VERHAALBELASTING ZET KWAAD BLOED TE DENDERLEEUW Nederhasselt wordt niet vergeten in groot-Ninove LABO-ONDERZOEKEN HET RODE GOUD BASIS VAN AKTIE EN UITSTRALING WEEK VAN HET BOS UW DAG TE BRUSSEL Gemeentebeleid: ZOEK RUST EN STILTE OP: Help ik kom van school Vrijdag 17 augustus 1979 418 JAARGANG NR. 3$ WEEKBLAD VAN DE B.S.P. GANGBARE MISBRUIKEN: EEN VOORBEELD: EVENTUEEL TE PLANNEN ACTIVITEIT VOOR ONZE SOCIALISTISCHE GEPENSIONEERDEN Maak uw keuze tussen drie geleide wandelingen Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Tot voor de fusie was de wijk Eene- Bakergem Ninoofs grondgebied, en se dert 1977 werden de bewoners ervan ingelijfd bij Denderleeuw. Door middel van een petitie van zestig handtekeningen, protesteren die inwo ners tegen de verhaalbelasting. Hier mee volgt hun reaktiebrief aan het kol lege van burgemeester en schepenen te Denderleeuw. Geachte Heren van het Schepenkollege, Herhaaldelijk werden wij, inwoners van de vroegere wijk Eene, thans deel uitmakend van Groot Denderleeuw, gekonfronteerd met allerlei problemen. Vóór de fusie van de gemeenten, die daadwerkelijk is ingegaan op 1 januari 1977, behoorden wij tot de stad Ninove en werd onze wijk bestempeld als een soort niemandsland, niettegenstaande wij toch als vergeten -Ninovieters» jaarlijks de stadskas konden spijzen. Op dit ogenblik zijn wij eens te meer slachtoffers van een beslissing, die door de huidige meerderheidsgroep tijdens een zitting van de gemeenteraad werd getroffen, meer bepaald naar aanleiding van de geplande verhaalbelasting welke door ons zal moeten betaald worden ter verbetering van de bestaande Bakergem- Veldbaan. Roelandsbaan. Eene- en Dennenstraat. De toepassing van deze reeds goedge keurde verhaalbelasting op de grondin- nentingen en de uitrusting van de wegen waarlangs wij wonen, is volgens ons ten zeerste onredelijk en onbegrijpelijk. Deze zou op een meer sociale manier dienen te worden herzien om redenen dat nog nooit tevoren, noch in onze deelgemeenten Iddergem en Welle, noch in het vroegere Denderleeuw, soortgelijke belasting werd ingelast ten laste van haar inwoners. De vergelijking met de ingevoerde maatregel voor de Veldekensbaan gaal hier inderdaad niet op, daar het toen ging om de ontsluiting van ingesloten gronden die daar geen bouwgeiegen- heid toelieten maar waardoor sommige eigenaars van gronden na de uitvoering van de grondwerken en het geldelijk voordeel wisten te halen. Daarnaast dient te worden aangestipt, dat in de deelgemeente Iddergem. de Als jonge afgestudeerde is de kans groot dat'je niet onmiddellijk werk zult vinden nadat je de schoolpoort uitstapt. Als schoolverlater kun je doppen zonder ooit gewerkt te hebben, al thans indien je aan bepaalde voor waarden voldoet. Je krijgt dan het minimum aan dopgeld, zowat 11.000 F per maand. De dopwetgeving is geen makkelijk hapje. Welke dokumenten heb ik nodig als Ik werkloos wordt omdat ik pas van school kom? Waar moet ik naartoe voor mijn werkloosheidsuikering? Wat moet ik antwoorden op de vra gen van de arbeidsbemiddelaar van de R.V.A. Daarom stelt het A.B.V.V. U een prochure ter hand «Help ik kom van school», die je best kan gebruiken als je stopt met je studies. Je kan deze afhalen op de Houtmarkt 1 te Aalst, alwaar je tevens terecht kan voor eventueel aanvullende uitleg of inlichtingen. Nederhasselt is één der 12 deelgemeenten van het Groot-Ninove, waar het doorgaans «stil» is. Even leek het er op dat de politieke overheersing zonder verkiezingen van Burgemeester Van Muylem ongedaan zou worden ge maakt. Dat was in 1970 toen er voor het eerst sedert 18 jaar een lijst met tegenkandidaten werd ingediend. De uitslag was toen: voor Burgemeester Van Muylem (CVP) 6 verkozenen tegenover 3 voor de oppositie. Dat was het enige politieke evenement in Nederhasselt. Het tweede was uiter aard de fusie. Het bleef qua verkozenen een beetje in de kou staan: samen met de deelgemeente Lieferinge heeft Nederhasselt geen enkele verkozene in de gemeenteraad. Deze deelgemeente wordt echter niet vergeten. Het huidige C.L. - B.S.P.-bestuur heeft er goede medewerkers en langs B.S.P.-zijde kunnen wij bogen op de aktieve medewerking van onze vriend Isidoor De Boe. Een «stille werker» achter de schermen, maar die trouwens met zijn uitslag bij de gemeenteraadsverkiezingen bewees, dat de inwoners van Nederhasselt zijn medewerking waarderen. |ees door p. 5 Testaankoop heeft een enquête uitge voerd bij een 36-tal laboratoria. Iedereen vermoedde wel één en ander van wildgroei en misbruiken, maar de resultaten die Testaankoop vaststelde zijn nog onthutsender dan velen zullen vermoeden. Hier volgen enkele van hun vaststellingen. Volgens het rapport Petit, de Bulletins van de Orde van Geneesheren (uitge sproken sankties) en onze persoonlijke kontakten, zijn de meest voorkomende misbruiken: winstverdeling tussen de dokter en het laboratorium Deze praktijk wordt even streng verbo den door de déontologie als ruim schoots toegepast... zelf voorschrijven en uitvoeren: Sommige geneesheren hebben het recht zelf onderzoeken uit te voeren. Voor de huisartsen is de lijst beperkt tot de on derzoeken met kode 0700. Voor de spe cialisten. in het bijzonder die voor in wendige ziekten en de gynekologen, is de lijst onbegrensd. De «terapeutische vrijheid» laat hen toe alle onderzoeken die zij nuttig achten voor te schrijven en uit te voeren. Van daar het gevaar van er te veel te doen. Sommige dokters zijn bovendien eige naar van laboratoria en zijn geneigd de winst ervan op te drijven door het voor schrijven van veel overbodige of fik- tieve onderzoeken. Als het laborato rium toebehoort aan een hospitaal of een ziekenhuis, doet het dienst als «melkkoe», aangezien het een van de meest winstgevende aktiviteiten is, bij voorbeeld om het wetenschappelijk on derzoek te bekostigen dat zelf onderbe- toelaagd wordt. overproduktie om technische rede nen: Sommige automatische ontledingstoe stellen zijn ontworpen om een reeks on derzoeken tegelijkertijd uit te voeren, zelfs als ze niet allemaal gevraagd wer den. Overbodige ontledingen vanwege technische omstandigheden aanrekenen is een misbruik. Een van onze leden vertelt ons over zijn ervaring met de kliniek van de Basiliek van Ganshoren en uit zijn verwonder ing: «Een kliniek rekent mij 12.058 frank aan voor het trekken van een tand.Ik ben er om 4 uur 's morgens met razende tandpijn naartoe gegaan om een kalme rend prikje. De verpleegster heeft mij een kamer aangeboden waar de stoma- toloog mij zou verzorgen van zodra hij aankwam. Lees verder p. 6 landbouwwegen werden verhard in be- tonspeciën, dit. op kosten van alle be lastingbetalers van onze gemeente en waarvoor de eigenaars slechts werd ge vraagd hun grond aan de gemeente af te staan zonder vergoeding. Met deze door ons onderschreven brief willen wij, inwoners van de gebleven wijk Eene, krachtig protesteren tegen deze diskriminatie en toch hopen wi j dat U, geachte heren van het schepenkol lege onze toestand zult willen begrijpen en ons ook zult willen beschouwen als eenvoudige burgers van Groot Dender leeuw niet alleen met eventuele plich ten. maar ook met gelijke rechten, waarvoor wij u bij voorbaat ten zeerste dankbaar zouden zijn. Hierna volgen de zestig handtekenin gen. Vermeiren P. Sedert de fusie op 1 januari 1977 zijn er in ons arrondissement nog 10 gemeenten. In acht gemeenten maakt de B.S.P. deel uit van de bestuursmeerderheid. Het is goed ééns onder ogen te nemen dat in ons arrondissement vroeger 69 gemeenten bestonden. In hoeveel gemeenten was de B.S.P. toen mee aan het bestuur? Alles goed en wel samengenomen in een 15-tal gemeenten en soms dan nog vertegenwoordigd door een mandataris die niet als B.S.P.'er werd verkozen, in het beste geval als socialist op een lijst van gemeentebelangen of dergelijke. Niemand kan ontkennen dat ten opzichte van de vroegere situatie onze aktiemo- gelijkheden vergroot zijn. leder van ons heeft voorbeelden te over van gemeenten waar wij vroeger praktisch geen kans hadden om ooit eens in een bestuursmeer derheid te zetelen. Zoals gezegd was er in de meeste gevallen zelfs geen sprake van een zuivere B.S.P.-lijst De fusie heeft die mogelijkheden geschapen. In alle buitengemeenten en zelfs het verst afgelegen gehucht ervaren de inwoners nu dat de «socialisten» nu toch zo slecht niet zijn... dat het geen boemannen zijn zoals onze tegenstrevers ons al te vaak afschilderden... Die mogelijkheid om aan de basis door te dringen moet maximaal worden waarge nomen. In deze «kalme periode» is het goed na te denken over de situatie op partijvlak, de mogelijke organisatie van partijafdelingen in deelgemeenten waar dit nog niet het geval is. Onze uitstralingskracht nog vergroten door lezers te weren voor het weekblad «Voor Allen». Het is tevens de gelegenheid om een bilan op te maken van het reeds gepres teerde na 2 1/2 jaar bestuur. Praktisch zijn wij inderdaad halfweg in deze bestuursperiode. De volgende gemeenteraadsverkiezingen in oktober 1982 zijn niet meer zóver af. De B.S.P. en haar mandatarissen moeten zien dat zij hun woord gestand doen en hun verbintenissen nakomen ten opzichte van de kiezer. Mogelijks met nog verdubbelde ijver moeten wij onze inspanningen verder zetten om de gemeen schap ten dienste te zijn. Onze B.S.P.-schepenen en voorzitters van het O.C.M.W. dienen dit samen met hun raadsleden en partijbesturen onder ogen te nemen. Wij moeten ons uiterste best doen om onze goede positie op gemeentelijk vlak nog te verbeteren. Mogelijks in de 10 gemeenten van ons arrondissement Droevige geschiedenissen zoals te Denderleeuw mogen zich niet meer herhalen en te Sint-Lievens- Houtem moeten alle hens aan dek worden geroepen, omdat er bij de volgende gemeenteraadsver kiezingen méér dan ooit de kans in zit dat de B.S.P. aldaar een belangrijke rol kan spelen. Op die manier kunnen wij de globale positie van de B.S.P. in ons arrondissement versterken, ook voor de parlementsverkiezingen. Want om hiervoor degelijke resultaten te behalen is het in de eerste plaats noodzakelijk op gemeentelijk vlak «aanwezig» te zijn. Het is da basis van aktie en mogelijkheid tot doordringen bij de inwoners. De verlofperiode is zo goed als voorbij. Met de Vlaamse socialisten staan wij voor een belangrijke opgave. De komende periode zal zwaar zijn, want er staat enorm veel werk voor de boeg. Vele handen maken echter het werk licht! Doe mee! Jacques Timmermans Federaal sekretaris De week van het bos (van l - 7 oktober 1979 die gezamenlijk door het Bestuur van Waters en Bossen, het Centrum voor Rosbiologisch Onderzoek te Bok rijk «ïct Onderzoekscentrum voor Bos bouw van de R.U.G. en de Vlaamse Bosbouwvereniging wordt georgani seerd onder de auspiciën van de Minis ter van het Vlaamse Gewest Mare Gallc biedt een gelegenheid om het bos in Vlaanderen beter te leren kennen en de waarde ervan voor de samenleving te beklemtonen. De bevolking wordt uitgenodigd om naar het bos te komen, er weldoende rust en stilte op te zoeken en de natuur in haar verscheidenheid te beleven. Gemeentebesturen, scholen en vereni gingen worden uitgenodigd om op plaatselijk vlak initatieven te nemen die de weg naar het bos openen: zoals ge leide boswandeling, film- of diavoor stelling, boomplantactie, lezing- of voorlichtingsavond; aanleg van een ar- boretum, inrichting van een boswan- delpad en tentoonstelling. De promotoren richten zich ook in het bijzonder tot de jeugd. Zowel in AANKOMST: 9.30 u. Parking Basiliek van Koekelberg (voor provincies Oost- en West- Vlaanderen) Bij de aankomst is er telkens gelegenheid tot afstappen voor toilet en verfrissingU wordt ontvangen door de stadsgids en de verantwoordelijke voor het onthaal. VOORMIDDAG Rondrit door Brussel Een inwijding in de Brusselse geschie denis, haar folklore en kunsten, tijdens een rondrit met de car. De gids vertelt meer bijzonderheden over het ontstaan van Brussel, het Millenium, het leven van onze Vlaamse senioren in de groot stad, enz. Tijdens de rondrit ziet U de voornaamste bezienswaardigheden: Koninklijk paleis, Justitiepaleis, Zavelkerk, Manneke Pis, Martelarenplein, Congreskolom, Marol- lenwijk, Warande, Grote Markt, Schaar- beekse Poort, Hallepoort, enz. MIDDAG Maak uw keuze voor het middagmaal: A. Lichte maaltijd of eigen luchpakket in de «Graaf van Egmont» (gesloten op woensdag) Menu: Spagghetti: 75 F (BTW en dienst inbegrepen) of Eierstruif met ham en kaas of een uitsmijter: 70 F (BTW en dienst inbegre pen) B. Een warme maaltijd aan gunstprijs in de «Colmar Nieuwstraat» (hele dag open; Menu: soep, Brusselse kip met frieten en groenten, en drank: 165 F (BTW en dienst inbegrepen) Voorwaarde; voor heel de groep. NAMIDDAG: A. Het hart van Brussel, Grote Markt en omgeving B. Koninklijk Museum voor Schone Kunsten en omgeving C. SL-Michielskathedraal en omge ving. Mocht op Uw dag de Belgische regen toch overheersen, kan de wandeling ver vangen worden door een museumbe- zoek of een voordracht met dia's over Oud Brussel. Tijdens elke wandeling is een korte rust pauze voorzien in een typisch Brusselse drankgelegenheid. EINDE PROGRAMMA: omstreeks 17 u. 430-0201381-97 van de Academie Derde Leeftijd, Koningsstraat 192 Bus 24, 1000 Brussel. Middagmaal, vervoer en drank van ver trek tot terugkeer, vallen vanzelfspre kend ten koste van de deelnemers of van de organiserende bond. Maximum aantal deelnemers: 52. (voorzien in uw car 2 vrije plaatsen voor gids en onthaal). SECRETARIAAT EN VERDERE INLICH TINGEN: ACADEMIE DERDE LEEFTIJD Koningsstraat 192, Bus 24 1000 BRUSSEL Tel. 02-219.05.45 (liefst op dinsdag en donderdag tussen 14 en 17 u.) De deelnemingsprijs is zo gunstig moge lijk gehouden: 500 F per groep, op voor hand te storten op rekeningnummer schoolverband, jeugdbeweging of vrijetijdsbesteding bestaan talrijke mo gelijkheden voor het organiseren van activiteiten met het bos als uitgangs punt. Met het oog op de voorlichting van een ruim publiek en ter ondersteuning van de lokale initiatieven, die alleen door de inzet van ter plaatse werkzame perso nen en groepen kunnen worden waar gemaakt, werden informatiemiddelen voorbereid die ter beschikking zijn van de organisatoren. Het is de bedoeling van de promotoren van de «Week van het Bos» om deze eerste bescheiden opzet voor oktober a.s. te laten uitgroeien tot een meer permanente actie en informatie rond het bos in Vlaanderen, waarin de jaarlijkse week van het bos een hoogtepunt vormt en een vernieuwd accent kan leggen op de waarde en de meervoudige functie van het bos voor de samenleving. Volgende informatiemiddelen worden op aanvraag en kosteloos ter beschik king gesteld: Affiche «Week van het BOS» met uit sparing voor het aankondigen van acti viteiten, zelfklevende vignetten «Week van het Bos», vouwbladen in kleuren druk op weerbestendig materiaal met in schrijving en kaart van de hieronder aangeduide opengestelde bossen: Deze zijn slechts te verkrijgen van 15.9 1979 af: Staatsbos van de duinen. Den Haan (W-Vl.); Staatsbos van Houthulst (W.-Vl.); Polygoonbos te Zonnebeke (W.-Vl.); Neigembos te Ninove (O.- VI.); Buggenhoutbos te Buggenhout (O.-VI.); Schelde- en Leiearmen (O.- VI.); Het Broek te Blaasveld (Antwer pen); Staatsbos van Ravels (Antwer pen); Staatsbos Pijnven te Hechtel- Eksel (Limburg); Heverleebos (Bra bant); Hallerbos (Brabant); Meerdaal- woud (Brabant); Zoniënwoud (Bra bant); opbergmap met legende bij de kaartjes (15.9.1979); artikels over bo men en bossen, die als lesbrief voor onderwijsdoeleinden kunnen gebruikt worden (de lijst hiervoor is afzonderlijk verkrijgbaar); modellessen over bos en bosbouw; lijst van films over bos en natuur; lijst van documentatie- en in formatiecentra; lijst van publicaties en documentatie; beknopte bibliografie be treffende bomen en bossen; brochure «Waters en Bossen» met kleurenillus traties en gegevens over bosnatuur en milieu; lijst van de staatsnatuurreserva- ten; lijst met adressen waar u ervaren gidsen kunt contacteren. Bij middel van een aanvraagformulier te bekomen bij het secretariaat kan men tijdelijk beschikken over: Diareeksen over het bos in de vijf Vlaamse provincies en over de boom soorten; tentoonstellingspanelen over bos, natuurbehoud, water en wildbe- heer; gesonoriseerde diaserie over bos en natuurbehoud. Aanvragen en inlichtingen zijn steeds te bekomen bij het Kabinet van Mare Galle, Minister van het Vlaamse Ge west, Belliardstraat 32, 1040 Brussel, tel. 02-230.09.09.

Voor Allen | 1979 | | pagina 1