DE TOEKOMST VAN HET DEMOCRATISCH SOCIALISME IN VLAANDEREN STEDELIJKE CRECHE PRIMEUR VOOR BELGIE Eén verpleegster Al of gegradueerde verpleegster LA MENACE WACHTDIENST DOKTERS en APOTHEKERS BURGERLIJKE STAND DIENST AFHALEN HUISVUIL DIENST OPHALEN HUISVUIL GROF VUIL GOUDEN BRUILOFTEN Bowlingclub C.O.C. DRINGEND GEVRAAGD BIJ STADSBESTUUR RONSE BOND MOYSON RONSE - KLUISBERGEN BOND MOYSON OUDENAARDE - KRUISHOUTEM TONEEL IN CINE «FEESTPALEIS TE RONSE DEN OUWEN DAG KOM NIE ALLIENE» STEDELIJKE BEG RAAFPLAATSEN CINE «FEESTPALEIS» te RONSE GIFT Tijdens het laatste kongres te Mechelen hield mede-voorzitter Karei Van Miert een fel opgemerkte slotrede. Daar de uiteenzetting ons uitermate belangrijk lijkt, vinden wij het gepast ze in haar geheel over te nemen. Inderdaad, de krachtlijnen die de B.S.P.-voorzitter trok ten overstaan van de Vlaamse socialisten, zijn ongetwijfeld de fundamenten waarop de Vlaamse socialistische partij zal dienen voort te bouwen, wil ze een geldig alternatief vormen voor de te verwachten C.V.P. hegomonie in het zelfstandig Vlaanderen. Daarom dient men in elke afdeling, bij elke militant de hierna volgende bedenkingen door te nemen en in discussie te stellen. Op die manier zullen we in staat zijn het imago van de Vlaamse B.S.P. te bepalen. Het is de taak van ieder van ons om zich hierover te bezinnen en aldus de grondvesten te leggen van het toekomstig demo- kratisch socialisme in Vlaanderen. Dit Congres van de Vlaamse socialisten vindt plaats op een goed gekozen ogen blik. Het is trouwens gekomen niet om dat wij één of andere evolutie wilden bijbenen of omdat het niet meer anders kon, maar wel omdat het Vlaams Over- legcomité zelf het zo heeft gewild. Dat het te Mechelen plaatsvindt is he lemaal geen toeval. Immers zowat hon derd jaar geleden werd in deze stad de Vlaamse socialistische partij opgericht. Onze Mechelse vrienden hebben zich volledig ingezet om deze historische gebeurtenis waardig te herdenken. Ik houd eraan hen hiervoor bijzonder hartelijk te danken. Wij hebben dan ook gemeend hieraan extra luister te moeten verlenen door dit Congres te Mechelen te laten plaatsvinden. Overigens kan ik me niet ontdoen van het diepe gevoel dat wijV laamse socia listen, vandaag op een belangrijk kruis punt staan, én in Vlaanderen én binnen de beweging. Het lijkt me dan ook aan gewezen om ons gezamenlijk te bezin nen over de toekomst van het democra tisch socialisme in Vlaanderen. En in dit verband heb ik gemeend dat het mijn taak is, als Vlaamse voorzitter van de BSP, een aantal persoonlijke be denkingen ter overweging voor te leg gen. Als ik het gevoel beb dat wij in Vlaan deren op een belangrijk kruispunt staan, dan is het omdat wij ons aan de voor avond bevinden van de meest diep gaande hervormingen van onze staats structuren. Hervormingen die zullen leiden tot een belangrijke brok Vlaamse autonomie. Immers eens in werking gesteld, zullen de Vlaamse gewestelijke en gemeen schapsorganen in talloze aangelegen heden voortaan uitsluitend bevoegd zijn. Noch de nationale, noch de andere gewestelijke of communautaire autori teiten, hebben er zich nog mee te be moeien. De toekomst zal trouwens nog moeten uitmaken waar precies de scheidingslijn ligt tussen het regionale en het commu nautaire enerzijds, en het nationale an derzijds. Alleszins ziet het er naar uit dat zowel ten zuiden als ten noorden van de taalgrens de tendens naar federalise ring zich verder doorzet. Hoe dan ook, een eerste belangrijke conclusie dringt zich op: voor alles wat tot de bevoegdheid behoort van het Vlaams Gewest en de Vlaamse Ge meenschap, zullen wij, Vlaamse Socia listen, voortaan onze eigen boontjes moeten doppen. Er is een tweede reden. Indien op natio naal vlak, de kans dat een bepaalde poli tieke strekking de meerderheid behaalt zeer klein is, dan ziet de situatie er be duidend anders uit in Vlaanderen. We moeten hier de realiteit recht in de ogen durven zien. De C.V.P. zit niet ver van de absolute meerderheid, zoniet in stemmenaantal, dan toch in zetels. En zo de waarborg bestaat dat tijdens heel de uitvoering van het communautair pakt de huidige partners van de meer derheid, zowel op communautair als op nationaal vlak volledig erbij betrokken worden, dan kan niemand ons garande ren hoe de toestand er daarna zal uit zien. Bovendien hebben wij irr Vlaanderen als democratische socialisten nood aan een zo duidelijk en scherp mogelijk pro fiel. Het ten allen prijze zoeken naar de grootste gemene deler op nationaal vlak, het feit dat in het verleden nederlands-onkundigen ook in Vlaan deren mede ons beeld bepaalden, de kloof tussen woord en daad, tussen slo gan en werkelijkheid, heeft ons imago doen vervagen. Ook binnen de beweging staan wij voor belangrijke opties. Ook in dit verband moeten wij de realiteit nuchter durven ontleden. Hetzij uit overtuiging, hetzij uit gegronde vrees voor minorisering, heeft de Vlaamse vleugel van de partij leiding in het verleden gemeend, ener zijds ons lot sterk te moeten binden aan dat van onze Waalse vrienden, ander zijds de tendens tot federalisering van hét land af te remmen. Dit in de hoop en in de overtuiging dat op die wijze een' solide beschermende dam kon worden opgeworpen. De politieke evolutie heeft deze hoop evenwel grotendeels ontkracht. Voor eerst is tijdens de vorige legislatuur ge bleken dat zonder, en zelfs tegen de socialisten, werd geregeerd. Vervol gens kwam er, ei zo na, een communau tair pakt zonder, ja zelfs tegen de socia listen. Denk maar aan Steenokkerzeel, Lambermont, de poging van het Vlaams Economisch Verbond, de ge sprekken CLAES - MOREAU en dies meer. Bovendien heeft de tendens tot regionalisering en federalisering zich inmiddels krachtig-doorgezet met het gevolg dat wij aan Vlaamse zijde rela tief geïsoleerd geraakten. Ook de kie zers hebben deze houding niet weten te waarderen; al is onze electorale achter uitgang die gelukkig tijdens de laat ste verkiezingen onder de leiding van Willy Claes een halt werd toegeroepen ongetwijfeld ook te wijten aan heel wat andere faktoren. Uit deze harde feiten werden de laatste jaren trouwens reeds een aantal conclu sies getrokken. Dit kwam bijvoorbeeld tot uiting in het geactualiseerde B.S.P. - A.B.V.V. communautair akkoord en trad nog dui delijker aan het licht in het Egmontpakt. Doch niet alleen op communautair ge bied staan we voor fundamentele keu zen. Ook op het vlak van de partijwer king zelf dienen we nog heel wat bij te sturen, zowel op plaatselijk, federaal, als op nationaal vlak. Zeker er vallen een aantal positieve elementen aan te stippen. Zo geloof ik te mogen zeggen dat de voorbereiding van dit Congres door middel van open werkgroepen, tijdig verstuurde werk documenten en ruime besprekingen, onbetwistbaar in de goede richting gaat. Toch kan de draagkracht van zo'n Con gres nog fel verbeterd worden, b.v. door over een thema als «Wonen in Vlaanderen» overal ten l^pnde open af delingsvergaderingen te organiseren. Dit stelt evenwel het probleem van de politieke werking van onze afdelingen. Want, zo we ons kunnen verheugen omzeggens in elke Vlaamse gemeente een B.S.P.-afdeling te bezitten, dan zijn er te veel die geen normale politieke werking ontplooien. Nationaal en wellicht ook op federaal vlak lijdt onze werking nog al eens aan gebrek aan efficiëntie. Niet noodzake lijk daar afwezigheid aan inzet en nog minder wegens slechte wil. Maar het is een feit dat een te beperkt aantal mensen zich terzelfdertijd met te veel zaken moeten bezighouden. Hoe dikwijls moeten vergaderingen niet worden overgedaan omdat er te veel afwezigen zijn omwille van andere functies of mandaten die zij in het kader van de beweging uitoefenen? Dit stelt én het probleem van de rationalisering van onze aktiviteiten, én de kwestie van de cumulregeling. Daarbij komt dat ook in onze partij de vrouwen nog steeds niet voldoende aan bod komen. Tevens blijft er het pro bleem van een grotere openheid, on dermeer naar de linkse gelovigen toe. (vervolgt) 28-10-78 Marleen Spilleers, Oud Steenw. op Leuze, tel. 21.44.81 Charles Vandenhende, Abeelstraat - tel. 21.34.90 Apotheker: Dessein, Statiestraat. GEBOORTEN Sebastien Vanderkerken, Mont-de- l'Enclus. lsabelle Fort, Ronse. Andy Geenens, Ronse. Nathalie Moulaert, Frasnez-lez- Anvaing. Jeroen Vanhoorne, Ronse Mohsen Trabelsi, Ronse. Cindy Vanden Haesevelde, Maarkedal. Sébastien Vanderhaeghen, Ronse. Dolores De Brouwere, Ronse Sophie Swaelens, Vorst (Br.) HUWELIJKSBELOFTEN Bertrand De Witte, Oudenaarde en Ma rie Christine Chevaert, Ronse. Wim Verhellen, Oudenaarde en Hen- riette Van de Velde Ronse. HUWELIJKEN Philippe Depluverez, Ronse en Ma rianne Van Glabeke, Ronse. Roger Larno, Maarkedal, en Rita Le- pez, Ronse. Fernand Vandeghinste, Avelgem en Marina Supply, Ronse. Ludo Heynssens, Maarkedal en Mar- tine Dubar, Ronse. Bernard Siau, Ronse en Marie-Anne De Veyt, Ronse. Igor Van Wambeke, Ronse en Nicole Vandeponseelle, Ronse. OVERLIJDENS Jeanne Guelluy, 70 jaar, Frasnes-iez- Anvaing. Octave De Riemaecker, 70 jaar, Ronse. Arsène Joye, 74 jaar. Mont-de- l'Enclus. Georgius Schiettekatte, 82 jaar. Maar kedal Gabriel Cuvelier, 43 jaar; Frasnez- lez-Anvaing. Maria De Vos, 84 jaar, Ronse. Zulma Malrait, 80 jaar, Ronse. Gustavo Roos, 78 jaar, Ronse. Marie Duvivier. 82 jaar. Ronse. Henri Reynaert, 87 jaar, Ronse. Cyrille Besard, 76 jaar, Ronse. Het College van Burgemeester en Schepenen brengt zijn ingezetenen ter kennis dat het huisvuil niet zal afge haald worden op woensdag 1 novem ber 1978. Deze ronden zullen op donderdag 2 no vember bediend worden. •De wekelijkse markt van woensdag I november Allerheiligen, zal plaats vin den op dinsdag namiddag. 31 oktober 1978, in de Zuidstraat - Kerkplein en Ch. Vandoorenstraat dit tergelegenheid van de kermis. Het College van Burgemeester en Schepenen brengt zijn ingezetenen ter kennis dat de speciale ronde voor het ophalen van het hinderlijk huisvuil zoals volgt zal geschieden. Atbraakmateriaal zal niet afgehaald worden. Daarvoor dienen de geïnteres seerden zich tot een gespecialiseerde firma te wenden. Hetzelfde geldt voor handels- en nijverheidsvuil. Het brand bare handels- en nijverheidsvuil mag naar de verbrandingsinstallatie gevoerd worden. Het hinderlijk huisvuil welke niet door zijn omvang in de vuilniszakken kan gestopt worden, zal toch gemakkelijk verhandelbaar moeten zijn. Rottende bestanddelen, huisvuil en handelsvuil zullen niet meegenomen worden. Aan de bevolking wordt ook gevraagd alle metallieke voorwerpen samen te plaatsen. Er zal dienen ge zorgd te worden dat het verkeer op het voetpad nog mogelijk blijft. Op donderdag 2 november 1978: en dit vanaf 7.30 u. zullen de volgende straten hun beurt krijgen. Kleine Marijve, Grote Marijve, Z. Grammestraat, Bredestraat, Bareel straat. O. Delghuststraat, Koer Ruvffe- laere. Nap. Annicqstraat, Canfynstraat, A. De Medtsstraat. Lindestraat, Nach tegaalstraat. S. Streuvelsstraat, Loret- testraat, Schoonbroeckstraat. Maters- veldstraat, Ninovestraat, Gebroeders Dopchiestraat, Industriellestraat, Stwg. op Ninove. Zaterdag 11. werd de nieuwe stedelijke crèche in de G. Delghuststraat officieel ingehuldigd, door burgemeester R. Vanwingene en schepen van Sociale Zaken A. De Venter. De stad Ronse kan zonder meer beschouwd worden als een voorbeeld qua sociale voorzieningen voor haar inwoners en ook de nieuwe kin derbewaarplaats is een duidelijke, exponent van de gevoerde sociaal vooruitstrevende politiek. Zowel vanuit het standpunt van de bouwkundige opvatting en uitvoer ing als vanuit de optiek van de psychologische benadering van het kind en het tegemoetkomen aan de noden van de arbeidende bevolking verdient het projekt de volle aandacht. De nieuwe instelling houdt tevens een experiment in voor België, want er wordt gestart met een dag en nachtcrèche met een totale capa citeit van 46 bedden. Naast de gewone dagcrèche die open is van 6.30 u. tot 18.30 u., wordt eveneens een afdeling voor zien die 24 uur op 24 uur werkt, zelfs op zaterdag en zondag. Voor de kinderen welke tijdens 't week end zullen verblijf hebben moet vóór de donderdag verwittigd wor den om de personeelsdienst te rege len. Vergeten we hierbij niet dat om kunnen toegelaten te worden eerst een medisch- en een administratief dossier moet aangelegd worden. stelsel werken en hierdoor niet in een gewone dagcrèche terecht kun nen met de allerkleinsten. Daar naast zijn er ook heel wat gezinnen waarin de moeder zelfs zeer onre gelmatige uren heeft om niet te spreken van nachtwerk. Denken we hierbij maar even aan verpleegsters e.a. De keuze van de inplanting in de O. Delghuststraat nr. 58, werd bepaald door meerdere faktoren zoals: dicht bij de weg naar de indus triezone, naast de verpleegsterschool H.R.l.P.B. zodat leerlingen van de afdeling kinderverzorging er ge makkelijk kunnen stage lopen, ÏTITTj' Officiële huldiging ter gelegenheid van de viering van Gouden Bruiloften op zaterdag 28 oktober 1978. Ten Stadhuize te 14.30 uur Germain Michel Joseph Droyera, Ronse 17 december 1905 en Julienne Eugénie Vandewalle, Ronse 25 juni 1908. Gehuwd te Ronse op 7 september 1928 Zij hebben 1 zoon, 1 dochter, 5 klein kinderen en 2 achterkleinkinderen. Zij wonen Stwg. op Elzele 77. Joseph Alphonsine Cornelissen, Turnhout 1 januari 1907 en Maria Jo- sephina Moons, Antwerpen 24 februari 1906. Gehuwd te Antwerpen op 15 september 1928. Zij hebben 1 zoon, 1 dochter, en 1 kleinkind. Zij wonen St. Abrosiusstraat 23. Ernest Arthur Bastien, Ronse 30 augustus 1903 en Adrienne Anaise Alice Duhaut, Ronse 10 mei 1909,. Ge huwd te Ronse op 26 oktober 1928. Zij hebben 1 dochter, Zij wonen St. Sauveurstraat 1. Ten Huize te 15.15 uur Roger Karei Michaël Aerts, Ant werpen 3 juli 1904 en Caroline Gillis, Antwerpen 8 januari 1905. Gehuwd te Antwerpen op 27 augustus 1928. Zij hebben I dochter. Zij wonen Bordetlaan 5. Deze dossiers kunnen geopend worden ter plaatse of op de sociale dienst van het stadhuis, alle werk dagen van 8 tot 12 u. en de woens dag ook van 13.30 u. tot 18 u. Het continu-stelsel werd door hgt stadsbestuur vooropgesteld om te gemoet te komen aan de vraag van talrijke gezinnen waarin zowel de vader als de moeder in een ploeg- bij het OCMW-complex met zijn zieken- en bejaardentehuis waar het verzorgend personeel on regelmatige uren heeft, in de nabijheid van de wijken Germinal en Europa, en grenzend aan de nieuw op te richten sociale woonwijk Kloef. Wie verdere informatie wenst kan terecht op de sociale dienst in het stadhuis tijdens de normale ope ningsuren (tel. 21.25.01 toestel 45). Gezien het sociale karakter van een dergelijke instelling is het nor maal dat een degressief tarief van toepassing is. De gezinnen met een bescheiden inkomen zullen een goedkoper tarief toegewezen krij gen dan die met een middelmatig of een groot inkomen. Daarom zal bij de prijsbepaling steeds de voorleg ging van het aanslagbiljet van het vorig jaar gevraagd worden. Door het openstellen van deze nieuwe kinderkrib zal de peutertuin Floreal gesloten worden. Het ge bouw dat daarvoor gebruikt werd is eigendom van het Ministerie van Nationale Opvoeding. Door de enorme uitbreiding van de wijk- school Floreal kan dit lokaal niet langer meer aan zijn oorspronke lijke bestemming onttrokken blij ven. De kinderkrib van de Bordet laan met haar 60 bedden blijft ver der bestaan. Tevens wordt het prefab-gebouw op de Marijve vanaf 1 november gesloten en worden kinderen en personeel overgeheveld naar de nieuwe inplanting. Het zou de waarheid geweld aan dien te stellen dat nu reeds storm gelopen wordt om een plaatsje in de crèche. Hiervoor zijn trouwens ver scheidene faktoren verantwoorde lijk. Doch vooraleer hierop dieper in te gaan, dient toch duidelijk gesteld dat men er zich moet voor hoeden sociale voorzieningen te meten in maatstaven van rendabiliteit en geld. De infrastruktuur dient eerst ter plaatse te zijn, zodat men de belangstellenden onmiddellijk kan opvangen. De stedelijke crèche werd geconci pieerd in 1971. Om allerlei rede nen, en niet het minst door de admi nistratieve traagheid, werd ze pas nu een realiteit. Ondertussen is het ekonomisch gegeven zodanig ge wijzigd ieder van ons wordt da gelijks gekonfronteerd met de krisis dat enerzijds veel werkloze vrouwen zelf hun kind kunnen op voeden, anderzijds is ook het aantal privé-personen (werkloze kinder verzorgsters, e.d.) welke de bewa king van kinderen op zich nemen in grote mate verhoogd. Tevens kwam er ondertussen een privé- ontvangstcentrum bij en nemen de scholen veel jongere kinderen op. Het is echter duidelijk dat het hier gaat om een investering voor de toekomst die enkel in de long run zal kunnen beoordeeld worden. Derhalve hopen we dat het experi ment langer dan 6 maanden zal kunnen volgehouden worden, want voor ons blijft deze inspanning een voorbeeld van sociale of beter van socialistische politiek zoals ze dient gevoerd. F.V. LIGA De prijs voor de topserie werd gewon nen door Geenens André met 652 pun ten (614 38 652). Door deze hoge score heeft hij de leiding van zijn ploeg G G in de algemene rangschikking verstevigd, zodat ze nu met een totaal van 35 punten komen te staan. Op de 2e plaats komy Vallez Sport met 28 punten, waarin Laurier A. het beste scoorde (570 pins). Van Herpe G. behaalde 586 kegels bij de Tigers. Deze spelers behaalden elk twee games op de drie van meer dan 200 kegels. INTERCLUB Op vrijdag 20 oktober speelde le natio nale Ronse Samsonite in St. Martens - Lathem tegen Rust Oleum. Ze verloren met 1-3 (2.506 - 2.554). Van Herpe G. 529, Verhelst A. 527, Spileers J510, Geenens A495 en Spi- leers L. 445. Jycajaca speelde thuis tegen Golden Ri ver (Gent). De Ronsenaars verloren met 1-3 (2.524 - 2.594). Vander Haegen Cl. 525, Vanden Heede M. 468 en Debuysscher A. 448. Volgende week 2710.1978 zijn er geen wedstrijden. voor de nieuwe kinderkrib O. Delghuststraat - Ronse Interim van 3 maand Onmiddellijk indiensttreding. Kandidaten in te dienen bij College Burgemeester en Schepenen - Stadhuis, Ronse. Inlichtingen: Sociale Dienst - Stadhuis tel. 055-21.25.01. A. THUISVERPLEGING: Verpleegster van dienst tijdens het week-end van 28 en 29 oktober en 1 november: DE VOS Rita: tel. 38.90.41 VANDERGEYNST Eliane, tel. 21.63.98 B. MEDISCHE DIENSTEN Ader- en Bloedvatenziekten: geen raadpleging op maandag 30.10.78 Neus- Keel- Oor: geen raadpleging op dinsdag 31.10.78 Tandheelkunde: geen raadpleging op dinsdag 31.10.78 THUISVERPLEGING Verpleegster van dienst tijdens het week-end van 28 en 29 oktober en I november 1978: VANDERHEYDEN Bernadette: tel. 091-83.51.25. Op vrijdag 10 november a.s. om 20 uur voert het volkstheater «De Doorbraak» uit Oudenaarde het suksesrijk toneelstuk op van Romain Deco- ninck dit in samenwerking met de Culturele Centrale en de vriendenkring van het Socialistisch Postpersoneel Ronse - Oudenaarde. Inkomprijs: 80 F. Kaarten te bekomen in het «Feestpaleis» «C.O.C.» of de burelen van en bij de boden ABVV en Bond Moyson. Een lachsukses - iedereen welkom. De stedelijke begraafplaatsen zullen op Allerheiligen tot 18 uur voor het publiek toegankelijk zijn. Ten einde de wegen niet modderig te maken mag er na zaterdag 28 oktober a.s.. met geen water meer gekuist wor den. Het verkeer van voertuigen op het kerk hof is verboden op 31 oktober en 1 no vember a.s. Op het kerkhof Hogerlucht. kant Om- megangstraat is een parking voorzien voor ong. 100 wagens. Wij vragen de autobestuurders de richt lijnen an het Stadspersoneel ter plaatse te willen volgen. Vertoning van zaterdag 28.10.1978 te 19.30 uur en zondag 29.10.1978 te 16 u en 19.30 uur. Film: 1.000 fr. geschonken door 2 trouwe leden uit Kluisbergen ten voordele van de B.S.P. Berchem-Oudenaarde voor bewezen dienst door kd. De Smeyter Georges, gewestelijk sekretaris van het ABVRonse-Oudenaarde.

Voor Allen | 1978 | | pagina 9