WEEKBLAD VLAAMS 1 PROGRESSIEVE POLITIEK MOGELIJK MAKEN 0^7oAsdr^iS,patie";Publit',,eit: Houtnlarkt. nr. I -9300AALST 1 hL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 ^noordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 1 9300 AAI ST VERSCHIJNT l.\ ALLE GEMEENTEN* VAN HET ARRONDISSEMENT Interview met Frans Wauters Te Aspelare hangen geen zwarte vlaggen meer Lees p. 7 Oendervervuiling - Treurtocht Paul Van der Niepen over de begroting Nationale Opvoeding LLEN Vrijdag 10 augustus 1979 >41'JAARGANG Ht W WEEKBLAD VAN DFB.S.P. Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Op het ogenblik waarop de Vlaamse gemeen schap in een geregionaliseerd België eigen structuren bekomt, nemen wij ons voor de kracht van het Vlaamse socialisme te verster ken door het uit te bouwen tot het verzamel punt van alle progressieven, van welke hori zont zij ook komen. Met dit manifest richten wij ons derhalve tot de progressieven van christelijke herkomst die wij vragen bij ons te komen. Wij willen met hen werk maken van de hertekening van de politieke kaart, die ook in Vlaanderen aan de kostbare waarden van levensbeschouwelijke verdraagzaamheid en politieke duidelijkheid vorm en gestalte geeft. Wij zien derhalve onze opdracht duidelijk voor ons. om in Vlaanderen een progressieve poli tiek mogelijk te maken, moeten de progres sieven in eerste instantie ijveren voor een nieuw politiek en geestelijk klimaat. Dat moet eerst in eigen rangen uitgebouwd worden. Dan eerst kan de stem der progressieven worden gehoord en kan zij eerbied afdwingen. kenning van de elementairste arbeidsrechten. Boven dit emancipatiestreven van de arbei dersklasse uit, ontwikkelde de socialistische beweging toen haar alternatieve maatschap pijvisie der klassenloze maatschappij. In de tweede faze, die liep tot halfweg de zestiger jaren, legde het socialisme zich toe op de verovering van de algemene welvaart die vooral na de tweede wereldoorlog kon worden verwezenlijkt: volledige tewerkstel ling, beleid van hoge lonen, de verwezenlij king van sociale zekerheid van de wieg tot het graf, uitbreiding van verlof en vrije tijd, uit bouw van een net van sociale voorzieningen Veel energie van de socialistische beweging ging, voor de tweede wereldoorlog, naar de verdeding van de vrede en de parlementaire democratie. In die faze werden ook de eerste inspraakorganen voor de werknemers in de ondernemingen tot stand gebracht. Nu bevindt het socialisme zich in de derde faze. Daarin worden wij genoopt een ant woord te geven op de vraag hoe wij kunnen volg op zijn tijd om de inbreng van christelijke progressieven daadwerkelijk te laten gelden EEN NIEUW POLITIEK EN GEESTELIJK KLIMAAT Het nieuwe politieke en geestelijke klimaat in Vlaanderen kan slechts tot stand komen in levensbeschouwelijke verdraagzaamheid, die een vrucht is van menselijke en politieke vol wassenheid. Zij steunt op het inzicht dat evangelische en humanistische waarden el kaar omsluiten en dat het onzinnig is strijd te voeren rond vragen, waarop geen uiteindelijk antwoord kan gegeven worden. Zij steunt op het inzicht dat tot voltooid verleden tijd be hoort dat katholieken zichzelf als goed en vrij zinnigen als slecht beschouwden, terwijl de vrijzinnigen zichzelf voor verstandig en de ka tholieken voor dom hielden. De tegenstelling voor de katholieken herleid tot een morele eri voor vrijzinnigen tot een rationalistische ver oordeling van de andere groep, behoort tot een andere tijd, waarvan Vlaanderen zich bij Dan kan zij het tegengewicht vormen voor de conservatieve krachten, die Vlaanderen willen regeren. HET SOCIALISME VAN DE DERDE FAZE Tien jaar geleden richtte onze partij een op roep tot de christelijke organisaties om met ons een dialoog te beginnen. Dit gesprek van groep tot groep had tot doel een progressief front te vormen op basis van eenheid van programma, waarop een gemeenschappelijke actie kon worden gevoerd. De vraag naar de eenheid van organisatie werd daarbij secun dair gesteld en aan het leven zelf overgelaten. De ingrijpende betekenis van deze oproep is helaas onvoldoende begrepen. Hij ontsproot aan het inzicht in onze rangen dat het tweede Vaticaans concilie de verzoening van de kerk en de gevolgen met de moderne maatschap pij, de mens en de wetenschap tot stand had gebracht en dat daardoor de strijdvragen, die gelovigen en vrijzinnigen van elkaar verwij derd hielden, zin en inhoud verloren hadden. Hij ontsproot verder aan de vaststelling dat in talloze christelijke organisaties en in hoofde van vele gelovigen en mensen van christelijke herkomst een politieke radicalisering, ge steund op evangelische bewogenheid, zich af tekende, waardoor de hoop vaste vorm kreeg dat een toenadering der socialistische en christelijke organisaties op basis van een convergentie der programma's op korte ter mijn tot stand zou komen. De ontwikkeling der zestiger jaren gaf voedsel aan die hoop. Sedert een zestal jaar tekent zich echter een restauratie af en werd geen vooruitgang meer geboekt in de samenwerking van de progres sieve krachten. De verantwoordelijkheid voor die stand van zaken is gedeeld. Wat onze partij betreft, moet erkend worden dat de openheid die door de oproep werd gepostu leerd, onvoldoende aan bod is gekomen. Veel daarvan wordt verklaard door een zware his torische erfenis, maar ook door een gebrek aan inzicht in een fundamentele tijdsevolutie. In de afgelopen jaren echter heeft de socialis tische beweging een herbezinning doorge voerd over haar ideeëngoed en over de visie die zij over de toekomst van onze samenleving draagt. Die werden neergelegd in de bood-^ schap van het ideologisch congres van 14 en 15 november 1974, die de weg opende voor wat we mogen noemen: het socialisme van de derde faze. In een eerste faze tot omstreeks 1920 ijverde de socialistische beweging voor de ontvoog ding der arbeidersklasse, waarvan de sociale toestand bedroevend en mensonwaardig was. De socialistische strijd stond toen in het teken van de verovering van gelijke politieke en burgerlijke rechten voor alle klassen in de samenleving en werd nadat vele offers wer den gebracht, voltooid met het afdwingen van het algemeen stemrecht, de persoonlijke en algemene dienstplicht, de leerplicht en de er- voorkomen dat in een samenleving, die uiter lijk voldoet aan bepaalde eisen van democra tie en rechtvaardigheid, mensen toch een zaam, onvrij en ongelukkig kunnen zijn. Wij zijn er ons van bewust dat het menselijke geluk niet automatisch volgt uit een verhoging van de productie. Integendeel door het ren dement als hoogste norm te stellen in het economisch systeem, zijn de meest funda mentele waarden in het arbeidsproces verlo ren gegaan. Door een herdefiniëring van het begrip arbeid moet ieder de kans krijgen zich te ontwikkelen en te ontplooien langs zijn ar beid, moet er ruimte komen voor zelforgani satie en moet zelfbeheer het leidend principe worden van de arbeidsorganisatie. Terzelfder tijd moeten we er naar streven dat ieder meer en meer de kans krijgt het gebruik van zijn tijd en dus van zijn leven zelf te bepalen. Derhalve luidt de vraag waarop in deze faze van het socialisme moet geantwoord worden hoe we een samenleving kunnen tot stand brengen, waarin mensen, op alle vlakken waarin ze met elkaar te maken hebben, met elkaar in harmonie kunnen samenleven. Hoe zeer dit verlangen nog ontspruit aan de idee van de klassenloze maatschappij, wij weten dat het antwoord veel moeilijker te geven is dan een eeuw geleden werd gedacht. We we ten dat de maatschappelijke ontwikkeling aan zichzelf overgelaten, de oplossingen niet waarborgt en dat de wil en de inzet van velen vereist zijn om aan dit streefdoel in de toe komst een grote zuigkracht op het heden te geven. We geloven vast dat het nastreven van deze doelstellingen ook vanuit een historisch christelijke traditie kan gemotiveerd worden. Het socialisme van de derde faze beantwoordt inderdaad aan de verzuchtingen van progres sieven zowel van socialistische als van chris telijke huize. Deze laatsten kunnen hier een belangrijke inbreng leveren vanuit hun eigen waarden, die het socialisme zal verrijken. Wij onderstrepen daarom vandaag dit belang rijk gegeven: het gaat niet meer om het zoeken naar con vergentie van programma's van twee gelijk gerichte bewegingenHet komt er vandaag op aan samen een nieuw programma uit te wer ken, dat aansluit op de gevoels- en bele vingswereld van de jonge mensen, die het bannen van oorlog en ellende niet meer be schouwen als een eindpunt, maar als het be ginpunt voor nieuwe veroveringen naar een vrije en rechtvaardige samenleving, leder progressisme moet vandaag aansluiten op het radicalisme van de jonge generatie sedert het einde der zestiger jaren. De uitwerking van het nieuwe programma ge beurt vandaag in onze partij door de organisa tie van themacongressen, die op belangrijke deelgebieden van de maatschappelijke werke lijkheid, concrete beleidslijnen uitwerken, los van slogans, met het voornemen efficiënte, geleidelijke en naar de kern tastende oplos singen te bereiken. Deze oproep komt bijge- zijn geboorte moet bevrijden. Vri|wel op de drempel van de 21e eeuw. kunnen tegenstel lingen ontleend aan de 19e eeuw, niet meer zinvol zijn. Daarom moet de waarde van iedere levensbe schouwing ten volle erkend en gewaardeerd worden. Omdat de levensbeschouwing ant woord geeft op vragen, die ieder mens zich stelt over de zin van leven en dood en over de bestemming van de mens. vormt zij de bron voor de innerlijke zekerheid, waarmee ieder mens terecht wil leven. Daarom ligt zij ten grondslag aan de menselijke persoonlijkheid en vormt eerbied voor haar de grondslag voor de eerbied van ieder menselijk leven. Daarom heeft een politieke partij of een staat niet het recht zich uit te spreken over een levensbeschouwing of er één op te leggenZij moeten daarentegen aanvaarden dat iedere politieke overtuiging, iedere maatschappijvi sie haar diepste motivering put uit een levens beschouwing, maar zij kunnen de band tus sen een levensbeschouwing en een maat schappijvisie niet als bindend voorstellen en opleggen. Integendeel, daar vanuit verschillende levens beschouwingen politieke gelijkgezindheid Üan gemotiveerd worden, stellen wij voorop dat in de politiek telt niet vanwaar men komt, maar wel waarheen men gaat. Op grond van dat inzicht willen we de door braak van het Vlaamse socialisme naar de christenen toe. WAARHEEN WILLEN WIJ GAAN Waarheen wij gaan, betekent voor socia listen dat gestreefd moet worden naar spreiding van bpzit, kennis, macht en arbeid. Wij hebben de vaste overtuiging dat deze politieke visie geroepen is onze toekomst te leiden in de zin van de grootst mogelijke menselijkheid. Deze progressieve visie steunt en op een mens- en óp een maatschappijvisie. Zij kan samengevat worden in tien punten, die qeen aanspraak maken op volledig heid. 1Hoofdkenmerk van onze mensvisie is het begrip «herroepelijkheid»: wij wijzen iedere samenleving af, waarin de mens omsloten wordt door onherooepelijke beslissingen. De-weg naar het menselijk geluk heeft vele varianten en deze moe ten kunnen benut worden. Daarom leg gen wij in de eerste plaats nadruk op het cultuurbeleid in brede zin, gericht op het bevorderen van het menselijk geluk voor iedereen. Dat houdt in dat marginale groepen van kansarmen de eerste plaats bekleden in onze zorg; dat houdt even zeer in dat het onderwijs niet alleen ge lijke startkansen maar gelijke en perma nente ontwikkelingskansen moet schen ken; 2. Onze maatschappijvisie steunt in de eerste plaats op de noodzakelijke bevrij ding van de samenleving uit de dwang matigheid van het economisch denken zodat niet zozeer welvaart als welzijn wordt tot stand gebracht en het streven naar macht en rijkdom wordt vervangen door het streven naar menselijke ont plooiing en dienstbaarheid; 3. Uitbouw van de parlementaire in een participatiedemocratie, waarin de macht wordt gespreid in een breed veld van zelfbehjeer. 4. Polarisering tussen progressisme en conservatisme als essentiële bijdrage om de inzet van de politieke strijd voor ieder duidelijk te maken. Door polarise ring moet onduidelijkheid en dubbelzin nigheid in de politiek, die het conserva tisme dienen, gebannen worden, en de participatie van de burgers aan het maat schappelijke gebeuren in de hand qe- werkt worden; 5. Uitbouw van net van gemeenschaps voorzieningen, die tegemoet komen aan de sociale behoeften en bijdragen tot de spreiding van bezit. 6. Gelijker maken van inkomens- en vermogensverdeling; 7. Aandacht en bevordering van de kleine levensgemeenschappen, in het teken van vérgaande decentralisering en afbouw van bureaucratie; 8. Streven naar Europese eenwording in het teken van democratisering van de economische machtsconcentraties; 9. IJveren voor vrede door het voeren van een actieve politiek ten gunste van ontwapening en tegen spreiding van kernwapens en gekenmerkt door solida riteit met de ontwikkelingslanden in hun IU. cury tmii Voor deze doelstellingen weten wij ruime instemming aanwezig bij velen, in wie de wil tot verandering sterk leeft en die slechts wachten op de radicalisering van het Vlaamse socialisme om daarin de politieke vernieuwing te begroeten. Onze ambitie is van deze vernieuwingswil de politieke tolk te worden. We weten ook dat deze ambitie maar zinvol kan vervuld worden als wij tezelf dertijd onze rangen openstellen voor progressieven van christelijke herkomst. Hun bieden we de zekerheid aan dat zij welkom zijn in onze partij op grond van én met hun geloof of hun eigen ethische waarden. We willen in een doorbraak naar deze progressieven de waarborg bieden dat het ons ernst is met de her groepering van de progressieve krachten in eerbied voor ieders levensbeschou wing. ZONDER VOORBEHOUD Deze doorbraak tot de progress.ieven van christelijke herkomst en de dialoog met de christelijke organisaties houdt echter ook in dat wij zonder voorbehoud nu duidelijk maken waar wij staan op het vlak van de levensbeschouwelijke vraag stukken, die in ons politiek leven zijn opgeworpen. Ons antwoord is ondubbelzinnig: 1Wij erkennen het in een democratie vanzelfsprekende bestaansrecht van or ganisaties op levensbeschouwelijke grondslag. Inzake de organisatie van onderwijs en opvoeding zijn wij voor standers van de pluralistische gemeen schapsschool, in eerbied en waardering voor de verdiènsten van het officieel en vrij onderwijs in het verleden. Maar zomin echter als wij aanvaarden dat een politieke partij zich heeft uit te spreken over een levensbeschouwing, willen wij aanvaarden dat een onderwijs- net zich aan een maatschappijbeeld of een maatschappelijke zuil kan binden. Het is de taak van het onderwijs aan haar leden waarden mee te geven, waaruit zij kunnen putten voor de vrije vorming van hun politieke overtuiging en inzef. Inzake de zogenaamde ethische vraag stukken, wensen wij geen eenvormig heid. In onze rangen kan daarover ten gronde uiteenlopend worden gedacht. Vooropgesteld zij echter dat, in overeen stemming met onze opvatting dat de overheid of politieke partij geen rechten bezit op een levensbeschouwing, de overheid en de partijen zich moeten dwingen tot het respecteren van de men selijke gewetensvrijheid en daarvoor alle ruimte laten. EEN NIEUWE ORIËNTERING Wat wij beogen met deze nieuwe oriënte ring en met de geest die haar bezielt, is drieledig: 1Wij wensen aan de levensbeschou welijke verdraagzaamheid een politieke Lees p. 3 jmzsj. «Ég»* s&j r~ - Lees p.5 Lees p. 2 Karei Van Miert heeft niet zo maar een ophefmakende ver klaring afgelegd bij de faling van Eurosystem Hospitalier. Van verschillende zijden had men dit nochtans laten uit schijnen, omdat het volgens de gangbare «moraal» ongebrui kelijk is in dergelijke zaken geen blad voor de mond te nemen. Onze voorzitter heeft echter onomwonden zijn mening ge zegd en klaarheid geëist in de houding van het Hof, de rege ring, Société Generale en an dere «hoogwaardigheidsbekle ders.» Minister Simonet zei van Karei Van Miert dat hij beter zijn dos siers zou moeten kennen voor aleer verklaringen af te leggen, maar prompt waarschuwde Ka- rel Van Miert dat Minister Si monet in de toekomst zijn tong nog tweemaal zou draaien vooraleer zoiets nog te verkla ren. Natuurlijk kwam ook uit de konservatieve hoek van «De Standaard» een regelrechte aanval tegen Karei Van Miert, waarbij Hugo De Ridder hem afschilderde als «voorzitter flapuit». Dank echter aan de spontane en ongezouten mening van Karei Van Miert werd de kat de bel aangebonden en is ondertus sen beetje bij beetje de top van een ijsberg ontdekt. Schanda lige praKiijRc narow «i van smeergeld wat men bij «de heren» best «commissie- geld» noemt—het inschakelen van een net van «plezierige meisjes»; het bekomen van kontrakten van 35 miljard frank voor een maatschappij die slechts met een paar miljoen frank als kapitaal start en derge lijke andere zaken méér, zijn in die «hoge wereld» schering en inslag. En dan maar kappen op inder daad een reeks kleine inbreu ken van kleine mensen in bv. de werkloosheidsvergoedingen die wij nota bene nog afkeuren! Het wordt hoogtijd dat inder daad «de groten» het voorbeeld geven! Wil men het mes zetten in. een aantal misbruiken en voorrechten in deze maat schappij, dan moet het voor beeld van bovenaf komen. Karei Van Miert heeft begrepen dat de Vlaamse socialisten hierin een belangrijke rol te spe len heeft. Het siert hem dat hij de weg is opgeslagen van een eerlijke en duidelijke lijn in de politiek. De verantwoordelijk heden dienen duidelijk vastge legd, zoals wij dit eveneens hebben geëist in het «Za'ire- beleid», en de aankoop van de tanks. Jacques Timmermans Federaal secretaris structuur te schenken, die haar veilig stelt. Dat kan slechts door levensbe schouwelijk pluralisme in politieke orga nisaties en politiek pluralisme in levens beschouwelijke organisaties; we be schouwen onze oproep dan ook als een bijdrage tot de noodzakelijke ontzuiling van onze maatschappij; 2. Wij wensen in Vlaanderen een sterke progressieve macht op te bouwen die de bestemming van onze samenleving kan ombuigen in de zin van spreiding van kennis, bezit, macht en arbeid. Voor dit programma hebben wij nood aan de in breng van progressieven van christelijke huize; 3We wensen eveneens politieke duide lijkheid tot stand te brengen, door de burgers een afgetekende keuzemogelijk heid op basis van een progressieve of conservatieve maatschappijvisie te schenken. Dat is een reële voorwaarde voor de effectieve medezeggenschap der burgers, wier stem onvoldoende wordt gehoord in een politiek regime, geken merkt door partijenversnippering of door het bestaan van partijen met een onei genlijke politieke doelstelling, die vaak de macht terwille van de macht begeren Politiek is gestalte geven in de samenle ving aan de toekomstvisie die men voor haar ontwerpt. Politiek is strijd voor een maatschappijvisie; de macht daartoe is middel, geen doel. De burger moet daarom kunnen kiezen tussen duidelijke maatschappijvisies en oordelen over het gebruik van de macht der verwezenlij king van die doelstelling. Zijn stem mag niet verdronken worden in het moeras. Wie die doelstellingen deelt, nodigen wij met aandrang uit met ons te zoeken naar de middelen en het programma om ze te verwezenlijken. Wij wensen evenmin twijfel te laten bestaan aan ons diep ge loof dat de opdracht om een dergelijke samenleving tot stand te brengen zo groot is dat allen, die zich tot dit beleid aangetrokken voelen, in onze rangen met gelijke rechten kunnen toetreden en hun welgekomen bijdrage tot dit werk leveren. Marcel COLLA Oscar DEBUNNE Lode HANCKE Louis TOBBACK Luc VAN DENBOSSCHE Louis VANVELTHOVEN Freddy WILLOCKX

Voor Allen | 1979 | | pagina 1