NINOVE-STAD MOET BELANGRIJKE ATTRAKTIEPOOL WORDEN ONS VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN Eerstesteenlegging bejaardenwoningen te Denderleeuw Minister Mare Galle bezorgt Ninove meer dan 330 miljoen betoelaging! VLAAMS I Een reportage op pag. 7 ONZE SOCIALISTISCHE PERS LIDMAATSCHAP-PERS Het nieuwe administratief centrum Het nieuwe brandweerarsenaal Vrijdag 7 september 1979 41' Jaargang nr. 34 Weekblad van de B.S.P. De ruwbouw van de sporthal te Ninove. Voor Allen is een degelijk blad. Dat het blad nog beter kan zijn, staat vast. Om dat te verwezenlijken moeten wij ieder op zijn manier en volgens zijn mogelijkheden ons gezamenlijk inspannen. Inderdaad, ons weekblad moet in de eerste plaats een strijdblad zijn, waarbij de opleiding van de militant onder alle mogelijke vormen niet j verwaarloosd wordt Maar er is iets anders: Alhoewel ons blad ruim verspreid is in ons gewest, moeten wij toegeven dat de afzet ervan veel groter kan en moet zijn! Zeker is dat waar wanneer wij het ledental van Bond Moyson en A.B.V.V. in de verschillende gemeenten optekenen en daarnaast de lezers van de «Voor Allen» plaatsen. Wij menen dat de invloed en de betekenis van de lectuur van een socialis tisch blad nog steeds onvoldoende is doorgedrongen; dit is des te meer J waar wanneer ermee rekening gehouden wordt dat in vele helaas maar al te veel gezinnen geen socialistisch dagblad wordt afgenomen. Een krant verdient.de naam socialistisch blad door de spreekbuis te zijn van dat groot socialistisch ideaal, veeleer dan louter verslaggeefster. Wij hebben soms de indruk dat dit wezenlijke kenmerk van ons blad, gemakkelijk uit het oog wordt verloren. Er is nog iets meer: wij moeten het aantal «Voor Allen»-lezers opvoeren. Dat moeten wij met alle middelen doen. En het beste hiertoe is ontegen sprekelijk het huisbezoek. Wij denken nog met heimwee aan de gemeente Moerbeke met een bevolking van nagenoeg 2.534 personen en waar de gemeenschappelijke Actie op 15 mei 1955 het 100ste B.S.P. lid vierde terwijl het aantal lezers reeds ver boven de 100 lag. Zeker hoe zou het anders mogelijk zijn? de vrienden en propagandisten ter plaatse had den hiervoor grote inspanningen geleverd. Zij werden inderdaad geleid door een stuwende kracht die uitgaat van het besef dat de verspreiding van de socialistische pers één der eerste noodwendigheden is in Vlaanderen op de weg naar de ontvoogding van het Vlaamse Volk. Wij zullen van de allerlaatsten zijn om het belang en de noodzakelijkheid van het B.S.P.-lidmaatschap te onderschatten! Maar wij blijven de eersten om met luide stem te verkondigen dat het binnenbrengen in een huisgezin van een goed verzorgde krant van de socialisten, even belangrijk is, om niet te zeggen in vele omstandigheden nog veel belangrijker! Vandaar ook de zorg die moet besteed worden aan die krant: deze moet naast de weerspiegeling van het leven in eigen gewest, het beeld kunnen brengen van de gang van de algemene politiek; daarnaast moet zij de lezer het voedsel kunnen geven dat een socialistisch ideaal waardig is. Met des te meer fierheid kan vervolgens het blad aanbevolen worden. I Misselijk worden wij van het lichtzinnig antwoord van velen... Zij lezen het blad van hun tegenstrever, slikken elke dag de morfine en investeren hun centen in een slechte zaak. En wij moeten de moed kunnen opbrengen om te zeggen en dit uit ervaring dat zelfs verdienstelijke militanten zich daaraan laten vangen. A.R. Ministers Galle en De Wulf op de eerste steenlegging. Onder aanwezigheid van ministers Galle en De Wulf en tal van andere genodigden werd woensdag j.l. de eerste steen ge legd van de 29 nieuwe bejaardenwonin gen te Denderleeuw. Hierna publiceren wij de toespraak van minister De Wulf. In de eerste plaats moet ik de voorzitter en de leden van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van Den derleeuw feliciteren met deze eerste steenlegging van 29 woningen voor be jaarden. Het verheugt mij bijzonder hier te zijn omdat ik als Staatssecretaris voor Vlaamse Sociale Zaken heb kunnen meewerken aan de realisatie van dit pro- jekt. Ondertussen is er echter, zoals u onge twijfeld weet, heel wat gebuerd en werd mij na de ontbinding van de regering en na de langste gouvernementele crisis die ons land ooit kende, het departement van Tewerkstelling en Arbeid toever trouwd. Niemand zal het mij dan ook euvel dui den als ik de problemen van de huisves ting en het welzijn van onze bejaarden dan ook wil toelichten in zijn werkgele genheidsaspecten. Als Minister van Tewerkstelling en Ar beid kan ik niet anders dan me diepe zorgen maken voor al diegenen die het geluk niet meer hebben aan het werk te zijn en die met het verlies van hun arbeid plots het gevoel hebben gekregen dat ze buiten de maatschappij staan en geen nuttige bijdrage meer te leveren hebben. Overigens kampt ook de bejaarde, de op pensioen gestelde, enigzins met een ge lijkaardig probleem. Ook hij heeft dik wijls het gevoel niet meer mee te doen. We hebben dat trouwens mee trachten oplossen door te ijveren voor een ander, humaner verzorgingsbeleid en door het probleem van de huisvesting van de be jaarden vanuit een nieuw optiek te bekij ken, een optiek die uitgaat van hun wer kelijke noden en die rekening houdt met hun wensen. De toestand en de eigen noden van de bejaarden stellen immers bijzondere ei sen aan de huisvesting. Door een afne mende validiteit en de meer beschikbare tijd, ingevolge het stopzetten van de be roepsarbeid, is de bejaarde sterk afhan kelijk van zijn woning, zijn wooninrich ting en zijn woonomgeving. De woning wordt de voornaamste ruimte, in som mige gevallen zelfs de enige ruimte waarin hij zich beweegt. Het is dan ook vanzelfsprekend dat aan gepaste huisvestingsvoorwaarden kun nen bijdragen tot het bewaren van de zelfstandigheid van de bejaarde. Alles wijst er op dat woonomstandigheden een rol spelen in het aanpassingsproces bij de op pensioenstelling. Bejaarden passen zich uiteraard zou men bipia zeggen gemakkelijker aan bij goede woonvoorwaarden. Een enquête heeft aangetoond dat heel wat bejaarden, ruim 50%, een woning betrekken die als ongezond dient gekwa lificeerd, terwijl nog eens 18".. een we ning betrekken die aan hun beboetten funktioneel niet is aangepast. Lees door blz. 5 De macquette van het nieuwe stadhuis Redaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Op uitnodiging van het Ninoofse stads bestuur bracht Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest, een werkbezoek aan Groot-Ninove, gisteren donderdag 6 september. Na de begroeting en welkomstwoord door de burgemeester, behandelde schepen van openbare werken Jacques Timmermans, de problematiek van de gesubsidieerde werken en meer bepaald de verschillende dossiers die het stads bestuur van Ninove voor betoelaging bij de Hogere Overheid heeft ingediend. In dit eerste gedeeltelijk verslag van dit werkbezoek, behandelen wij vooral de dossiers die betrekking hebben op het algemeen beleid en Ninove-stad. In deCentrumlaan komt het rijksadmini- stratief centrum en het nieuwe stadhuis, als één entiteit in één architektonisch geheel. Een voorbeeld voor het Vlaamse land, zo weten bevoegde diensten en personen te verklaren. Het rijksadministratief centrum omvat de posterijen, het vredegerecht en de ver schillende diensten van het Ministerie van Financiën. Het gedeelte van de stad omvat: gemeenteraadszaal, trouwzaal, schepenzaal, burelen burgemeester en schepenen, bevolking, burgerlijke stand, secretariaat, rekendienst en ont- vangerij, de technische diensten open bare werken. De politie is in een afzon derlijk gebouw gevestigd. De raming van de bouwwerken van het nieuwe stadhuis bedraagt 135 miljoen frank, BTW inbegrepen. Hierop ver leende Minister Mare Galle reeds een principiële belofte van betoelaging van 47.494.000 F of 35%. Op een vraag vanwege het stadsbestuur om voor deze realisatie een bijzondere betoelaging te voorzien tot 65%, no digde Minister Mare Galle het gemeente bestuur uit, deze vraag om verhoogde betoelaging officieel in te dienen. Gelet op deze uitzonderlijke realisatie beloofde de minister een welwillend onderzoek. Voor de verdere afwerking van het nieuwe brandweerarsenaal, verleende Minister Mare Galle reeds een principiële belofte van betoelaging van méér dan 3 miljoen frank voor de installatie van de verwarming, sanitair en verlichting. De aanbesteding van deze drie loten heeft plaats op 25 september a.s., zodat Mi- nister Mare Galle beloofde de vaste be toelaging spoedig goed te keuren als aandenken aan het eeuwfeest van de gemeentelijke vrijwillige brandweer van Ninove. Een realisatie die zij ten zeerste verdienen. DE VERDERE UITBREIDING VAN HET DOORNKWARTIER Binnen de tijdspanne van één jaar wist het stadsbestuur van Ninove het wege- nisdossier laatste phase in het Doornkwartier klaarte stomen. Minister Mare Galle bevestigde ten stadhuize de principiële belofte van betoelaging van 9.894.000 F op een totaal bedrag van 15.897.568 F, B.T.W. inbegrepen. Daar de aanbesteding plaats heeft op 25 sep tember a.s. is het mogelijk, aldus de minister, dat dit jaar ook nog de vaste belofte van betoelaging wordt gegeven. DE HERSTELLING VAN DE OKEGEMBAAN Op 30 augustus jl. werden de verbeterings- en herstellingswerken aanbesteed voor de Okegembaan. Een raming van 5.089.230 F, werd voorop gesteld B.T.W. inbegrepen, waarvoor 3.195.070 F betoelaging. De laagste bieder werd uiteindelijk aan nemer De Groeve Wilfried uit Aalst voor een bedrag van 4.341.023 F, B.T.W. niet inbegrepen. RESTAURATIEWERKEN O.LV. -KERK De bijkomende werken aan de zijgevels ten bedrage van 8.478.904 F evenals de dringende werken aan hoofdaltaar en zijaltaren, beloofde minister Mare Galle ten spoedigste goed te keuren. DORPSKERNVERFRAAIING Op dit vlak voorziet minister Mare Galle een betoelaging van 65% op de vol- Het gemeentebestuur en minister Galle bezoeken de openbare werken te Ninove. gende werken: Dr. Hemerijckxplein (4.027.883 F) en Pollarestraat (490.100 F). LEEFMILIEU EN WATERZUIVERING Minister Mare Galle wil er een erezaak van maken de stinkende Dender te zuive ren binnen een tiidsbestek van 3 a 4 jaar. Dit betekent de bouw van waterzuive ringsstations en de aanleg van collecto ren, moerriolen en een algemeen riole- ringsnet om het afvalwater op te vangen en naar het zuiveringsstation af te voeren vooraleer in de Dender te lozen, langs één of andere waterloop om. Het dossier van waterzuiveringsstation voor Ninove is klaar sedert 1976. Het wordt geraamd op 210.820.000 F. Tot op heden kregen wij nog geen goedkeu ring en betoelaging. Minister Mare Galle zegde Ninove zijn steun toe om uiterlijk in 1980 deze principiële toelage van méér dan 200 miljoen frank toe te ken nen. Voor de betoelaging van collectoren hield de Minister reeds woord, want op 11 juli jl. besliste hij een toelage van 18 388:784 F (100%) toe te kennen voor de aanleg van een collector langs de Désiré de Bodtkaai. Deze werken zullen worden aanbesteed midden oktober. De tweede collector langs de linkeroe ver, vertrekkende aan het in te planten kultureel centrum op het einde van de Graanmarkt om zo te komen tot het wa terzuiveringsstation in het industriepark, werd eveneens door de Minister bij de administratie opgevraagd om ten spoe digste te betoelagen. In onze volgende uitgave komen wij te rug op de aktie die de Minister wil voeren inzake de bosbouw. Ook te Ninove wer den een aantal voorstellen besproken. Het is duidelijk dat het beleid van Minis ter Mare Galle geen windeieren opbrengt voor Ninove, maar het dient gezegd dat het stadsbestuur onder het impuls van onze vriend Jacques Timmermans, schepen van openbare werken, een enorme werkkracht aan de dag legt en de nodige beslissingen treft.

Voor Allen | 1979 | | pagina 1