WEEKBLAD VLAAMS CVP-eenheid verbroken te Zottegem Gunstige vooruitzichten voor de hengelaars De verkiezing van de Ayatollah Rekreatie in het domein De Gavers te Geraardsbergen KRUISPUNTEN VERKEERSVEILIG GEMAAKT Oe beleidsnota van de Vlaamse executieve: Onderwijs ALS EURO-PARLEMENTAIR Verbeteringswerken aan Pamelstraat te Ninove UITNODIGING SENATOR WILLY VERNIMMEN Optocht (markt Geraardsbergen) concert door de fanfare De Verbroedering Toespraak zie p. 6 DENDERLEEUW VRIJDAG 22 JUNI 1979 41' JAARGANG NU 25 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. *AV S?anie.TnA,d,mJ?iStrnatie_ Publiciteit Houtmarkt, nr. i -9300 AALST TLL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F 7^ u Onder een uitzonderlijke grote publieke belangstelling vergaderde maandag II. de raad te Zottegem. Op het programma stond een dertigtal punten. Als bijko mend punt op de agenda was «het recht tot interpelatie» (art. 63 van de gemeen tewet) van CVP-raadslid Etienne Stau- temas geplaatst. Burgemeester V.D. Meulebroucke opende de vergadering met het voorle zen van een schrijven van E. Stautemas aan het schepencollege en gaf daarna het woord aan het misnoegd raadslid. Betrokkene dankte de voorzitter omdat hij onmiddellijk het woord kreeg en kon digde zijn ontslag als lid van de CVP- fraktie aan. Ik ben een vrij christen de mocraat, aldus spreker, en heb mijn be slissing op eigen verantwoordelijkheid genomen. Onze afspraak was elke tweede maandag vari de maand gemeenteraad, wat zelden gebeurd is. Ik heb een druk bezet leven en kan me niet aanpassen aan de grillen van het schepencollege. Ik zal de rede nen van mijn ontslag op mijn gemak verklaren en wens dan ook niet onder broken te worden, dus oorkes open en mondje dicht. Na deze inleiding was het muisstil ge worden in de zaal. De spanning was te snijden. Op zijn bedaarde maar besliste manier ging spreker verder: «Het laatste strop dat ik me over het hoofd heb laten smijten was het oprichten van de vzw- sport. Door het oprichten van deze in stelling kon het schepencollege zonder moeite of schroom de schepen van sport, Emiel Otte, benoemen tot alge meen direkteur van alle sportakkomoda- tie in groot ZottegemDit was de druppel die de emmer deed overlopen. Een man zonder één enkel diploma dergelijke funktie laten bekleden voor het leven en later van een dik pensioen laten genieten is ronduit schandalig. Een arbeider moet een examen afleggen om aangeworven te worden. Een direkteur, meteen salaris van om ers bij de honderdduizend frank, wordt geoordeeld naar zijn politiekp overtuiging. Dit is meer dan volksbe drog. Spreker gaat verder met het grondbeleid uit de doeken te doen in 1976 kocht de gemeente twee café s aan op de markt en dit voor het onver antwoorde bedrag van 8.800.000 fr. Ik ben niet alleen tegen de som, maar dit is ook een verarming van het centrum. Bij deze aankoop is iedereen bij de neus genomen. Er was geen informatie laat staan inspraak. Waar blijft de elemen taire eerlijkheid bij het opstellen en uit voeren van het gewestplan. Wie had er baat bij de aankoop van landbouwgron den in de Tweekerkenstraat? Wie zijn de eigenaars van de gronden geiegen aan de ring rond Zottegem in ex-Erwetegem en ex-Godveerdegem? Men laat de waarde van de grond stijgen ten nadele van de gemeenschap Dat men wil rijk worden, akkoord, maar niet op kosten van de bevolking. Bestuursfuncties worden her en der uit gedeeld aan de vriendjes. Wat gaat er gebeuren met het industrie terrein? Alleen de vrienden kunnen er goedkope grond kopen. Welke verkwis ting is de aankoop, voor 22.000.000 fr. van het technisch centrum niet? In- en uitrijden vari wagens in volle centrum is een onnodig gevaar. Er is het tijdverlies voor het personeel, geldverlies voor de gemeenschap en het toppunt van al is dat er zelfs nog geen definitieve be stemming voor deze aankoop is. De kos ten voor Elios (sportzaal in ex-eigendom Borremans) belopen nu reeds 50.000.000 fr. Waar gaat het naartoe met de hoogheidswaanzin van de ge meentemandatarisseri? lees door p. 5 De BSP-Afdeling Geraardsbergen huldigt OP VRIJDAG 22 JUNI A.S. (aanvang 20 u.) Kïdiging1.6 sympa,isa,1ten vriendel'Jk tot het bijwonen van Mflrr Minie+n»- /on 1/1.» Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest, wenst ter gelegenheid van de officiële opening van de riviervisserij, op zaterdag 9 juni, de vele hengelaars een goede vangst en veel sukses bij de beoe fening van hun liefhebberij. De Minister wil van deze gelegenheid gebruik maken om de aandacht van de vissers te vestigen op het beleid dat hij wenst te voeren op het gebied van de riviervisvangst Vooreerst zal a! het mogelijke gedaan worden om de waterverontreiniging tegen te gaan. Er zal worden gestreefd naar de uitbrei ding van het aantal visplaatsen, o.a. door het openstellen en het herinrichten van afgesneden rivierarmen en de aan koop van wateroppervlakten, ontstaan bij zandwinningen. Ook zal, in samenwerking met de Pro vinciale Visserijcommissies, het uitzet- Ha het beëindigen van de wegeniswerken aan de Nederwijkstraai zullen de verbetenngswerken aai de Pamelstraat aanvangen op 6 augustus a.s. Mede dankzij de reeds gemoderniseerde verlichting wordt de Pamelstraat een model. - ten van verschillende vissoorten aange wakkerd en de hoeveelheid ervan ver hoogd worden. Deze maatregelen kunnen de riviervis vangst slechts algemeen teri goede ko men. De Minister wil tevens zo vlug mogelijk overgaan tot de oprichting van net opera tioneel maken van de geplande Visserij- dienst van het Vlaamse Gewest die moet instaan voor de controle en het onder houd van de viswaters Hij denkt ook aan maatregelen om ge- handicapten in de mogelijkheid te steiien het hengelen te beoefenen door het aan leggen van visplaatsen die bereikbaar zijn voor diegenen die zich niet op de berm van een sloot of rivier kunnen in stalleren. Tot slot wenst Minister Galle te wijzen op de wettelijk vastgestelde minimumma- ten voor het Vlaamse Gewest, dit om het «ondermaatse vissen» te bestrijden Snoek Snoekbaars Zalm Barbeel Omber Karper Zeelt Forel Molenaar Black-bass Baars Gewone Voorn Rietvoorn Kreeft De andere 45 cm 40 cm 40 cm 30 cm 28 cm 25 cm 25 cm' 22 cm 18 cm 18 cm 15 cm 12 cm 12 cm 10 cm niet genoemde vissoorten, mogen dus vrij van maat gevangen wor den. De lengte van de vis wordt gemeten van de punt van de snuit tot het uiteinde van de staartvin. De Europese verkiezingen, die dan toch als een nationaal referendum worden voorgesteld door alle media, hebben het door velen gevreesde resultaat te zien S'geven. De CVP stevent onweerstaan baar af op een absolute meerderheid in Vlaanderen en één enkele man in deze partij kan bogen op eer: achterban van bijna één miljoen aanhangers. Ondanks het feit dat in dit verband de verwachtin gen hoog gespannen waren, is Vlaande ren van het uiteindelijk electoraal resul taat van Leo Tindemans toch enigszins onthutst. Tal van mensen zullen zich af vragen of dergelijk plebisciet nog we! gezond is en of de democratie, het plura lisme en de verdraagzaamheid wel ge- die id zijn door het sukses van een partij in dergelijke mate afhankelijk te maken vari één man. Verontrustend is daarbij dat deze gang van zaken aan de editorialist van De Standaard, Manu Ruys, een aantal bom bastische ontboezemingen ontlokt die et- niet om iiegen. «Voor haast een miljoen burgers, zegt acoliet Ruys, is de persoon van Tindemans de belichaming van een politieke deskundigheid en een morele onkreukbaarheid, die blijkbaar onge woon sterk aanspreken in deze tijd van ontreddering, waarin zovele politici alle krediet verloren hebben». Deze uit spraak is in ieder geval niet mis te ver staan en laat nopens de door velen nage streefde reële resultaten van het Hndemans-effect geen twijfel bestaan: er is een morele herbewapening nodig om Vlaanderen en Europa te redden uit de klauwen van het socialisme en travaii- iisme. Dat daarbij ook de godsdienst en de evangelische waarden nogal onkies misbruikt worden, ontgaat niemand want te pas en te onpas worden geloofs thema's op tamelijk verdachte wijze vermengd met een visie op de socio- economische inrichting van de maat schappij waarbij samen met de keek de vrije markteconomie blijkbaar een heilige steunpilaar is. Om dit te bereiken, schrikt men er in conservatieve kringen niet voor terug om in deze onzekere tij den het democratisch stemrecht om te buigen tot een vorm van hysterische ver afgoding die aan collectieve verdwazing grenst. Meteen is ook bij ons de tijd niet meer veraf dat enorme mensenmassa's op straat komen om, zoals in Iran, op te stappen achter de beeltenis van een «po litieke hogepriester, die op grond van vage religieuze sentimenten een duide lijke autoritaire maatschappij belooft waarin geen plaats is voor allerhande «afwijkelingen». Die worden dan ook met de regelmaat van een klok tegen de muur gezet. Deze vergelijking mag dan al een indruk van overdrijving nalaten, dan nog zal de politiek bewuste burger uit de recentelijk nogal verketterde geschiedenis geleerd hebben dat economische crisissen meestal de roep om de «sterke man» en het «autoritaire regime» plegen te doen aanzwellen. In de meeste gevallen kondigt een derge lijke verharding van de sociale verhou dingen zich aan met een nietsontziende personencultus waarrond maatschappe lijke tegenstellingen worden gepolari- zeerd. En wee degene die openlijk zijn vertrouwen zou durven schenken aan de «verkeerde» persoon. Natuurlijk is het in Vlaanderen nog niet zo ver Het feit dat de Vlaamse Socialis ten zich tegen de algemene trend in de andere landen, hebben kunnen handha ven en zelfs winst hebben geboekt is verheugend. Zelfs al moet dit noodgedwongen gebeu ren door het creëren van een Van Miert- effect tegen het Tindemans-effect. lees door p. 4 Öi^HoeteaV8 k'e,ntieS kUnnen Weer hun hartie 0Pha,en- tenm'nste Sedert vele jaren zijn de kruispunten aan het Strokapelleken en Café Paken, op de Ninoofse steenweg oorzaak van vele on gevallen. Het vroeger gemeentebestuur drong destijds herhaalde malen bij de be voegde diensten aan om hier verkeers lichten te plaatsen. Spijtig werd hieraan toen geen gevolg gegeven. Met het uit bouwen van de sociale woonwijk Hemel rijk werd het gevaar aan het kruispunt Paken nog erger en was een oplossing dringend nodig. Volksvertegenwoordi ger Paul Van der Niepen, oud burgemeester van de gemeente, heeft zich onmiddellijk op de bres gezet, toen pgt. Mathot Minister van Openbare Wer ken werd. Hij drong bij hern bestendig aan om de hoogstnoodzakelijke verkeerslichten te plaatsen. Dit werd door pgt. Mathot goed onthaald, en onmiddellijk werden de schikkingen hiervoor op zijn depar tement getroffen De werken werden aangevat en thans kunnen wij met qe- noegen vaststellen dat deze verkeerslich ten in gebruik werden genomen. De brief van Minister Mathot bevestigt zulks. Aan de heer P. Van der Niepen Mijnheer de Volksvertegenwoordiger. Waarde Partijgenoot, In aansluiting met mijn schrijven vgn 4 augustus 1978 in verband met de plaat sing van een driekleurige lichtsignalisa- tie op het kryispunt Strokapelleken met de rijksweg 55 te Denderleeuw, heb ik de eer u mede te delen dat, behoudens on voorziene omstandigheden, deze instal latie in de eerste helft van juni in dienst wordt gesteld. Met kameraadschappelijke groeten, G. Mathot Dank zij de socialistische Minister van Openbare Werken zal het verkeer aldaar veiliger zijn, en zullen onze inwoners ge spaard worden van verkeersongelukken. Voorwaar een uitstekende verbetering voer de Denderleeuwse bevolking, die openlijk niet snel zal vergeten worden. P.V. Dit deel van de nota werd opgesteld door de Minister van Nationale Opvoeding Ramaekers. Het is opgesplitst in een aantal onderdelen waarvan we hieronder de voornaamste punten nader toelich ten. 1. Basisonderwijs De schoolplicht zal in beide richtingen verlengd worden, namelijk van 5 - 16 jaar. De voornaamste bedoeling van de verla ging van de leeftijd tot 5 jaar is een meer soepele overgang te realiseren tussen het kleuteronderwijs en de basisschool. Tot nu toe verliep deze overgang immers vrij bruusk: van het speelse van de kleu terschool naar het plotse gericht onder wijs van de basisschool. De bedoeling is nu deze breuklijn te doen verdwijnen. Ook in de basisschool zelf wil men soe peler fewerk gaan. Men wil loskomen van het strakke jaarklassensysteem ge bonden aan leerstofindeling en overgaan tot meer losse yroepsvorming in over eenstemming met de mogelijkheden van de kinderen zelf. 2. Beroepsonderwijs De Minister is er zich van bewust dat de groep leerlingen die nu op jonge leeftijd de school verlaten en nu onder de schoolplichtverlenging zullen vallen vooral door het beroepsonderwijs zullen moeten opgevangen worden. De vraag kan dan rijzen of de school voldoende aangepast is aan deze kinde ren. Het zal daarom nodig zijn nieuwe beroepsopleidingsvormen in te richten. Wat de middenstandsopleiding betreft, zal gestreefd worden naar een aanpas sing van de bestaande Centra, zodanig dat zij door Nationale Opvoeding kunnen worden erkend. 3. Buitengewoon onderwijs Gestreefd zal worden naar een zo groot mogelijke integratie van de leerlingen van het buitengewoon onderwijs in het gewoon onderwijs. Bij wijze van proef zal onmiddellijk de tijdelijke of permanente integratie van leeringen van het buiten gewoon onderwijs in het gewoon on derwijs worden georganiseerd, met toe stemming >/an de ouders en in overleq met het inrichtingshoofd van het gewoon onderwijs en de klasseraad. De integratie zal worden georganiseerd op het kleuter, lager en secundair ni veau. 4. Secundair onderwijs Rekening houdend met de ervaringen van de verschillende netten zullen de verschillende vormen van V.S.O. be hoedzaam dichter bij elkaar gebracht worden. Teneinde de leerlingen een zo groot mo gelijke waaier van studierichtingen aan te bieden zal de mogelijkheid worden ge creëerd dat een school met een andere school of met andere scholen een scho lengemeenschap kan vormen. De verschillende scholen zullen verplicht zijn met elkaar overleg te plegen teneinde de onderwijsvoorzieningen zo rationeel mogelijk te organiseren. Dit zal tot ge volg hebben dat dubbel gebruik verme den wordt. Belangrijk in verband iiiermee is dat aan de scholengemeenschap een beoaalde autonomie zal toegexeno worden onder meer inzake de begeleiding en de oriën tering van de leerlingen, de tijdelijke af fectatie en reaffectatie van de perso neelsleden, de inplanting van nieuwe gebouwen en de wijze van organisatie van het leerlingenvervoer. 5. P.M.S. centra Door een nieuwe impuls te geven aan de P. M.S.-vernieuwing zal betracht worden dat: de P.M.S.-centra niet langer sys- teembestendigend blijven werken. de centra loskomen van een te grote aandacht voor de verstandelijke ontwik keling van de jonge mens, maar integen deel ook de hele ontplooiing van het kind op het oog hebben. de centra meer in en met de sc.,ooi zullen gaan werken, o.m. met het oog op de begeleiding van kinderen met leermoeilijkheden. een gecoördineerde samenwerking tol stand komt tussen de pedagogische inspectie enerzijds en de P.M.S.-centra anderzijds met het oog op de begeleiding van de personeelsleden op school. lees door p. 5

Voor Allen | 1979 | | pagina 1