WEEKBLAD VLAAMS Zal de C.V.P. de toestand opklaren? Een kindgericht ziekenhuisbeleid ver te zoeken! DE BELANGEN VAN HET PERSONEEL VAN HET RIJKSONDERWIJS VERDEDIGEN Sneeuw, niet altijd een pretje Ul te. klL$o BIJDRAGE ZEGELS B.S.P. 1979 BERICHT AAN ONZE AFDELINGEN Afdelingen welke hun bijdrage zegels van de B.S.P. nog niet aangevraagd of. nog niet in hun bezit hebben, kunnen deze verkrijgen of aanvragen bij de penningmeester van de Federatie kd. VAN DEN BOSSCHE Freddy, Kouterken 1, 9620 Zottegem. Voor verdere inlichtingen kan men steeds terecht op het secretariaat van de federatie Aalst, Houtmarkt, 1, 9300 Aalst, tel. 053-70.51.51. Namens de B.S.P.-federatie Gillade Lucienne Volksvertegenwoordiger Paul Van Der Niepen lil «29 SkLV' «U "JL Ter gelegenheid van de sociale verkiezingen organiseert B.B.T.K. op 2 maart 1979 het feest HOP KAMERADEN! in de feestzaal van het Volkshuis te Ninove, Geraardsbergsestraat 119, begin om 19.30 uur. Werken mede: de socialistische toneelvereniging van Aalst KUNST LICHT EN VRIJHEID DE SOCIALISTISCHE HARMONIE VAN NINOVE DE NIN00FSE MAJ0RETTEN BOTS Sprekers: Dirk van Der Elest, namens het organiserend komitee. Simonne Poppe, begroeting namens de afdeling. Karei Boeykens, Nationaal Ondervoorzitter B.B.T.K. Herman Van Herzeele, Gewestelijk Secretaris B.B.T.K. Georges Derieuw, Nationaal Secretaris A.B.V.V. Een sensationeel feest voorbode van een B.B.T.K.-overwinnina. VRIJDAG 12 JAN. 1979 41* JAARGANG NR. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 19300 AAI ST TELSQ&-70.51.51— Postrekening nr. 000-0952464-21 MaandabfiRnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1 9300 AALST Vl^SCHllNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Partijgenoot Willy Claes heeft het staatshoofd ingelicht over de mogelijk heden die zouden bestaan om een rege ring samen te stellen. Hierbij heeft hij niet uit het oog verlo ren, dat het huidig Parlement grond wetgevend is dat men de Grondwet al leen kan wijzigen als er in het Parlement een tweederde meerderheid achter staat. ONDERWIJS EN ONDERNEMINGEN Uit ons socialisme spreekt het streven om op demokratische wijze door ge kwalificeerde medezeggenschap en de ling van verantwoordelijkheden de con trole over produktie- en machtsmidde len te verwerven. Medezeggenschap omvat een gamma mogelijkheden waarover ik het al vroeger heb gehad. Terloops mag ik eraan herinneren dat onze voorkeur naar de controle door de werknemers gaat. Als er een wet op de medezeggenschap komt, zal die dode letter blrjven zo ze niet begeleid wordt door een aantal maatregelen op ver schillende gebieden. De beste wet kan haar doel missen (educatief verlof bij voorbeeld) als ze niet in haar uitvoering geholpen wordt. Laten we dus veronderstellen, dat de volgende regering een wetsontwerp op de medezeggenschap in de onderne mingen indient. Een dergelijk ontwerp zorgt nog niet automatisch voor de mensen die deze wet ten uitvoer kunnen brengen. Voor de opleiding tot deze medezeggenschap van oudere werkne mers, staat de vakbonden een mooie taak te wachten. Ze bereiden zich hierop trouwens al voor. Maar de vakbonden zullen ons ook moeten helpen waar het de jongeren be treft, die zich aan het bekwamen zijn, om die controle mede uit te oefenen. Al in de middenscholen moet men begin nen met een doordachte opleiding in die richting. De programma's zullen aldus moeten worden aangepast. Onderwijs en on dernemingen zullen meer dan ooit sa menwerken, niet alleen zoals ook nu het geval is om in de arbeidssector mensen klaar te stomen, ook om die mensen nauwgezet voor te bereiden op de belangrijke taak die ze zullen vervul len: die van de controle op ondernemin gen. De particuliere eigendom zonder Con trolemogelijkheden (zelfs niet door de aandeelhouders) verwerpen wij; de staatseigendom waarbij de arbeiders evenmin iets te zeggen hebben, kunnen we ook niet aanvaarden. Ons Westers socialisme is het enige demokratisch alternatief. Ons doel is een sociaal bepaalde demo- kratie van de basis op alle gebieden van de maatschappij. Alleen daar bevinden zich de echte vrijheid en gerechtigheid. Mare Galle V olks vertegenwoordiger Tegelijk zijn er de enorme sociaal- economische moeilijkheden waarin ons land zich bevindt en die nog met de'dag groter zullen worden. De C.V.P. heeft de vorige regering doen vallen, om redenen die ons alleen bekend zijn. Ze heeft bij de verkiezin gen niet het door haar gehoopte succes geboekt. Dit neemt niet weg, dat ook zij nu kan proberen de toestand op te klaren. Het staatshoofd heeft haar voorzitter, W. Martens, als formateur aangezocht. Martens heeft niet onmiddellijk aan vaard omdat hij eerst wil onderzoeken welke zijn kansen zijn binnen en buiten zijn partij. Een niet te onderschatten moeilijkheid is de houding van partijgenoot A. Cools, die er absoluut het FDF bij wil hebben, een bourgeoispartij die de Vlamingen natuurlijk niet in hun hart dragen. Wat zal het worden? Zal Cools toegeven en wordt het een tweedelige regering voor vier jaar, met onderweg een mogelijke verruiming? Of zal men beginnen met een uitge breide regering (met enkele staatssecre tarissen voor de staatshervorming) en die nadien, eens dat de «communau taire» zaken geregeld zijn, verkleinen? Terwijl het pokerspel in Brussel aan de gang is, staan duizenden werklozen te wachten op een andere oplossing... Mare Galle V olksvertegenwoordiger Een mensgericht ziekenhuisbeleid en zeker een kindergericht ziekenhuisbe leid is in ons landje nog meer wens dan werkelijkheid. Echte kinderziekenhuizen zijn in ons landje amper te vinden. De kinderen worden meestal opgenomen op de kin derafdeling van een algemeen zieken huis. Gelukkig zijn er nog enkele uitzonder ingen. Een ervan is het kinderziekenhuis op de Gasthuisberg te Leuven. Daar hanteert men een kindgerichte verpleging. Enkele aspekten daarvan zijn: de omgeving is aangepast aan de kinderen en worden door de kinderen zelf opgevrolijkt alles is er op hun maat aan een kind dat opgenomen wordt probeert men zo duidelijk mogelijk uit te leggen wat er met hen gaat gebeuren. Wanneer er een spuitje wordt gegeven of röntgenfoto's worden genomen, wordt aan het kind duidelijk gemaakt wat dit inhoud. de kloof tussen gezin en ziekenhuis probeert men zo klein mogelijk te hou den. De ouders kunnen er verblijven of de kinderen kunnen met het weekend naar huis, de ouders helpen bij de dage lijkse verzorging. Deze elementen moeten een klimaat scheppen die de angst, paniek en verzet van het kind t.o.v. de opname wegne men. Dit alles is geen kwestie van gebouwen en uitrusting maar wel van een grote inzet van alle betrokkenen. Het bovenvermeld ziekenhuis gaf ook een boekje voor kinderen uit. Het noemt Sam vertelt over het ziekenhuis Dit boekje samengesteld door H. Stel- lemans (de orthopedagoge van het Gast huisberg ziekenhuis), is bedoeld voor kinderen tot 12 jaar. Ze kunnen erin lezen, kleuren, tekenen... Hel handelt over een S.1 l;|? vertelt wat hij zo allemaal meegemaakt heeft in het voor hem vreemde zieken huis. De tekeningen zijn realistisch gehou den, zodat de kinderen zoveel mogelijk alles zien zoals het in werkelijkheid is. Ook de termen die in het ziekenhuis dagelijks worden gebruikt zoals radio grafie, stetoskoop.komen in de bro chure voor. Het boekje wil alle kinderen en hun ouders voorbereiden op een mogelijke opname in het ziekenhuis. Sant vertelt over het ziekenhuis: uitge geven door Acco, Tiensestraat 134- 136, 3000 Leuven te verkrijgen teger 60 fr. Volksvertegenwoordiger Paul Van Der Niepen behartigt ononderbroken de be langen van het personeel in het Rijks- Als men dat nog pret mag noemen. Ie dereen, wenst wel eens een witte Kerst dag, maar de sneeuwstorm die ons met Nieuwjaar heeft overvallen, kwam als een lawine totaal onverwacht. Dat de massale sneeuwval en hevige vorst ons verraste wordt duidelijk be vestigd door de chaos en ontreddering die erdoor is ontstaan. Het openbaar vervoer viel stil. Zelfs bij de spoorwe gen, zat men kompleet in de verwar ring. Nochtans zijn bij de NMBS 'alle maatregelen getroffen om het hoofd te kunnen bieden aan winternoodweer. Vanzelfsprekend regende (sneeuwde) Tiet klachten en niet in het minst van de mensen uit de deelgemeenten, die zich bekloegen over de toestand, en beweer den dat het stadsbestuur niets deed! Men had wel iets gedaan, want er werd de eerste dagen nachten) zout gestrooid en dit voor een bedrag van 2 miljoen frank, zo werd toch gezegd tijdens de collegezitting van donderdag 4 januari, waar schepen Hooghuys, naar wij heb ben vernomen, heftig is uitgevallen omdat de werklieden nog geen opdracht hadden gekregen om met man en macht sneeuw te ruimen; en op zijn minst de knoop- en kruispunten vrij te maken. Schepen Hooghuys zou hebben ver klaard dat, strooien van zout in zo'n sneeuwmassa niet baat, en dat de 2 mil joen daarvoor gespendeerde kosten op het sterfhuis zijn: «Eerst zoveel moge lijk de sneeuw wegruimen en dan strooien is de juiste werkwijze». Tijdens de namiddagzitting van het col lege werd dan meegedeeld dat men 82 werklieden in verschillende groepen had onderverdeeld en men onmiddellijk met de sneeuwruiming was begonnen. De enige verontschuldiging die voor dit laattijdig ingrijpen kan worden inge roepen is dat het personeel, ingevolge het lange nieuwjaarsweekend, niet be schikbaar was. Het is ook zo dat rïtfen op dergelijke situaties niet is ingesteld. Ook de be volking oordeelt: «Men kan er toch niets aan doen»zodat de meeste inwo ners het wettelijk verplicht sneeuwrui men van de TFottoirs, (art. 168 van het politiereglement) ook al niet uitvoeren. Wie werpt nu de eerste steen? Van Der Veken Jan onderwijs. Via de parlementaire vragen stelde hij aan de huidige minister van Nationale Opvoeding volgende pro blemen, die dringend een oplossing vergen. Het antwoord van de minister lijkt klaar maar is in sommige gevallen niet bevre digend. Volksvertegenwoordiger Paul Van Der Niepen zal het hierbij niet laten en geeft de verzekering om zich verder blijven in te zetten tot wanneer uiteinde lijk voldoening bekomen wordt. Vraag nr. 201' van de heer Van Der Niepen d.d. 29 september 1978 (N.): Middelbare technische normaalleergangen In afwachting dat een definitief regle ment zou worden gepubliceerd, werd, met ingang van het schooljaar 1963- 1964, de organisatie van de middelbare technische normaalleergangen (M.T.N.L.) geregeld door de ministe riële onderrichtingen T.O.Z. 47, d.d. 30 juni 1963. Verschillende afwijkin gen en aanpassingen werden erop toe gestaan of doorgevoerd bij eenvoudige ministeriël beslissingen. Na vijtien jaar werd nog steeds geen koninklijk besluit, houdende organisa tie van de M.T.N.L., uitgevaardigd. Tijdens het schooljaar 1975-1976 werd een Franstalige overlegcommissie be last met het uitwerken van een voor ontwerp van koninklijk besluit. Deze Commissie beëindigde haar werkzaam heden in maart 1976. Mag ik van de heer Minister vernemen: 1. Waarom, na ruim verloop van tijd, nog steeds geen definitief reglement tot regeling van de M.T.N.L. werd uitge vaardigd; 2. Waarom de Nederlandse overleg commissie nog niet werd samengeroe pen om een ontwerp van koninklijk be sluit mogelijk te maken; 3. Welke maatregelen hij schikt te tref fen om hieraan een oplossing te geven en binnen welke periode? Antwoord; Ik kan het geacht Lid mede delen dat de middelbare technische normaalleergangen voorlopig nog in stand gehouden werden in afwachting van een definitieve regeling die te tref fen is nadat de Hoge Raad voor het Pedagogisch Hoger Onderwijs zal sa mengesteld zijn. Vraag nr. 28 van de heer Van Der Nie pen d.d. 13 november 1978 (N.): Hoger onderwijs van het lange type Vaststelling van de zes jaar nuttige ervaring. Mag ik van de heer Minister vernemen of een vast benoemd leraar in het hoger secundair onderwijs, voorzien van de nodige diploma's en met drie jaar nut tige ervaring in het hoger secundair on derwijs, de jaren, die hij doorbracht als tijdelijk aangesteld leraar of hoofd van het studiebureau in het niet universitaire hoger onderwijs tweede graad, mag la ten meetellen ter aanvulling van de drie jaar nuttige ervaring toegestaan bij arti kel 10, par. 7, om aldus vlugger de gevraagde zes jaar nuttige ervaring in het hoger onderwijs te bereiken en vast benoemd te kunnen worden in het hoger onderwijs van het lange type. Antwoord: Een vastbenoemd leraar in het hoger secundair onderwijs, in het bezit van de vereiste bekwaamheidsbe wijzen, die het bewijs dat hij ten minste gedurende drie jaar een ambt met volle dige opdracht uitoefende in het secun dair onderwijs en die bovendien over Lees door p. Sneeuwpret voor de jongeren (en Ouderen) •v.. vJF - Miserie voor de weggebruikers

Voor Allen | 1979 | | pagina 1