Geen werkelijke vrede in het Midden-Oosten zonder eerbiediging van de rechten van de Palestijnen HOE HET VAKANTIEGELD VAN '79 BEREKENEN? Eén mei 1979 Aloïs Van Den Bossche ondervoorzitter G.O.M.O.V. VLAAMS-NEDERLANDS 1 MEI FEEST TE DEURNE rv\7. VRIJDAG 27 APRIL 41' JAARGANG NR. 17 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. en weer is het één mei een dag vol zon en vrede met alle harten blij om onze feestdag heden de dag van u en mij door felle strijd de reden dat alle werkers vrij betogen in de steden dat elk gelukkig zij en méér dan in 't verleden ja daarom hebben wij genoeg gevloekt gebeden sluit allen saam de rij en brengt uw kinderen mede opdat hun lach hier zij een feest op 't feest van heden Frans Beeckman De Socialistische Beweging voor Vrede en Ontwikkeling Lo.v. de internationale problemen Tijdens de vergadering van de Raad van Beheer van de Gewestelijke Ontwikke lingsmaatschappij voor Oost-Vlaanderen (G.O.M.O.V.) op dinsdag 10 april werd onze vriend Aloïs Van Den Bossche verkozen tot ondervoorzitter van deze beheerraad. Hij volgt in die hoedanigheid Jan De Groote op. Kd. Aloïs Van Den Bossche maakt reeds sedert 1977 deel uit van de Raad van Beheer van de G.O.M.O.V. en eveneens van het direktiekomitee van dit orgaan. CSC-VORMINGSWERK AALST in samenwerking met de BSP Federatie Aalst Op 1 mei is er in de Arena-hal te Deurne een FORMIDABEL 1 MEI-FEEST in samenwerking met de P.v.d.A. en het T.V.-Station V.A.R.A. a. Thema: «Samen Sterk». b. Plaats: Arenahal te Deurne op 1 mei met voorprogramma op het het plein voor Arena van 17.30 uur tot 19 uur. Programma in de zaal: 19 uur tot 22.30 uur. Programma op het plein voor Arena: van 22.30 u. tot ongeveer 24 uur. c. Programma: Voorprogramma buiten: Fanfare St. Guttemis; Walter De Buck; Bob Kerr's Whopee Band; Slangenbezweerder Niki Lee; Surinaamse steelband groep, Amsterdams draaiorgel. Presentatie John Lundstrom en Ronald Van Rillaer. Programma in zaal: Gemengd koor, André Bialek; Wannes van de Velde, Bob Kerr's Whopee Band; Flairck; Nederlands Folkloristisch Danstheather; Georges Moustaki. Toespraken van Karei Van Miert, Anne Vondeling en Joop Den Uyl. Naprogramma buiten: Groot vuurwerk, Chileense groep Machitun, Ar gentijnse groep Canto Libre, Fakir en Vuurshow Samourai Khan, Internatio nale Nieuwe Scène. Televisie: zowel VARA als BRT wijden rechtstreekse uitzendingen aan dit 1 meifeest. De VARA zendt rechtstreeks uit van 19.27 tot 19.51 u. Om 23 uur gaat de VARA nogmaals op antenne met een samenvattende reportage. De BRT zendt rechtstreeks uit van 20.15 u. tot 21.15 u. Wie gaat mee? Kaarten kosten 50 F. Wie wenst te gaan moet zich dringend in verbinding stellen met Rita Van Gael, gewestelijk secretaris CSC-Vormingswerk, die de afspraken voor de reisregeling verzorgt. Tel. 053-70.51.51. Er worden door de Federatie twee autobussen ingelegd. 1. Zottegem: vertrek om 16 uur 2. Geraardsbergen: Vertrek om 16.45 u. COC - Provincielaan, Zottegem Volkshuis Markt - Geraardsbergen Aalst: Vertrek om 16.30 u. Denderleeuw: Vertrek om 17.15 u. Volkshuis, Houtmarkt 1, Aalst Acht-Urenhuis, Stationsstraat Denderleeuw Foto's die in Voor Allen verschijnen, kunnen mist beta ling van 50,- fr. bekomen worden op het CSC- secretariaat Van Gael Rita Houtmarkt 1 te Aalst "Met een stijlvolle academische zitting werd vorige zondag het «tienja rig» bestaan van het humanistisch verbond in Aalst herdacht. Een nieuwe affaire met supermarkt De Croock. Iets meer over Boris Vian de veelzijdige kunstenaar, of de terugkeer van het Pan theater. Kinder animatie op 1 mei in Volkshuis en het standpuint van de BSP Aalst over het slachthuis en verhaalbelastingen. Dit alles op blz. twee en drie. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT De Socialistische Beweging voor Vrede en Ontwikkeling neemt kennis van de berichten m.b.t. het aanstaande afslui ten van een vredesverdrag tussen Egypte en Israel: stelt dat zo'n verdrag, indien het werkelijk zover komt, geen werkelijke vrede tussen twee volkeren zal bezege len, maar het resultaat zal zijn van de wil van de Verenigde Staten om in het Nabije en het Midden-Oosten twee mili taire machten te plaatsen belast met het handhaven van een zekere orde t.a.v. de ontvoogdingseisen van de Arabische volkeren. Dit op een ogenblik dat de Verenigde Staten hun Iraanse bondge noot verloren hebben en Pakistan zich heeft teruggetrokken uit de militaire verdragsorganisatie CENTO. stelt dat een werkelijke vrede ver onderstelt dat rekening wordt gehouden met de rechten op onafhankelijkheid en veiligheid van alle volkeren in het Midden-oosten, de Palestijnen inbegre pen. tegen de Belgische steun aan de Apartheid (de zaak SYNATOM) Indochina: terugtrekking van de Chinese en Vietnamese troepen De Socialistische Beweging voor Vrede en Ontwikkeling stelt dat staten die zich op het socia lisme beroepen meer dan anderen nog dienen te vermijden tot het gebruik van geweld over te gaan of daarmee te drei gen om de problemen m.b.t. hun we derzijdse en internationale betrekkin- De Socialistische Beweging voor Vrede en Ontwikkeling. feliciteert de Minister van Buiten landse Zaken omdat hij zijn bescher ming heeft verleend aan een tentoon stelling gewijd aan «het Kind: slachtof fer van de Apartheid». stelt nochtans dat zijn initiatief hier in tegenstelling staat tot de heelwat doeltreffender steun die de Belgische regering aan het Zuid-Afrikaanse apart heidsregime heeft gegeven door een handelsverrichting ten belope van 5 mil jard BF te waarborgen (de zaak Syna- tom). gen te regelen; veroordeelt dan ook zowel de Viet namese militaire tussenkomst in Cam bodja als de Chinese in Viëtnam; neemt kennis van de terugtrekking van de Chinese troepen uit Viëtnam; spreekt zich uit voor het zelfbe schikkingsrecht van alle volkeren van Indochina, wat de terugtrekking van de Viëtnamese troepen uit Cambodja ver onderstelt; hoopt dat de problemen die zich stellen voor de volkeren en staten in kwestie zullen opgelost worden door onderhandelingen. Ik wens volgende inlichtingen aan onze vrienden «werknemers», te verstrekken betreffende de wet op de jaarlijkse va kantie. 1Een arbeider heeft recht op 14% van de brutolonen tegen 108% verdient in 1978 eventueel verhoogd met een fictief loon voor de gelijkgestelde dagen, vastgesteld als volgt: onderscheid van leeftijd of geslacht). 2. Solidariteitsafhouding: 1%. 3. Belastbaar vakantiegeld: 13,86% van de in punt 1 vermelde lonen. Voor belastbare vakantiegelden: Lager dan 30.001 fr., bedrijfsvoorhef fing 21% van het belastbaar vakantie geld. minder dan 18 jaar Mannen: 480 fr. per dag Vrouwen: 400 fr. per dag tussen 18 en 20 jaar 680 fr. per dag 580 fr. per dag 21 jaar en meer op 31-12-77 885 fr. per dag 680 fr. per dag Deze bedragen gelden alleen voor hand arbeiders. Voor leerlingen met een erkende leer overeenkomst: 240 fr. per dag (zonder Van 30.001 fr., bedrijfsvoorheffing 27% van het belastbaar vakantiegeld. Lees verder p. 8 1 MEI 1 mei is in de socialistische beweging sinds lang een belangrijke dag geworden. Het is de dag waarop wij allen als kameraden tesamen zijn: deelnemen aan de optochten, naar de 1 mei-koersen gaan kijken en in de Volkshuizen gezellig feest vieren. Oude vetes worden bijgelegd, nieuwe vriendschappen groeien. Maar feestvieren houdt ook in, dat er een moment van stilte komt, een moment van bezinning. Dat men even terugkijkt naar wat voorbij is en vooruit blikt naar wat nog komen moet. Het recente verleden is voor de arbeidersklasse niet altijd even prettig geweest. Het is nu wel duidelijk geworden dat de gouden jaren 60 voorbij zijn. Jaren van hoogkonjunctuur en bijna volledige tewerkstel ling. Sinds 1975 is deze situatie grondig veranderd. De werkloosheid is hoog en treft vooral de vrouwen en de jongeren. In bijna alle sektoren en bedrijven zijn de arbeiders in het defensief gedrongen: in plaats van loonsverhogingen stelt men de werkzekerheid als belangrijkste voorop. En aan de jonge schoolverlaters biedt men als belangrijkste informatie aan welke formaliteiten ze moeten vervullen om uitkeringsgerechtigd werkloos te worden. De kloof tussen rijk en arm wordt niet enkel in ons land, maar in de gehele wereld steeds groter. Zo gezien is er niet veel reden om feest te vieren. Maar het is duidelijk dat het zo niet langer kan. Het socialisme heeft alleszins dit met het christendom gemeen, dat het de kiemen van de hoop in zich draagt. Het socialisme echter draagt de hoop EN de zekerheid in zich dat wij tesamen in staat zijn een betere maatschappij op te bouwen. In de toekomst zullen wij op verschillende vlakken daartoe de kans krijgen. Er is vooreerst de gewestvorming die voorzien is in de regeringsverkla ring. Daardoor zullen de 3 gewesten (Vlaanderen, Brussel en Wallonië) en de 2 gemeenschappen (Nederlandstaligen en Franstaligen) eindelijk de kans krijgen hun eigen beslissingen te nemen. Het is een goede zaak dat beslissingen die hun weerslag hebben op één gewest ook genomen worden door de verkozenen van dat gewest: de kans dat de beslissing beter aangepast is aan de specifieke noden van de bevolking is immers veel groter. En de afstand tussen de burger en het niveau waar de beslissingen genomen worden zal verkleinen, waardoor de betrokkenheid van de bevolking bij het politieke gebeuren zal groeien. Het zal er nu voor ons op aan komen, eendrachtig samen te werken en ervoor te zorgen dat de beslissingen die genomen worden een stap vooruit zijn iri de richting van de socialistische maatschappij waarnaar wij streven. Een maatschappij met een Werkelijke politieke, ekonomi- sche, sociale en kulturele democratie, waar iedereen recht op arbeid heeft, zich permanent kan vormen en de inkomens, de kennis en de macht werkelijk gespreid zijn. Maar de huidige problemen zijn zo groot dat de oplossingen niet enkel op het vlak van het gewest moeten gezocht worden. Daarom zullen wij als Vlaamse socialisten in de toekomst, net zoals in het verleden, over alle taal- en landsgrenzen heen, solidair zijn met hen die dezelfde doeleinden nastreven als wij. Het is hierin dat het belang schuilt van de verkiezingen van 10 juni eerstkomend. De eerste rechtstreekse verkiezing van het Europees par lement houdt de belofte in van een internationale aanpak van onze problemen. Laten wij ervoor zorgen dat de Vlaamse socialisten de overwinning die zij op 17 december in ons arrondissement behaalden, kunnen omzetten in een overwinning voor heel Vlaanderen. Zo gezien is er op 1 mei 1979 reden genoeg om feest te vieren: het kan een nieuwe en definitieve stap betekenen naar een open en progressief Europa, waarin een open en progressief Vlaanderen zich kan ont plooien. Daarvoor is net echter nodig dat wij de socialistische aanwezigheid in Vlaanderen voortdurend tonen. Ik wil daarom besluiten met een oproep om massaal aanwezig te zijn in de 1 mei betogingen die in ons arrondissement plaats hebben. Mare Galle Minister van het Vlaamse Gewest

Voor Allen | 1979 | | pagina 1