ONTPLOFFINGSGEVAAR TE DENDERLEEUW Medewerkers aan Voor Allen opgelet EUROPARLEMENTSLID WILLY VERNIMMEN FEESTELIJK GEHULDIGD Verhoging van de huishuur voor sociale woningen opgeschort OPENSTELLING VRIJE GEDEELTE MARKT VRIJDAG 29 JUN11979 41* JAARGANG NR. 26 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. IN HET PARLEMENT Het Vlaams weekblad «Voor Allen» verschijnt niet op 20 en 27 juli 1979. U gelieve hiermede rekening te houden bij het instu ren van uw copij. De Redaktie Belangrijke overwinning binnen de Vlaamse Executieve: Redaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. I 9300AALST rEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1.9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Nieuwe gebouwen van het R.I.B.T.O. ingehuldigd Alles droeg ertoe bij om de ttiinfeesten van het Rijksinstituut voor Bijzonder Technisch Onderwijs van Aalst op zater dag 23 juni een geslaagde gebeurtenis te maken. Er was de zon die, samen met het park rond de kostschool te Hofstade, voo.r een prachtig kader zorgde. Er was verder de niet alledaagse aanlei ding tot de tuinfeesten. Niet in elke school kan men immers op dezelfde dag tegelijkertijd de nieuwe ge bouwen van de kostschool inhuldigen én de eerste steen leggen voor een nieuw complex van de school zelf. Er was de aanwezigheid van een aantal prominente figuren waaronder de Kame raden Ministers Marc Galle (van het Vlaamse Gewest) en Jef Ramaekers (van Nationale Opvoeding). Dat alles (plus de rest van het pro gramma, waarovber verder) had massa's volk naar het Ribto gebracht. De flashes van de talrijk aanwezige persmensen onderstreepten verder het belang van de gebeurtenis. Terwijl de kleinsten zich verlustigden aan het schouwspel geboden door cirkus Johny kwamen de personaliteiten aan sijpelen. Rond 16 uur verzamelden de aanwezigen zich en kregen zij de klas sieke toespraken. Ingeleid door direk- teur Leemans spraken achtereenvolgens de Heer Hemmerijckx (Voorzitter van het Beschermcomité) en de twee aanwezige ministers. Mare Galle had het vooral over het Be schermcomité van de school, dat inder daad mag terugblikken op een niet ge ringe aktiviteit. Naast het dagverblijf «Schoonderhage» dat op 1 september zijn deuren opent voor een 20-tal vol- HiMMMMiW Garcia voor het nodige amusement zorgde. Zondag 24 juni liet de weermaker enigs zins verstek. Dit kon het entousiasme niet bekoelen. De 2e wandeltocht «Schoonderhage» kende een groot succes en de eetstanden werden bestormd en brachten het no dige zaad in het bakje. Kortom: de tuin feesten van het Ribto mogen geslaagd genoemd worden. Vermelden we tot slot riog dat de «Trofee Mare Galle», uitge reikt aan de groep die met het grootste aantal deelnemers voor de wandeltocht inschreef, in de wacht gesleept werd door het Trommelkorps van de BSP- Mere. M.J. wassen ernstig mentaal gehandicapten werkt men nu immers ook aan een ge zinsvervangend tehuis. Minister Galle bracht ook een warme hulde aan de vroegere directeur, de Heer Albert Van Cauter. Jef Ramaekers schetste in het kort het belang van de integratie van de gehandi capten in de maatschappij en de noodza kelijkheid van degelijk onderwijs voor de gehandicapten. Een aantal van zijn plan nen worden echter afgeremd door de huidige budgettaire moeilijkheden. Na de toespraken werden de nieuwe ge bouwen van de kostschool ingehuldigd en plaatsten de 2 Ministers eendrachtig en met vaardige hand de eerste steen van de nieuwe schoolgebouwen. Een gezellilge en druk bijgewoonde re ceptie vormde daarna de overgang naar de avondfeestelijkheden waarbij Dignio Minister Ramaekers knipt het lint door, de gebouwen zijn officieel geopend. Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen stelt het probleem van het accuut ontploffingsgevaar te Denderleeuw tijdens de bespreking van de begroting van de Minister van Volksgezondheid en leefmilieu. Oorspronkelijk lag het niet in mijn bedoe ling tussen te komen tijdens de bespre king van deze begroting, doch gezien op dit ogenblik de bevolking van mijn streek in grote beroering is gekomen ingevolge de recente gasontploffingen te Schelle- belle en te Ronet bij Namen, ben ik op mijn eerder ingenomen standpunt te ruggekomen en wil ik van deze gelegen heid gebruik maken om uw aandacht te vestigen op het acute gevaar van het bestaan van een gasopslagplaats temid den van een uiterst dicht bevolkt woon gebied als Denderleeuw. Het gevaar voor explosies te Dender leeuw is inderdaad niet denkbeeldig en vormt sedert verscheidene jaren reeds een bron van grote onrust en angst bij de in de omgeving van dit bedrijfje wonende bevolking. Een kleine historiek, Geachte Heer Minis ter, Achtbare Collega's, van het ontstaan en de uitbouw van deze gasstapelplaats zal U duidelijk maken hoe de vork hier precies in de steel zit. Alles begon toen dhr. Kamiel De Vuyst enkele jaren geleden een vergunning aanvroeg met de bedoeling een opslag plaats voor handelsbutaan en propaan op te richten in de Dwarsstraat te Den derleeuw. Meer bepaald ging het hierbij om een stockageplaats voor 120.000 liter pro paan, 60.000 liter butaan in twee boven grondse containers en 2.500 liter in ver plaatsbare recipiënten. De gevraagde vergunning werd hem door het toenmalige gemeentebestuur en de Bestendige Deputatie van de Pro vincie Oost-Vlaanderen toegestaan op 7 juli 1973. Niettegenstaande de aanvraag eerst in gediend werd voor het vestigen van de gasopslagplaats in de Dwarsstraat te Denderleeuw, werd het bedrijf opgericht op terreinen langsheen de Kouterbaan. Deze gronden waren op het oorspronke lijke gewestplan voorbestemd als na tuurgebied, maar op het gewijzigd ge westplan werden ze voorzien als zijnde van openbaar nut. Toch was er toendertijd, in 1973 dus, niemand die hiertegen protesteerde, en ook niemand van de bewoners uit de omgeving opperde enig bezwaar. Nadien echter werd de hele zaak door verkocht aan de firma Petrolane, thans Meagas, en pas van dan af ging het voorgoed fout. Niet alleen was deze firma reeds vroeger uit meer dan vijf gemeenten moeten weggaan wegens het gevaar voor het leefmilieu, maar nu lie ten de nieuwe eigenaars, zonder vooraf- gaandelijke bouwvergunning, op de ter- Provincie Oost-Vlaanderen en in een antwoord verklaarde deze instelling dat de firma inderdaad de toegestane hoe veelheid gas niet mocht overschrijden. Vele bewoners uit de omgeving opper den ook onmiddellijk bezwaar tegen het esthetisch aspect en het uitzicht van de geplaatste gasinstallaties. Ook het toenmalige gemeentebestuur liet zich niet onbetuigd en trad op, doch het had helaas niet de wettelijke midde len ter zijner beschikking om het zich in overtreding bevindende bedrijf definitief te sluiten. Als burgemeester van de gemeente Den derleeuw heb ik op een zeker ogenblik de exploitatie toch laten stilleggen, maar ik In totaal 182.500 liter gas, in een bevolkte buurt Is dat nog verantwoord? reinen langsheen de Kouterbaan beton nen vloeren gieten voor vier houders. Dat er iets niet in orde was werd onder meer bewezen door het feit dat deze wer ken 's nachts en onder het licht van schijnwerpers werden uitgevoerd. Uit protest vormden de bewoners uit de omgeving, ten zeerste verontrust over de gevaren die hen bedreigden, een aktie-comité om de uitbating van ga sopslagplaats tegen te gaan. Gezien de reglementering terzake niet gerespec teerd werd stuurden zij een protestbrief naar de Bestendige Deputatie van de moest later op deze beslissing terugko men. Gans deze zaak werd in die dagen ook uitvoerig besproken in commentaren in kranten en weekbladen. Uiteindelijk werd de firma Meagas toch door de 10e Kamer van de correctionele rechtbank te Dendermonde veroordeeld wegens het oprichten zonder bouwver gunning van twee reservoirs voor vloei bare gassen met een gezamenlijke capa citeit van 300.000 liter, m.a.w. 120.000 liter meer dan de toegestane hoeveelhe den. Volgens de rechtbank maakte deze overtreding inbreuk op art. 44 van de wet op stedebouw en ruimtelijke ordening. De firma werd beboet en diende het ter rein binnen 1 jaar in zijn oorspronkelijke toestand terug te brengen. Deze veroordeling dateert van juni 1977. De firma Meagas tekende echter beroep aan tegen deze beslissing op 30-6-1977, twee jaar geleden dus, en tot op heden is er nog geen uitspraak in deze zaak geval len. Inmiddels werd wel door de betrokken firma een aanvraag ingediend tot regula- risatie van de wederrechterlijke uitge voerde werken; aanvraag welke echter door het gemeentebestuur van Dender leeuw geweigerd werd. Deze weigering werd door het hoofdbe stuur van Stedebouw bekrachtigd, maar niettegenstaande dit alles voltooide de firma Meagas toch de werken en worden de vloeibare handelsgassen rustig ver der geëxploiteerd. Bij dit alles blijft de hogere overheid lankmoedig toezien. Intussen, Mijnheer de Minister, Acht bare Collega's, blijven de bewoners uit deze buurt in angst verder leven boven op dit kruidvat, en de recente ontploffin gen te Schellebelle en Ronet zijn alleen maar van die aard dat zij deze angst steeds meer doen toenemen. Wij zijn helemaal niet gekant tegen ga- sopslagplaatsen. Deze installaties zijn niet alleen vanuit economisch oogpunt broodnodig, maar vanuit het standpunt van de tewerkstelling zijn dergelijke be drijven zelfs welkom voor de bevolking van een gemeente die het traditioneel moet hebben van de pendelarbeid. Wat wij echter niet begrijpen is het feit dat men de creatie van dergelijke bedrij ven toelaat in dicht bevolkte woongebie den. De gasopslagplaats in kwestie bevindt zich immers niet alleen te midden van twee sociale woonwijken met scholen en in een woongebied waar door het O.C.M.W. aangepaste woningen voor bejaarden worden gebouwd, maar grenst ook aan het station van Dender leeuw en de spoorlijnen naar Aalst, Gent en Oudenaarde, lijnen die dagelijks door vele tienduizenden treinreizigers ge bruikt worden. lees door p. 5 Een massa vrienden hebben verleden week Willy Vernimmen letterlijk en figuur lijk in de bloemen gezet Vanavond vanaf 17 uur wordt de ver nieuwde Grote Markt plechtig openge steld. Dit gebeurt met een aantal festivitei ten waaronder, naast de traditionele toe spraken, een beiaard-concert, optreden van de pop-groep Isopoda, optreden van fanfares en de Harmonie «Hand aan Hand» en tot slot het «Corum Alostum Imperiale». In de voorbije dagen werd ook het meubi lair aangebracht zoals terrassen, ronde zuilen voor aanplakken affiches en een krantenkiosk. De opening gebeurt in tegenwoordigheid van de Minister van het Vlaamse Gewest, Mare Galle, die bevoegdheid heeft over de stadskernvernieuwing. Ut sf- ledereen weet dat bij de bewoners van sociale woningen sinds enige tijd onrust was ontstaan. De reden hiervoor was duidelijk (en gerechtvaardigd): vele van deze bewoners hadden immers van hun maatschappij een brief gekregen waarbij per 1 juli eerstkomend een verhoging van de huishuur werd aangekondigd, schommelend tussen 10 en 60%. Vooral voor de bewoners van recente woningen kwam dit hard aan. De basis huurprijs is daar immers, als gevolg van de stijging van de bouwprijzenreeds vrij hoog en een verhoging van 60% bete kende voor de meeste van deze gezinnen een ware ramp. Huurprijzen van 9.500 fr. per maand kan men immers onmogelijk nog «sociaal» noemen! Minister Galle heeft onmiddellijk op dracht gegeven deze toestand te onder zoeken en het resultaat van dit onderzoek bevestigde zijn overtuiging dat de aan gekondigde verhoging niet te verdedigen was. De huurprijs van de sociale woningen wordt geregeld door een K.B. van 2 juli 1973. Reeds van bij de start was ieder een ervan overtuigd dat dit K.B. niet vol deed en daarom werd het als «voorlo pig» beschouwd, tot een meer funda mentele regeling zou uitgewerkt zijn. In de politiek (zoals elders trouwens) is het echter zo dat vele «voorlopige» toestan den langer aanslepen dan men verwacht. Het K.B. van 1973 werd zodoende sindsdien een aantal keren «verlengd» omdat men nog niet klaar was met de fundamentele herziening. In art. 9 stelde dit K.B. dat om de 3 jaar (in principe op 1 juli) de huurprijs kon herzien worden. Dit zou een eerste maal gebeuren op 1 juli 1976 maar door de anti-krisiswet van maart 1976 waren alle huren geblokkeerd zodat de eerste ver hoging slechts op 1 juli 1977 kon door gaan. De tweede verhoging zou dan doorgaan twee jaar later, op 1 juli 1979. lees door p. 4

Voor Allen | 1979 | | pagina 1