WEEKBLAD VLAAMS HUISVUILPROBLEMATIEK TE NINOVE AFZONDERLIJKE OPHALINGEN VAN PAPIER EN GLAS ABP rm I REGERING SANEERT OVERHEIDSFINANCIËN OM FRANK TE BESCHERMEN ■T JA ft AMNCr A/A %6 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. TFfan^7n^d.m^iStrpatie_;Publiciteit: Houtmarkt' nr-9300 AALST IhL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 y,"a"^oordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 1 9300 AAI ST J^^^^^^£_£EMEENTEN VAN het arrondissement Interview schepen Monsieur over de DEWACO problemen Pas wanneer we vanuit het standpunt van de gemeentelijke overheid, en vanuit het verbruikersstandpunt onze verantwoordelijkheid opnemen inzake het huisvuilprobleem, zullen we spoedig tot gunstige resultaten komen mÈmm m 10e PIKKELINGFEESTEN In Appelterre-Eichem gebeurt er wat' ff: I Mare Galle Paul Van der Niepen K#/ Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Afval is een zwaar probleem geworden in onze samenleving. De hoeveelheid huis houdelijk en industrieel afval stijgt voortdurend (5% per jaar) en we zitten duidelijk verkeerd met onze traditionele huisvuilverwerking. Buiten het storten van huisvuil, zijn de laatste jaren tal van verwerkingsprocé dés uitgedokterd, zoals verbrandings ovens, breekwerven e.d. Hierbij werd in het eerste geval getracht de kalorische waarde van bepaalde produkten uit het afval, om te zetten in warmte, die in het beste geval werd gebruikt voor huis- of serreverwarming; een breekwerf ver kleint het huisvuil, zodat het achteraf op de stortplaats heel wat minder plaats in zou nemenDit zijn echter geen volwaar dige oplossingen van het probleem. De eenvoudigste en goedkoopste manier van huisvuilverwerking is het deponeren op een stortplaats. Maar ook het gekon- troleerd storten stelt in dichtbevolkte ge bieden problemen. Een meer efficiënte aanpak van de huis vuilverwerking wordt reeds jaren toege past in komposteringsbedrijven. Dit kan natuurlijk alleen gebeuren met afvalstof fen van organische oorsprong. Ze wor den tijdens het komposteringsproces omgezet in humus door bakteriële in werking. Het eindprodukt, gezuiverd van bestanddelen als glas, metaal, plastiek, textielwaren, kan dan verkocht worden als humusrijke grond. Dit gebeurt mo menteel al te Gent en Hoeselt, binnen kort ook in Dendermonde. Het is een goede oplossing voor keuken-, groente- en tuinafval die zo n 48% inneemt van de totale hoeveelheid huisvuil. Indien deze massale hoeveel heden overal apart konden worden ge houden en opgehaald, zou het afvalpro- uleem al yjo.or ria half* -■ dit is niet zo eenvoudig. In Ninove wordt al het opgehaalde huis vuil momenteel nog integraal gestort op het intercommunaal stort te Voorde. Vanzelfsprekend is ook deze stortplaats beperkt in oppervlakte, zodat binnen af zienbare tijd naar een andere stortplaats zal moeten worden uitgekeken. Doch dit zou het probleem gewoon verplaatsen. Een grote traditionele stortplaats is en blijft erg vervuilend, zowel wat betreft het grondwater, de lucht, (spontane ontbranding - reukhinder) als het land schappelijk uitzicht. Vanaf 1 augustus 1979 wordt in onze gemeente gestart met de selektieve op haling van glas en oud papier. Deze komponenten van het huisafval ver tegenwoordigen samen zo n 36% van de totale hoeveelheid huishoudelijk afval (23% papier en karton) en 13% glas. Papier verteert op het stort zeer lang zaam en glas is uiteraard niet afbreek baar. Oud papier is een goede grondstof voor aanmaak van nieuw papier. Dit nieuw papier heet kringlooppapier en is voor het ogenblik bijna overal verkrijg baar. Voor het produceren van goed kringlooppapier wordt het oud papier af zonderlijk opgehaald bij de verbruiker. Het blijkt dat papier, geraapt uit het ge wone huisvuil, heel wat meer onzuiver heden bevat en men er dus kringlooppa pier mee maakt van lagere kwaliteit. De voordelen, verbonden aan de produktie van kringlooppapier, zijn velerlei. Men spaart hierdoor heel wat nutteloze kap pingen van bomen uit, de huidige stort plaatsen zullen veel minder vlug volzet zijn, waardoor dus niet zo vlug nieuwe gronden zullen moeten aangesproken worden. Er is ook minder energie nodig in de produktie van kringlooppapier en voor de grondstoffenbevoorrading zijn we dan ook minder afhankelijk van de buitenlandse import. Anderzijds stelt zich het probleem van de verwerking van afvalglas. Per jaar wordt in ons land 250.000 ton glas geprodu ceerd dat dienst moet doen voor verpak king van waren, dranken (vnl. eetwa ren). Deze glaswegwerpverpakking heeft het aandeel van glas in het huisvuil op gedreven tot 13%. In 1974 bedroeg het verpakkingsglasverbruik in België meer dan 32 kg/inw. Ook voor het glas organi seren we een maandelijkse aparte opha ling in de gemeente. Ook dit biedt tal van nadelen. Glas is op de vuilnisbelt niet afbreekbaar, brand baar of composteerbaar. Glas is in de gewone vuilniszakken gevaarlijk voor kwetsuren bij het personeel van de op haaldienst. Gerecycleerd glas maakt thans 30% uit van de produktie aan verpakkingsglas in ons land. Maar er moet nog altijd 50% van het nodige breukglas uit het buiten land worden ingevoerd. Aan deze vraag kunnen we door selektieve ophalingen zelf trachten te voldoen. De gewone wekelijkse huisvuilophalin- gen, die vanaf heden meestal gepaard zijn aan de maandelijkse ophaling van grof vuil, beslaan dus alleen nog tuinaf val, keuken- en groenteafval, plastics, blik. e.a. (behalve glas en papier uiter aard). Met de selektieve ophaling lossen we het huisvuilprobleem niet volledig op. Een belangrijk probleem stelt nog het aanwezige plastic. Jaarlijks verbruikt elke Belg zo'n 50 kg plastic per jaar Op de vuilnisbelt stelt het plastic grote problemen. Het is biologisch niet af breekbaar, maar het is wel brandbaar. Naast een vrij grote hoeveelheid warmte die verloren gaat, ontwikkelt plastic bij verbranding op het stort veel stank en giftige gassen (door PVC-verbranding komt HCL - zoutzuur - in de lucht). Plastic vertegenwoordigt voor het ogen blik 5% (voor het grote deel verpak kingsmateriaal) van de hoeveelheid huisvuil en het is voornamelijk de kon kopen, hoe kleiner het probleem van de plastic op de vuilnisbelt en de verwerking achteraf. Pas wanneer we vanuit het standpunt van de gemeentelijke overheid, en vanuit het verbruikersstandpunt onze verant woordelijkheid opnemen inzake het huisvuilprobleem, zullen we spoedig tot gunstige resultaten komen. Uiteraard kan men zonder de medewer king van de konsument (afvalproducent) deze stellingen rond afvalverwerkings systemen, moeilijk in de praktijk omzet ten. Daarom doen we een beroep op uw bereidwilligheid tot medewerking en goede wil. We zijn ervan overtuigd dat een aanzienlijk deel van de Ninoofse be volking zich voldoende bewust is van de huisvuilproblematiek om deze selektieve ophalingen tot een succes te laten uit groeien. SLUIKSTORTEN Een ander probleem, zeker niet minder belangrijk, vormen de talrijke sluikstor- huisvuil soms kilometers ver van huis weg te voeren om het daar in een regle mentaire vuilniszak ergens in een bos te gooien. In dit opzicht heerst er nog steeds een verkeerde gedachte bij sommige men sen die denken dat de opvangkapaciteit van natuurlijke elementen onbegrensd is. In een bos of een beek zal het huisvuil zeker niet vlugger verdwijnen dan op een toegelaten stortplaats. De drijfveer van de sluikstorter zal wel de waanidee zijn dat hij van zijn vuil af is; dat hij door dit asociaal gedrag het leefmilieu en dus zijn medeburgers heel wat last bezorgt, zal zijn koude kleren wel niet raken. Sluikstorten is zeer onesthetisch in het landschap en ze is vervuilend (trekken bijvoorbeeld ongedierte aan). Afval dat hierdoor in beken of grachten terecht komt, verstoort de natuurlijke loop van het water en kan bij hoogwaterstand tot wateroverlast aanleiding geven. We hebben er allen het grootste belang (zie pagina 4) sument die dit aandeel sterk kan vermin deren, door gewoonweg zo weinig mo gelijk plasticverpakking te kopen. Vele produkten zijn nog verpakt, zowel in glas als in plastic. Tal van waren en dranken (melk, bier) zijn nog in terug- inleverbare glasverpakking te verkrijgen en zijn dus te verkiezen boven de weg- werpverpakte goederen. Hoe minder plasticverpakking U als konsument zal tingen. Vele wegbermen, houtwallen, afgelegen bossen, populieren aanplan tingen, beken en grachten worden door enkele van onze stadsgenoten nog steeds verward met de door de Stad ver kochte vuilniszakken. Wij hebben altijd gemeend dat het verschil in uitzicht toch duidelijk was. Het is onbegrijpelijk hoeveel moeite sluikstorters zich getroosten om hun bij het sluikstorten tegen te gaan. Wacni niet om illegale stortingen van huisvuil en eventuele sluikstorters te signaleren. Het moet nogmaals worden aangestipt dat tegen sluikstorters zeer streng zal worden opgetreden. Jacques Timmermans Schepen van Openbare Werken, ruimtelijke ordening en huisvesting NS Ogroot succes met als blikvanger deze stoommachine uit het beain deze eeuw. (zie pagina 3) y van Het verfraaide dorpsplein, (lees verder p.5 inpK legt voldoende aanknopingspun ten voor een socialistisch beleid inzake permanente Vorming - lees pg. 2 over de belangen van het over heidspersoneel - lees pg. 2 De regering heeft deze week tenslotte overeenstemming bereikt over een ont werp van begroting dat in september aan de sociale partners zal worden voorge legd. Het begrotingstekort wordt beperkt tot 82,2 miljard fr.wat wel een merk waardige afremming en zelfs vermin dering van de overheidsuitgave bete kent. Rekening dient immers gehouden van het feit dat de Staat tussen 30 en 40 miljérd meer-uitgaven zal hebben tenge volge van de oliecrisis. Om dit te bereiken besliste de regering tot een indexstop voor lonen boven de 50.000,- Fr. en een belasting op de uit zonderlijke winsten van grote onderne mingen zoals de petroleummaatschap- pijen, de banken en de verzekeringen. Deze opbrengst van ongeveer 3 miljard frank zal worden aangewend om de kleine pensioenen en de vergoedingen aan gehandicapten en minder-bedeelden op te trekken. De uitgaven voor de openbare werken zullen worden beperkt en méér inkomsten worden voor de Staat geno men op: benzine 1 frank - de invoering van een vignet voor autowegen - tarief verhoging van 12% vanaf 15 januari 1980 voor het openbaar vervoer. Met deze maatregelen treft men zowal alle bevolkingsgroepen. Vraag blijft ech ter hoe de sociael partners gaan reage ren, vermits samen met hen ook nog dient onderzocht hoe 11 miljard kan worden bezuinigd in de sociale sektor. De sociale zekerheid gaat immers anders naar een totaal failliet. Tegenover al deze maatregelen heeft het B.S.P.-bureau reeds bepaalde reserves laten horen, en behield zij zich het recht voor om een definitieve houding in sep tember te bepalen. Het blijft immers af te wachten wat de besparingen zullen zijn in de sociale sektor en nu reeds kan worden gezegd dat de verhoging van de prijs voor het openbaar vervoer voor het grootste deel ten laste van de pendelaars zal worden gelegd. Wat dan met onze socialistische eis het openbaar vervoer te herwaarderen tegenover het privé- vervoer7 Jacques Timmermans Federaal sekretaris

Voor Allen | 1979 | | pagina 1