Reeds 87 miljoen voor werken in het arrondissement HET BESTUUR DER POSTCHECKS IS AAN VERNIEUWING TUE «Wij krijgen nu de kans om te bewijzen dat de gewestministers nodig zijn» EEN ZONNIGE EN PRETTIGE VAKANTIE AAN ONZE LEZERS PIKKELING EN FALUINTJES WORDT WEER ÉÉN GROOT FEEST ZIEKTEVERZEKERING GELDT IN HELE EG Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen op de bres voor het postcheckambt en voor de belangen van het personeel van de Regie TT en van de Posterijen MARC GALLE BOND MOYSON DEELT MEDE VERGEET FORMULIER E111 NIET RECHTZETTING Totaal Postcheckambt leefbaar maken Het Vlaams weekblad «Voor Allen» verschijnt niet op 20 en 27 juli 1979. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmaikt, nr. 1 TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 9300 AALST VRIJDAG 13 JULI 1979 41* JAARGANG NR. 28 WEEKBLAD VAN DE B.S.P In de periode van amper 3 maanden dat Mare Galle minister is van het Vlaamse Gewest is hij er toch reeds in geslaagd een belangrijk aantal werken in ons ar rondissement te laten subsidiëren. Hier onder geven wij een voorlopige stand van zaken. Het spreekt vanzelf dat deze lijst in de komende maanden nog zal aangevuld worden. 1. AALST Restauratie orgel St.- Jozefskerk 3.946.436 Verbeteringswerken te Herdersem (A. De Cock - en St. Ja ns- straat) 7.899.000 Verbeteringswerken Oude .Dender- mondse steenweg 18.136.000 Verbeteringswerken Eerdegem- straat 3.996.000 Totaal 33.977.436 2. NINOVE Verbeteringswerken Hoogstraat (Aspelare) 6.078.000 Verbeteringswerken buurtwegen 6 en 32 4.420.000 Verbeteringswerken Voorde (Karme- lietenstr.) 2.776.000 Verbeteringswerken Das- selt 4.759.000 Verbeteringswerken Kas seide 6.496.000 Verbeteringswerken Bos veld 3.970.000 Totaal 28.499.000 3. GERAARDSBERGEN Rioleringswerken P. Guillemin- laan 4.197.000 Verbeteringswerken te Zandbergen (Beneden- en Aavelstraat) 4.637.000 Totaal 8.834.000 4. Z0TTEGEM Rioleringswerken trum in cen- 15.805.000 15.805.000 Algemeen totaal voor het arrondisse ment 87.115.436 Bij de bespreking van de begroting van het departement van P.T.T. is mijn bij zondere aandacht vooral uitgegaan naar deze van.de Regie der Posterijen. Deze belangrijke openbare instelling was de laatste tijd het mikpunt van diverse kritieken en haar faam, die zij vroeger terecht genoot, is een flink stuk afge brokkeld. Indien wij de statistische gegevens inkij ken in verband met de activiteiten van de Regie der Posterijen dan zou ik de waar heid geweld aandoen mocht ik u hier verklaren dat er enige vooruitgang waar te nemen valt in de activiteiten van deze Regie. Het tegendeel komt duidelijk tot uiting en in alle domeinen verliest de Regie der Posterijen terrein. De brievenpost vertoont een duidelijke achteruitgang en bij de financiële activi teiten van de post neemt deze achteruit gang nog scherpere vormen aan. Kon men de achteruitgang van de brieven post nog enigszins begrijpen ingevolge de economische recessie en wijziging in de communicatiemiddelen dan moet de terugval van de financiële sector van de postactiviteiten in een gans ander dag licht bekeken worden. Indien wij deze situatie enigszins willen ontleden vallen wij ontegensprekelijk te rug op een instelling die centraal staat binnen de Regie der Posterijen: het Be stuur der Postchecks. De teruggang van het Bestuur der Post checks kan bezwaarlijk gezien worden in het licht van de economische crisis die wij beleven en de oorzaken liggen dieper. Paul Van Der Niepen op de tribune. Deze instelling die in het begin van de zestiger jaren nog een vooraanstaande rol speelde op de financiële markt zag zijn aandeel in de loop van de volgende jaren steeds verder teruglopen onder de druk van de-concurrentie van de private- en openbare financiële instellingen. Tot op"' heden werd er bitter weinig gedaan om een dam op te werpen tegen deze concurrentie en het Bestuur der Post checks vervult nog steeds dezelfde rol als diegene die het toegewezen kreeg bij zijn oprichting in 1912. Ikzou bijna dur ven zeggen dat het zijn rol nog bijna op dezelfde wijze vervult als bij zijn oprich ting. Indien wij even kijken naar de hoge vlucht die de andere financiële instellin gen genomen hebben dan stellen wij vast dat zowel bank- als andere openbare fi nanciële instellingen hun toevlucht ge nomen hebben tot de meest moderne technieken en een uiterst soepele hou ding aannemen tegenover hun kliënteel. Van dit alles is bij het Bestuur der Post checks weinig te bespeuren, de instel ling beweegt zich nog steeds voort bin nen de wet op de Postchecks die inge volge de snelle evolutie in deze sector aan een dringende aanpal is. Ik wens niet zover te gaan als sommigen reeds vooropgezet hebben om de rijke openbare financiële instelling om te vormen tot een girobank. Het bestuur der Postchecks heeft inder daad een eigen specifieke zending die ondanks alles moet behouden worden en het moet alleszins voortzetten als scha kel en moderator tussen de burger en de schatkist en in de 1e plkomt 't er op aan de aftakeling van deze instelling tegen te gaan en het nieuw leven in te blazen. In de eerste plaats heeft het Bestuur der checks nood aan een nieuw gebouw waarin alle diensten kunnen onderge bracht worden. Het huidige hoofdge bouw voldoet sedert lang niet meer aan de plaats die moet voldaan worden in een modern financieel bedrijf. Mede inge volge plaatsgebrek in dit gebouw zijn de diensten van het Bestuur der Postchecks Drie maanden na zijn installering als Mi nister van het Vlaamse Gewest en vlak vóór de vakantie leek ons een geschikt moment om even te gaan praten met Mare Galle. De Minister ontving ons in zijn sober gehouden kabinet. Blikvanger bij het binnenkomen is een prachtig schilderij van Felix De Boeck, een hanengevecht voorstellend. Op onze vraag of het hier om André Cools en Edmond Leburton gaat, antwoordt de Minister lachend dat het hier om een schilderij gaat dat ouder is dan «dat» (bl van 1934). Wegzakkend in de zetels vuren we de eerste vraag af. Hoe brengt U uw dagen als Minister door? Het is een hollen van hier naar daar. De 36-urenweek is, zeker voor Ministers, nog lang niet van kracht. Een belangrijk deel van mijn tijd gaat op in vergaderin gen: Ministerraad, verschillende Minis teriële Comités, de Vlaamse Executieve, Parlement enz. Er zijn dan ook nog de wekelijkse verga deringen met de kabinetsleden, het ont vangen van delegaties op het kabinet en soms geef ik ook nog een interview weg (lacht). Hoe laat begint uw dag? Elke morgen kom ik rond 8 uur op het kabinet aan. Daarvóór heb ik in de wagen reeds de voornaamste kranten ingeke ken) Ik ben nogal «matineus» ingesteld en kan dus erg goed 's morgens vroeg wer ken. 's Avonds neem ik meestal de mappen met de te ondertekenen stukken mee naar huis en dossiers om vergaderingen voor te bereiden. Werk genoeg dus. Wat zijn precies Uw bevoegdheden als Minister van het Vlaamse Gewest? De vraag stellen is gemakkelijker dan ze beantwoorden. Zoals U weet verloopt de Staatshervorming die in het regeerak koord opgenomen is in drie fasen: de onmiddellijke, de voorlopige en de defi- niteve. Naargelang deze fazen doorlopen worden krijgen de gewestregeringen grotere bevoegdheden. De Ministers en Staatssecretarissen in die gewestrege ringen moeten dan de bevoegdheden nog onder mekaar verdelen en daar komt na tuurlijk heel wat touwtrekken bij kijken. In welke fase zijn we nu? Wij zitten nog steeds in de onmiddellijke fase. Deze heeft vooral betrekking op de uitvoerende macht (dit wil zeggen be voegdheden van de verschillende deel- regeringen). In het begin waren mijn voornaamste bevoegdheden: verwerking van vaste af valstoffen, het waterbeleid, het beleid inzake jacht, visvangst, bossen en vo gelvangst en de gemeentelijke gesubsi dieerde werken (rioleringen, gemeente wegen, enz). Nu zijn daar onder meer nog bijgeko men: de administratieve voogdij over de gemeenten, natuurbescherming en na tuurbehoud, de rationalisering en coör dinatie van de intercommunale vereni gingen, enz. Tevens zal ik als gewestminister betrok ken worden bij de regionale aspecten van het vervoerbeleid en buitenlandse han del. Ook het openbaar ekonomisch initia tief en de planning in Vlaanderen vallen onder mijn bevoegdheid. Ulw bevoegdheden liggen nogal sterk uiteen en zijn soms vrij technisch. Wie helpt U daarbij? Dat is wel een probleem. Door de beper kingen (om budgettaire redenen) in de samenstelling van de kabinetten is het voor mij onmogelijk om voor al die be lees door p. 8 over verschillende gebouwen gespreid. Dat dit ernstige storingen teweegbren gen in de uitvoering heeft nauwelijks be toog. Dit is ook een van de hoofdreden van de heersende malaise waarmee déze instelling te kampen heeft. Bovendien wordt jaarlijks nog zowat 143 miljoen frank uitgegeven voor de huur wat uiter aard geen peulschilletje is. Het staat dan ook buiten kijf dat zo spoedig mogelijk lees door p. 8 De traditionele Pikkeling in één van de vier Faluintjesgemeenten, die steeds het laatste weekeinde van juli gehouden worden, en een enig niet- commercieel boerenfeest vormen, zijn reeds geruime tijd meer dan de Faluintjestegenhanger van die andere Aalsterse toeristische at- traktie, karnaval. Gans de bevolking van welke opinie ook, werkt mee of leeft mee met deze feesten. Het feest verwierf reeds een reputatie in het Vlaamse land. Dit jaar is Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest, op zaterdag de ere gast. Met het oog op de tiende editie van de Pikkeling te Baardegem krijgt het feest nu een internationale dimensie. Vorig jaar kwam er een eerder toevallig kontakt tot stand met de organisatoren van het «Fête des Battages» in St.-Mapaire en Mauges, de Anjoustreek. Enkele Fransen woonden de Pikkeling bij en de week nadien, het Franse feest wordt het eerste weekeinde van augustus gevierd, trok ken enkele Faluinen naar Ie pays d'An- jou. Naar Baardegem komt zeker een «groupe folkloriqe» in klederdracht. De week daarop zullen inwoners van de Fa- luintjes voor een verlengd weekeinde naar St.-Macaire trekken. In het over zicht van de grote folkloristische gebeur tenissen, nationaal gezien, heeft de Pik keling zich reeds een plaats weten te verwerven. Hieruit moge dus blijken dat deze onderneming wellicht de jongste van alle folkloristische manifestaties in ons land, op korte tijd tot een belangrijke gebeurtenis is uitgegroeid en in de na tionale kijker is komen te staan. Dit jaar wordt het «Pikkeling '79». Op 28 en 29 juli gaat op het Hof ter Linde te Baardegem voor de tiende maal de «PIKKELING» door. Een gebeurtenis welke vanuit haar kinderschoenen is gegroeit en nu voor 't eerst internationale weerklank krijgt Minister Mare Galle is dit jaar uitgenodigd als eregast Meer daarover en over andere touristische kwaliteiten van Groot-Aalst meer op pag. 2. Was oorspronkelijk de bedoeling slechts één dag te feestendan is het hoogtepunt nu reeds over twee dagen gespreid, na melijk zaterdag en zondag. Het eigenlijke feest begint immers reeds op zaterdag '21 juli met de «Week van de Landelijk heid». De «Week van de Landelijkheid» die eraan voorafgaat vanaf zaterdag 21 juli tot en met vrijdag 27 juli zal als basis punt het «Hof ter Linde» te Baardegem, op het Dorp, hebben. In het kader van de ontsluiting voor het publiek van het Kra- vaalbos wordt elke dag een geleide wan deling ingericht met als begin- en eind punt het Hof ter Linde. Getracht zal worden elke dag iets te bie den op de hoeve qua aktiviteit en gastro nomie. De Pikkeling '79 zelf heeft plaats op en rond het Hof ter Linde, alle aktivi- teiten zullen er tegelijkertijd mee te ma ken zijn. Zowel op zaterdag als op zon dag is er een identiek programma reeds het bekijken waard. Te 15 uur wordt langs de Kerkhofbaan het korenveld be reikt in een mooie landelijke sfeer met uitzicht op bos, beemden en velden. Tientallen boeren en boerinnen zullen er in originele klederdracht er aan het werk zijn bij het pikken naar het aloude stra- lees door p. 2 Dankzij de verordeningen van de Euro pese Gemeenschappen inzake de sociale zekerheid van migrerende werknemers, kunnen de loontrekkenden en gepensio neerden en leden van hun gezin, die op vakantie gaan naar een ander EG-land, in aanmerking komen voor de ziektekosten-verzekering in hun vakan tieland. Alvorens met vakantie te vertrekken moeten de belanghebbenden een formu lier E 111 vragen bij hun mutualiteit. Bij ziekte of ongeval tijdens het verblijf in een ander land van de Gemeenschap moeten ze zich wenden tot het dichtsbij- zijnde organisme voor ziekteverzekering en daar het formulier E 111 voorleggen. Die organismen staan vermeld op de achterzijde van het formulier E111Voor een verblijf in Groot-Brittannië is dit for mulier niet eens vereist. De ziektekosten (medische behandeling geneesmiddelen, ziekenhuisopname enz.) komen ten laste van het organisme in de tijdelijke verblijfplaats volgens de regelingen die in dat land van kracht zijn. In het algemeen wordt de medische ver zorging in West-Duitsland, Denemar ken, Ierland, Italië, Nederland en Groot-Brittannië gratis verleend door artsen - medewerkers van de verzeke ringsinstellingen; de geneesmiddelen In het artikel «Huren sociale woningen: waar gaan we naartoe?» in Voor Allen van vorige week (p. 8) is een spijtige fout geslopen. In de 2e kolom van dit artikel is sprake van «aan de hoogste inkomenscatego rie een permanente huurtoelage toe te kennen zodat ook zij in staat gesteld worden een sociale woning te blijven bewonen. Het is duidelijk dat hier bedoeld wordt deze huurtoelage toe te kennen aan de laagste inkomenscategorie. q6 Redactie zijn eveneens gratis in Nederland en Ier land. In andere landen wordt een bij drage van de verzekerden gevraagd. In België, Frankrijk en Luxemburg moet de verzekerde in beginsel de verschul digde kosten op bepaalde kosten direkt betalen en ontvangt hij vervolgens te rugbetaling volgens het tarief dat van toepassing is op de bij de bevoegde in stelling aangesloten verzekerden. Indien de ziekte of het ongeval tijdens het tijdelijk verblijf arbeidsongeschiktheid tot gevolg heeft, kan het ziekengeld wor den uitbetaald, zoals vastgesteld in de regelingen van het land waar de werk nemer is verzekerd de werknemer moet dan het organisme van de tijdelijke ver blijfplaats op de hoogte brengen en een medisch attest van arbeidsongeschikt heid overleggen. Hij moet zich onderwe- pen aan de kontrole van een kontrole- rende geneesheer van dit organisme. Dit zendt dan de aanvraag voor uitkering aan het organisme waarbij de werknemer is verzekerd. Indien het recht wordt toege kend, zal dit organisme de uitkering per internationale postwissel of via het orga nisme in de tijdelijke verblijfplaats bepa len.

Voor Allen | 1979 | | pagina 1