ONDERHANDELINGEN DE PARKVIJVERS TE AALST ERNSTIG VERWAARLOOSD KARNAVAL OVER DE GRENZEN PROGRESSIEVE FRONTVORMING II f; X i EEN GESPREKSAVOND MET WIM KOK «EUROPESE V AKBONDS AKTIE VRIJDAG 2 FEBR. 1979 41* JAARGANG NR. 5 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. fii - - Vissterfte in de parkwateren CULTURELE CENTRALE A.B.V.V. HOUTMARKT 1 9300 AALST ORGANISEERT Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT We weten nu dat de zogenaamde libe rale familie niet bij de regeringsonder handelingen wordt betrokken. Weliswaar had ze in Vlaanderen be halve in ons arrondissement! haar vroeger verlies wat goedgemaakt, ntaar de demagogische beloften die ze heeft gedaan betreffende de belastingsver mindering, bleken te onvoldoende ge fungeerd te zijn. Terloops gezegd, onze partij heeft in haar programma inge schreven, dat geen cumulatie meer mag worden toegepast van de inkomens der echtgenoten ten behoeve van de bere kening van de belastingen. Let weh ik heb het hier over de inko mens die voortspruiten uit arbeid. Er dient dus een duidelijk onderscheid te worden gemaakt met inkomens die voortkomen uit vermogens, onroerende goederen enz. Dit programmapunt kan worden verwezenlijkt en is geen ijdele belofte. Dat we weer met het FDF aan tafel zitten, is onze schuld niet. Dat is alge meen bekend en men kan dit goedkeu- Dat het triestig gesteld is met de «Bal lonvijvers» heeft elke parkgebruiker gemerkt. Meer in het bijzonder de hen gelaars zijn ontmoedigd na herhaalde oningeloste beloften er wat aan te doen. De parkvijvers zijn kunstmatig ge vormd en als dusdanig vragen zij om verzorging. Die zorg werd de jongste jaren totaal verwaarloosd. De oeverversterking is geheel verdwe- En er over 2 tot 3 jaar finaal moest aan kapotgaan en een poosje later, ook het park. Wat natuurlijk een ramp van for maat waren. (Dit was een schoolvoor beeld van gebrek aan coördinatie tussen technische diensten en ecologisten). Eens de stadsdiensten gealarmeerd, zorgt Openbare Werken dadelijk voor een regelbare dam vóór de pompen (achter sportcentrum), zodat eerst een ting op einde van de sportbaan. Onvol doende gestaafd: zonder gevolg. 2. 3 mei 1978: na 3 dagen zware neer slag treedt de ballonvijver buiten zijn oevers en staan de wandelbanen tegen de spiegelvijver onder water. Het water van de spiegelvijver staat tot 5 cm. van de rand. Water voor sas naar de Dender staat abnormaal hoog. De pomp in werking stuwt naar de spie- nen. De oevers zijn in het water gegle den: afgekalfd over een breedte van 3-4 tot 4 meter. Op sommige plaatsen zelfs meer. De aanslibbing gebeurt verder door stof en vooral massa's bladeren. Deze laatste rotten en verzuren, en bij gele genheid wordt het water van buitenuit vervuild. Bovendien is er in het water geen en kele plantengroei te vinden. Het (debiet) volstaat bij minder gun stige weersomstandigheden (droog en warm) niet om het water tijdig te ver nieuwen (zuurstofinbreng) en nadelige stoffen af te voeren. Voor de watervoorziening zijn de vij vers alleen aangewezen op de neerslag in het uiterst kleine bekken: het (den) Osbroek, nauwelijks 100 hectare. Plus het eventuele stilstaande water en grondwater dat traag doorzijpelt ook langs de bermen van dat Broek. De gepollueerde toevoer dat weinige was reeds vervuild, omdat de woningen op de hoogten (Parklaan, Ninovesteen- weg) in het Osbroek loosden. Aanvan kelijk was dat onbelangrijk, doch vooral de laatste jaren is het aanzienlijk geworden (appartementen, gebouwen, rustoord, Kasteelstraat). HEDEN - PLAN 1971 Voorzag de aanleg van een riool van Kasteelstraat omheen het Osbroek; welke het afvalwater van voornoemde bebouwing opvangt en langs een be staande oude riool onder het oud stort en het sportcentrum «Osbroek» naar het stadsrioolnet opstuurt, via de noorder «vuile» kamer van het nieuw pompsta tion. Het water uit de niet-meer-vervuilde Osbroekbeken wordt langs de tweede «zuivere» kamer van het pompstation naar de spiegelvijver gepompt. Door de ballonvijvers gaat het in de afvoerriool, die via een «siphon» onder de Dender uitmondt in de kleine Oude Dender. Aangevangen met de werken in het na jaar 1977, is het systeem sedert de maand april 1978 operationeel. Zodat van dan af eens het resterende vuil afgevoerd in principe alleen nog zuiver water in de vijvers komt. HIAAT De pompen werkten echter zo goed dat werkgroep Bomen Park beginjuni 1978 merkte dat het Osbroekwater tot onge veer 85 cm. onder het normaal peil uitgepompt werd. Dit wil zeggen dat het Osbroek dat letterlijk leeg is droog werd gepompt. bestendige waterreserve op het gewenst peil in het Osbroek gevormd wordt, waarna de toevoer naar het park ver loopt zoals gepland. POLLUTIESTORINGEN 1978 Zo er voorgaande jaren ook wel vervui ling en storingen zijn geweest, wérd daar weinig of niet op gereageerd. Dit jaar werden die nauwgezet, gade ge slagen (in samenwerking Werkgroep Bomen - Park, diensten leefmilieu en openbare werken). 131 maart 1978: mazout: in de spie gelvijver. Vermoedelijk wegens stor- gelvijver (in feite pompt men ook Den- derwater, via riool Bosteels). De pom pen worden stilgelegd en na enkele uren is de grote overloop weggeëbd. 3. 16 juni 1978: zwarte brij in de spiegelvijver, vóór dam uitgang Os broek en de beek langsheen het park. Dit bleek een terugslag van de riool fabriek Bosteels, welke via de gracht achter de spiegelvijver (bij uitgepompte lage stand) via «zuivere» kamer van het pompstation in de vijvers komt. 26 augustus 1978: Bevestiging hier van: dezelfde stroomrichting. Openbare Werken heeft die overtollig geworden gracht afgedamd. 4. 11 september 1978: Massale vis sterfte (500 kg., vooral brasem.) We gens regenarme zomer is er gedurende vier maand helemaal geen watertoe voer. Dit met een gevoelige inkrimping van het volume en gebrek aan zuurstof tot gevolg. Ten behoeve van de hengelaars zorgt dienst Vrije Tijd dat de brandweer water uitpompt en met lucht-ziiurstof terug spuit. De rest van de vis overleeft dank zij het ingrijpen. 5. 1 oktober 1978: dikke vuile olie- laag op de ballonvijvers: terugslag (vijvers uitermate laag, ong. 50 tot 60 cm. onder oever) van afvoerrioel van de grote ballonvijver (ontvangt ook afval van Bosteels en de wijk) die via siphon onder Dender achter sluisje afloopt in kleine oude Dender (langs goederen station). De dam aan de grote ballonvijver wordt beter gedicht, dit is echter een noodop lossing! Recapitulatie: in de zomer 1978 wer den in de vijvers van het stadpark vast gesteld: Storingen in watertoevoer: Osbroek wordt droöggepompt (x) overlopen van de vijvers, vissterfte (-). Pollutie: mazout op vijvers, zwarte brij op spiegelvijver (x), vuile olie op bal lonvijvers (-). (Terugslagklep aan te brengen aan sas grote ballonvijver). (x) hieraan werd definitief verholpen, i noodoplossing diende gezocht, schrikken de hengelaars danig op en ook de dienst «vrije tijd» en het comité voor vrijetijdsbesteding, die instaan voor het belang van de hengelclubs. 8 oktober 1978: Schepen E. Monsieur belegt een vergadering in het stadspark om de toestand te bespreken. De heer Luc Kieckens namens Werkgroep Bomen-Park geeft nadere informatie omtrent de waterhuishouding. De sche pen deelt mede dat het stadsbestuur de sanering van de vijvers overweegt. In afwachting wil het stadsbestuur de no dige hulp bieden om het visbestand te redden als de hengelaars zelf voor een evacuatie zorgen. De hengelmaatschappijen gaan hier mede onmiddellijk akkoord. 12 oktober 1978 Een werkvergadering wordt samenge roepen om middelen en werkwijze te bespreken. Leesverderp3 ren of laken. Maar het FDF zit erbij, ook de Volksu nie. De Volksunie zal nu, na de neder laag, een hard standpunt innemen, het FDF, dat gewonnen heeft, evenzeer. Zullen zij voor Brussel, het knelpunt een oplossing vinden die voor beide par tijen aanvaardbaar is? Zal in het ont kennend geval André Cools inzien dat het niet anders kan dan met een tweepar- tijenregering? De onderhandelingen zullen hard zijn. Op de Algemene Raad van de Vlaamse Socialisten hebben we gevraagd dat be paalde punten prioriteit zouden krijgen. Ook heb ik gevraagd dat Nationale Op voeding in de handen van een socialist zou blijven. Hoe dan ook, als er een overeenkomst tot stand komt, kan die geen definitief karakter krijgen vóór de afdelingen worden geraadpleegd en vóór een congres heeft plaatsgehad. Intussen wensen we onze onderhande laars hartsterkte toe! Mare Galle V olksvertege nwoordiger WIM KOK: Geboren op 29 september 1938 trad Wim Kok in 1961 in dienst van de bouwbond van het NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen) Hij kende een snelle opgang in het Vakbondswezen: 1969: sekretaris van het NVV 1973: voorzitter van het NVV 1978: voorzitter van het FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging) ontstaan na de fusie van de voornaamste Nederlandse vakbonden NVV en NKV. Onderwerp van deze avond is: Wij verwachten alle geïnteresseerden op vrijdag 9 februari e.k. in de kon- greszaal van het Volkshuis, Hqirtmarkt 1 te Aalst, start: 20 uur. Karnaval is een uiterst boeiend feno meen. Het is een hemel, waaronder plaats is voor allen: Voorzitters, Kei zers, Prinsen, Feeën en andere Karna val isten. Het is als een diamant: het schittert in vele richtingen. Het is echter nog mooier dan dat alles: het is in staat om mensen samen te brengen en dit over grenzen en culturen heen. Niet alleen in Aalst zelf verenigt Karna val jaarlijks duizenden en nog eens dui zenden, over klasse en stand heen, in een spetterend en sprankelende feestge- beuren, zijn werking gaat veel verder. Eigenlijk zover en nog verder als het bijzonder geslaagde nieuwe karnavalaf- fiche, dat tot in verre uithoeken van het land te vinden is. Reeds jaren terug bracht het Aalsters Karnaval buitenlanders naar Aalst en trokken Aalsterse Karnavalisten over de grenzen. Er ontstonden vriendschapsbanden over de grenzen heen. Wat staatkundige grenzen scheiden, verenigt het grootse karnavalfeest. Vele vooraanstaande karnavalisten, van de Ajuinboer, over keizer Kamiel, Feestcomitévoorzitter Frans Wauters, en zovele anderen bouwden vriendschapsbanden uit tot ver over de grenzen. Het waren die zelfde spontaan gegroeide vriend schapsbanden die de Prinsencaemere vorig weekend naar Keulen brachten. DE FIDELE KÖLNER VERWELKOMT DE PRINSEN CAEMERE Het is zowat traditie geworden dat op Prinsendag een afvaardiging van de Fi dele Kölner, één van de voornaamste Keulse Kamavalverenigingen, te Aalst te gast is. Samen met de Aalsterse kar navalisten stappen de gasten dan mee op door de Aalsterse straten. Dit jaar was het de beurt aan de Aalsterse Prinsen caemere om hun jaarlijkse gasten een tegenbezoek te brengen. Zo nam de Prinsencaemere zaterdag j.l. te Koln deel aan de zitting van de Fidele Kolner. Een stemming 5 uur lang, samen met 1300 vierenden. Een uniek spektakel mee gedragen en gemaakt, niet enkel door een niet aflatende rij van bands en humoristen, maar ook door een in feest stemming mee-zingende en - deinende zaal. Tijdens de zitting werden de Aals terse gasten op het podium gehaald en werd Deken Simon Dhondt tot ere- senator van de Fidele Kolner aange steld. Zondagmorgen werden de Aalsterse gasten ontvangen op het Keulse Stad huis door de burgemeester. Er volgde een interessante rondleiding doorheen het oudste stadhuis van Duitsland (deels herbouwd). Kortom, een mooi en boeiend bezoek! Meteen werden de banden over de gren zen weer wat nauwer aangehaald, in alle eenvoud, vriendschap en solidari teit. Ook Aalstenaars zelf leerden me kaar terug een stuk beter kennen, allen met hun weliswaar kleine gebreken, vaak beizonder grote kwaliteiten zoals die naamloze dichter-componist die Johnny heet en die er in geen tijd terug maar eens een liedje over componeerde dichtte. In de literaire wereld zou men daar geleefd en plechtig over doen, in het eenvoudige en, spontane Karnaval- midden keren ze daar hun hand niet voor om! Rakete! Martin Naar aanleiding van de diskussie die binnen de partij gevoerd wordt over de taktiek van 'opening naar de progres sieve Kristenen' kwam op de laatste fe derale vergadering van de J.S.-Aalst een gesprek op gang rond het thema «Progressieve frontvorming», een thema waarrond binnen de J.S.- beweging in het verleden reeds uit voerig gediscussieerd werd. Om deze diskussie zo breed mogelijk te voeren werd besloten om in «Voor Allen» twee standpunten te publiceren ter voorbe reiding van het Federaal Kongres van 10 februari te Geraardsbergen waar dit thema uitvoeriger zal behandeld wor den. Wanneer we een taktisch probleem (hier dus de progressieve frontvorming) bespreken is het noodzakelijk zich eerst theoretisch te bezinnen over de bedoe ling en de mogelijkheden van zo'n tak tiek en over de gevaren die men onver mijdelijk loopt wanneer we deze taktiek verkeerd toepassen. In het ideologisch manifest van de J.S. (Den Haan 1972) lezen we: «De arbei dersklasse wordt op dit ogenblik ver deeld door valse problemen (Vlaams, nationalistische, kristelijk enz...) Deze kunstmatige barrières doorbreken is de rol van de progressieve frontvorming». We willen dus de barrières tussen kriste- lijke en niet kristelijke arbeiders door breken. Eerste bedenking: Wordt niet teveel de nadruk gelegd op het feit dat onze partij steeds weer stemmen verliest t.g.v. het feit dat we vrijzinnig zijn en dat daar door iets anders verdoezelt wordt, nl. het feit dat ons programma en onze re- geringspolitiek mensen afstoot? (men zou immers ook omgekeerd kunnen zeggen dat vele arbeiders juist door hun vrijzinnigheid trouw blijven aan de B.S.P.) Verder in het manifest lezen we: «pro gressieve oplossingen zijn duidelijk So cialistische oplossingen». Als we dat aannemen (en dat doen we als socialisten toch hoop ik) dan komt de bedoeling duidelijk naar voren: Door deel te nemen aan een Progressief Front, willen we de socialistische op lossingen die wij voorstaan, ingang doen vinden bij progressieve kristenen die we anders niet zouden bereiken, omdat ze ons niet kennen, of bevoor oordeeld zijn door de lasterpraatjes die ze alle dagen in hun millieu over ons te horen krijgen. Daarvoor is het echter noodzakelijk dat we, alvorens naar deze mensen toe te gaan, diepgaand discus siëren over het programma waar we mee werken. l.p.v. ons programma te matigen denk ik dat we eerder nood hebben aan een socialistischer programma dat een dui delijke oplossing voorstelt, maar ook duidelijke antwoorden op de specifieke problemen, waarrond een eenheidsfront gevormd wordt, moet bevatten (bv. Neutronenbom, Abortus, Fascisme, Jeugdwerkloosheid, Apartheid...). Derde bedenking: wie zijn die progres sieve kristenen die we willen aantrek ken? In het eerste citaat uit het manifest lezen we «de arbeidersklasse is ver deeld...» Het komt er dus op aan die arbeiders te verenigen. Hier stelt zich de vraag: Wat is primair? Progressieve frontvorming met aktiegroepen (die volgens mij geen arbeiders groeperen) of toewerken naar bewegingen die ar beiders groeperen (ACV. KWB) Lees verder p 2

Voor Allen | 1979 | | pagina 1