Duidelijke keuze voor Europa De beleidsnota van de Vlaamse executieve Wandel mee in het Kravaalbos *i r #1 SAMEN HET STERKST IN EUROPA OUDENBERG VOOR VERDER VERVAL VRIJWAREN HANG DE AFFICHE VOOR UW RAAM HELDERGEM HULDIGDE EDDY DE PAUW Minister Mare Galle betoelaagde reeds voor méér dan 28 miljoen frank aan wegeniswerken in Groot-Ninove Dringend verzoek aan onze lezers afgebeeld op biz. 12 r 'mm spereer Het Ekonomische luik I zie p. 3 Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300AALST ILL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VRUDAG 1 JUN11979 41' JAARGANG NR. 2^ WEEKBLAD VAN DE B.S.P De dag waarop er turopees gekozen zal worden, nadert. Op 10 juni zal een uit gebreid Europarlement voor het eerst rechtstreeks verkozen worden. Elke kie zer zal mee kunnen beslissen over de samenstelling van dit parlement, dit be tekent dan ook dat het Europees Parle ment de eerste Europese instelling is die een democratische structuur zal krijgen. Dit Europarlement dat vandaag met 198 leden 260 miljoen Europeanen verte genwoordigt, zal na 10 juni 410 afge vaardigden tellen. De vier grootste lids taten: Italië, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië krijgen 81 leden, Ne derland 25, Denemarken 16, Ierland 15, Luxemburg 6, België 13 aan de Ne- derlandstaligen toegewezen worden en 11 aan de Franstaligen. Diegënen die in het Brusselse wonen zullen naar keuze hun stem kunnen uitbrengen op de Franstalige of de Nederlandstalige lijst. De gekozen kandidaten zetelen in het Europees Parlement niet per nationaliteit maar wel per politieke fractie. In het hui dig Europarlement werden naar politieke overtuiging 6 fracties gevormd. De So cialistische fractie met 66 leden, de Christen -democratische met 53, de Li berale en democratische fractie met 23 ledende Europese Conservatieve fractie met 18, de Communistische fractie met 18 en de fractie van Europese democra ten voor de Vooruitgang met 16 leden. De socialistische familie is niet alleen de sterkste groep binnen het Europees Parlement maar het is ook de enige frac- Het is echter van het allergrootste belang dat de socialistische fractie ook even sterk zai blijven na 10 juni en dit opdat de socialistische fractie tesamen met de Willy Vernimmen, Karei Van Miert, Willy Claes en Walter Kerckhove op de geslaagde Euro-meeting te Ronse. tie die haar leden recruteert uit de negen lidstaten van de Europese Gemeens chap: Europeser kan het niet, zouden we zo zeggen! andere progressieve blokken een oplos sing aan tal van problemen zou kunnen geven. Deze oplossing zal niet alleen Europees maar ook progressief en voor- De beleidsnota van de Vlaamse gewest regering («Executieve») begint onder 'de titel «Het behoud van onze welvaart» met het schetsen van de krachtlijnen van een gewestelijk ekonomisch beleid. Deze titel toont reeds dadelijk de (nood gedwongen) beperkte doelstelling aan: het gaat immers niet om «verhoging» maar om «behoud» van onze welvaart. De nota begint immers met de nogal pessimistische vaststelling dat er begin dit jaar 165.000 volledig uitkeringsge rechtigde werklozen waren in Vlaande ren. Het spreekt vanzelf dat, mede door de sterke internationale gerichtheid van onze ekonomie, de oplossing voor het werkloosheidsprobleem niet vanuit het Vlaamse Gewest alleen kan komen. Er zullen op nationaal Belgisch en op inter nationaal vlak maatregelen moeten ge nomen worden. Toch blijft er binnen dit kader ruimte over om specifieke akties binnen het Vlaamse Gewest te onderne men. Zo stelt de nota voorop dat de expan siewetgeving die dateert van vóór de krisis aan wijziging toe is. Een onder scheid moet gemaakt worden tussen een expansiebeleid (gericht op ondernemin gen met groeiverwachtingen) en een herstruktureringsbeleid (gericht op on dernemingen in nood). Inzake expansiebeleid wordt duidelijk gesteld dat het moet voldoen aan vol gende voorwaarden: de tewerkstelling moet centraal staan. alle vormen van steunverlening moet passen in het kader van de kon- traktuele planning.' Dit wil zeggen dat'de verplichtingen van de ondernemingen die werken met over heidssteun duidelijk zullen omschreven al sociaal moeten zijn. Tien juni is een belangrijke dag ook omdat op die dag niet minder dan 180 miljoen Europeanen zich zullen uitspreken over het Europa dat zij wensen, net conservatieve Europa van Thatcher en Strauss of het progres sief Europa van Brandt, Mitterand en Van Miert. Op die dag zullen de 180 miljoen Europeanen, die voor het ogen blik blijkbaar weinig interesse tonen voor de Europese Verkiezingen, dus niet al leen beslissen over de koers van de Eu ropese politiek maar ook over de aard van de oplossingen die zuilen gegeven worden aan problemen zoals de werk loosheid; de energiecrisis, de land bouwproblemen en de ontwikkelings samenwerking. Lees door pu 5 Senator Willy Vernimmen 3" kandidaat tief. Op verzoek van kameraad Jacques Timmermans, schepen van openbare werken, heeft Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest, reeds de volgende princi piële belofte van betoelaging ondertekend: Aspelare: Hoogstraat en Molenstraatje 6.078.000 F Appelterre-Eichem: Stationsstraat 4.410.000 F Denderwindeke: Dasselt 4.759.000 F Denderwindeke: Bosveld 3.971000 F Lieferinge: Kasseide 6.496.000 F Voorde: Karmelietenstraat 2.776.000 F 28.499.000 F Hiermede zullen de inspanningen van het stadsbestuur op gebied van openbare werken, hun bekroning vinden door een spoedige realisatie. Het definitief ontwerp kan thans worden opgemaakt, zodat na het verlof in 'aanbesteding kan worden gegaan. Hieuws die de aangelanden ten zeerste zal verheugen. Samen met de betrokken inwoners danken wij langs deze weg Minister Mare Galle voor de speciale aandacht die hij aan »Groot-Ninove wil voorbehouden. Een nieuw industrieel beleid mëér dan noodzakelijk om de werkloosheid in Vlaanderen tegen te gaan. worden. Inzake herstruktureringsbeleid wordt uitgegaan van de vaststelling dat 65% van het bedrijfsleven in Vlaanderen (d.w.z. 400.000 arbeidsplaatsen) be hoort tot de traditionele sectoren die geen onmiddellijke groeivooruitzichten hebben. Vooraleer hulp verleend wordt, zal door een grondige individuele diagnose na gegaan worden of het bedrijf op middel lange termijn over ernstige overle vingskansen beschikt. Valt dit onderzo- pek positief uit dan dient het bedrijf een saneringsplan te aanvaarden. Tevens zal elke financiële inspanning van de over heid moeten gepaard gaan met een fi nanciële inspanning van de eigen private belangengroepen. Naast een vereenvoudiging van de ad ministratieve verplichtingen voor de KMO's besteedt de beleidsnota ruime aandacht aan het gewestelijk beleid in zake het openbaar ekonomisch initia- Eddy Oe Pauw wordt aan de ouderlijke woning afgehaald door de schepenen De Cock en De Leu. ->;g ook p. 5 Lees door p. 5 Mare Galle Minister van het Vlaamse Gewest Sedert enkele jaren maakt men zich te recht heel wat zorgen in verband met het milieu. In alle gewesten zijn milieu vriendelijke groeperingen gesticht. Daarenboven zijn er heel wat enkelingen die zich voor deze belangrijke aangele genheid hebben ingezet. Sommigen spreken reeds van een pre ventief milieubeleid. Zonder te beweren dat dergelijke verstrekkende initiatieven tot het domein van de dromers behoren, dient in dit verband aangestipt dat het altijd gewaagd is, bij een zo delicaat pro bleem aan een soort opbod te doen. In zijn geheel is het probleem van het milieu aan ons gewest en onze stad ook niet vreemd. Zeer talrijk zijn inderdaad dezen die bijvoorbeeld met «stortplaat sen» hebben te maken gehad. Ander zijds zal de regelmatige lezer van dit blad zich misschien ook reeds geërgerd heb ben gevoeld bij het lezen der publicaties van de hand van de vriend Maudens over de vijver op de Oudenberg. Deze paar overwegingen zijn in ieder ge val voldoende om er de meest voor de hand liggende conclusie uit te trekken: onmiddellijk zorgen voor wat men op dit ogenblik bezit. En het hoeft zeker geen betoog dat de Oudenberg en zijn omgeving een enig be zit is voor een siad die zich verder toeris tisch wenst uitte bouwen. Daarom is het meer dan noodzakelijk dat men het ge wenste begrip opbrengt en de nodige maatregelen treft om dit natuurpatrimo- nium voor verder verval te vrijwaren. In verband met de paden blijkt ook heel wat te doen. Naast de uitgestippelde wandelpaden bevinden zich in de deel gemeenten druk begane voetpaden die voor het ogenblik bijna niet te gebruiken zijn meestal door de weelderige planten groei die niet wordt ingetoomd door het scherp van de zeis. Anderzijds is uit het milieubeleid een be paald opvoedende taak van de overheid in verband met de wegwerpverpakking niet weg te denkenZo was enkele dagen geleden de omgeving van het oorlogs gedenkteken op het Stationsplein bene den alles. Talrijke verpakkingen van alle slag lagen her en der. Een gedeelte werd nu en dan met de wind opgewaaid terwijl een ander gedeelte reeds was vastgere- gend. En op het watervlak vóór het nochtans mooie monument, dreef in een draaiende beweging een verdord bloemstuk, even troosteloos als het mo tief zelf van het gedenkteken. Enkele lichtstralen in het geheel zijn ge lukkig reeds tastbaar. De speelpleinen en plantsoenen die onder het toezicht vallen van Senator - schepen Vernim men zijn werkelijke pareltjes te noemen. Men mag er hem zekér dankbaar voor zijn. Deze dankbaarheid kan men naar aanlei ding van de Europese verkiezingen zelfs verzilveren door uw stem uit te brengen op de naam van Senator Vernimmen. Dit zou bovendien een verantwoorde beslis sing zijn omdat het Europa van morgen ook zijn milieuproblemen zal kennen. Van Mello Gilbert Gemeenteraadslid

Voor Allen | 1979 | | pagina 1