wie is de boze wolf? WEEKBLAD BERT VAN H00RICK VERLAAT DE POLITIEK DE EUROPESE INTEGRATIE Volgen wij het Nederlands voorbeeld? Geen para's in Zaïre PROGRAMMA AALST KARNAVAL 1979 ONTWERP NIEUW STADHUIS GOEDGEKEURD TE NIN0VE HOP KAMERADEN Onze Parlementsleden aan het werk EUROPA: T EEN KEUS VOOR DE EÓROPEANEN/^- 2 MAART 1979 - NINOVE L, VRIJDAG 23 februari 1979 41' jaargang nr.$ WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Wil de C.V.P. wel de regionalisering? Hebben de Waalse socialisten gelijk? Lees door blz. 12 Lees p. 2 Algemene optie en ligging Toegangsomweg lees door p. 7 B.B.T.K. - MILITANTENFEEST met medewerking van: de harmonie DE VERBROEDERING en de Majoretten van Ninove Kunst, licht en vrijheid - Aalst Bots Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119, Ninove Begin om 20 uur llili «Jéèé In «De Morgen» van 15 februari 1979 is een samenvatting versche nen van een analyse die de politoloog Deweerdt heeft gemaakt van het werk van de Parlementsleden tijdens de vorige legislatuur. Er werd gewerkt met een puntensysteem. Uit dit onderzoek blijkt dat Mare Galle de bedrijvigste was van de BSP-fractie van de kamerleden en senatoren in de cultuurraad. 0e fractievoorzitter van de BSP Willy Vernimmen in de Senaat, staat in dat cenakel aan de kop van onze partij. Zo zal het nieuwe stadhuis er uitzien Voor de Vlaamse persen dan vooral voor de meest burgerlijke is er geen enkele twijfel; de Waalse socialist André Cools en niemand anders draagt de verantwoordelijkheid. Met deze stellingname willen zij, zoals trouwens altijd, •twee vliegen in één klap slaan, enerzijds is Cools so cialist en men tracht aldus de B.S.P. gelijk te stellen met de P.S. en anderzijds wil men doen geloven dat de heilige CVP geen enkele verantwoordelijkheid draagt voor de huidige kri- sis. De C.V.P. alléén is ver antwoordelijk voor deze krisis. Sedert 1962, dit is meer dan 15 jaar, struikelt ie dere regering op de regio nalisering. Steeds was de C.V.P. aan de macht. Se dert 15 jaar heeft zij iedere partner, zij wezen nu P.V.V., R.W. of socialis ten, willen zoet houden om op het voor haar gepaste ogenblik bezwaren te op peren om hun woord ge stand te houden. De hou ding van Tindemans en zijn vlucht voor verantwoorde lijkheid is te recent om deze gebeurtenis maar zo vlug te vergeten. De C.V.P.-kruik gaat zo lang te water tot zij breekt... Wanneer men dan met de neus op de fei ten wordt gedrukt, met men niet beginnen wenen en anderen verantwoorde lijk stellen. Sommigen en vooral de grote massa gelooft dat de C.V.P., na al hun verkla ringen en programma's, de partij is die het meest be lang heeft bij de gewest vorming. Men redeneert dan in termen va'n «de C.V.P.-meester in de Vlaamse staat». Is dit van daag ook niet het geval? Maar er is meer: de C.V.P. heerst vandaag niet alleen over Vlaanderen, maar heeft ook heel wat in de pap te brokken in het politiek bestel in gans het land. Vergeten wij niet dat de C.V.P. in de eerste plaats een standenpartij is met be langrijke economische or ganisaties in de rug. Den ken wij hier aan de Boe renbond, Caritas Catho- lica, Vrij Onderwijs, ver zekeringen, en dergelijke. Deze organisaties zijn en blijven nationaal en druk ken zwaar op de C.V.P.- politiek. Regionaliseren betekent voor sommigen van voornoemde organisa ties een belangrijke ver zwakking, vandaar hun twee gezichten en hun dub bele houding. De C.V.P. zegt niet naar buitentuit wat zij innerlijk beslist, wij kunnen daarvan genoeg voorbeelden aanhalen. Voor de Waalse socialisten is de regionalisatie priori tair, vandaar dan ook hun stugge houding. Een ezel stoot geen drie of viermaal op dezelfde steen. Zeker niet over gans de lijn. De overeenkomst met de PSC en het FDF getui- Vernimmen Willy Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300AAL ST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 1 9300 AALST ERSCHUNT IN ALL^GEMEENTEb^/Ah^IETARRONDISSEMENT Bert Van Hoorick is ermee gestopt. Onze Ere-Volksvertegenwoordiger nam ontslag in de Aalsterse Gemeente raad. Voor ons Socialisten geen kom- plete verrassing. En toch. Inderdaad geen komplete verrassing omdat Bert reeds vóór de laatste Gemeenteraads verkiezing de wens had uitgedrukt er mee te stoppen. Het is op aandringen van zijn Partijbestuur dat onze vriend opnieuw kandidaat is geworden, louter en alleen, om de B.S.P. waarvoor hij zo veel heeft gedaan nogmaals te helpen. Trouwens iemand die wil nadenken zal meteen hebben begrepen, dat de meest bekwame in de Gemeenteraad, wei gerde Schepen te worden, niet de volle zes (6) jaar zou blijven. Bert weigerde een Schepenambt niet al leen omdat zijn krachten waren afge nomen door zijn levenslange strijd voor de minstbedeelden van onze maat schappij. Hij had nog een meer verhe ven en edele reden hiertoe. De aflossing van de wacht te laten gebeuren, nieuwe krachten, jongere mensen verantwoor delijkheid doen en laten dragen. Anderzijds voor de Socialisten dan toch een verrassing, misschien omdat zij met hart en ziel hoopten dat hun grote voor man zou blijven, omdat zoals sommi gen het uitdrukken hij zeer moeilijk te vervangen is. Het is inderdaad juist, dat degene die de voetstappen van Bert wil drukken, een stuk van zichzelf moet afgeven, om te dienen. Het leven van Bert Van Hoorick is een ketting geweest van strijd om de onrechtvaardige maat schappij waarin wij leven te verbeteren, te wijzigen. Wij herinneren ons nog zeer goed dat Bert bij stakingen in de vroege ochtenduren werkwillige werk nemers vriendelijk benaderde om hen te overtuigen solidair te zijn met degenen die streden voor een beter bestaan. Ver volgens dezelfde dag nog de stem van deze vechtende werknemers te laten ho ren in het Parlement. Ook in de Aalsterse Gemeenteraad was hij de figuur. Zowel in de oppositie als in de meerderheid. Zijn tussenkomsten getuigden steeds, van kennis en feeling voor het behandelde onderwerp. Trouwens het is Bert Van Hoorick ge weest die als Schepen van Cultuur in onze stad een nieuwe wind heeft laten waaien, waarbij het Aalsterse Culturele leven beter aan zijn trekken kwam. Van Hoorick is terug gewoon partijlid geworden, zoals er zovelen zijn. Noch tans zal hij bij vele Socialisten «Den Bert» blijven, van wie zij steeds beste raadgevingen konden meekrijgen. In andere politieke partijen moet men ach ter het ontslag van Bert Van Hoorick niets gaan zoeken. En aan dezen bij wie het ergens voorkomt dat Bert nooit in de B.S.P. ten volle werd aanvaard, omdat hij te rebelachtig was, geven wij de raad spoedig wat anders te denken. Het is precies Bert Van Hoorick die het heeft waar gemaakt dat de toenmalige verscheurde Aalsterse Socialisten zich terug als een blok heeft gaan opstellen achter Best Van Hoorick. Ten anderede eensgezindheid van de Socialisten om Bert als tVaandeldrager te behouden is daar het beste bewijs van. De Socialisten zullen steeds fier zijn een figuur als Bert Van Hoorick in zijn ran gen te tellen. Wij vrezen dat deze lofbetuigingen bij onze vriend Bert Misschien wel kwaad bloed kan zetten. Bert houdt niet van lofbetuigingen, daarvoor is hij te ne derig en volks gebleven. Toch is het een aangename plicht Bert Van Hoorick van harte te danken voor bewezen diensten, niet alleen aan de B.S.P. maar ook de bevolking en meer speciaal aan de Aals terse bevolking. De politieke loopbaan van Bert nam een einde. Aan Bert wensen wij nog zeer vele jaren een goede gezondheid en hem lang als vriend te mogen ontmoeten. Misschien vindt onze vriend nu de no dige tijd om zijn memoires te schrijven. Memoires van iemand die voor velen als voorbeeld kan dienen. Jan Van der Veken Voorzitter B.S.P. Groot-Aalst Velleden week hadden we het kort over de problemen die morgen een oplossing zullen moeten krijgen in het kader van een Verenigd Europa. Nochtans, hoe is historisch die beweging voor éénmaking gegroeid? De idee tot oprichting van een federatie van Europese staten, dateert reeds van oude datum. Na de Eerste Wereldoorlog kreeg ze enigszins vastere vorm door de stichting van de Pan - Europa - beweging door graaf Coudenhove- Kalergi. Na de Tweede Wereldoorlog werd de Europese gedachte opnieuw ge stimuleerd door Winston Churchill, die in zijn bekende redevoeringen van 5 maart 1946 te Fulton en van 19 september 1946 te Zurich een lans brak voor Europese solidariteit. Nochtans is het vooral de toenemende internationale spanning na W.O. II, die de Europese landen aanzette tot samenwerking. Inderdaad, de verdeeldheid tussen de overwinnaars van W.O. II, die uiteindelijk leidde tot de koude oorlog (nam een aanvang met de volle dige blokkade van Berlijn (juni 1948), lokte bij de Europese landen een reaktie van integratie uit, die trouwens noodzakelijk was wou men toch nog enig gewicht in de wereldschaal kunnen werpen. Eerst en vooral leidde de gespannen internationale toestand in het voorjaar van 1948 tot militaire alliantie-verdragen. Op 17 maart 1948 werd het PAKT VAN BRUSSEL gesloten (tussen de Benelux-landen, Engeland, Frankrijk). Het voorzag, behalve in eco nomische, sociale en kulturele samenwerking tussen de verdragspart ners, vooral in automatische militaire hulp in geval van een aanval op één van hen in Europa. Kort daarna werden door de 5 ondertekenaars onderhandelingen be gonnen met de Verenigde Staten om tot een ruimer Atlantisch Verdedi- gingspakt te komen. In oktober 1948 en in maart 1949 kwamen de vijf leden van het Pakt van Brussel, de V.S. en Canada tot een akkoord respektievelijk over de beginselen van een Noordatlantisch Pakt en over de inhoud van het te sluiten verdrag. Tevens werden Noorwegen, Denemarken, Portugal, Italië en IJsland uitgenodigd om dit pakt mede te ondertekenen. Op 18 maart 1949 werd dan de tekst van het Noordatlantisch Pakt gepubliceerd. Dit Pakt bevat 14 artikelen. De meeste artikelen zijn van militaire aard, inzonderheid de artikelen 5 en 6, waarin alle ondertekenaars de verplichting op zich nemen de wapens solidair op te nemen om de veiligheid van het Noordatlantisch gebied te herstellen en te handhaven. Op 4 april 1949 werd te Washing ton het Pakt ondertekend. Na de spoedige ratifikatie door de 12 landenleden, volgde in 1950 de uitbouw van de hulporganen van de NAVO. (Noordatlantische Ver dragsorganisatie). Die militaire integratie werd na 1950 verder gezet, maar hierover later meer. Naast het sluiten van militaire verdragen was de Europese hou ding ten opzichte van de ontwikkelingen van de koude oorlog er één van streven naar integratie en samenwerking op economisch en politiek gebied. Volgende week zullen we daarom op dit vlak de periode van 1948 tot 1950 behandelen. De Smeyter Georges Senator Nu bijna 70 dagen na de parlementaire verkiezingen, en reeds meer dan vier maanden na het ondoordachte weglo pen van Leo Tindemans, hierin ge steund door een bepaald gedeelte van de C.V.P., zit ons land, te midden van zware sociaal - economische proble men, steeds zonder regering. Erger is nog dat, zoals de zaken er nu voor staan, het er niet op lijkt dat er spoedig een einde zal komen aan de huidige politieke crisis. Na de verkennings- en opwarmingsronde uit gevoerd door onze partijgenoot en in formateur Willy Claes, en na de mis lukte formatieopdracht van C.V.P.- Het nationaal buro van de Jongsocialisten eist: de onmiddellijke terugroeping van de Belgische para's uit Zaïre; de snelle evakuatie van de Belgische burgers die zulks wensen zonder militaire tussenkomst en door de internationale organisaties; de stopzetting van alle steun aan het regime van Mobutu in 't biezonder de militaire steun; dringende medische hulp voor de inlandse bevolking die bedreigd wordt door een cholera-epidemie en dit via de internationale hulporganisaties; een onmiddellijke bijeenroeping van het Parlement met het oog op een debat over de regeringsbeslissing para's naar Zaïre te sturen; stop van alle censuur en volledige informatie. Het nationaal buro van de Jongsocialisten steunt de oproep van het Zaïre Komitee tot een nationale betoging te Brussel op zaterdag 24 februari (Rogierplaats - 15 u.) en roept de socialistische militanten en alle progressieve krachten op voor deze protestbetoging. Voorzitter Wilfried Martens, blijkt alles immers muurvast te zitten, en, op het ogenblik dat wij deze regels schrijven, is het ook nog onmogelijk te voorspel len in welke mate de twee bemidde laars, Willy Claes en P.S.C.-Voorzitter Nothomb, zullen bijdragen tot het ver soepelen van het gespannen politieke klimaat. Van hen wordt verwacht, niet tegenstaande hun opdracht weinig dui delijk is en de gebruikte formule eerder ongewoon is in het Belgische politieke leven, dat zij aan de Koning voorstellen doen in verband met de eventuele rege ringssamenstelling en dat zij de naam van de toekomstige formateur bekend maken. Of zij hierin zullen slagen valt inmiddels nog af te wachten. Voorlopig laten de posities, ingenomen aan weers zijden van de taalgrens, weinig ma noeuvreerruimte toe, en het lijkt er evenmin op dat er voortijdig een barst zal komen in het Franstalig front ge vormd door de P.S.C., het F.D.F. en onze Waalse zusterpartij, de P.S. Dit voor de verkiezingen van 17.12.1978 afgesloten verbond blijkt, in weerwil Lees door p. 12 Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen Schepen van openbare werken Jacques Timmermans verkreeg van de gemeen teraad unanieme goedkeuring voor dit ontwerp, dat geraamd werd op 135 mil joen frank. Hij kon tevens met genoe gen mededelen dat het rijksadministra- tief aanbesteed zal worden in september-oktober. Dit centrum vormt één geheel met de nieuwe gebouwen van de staat. Wij vinden er dus naast het representatief, administratief gedeelte en de politie, het vredegerecht, de post en het administra tief gebouw van financiën. Dit complex van gebouwen ligt langs de belangrijke invalsweg van de stad. Het zal dus de bewoners van (groot) Ninove het voordeel bieden om alle administra tieve diensten vlug te bereiken en naast elkaar te vinden. Daarbij dient opge merkt dat het op loopafstand ligt van het drukke winkelcentrum van de stad. Naast de reeds bestaande parkeergele- genheden, werden zowel voor de stad, als voor de staat, nog nieuwe parkings voorzien van waaruit de verschillende gebouwen gemakkelijk en op aange name wijze te bereiken zijn. Inderdaad, de gebouwen liggen rond twee pleinen waarvan de grootte zorgvuldig op men selijke schaal werden gehouden. - - W és s elf: sS® o af*-

Voor Allen | 1979 | | pagina 1