WEEKBLAD Onze federatie en Europa MARC GALLE VOORSTANDER AFVALWET! VLAAMS DE INZET VAN EUROPA Nieuwe Scene terug SAMEN STAAN WE STERKER OP 1 MEI TOESPRAAK: Foto's die in Voor Alien verschijnen, kunnen mits beta ling van 50,- fr. bekomen worden op het CSC- secretariaat Van Gael Rita Houtmarkt 1 te Aalst DE EUROPESE VERKIEZINGEN IN ONZE FEDERATIE VRIJDAG 4 MEI 41" JAARGANG NR. 1#* WEEKBLAD VAN DE B?S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I —9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgeven Willie Vernimmen, Houtmarkt 1930(5 AALST De Federatie Aalst heeft gemeend na het aanbrengen van enkele amendemen ten, het voorgestelde programma te kunnen goedkeuren. Wij zijn nochtans de mening toegedaan dat bij het uitdragen van onze bood schap aan de bevolking en bij het voor stellen van ons programma enkele prio- einde te brengen is het noodzakelijk dat het economisch en het sociaal beleid een eenheid vormen. In het Europees verdrag is deze basis stelling nauwelijks geconcretiseerd. De arbeidsmarkt wordt een centraal objec tief. Dit betreft niet enkel de omvang van de werkgelegenheid, maar ander- Bijna alle produkties van de Inter nationale Nieuwe Scene werden in Aalst aan het publiek voorgesteld. Nu wordt voor maandag 14 mei «en god schiep de vrouw... voor keuken, bed en baas» aangekon digd. Zoals de titel al laat vermoe den, behandelt deze nieuwe pro- duktie de ook in ons land zo aktuele vrouwenproblematiek. De Nieuwe Scene voedt met dit stuk de strijd naar een rechtvaardiger bestaan voor de vrouw in deze maatschap pij. Enige voorstelling in Aalst op maandag 14 mei te 20 uur in de stadsschouwburg aan het Vrede plein. Toegangsprijzen 100 en 120 F. Tot dan! Hou reeds volgende data vrij GERAARDSBERGEN AALST ZATERDAG 19 MEI 1979 om 20 uur VRIJDAG 18 ME11979 jn het Volkshuis - Markt om 20 uur in het Volkshuis, DENDERLEEUW Houtmarkt 1 Aalst Z0NDAG 20 ME11979 om 15 uur in het AC,HTURENHUIS, TE Denderleeuw Lil volk-borst lilol besluit vuil de oplucht te Geraartlsbergen, <lc interna tionale gezongen. zijds ook Je arbeidsomstandigheden, de arbeidsduur (35 urenweek), de regio nale spreiding van de werkgelegenheid, de selektiekriteria, de ongelijke behan deling lussen man en vrouw en derge lijke meer. De centrale plaats die de arbeider in het arbeidsproces waar neemt moet opnieuw geherwaardeerd worden. De 35-urenweek betekent ook dat wij ons zullen moeten bezighouden met de technologie met de werkorganisatie, met het arbeidsritme. Als Vlaamse So cialisten moeten dit voor ons cruciale punten zijn. Doeltreffende kontrole- middelen moeten worden ingesteld om deze algemene principes konkreet te doen toepassen. De harmonisering van de sociale zeker heid moet vooral steunen op het begrip solidariteit met de minst-begunstigden. Het begrip van de herverdeling der in komens, moeten wij als Vlaamse Socia listen kunnen doordrukken in het nieuwe Europa. Elke discriminatie moet dan ook ge weerd worden. In een demokratisch Europa waar ook de arbeiders, de bedienden en de kaders aan bod komen, moeten solidariteit, ge lijkwaardigheid, vrijheid en vrede de basistoetsen vormen voor de socialisti sche fractie. Europa mag dus niet alleen meer een Gemeenschap zijn van kooplieden en technocraten. De Gemeenschap moet ook en vooral opgebouwd worden voor mannelijke en vrouwelijke werknemers, ongeacht of deze nu buitenlanders zijn, ongeacht hun sociale status, ongeacht hun geno ten onderwijs. Wij moeten van Europa een sociaal Eu ropa maken dat ons een etage dichter bij het socialisme brengt, zoniet is al deze moeite waardeloos. Nog een woordje over de opstelling van de partij bij Jeze verkiezingen. Nu wij onze lijst hebben samengesteld moet alle verwarring worden verme den. Dialogeren over kumul, machtsconcen tratie e.a. zaken kan en moet geregeld worden op het kongres dat trouwens voorzien is. Het is trouwens geloof ik hoog tijd dat wij een einde stellen aan degenen die onder het mom van «progressief den ken» onze partij gaan verdelen en ze in een minderwaardige positie gaan bren gen. Dit betekent niet Jat wij niet akkoord gaan met een openheid van onze bewe ging, dit betekent alleen dat men zich ook niet mag laten manipuleren door degenen die er belang bij hebben dat wij naar buiten uit als een verdeelde partij zouden overkomen. In dit verband lijkt het ons ook overdui delijk dat wij niet mogen aarzelen ons frontaal op te stellen tegen degenen die er blijkbaar op uit zijn te bewijzen dat zij in het Vlaanderen van Morgen de alleenheerschappij kunnen veroveren. Wij kunnen bogen op een degelijk pro gramma. indien wij het eensgezind en in een voor Je bevolking verstaanbare taal naar buiten kunnen dragen, dan menen wij dat wij er moeten in slagen terug bergop te gaan. Willv Vernimmen, 3e kandidaat Europese Verkiezingen riteiten worden naar voor geschoven. Prioriteiten vooral die betrekking heb ben op de problemen die een werkelijke Europese aanpak vergen. Alhoewel het vanzelfsprekend is dut wij als Vlaamse Socialisten al te goed beseffen dat een doeltreffende werking in het Europees apparaat nooit kan worden bereikt zon- lar dat de instellingen ten gronde wor den gedemocratiseerd, menen wij dat wat onze propaganda betreft deze pro blemen niet op de voorgrond mogen worden geplaatst. Dit demokratisch Eu ropa moet niet enkel demokratische strukturen hebben, belangrijker is het feit Jat dit Europa een vooruitstrevend beleid moet kunnen voeren. 1 MEI IN HET ARRONDISSEMENT ;J|< - - s Deze week op pagina's 2 en 3, berichten over de viering van 1 mei in Aalst, het Hulp Advies Kontaktcentrum (HAK), en de blunder van raadslid Lambert Van De Sijpe uit Vleldert die het stadsbestuur ten onrechte ervan beschuldigde een schoolbuskwestie te hebben uitgelokt. Wij zijn de mening toegedaan dat het zwaartepunt van hetgeen wij aan de be volking hebben voor te steller., moet liggen op het vlak van de economische en sociale problemen waarmede de be volking vandaag de dag meer en meer wordt geconfronteerd en waarvoor een grote gevoeligheid bestaat. Inderdaad begin 1979 telde Europa het sinds de Tweede Wereldoorlog nooit gekende cijfer van bijna 7 miljoen werklozen. De vooruitzichten voor 1985 zijn niet erg bemoedigend: terugloop van de economische groei en weinig gunstige demografische ontwikkeling. Geschat wordt dat, indien de spontane evolutie zich verderzet, in de Europese Gemeenschap de beroepsbevolking met bijna 10 miljoen personen zal stijgen, zodat gezien de huidige werkloos heid tussen nu en 1985 voor ca. 16 miljoen mensen werk moet worden ge creëerd. Dit is een omvangrijke taak zo wij wil len bewijzen Jat Je Europese Gemeen schap ook een sociale gemeenschap kan zijn. Om deze opdracht tot een goed Op 10 juni a.s. hebben de verkiezingen plaats van het Europese parlement. Dit is ongetwijfeld een belangrijke datum op de weg naar een grotere Europese eenheid, waarvan dertig jaar geleden, na het einde van ,1e twee,le wereldoor- loig Je eerste grondslagen werden ge legd. Het heeft lang geduurd vooraleer we deze faze op het politieke plan hebben bereikt. Na een aanvankelijk entoe- siasme werden de eerste grote konkrete stappen gezet op het ekonomisch vlak met Je Europese Ekonomische Ge meenschap. waarbij Jan vooral de landbouwproblemen en vervolgens de muntproblemen een groeiende aandacht kregen. Het intussen opgerichte, maar niet verkozen Europese parlement, werkte reeds in I960 een ontwerp uit voor rechtstreekse algemene verkiezin gen. Na 19 jaar zullen honderd tachtig miljoen stemgerechtigden uit de negen lidstaten van de EEG nu rechtstreeks een parlement verkiezen wat een be langrijke stap betekent naar een grotere politieke eenheid. Men kan natuurlijk de vraag stellen of de bevolking genoegzaam weet waar over het gaat. Via de media verneemt men regelmatig nieuws over Je ekono mische en financiële besprekingen, waarbij dan meermaals over moeilijk heden en maratonzittingen wordt ge sproken. Het is duidelijk dat de door sneeburger te weinig is gesensibiliseerd voor Je Europese problematiek in haar geheel en vaak niet genoeg is voorge licht, niettegenstaande vele goede i- nitiatieven. Hoe is het met de jeugd gesteld voor wie dit toekomstig verenigd Europa, na het scheppen van politieke strukturen, ver der zal moeten uitbouwen'? Meer dan wie ook dient de jeugd voor Europa te worden geïntresseerd. Wat de oudere generaties nog uit ervaring heb ben meegemaakt Je laatste decennia, kennen de jongeren slechts van horen zeggen en uit geschiedenisboeken. Entoesiasmerende figuren zoals Schuibman, Adenauer, de Gaspari, be horen voor de jeugd reeds tot het histo risch verleden en loch is het vooral bij haar dat een groeiende belangstelling moet bestaan. Wat vele burgers en zeker de jongeren opvalt wanneer zij aandacht schenken aan de Europese problematiek is de on enigheid lie zij vaststellen en dat op Ie eerste plaats bij de Jiskussies over de modaliteiten van verwezenlijking. lees door p.6 De traditionele 1 mei-toespraak in Aalst werd gehouden door Pgt. Mare Galle, de kersverse Minister van het Vlaamse Ge west. In zijn inleiding wees de Minister op de hoge werkloosheidscijfers in het arron dissement Aalst: 14.500 volledig werk lozen, zonder de tewerkgestelde werklo zen, stagiairs, tewerkgestelden in het Bijzonder Tijdelijk Kader, enz... mee te tellen. Met 13,1% volledig werklozen heeft Aalst één van de hoogste werkloos heidscijfers van gans Vlaanderen. Mare Galle wees daarbij ook nog op de pende- larbeid als supplementair probleem voor ons arrondissement. Hij was echter van oordeel dat wij in de toekomst op ver schillende vlakken de kans zullen krijgen om deze toestand te veranderen. De Minister wees vooreerst (uiteraard zouden wij zeggen) naar de gewestvor ming die voorzien is in de regeringsver klaring. Het verkleinen van de afstand tussen de burger en het niveau waar de beslissingen genomen worden zal de be trokkenheid van de burger bij het beleid vergroten. De kans dat de beslissingen Zo wees hij naar het administratief dool hof waarin de burger dikwijls verzeild geraakt. Het is van belang, zo zegde Mare Galle, de administratieve relaties tussen de bevolking en de overheid zo doorzichtig mogelijk te maken. Verder neemt hij zich voor de afvalver werking in Vlaanderen te coördineren in een globale afvalwet. In verband hiermee noemde hij de strijd tegen alle vormen van milieuverontreiniging erg belangrijk voor de toekomst. Als tweede niveau waarop wij in de toe komst meer vat zullen hebben noemde de Minister het Europa van morgen. In de eerste rechtstreekse verkiezingen van het Europees Parlement van 10 juni e.k. zag hij een stap naar de zo noodzakelijke internationale aanpak van onze proble men. Hij was van oordeel dat de socialistische fractie als sterkste uit deze verkiezingen zal komen. De Minister besloot met een gloedvolle oproep om aan 1 mei 1979 zowel een feestelijk als een strijdend karakter te geven. Te Ninove trok inen zich van het slechte weer niet veel aan. beter aangepast zijn aan de specifieke noden van de bevolking is ook veel gro ter. De Minister noemde een aantal doestel lingen op die hij als prioritair beschouwd in zijn opdracht.

Voor Allen | 1979 | | pagina 1