ORDE OP ZAKEN Joop den Uyl over de volledige werkgelegenheid Aalst komt in de karnavalsfeer WANNEER SPREEKT WILFRIED MARTENS ZICH UIT? Ninoofse karnaval is 19 jaar jong TIENDE KONGRES TE BRUSSEL OP 10-12 JANUARI TEATER «IK STA ALLEEN» OPTREDEN VAN STEVE TURCKSIN BAND In verband met de werking van de B.S.P.-federatie en de vorm van de pro paganda, toegepast bij de recente ver kiezingen, lazen we in VOOR ALLEN: FRANS UYTTENDAELE: Waar staan wij als socialisten vandaag? Het kwaad dat binnen onze eigen rangen schuilt en de geloofwaardigheid in de B.S.P. aantast moet worden teniet gedaan. Onze socia listische verkozenen moeten het voor beeld geven bij het waarnemen van hun politiek ambt, dat niet mag degraderen tot een verlenen van sociaal dienstbe toon om de eigen politieke loopbaan vei lig te stellen. JAN VAN DER VEKEN: Als socialist doet het pijn een propaganda te zien voeren zonder socialistische slogans. Weinig lijstnummers maar des te meer foto's. Echt een vedettenparade. Een te ver doorgedreven personencultus is ver keerd in onze beweging. Beide kameraden hebben gelijk hun kri tieken openlijk te durven stellen. Feitelijk is dat nog de beste manier om gehoord te worden; daarbij, en vooral, als de B.S.P. een open partij wil zijn is het de militanten hun recht ook openlijk hun bezorgdheid te uiten. De partij wint er mee aan democratische geloofwaardig heid. In die geest wil ik aan de gedachten naar- voor gebracht door Uyttendaele en Van der Veken enkele overwegingen toevoe gen. Ik dank deze vrienden voor hun inbreng en hoop dat hun bemerkingen er zullen toe bijdragen de politieké discus sies in onze federatie op gang te bren gen. leder op zijn manier geven Frans Uytten daele en Jan Van der Veken uitdrukking aan dezelfde bezorgdheid: de politieke bedrijvigheid in de B.S.P. spitst zich van langs om meer toe op het naarvoor te brengen van kandidaten en mandataris sen terwijl de belangstelling voor en de gebondenheid met de partij, ons instru ment in de socialistische strijd, ver vaagt. Ik ben het fundamenteel eens met Jan Van der Veken en Frans Uyttendaele. De politieke werking van de B.S.P.- federatie Aalst is de laatste -tijd onvol doende en haar politieke lijn een vraagte ken (Vroeger had Aalst de reputatie de meest linkse B.S.P.-federatie te zijn in Vlaanderen!) Wat de persoonlijke propaganda betreft mag men evenwel niet in zwart-wit kij ken. Ook de persoonlijke propaganda kan de partij iets bijbrengen (het weze in geringe mate en beperkt in de tijd). Fout is dat men tegenwoordig teveel energie besteedt aan de persoonlijke propa ganda terwijl men de politieke werking verwaarloost. Zo drong ik in augustus 1978 in Voor Allen aan op de organisatie van een sa menkomst van alle militanten van de so cialistische gemeenschappelijke actie om ons samen te bezinnen over onze politieke lijn, de werking err de uitbouw van onze ^socialistische organisaties in het arrondissement. Vanwege de B.S.P.-federatie kwam niet de minste reactie. BERT VAN HOORICK reageerde wel en maakte een zeer grondige nota met het doel een ideologisch - politieke bespre king in onze federatie op gang te bren gen. Tot hiertoe vond men op de B.S.P.-federatie niet de tijd om deze dis cussie te organiseren. In de diepe overtuiging dat een goede samenwerking tussen de vakbond, de mutualiteit en de partij zeer belangrijk is voor het socialisme in ons arrondisse ment drong A.B.V.V. aan op een betere werking van de Socialistische Gemeen schappelijke Actie. De mutualiteit deelde de zelfde mening en bewees trouwens onmiddellijk haar bereidheid tot een in tensere samenwerking. Ook de B.S.P.- federatie stond uiteraard positief maar heeft, helaas, gebrek aan tijd. Op het ogenblik dat men poogt een nieuwe regering tot stand te brengen zou de B.S.P. zekere prioritaire eisen moe ten vooropstellen (Zoals de P.V.V. de belastingsvermindering). Waar blijven de politieke stellingnamen van onze B.S.P.-federatie? Conclusie: terwijl de «personencultus» toeneemt verzwakt onze politieke actie. Dit is niet alleen fout, het houdt ook een gevaar in voor de toekomst! Lees door op p. 6 Herman Van Herzeele DE GILLIS OP BEZOEK TE HERDERSEM A.B.V.V.-JONGEREN AALST VRIJDAG 19 JAN. 1979 1' JAARGANG NR. 3 WEEKBALD VAN DE B.S.P. 1Het voortduren van grote werkloos heid in de Gemeenschap sinds 1974 mag niet leiden tot het prijsgeven van de doelstelling van volledige en volwaar dige werkgelegenheid. Niet alleen ten behoeve van de 6 mil joen werklozen thans moeten nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen. Op grond van de demografische ontwikke lingen moet worden verwacht dat daar boven nog 9 miljoen werkzoekenden zich op middellange termijn op de ar beidsmarkt zullen melden. Het aantal vrouwen dat buitenshuis wil werken zal sterk toenemen, met name in landen als Italië en Nederland, waar de deelne ming van vrouwen in beroepsarbeid be neden het gemiddelde van de Gemeen schap ligt. 2. De ekonomische krisis die sinds het begin van de jaren ,'70 en versterkt door de energiecrisis in de westerse indus triële wereld heerst wordt niet uitslui tend bepaald door konjunkturele oorza ken, maar vooral door een groot aantal strukturele redenen. Deze strukturele oorzaken zijn onvoldoende en. te laat onderkend. De effekten van vraagstimu- lering op het gebied van de werkloos heidsbestrijding waren vrij teleurge steld. De groei van de wereldhandel ligt nu al gedurende bijna 5 jaar ver beneden het niveau v.d. 50-er en 60-er jaren, terwijl de vooruitzichten op een herstel van de oude groei-cijfers ontbreken. 3. De ekonomische krisis wordt vooral bestendigd door een aantal strukturele verschuivingen in de produktieverhou- dingen zowel op wereldschaal als tus sen de verschillende ekonomische sek toren in de onderscheiden landen van de Gemeenschap. Een belangrijke oorzaak is gelegen in de gevolgen die de ver viervoudiging van de olieprijzen heeft gehad op de ontwikkeling van de we reldhandel en in de toegenomen beteke nis van de olie-exporterende landen. De olie-dollars zijn slechts traag weer in de circulatie opgenomen zonder over igens een zeer duidelijk positief effekt te hebben op het herstel van de werkge legenheid in de landen van de Gemeen schap. 4. Een andere oorzaak van de werkge legenheidsontwikkeling in de landen van de Gemeenschap is de verplaatsing van veel takken van bedrijvigheid uit de jN- rijke westerse wereld naar de zg. lage- |t' Op zaterdag 27 januari komen de Aals- terse Gillis op bezoek. Het oorspronke lijke bezoek op zaterdag 6 januari werd wegens de slechte weersomstandighe den afgelast. Samenkomst is voorzien in de zaal Capri, gevolgd door een kleine optocht in de gemeente, 's Zon dags wordt dan de huis aan huis aanbie ding van Gillespoppetjes gehouden. loon-landen; zowel in de Derde Wereld als in Oost-Europa. Deze verplaatsing wordt vooral beïn vloed door de relatief hoge arbeidskosten in de landen van de Europese Gemeen schap en hogere winstverwachtingen van de betrokken ondernemingen bij vestiging in landen met relatief lage ar beidskosten. 5Vooral onder invloed van de techno logische ontwikkeling is er in de landen van de Westerse wereld eerst in de VS, maar ook in de landen van de gemeenschap sprake van een ingrij pende verschuiving van de werkgele genheid van de primaire en secundaire sektor naar de tertiaire en quartaire sek- tor (de sektor van de niet-kommerciele dienstverlening). Deze verschuiving heeft de discrepantie tussen vraag en aanbod op de arbeids markt vergroot. De scholingskapasiteit van de landen van de Gemeenschap is in onvoldoende mate afgestemd op de maatschappelijke behoeften. Het beleid van de verschillende rege ringen heeft ook onvoldoende inge speeld op deze verschuivingen. 6. Terecht is het beleid van de lid staten de afgelopen jaren in de eerste plaats gericht geweest op het terugdrin gen van de inflatie. De suksessen ge boekt in de strijd tegen de inflatie bevat ten, gelet op bovengenoemde verander ingen in de internationale produktie- struktuur, geen waarborgen voor herstel van de werkgelegenheid. Hetzelfde dient te worden opgemerkt ten aanzien van de schepping van een Europese zone van monetaire stabili teit. De noodzaak en betekenis daarvan die nen te worden onderkend. Het herstel van vaste wisselkoersen tussen de lan den van de Gemeenschap bevat echter evenmin waarborgen voor herstel van de werkgelegenheid in een situatie, waarin mondiaal zich een herverdeling van produktiecentra voltrekt. 7. De meest voor de hand liggende re medie ter bestrijding van de onderbezet ting van het produktieapparaat in de geïndustrialiseerde landen is een groot scheepse bevordering van de koop krachtige vraag van de ontwikkelings landen. Daarbij dient zowel gedacht te worden aan een vergroting van de officiële hulp volgens DAC-normen als aan de stabili sering van prijzen van de exportproduk- ten van de ontwikkelingslanden. Lees verder p 8 Redaktie Administratie—Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 —9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1.9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vorige week donderdag, precies drie maanden na het ontslag van de regering Tindemans II, kwam het hernieuwde Parlement voor de eerste maal terug bij een, en dit in bepaald moeilijke om standigheden. Ons land verkeert immers steeds in een regime van lopende zaken, niettegen staande er nu meer en beter werk gele verd wordt dan onder Leo Tindemans, en de grote verdeeldheid tussen de on derscheidene "politieke formaties en taaikampen laat ons niet toe te hopen dat er een snel einde komt aan de huidige crisissituatie. Toch is* het meer dan noodzakelijk dat een breed gesprek tot stand komt tussen diegenen die het land uit de crisis moe ten helpen, en hierbij denken we in de eerste plaats aan de C.V.P. en forma teur W. Martens. Deze partij lokte im mers, uit louter electorale en persoon lijke belangen, niet alleen de val van de regering Tindemans II uit maar ook nu nog speelt haar dubbelzinnige houding een remmende rol. Vanuit deze optiek is het uitermate wenselijk dat Wilfried Martens zijn regeringsprogramma voor legt aan diegenen van wie hij meent dat zij het dichtst aansluiten bij zijn visie op de oplossing van 's lands problemen. Wij van onze kant blijven steeds bereid om te onderhandelen over een nieuw regeerakkoord, met dien verstande evenwel dat dit keer absolute prioriteit verleend wordt aan de sociaal- economische en financiële problemen. Na circa twintig maanden instabiliteit op dit gebied mag er hier o.i. niet meer tijd verloren worden. Zonder aan communautair opbod te wil len doen stellen wij tevens dat het ge meenschapsdossier niet in de koelkast mag gestopt worden, doch de defini tieve oplossing ervan mag weer niet ge koppeld worden aan de behandeling van de andere problemen. Zoniet krijgen we opnieuw een regering die aan handen en voeten gebonden is aan niet te halen tijdschema's en die dient te werken in een voortdurende crisissituatie. Wat wij wensen is een stabiele regering, steunend op een voldoende meerder heid en die in de haar toegemeten ter mijn van 4 jaar de diverse problemen waarmee ons zich geconfronteerd ziet eindelijk eens op een kordate wijze aan pakt. Volksvertegenwoordiger P. Van der Niepen Wie als vreemdeling te Ninove hoort spreken over Rozezondagtrein, wor- telmanneke, Gouden Wortelworp of Ridders in de wortelorde, zou zich mis- mensen steeds afrekenen met de schrappe middelen waarover ze be schikken. Telkens echter bijt de karna- valsraad, bij het zoeken naar geldelijke schien wanen tussen mensen die een beetje losgeslagen zijn, na al die feest dagen rond deze jaarwisseling. Niets is echter minder waar. Hiermede zijn die personen juist bezig over iets dat deze stad nauw aan het hart ligt. Namelijk! Het jaarlijks Ninovense karnavalseve- nement. Zoals elders in het land viert de stad Ninove ook dit jaar zijn eigen karnaval- feest met fraaie stoet, waarin de groe pen van eigen bodem ook nu toonaan gevend zullen zijn en waarbij de stadse humor terug van doorslaggevende aard zal zijn. Toekomend jaar is het zowat 20 jaar geleden dat een paar mensen de Ninoofse feestneus opzetten en met bij eengestoken koppen het eerste karnaval organiseerden. De dag van vandaag heeft deze stoet reeds heel wat weer klank gevonden bij de Belgische karna- valvierders. Intussen heeft zij zelfs min of meer zijn plaats veroverd op de lijst der Rijnkarnavals. Iets wat al een hele prestatie is. Ondertussen heeft men de formule van de feestelijkheden onge- wijzigd gehouden en deze verdeelt over drie dagen. Namelijk: Kinderkarnaval, de eigenlijke karnavalstoet die zich Ro- zezondagtrein noemt en tenslotte als laatste dag Wettelmondag met de Gou den Wortelworp als orgelpunt van de feesten. Nochtans hebben de organisatoren steeds moeten afrekenen met een felle kritiek die steeds in slagformatie van de t rug werd gewenteld. Dit dank zij de koene houding van de Karnavalsraad, het stedelijk feestkomitee en de Ridders in de Wortelorde. Tevens moeten deze middelen de spits af. Om verder de kas te spijzen richt de raad telkenjare een gastronomische weekeinde in. Ditmaal werden de tanden gezet in een griekse keuken, die zaterdag 14 en zondag 15 januari georganiseerd werd in het lokaal van de raad «Café Zaal De Keizer in de Burchtstraat van de stad zelf. Zaterdag avond was het een Galadiner en zon dagmiddag vond het noenmaal in Sa- lonniki plaats. Vanaf 1700 uur kon men voor beide dagen terecht in de bar Ka- lambaka. Tevens kan elke Ninovieter zich dit jaar een vierkleurenvlag aan schaffen uit duurzame stof. Hierin is verwerkt het embleem van de Ninoofse karnaval. «Het Wortelman- neke». Een exacte reproduktie van een destijds ontwroepen maar over een be perkte voorraad van deze vlaggen be schikt, zodat de eersten de besten zullen zijn. Voor de handelswijken is er als stimulant een speciale prijs voorzien zodat deze vlag zeker niet zal ontbreken aan hun gevels, programma: Zaterdag 17 februari: Prinsenverkiezing met vijf kandidaten. Zondag 18 februari: karnaval van de derde leeftijd. Zaterdag 3 maart: kinderkarnaval en kar navalszitting. Zondag 4 maart: Karnavalsoptocht of Rozezondagtrein en prinsenbal. Maandag 5 maart: Wettelmondag, wij ken en stratenkarnaval. Maskaraderailjy voor wielertoeristen (onder voorbehoud) Avondsortie der Ninoofse Groepen en gouden wortelworp. Ook de ABVV-jongeren willen het nieuwe jaar op een feestelijke en strijd bare manier inzetten. Daarom wordt er op zondag 28 januari e.k. vanaf 15 uur in de kelderzaal van het Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst een eerste ontmoetingsfeest georganiseerd. Iedereen is van harte welkom en uw aanwezigheid is een noodzakelijke voorwaarde voor het welslagen van het feest. Op het programma staan 2 aktiviteiten: 15 uur: Theaterwerkgroep «Tentakel» met hun stuk «Ik sta alleen». Dit is een werkstuk met situaties waarin vooral de jongeren zich zullen herken nen. Bovendien wordt bii dit omreden het publiek aktief betrokken. Het richt zich vooral tot 12-15 jarigen. 20.30 uur: Optreden van de Steve Turcksin' Band» Voor de iets ouderen en om het feest op een spetterende wijze af te ronden, dit optreden van deze Leuvense Rock groep. Zij verwierven al enige faam door optredens in het voorprogramma van Frankie Miller, Jesse Roden en ook in het Volkshuis hebben zij hun kunnen al bewezen door het winnen van een muziekwcdstrijd voor enkele jaren. Verder is er permanent animatie met boeken- en info-stands, diskussiemo- gelijkheid...

Voor Allen | 1979 | | pagina 1