Wat nu, kleine man? Wij weten allen dat wij moeten sterven, maar niemand gelooft het...! CREMATIE NU MOGELIJK? HEIBEL ROND KARNAVAL 1979 TE DENDERLEEUW! EEN STANDPUNT VAN DE J0NG-S0CIALISTEN Het Parlement: hoe lang nog werkloos? EUROPA: EEN KEUS VOOR DE EUROPEANEN Afscheid van Bert Van Hoorick De Europese Verkiezingen Aai si waar wij blnacnkor! moeien over gaan tot uitbreiding dit ten nadele van landbouwgrond of door aankoop van dure bouwgrond. C.S.C. VORMINGSWERK GEWEST AALST Aktiviteiten georganiseerd door het gewestelijke sekretariaat '"«Hkvergadering Kadervorming CSC Vormingswerk BSP Vrouwenaktiegroep Naar welk Europa? Hl mmËÈÊÈÊm® Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 9300 AALST VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 41"JAARGANG NR. 7 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Terwijl de financiële des kundigen de huidige situatie in België dramatisch noe men, de tekorten in de so ciale sector ongekende afme tingen krijgen, vierhonderd duizend werklozen worden geteld, enz. komt men in Brussel niet tot een akkoord om een nationale regering te vormen. W. Martens heeft na meer dan een maand te hebben onderhandeld met andere partijen (en ook met zijn eigen partij) de pijp aan Maarten gegeven. Behalve de KPB, bestaan er in België geen nationale par tijen meer. Onder de belang rijkste franstalige, namelijk de PS, de PSC en de stads partij FDF, is een akkoord gesloten om samen de groot ste partij van het land, de CVP, te lijf te gaan. In feite hebben de taalge meenschappen nu twee blokken gevormd. Daarbij komt dan nog, dat diezelfde CVP erg verdeeld is tussen groepen die zoveel mogelijk beslissingsmacht naar de gewesten willen delegeren, EH UltdcrS dl? f!e centrale macht zo min mogelijk wil len houden. Hoe langer hoe meer wordt voorgesteld, dat elke taal gemeenschap zelf zou bepa len welke partijen van haar regio voor regeringsdeel name in aanmerking komen. Zo zouden de Vlamingen tot een akkoord kunnen komen om de Vlaamse socialisten en de CVP af te vaardigen, aan franstalige kant zouden dat de PS, de PSC en het FDF kunnen zijn, m.a.w. vier volwaardige politieke par tijen en een grootstedelijke partij. Daarbij moet in acht worden genomen dat de poli tieke families (bv. PS en de Vlaamse socialisten) over eengekomen zijn, samen in de regering te gaan of eruit te blijven. A. Cools plaatst zich duide lijk op het «communautair» standpunt. Hij steunt zonder omwegen de partij die haar vangarmen tot ver in Vlaan deren wil uitstrekken. Opdat gebied kunnen wij hem niet volgen. Als socialist zijn we uiteraard internationalist. Maar men kan slechts inter nationalist zijn, als men eerst van zijn eigen volk en streek houdt. We hebben wij die toch 62% van de Belgische bevolking uitmaken ons grondgebied meer dan no dig. En onze mensen die in de hoofdstad wonen, laten we niet aan hun lot over, d.w.z. dat de Vlaamse socialisten in Brussel - Halle - Vilvoorde verder op ons mogen reke nen in hun moeilijke maar zo triestige strijd. Mare Galle V olksvertegen woordiger Tijdens de gemeenteraadszitting van 31 januari 1979, werd door Schepen E. Hooghuys de aansluiting bedongen van het stadsbestuur bij de intercommu nale voor de oprichting van een crematorium in het Gentse. De Schepen gaf terzake een uiteenzetting die blijkbaar iedereen overtuigd heeft, vermits zonder vraag nog tegenargument dit punt werd goedgekeurd. Kd. Hooghuys begon zijn uiteenzetting, waarvan de tekst hier volgt, Aan de oprichting van een crematorium zijn veel aspecten verbonden, waarvan de voornaamste twee voor ons zijn: I de opportuniteit van het onderwerp: 2. de financiële last. Het initiatief gaat uit van de stad Gent met de volledige steun van de provin cie. De heer Gouverneur heeft in een verga dering met de 6 grootste steden van Oost-Vlaanderen verschillende pro argumenten, voor de oprichting van een crematroium in het Gentse uiteengezet. Zoals: 1de evolutie inzake crematies, een evolutie in stijgende lijn, ook te Aalst merkbaar. 6 crematies in 1977 naar 17 crematies in 1978. 2. Hygiëne: ontegensprekelijk positief ingevolge versnelde ontbinding. 3Oplossen van het plaatsgebrek op de begraafplaatsen, een probleem waar elke stad mee te maken heeft en zeker Dat de crematie een oplossing biedt voor het steeds nijpender wordend pro bleem van plaatsgebrek wordt demon stratief bewezen door de stad Rotter dam, waar bij ingebruikname van het eerste crematorium slechts 6% van de overledenen werden gecremeerd, ter wijl er nu door de veelvuldige aanvra gen tot cremeren te Rotterdam een tweede instelling in gebruik is genomen en men daar reeds momenteel meer dan 50% van de overlijdens cremeert. Het is dus evident dat cremeren het pro bleem «plaatsgebrek» helpt oplossen. In België zijn er 4 crematoria, Ukkel, Luik, Namen en Antwerpen. De bedoe ling is in elke provincie dergelijke in stelling op te richten. Welke is de financiële terugslag van het ontwerp? De kostprijs bedraagt ongeveer honderd miljoen. Een uitgave die onmogelijk door één stad te dragen is. Daarom vraagt de gouverneur een samenwer king onder alle inwoners van de provin cie om dit door een inbreng, via de gemeentebesturen van 100 fr. per in woner, dat betekent voor Aalst 8 mil joen. Voor het beginkapitaal vraagt men een volstorting van 1,6 miljoen, zijnde een vijfde. Is dergelijke instelling rendabel Blijkbaar wel, want in Nederland zijn er reeds 18 crematoria opgericht, welis waar in privaat beheer. Het is mijn vaste overtuiging dat zich bij ons in België, een bepaalde neiging naar crematie toe aan het ontwikkelen is. De onwetendheid terzake is groot en vormt dus een hinderpaal. Indien wij echter door voorlichting zowel de fi nanciële als de administratieve richtlij nen aan de bevolking kunnen verstrek ken, dan zullen de crematies toenemen. De huidige kostprijs van een crematie, dus de verbranding, de kist, de ver plaatsingen en de onkosten is zeer laag. 19.2.79 C.S.C. Vormingswerk - B.S.P. vrouwe- naktiegroep Voor- en na-schoolse bewaking Tweede dagkansonderwijs 28-2-79 Bespreking werkingsjaar 1978 Programmatie 1979 Verwachtingen van de afdelingen t.o.z. van de federatie en omgekeerd. Algemene beschouwingen Congres CSC Vormingswerk 3-3-79 Deelname aan het congres van de Vlaamse Socialistische Vrouwen te Ant werpen. Reeds vanaf 15.000 fr. kan dat gebeu ren. Voor de verbranding zelf dient slechts 3.700 fr. tot 5.400 fr. betaald naargelang de categorie. Wat de administratie betreft, is de pro cedure zeer eenvoudig, het volstaat dat de aangever (begrafenisondernemer) bij de dienst begraafplaatsen in Burgerlijke Stand, deze wijze van beschikking op geeft. Het stadsbestuur stelt dan zelf de 2de dokter aan en neemt de onkosten hieraan verbonden ten laste. De beslissing is nu aan de gemeente raad. Momenteel is het een solidariteitskwes- tie. Binnen een paar jaar is het een noodzakelijke nutsvoorziening. Zoals gezegd werd het punt goedge keurd. Romain Mortier Het ziet er naar uit dat Karnaval 1979 ingevolge het buiten walsen van de kar- navalraad een grote flop gaat worden. Ondanks de pogingen van de feestraad en de persoonlijke inzet van zijn voor zitter, was de start van karnaval vorige week met de prinsenvoorstelling in de Riva te Iddergem maar een flauw beest;.". 'tjC/C i-wMt iiiauiiC^lullC van bij de aanvang reeds een groot fia sco qua opkomst en sfeer. Het aantal kandidaten beperkte zich immers maar tot drie man. Bovendien moesten deze kandidaat-prinsen zich voor een handjevol mensen, voorstel len, wat zeker de-karnayalstemming niet bijbracht. De nieuwe inrichters bleken bij gans dit gedoe er maar bleek jes bij te zitten. De schepen van sport en feestelijkheden, die als Iddergemme- naar er had voor gezorgd dat deze prin senvoorstelling in zijn gemeente plaats vond, was met deze povere start nog het meest ongelukkig. Hoe zou het anders als men ondervindt dat zijn eigen be volking het liet afweten voor dit karna- valesk gebeuren. Inmiddels komt er bij de groepen ook geen schot in voor het organiseren van de karnavalstoet. En dit ondanks allerlei beloften van financiële steun en gekon kel. Zonder vooruit- te lopen op de gebeurte nis;- r. t ijken wii benieuwd ui' welke verrassingen op karnavalgebied de ko mende dagen ons nog zullen bezorgen? Het gerucht om karnaval dit jaar op te doeken liever dan het affront van een mislukking op te lopen schijnt meer en meer ingang te vinden. Hoe dan ook er hangen grote donder wolken over karnaval 1979. Na al wat in de voorbije dagen gebeurd is in de schoot van het inrichtend komitee en in de schoot van de bestuurscoalitie van de gemeente, is karnaval verre van rond. Dit blijkt eens te meer uit de open brief van de karnavalraad, waarvan hier de volledige tekst volgt: Petrus Vermeiren Lees ook p. 5 Van 7 tot 10 juni 1979 worden in Eu ropa de Europese verkiezingen gehou den. De belangstelling hiervoor is in ons Belgenland alles behalve dende rend. Onze politici, ook de socialisten, zijn hier in gebreke gebleven en hebben na gelaten de bevolking rond dit probleem te sensibiliseren. Toch zijn deze verkie zingen uit socialistisch oogpunt zeer be langrijk: immers een echte kontroie op de multinationals, een doeltreffende tewerkstellingspolitiek, een daadwer kelijke bestrijding van de krisis is niet meer mogelijk op nationaal gebied. Deze problemen vergen een Europese aanpak. Willen wij tegenover het Europa der patroons het Europa der arbeiders plaat sen, is het nodig dat de socialisten sterk uit de verkiezingen komen. Maar dan moet de kampanje nu beginnen, met een duidelijk omschreven programma. De Jongsocialisten van Europa willen het alvast over een andere boeg gooien dan hun moederpartijen. Tijdens de maand juli trokken zij zich terug te Be- melen (Nederland) om hun houding ten Tijdens een BSP-partijbijeenkomst in Aalst heeft kamerlid Mare Galle zijn opvatting toegelicht over de werkzaamheden van het Parlement in afwachting dat een regering vordt gevormd. In een artikel had Mare Galle verwezen naar de nieuwe democratische grondwet in Spanje waarin voorzien wordt dat een regering die belast is met de lopende zaken, gecontroleerd wordt door een vaste parle mentaire commissie, die bovendien ook verder wetsontwerpen on derzoekt en hierover, als het dringende gevallen betreft, beslissingen kan nemen die weliswaar geen definitief karakter hebben. Een derge lijke commissie zou ook kunnen oordelen of bepaalde voornemens van de overgangsregering al dan niet behoren tot de zogenaamde lopende zaken. De eerste direkte verkiezingen bij algemeen stemrecht van het Europese Parlement staan voor de deur. Hierdoor is de éénmaking van Europa geen exclusieve zaak meer voor deskundigen, doch iedere kiesgerechtigde zal in juni aanstaande zijn voorkeur kunnen laten blijken voor welk Europa en welke maatschappij hij opteert Was vroeger het streven naar een Europese gemeenschap vooral ingege ven door economische en militaire motieven, nu zal eindelijk aan die betrachting een politieke dimensie worden gegeven, (met alle beperkin gen van de bevoegdheden der Europese verkozenen zal het toch een eerste stap zijn). Voor velen onder ons is het nog moeilijk supranationale gevoe lens en verbondenheden op te brengen. Nochtans drukt de economische crisis ons met de neus in moeilijkheden, die niet meer tot nationale economische problemen zijn terug te brengen. Inflatie, werkloosheid, fabriekssluitingen, de internationale monetaire crisis. Woorden die in alle landen van Europa een negatieve bekendheid verworven hebben. Dit zijn slechts enkele van de uitdagingen waarmee we allen geconfron teerd worden. De vraag is: trachten we ze met z'n allen op te lossen of ieder voor zich? Andere vragen die volgens ons naar een gemeenschappelijk antwoord verlangen zijn: welke groei wensen we? En gegrondvest op welke organi satie van produktie? Op welke energiebronnen? Op welke consumenten doeleinden? Verder: Tot waar en in welk tempo willen we verdergaan op weg naar een Verenigd Europa? Welke vorm willen we aan Europa geven, welke soort van maatschappij en van beschaving? Welke betrekkingen willen wij zien te onderhouden met andere grote matchen? U ziet nog vele onbeantwoorde vragen, vele nieuwe taken waarmee alle Europeanen geconfronteerd worden. In juni beslist u in welke zin men die gaat beantwoorden en aanpakken. Om allen te helpen «waarom het gaat» is het zeker nuttig de kiezers uit te leggen welke de Europese instellingen zijn en hoe ze funktioneren. De Smeyter Georges Senator WHÊÊÊÊÊÈ politicus i -«mi» Bert, je afscheid van het politieke leven is een zware dobber voor ons en zal ongetwijfeld een grote leemte achterlaten. De afwezigheid van je begeesterende werkkracht en je grondige ideologische kennis zal moei lijk te overbruggen zijn. We kunnen je nog slechts danken voor je jarenlange onbaatzuchtige inzet en hopen nog steeds op je medewer king te mogen rekenen aanzien van de Europese verkiezingen ie bepalen en om een programma op te stellen dat de Europese jeugd zal warm maken voor de verkiezingen. Willen wij in Europa iets te vertellen hebben, is het nodig de Europese instel lingen grondig te hervormen en te dé- mokratiseren. Het rechtstreeks verko zen Europees parlement moet ook be schikking krijgen over de traditionele parlementaire bevoegdheden (wetge vende, budgettaire en kontrolerende bevoegdheid). De uitvoerende taken zouden moeten toevertrouwd worden aan een Europese regering die samen gesteld wordt op basis van een konkreet programma door de partijen die de meerderheid hebben in het Europees parlement. Alleen dan is een werkelijk demokra- tisch beleid in Europa mogelijk. Hieruit blijkt al onmiddellijk het belang van het programma dat de socialistische partijen zullen verdedigen. Reeds op 6 juni I977 werd een ontwerp programma opgesteld door «de confe deratie van de socialistische en sociaal- demokratische partijen van de gemeen schap». Dit programma werd slechts in enkele van de socialistische partijen op gron dige wijze demokratisch door (ie basis besproken. Het werd nadien vervangen (juni 1978) dooreen verklaring van de partijleiders. Dit is echter geen socialistisch pro gramma, het leidt niet lot het socia lisme, en dit om volgende redenen: Ie kapitalistische basis van de Eu ropese Gemeenschap, vastgelegd in het Verdrag van Rome, wordt aanvaard. de tegenstelling tussen kapitaal en arbeid wordt er niet in beklemtoond, echte oplossingen voor Ie hui lige krisis vinden we er niet in terug. zonder de nodige voorwaarden te formuleren (dempkratisering van de in stellingen) worden een aantal bevoegd heden van het nationaal vlak naar het Europees vlak overgeheveld. en last but not least, de verklaringen zijn vaag, verwarrend en vaak tegen strijdig. De Jongsocialisten zijn van oordeel dat de socialisten een dubbele strategie moeten voeren ten aanzien van Europa. Ten eerste moeten zij met een duidelijk programma, als basis voor de Europese verkiezingen, naar voor komen, dat de kapitalistische struktuur van de Euro pese Gemeenschap moet aanklagen en moet aantonen dat aldus zo'n Europese Gemeenschap op lange termijn de pro blemen niet kan oplossen. Het programma moet ook bovenver melde zes punten omvatten. Ten tweede moet een lange termijn strategie om te komen tot een socialistisch Eu ropa vooropgesteld worden. Dit bete kent eisen voor een strukturele veran dering van het ekonomisch en sociaal leven. Zeer belangrijk zijn de eisen voor een socialistische planekonomie. De sleu- telsektoren en financiële instellingen socialiseren. De instelling van het zelfbeheer. Het programma moet echter ook zeer konkrete eisen bevatten: wil men de be volking werkelijk sensibiliseren dan zal het hoofdthema van de verkiezingen de werkloosheid en de bestrijding ervan moeten worden. Europa telt nu immers reeds zes miljoen werklozen! Vele feilen wijzen erop lal dit aantal nog aanzienlijk zal stijgen in de ko mende maanden en jaren. En alleen een laai werkelijke socialistische politiek kan een reëel alternatief bieden voor de lie Ion laagse problemen!

Voor Allen | 1979 | | pagina 1