WEEKBLAD VLAAMS Sluiting Schoen fabriek ESKA! Het gezondheidsbeleid in Vlaanderen Een en ander over de Voerstreek Karnaval Denderleeuw regende uit Einde van de regeringscrisis in zicht? 3e BAL VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGER PAUL VAN DER NIEPEN J «Het economische en sociale probleem op geen drafje afhandelen!» li Yi Uü VOLKSHUIS AALST -12 MAART 1979 A.B.V.V. AALST ROEPT OP TOT ARRONDISSEMENTELE BETOGING iedereen ZATERDAG 17 MAART 1979 DENDERLEEUW In de Feestzaal van het Koninklijk Atheneum Orkest: Vocation Zaterdag, 31 maart 1979 Volkshuis -10 uur A mmcih I VRIJDAG 16 MAART 1979 41e JAARGANG NR. 01 WEEKBLAD VAN DE B.SP. Redaklie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Tewerkstelling opnieuw getroffen in het Ninoofse! Alweer verliezen een 60-tal werknemers hun arbeids plaats in het Ninoofse. Dit is de triestige mededeling die de directie van het schoen- bedrijf Eska vorige week deed aan de syndicale afge vaardigden en nadien aan het personeel. Volgens de di rectie zijn de verliezen die zij de laatste jaren hebben gele den en de ongunstige voor uitzichten er oorzaak van dat niet meer verder kan worden gewerkt. Steeds volgens de direktie heeft de schoennij verheid enorm te lijden van de konkurrentie uit het bui tenland (voornamelijk Italië) en is daar de grote reden van het stopzetten van haar akti- viteiten te zoeken. Ook de vakbonden werden van deze beslissing op de hoogte gesteld, die naar het schijnt onherroepelijk is. Door de Algemene Centrale A.B.V.V. werden onmiddel lijk de nodige maatregelen getroffen en voetstappen on dernomen om de rechten van het personeel te vrijwaren. Naar wij uit goede bron ver nemen hadden daaromtrent reeds gesprekken plaats en is door de vakbonden voor vrijdag 16 maart aanstaande een personeelsvergadering samengeroepen. Onze vrije markteconomie heeft opnieuw slachtoffers gemaakt! De belangrijke vergadering waarop Staatssecretaris Roger De Wulf werd uitgenodigd, werd georganiseerd door de B.S.P. Groot Aalst en de C.S.C. De Rank. Ze stond onder leiding van voor zitter Jan Van der Veken. De vergader zaal in het Volkshuis, was te klein voor het massaal opgekomen publiek. Mare Galle verwelkomt, als eerste spreker van de avond Staatssecretaris Roger De Wulf, met wie hij samervaan de wieg stond van de Rode Leeuwen. In zijn uiteenzetting schetst Mare Galle een beeld van de gezondheidszorg in het arrondissement cn wijst erop dat de so ciaal meer begoede groepen eerder op de specialistische verzorging beroep doen en pleit voor een uitbreiding van de gespecialiseerde verzorging die toe gankelijk moet zijn voor iedereen. In verband met de thuisverzorging ver heugt de spreker er zich over dat, dank zij de inspanningen van de Bond Moy- son, de gemiddelde verzorging per ver pleegster, en per dag boven het Natio naal gemiddelde uitsteeg in Oost- Vlaanderen. Ten slotte volgt een dankwoord voor de initiatiefnemers van het nieuw hospi taal. De Voorzitter van het Openbaar Cen trum voor Maatschappelijk Welzijn, Martin Van der Speeten, hing vervol gens een beeld op van de geschiedenis die de realisatie van een nieuw zieken huis moest mogelijk maken. Reeds in 1959 bij het 50-jarig bestaan van het hospitaal was er al sprake van de noodzaak aan een nieuwe installatie. Maar sedert de installatie op l april 1977 van het nieuw bestuur van het O.C.M.W. werden onmiddellijk de be leidsopties gepland die tenslotte uit mondden op 28 december I978 in de toezegging van Staatssecretaris De Wulf voor de uitvoeri ng van de werken Raadslid van het O.C.M.W. Albert De Winter gaf een heldere uiteenzetting over de plannen van het nieuw zieken huis. Staatssekretaris In zijn toespraak gehouden te Aalst sprak Staatssecretaris De Wulf over het gezondheidsbeleid in Vlaanderen. Hij stelde vast dat in België meer dan in de omringende landen maar in het vlaamse land nog meer dan in Wallonië inzake Volksgezondheid meer privé in itiatief werd genomen dan openbare in itiatief. Roger De Wulf Dynamische initiatiefnemers hebben in hun streek veel tot stand gebracht ter wijl streken met minder geëngageerde mensen slechter bedeeld werden. Deze vaststelling mag zeker niet begrepen worden als een kritiek op deze initia tiefnemers. Waren zij er niet geweest dan had men ze moeten uitvinden. Lees door p. 2 In de Voerstreek liggen zes landelijke dorpjes aan de overzijde van de Maas, nl. Moelingen, 's Gravenvoeren, St. Martensvoeren, St. Pieters- Voeren, Teuven en Remersdaal. Ze werden enkele jaren geleden sa mengevoegd. Samen tellen ze ongeveer 4.000 inwoners: arbeiders, landbouwers en enkele kleine middenstanders. In 1839 werden ze van Nederlands Limburg afgescheiden en kwamen ze terecht in de provincie Luik met alle moeilijkheden vandien. Een L inks Volksvertegenwoordiger stelde in 1933 in een wetsvoorstel voor deze gemeenten bij Limburg te voegen. Inderdaad, ze hingen volledig af van Nederlandstalige instanties: onderwijsinspectie, dienst van de gebou wen, bruggen en wegen, het kadaster, de belastingen, de arbeidsbemid deling en werkloosheid, de douanen en accijnzen, enz. In 1962 werd de Voer dan toch bij Limburg gevoegd, en wel in het arrondissement Tongeren, met dien verstande dat door de daaropvol gende taalwet (1963) aan de franstalige minderheid faciliteiten werden gegeven. Door diezelfde wet kwam Ronse in het arrondissement Oude naarde met faciliteiten voor de franstaligen, kwamen Moeskroen, Ko men en nog een aantal Vlaamse gemeenten in een franstalig arrondis sement met faciliteiten voor de nederlandstaligen, m.a.w. het maakte alles deel uit van een overeenkomst die men goed of slecht kan noemen, maar die bestaat en waarvan niets kan worden losgemaakt zonder ook aan de rest te raken. Sinds 1963 werd in de Voerstreek een stelselmatige verfransingsactie gevoerd. Hierover valt wat te zeggen: 1De inwoners van de Voerstreek worden voor een groot deel gemani puleerd door de kasteelheren en grootgrondbezitters, die allen fransta lig zijn. Op hen wordt een uitermate grote druk uitgeoefend. Naar verluidt werden al velen met broodroof en andere maatregelen bedreigd als ze hun kinderen, verder naar nederlandstalige scholen zouden laten gaan, hun formulieren verder in het nederlands zouden invullen, enz. Het betreft hier dus een sociologische druk waarvoor socialisten, ook de vakbond, niet ongevoelig kunnen zijn of blijven; 2. We beseffen allen dat de ijsschotsen, veranderen en Wallonië uit elkaar dreigen te drijven. De taalwetten van 1962 en 1963 opnieuw ter sprake willen brengen, kan de verwijdering van die ijsschotsen bespoe digen; 3. -De provocatie, de uitdaging van de franstaligen die hieraan meedoen, kan geweld tot gevolg hebben, dat zeker de vredeswil aan beide kanten zal afzwakken. Men kan zich natuurlijk afvragen waarom de franstali gen plotseling zoveel belang hechten aan dat klein stukje grond. Deze actie maakt deel uit van de zenuwoorlog die tussen de echtelingen - Vlamingen en Walen en verfranste Vlamingen aan de gang is. Zoals echtelingen die de scheiding voorbereiden, beloeren ze de goederen die elk na de scheiding mee wil nemen. Echte pacifikatie kan er pas komen, als opnieuw wederzijds respect ontstaat, als elkeen ophoudt met zijn imperialistische neigingen in te tomen. Een goed waarnemer zal wel al gemerkt hebben, dat de aanspraken telkens weer op Vlaams gebied betrekking hebben. Sommige partijen en groeperingen danken hun bestaan aan die onenig heden. Op een kunstmatige wijze willen zij ze in stand houden. In plaats daarvan zou elke gemeenschap er beter aan doen, zich zo spoedig mogelijk volledig in te zetten om oplossingen te vinden voor de nijpende sociale en economische problemen in hun gebied en in het gehele land. Op die manier zullen de gewesten en de gemeenschappen oneindig meer tegemoetkomen aan de echte verzuchtingen van de bevolking. Mare Galle Volksvertegenwoordiger De weerman bracht de Denderleeuwse karnavalstoet dit jaar weinig succes. Ondanks de groots opgevatte vertoning die de inrichters wilden weggeven, er waren 44 groepen, waaronder 16 plaat selijke, kwam het volk niet opdagen. Er waren niet a! te veel kijklustigen en de mensen die er toch doorgekomen wa ren, moesten wegens de druipende re gen gaan schuilen. De meesten gaven hierom dan al nog voor de stoet tot zijn ontplooiing was gekomen de pijp aan maarten en keerden naar huis of trokken de café's binnen. De optocht zelf, was doorspekt van In ternationale, nationale en gemeente lijke uitbeeldingen. Zo werden de aan staande Europese verkiezingen reeds deftig op de korrel genomen, tevens zette de dekenij «De Melhoek» uit Heusden reeds flink zijn tanden in het jaar van het kind. Voor wat betreft de plaatselijke groepen, kwam de praal wagen der Kemelschieters uit Leeuw- brug zo uit een America Disco People show gestapt. Miss America kon de nog weinig kijklustigen vertederen. De Bierleppen brachten een grootse hulde aan onze voorvaders, de oude Belgen en voor de Zevereirs kon het gemakkelijk op zijn Mexicaans, ze hadden zich ge woonweg in een cantina geïnstalleerd. Moet er tevens gezegd worden dat alko- lische dranken en vrouwen eveneens Lees door p. 5 Na het achtereenvolgens mislukken van informateur Willy Claes, formateur en C.V.P.-voorzitter Wilfried Martens, de bemiddelaars W. Claes en Ch. F. No- thomb en tenslotte de eerste formatie poging van aftredend Eerste Minister Paul Vanden Boeynants lijkt er uitein delijk, althans op het ogenblik dat wij deze regels neerschrijven, wat meer schot te komen in de communautaire onderhandelingen en groeit stilaan de hoop, niettegenstaande het nog te vroeg is om victorie te kraaien, op een spoe dige regeringsvorming. Tot vorige week daarentegen zag het er nog steeds naar uit dat het formatiebe raad dreigde uit te lopen in een ware uitputtingsoorlog tussen de twee ge meenschappen. Haast drie maanden na de verkiezingen van 17 december 1978 leek de situatie meer dan ooit geblok keerd en van alle kanten werd nog bij komende olie op het vuur gegoten. Zo stopte Minister Ramaekers, zij het vol gens de wettelijke bepalingen terzake, de subsidiëring van de franstalige lagere school te Linkebeek, werden er cijfers gepubliceerd over de alarmerende toe stand op financieel gebied van de Brus- Lees door p. 5 Naarmate de stoet zijn einde naderde begon het harder te zocht ergens beschutting, ook de karnavalvierders. regenen, Kaarten: voorverkoop: 80 F Aan kas: 100 F. Begin: 21 u. Deuren: 20.30 u. Alle partijgenoten, vrienden en sympatysanten worden verwacht op dit qezel- lig en sfeervol dansfeest. Er is voor ruime zitgelegenheid gezorgd! De Europese verkiezingen, die nu niet meer zo ver af liggen, werden er doof gehaald. Iedereen in dit land is het gezwam over de staatshervorming meer dan harts grondig beu, de nieuwscommentatoren kunnen nauwelijks de nieuwsgierigheid van de kijker prikkelen. Dit betekent dat het politiek klimaat de massa onberoerd laat, deze afkeur leidt zelf tot een vergaande afkeur van al wat politiek geladen is. Goede tijd dus voor poujadisten en andere profeten om deze crisis te laten uitmonden in een gezagscrisis en om de democratie als het kan zo vlug mogelijk te wurgen. De meer genuanceerde houding van André Cools vindt zijn oorsprong wellicht in zijn bezorgdheid om dit sterk opkomend gevaar te weren. Wanneer wij deze regels neerschrijven hopen wij dan ook dat de com munautaire twisten voot een tijd uit ons politiek leven zuilen verdwij nen. Het wordt meer dan tijd dat wij eens klaar en duidelijk onze aandacht besteden aan de sociale en economische problemen. Wanneer men maanden neemt voor alles wat communautair is moet men ook de tijd vinden voor een ernstige discussie terzake.. De financiële toestand lijkt een dieptemunt te bereiken zoals nooit voordien de werkloosheid neemt niet afen de vooruitzichten zijn weinig rooskleurig. Het is ook opvallend hoe verzwakt onze buitenlandse handel nergens aan bod komt in de meeste ontwikkelingslanden. (Wanneer men dan aanneemt dat werkgelegenheid hoofdzakelijk ook verbonden is met onze uitvoer aan is het de hoogste tijd dat men aan deze problemen ernstig gaat dokteren). Indien men er nu aan denkt om ons wetenschappelijk onderzoek op de toepassing ervan nog eens te gaan opdelen tussen de Vlaamse en Waalse regio dan kan men daar slechts de kleinheid van het beheer vaststellen. Ook sociaal dreigen onweerswolken het is niét voldoende de her structurering van de sociale zekerheid» voor op te stellen men moet ook bepalen in welke zin en onder welke vorm men deze herstructurering wil ombuigen. Joop den Uyl sterk toegejuicht te Aalst verklaarde dat wij 10% van onze teveel welvaart zullen moeten afstaan om onze westerse welvaart op peil te houden. Met welvaart bedoelt Joop den Uvl natuurlijk niet dezen die in onze maatschappij te weinig hebben en zelfs niet delen in de welvaart. Maar het is duidelijk dat indien men de maatschappij mense lijk wil houden de basis van deze hervorming zal moeten steunen op een veel grotere en verregaande solidariteitsgedachte. Indien wij ons inderdaad verder opsluiten in een ghetto van corporatisme en egoïsme dan is iedere hervorming zinloos. Dit geldt ook voor de vermindering van de arbeidsduur het is onheilspellend dat men de vermindering van de arbeidsduur tot een 36 uren week weer met schuifjes gaat verwezenlijken. De ondervinding heeft toch duidelijk aangetoond dat een geprogram meerde arbeidsduurvermindering de problemen van tewerkstelling niet zal oplossen laat staan zelfs beïnvloeden. De komende regering moet ook over deze problemen kleur bekennen doet zij dit niet dan zal haar leven ook van korte duur zijn. Dit zou de democratie zeker niet dienen. w_ Vernimmen

Voor Allen | 1979 | | pagina 1