MINISTER W. CLAES OVER DE STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID BESTAANSZEKERHEID KLAARHEID BIJ DE REGERINGS VORMING Progressieve frontvorming een alternatief? Ontmoetingsfeest 'C EEN GESPREKSAVOND MET WIM KOK «EUROPESE V AKBONDSAKTIE» Unie der Socialistische Partijen van de Europese Gemeenschap CULTURELE CENTRALE A.B.V.V. HOUTMARKT 1 9300 AALST ORGANISEERT A.B.V.V.-JONGEREN VRUDAG 26 JAN. 1979 41'JAARGANG NR. 4 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Redaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. I —9300AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT We zijn allen bekend met de verontrus tende omvang van de huidige werkloos heid. Eerder dan een kwantitatieve ana lyse van deze situatie te geven, lijkt het me opportuun mijn tussenkomst te wij den aan de konjunkturele en strukturele mutaties die deze situatie hebben doen ontstaan en in het bijzonder aan de in strumenten die ter beschikking blijven van een efficiënte bestrijding van de werkloosheid. Nog geen vijf jaar terug heerste er onder de ekonomisten en bij de ekonomische autoriteiten het algemene optimisme dat men de konjunkturele tendensen door Keynesiaanse ingrepen volledig kon kon- troleren. Zelfs de «fine tuning» van de economie werd vooropgezet: het volstond door middel van de overheidsregulatie de vraag voldoende te stimuleren om een toestand van volledige tewerkstelling te bereiken met een draaglijke inflatie. Thans echter heeft men af te rekenen met een kombinatie van enerzijds grote werk loosheid en anderzijds met een inflatie niveau dat gedurig uit de hand dreigt te lopen. De overheden bevinden zich voor het nu reeds klassiek geworden dilemma van de keuze tussen werkloosheidsbestrijding met inflatie of inflatiebestrijding met werkloosheid. In diverse landen werden diverse prioriteiten gegeven in het be leid. Doorgaans werd geopteerd voor een politiek die er op middellange termijn op gericht was de kosten te drukken, wat van aard moest zijn de rendabiliteit en de konkurrentiekracht van de ondernemin gen te herstellen, waardoor op hun beurt het volume van de produktieve investe ringen en de tewerkstelling zouden moe ten gestimuleerd worden. Uit statistische gegevens blijkt dat de afremming van de kosten zich inderdaad heeft voorgedaan en dit dank zij een ma tiging in de evolutie van de lonen. Deze matiging werd echter niet beloond door de verwachte aangroei van de produk tieve investeringen. De verklaring voor dit achterblijven van het investeringsvolume moet worden gezocht in enerzijds de voorhanden zijnde overkapaciteit van het produk- tieapparaat in vele sektoren, wat nieuwe investeringen uiteraard overbodig maakt, en anderzijds de onvoldoende konsumptievraag die precies door de loonmatiging onvoldoende gestimuleerd kon worden. De enige uitweg lijkt dus toch wel te liggen in een impuls vanwege de over heidsinvesteringen om de economie op een hogere groeivoet te brengen. Dit zou alleszins overeenstemmen met Aangezien er weinig hoop bestaat dat de eindvraag zal worden opgetrokken door een spontane groei van de partikuliere concumptie, noch van de privé- uit nieuwe industrielanden) lijkt het mij aangewezen dat, niettegenstaande het budgettaire voorbehoud dat ik zopas heb uiteengezet, het instrument van de bud- de niet te ontkennen verschuiving van het vraagpatroon van de bevolking van konsumptieve goederen naar realtief meer kollektieve voorziening (beter on derwijs, betere medische voorzieningen, waterzuivering, openbaar vervoer,...). Anderzijds kan niet worden ontkend dat er zeer zware contraintes wegen op een mogelijke hantering van de verdere uit breiding van de overheidsuitgaven als konjunkturele stimulans. Voornamelijk zijn er de budgettaire be perkingen die zich voordoen in landen waar de limiet van de deficit spending reeds bereikt blijkt en er zich een tweede dilemma stelt, namelijk enerzijds de noodzaak van budgettaire restrikties en saneringen, en anderzijds de konstate- ring dat zonder nieuwe relance geen ekonomische herstel en daardoor geen blijvende budgettaire sanering mogelijk Minister Willy Claes investeringen, noch van de export (die trouwens af te rekenen krijgt met een gedurig sterker wordende konkurrentie gettaire politiek maximaal moet worden ingezet in de bestrijding van de werk- loosheid Lees door p. 2 Terwijl in Brussel verder pingpong wordt gespeeld over een nieuwe rege ring, en we op dit ogenblik nog niet weten of wij ons zullen moeten uitspre ken voor een eventuele deelname, blij ven de verkozenen van het volk nood gedwongen «thuis», omdat nu een maal het Parlement niet mag vergaderen voor een nieuwe regering is samenge steld. Maar ondertussen is er een rege ring die'de zogenaamde lopende zaken afhandelt. De uitvoerende macht werkt dus voort, ongecontroleerd door de ver kozenen. Dit doet eens te meer de vraag rijzen over de demokratische continuï teit. Het lijkt ons wenselijk te zijn, ons hierover spoedig te bezinnen. Hierbij kunnen we verwijzen naar andere de mokratische landen waar in dezelfde omstandigheden een vaste parlemen taire commissie, enkele tientallen Ka merleden, aan het werk blijft om drin gende wetsontwerpen te bespreken en eventueel voorlopig goed te keuren, en om de behandeling van de lopende za ken van dichtbij te volgen. Wij echter dienen «thuis» te blijven. Van deze gelegenheid kunnen de par lementsleden natuurlijk gebruik maken om een aantal zaken te bestuderen, uit te diepen, en zich terdege voor te berei den. Ze kunnen ook meteen de tijd ne men om nog meer dan anders contact te houden met de bevolking en met hun eigen partijbasis. Uit die contacten blijkt voortdurend, dat de gesprekken in Brussel niet direct in werken op de belangstelling van de overgrote meerderheid van de bevol king. Elk individu, elk gezin elke fami lie zit in een eigen belevingswereld met misschien van buiten uit geen bran dende problemen maar met zorgen die stuk voor stuk voor die mensen wel zeer belangrijk zijn. Het grootste probleem is dat van de be staanszekerheid. De werklozen voelen zich buitenspel gezet. Er is voor de meesten onder hen wel een geldelijke opvang - gelukkig - maar niet voor ie dereen. Maar een andere opvang is er niet. Degenen die nog niet werkloos zijn. maken zich zorgen over de toe komst. Duizenden afgestudeerden zijn onze ker. de nog studerenden zijn het niet minder. Ook de kleine zelfstandigen beleven moeilijke tijden. De plotselinge schaal vergroting bedreigt hen voortdurend of is voor velen onder hen al dadelijk ge weest. Er zullen offers worden gevraagd. Dat kan niet anders. Maar zullen die eerlijk worden verdeeld? Zullen ook de zwak ken mee moeten opdraaien? Dat kunnen wij niet gedogen. Van de politici wordt terecht een grotere creativiteit verwacht, er moeten drin gend nieuwe oplossingen worden ge zocht. Een aantal oplossingen worden al in ons programma vermeld. Als we met iemand gaan regeren, moeten we er zeker van zijn dat die programmapunten worden overgenomen en bij prioriteit worden uitgevoerd. Mare Galle Volksvertegenwoordiger WIM KOK: Geboren op 29 september 1938 trad Wint Kok in 1961 in dienst van de bouwbond van het N-VV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen) Hij kende een snelle opgang in het Vakbondswezen: 1969: sekretaris van het NVV 1973: voorzitter van het NVV 1978: voorzitter van het FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging) ontstaan na de fusie van de voornaamste Nederlandse vakbonden NVV en NKV. Onderwerp van deze avond is: Wij verwachten alle geïnteresseerden op vrijdag 9 februari e.k. in de kon- greszaal van het Volkshuis, Houtmarkt I te Aalst, start: 20 uur. De eerste onderhandelingen van formateur Maertens zijn ach ter de rug op het ogenblik dat ik dit artikel schrijf is echter niets opgelost en zeker niets beslist. De voorstellen zowel wat de staatshervorming als deze over de sociaal-economische toestand betreft, blijven eerder vaag en kunnen in ieder geval vele kanten uit. Het is trouwens voor iedereen duidelijk dat de C.V.P. de partners zal kiezen die zij op dit ogenblik het meest geschikt achten om een bepaalde politiek te voeren. De B.S.P. moet ook haar eisen vooropstellen Bij de verdere onderhandelingen dient echter de B S.P.- het initiatief niet alleen aan de formateur te laten - méér dan ooit dienen een reeks prioritaire eisen gesteld vooral op het sociaal-economisch vlak. Sociaal dient vooral gestreefd naar een betere verdeling, hon derdduizenden leven met een blijvend tekort terwijl anderen van teveel welvaart moeten kunnen afstand doen. Een merke lijke verhoging dus voor de levensminima en de lage pensioe nen. De ideeën van Minister Wyninckx moeten verder doorgetrok ken worden; eerlijker verdelen mag geen slogan zijn! Ook op het gebied van de tewerkstelling moet de nadruk ge legd worden op de vermindering van de arbeidsduur tot 35 of 36 uur. Dit moet duidelijk ook door de regeringspartijen onder schreven worden, de enige oplossing om de tewerkstelling te bevorderen ligt trouwens in een drastische vermindering van de arbeidsduur. Geleidelijke vermindering of bepaalde verlof compensaties zullen alleen leiden tot méér produktiviteit en een verfijnde organisatie vanwege de patroons. Illusies ter zake dienen vermeden te worden, durven beslissen moet hier doorslaggevend zijn! De herstrukturering van de sociale zekerheid is een andere prioritaire doelstelling, één werknemerstatuut moet onder zocht worden, alsook een betere bescherming van de werk nemer bij ontslag dient gesteld te worden. Economische vernieuwing De aangekondigde maatregelen van Minister Claes die verdragend zijn moeten zeer vlug verwezenlijkt worden. Er moet echter voor gezorgd worden dat de «private sektor» niet alleen bereid wordt gevonden de verliezen te laten betalen door de gemeenschap en de lieve centen van de winst naar zich toe te halen. Geen volmachten! Herwaardering van het parlement betekent dat men afziet van een politiek van volmachten; indien bepaalde normen in acht worden genomen moet het mogelijk zijn de democratische discussie in het parlement te houden. Indien sommigen uit de C.V.P.-hoek blijkbaar tegen elke herstructurering zijn moeten zij dit openlijk durven bekennen. Teveel is de C.V.P. er trouwens in gelukt de publieke opinie te misleiden en de ver antwoordelijkheid te ontvluchten. De basis raadplegen! Regeringsdeelname of niet moet een beslissing zijn van gans de partij, daarom moeten de afdelingen nu hun leden voorlich ten een open discussie zonder druk of vooringenomenheid moet een democratische oplossing geven. Wij hopen aldus bij te dragen tot een werkelijke democratische besluitvorming een «open partij» waardig. Vernimmen Willy Senator In de discussie omtrent de door Karei Van Miert gecreëerde (of althans de po ging daartoe) zgnde. opening naar pro gressieve christenen binnen de B.S.P. valt op dat men 2 zaken gemakkelijk door elkaar haalt: A. enerzijds het openstellen van de par tij voor gelovigen, dat dus in de eerste plaats erop gericht is de partij zo veel mogelijk te versterken. B. anderzijds een progressieve front vorming op basis van een gemeen schappelijk platform, dat onderschre ven kan worden door bewegingen die er mee kunnen akkoord gaan (dus even tueel ook katholieke) en die autonoom blijven. Wat A. betreft merk ik op dat de zgnde. opening naar gelovigen binnen de B.S.P. wordt gecreëerd omdat de voor standers van het demokratische socia lisme niet mogen gescheiden worden door religieuze grenzen. 2 opmerkingen terzake: eerst en vooral heb ik niet de indruk dat binnen onze partijafdelingen de deur wordt gesloten, voor gelovigen. Dat elkeen eens even in eigen partijafdeling rondkijkt. Een zgnde. religieuze barrière merk ik niet, in ieder geval niet in de mate dat de oproep van Van Miert doet uitschijnen. Ten tweede weten wij niet precies wat de B.S.P.-leiding verstaat onder demo- kratisch socialisme? Uit allerhande uit latingen van de voorzitter («socialisme van het noorden») en de dagelijkse praktijk van de B.S.P.-politiek kunnen we echter afleiden dat dat niet het door ons gewilde echte socialisme is. Het schoentje wringt dus ergens. De vraag stelt zich namelijk naar wie eigenlijk een opening wordt gecreëerd en op basis van wat. Natuurlijk blijft het voor mij, als vrij zinnige, eender welke al dan niet reli gieuze opinie een B.S.P.-lid of militant heeft. Voor zover deze, vrij van elk dogma, akkoord kan gaan met onze socialisti sche beginselen, en deze zijn vastgelegd in het ideologisch manifest. De kern ervan bestaat uit een socialistisch maat schappijbeeld dat steunt op het gemeen schappelijk bezit van de produktenmid- delen, planekonomie en zelfbeheer. Dit moet een einde maken aan de door het kapitalisme veroorzaakte moeilijkhe den en onderdrukking. Het is aan elkeen om na te gaan of hij hiermee kan akoord gaan. Binnen de B.S.P. zijn er op dit ogenblik heel wat, vrijzinnigen en gelovigen, die deze basisprincipes aan hun laars lap pen. Lees door p. 2 op zondag 28 januari e.k. wordt er vanaf 15 uur inde kelderzaal van het Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalsteen eerste ontmoetingsfeest georganiseerd. Op het programma staan 2 aktiviteiten: 15 uur: Theaterwefkgroep «Tentakel» met hun stuk «Ik sta alleen». Dit is een werkstuk met situaties waarin vooral de jongeren zich zullen herken nen. Bovendien wordt bij dit optreden het publiek aktief betrokken. Het richt zich vooral tot 12-15 jarigen. 20.30 uur: optreden van de «Steve Turcksin' band». Voor de iets ouderen en om het feest op een spetterende wijze af te ronden, dit optreden van deze Leuvense Rock groep. Zij verwierven al enige faam door optredens in het voorprogramma van Frannie Miller, Jesse Roden en ook in het Volkshuis hebben zij hun kunnen al bewezen door het winnen van een muziekwedstrijd voor enkele jaren. Kortom, dit is een dag die je als A.B.V.V.-jongere zeker niet mag mis sen. Tot zondag de 28ste? De voorzitter Van Herzeele H

Voor Allen | 1979 | | pagina 1