien van een sportraad op linker en rechter oever te stichten, maar de aanwezige leden oor deelden het beter slechts een wijk sportraad op te richten. Na een overzicht en een bespreking van de statuten over het doel en samenstel ling van de sportraad, werd overgegaan tot de verkiezing van het voorbije dage lijks bureau. Met grote meerderheid werden in ge heime stemming verkozen: Verdoodt Armand (Blijf Jong) tot voor zitter en Langelet Jozef (Volleybal K.W.B.) tot ondervoorzitter. Met al gemene goedkeuring werd besloten de nog niet tot de sportraad toegetreden sportclubs nog een kans te geven, twee afgevaardigden te zenden naar de vol gende vergadering, om eveneens deel te kunnen uitmaken van de sportraad. Het definitief bestuur zal dan verkozen worden op de eerstvolgende samen komst. De functie van secretaris zal voorlopig waargenomen worden door Mostaert Adrien (Blijf Jong). Belang stellende clubs die nog geen deel uitma ken van de sportraad en die dit wensen te doen, kunnen kontact opnemen met voornoemde bestuursleden en worden verwacht op de volgende algemene ver gadering welke zal plaats hebben in de kantine van S.K. Erembodegem (Gerstjens) op 13.11.1978. Dagorde: 1Voorstelling van nieuwe sportclubs. 2. Bespreking en eventuele aanpassing van statuten. 3. Nieuw bestuur. De Socialistische fraktie van de neder- landstalige Jeugdraad in vergadering bijeen te Antwerpen op donderdag 19 oktober stelt vast: dat reeds meerdere jaren gediscus sieerd werd rond de herstrukturering van de Nederlandstalige Jeugdraad, dis cussie waaraan de socialistische verte genwoordigers steeds in een opbou wende geest meegewerkt hebben; dat in de laatste vergadering van het Bureau uiteindelijk een compromis werd bereikt dat door de vertegenwoor digers van de verschillende strekkingen onderschreven werd; dat op de Algemene Vergadering van donderdag 19 oktober 1978 eens te meer bepaalde groepen de bereikte af spraken niet wensten te eerbiedigen; dat hierdoor de democratische wer king van de Nederlandstalige Jeugdraad onmogelijk werd. Daarom heeft de socialistische fraktie van de Nederlandstalige Jeugdraad unaniem besloten in dergelijke omstan digheden niet langer meer aan de werk zaamheden van deze Raad te kunnen deelnemen. voor een of ander probleem,wend je gerust tot de p.v. Op onze diskretie kan je rekenen, wij rekenen op de jouwe. Ook op de animatievergadering kan je terecht met je ideeën of voorstellen. Gewoonlijk elke 2e woensdag om 19.30 uur. Op een animatievergadering bekij ken we met alle Kreja-leden samen waar we staan en waar we naar toe wil len. AKTI VITEITEN OP ONZE AGENDA zaterdag 28 oktober vanaf 19 uur: Filmmuziekavond. Met friten, brochetten, verse soep, spaghetti. Gratis inkom. donderdag 2 november 20 utot 22 u.: Volksdans (deelname gratis). -zaterdag 4 november vanaf 14 uur: helpende handen welkom voor de 11.11.11 .-aktie. donderdag 9 november 21.30 u. tot 22.30 u.: Volksdans (gratis deelname). vrijdag 10 november 20 u.: Film «One flew over the Cuckoo's nest» (Kontestatie en maatschappijkritiek). Jack Nicholson. Openingsuren; Woensdag, donderdag, vrijdag vanaf 19 uur tot 24 uur. Zaterdag en zondag vanaf 14 uur tot 24 uur. Jeugdhuis Kreja buurtcentrum voor vorming en vrijetijdsbesteding. 3 sleutelstraat 51, Aalst. Tel. 053-70.34.76. woensdag 15 november 20 uur: Film «De weg naar het leven» een op voedkundig eksperiment in Rusland door A. Makarenko. Bijfilm: -Tucht zonder repliek, losban digheid, zelfbeheersing» (deze bijfilm is de uitgebreide filmversie van de eer der getoonde «Methodes»), Bijdrage in de onkosten: 30 F. vrijdag 17 november 21.30 u. tot 22.30 u.: kursus Notenleer (vanaf 16 j o.l.v. Dirk Putteman. Gratis deelname, (voortaan elke vrijdag van 2.30 u. tot 22.30u. Ook voor de jeugd komt er een gratis kurus notenleer, dit op zaterdag voormiddag. Inschrijvingen in de info. zondag 19 november 20 u.: poptre- den van Hümdrum. Inkom 40 F. Voor animatie vanaf 19 uur. Gi Van Moesieke Werp het niet meteen weg met de be denking: «Dat gaat mij niet aan.» Het gaat je misschien meer aan dan je ver moedt. Serieuze onderzoekingen hebben name lijk aangetoond dat ongeveer vijf per cent van de mensen overwegend homo seksueel gericht zijn. Zij zijn meestal niet aan hun uiterlijk te herkennen. Dit betekent dat één van je naaste fami lieleden, je zuster of je broer, of één van je beste vrienden homofiel kan zijn. Hij of zij moet dan dit belangrijk aspekt van zijn-haar persoonlijkheid voor jou verbergen en kan wellicht nooit eens over zijn-haar verliefdheid praten, ge zien de manier waarop je het waar- schijnlijk'over homo's hebt. Misschien durft hij of zij-daaraan niet eens denken. Het duurt dikwijls lang voor iemand zich van haar-zijn homo-zijn bewust wordt en het aanvaardt. Dit kan leiden tot heel wat spanningen en konflikten, eventueel leiden tot een geforceerd huwelijk dat dan vaak mis lukt. Homo's groeien immers ook op in een maatschappij waar seks klaarblijkelijk nog steeds in tunktie van de voortplan ting wordt gezien en waar men er moei lijk toe komt aan het seksuele een vol waardige rol toe tekennen in een lief desrelatie tussen twee mensen \an ge lijk of verschillend geslacht. De vele informatie, gegeven over ho mofilie. heeft hier wel enigszins verbe tering gebracht. Bijna niemand gelooft bijvoorbeeld nog in de verleidingstheo rie, volgens dewelke men homo wordt door een (eerste) homoseksuele erva ring. Toch hééft deze informatie dikwijls als enig etïekt: «Och het gaat weer over homofilie! Dat is wel erg 'in' de laatste tijd». De mensen zijn verdraagzaam gewor den. Homo's kunnen elkaar ontmoeten in privé-clubs, liefst buiten de stad, als zij maar niet samen gaan dansen op een gewone tuit. En als de buren 'het' we ten doen zij nog wel hun best om je te blijven groeten, maar dan vanop'veilige afstand. Van integratie staan wij nog ver at... Vele mensen hebben zelf min ot meer uitgesproken homofiele gevoelens, maar zij ervaren homogilie als een be dreiging van onze traditionele maat- schappijstrtiktuur met het gezin als een heid. vervolg van p.1 Daarom verdiende voor de Jongsocia listen, ondanks de kritiek die ze erop uitbrachten, het Egmontpakt een kans. 5. Het gemeenschapsakkoord werd niet verwezenlijkt. De ekonomische krisis werd niet opgelost. Integendeel. Dat kon ook moeilijk. De kapitalisti sche ekonomie heeft geen speelruimte meer. De winstvoet daalt. Werkloos heid en inflatie kunnen niet worden uit geschakeld. Daarom blijkt de mislukking van de re geringsdeelname van de BSP zeer dui delijk. De BSP ging in de regering om de gewestvorming te verwezenlijken. Die kwam er niet. De BSP wilde struk- tuurhervormingen. Die werden ont kracht. De BSP wilde 100.000 nieuwe ar beidsplaatsen. De echte werkloosheid namniet af. 6. De BSP is in zo'n regering niet op haar plaats. Daarom moet de BSP af zien van een koalitie met burgerlijke partijen. De socialistische militanten dienen zich uit te spreken over het toe komstig beleid van de BSP. Daarom eisen de Jongsocialisten een politiek partijkongres. Dat dient een bilan op te maken van de gevoerde politiek en de aanzet te zijn voor de opstelling van een programma van antikapitalistische struktuurher- vormingen. Dit programma moet bij komende verkiezingen de inzet zijn. 7. De Jongsocialisten hebben zich steeds uitgesproken voor een aanpas sing van de struktuur van de BSP aan de realiteit van de twee kuituurgemeen schappen in België. Zij betreuren echter dat de huidige breuk tussen Vlaamse en Waalse socia listen meer te wijten schijnt aan «taal chauvinistische» redenen dan aan de ge rechtvaardigde wens naar meer zelf standigheid van, beide partijvleugels. De Jongsocialisten spreken zich uit voor een zo groot mogelijke autonomie van Vlaamse en Waalse socialisten in het kader van een konfederatie, die de uitdrukking moet zijn van de blijvende solidariteit tussen de Vlaamse en Waalse arbeidersklasse. De Jongsocialisten zijn daarbij van me ning dat deze grotere onafhankelijkheid van de Vlaamse soci. ..sten tegenover hun Waalse partijgv eien geen voor wendsel mag zijn om de socialistische beweging te laten afglijden naar het verwaterde sociaal-demokratisch mo del van de Duitse SPD of de Skandina- vische sociaal-demokraten. Jongsocialistenraad Ben je 't niet eens hiermee en wil je een diskitssie of zoek je meer klaarheid in jezelf, of heb je familiale problemen in verband met je homofiel-zijn, OJ wil je gewoon andere homo's ont moeten. kom dan met ons een praatje maken in de ruimte waar wij voorlopig een onderdak gevonden hebben: C.S.V. 't Fabrieksken, Burchtstraat 20, 9300 Aalst. Elke maandag vanaf 19 uur. Je-vindt ér mensen van de W.H.A. Werkgroep Homofilie Aalst, gespreks- en ontmoetingscentrum (momenteel nog zonder eigen lokalen). Je kan ons ook schrijven: W.H.A. Werkgroep Homofilie Aalst, Postbus 75, 9300 Aalst. of telefoneren: 053-70.28.71 (maandag van 19 uur tot 22 uur) Dit verplicht je tot niets. Je kan daarna nog alle richtingen uit. alleen meer zelfbewust. Op onze diskretie kan je rekenen, wij rekenen op de jouwe. Wij zijn een groepje niet-professionelen die met bescheiden middelen proberen open te staan voor anderen. Wij willen vooral mensen zijn die naar andere mensen luisteren. Seksuele voorlichting maakt verplicht deel uit van het vak biologie voor leer lingen van de 6de en de 5de (dit is reeds 5 jaar te laat natuurlijk!!). Gedaan dus met de bloempjes en de bijtjes. Mis! De geschiedenis van de bloem, het stuif meel en de stamper blijft behouden maar daarnaast komt een objektieve en wetenschappelijke toelichting over de menselijke voortplanting. Vele ouders zullen blij zijn dat deze lastige taak overgenomen wordt door de school (op voorwaarde natuurlijk dat zij niet buiten de opgelegde perken treedt). Zij zullen dus rustig kunnen veronder stellen dat het kind degelijk geïnfor meerd is, via de mond van een degelijk iemand. Want ouders kunnen niet rustig praten over zaken waar men geen raad mee weet. Amper 40% van de ouders (Nederland) verklaren zich in staat om met hun kinderen over seksualiteit te spreken. Zij missen hiervoor de nodige vorming. MAAR zijn de leraren daar wel toe in staat. Ook zij hebben geen vooraf gaande opleiding gekregen om deze stof aan te pakken. Veel zal hierbij afhangen van de persoonlijke aanpak van de le raar. Zijn ruimte is echter beperkt. Hij moet seksuele voorlichting geven. Dat is helemaal wat anders dan seksuele op voeding. Seksuele voorlichting houdt zich bezig met wat men technische voorlichting kan noemen: onpersoon lijk, weinig affektief, niet mens maatschappij-kritisch, niet moraalbe- wust. Maar vanaf de leraar aandacht wil schenken aan reële seksuele problemen van de jeugd zoals bv. seksuele betrek kingen, seksuele beleving, antikoncep- tie, ongewenste zwangerschap enz., dan zal hij grenzen moeten overschrij den. En welke leraar die degelijke seksuele opvoeding gegeven heeft kwam nog niet in botsing met ouders, directie of administratie. De invloed van de Kerk speelt ook hier een zeer nefaste rol. Maar indien de leerkrachten deze gren zen niet zullen overschrijden dan zal het taboe rond de seksualiteit steeds blijven bestaan met alle nadelige gevolgen vandien. Om een efficiënte contraceptie te ver wezenlijken volstaat niet alleen een de gelijke voorlichting, maar moet men ook'op een zeer gemakkelijke manier zich deze middelen kunnen aanschaf fen. Hoeveel vrouwen worden niet weer houden van de pil en het spiraaltje om dat zij daarvoor naar een dokter toe moeten. En het zijn juist deze middelen, waarvoor men langs de huisarts om moet die het meest betrouwbaar zijn. Dikwijls heeft de vrouw de moed niet om ernaar te vragen, is ze bang voor het oordeel van de dokter en voor een even tuele weigering. De meeste artsen zijn wel bereid de pil voor te schrijven maar met voorwaarden ofwel meerderjarig zijn ofwel gehuwd zijn. Deze situatie is onaanvaardbaar. De beslissing of de contraceptie zal worden toegepast be rust uitsluitend bij de betrokkene, de arts heeft hier slechts een adviserende bevoegdheid. Indien meiï dan toch langs de arts of de gynaecoloog moet gaan, dan mag het niet het verhaaltje worden van «Je komt voorde pil, hier is het voorschrijtbriefje en het kost U X frank». Dan mag het niet een geldklop- perij van de arts worden, maar moet de desbetreffende vrouw een degelijk on derzoek krijgen. CONCLUSIE Kort kan men dus zeggen dat het voor komen van ongewenste zwangerschap één van de problemen is die eenieder in de maatschappij reëel moet kunnen op lossen: De maatschappij moet er derhalve voor zorgen dat: 1al haar leden de nodige voorlichting hieromtrent krijgen (scholen, massa media..) 2. degelijke en verantwoorde kontra- ceptiva voorhanden zijn; 3. eenieder deze gemakkelijk kan be komen; 4. remmingen om zich deze middelen aan te schaffen of ze aan te wenden worden weggewerkt; 5gezien het preventieve en sociale ka rakter van een dergelijke politiek van geboortekontrole deze voorbehoed middelen gratis zouden moeten ver strekt worden aan al diegenen die ze nodig hebben; 6. dat niet- in verwachting zijn niet meer als abnormaal wordt beschouwd, maar dat indien men wenst zwanger te worden dit geldt als een uitzondering op de regel. Gratis brochure te bekomen op het C.S.C. secretariaat. Houtmarkt 19300 Aalst. Rita Van Gael De laatste weken wordt ook onze streek geteisterd niet een serie modeshows waarin sexy-ondergoed wordt gepre senteerd. Zo'n show met de titel «FEMME FA TALE» ging vorige week vrijdag door in zaal Floreal te Herzele. De jarenlange aktiviteit van de feminis ten blijkt echter ook in deze streek niet in dovemansoren gevallen, want er kwamen een 20 a 30 vrouwen, meisjes, mannen en jongens opdagen om tegen dergelijke vertoning te protesteren. WAAROM??? Omdat dergelijke show een belediging is voor de vrouw! De titel van deze show spreekt reeds boekdelen: de vrouw is fataal voor de man of de vrouw moet haar lichaam gebruiken als een wapen. Zij heeft im mers geen hersens, geen sociale status, geen dikke portemonnee. Ze heeft wel haar lichaam en dat moet ze zo goed mogelijk presenteren: daarom deze modeshow voor onder goed. Deze show beoogt niet zozeer de vrou wen als publiek, wel de mannen. Onder het mom van een modeshow kunnen ze eens rustig komen kijken naar gedeelte lijk (of geheel) blote vrouwtjes. Dat we hiertegen protesteren is vanzelf sprekend, niet uit preutsheid maar wel om inhoudelijke redenen: 1Tegen de affiesjes die duidelijk het hierboven vermelde illustreren. 2. Tegen het beeld van de «ideale» vrouw dat ons wordt opgedrongen, nl. ze moet bevallig zijn, sexy, gewillig, bereid zich te onderwerpen aan de man nelijke wil en fantasieën. 3Tegen het beeld van~de ideale» man dat ons eveneens wordt opgedrongen: nl. de verleider, de jager, de man die zijn liefde hecht aan kanten ondergoed, voor wie de verpakking belangrijker is dan hetgeen er in zit. 4. Tegen het feit dat de modeshow een dekmantel is voor strip-tease bekijken en dat daarvoor dan het demokratisch inkomprijsje van 200 frank wordt ge vraagd. 5. Omdat zoiets doorgaat in een zaal die eigendom is van een socialistische VZW. Dit gaal werkelijk ons petje te boven. We kunnen ons moeilijk inbeelden dat de bezielers van de Socialistische partij en de stichters van de socialistische koöperatieven hun leven hebben gela ten om zulke «modeshows» in hun loka len te laten doorgaan. Wij dachten dat deze lokalen bedoeld waren om de men sen een socialistische visie mee te ge ven, een nieuwe levenswijze waar vrouw en man gelijk zijn en zich even waardig voelen... Ondanks het slechte weer en enkele po gingen om het vuur van de aktie te blus sen, was de aktie met de diskussies. het vele volk dat deelnam aan de aktie en het weinige volk dat ging kijken naar de show, een succes. DE BACKER SONJA RAV1JST HELENA VAN GAEL RITA

Voor Allen | 1978 | | pagina 2