Gelukwensen voor 1979 Verhaalbelastingen, een oud zeer, op de raadszitting te Aalst ONZE TAAK jü V00R MORGEN K0NKREET DE INTEGRATIE VOORUIT HELPEN Reklame en propaganda EN NU, VERDER BERGOP! DE REDAKTIE EN ALLE MEDEWERKERS VAN HET WEEKBIAD «VOOR ALLEN» DE VLAAMSE FEDERATIE VOOR GEHANDIKAPTENZORG De B.S.P., al haar mandatarissen en bestuursleden maken bij deze aan al onze nartiiaenoten het" faa"ni979ZerS A"en>> e" aa" 3' °nZB sympa,isan,en hun beste wensen over woor wrede.1979 V°°rM V°°r B S P'een vruchtdraSe"" Jaar wezen, vol van geluk, voorspoed en wensen aan al hun lezers een voorspoedig 1979 en veel leesgenot VRIJDAG 29 DEC. 1978 40e JAARGANG NR. 50 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ?F^nÏTnA,d,nV?iStroatie_:Publiciteit: Houtniarkt. nr. 1 -9300AALST L- 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F o°r.deJjke uit8ever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST LRSCHIJN1 IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Het werd een vrij korte gemeenteraad op woensdag 20 december 1978. Am per 59 punten waren er op de agenda, waarvan punten 6 tol 9; de verhaalbelas tingen. Na twee uur discussie die aan leiding gaven tot schorsing van de ver gadering. De overige punten betroffen meestal leningen en werden zonder dis cussie aangenomen. KOMEN EN GAAN De lijst van PVV-poIitici, die de deur van hun partijlokaal achter zich dicht slaan, groeit verder aan met het ontslag van gemeenteraadslid André Meert. De heer Pierre Breckpot nam zijn plaats in. Waarschijnlijk nog onder de invloed van de woorden van lof, die hij bij zijn installatie kreeg toegezwaaid vanwege de CVP-oppositie, stemde raadslid Breckpot tegen een voorstel van het col lege. Het individueel politiek imago van het nieuwe raadslid is dus blijkbaar nog niet zo scherp afgelijnd, en de CVP weet anderzijds ook wel dat een partij lidmaatschap lang niet alles zegt. DE VERHAALBELASTINGEN De verhaalbelastingen is een oud zeer. Te Aalst bestaat die reeds meer dan 30 jaar. In sommige deelgemeenten be stond die niet omdat deze vroegere ge meenten hun begroting telkens wisten af te sluiten met een boni. In een paar andere gemeenten was deze belasting wel ingevoegd. Een gelijkschakeling diende dan ook uitgewerkt, met daarin tie overgangsbepalingen, dat alle wer ken in de fusiegemeenten begonnen voor 1 januari 1977, niet in aanmerking zouden komen. Deze beslissing werd op 28 juli door de Gouverneur voor wijziging terugge stuurd en de Minister van Binnenlandse Zaken besliste dat «de verordeningen niet aanvaardbaar waren in de vorm waarin ze werden ingediend». Een nieuw reglement diende dan ook door de gemeenteraad goedgekeurd te worden. De vernieuwing zit hem in volgende punten: 1dat men moet wachten de belasting te verhalen tot alle werken, riolerings-, wegenuitrustingswerken, trottoirs en inritten uitgevoerd zijn, zelfs al behoor den zij tot eenzelfde aanbesteding, maar dat dit kan gebeuren van wanneer één of meer van deze werken voorlopig aan vaard zijn. Dit komt neer op een spreiding van de belasting. 2. dat de belasting waarvan het bedrag van 3.000 F niet overschrijdt, ineens kan verhaald worden, grotere bedragen mogen betaald worden met jaarlijkse afkortingen. De vernieuwing die aan het reglement was aangebracht en die bepaalde, dat de verkoper de rest van de verhaalbelastin gen nog diende te betalen wanneer hij zijn eigendom verkoopt, kon niet aan vaard worden en werd geschrapt. De overgangsmaatregel die ingevoerd werd ten behoeve van de inwoners van de gefusionneerde gemeenten viel te vens weg. De Minister besliste dat de heffingsduur in onze 4 verordeningen een discriminatie schept tussen de in woners, en de belasting van toepassing moet zijn op alle werken die vanaf 1 januari 1978 over geheel het grondge bied van de gemeente voltooid zijn. Met zijn brief van 8 december jl. ver duidelijkte de Minister dat «het tijdstip waarop besloten werd tot de werken over te gaan, geen rol speelt wél het ogenblik waarop de werken voltooid zijn». Tot zover de wijzigingen die werden aangebracht. Men ging over tot de stemming. Omwille van de financiële weerslag, die de afschaffing van deze belasting zou kunnen hebben op de Stad Aalst, stemde de BSP-fraktie deze gewijzigde vorderingen goed. Raadslid Jan Van Der Veken onthield zich en wel om vol gende redenen. Jees door p. 3 De verkiezingen van 17 december 1978 behoren al tot het verleden. Ze zijn politieke geschiedenis geworden. De uitslagen zullen worden fijngemalen voor allerlei statistieken en de studiegroe pen van de diverse partijen zullen werk hebben om uit te maken wat voor de toekomst het best is voor hun partij. Zijn deze verkiezingen een maat voor niets geweest? Alleszins niet. Iedere verkiezing is een waardemeter van het politiek gebeuren in een land als het onze. Men móet echter het volk niet iedere 18 maand naar de stembus roepen, dat is duidelijk. De meer dan een half miljoen blanco stemmen liegen er niet om! Benevens dat hebben de verkiezingen een aantal zaken aan het licht gebracht met name: een nieuwe afgang van de V.U. die liefst 9 zetels kwijtspeelde en haar rechtse elementen verloor aan het VI. Blok dat slechts 1 zetel behaalde (Antwerpen); de winst van de PVV met 7 zetels en de lichte vooruitgang van de PSC (Waalse kristenen) en de kleine linkse partijen. Tevens is het opmerkelijk dat de CVP die ingevolge de machtsstrijd binnen haar rangen waardoor de verkiezingen werden uitgelokt nu weet dat ze haar plafond bereikt heeft en dat haar ACW-vleugel niet langer genoegen zal nemen met de sociaal-economische politiek die totnogtoe gevoerd werd. De angst binnen de CVP ook met het oog op de komende syndikale verkiezingen voor een verlies aan samenhang tussen haar belangengroepen is duidelijk naar voren gekomen. Tenslotte de conclusie dat de definitieve gewestvorming die binnen handbereik lag opnieuw uitgesteld raakt en de ontzagelijke sociaal-ekonomische problemen meer dan ooit aan een oplossing toe zijn! Waar staan wij als socialisten op vandaag'? We zijn er niet op vooruitgegaan als we de reële cijfers onder ogen zien. Eén senaatszetel winst in Brabant tegen twee senaatszetels verlies in Wallonië en drie kamerzetels verlies (1 in Vlaanderen, 2 in Wallonië) De 1% winst in onze eigen arrondissement kan daar geen afbreuk aan doen. Wij staan met ons 25 4% der stemmen voor gans het land, ver van de 39,4% beHaald in 1925 en van de~37 3 in 1954. r We moeten verder zien dan de drie zetels die we in ons arrondissement hebben veiliggesteld voor een nieuwe legislatuur. Ik denk hierbij aan de vernieuwingsten dens binnen onze partij onder impuls van K. Van Miert. Aan het colloquim van Links te Antwerpen waaraan progressieven van andere partijen hebben deelgeno men. Aan de hoopvolle start van een nieuwe linkse krant DE MORGEN waardoor de eenzijdige informatie van een rechtse pers in Vlaanderen kan doorbroken worden. Ik onderlijn nogmaals het belang van ons eigen weekblad Voor Allen dat week na week die informatie moet brengen die onontbeerlijk is voor allen die in onze beweging geloven. Maar er is meer! Het kwaad dat binnen onze eigen rangen schuilt en de geloofwaardigheid in de BSP aantast moet worden tenietgedaan. Met recht en reden durf ik te stellen dat Velen in dit land, afgezien van de 10% rijken die circa 40% van de rijkdom van dit land bezitten, in een demokratisch socialisme geloven. De terughoudendheid van velen zit hem in het voorbehoud dat gemaakt wordt tegen mensen die het in onze partij waar moeten maken als tegen de middelen daartoe! Onze socialistische verkozenen moeten zelf het voorbeeld stellen bij het waarne men van hun politiek ambt, dat niet mag degraderen tot een verlenen van sociaal dienstbetoon om een eigen politieke loopbaan veilig te stellen. Let wel, sociaal dienstbetoon is nodig, evengoed als allerhande kontakten met het volk Het mag evenwel geen doel zijn op zichzelf. De bewustmaking van diezelfde mensen die beroep doen op dienstbetoon van onze verkozenen is nog wat anders. Zoniet zal de klooi die nu bestaat tussen de top van onze partij waar de politieke besluitvorming gebeurt, en de gewone man, vergroten in plaats van overbrugd te worden. Deze mentaliteit doorbreken is in de eerste plaats een opgave voor onze verkozenen die het dichtst bij de politieke besluitvorming staan. We zullen ook heel wat moed moeten hebben om tal van taboes te weren: eigenbelang: korporatisme en vriend jespolitiek. Deze opstelling geldt evengoed voor Provinciale als Gemeentelijke mandaatdragers die nog dichter staan bij onze mensen en op hun vlak kunnen bijdragen tot socialistische verwezenlijkingen. Hoe anders zal men de 506.206 kiezers die blanco of ongeldig stemden op 17 december II., er in de toekomst kunnen van overtuigen dat kiesplicht in de eerste plaats een recht is. Ziedaar een taak voor fnorgen. herstel van de politieke demokratie en een gezame- lijke strijd voor de ekonomische demokratie! Onze toekomst en deze van onze kinderen ligt tenslotte in onze eigen handen. Frans Uyttendaele In een interview met De Voorpost heeft de h. Willems (CVP) het andermaal nodig geacht giftige pijltjes af te schieten naar de Vlaamse socialisten en vooral naar ondergetekende. Algemeen wordt erkend dat de CVP in heel Vlaanderen voor tientallen miljoenen franken aan de muren heeft gehangen. Er waren weinig straten waarin geen monsterfoto hing van de Siamese tweeling, in alle mogelijke formaten. Daarbii kwamen dan nog de foto's van de plaatselijke kandidaten die door elkaar wriemel den vechtend om een plaatsje te krijgen. In alle reklamebladen stonden ze, met of zonder Tindenrans en Martens. Maar de h. Willems heeft het lef te beweren, dat de Vlaamse socialisten «op het randje af te veel reklame» hebben gemaakt en dat de BSP in het arrondissement de grootste uitgaven heeft gedaan! Neen, meneer Willems, u weet best dat wij het kapitaal van de CVP niet aankunnen dat wij geen hulp moeten vragen aan banken, boerenbonden, verzekeringsmaat schappijen, melkfabrieken enz. Maar wat de tegenstanders wel nijdig heeft gemaakt, is de geestdrift -eweest waarmee onze vrijwillige, medewerkers hun taak hebben uitgevoerd, die geestdrift ook van tallozen die spontaan een aanplakbiljet kwamen halen om voor hun raam te Hagen waardoor ze hun solidariteit met de Vlaamse socialisten en hun kandidaten openbaar wilden maken voor zover zulks nog nodig was. Bij iedereen is ook de zorg, de nauwgezetheid, de discipline en de smaak opgevallen waarmee onze propaganda werd gevoerd. Ons propagandacomité heeft alles gewikt en gewogen: wc moesten het immers doen met weinig middelen. Bij u werd geen geestdrift bespeurd, wel harde verplichting. Dat is het onderscheid tussen reklame maken en propaganda voeren. Bij propaganda gaat het om een programma (uw «op ons kunt ge rekenen» is geen piogrumma, wel een leugen) ons programma hebben wij telkens weèr kenbaar gemaakt, via reklamebladen, folders, autoluidsprekers enz. De Vlaamse socialisten hebben in ons arrondissement op de Kamerlijst ongeveer duizend stemmen bijgewonnen, de C.V.P. ook. Maar voor ons is dit verhoudings- pewijs belangrijker dan voor u, die toch had gehoopt, nadat u de regering Tinde- mans had doen vallen, ongeveer alle VU-stemmen binnen te halem '1 w"l(|cn algemeen geacht de overwinnaars in ons arrondissement te zijn, tot v'"' W1L'hcl benijdt. En wij zijn bereid de herkomst van onze verkiezingsgeiden 1 ".haai te maken. Durft de CVP dat ook? De bevolking zou anders in deze benarde 'I' wr' y|;ui8 weten door wie de grenzen van de welvoeglijkheid worden over- si luclcn Mare Galle V olksvertegenwoordiger «Uit een onderzoek in het arrondisse ment Kortrijk blijkt dat niet eens 4% van de openbare gebouwen toeganke lijk is voor gehandikapten en meer be paald voor rolwagengebruikers. Deze si tuatie is geen uitzondering. Daarom wensen wij ook uw aandacht te vestigen op deze integratiezaak. De sociale integratie is reeds een gang baar begrip geworden in onze dage lijkse omgangstaal. Er vallen echter weinig konkrete daden te bespeuren die ons op dit vlak vooruit helpen. Meestal wordt gewacht tot een wet aanspoort tot meer aandacht voor de mindervalide inwoner van de gemeente (cf. K B. 9.5.77 dat de normen vastlegt inzake toegankelijkheid van openbare gebou wen). We hoeven niet te wachten tot een men taliteitsverandering optreedt. In tal van gevallen kost het inderdaad niet veel moeite of geld om de klassieke hinder nissen en obstakels uit de wereld te hel pen. Een hele reeks speciale attenties kunnen op gemeentelijk vlak gemakke lijk uitgevoerd worden. Voor één hiervan vragen wij nu uw spe ciale aandacht. Misschien hebt u reeds maatregelen op het vlak van parkeer- mogelijkheden voor mindervaliden ge- V7 nomen. Dit kunnen wij alleen toejui chen. Vooral op plaatsen waar de parkeer ruimte beperkt is, ondervinden deze mensen ongetwijfeld moeilijkheden. Het zou erg attentvol wezen vanwege uw gemeentebestuur enkele plaatsen te reserveren, bijvoorbeeld aangeduid bij wijze van speciale parkeerborden op de drukst bezochte parkings (zoals ge meentehuis, ziekenhuizen, markten en Winkelcentra..) Met deze vraag gingen wij aankloppen bij 20 gemeentebesturen van onze streekomschrijving Aalst - Oude naarde. De resultaten van ons schrijven (dertien ervan hebben geantwoord) ge ven wij hieronder weer in een korte sa menvatting: De gemeente Kruishoutem bericht ons dat zij als landelijke gemeente geen moeilijkheden voor parkeerruimte ken nen. Er is immers voldoende parking vóór alle openbare gebouwen. In Wortegem - Petegem werd de no dige aandacht besteed aan de toeganke lijkheid van het gemeentehuis (gelijk vloers en zonder treden). Er is een spe ciale toegang voor zwaar gehandikaple personen die tevens kunnen beschikken over parkeerruimte. lees door p. 3 4% van de openbare gebouwen zijn niet eens toegankelijk voor gehandikapten. Met statistieken kan men alles bewijzen, meestal worden zij gebruikt om de ^^'8Rr-Van ®en bePaald 'dee of zienswijze in het gelijk of in het ongelijk te stellen. Bij verkiezingsuitslagen zijn zo veel onbekenden, beïnvloeden lokale oestanden ot personen dikwijls in niet geringe mate de uitslag. Bijgevolg hebben cpua de gevolgtrekkingen slechts een waarde wanneer men ze over een bepaalde periode kan ontleden. Daarom heeft de grafiek uitgegeven door het Instituut Emiel RSPe; £en b,Jz"ndere betekenis. Opvallend daarbij is dat de positie van de B.S.P in u. gedrukt juist dezelfde is als bij de eerste verkiezing na de tweede wereldoorlog 1946). De andere partijen geven blijk van ernstige afzwakkingen. Sedert 2 verkiezingen wordt het ook duidelijker dat de B.S.P. de tweede politieke formatie van ons arrondissement wordt; het effekt van de verdwijning van bepaalde kandidaten ,s daar zeker niet vreemd aan, alhoewel er dien. aan toegevoegd da. de door het aantrekken van nieuwe en jonge kandidaten wellicht haar positie zal verstevigd hebben. Voeg daarbij onze aanwezigheid in tal van gemeentebestu ren. omstandigheid die ook bijdraagt tot een betere uitstraling van onze partij. Het veroveren van de 2'' Kamerzetel moet ons in de mogelijkheid stellen verdere vooruitgang te boeken. Onverminderde aandaeht moet nochtans geschonken nor ren aan de verdere organisatie van onze partij, onze nevenorganisaties en vooral aan de pers. Indien deze voorwaarden vervuld worden, dan kunnen wij overtuigd zijn dal de verkiezingen van 1978 geen maat voor niets zijn geweest. Zij kunnen - indien u u ook nationaal de juiste lijn uitstippelen de aanloop zijn van een ernstige doorbraak in Vlaanderen. Een vernieuwde aanpak, durven beslissen en cciliiko verdelen moeten aan de basis liggen van iedere aktie. Indien dit bewaarheid woidi. is ei ook geen enkele ïeden opdat het niet verder «bergop» zou gaan ui oils arrondissement. Vernimmen il!\ Sonaioi

Voor Allen | 1978 | | pagina 1