Denderleeuw DE NIEUWE TAAL VAN BOND MOYSON AALST - OUDENAARDE DENDERLEEUW BREIDT ZIJN OPENBARE VERLICHTING UIT WEEKEND van het Rijksonderwijs Y0UG0SLAVISCHE AVOND «ZIJ BEZATEN ALLES IN GEMEENSCHAP» WELLE op het Nationaal Congres van de Socialistische Mutualiteiten op 21 oktober te Brussel HET OKTOBERNUMMER NU DENDERLEEUW STEUN HET NIEUW INITATIEF VAN DE RIJKSSCHOLEN PRESENTEREN HET TROJAANSE PAARD Culturele Centrale ABVV Afd. Denderleeuw Raadplegingen voor Zuigelingen «De Vooruitziende Vrouw» Socio Cultureel Centrum van de S.V.V. Afd. Denderleeuw DERDE BELOTAVOND B.S.P. BAL Federale standpunten De financiering De gratis - geneeskunde. De struktuur BOND MOYSON Federatie van zelfstandige arbeiders «Bond Moyson» Tijdens de openbare zitting van woens dag 18 oktober 1978 is de gemeenteraad van Denderleeuw het voltallig eens ge worden om zijn openbare verlichting verder uit te breiden. Deze werken zullen een totale uitgave vergen van 4.239.835 fr. Vooraf adviseerde de raad volgende punten: Herstellingswerken aan de kerk St. Pieters Banden 847.616 fr. Begrotingswijziging 1979 kerkfa briek St. Pieters Banden (Boni een paar honderd frank). Begroting 1979 kerkfabriek St. Jo zef (Boni 488 fr.) Begroting 1979 Protestantse kerk (bij te passen door de gemeente 121.320 fr. balans in evenwicht). Vervolgens werd het kasverslag 3" kwartaal 1978 aangenomen voor 4.679.630 fr. Bij de eindafrekening Kerkveldstraat werd een tekort van 190.000 fr genoteerd. Onteigeningen aan de Schoolstraat kreeg na diskutie een eenparige goed keuring. Het betreft eigendom van Van De Velde, oppervlakte 755, 19 m2 be drag 1.600.000 fr. Eveneens de rooiings en onteigenings plannen der Eenestraat Backergem- veldbaan en Dennestraat werd aange nomen nadat B.S.P. raadslid Frans Coppens enkele malen was tussen beide gekomen. Bij de behandeling der bijkomende ver- beteringswerken aan de Kloosterstraat en Landbouwwegen (ex-lddergem) was het terug raadslid Coppens die op moge lijke moeilijkheden verwees. Toen dit door de raad werd bijgelegd kreeg dit ook een akkoord totale uitgave 3.033.734 fr. Het inhuren gebouw gelegen Van Lier- destraat 27 en uit te voeren aanpas- singswerken in verband met muziek school werd een akkoord bereikt. Vanaf 1.11.1978 vooreen maandelijks bedrag van 12.000 fr en index. De verbou wingswerken (enkele materialen zullén 431.410 fr bedragen). Op aanvraag van mevrouw Boriau Au gusta om mogen over te gaan tot een wederverkoop van een perceel gemeen tegrond, was de raad het niet voltallig eens. De voorgeschreven reglementen bij aankoop vermeld, dat hier moest ge bouwd worden binnen de 5 jaar. Indien dit niet gebeurde, kon de gemeente te rug overgaan tot wederverkoop aan an deren. Het aangehaalde feit dat zij te oud was werd wel door de B.S.P. fraktie op uit zondering van raadslid Crieckx aange nomen, maar meerderheid tegen min derheid werd aan aanvraag van belang hebbende verworpen. De raad was wel eenparig eens met een organisch reglement aangaande politie- kledij en fietsvergoeding die vastge- .steld werd op 1.800 tr. Volgende verkeersreglementen werden ingevoerd: verboden parkeren, doorlo pende witte lijnen, verlenen voorrang, eenrichtingsverkeer, 1/2 maandelijks parkeren. De begrotingswijziging buitengewone dienst slaat met een Boni van meer dan 16 miljoen. De uitbreiding verlichting Sportpark zou 130.000 bedragen. Toegevoegde punten: 1 begroting kerk fabriek 79 St. Amandus, Denderleeuw 253. 2. Begroting kerkfabriek 79 St.- Amandus lddergem 909 fr. Geheime zitting Volgende schikkingen werden geno men: /Als ontwerper voor P.P.A. Stations wijk de heer Vincke uit Gent. Voor bijzondere leermeester in katholieke godsdienst de heer Roels Patrick. Leermeester in de niet confessionele zedenleer de heer De Wachter Luc. Aanstelling als tijdelijke onderwijzeres Praet Linda. Wedde tijdelijke toezichter, land bouwwegen 20.562 fr. per maand. Ontlasting in beheer Gemeenteontvan ger en opheffing borgtocht. Vernieuwing voor het. schooljaar 1978-1979 als tijdelijke toezichters Dierickx Eddy en Van Cutsem Martine muziekschool. Gemeentelijke afgevaardigde voor fis- kale commissie de heer De Rijck Jozef. Vermeiren P. De Vriendenkring van het Rijksonderwijs Denderleeuw heeft de eer en het genoegen u, uw familie en vrienden uit te nodigen op het op zaterdag 28 en zondag 29 oktober in de lokalen van het Koninklijk Athe neum, De Nayerstraat, 11A, Denderleeuw. Feestmaal met door u samengesteld menu: zaterdag 28 oktober van 17u tot 20u. zondag 29 oktober van 12u tot 15u. Trekking reuzetombola: zondag 29 oktober te 19 u. Disco-bar zaterdag van 19.30 u tot 23u. zondag van 15.30 u tot 20 u. Bar en wijnhuis zaterdag vanaf 19 u. zondag vanaf 13u. Café met een rijke keuze aan lekkere bieren. Reserveer tijdig uw plaatsen. U zou ons ten zeerste verplichten, mocht u bijgaande kaart vóór 25 oktober willen terugbezorgen aan de school. Op woensdag 1 november 1978 om 20 u. wordt voor de eerste maal te Dender leeuw een enige en uitzonderlijke ont spanningsavond ingericht, met hoog staand kultureel karakter, in de zaal «Verbroedering», Stationsstraat 18, Denderleeuw. Men kan er het optreden bewonderen van de befaamde zang- en muzikanten- groep «Donat» uit Yoegoslavië (Za- dar). Nadat de groep per vliegtuig is aange komen om in België zes gemeenten te bezoeken, wordt hun eerste optreden voor onze gemeente voorbehouden. ,Het wordt niet alleen een kulturele ver snapering doch ook een zeer gezellig feest waarbij de geschikte stemming er zal ingebracht worden door het proeven van Yoegoslavische kwaliteitswijn en de vermaarde «Slivovitch» tegen een uitzonderlijk verrassingstarief. Het.aantal toegangskaarten is beperkt, daarom is het aangeraden u tijdig een kaart aan te schaffen in vernoemde zaal te Denderleeuw. Maak gebruik van deze enige kans, het wordt een avond waarover u lang zult napraten. C.S.C. - JONG SOCIALISTEN DENDERLEEUW Politiek toneel waarin de kristelijke ideologische versluiering bloot legt Wanneer? Vrijdag 10 november 1978 Waar? Zaal Achturenhuis, Stationsstraat 37 9470 DENDERLEEUW Aanvang: 20 u. Toegangsprijs 80 F (plus-3-pas-houders genieten 50% reduktie) Deze avond heeft plaats ónder de auspiciën van het Ministerie van Nationale opvoeding en Nederlandse Cultuur. Nodigt u uit op de werkvergadering van donderdag 9 november e.k. die door gaat om 19.30 uur in het Acht-urenhuis te Denderleeuw. De bedoeling van de bijeenkomst is'om na de voorberei dende vergaderingen, definitief van start te gaan met de werking van de Culturele Centrale in Denderleeuw, er moet onder meer een bestuur worden gevormd en een jaarwerking voor het jaar 1979. Allen die zich ergens betrokken voelen bij de werking van de Culturele Cen trale, zijn uitgenodigd en van harte wel gekomen. Namens het voorlopig bestuur Wellekens Albert Tijdens de jongste SVVvergadering, kloeg mevrouw Van Der Speeten, voorzitster, de onfaire houding aan van de komiteeleden der katholieke raad pleging, ten overstaan onzer raadple ging op Hemelrijk. Deze zogezegde «dames» deinzen er niet voor terug om op de meest laakbare wijze het aanbiedingscijfer in hun raad pleging op te drijven. Moeders die zich reeds met hun kindje op onze raadple ging hebben aangeboden en dus keuze hebben gedaan, gaan ze thuis lastig val len. Cadeautjes en laster komen er bij te pas. Van kristelijkheid en verdraag zaamheid gesproken... Mevrouw Van Der Speeten wees er op dat iedere moeder inzake de raadple ging voor kinderwelzijn vrije keuze maakt en niemand het recht heeft hier voor aan omkoperij te doen. Ter inlich ting: de raadpleging voor zuigelingen «De Vooruitziende Vrouw» staan open voor iedere moeder. Deze kunnen zich met hun kindje aan bieden in 1. Raadpleging voor Zuigelingen, Sportstraat, iedere woensdag van 10 tot 12 uur ofwel in: 2. Raadpleging voor Zuigelingen «Hemelrijk», Azalealaan, 63, iedere 2e, 3e, 4e en 5e dinsdag van 14 tot 15 uur., iedere 1ste dinsdag van 18 tot 19 uur. Het komitee AKTIVITEITEN 1. Op maandag 17.10 werd door Luc Godefroid, directiesekretaris Bond Moyson, het thema SOCIALISME be handeld. Spreker gaf een duidelijk overzicht in verband met de historiek en struktuur der socialistische beweging. Naderhand werden een paar vragen gesteld die door de voordrachtgever op een perfekte wijze beantwoord werden. 2. De Vrouw in Cuba, is het thema dat zal voorgebracht wtorden op de vol gende bijeenkomst die doorgaat op maandag 13.11. Medewerkster: gezel lin Marie-Paule De Geeter. Zondag 12 november richt de belotters- klub zijn derde kaartavond in het 8-urenhuis in. Alle belotters en hun echtgenote zijn hierbij van harte uitgenodigd Houd deze datum vrij. iïxSSWi c Het jaarlijks B.S.P.-bal van de afdeling Welle en zijn mandatarissen Ben Hey- lenbosch en Jozef Christiaens gaat door op zaterdag 4 november. Wegens omstandigheden onafhankelijk van onze wil zagen wij ons verplicht dit bal buiten de grenzen van onze vroegere gemeente Welle te organiseren. Onze vrienden van Denderleeuw waren ons echter graag van dienst en stelden ons de zaal Achturenhuis van Denderleeuw ter beschikking. Wij hopen nochtans, ondanks de kleine verplaatsing die dit met zich meebrengt, de vrienden van Welle massaal te mo gen begroeten. Dus, op 4 november rendez-vousop het bal van de B.S.P.-afdeling Welle in de zaal Achturenhuis te Denderleeuw. Het bestuur ln het federaal congres van de mutualiteitsfederatie Bond Moyson der arrondisse menten Aalst en Oudenaarde, gehouden op 14 oktober 11. werden de 44 afgevaar digden waarop onze federatie recht had aangeduid. Deze afvaardiging werd samengesteld uit het Dagelijks Bestuur, aangevuld met de afgevaardigden van de S.V.V.; de M.J.A.; de Fed. Gehandicaptenzorg en de Zelfstandige Arbeiders. De meerderheid van de afgevaardigden was nochtans toebedeeld aan de 8 geweste lijke afdelingen nl. Aalst, Brakel, Denderleeuw, Geraardsbergen, Ninove, Oude naarde, Ronse en Zottegem - Herzele. Deze sterke afvaardiging had als opdracht de ingenomen standpunten op het ^Nationaal Congres bekend te maken en ze eventueel te verdedigen. Deze opdracht werd door kd. Godefroid L. als woordvoerder van de federatie als volgt vervult: Dë socialistische mutualisten van Aalst - Oudenaarde hebben gemeend om hun opvattingen i.v.m. Z.l.V. te moeten toetsen in het licht van de huidige regeringscri sis, de nakende opsplitsing in de socialistische partij en de groei naar een meer demokratisch bestuurde Europese Gemeenschap, om alzo daadwerkelijk socialisti sche standpunten in te nemen die enerzijds op korte termijn kunnen verwezenlijkt worden, en anderzijds als optie vooreen lange termijn-oplossing dienen beschouwd te worden. Van zelfsprekend sluiten wij ons aan bij de voorstellen van resoluties van het Uitvoerend Komitee inzake financie ring van Z.l.V., namelijk dat ze moet steunen op een billijke inkomensverde ling en dat ze het beginsel moet verze keren dat elkeen in de mogelijkheid moet gesteld worden om kwaliteitsge- neeskundige verzorging te ontvangen. Daarom zijn wij van oordeel en eisen wij dat de bijdrage in verhouding moet blijven en moet gesteld worden tot de mogelijkheid van elk verzekerde; dat vooral ook de staat zijn in de wet ingeschreven verplichtingen moet na komen, zoals daar o.a. zijn de 27% van de voorziene uitgaven ter compensatie van een tussenkomst van sociale verze kerden die uit hoofde van hun karige middelen niet in staat zijn een bijdrage te leveren. Deze staatsbijdrage dient geïnd langs de weg van de directe fisca- lisatie, waardoor naast de bijdrage van de aktief-verzekerde, de gehele ge meenschap zijn solidariteitsbijdrage le vert in funktie van de reële financiële kracht van elkeen. Deze 27% van de previsionele uitgaven waren in 1963 ruim voldoende om de kosten te dekken van de sektor W.I.G., maar nu inge volge de veroudering van de bevolking, zou dit cijfer alleszins tot bv. op 40% van de uitgaven moeten worden opge trokken. Wij menen ook dat na een verbetering van de financiële toestand, er een likwi- datie van het verleden mag plaats heb ben. Alle kosten inzake één of andere lening zou moeten ten laste genomen worden van de Staat. T.o.v. W.I.G. eist onze federatie de onmiddellijke afschaffing van het supp. bedrag welke de alleenstaande langdurige gehospitaliseerde vanaf de 91e dag moet betalen (van 50 F tot 150 of 250 F p. dag, naargelang hun jaarinkomen beneden of boven de 213.149 F ligt). Ter compensatie kan het Rijk een ho gere bijdrage doen innen bij kapitaalin tensieve bedrijven. ln dit verband menen wij dat de fiscali- satie tot spijziging van de Rijkstoela gen van de Z.I.V., verantwoord zou zijn, omdat ze enerzijds de kleine in komens niet raakt, en anderzijds de ka pitaalintensieve ondernemingen tot een billijker tussenkomst in de R.M.Z. dwingt. Uiteraard sluiten wij ons aan bij de stel ling dat een rechtvaardiger bijdragever- delingsstelsel moet in leven geroepen worden om te verhinderen dat een V.l. met hoofdzakelijk een ledenbestand be staande uit een lage loonkategorie en met verhoudingsgewijs veel W.I.G. zouden benadeeld worden. Onze federatie is daarnaast ook van oordeel dat de Staat een onmiddellijke en aanzienlijke bouwinspanning moet doen ten einde een net van geriatrische ziekenhuizen uit te bouwen. Wij menen ook dat de socialistische mu- ln het oktobernummer van NL', het maandblad van de Jongsocialisten, ligt de klemtoon op de sociaal-economische problematiek. Er is een uitvoerig artikel over vakbeweging en leefmilieu en'een bijdrage over staal en protektionisme. Het belangwekkend boek «801210 NAAR DE ONDERONTWIKKE LING» wordt kritisch besproken. De vormingsrubriek «roodschrift» heelt het over de dalende winstvoet. Het hoofdartikel maakt in het vooruitzicht van het congres van de Jongsocialisten de balans op van twee jaar werking. Verder is er levensschets van Camille Huysmans en een uitgebreid buiten lands luik. Er wordt aandacht besteed aan de Europese verkiezingen en aan de onderdrukte «Praagse lente». Tenslotte is er nog de maandelijkse sociokolom met bijeengesprokkeld sociaal nieuws. Nu kost 20 fr. per nummer. Het is heel wat goedkoper in abonnement. Dan kost het 120 Ir. per jaar. Een steun- abonnement heb je voor 200 fr. Je stort het gewenste bedrag op gironummer 000 0304249-57 van Jongsocialisten vvv. Keizerslaan 13. 1000 Brussel. Op dat adres krijg je ook alle verdere inlich- tinuen. tualiteit de opdracht heeft een thuis- verplegingsdienst uit te bouwen welke volgens ons inziens een humaan alternatief vormt voor de noodlijdende bejaarden en de chronische zieken. Wat het remgeld betreft, verzetten wij oils tegen het principe dat de verzeker den een financiële tussenkomst moeten betalen voor geneeskundige verzorgin gen die hen buiten zijn wil werden voorgeschreven en toegediend worden. De zieke kan er toch niet aan doen dat hij een bepaalde heelkundige ingreep moet ondergaan, of dat hij nu juist heel dure medicamenten dient in te nemen! Hierbij aansluitend hebben wij ons ook uitgeproken voor de volledige koste loosheid van geneesmiddelen bij ver pleging in een ziekenhuis, alsook de groepering in één instelling van de verschillende instanties die belast zijn met de farmaceutische reglemente ring. Wij doen ook een oproep tot alle partners van de socialistische gemeen schappelijke aktie om ervoor te ijveren om in de farmaceutische industrie als prijsmoderator op te treden en dit ofwel langs koöperatieve weg, ofwel langs de weg van het staatsinitiatief. U hoort het kameraden, wij hebben ons uitgesproken voor een gratis - genees kunde. Alles wat we tot hiertoe verdedigd heb ben zijn volgens ons K.T. -oplossingen. Het zijn voorstellen welke binnen rede lijk kort tijdsbestek kunnen een aanvang nemen. Wij menen dat wij, Socialistische Mu tualisten, geen schrik moeten hebben om te blijven ijveren voor nieuwe be leidsopties inzake het gezondheidsbe leid en de Z.l.V.beleidsopties die uit eindelijk zouden moeten uitmonden in een volledige gratis-geneeskunde, welke volgens ons het enig geldig so cialistisch alternatief is tegenover de bestendige moeilijkheden en de on toereikendheden van het huidig Z.l.V.-stelsel. Wij weten het dat sommigen van ons op deze stelling «gratis-geneeskunde» het begrip «nationale gezondheidsdienst» gekleefd hebben. Hiermee werd in 't geheel niet bedoeld dat moet gestreefd worden naar een klakkeloos plagiaat van de Engelse Nationale Gezond heidsdienst, in 't geheel niet; maar door deze woordkeuze werd wel beoogd dat zonder ophouden moet geijverd worden voor een kwaliteitsgeneeskunde toegankelijk voor iedereen die binnen een juist afgebakende tijdspanne «volledig gratis» moet wor den. En wij menen dat dit moeilijk zal kun nen bereikt worden binnen het be staande overeenkomstensysteem met de dokters; hoofdzakelijk omdat onze ge neeskunde een prestatiegeneeskunde is. Reeds dikwijls genoeg werd toch gewe zen op de zo nadelige faktor van beta ling per vacatie. Daarom stelt onze fe deratie dat wij in onze evolutie naar de volledige gratis geneeskunde naast het bestaande overeenkomstenstelsel met de dokters, een kosteloze- forfaitaire geneeskunde zouden propaganderen, stimuleren en helpen mee uitbouwen. Mensen die beweren dat er geen dokter zal gevonden worden die hiertoe bereid is, menen wij te moeten terechtwijzen. Vanzelfsprekend zullen wij socialisten, voet bij stuk dienen te houden, en dok ters die bereid zijn de forfaitaire basis te werken de nodige ruggesteun moeten geven. Waarom wordt niet eens aan de zo geprezen Raad van State de vraag gesteld of het bestaan van de Orde van Geneesheren kan gerechtvaardigd wor den op grondwettelijke basis? Wat de financiële kant van de zaak be treft, menen wij dat een kosteloze- forfaitaire geneeskunde automatisch een rem op de frekwentie der zorgen zal brengen, immers dan zullen de zorgen- verstrekkers er geen baat meer bij heb ben om 60, 70 en meer prestaties per dag te leveren. Zij zullen gesalieerden worden! De socialistische militanten uit onze fe deratie zijn ervan overtuigd dat het for faitaire systeem naast het huidig verbin tenisstelsel een veilige waarborg kan bieden tegen eventuele eenzijdige niet naleving der zorgenverstrekkers. Om nog een K.T.-oplossing te vernoe men men wij ook dat alles wat betrek king heeft op de gezondheidszorg en de ziekteverzekering uit de verschillende geledingen en ministeries moet gelicht worden en onder één ministerieel depar tement moet ondergebracht worden. En nu wij het toch over instellingen hebben, springen we maar onmiddellijk over naar onze eigen strukturen. Wij zijn van oordeel dat de Algemene Vergadering en de Raad van Beheer van het N.V.S.M. dienen samenge steld te worden op basis van volledige taaipariteit, ten einde elke vorm van diskriminatie in inspraak en besluit vorming te vermijden. Wij menen ook dat de bevoegdheid van de Kolleges van Federale Sekretarissen reeds van bij de aanvang zich zou uit strekken tot de in het gemeenschapspakt ver vatte materies alsook tot de interne organisaties van het Nationaal Verbond zelf, de mu- tualistische nevenorganisaties en de na tionale V.Z.W.'s van het Nationaal Verbond. Zonder de nationale en internationale solidariteit in het gedrang te brengen, opteren wij konsekwent om de kommu- nautaire lijn door te trekken in alle gele dingen van onze landbond. Deze taaipariteit zou op de meest korrekte wijze moeten toegepast te worden, b.v. onder toezicht van een paritair samengestelde commissie. Wij menen dat deze herstrukturering zal bijdragen tot de versoepeling der in spraak van de basis naar de top. En vooral wij, als socialisten in Vlaande ren, moeten' kunnen bogen op neder- landssprekende socialistische leiders in de ons vertegenwoordigende organen van het Nationaal Verbond, willen wij als geloofswaardig overkomen in het geregionaliseerd of gefederaliseerd België van morgen. In verband met de besluitvorming van dit congres willen ,wij nogmaals bena drukken dat onze federatie niet kan tevreden stellen met vage passe- partout-resoluties, waarmee men alle wegen opkan. Wij vragen ook aan het bureau van dit congres dat wanneer er uitsluitend resoluties gestemd worden, die een K.T. -oplossing vooropstellen, dat hierbij duidelijk vermeld wordt dat ze van voorlopige aard zijn, en rekening houden met de politieke evolutie in het België van morgen. FEDERATIE VAN SOCIALISTI SCHE MUTUALITEITEN DER ARRONDISSEMENTEN AALST - OUDENAARDE Telefoneer ons 7 dagen op de 7, 24 uren op de 24. ja dat kan nu bij Bond Moy son. Heb je klachten? Wil je ons bereiken na de werkuren? Bij dag of bij nacht... Dit kan nu met de sociale telefoonlijn van Bond Moyson. Tel. 091-60.45.55. Wij helpen!! ZOTTEGEM: Decolfmaeckerstraat II. tel. 091 - 60.13.95 (3 lijnen), iedere werkdag van 9 u. tot 11 u. en van 13.30 u. tot 15.30 u. AALST: St. Kamielstraat, 30, tel. 053- 21.12.83. iedere donderdag van 10.30 u. tot 12 u. GERAARDSBERGEN: Vredestruat 41, tel. 054-41.23.68, ie dere dinsdag van 13.30 u. tot 14.30 u. NINOVE: Geraardsbergsestraat I 19. tel. 054- 33.26.95. iedere donderdag van9tot 10 u.

Voor Allen | 1978 | | pagina 5